„Zuid-Afrika niet explosief99 Mary Dresselhuys (70) geniet nog iedere minuut op het toneel Pleidooi voor handhaving BIS Herkansing voor opera Dorian Gray" van Kox Ex-burgemeester Boot na studiereis: Aanslag op Z-Molukker Brein achter pep-fabriek aangehouden Scherper toezicht op bedrijven met overheidssteun Notulen van ministerraad deels openba Nieuwe rel 0 rond Duitse strijdkrachtèG (Van onze correspondent) SCHIPHOL „De gevangenissen in Zuid-Afrika lijken op kibboetsjim van Israël. Man, wat een lanen met palmen, het zijn net openluchtparken. Ik dacht dat ik in Nice was". Met deze onthutsende onthulling arriveerde gister middag op Schiphol de heer J. J. G. Boot, 74 jaar oud, ex-burgemeester van Hilversum en momen teel voorzitter van het Comité Overleg Zuid-Afrika (Coza), waarin negen stichtingen verenigd zijn die in hun vaandel hebben geschreven „dat ze genuan ceerd willen denken over het regiem-Vorster". Andere uitspraken van de heer Boot, waarvan hij na een reis van vier maanden vindt, dat het Nederlandse volk ze ter harte dient te nemen: „In Zuid-Afrika bestaat geen explosieve situatie die via een zwarte revolutie een einde aan het blanke bewind zal maken. De enige botsing die ik heb waargenomen, was tussen twee Zoeloe-stammen.' De onlusten in Soweto zijn niet normatief voor het land als geheel. De bedreiging van het commu nisme drijft blank, bruin en zwart in eikaars armen. De samenleving reageert heel anders dan men op grond van apartheidswetgeving zou den ken. Dit blijkt uit de contacten en vriendschappen door alle huidskleuren heen". Inmiddels heeft de president van Zuid-Afrika, dr. Nicolaas Diederichs, gisteren verklaard, dat de regering zich niet door niet-blanke rellen tegen de apartheid zou laten intimideren. De eerste parle mentaire zitting sedert het uitbreken van ongere geldheden zeven maanden geleden openend, zei hij dat de regeringniet van plan was toe te geven aan druk van dit soort. Ook deed hij een bijtende aanval op de Verenigde Naties, zeggend dat de debatten van vorig jaar in de wereldorganisatie opnieuw gekenmerkt werden door „krachtige en ongebreidelde aanvallen op Zuid-Afrika". „De ware feiten werden zelfs nog cynischer vero nachtzaamd dan in het verleden en de beginselen van de waarheid werden zelfs verder opgeofferd aan de dictaten van politiek opportunisme", zei hij. DEN HAAG (ANP) Het centraal missionair beraad religieuze*, heeft de landelijke organisaties op het terrein van missie, ontwik kelingswerk en vredesvraagstukken met klem verzocht het Bureau Internationale Solidariteit in Limburg te blijven beschouwen als „een representatieve gesprekspartner en als een organisatie, die legitiem met u de belangen van het missie- en ontwikkelingswerk behartigt". Het BIS, voortzetting van het voormalige, door bisschop Gijsen van Roermond opgeheven diocesaan instituut voor internationale samenwerking, is door kardinaal Rossi, prefect van het curie-de- partment voor de missie, als niet legitiem verklaard. De curdie-kar- dinaal verbiedt landelijke organisaties op missiegebied met het BIS samen te werken. Het centraal missionair beraad religieuzen in Den Haag, dat alle missionerende orden en congregaties en hun leden vertegenwoordigt in landelijke organisaties en dat zich vooral bezighoudt met beleidsvragen op missionair terrein, noemt de houding en beslissing van Rome 'verbijsterend'. Vis-boetes zijn onherroepelijk DEN HAAG ANP) - Minister Van Agt van justitie zal geen pogingen doen om te bereiken, dat vissers, die een proces-ver baal kregen wegens