Van Gelder weer gezond: eerst 1.100 ontslagen CARTER >ij scheepsbouw 500 man weg voor w... begint in geest van bescheidenheid GELDBOETES IN HET LEGER TE LAAG DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TOVRIJ denkt aan een autovrije om het energieverbruik te jfKPE W<=EK h\aak ,iTj HER WEER ggq ant de ene dag mogen de lummers, de volgende zon- oneven nummers de weg' DEN HAAG Uit een enquête gehouden onder De geldboete als tuchtstraf werd in november '74 de tot straffen bevoegde meerderen van marine, ingevoerd. De meeste ondervraagden waren voor land- en luchtmacht, blijkt dat deze graag een stander van deze invoering, maar zouden tevens verhoging van de geldstraffen zouden zien. Deze' de arreststraffen gehandhaafd willen zien. wens wordt nog sterker aanbevolen wanneer de De strafopleggers hechten grote waarde aan de arreststraffen definitief uit het straffenpakket preventieve werking van de straffen: de discipline zouden worden gehaald, waartoe plannen be- verslapt steeds meer, met name bij de landmacht, staan. vinden zij. De 11-jarige Leslie Dewhurst uit Nieuw Zeeland ligt in een isolatietent in het Londense zieken huis Hammersmith, waar hij gisteren een beenmerg transplantatie on derging. Leslie, die lijdt aan een ernsti ge vorm van bloe darmoede kreeg beenmerg van zijn negenjarige broer Peter. De transplan tatie was de enige mogelijkheid om» het leven van Leslie te redden. Uitslag puzzels Kerst- en Oudejaars- bijlage. Zie pag. 6 Anti-plastic'knop voor koffieautomaten (Van een onzer verslaggeefsters) WAGENINGEN Studenten van de landbouwhogeschool te Wageningen hebben een eenvoudige en goedkope aanpas sing op de bestaande koffie-automaten bedacht waardoor het gebruik van plastic bekertjes kan worden tegengegaan. Door het indrukken van een nieuwe knop verhindert men dat er een bekertje uit de automaat valt en kan men zijn eigen beker de koffie laten opvangen. Dit bespaart niet alleen de kosten van de bekertjes maar bovendien een enorme hoop plastic afval. En daar was het de studenten om te doen. Spreidingsoverleg opgeschort (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De dienstcommissies van de PTT hebben het overleg over de P.T.T.-spreiding naar noord-Nederland opnieuw opgeschort. Zij hebben dit gedaan, omdat de direktie van de PTT het overbrengen op korte termijn van 170 arbeidsplaatsen naar Groningen ondanks de bezwaren van de commissies en betrokken afdelingen, toch willen doorzetten. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam adres' woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden. van de beleidscommissie Scheepsbouw (v.l.n.r.) de heren Nieuwland, Meyninkman, oud-minister (voorzitter) en Stikker. bijstand van overheid nodig (Van onze parlementaire redaktie) HAAG De Nederlandse scheepsbouw lijdt vercapaciteit. HEt kost de werven de groot- ïoeite om in de moordende internationale irrentie (vooral van Japan) het hoofd boven te houden, zij zullen moeten inkrimpen. In traende anderhalf jaar moeten 4500 arbeids- sen weg en de overheid zal dit jaar met 300 en gulden moeten bijspringen. Deze pijnlijke sing is nodig om de werven in de jaren ig wat perspectief te bieden. Dat verklaarde linister bakker in een toelichting op het irt van de beleidsommissie Scheepsbouw, isteren aan de ministers Lubbers (economi- Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) is aange- n. In de beleidscommissie hebben vertegen- digers van werkgevers en werknemers in de ipsbouw en van verscheidene ministeries zit- alleen door de investeringen zal volgens de Iscommissie de concurrentiekracht van de rlandse scheepsbouw moeten worden ver- Ook in de organisatie zal verbetering moe- iDmen. De commissie doet daarom een aantal tvelingen om te proberen de werven door de arste tijden heen te loodsen. Uitgangspunt is ide capaciteit van de werven in de komende niet hoger zal kunnen zijn dan 70 percent iet niveau van eind 1975. De werkgelegenheid dus voor bijna een derde minder moeten worden, wat een afvloeiing van 4500 man in de komende anderhalf jaar betekent. Vooralsnog moet worden geprobeerd het aantal gedwongen ontslagen zo klein mogelijk te houden. Gedacht moet vooral worden aan vervroegde pensionering, werktijdverkorting enzovoorts. Een heel pakket maatregelen wordt aanbevolen voor sociale bege leiding tijdens de herstructurering. Voor een planmatige aanpak daarvan zijn de werven ingedeeld in vijf regio's, Rotterdam en omstreken, Amsterdam en omstreken, grote rivie ren, Noorden des lands en de rest van Nederland. De werven in die vijf groeperingen moeten samen spelen, zodat het verwerken van de problemen, de organisatie van de produktie e.d. zo goed mogelijk worden opgevangen en de produktie zo goed mogelijk over de verschillende bedrijven wordt verdeeld. Om de werkgelegenheid zoveel mogelijk in stand te houden zullen in de internationale concurrentie slag orders tegen te lage prijzen moeten worder* aangenomen. De beleidscommissie heeft geadvi seerd de verliezen daarop voor 75 procent door de overhéid te laten dekken en voor 25 procent door de bedrijven aelf. Het risico daarvan is, dat bedrijven te snel interen en tezijnertijd toch voor het blok komen te staan. Minder rendabele bedrijven zullen het eerst moe ten sluiten. Voor alles moet worden geprobeerd de sterkste bedrijven in stand te houden. >uw