overtreding van de vangstbeperking, geen financieel nadeel ondervinden. Het beleid van het openbaar ministerie ter zake is verant woord, aldus de bewindsman in zijn gisteren verschenen ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Meis (CPN). Geen der vissers heeft uiteindelijk een transactievoor- stel van meer dan duizend gul den ontvangen. Dit betekent geen onevenredig zware belas ting voor de overtreders, aldus de bewindsman. ASSEN (ANP) Vier of vijf personen hebben gisteravond omstreeks half zeven de Zuid- molukker L. A. de F. (26) aan de Rozenstraat in Oversmilde met schoten uit een flobertge weer ernstig gewond. Aanvan kelijk werd hij opgenomen in het Wilhelminaziekenhuis in Assen, maar later werd hij voor een operatie overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningèn. Hij is buiten levens gevaar. In Assen zijn in verband hier mee vier personen aangehou den. Het onderzoek is nog gaan de, aldus de rijkspolitie in Smil- de. Volgens omwonenden is de F. in zijn woning neergeschoten waarschijnlijk door mensen die met twee auto's aankwamen. Hij zou daarna met zijn vrouw naar buren zijn gevlucht ROERMOND (ANP) De dis trictsrecherche van de rijkspo litie in Herkenbosch bij Roer mond meent er in geslaagd te zijn de hand te hebben gelegd op de „grote man achter de schermen" van de nu bijna twee maanden geleden in een boerderij in Putbroek, gemeen te Echt, ontdekte amfeUmine- fabriek. De in Roermond aangehouden man is de 35-jarige groothande laar in garnalen J. S. uit Volen- dam. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd en is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Roermond. S. is geen onbekende van de politie. Reden waarom hij al geruime tijd verdacht werd. Hij wist zich aan aanhouding te ont rekken door met vakantie te gaan onder meer naar België en Luxemburg. Toen hij deze da gen in Roermond verbleef om poolshoogte te nemen over de situatie in het door hem gefi nancierde amfetaminebedrijfje 1 hield de politie hem aan. DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl heeft gisteravond gezegd, dat de ambtenaren, die belast zijn met het toezicht op ondernemingen die ten behoeve van het voortbestaan over heidssteun krijgen, thans extra op hun hoede zijn. Dit is een direct gevolg van het vermoe den van fraude met overheids steun bij het Nijmeegse bedrijf Tealtronic. Het systeem van toezicht per manente accountantscontrole en soms ook benoeming van over heidsvertegenwoordigers in de raad van commissarissen be hoeft volgens de premier geen wijziging omdat het in het alge meen goed functioneert. Drs. Den Uyl verzette zich tegen verwijten, dat het toezicht bij Tealtronic heeft gefaald. Hij deelde mee, dat ambtenaren van de ministeries van financiën en van economische zaken „maan den geleden" reeds verdenkin gen koesterden en een straf rechterlijke procedure tegen di recteur Rodgers in gang zetten. Tegen deze achtergrond moet men ook het ontslag van de heer Rodgers zien, aldus de premier. Er is toch nog geen ruchtbaar heid aan gegeven en evenmin aan al langer bestaande voorne mens om de overheidssteun niet voort te zetten omdat dergelijke mededelingen de nog lopende bedrijfsvoering kunfien scha den. lllllimilllllltlllililllllllllllllUlllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllflIIIIKIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Al tijdens de repetities voor de première, ongeveer drie jaar ge leden, heeft Hans Kox het be sluit genomen zijn opera „Do rian Gray" (naar de roman van Wilde) drastisch te