leidt 'veillance Haagse nenstad de 30-jarige Ingrid Klein fer, hoofdin- lice bij de Ie politie, die een primeur jgezorgd. Zij is ijk de eerste 1 die de leiding bver de surveil- in de binnen-1 )an Den Haag. elopen vijf jaar plaatsvervan- I hoofd van de b kinderpolitie wan a ui i—imiti r-ni (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Bij Van Gelder Papierfabrieken zullen dit jaar 1.100 van de 5.400 werknemers op straat komen te staan. Zn een poging om het concern weer gezond te maken is een reorganisatie plan opgesteld, dat onvermijdelijk leidt tot de sluiting van de verliesgevende bedrijven in Apel doorn (520 man) en Rotterdam (ongeveer 200 man). Ook op het hoofdkantoor in Amsterdam zullen enkele honderden mensen moeten afvloeien. De reorganisatieplannen zijn gisteren bekend ge maakt. De situatie bij Van Gelder is al jaren moeilijk. Over 1975 werd een netto-verlies geleden van 25,2 miljoen. In het eerste half jaar van 1976 bedroeg dit verlies reeds 18,2 miljoen. Oorzaken van de slechte gang van zaken zijn naast de economische terugslag waaronder het gehele bedrijfsleven lijdt, volgens het concern de zeer hoge grondstoffenprijzen en de sterk verslechterde con currentieverhoudingen. Momenteel worden pogingen gedaan gegadigden te vinden voor onvername van de witpapierfabriek in Wapenveld. Plannen zijn opgesteld, om enkele ver liesgevende bedrijven te versterken. De situatie in de bedrijven in Apeldoorn en Rotter dam is zodanig, dat deze ook in de toekomst niet meer renderend te maken zijn. Het bericht van de sluiting is met name in Apel doorn hard aangekomen. De Apeldoornse vestiging van Van Gelder is in het verleden al eerder inge krompen, waarbij met name het langer in dienst zijnde personeel is gehandhaafd. Dat betekent, dat er nu een groot aantal mensen van boven de 40 jaar zonder werk komt te zitten. Gezien het specia listische karakter van hun functies en de als gevolg van de ploegendienst tamelijk hoge verdiensten, zal het voor die werknemers bijzonder moeilijk zijn weer aan de slag te komen. Om het bedrijf weer gezond en winstgevend te maken is onlangs reeds besloten tot de bouw van een nieuwe krantenpapiermachine in Renkum. Deze plannen blijven gehandhaafd. De vakbonden gaan volgende maand met Van ■Gelder praten, niet over de maatregelen zelf, maar over de te volgen overlegprocedure. Voor een bestu dering van de aangekondigde maatregelen hebben de bonden langer tijd nodig. De directie heeft toegezegd, dat hangende het overleg geen mensen ontslagen zullen worden. Carter tijdens zijn eedaflegging tegenover opperrechter Warren Burger. In het midden Rosalynn Carter. (Van onze correspondent) WASHINGTON Een plechtige, maar wat saaie machtsoverdracht, zo kan de eerst- üag van het presidentschap van Jimmy Carter worden ge typeerd. De opwinding ontbrak die kenmerkend was voor de inhuldigin gen van John Kennedy en Lyndon Johnson, wier redevoeringen stijf ston den van de beloften, die achteraf niet waarge maakt konden worden. Ook de nerveuze span ning ontbrak, die de en tree van Richard Nixon begeleidde, maar dat was misschien een goed te ken. Carters eerste rede als president was geen aktieprogram, maar een verklaring over de algeme ne spirituele waarden, met lich te waarschuwingen in omzichti ge taal aan het adres van be vriende naties, zoals Zuid-Korea en Chili, die de menselijke vrij heden met de voeten treden en aan de CIA, die overigens niet met name werd genoemd, om zich beter te gedragen in het buitenland. Er was één harde belofte, namelijk dat de Ver enigde Staten zullen streven naar de uitbanning van alle kernwapens in de wereld. Zoals Kennedy de ,New Fron tier' en Johncon de .Great Socie ty' tot leuzen van hun regering maakten, koos Carter ,een nieuw begin' dat zich voorname lijk zal richten op een nieuwe geest vah bescheidenheid in het pogen de Amerikaanse droom tot vervulling te brengen. Carter legde gisteravond kort na zes uur Nederlandse tijd de eed op de grondwet af tegen over opperrechter Warren Bur ger. Even tevoren was vice-pre sident Walther Mondale de eed afgenomen door Tip O'Neill, de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden. In het begin van zijn rede dankte Carter zijn voorganger voor alles wat hij gedaan heeft om de wonden van de natie te helen. De aftredende president Ford verliet daarop Washington om naar Californië te vliegen, met de woorden: ,We hebben een fijne tijd in het Wit te Huis gehad'. Carter tijdens zijn eedaflegging tegenover opperrechter Warren Burger. In het midden Rosalynn Carter. Als een kind zo blij nam Jimmy Carter gistermiddag plaats ach ter zijn bureau in de Ovale Ka mer van het Witte Huis. Vrijdag zi januari Liefde Alles over liefde, 4 eenacters van Schnitzler op Ned. II om 21.15 uur. Om 22.35 uur verde digt Johnny Hoes zich in Aktua- tv tegen beschuldiging Zangeres zonder Naam. Ned. I om 21.05 uur Vluchtroute en om 22.50 uur Ambon door de eeuwen. 1, ö7e jaargang no. ZO&tö Veel bewolking Veel bewolking en op de meeste plaatsen tot de avond droog. Matige tot krachtige zuidooste lijke wind. Maximumtemperaturen van on geveer plus 1 graad in het* noordoosten tot 4 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 8.34—17.10. Maan.: 9.27- 21.02. Schev. hoogw.: 4.55—17.08. Laagw.: 0.39-13.01. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1