veranderen. De titelrol voor een counter-te nor kwam niet over het voet licht en werd herschreven voor een gewone, zij het hogetenor. Samen met regisseur Charles Hamilton verwisselden een paar scènes van plaats. Het ta-, fereel over het zondige boek (met electronische muziek) werd visueel uitgebreid. De meeste scènes werden verder muzikaal wat gecomprimeerd. In deze nieuwe versie is het werk gisteren in de Amsterdam se Stadsschouwburg gegeven en zal het vanavond in het Sche- veningse Circustheater te zien en te horen zijn. Het lijdt geen twijfel dat er veel is verbeterd. Afgezien van de eerste vier „conversatie-taferelen" die te lang zijn en blijven, zit er nu meer spanning in. De Engelse tenor Philip Langridge is qua stemtype, zang en expressie in de titelrol heel overtuigend. Zijn landgenoot, de hoge bariton Ti mothy Nolen, geeft van de boze geest Lord Henry, evenals vroe ger, een suggestieve creatie. Omdat tekst en geest door en door Engels zijn, had men ook de rol van de kunstschilder nu door een Engelse zanger willen laten vertolken, maar die moest wegens ziekte verstek laten gaan, zodat Lieuwe Visser zijn vroegere rol weer opnam. Wat mij betreft, had hij dadelijk al mogen blijven. Veel overtuigen der echter was dit keer de tragi sche partij van de actrice Sybil waarin de sopraan Roberta Ale xander haar voorgangster Ann Haenen overtrof. Als persona ges uit het Londen van het fin- de-siècle voldeden nieuwelingen als Elise Galama, Thea van der Putten en Joep Bröcheler even goed als Inge Fröhlich. Ook nu muntte Jan Blinkhof uit als Ja mes Vane. De negen mimespelers in de nieuwe elektronische scène wa ren uitstekend. De componist zelf stond nu aan de directieles senaar wat op het Radio Kame rorkest in het begin geen erg gelukkige uitwerking had; later ging het veel beter. Net als vroe ger excelleerde Harry Sparnaay in de basklarinetsolo in de opiumkit Omdat Kox een componist is, die wat te zeggen heeft en zijn vak verstaat, was deze herkan sing zeker gerechtvaardigd. Ook nu werd men herhaaldelijk door allerlei passages geraakt, maar soms ook ging het dan meer om absoluut muzikale gedeelten dan om een dramatische expres sie. Hoewel „Dorian Gray" dus geen gaaf meesterwerk werd, verdient het zeker bekeken en beluisterd te worden. De balans slaat vaak genoeg naar de posi tieve kant door. Zo dacht het publiek in de Amsterdamse Stadsschouwburg er kennelijk ook over. J. KASANDER (Van onze parlementaire i tie) DEN HAAG— Hoewel de len van de vergaderingen de ministerraad van na de. log nog altijd geheim zijn, I het kabinet gisteren dl vraagd besloten onderd daarvan te openbaren aaj onderzoekers van de zaf Menten en van het wapeil koopbeleid. Uiteraard krj de onderzoekers alleen k<: van die passages, die vaii lang zijn voor een betrek hebben op hun speurwerk. BONN (TJPI) De Westdë-* strijdkrachten, die al gesel waren door het recente ont I van drie generaals, zijn nieuw het middelpunt gei den van een schandaal. De oppositionele christen-d<^ cratische partij verklaarde» teren dat de contra-spiori^ dienst van de strijdkrachterin heime onderzoeken heeft i richt naar de gedragingen Starfighter-piloten die een h re vluchtvergoeding ha<G0 geëist omdat de Starfighteqjoj veilig zou zijn. He] Een woordvoerder van de cK ten-democraten heeft geëist de Westduitse Bundestagwe onderzoek instelt naar de aprc re. liej Minister van defensie Geor$eS ber ontkent de beschuldigin|en Lei HONSELERSDIJK (Bloemen Atfji CCWS), vrijdag 21 januari, 1977, 9, delde en hoogste prijs: Amua§ 69-275, Anjers 37—62. Anjers 31—300, Anthuriums 150—380, As.re. gus (snijgroen) per bos 123gaa) Chrys. tros. jaarrond. 64—185, fcer gepl. jaarrondcult. 79—126, ChQl0D normaalcult. per bos 282—370. «u bia 39—92, Freesla dubbel 42—78°P sia enkel 30—66, Gerbera 58—1(ffe p sen 34—63, Leliekelken 93-117. bale takken 101—215, Orchideeën 25yen Rozen groot 76—138, Rozen v. 38-82, Strelitzia 183-250. F™ 22-52. 0ns" pagina 10 LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 JANUARI lj Lange staat van dienst Weinig Nederlandse actrices hebben op de planken zo'n lange en succesvolle staat van dienst als Mary Dresselhuys, de comedien ne. Na haar debuut in 1930 met „Men trouwt geen meisjes zonder geld" in de Koninklijke Schouwburg van Den Haag bij het Ver. Rotterdamsch Hofstadtoneel van Cor van der Lugt Melsert, volgden in latere jaren reeksen rollen in stukken van Sha kespeare („Naar het U lijkt" is één van haar favorieten), Molière, Shaw, Thornton Wilder, Anouilh, Somerset Maugham, Boussain en niet te vergeten Annie Sch midt. Om; een greep te doen: ze speelde 250x Soubrette, 250x Nina, 120x Cyprienne, 150x Naar het U lijkt, 250x Bakersprookje, 200x Je kunt het toch niet meenemen en 450x -van een oude dame is voorlopig nog geen sprake... Met Roger Hanin, de schrijver van Sinds 1968 is ze free lance en speelt steeds in de vrije sector. Daarbij zoekt ze zelf geschikte stukken, liefst met weinig decor en weinig medespelenden. Anders wordt de spoeling te dun. Veel van die stukken vertaalt ze zelf in het Nederlands. Zo ook „Spelenderwijs", dat geregisseerd werd door Ko van Dijk. Een korte flits van de twee ruziemakende echtparen is vorige week op de televisie vertoond. Twee kinderen Tussen haar rollen door heeft Mary ook de moederrol uitstekend weten te vervul len. Merel en Petra Laseur zijn hun moe ders voetschreden gevolgd. Petra speelt voor het Publiekstheater. Merel zoekt het half in de journalistiek, half op het toneel. „Hoewel ik ze als baby zelf heb gevoed, ben ik nauwelijks van de planken ge weest", legt Mary uit. „Cees en ik hadden het zo geregeld, dat ze beiden in het najaar zijn geboren, zodat ik voorafgaand aan de geboorte zonder bezwaar het seizoen kon uitspelen. Na de geboorte van alle twee heb ik inderdaad beide keren enkele maan den verstek moeten laten gaan, maar lan ger dan een half jaar ben ik nooit van het toneel geweest". Zes en veertig jaar lang op de planken en eigenlijk nog nooit echt gejubileerd. Geen feest bij het 25-jarig jubileum, geen feest toen de drie kruisjes behaald werden en geen feest bij de 40 jaren. „Er is destijds wel over gepraat. Dan vroeg ik Jons en de kinderen wat ze er van vonden. Niet jubelen mam, zeiden de kin deren dan, dat staat zo oud. Daarom heb ik het nooit gedaan". Met haar leeftijd heeft ze tot voor kort nooit te koop gelopen. Dat doet een vrouw niet die er jonger uitziet dan ze is, vindt ze. Maar toen ze vijf jaar geleden de AO W-leeftijd bereikte, kon ze er niet meer onderuit. Ook ditmaal mag iedereen het weten: Mary Dresselhuys is 70 jaar. So what? Ze is nog zo sterk en gezond, dat ze niet aan uitscheiden denkt. Ze geniet nog van iedere minuut op het toneel. „Het is een heerlijk beroep en het publiek vind ik vreselijk trouw. Als er al eens een stuk is, dat het niet zo goed doet, dan komen ze bij een volgend stuk toch terug. Dat is bij de televisie heel anders. Die is meedo genloos. Zo lig je aan de top, zo lig je er weer uit. Op het toneel is dat gelukkig heel anders". Terwijl ze praat neemt Jons Viruly, haar grootste bewonderaar die al ver voor de Bij het Leidsepleiu te Amsterdam, in het Nieuwe De la Mar-theater, krijgt Mary Dresselhuys, die daar spelenderwijs een hoofdrol vervult in het toneelstuk „Spe lenderwijs", vanavond een enorme ovatie. Haar dankbare publiek zal haar daarmede huldigen. Deze lievelingsactrice van Ne derland viert vandaag namelijk haar ze ventigste verjaardag. „Natuurlijk speel ik zaterdag", zegt ze in haar flat aan het Merwedeplein in Amster dam-Zuid. „Dat heb ik al zo verschrikke lijk vaak gedaan. Ik ben namelijk al zo ontzettend vaak jarig geweest. Dat mag geen reden zijn om het werk te laten liggen". Al in 1930 maakte ze haar debuut op de planken. Met ruim 46 jaren als actrice achter de rug is ze dus hard op weg naar de halve eeuw op het toneel. Maar van een oude dame is voorlopig nog geen sprake. Ook nu beeldt ze de vrouw uit van een echtpaar net in de middelbare leeftijd en het publiek smult ervan. Nog steeds denkt ze er niet aan om het wat kalmer aan te doen. Avond-in, avond- uit staat ze in „Spelenderwijs" van de Franse schrijver Roger Hanin voor het voetlicht met slechts drie medespelers: Guus Hermus, Henk van Ulsen en Carola Gijsbers van Wijk. Vermoeiend werk, dat ze gedurende de weekeinden in het De La Mar-theater verricht, doch gedurende de werkdagen in de provincie. Daar trekt het viertal tegen het einde van de middag per auto heen. Na afloop van de voorstelling afschminken en wegwezen. Terug met de auto naar Amsterdam. Om de beurt voor de versnapering zorgen: een fles wijn met kaas. Dat wordt tijdens de rit gezellig verorberd. Thuis zit haar man - als het tenminste niet al te laat is - trouw te wachten: Jons Viruly, met wie ze sinds 1955 gehuwd is. De voormalige KLM-vlie- ger is minder productief dan vroeger. De laatste twee jaar is er van zijn hand geen boek meer verschenen. Voor ze gaan sla pen, drinken ze eerst vrijwel iedere avond nog een flesje wijn op met wat Franse kaas. Slippers. Annie M. G. Schmidt schreef speciaal voor haar het stuk „En ik dan?" waarin Mary Dresselhuys 200 maal schitte rende. Ook maakte ze furore in de musical „En nu naar bed", waarin ze 350 maal optrad. Arme jaren Ondanks vele succesrollen op het toneel heeft ze in de arme jaren van voor de oorlog grote problemen gekend. Met Cees Laseur, die in 1934 haar tweede man werd na een kortstondig huwelijk met Joan Remmelts, beheerde ze 12 jaar lang haar eigen Centraal Toneel, een ervaring die ze na de oorlog nooit meer heeft willen herha len. „Er was in die tijd geen sprake van subsidie", vertelt ze. „We waren verant woordelijk voor het hele gezelschap. Het was één lang constant gevecht om voldoen de inkomsten te krijgen om de medespe lenden te kunnen betalen. Dat nooit weer, heb ik na de oorlog gezegd". Ze sloot zich eerst een jaar aan bij het Residentie Toneel, later speelde ze vijf jaar bij Comedia en tenslotte 15 jaar bij de Nederlandse Comedie. Met echtgenoot Jons Viruly op Broadway. „Spelenderwijs", waarmee Mary Dresselhuys dag-in dag-uit triomfen viert, be oorlog geen stuk van Mary oversloeg, de constant bellende telefoon aan. Hij zet een kopje thee - en zij zet hem „spelenderwijs" naar haar hand. Hij zet de thee niet alleen, hij schenkt die ook in en toont vol trots een foto van een pas vervaardigd bronzen beeld. Het is Mary's hoofd, gemaakt do|*_ Zuster Jezualda Kwanten van een kloostl. in Tilburg. Het beeld krijgt een blijvencJ® plaats in de Schouwburg van Tiel, d> gemeente waar Mary Dresselhuys op januari 1907 werd geboren. n°L

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10