Carter aanvaardt presidentschap in koud Washington PvdA en PPR weer oneens over resolutie F^fY^jgrijsc^mgensatie nu helemaal harde eis Hoogovens: 10500 man korter werk Strenge straffen voor illegale Haagse zenders Werkgevers klaagden vorig jaar ten onrechte Donderdag 20 januari 1977, 67e jaargang no. 20637 Koningen tater reëen Koningen en paupers (2) op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.05 uur Heel de ipens met ex-psy- chiatrische patiënten. Ned. I om 19.15 uur Landgeno ten!, om 19.30 uur Mary Hart man en om 20.10 uur Machiavel- li met Cuba. Aanvankelijk plaatselijk mist, meest zwaar bewolkt met later van het zuidwesten uit regen. Tot overwegend matig toene mende wind uit zuidoost tot zuid. Morgen: zon: 8.36 -17.08 Maan: 9.01-19.50 Schev. hoogw.: 4.13-16.27 i.aagw.: 12.-16. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De vakbeweging zal meer dan ooit blijven vasthouden aan volledige prijscompensatie, nu aan het licht is gekomen dat de werkgevers, alle klaagzangen ten spijt dat er geen loonsverhogingen afkonden, vorig jaar op loongebied toch extraatjes hebben gedaan. De meevaller van 700 miljoen op zijn begroting, die minister Boersma van Sociale Zaken onlangs onthul de, blijkt namelijk te rijn veroor zaakt door incidentele loonstijgin gen van 1 tot 1,5%: veroorzaakt we gens toekenning van periodieken, wegens overwerk, promoties en der gelijke. Hierdoor werd ook meer aan premies ingehouden dan was geraamd. Voorzitter W. Kok van de FNV rea geerde meteen woedend op de brief aan de Kamer, waarin de minister gisteren de meevaller motiveerde. Boos is hij, zowel op werkgevers als op de regering. „De spectaculaire uitschieter in de incidentele loonstij ging deed zich voor in 1976, een jaar waarin de werkgevers net als nu met de handen in de lucht uitriepen, dat er nauwelijks loonsverhogingen af konden, zo slecht ging het in het bedrijfsleven. Nu blijkt dat ze wel degelijk ruimte hebben kunnen vin den. Een reden temeer om ons nu niet van die prijscompensatie te la ten afhouden", aldus FNV-voorzitter Kok. De regering neemt hij het kwa lijk, dat zij geen instrumenten blijkt te hebben om zo'n ontwikkeling eer der te constateren, zeker in een jaar waarin zij via twee loonmaatregelen de lonen in de hand wilde houden. De FNV-voorzitter moest wel toege ven, dat de verhoging van het mini mumloon ook zijn invloed heeft doen gelden op de post „incidenteel". Ook CNV-voorzitter J. Lanser toon de zich verbaasd over de ontwikke ling en drong aan op een snelle hervatting van het gesprek tussen de sociale partners over het loonbeleid. Werkgeversvoorzitter mr. C. van Veen gaf als commentaar, dat de post „incidenteel" aanvankelijk zeer krap was geraamd en dat extra loon stijgingen mede zijn veroorzaakt door de nivellerende werking van vakbondseisen en overheidsmaatre gelen, waardoor alle lonen onder druk kwamen te staan. Minister Boersma verzekert in zijn brief, dat de teveel geïnde premies „zonder meer" terug moeten naar de betalers ervan. Uiterlijk 1 januari 1978 zulleri de premies bovendien worden herzien. Onderzocht moet nog worden, hoeveel verlaging moge lijk is. De mededeling over een mogelijke premieverlaging wordt door de rege ring als een opening gezien voor hervatting van het centrale loonover- leg, dat vastgelopen is op de eis van de vakbeweging tot volledige prijs compensatie en de afwijzing van de werkgevers daarvan. Minister Boersma heeft de werkge vers en vakbeweging geschreven, dat hij best bereid is tot een nader ge sprek over de sociaal-economische situatie. Een directe uitnodiging is er niet van hem uitgegaan, maar de centrale werkgeversorganisaties heb ben hem meteen telegrafisch ge vraagd, dit gesprek nu te arrange ren. De vakbeweging is eveneens gevraagd aan zo'n uitnodiging ge volg te geven. Minister Lubbers heeft tegelijkertijd in een brief aan de Kamer medege deeld, dat verschillende economische ramingen moeten worden bijgesteld. Dit komt vooral, omdat in het bui tenland de koers van de „harde" gulden 5 tot 6 procent boven de j/erwachtingen ligt, hetgeen gevolgen heeft voor o.a. de export. De econo mische situatie is zodanig, dat de werkloosheid dit jaar niet verder zal dalen, zo meent de regering. Roede over baldadige supporters (LONDEN DPA - Engelse voetbalsupporters, die zich •misdragen, hebben grote kans een lijfstraf te krij gen met de berkenroede. De Engelse voetbalbond heeft dit tenminste - zij het vertrouwelijk - voorgesteld an de minister van Bin nenlandse Zaken, die heeft juten weten „De aanbeve- I Ving ter harte te zullen ne- A>fendien moet, aldus de voetbalbond, de rkoop van alcoholhou dende dranken in speciale, voetbalbussen en -treinen verboden worden. „Over- atig alcoholgebruik is de oofdoorzaak van veel sup- ortersrellen", aldus de En- else voetbalbond, onder- chreven door de overheid. ssen vissen en leeg KHOLM (DPA) - De he visserijvloot bedrijft ns een van haar vroegere teins een door het econo- ich plan gedicteerde roofvis- Ij, waardoor de wereldzeeën worden gevist. 1 ir de ruim twee jaar geleden !r Zweden gevluchte Vladil ienko woensdag aan het ckholmse avondblad „Ex- isen" meedeelde, bereikt jhts een derde deel van de hne Russische vangsten de bruiker. De rest verrot door digheid en ontoereikende verkingsinstallaties. jfstraffen baldadige voetbalsuppor- lezien Nederland naar Enge- kijkt om te zien hoe men daar irobleem oplost.... (Van onze correspondent) WASHINGTON Vandaag wordt Jimmy Carter president van de Verenigde Staten in een ceremo nieel dat het midden houdt tussen een kroning en een staatsgreep. Met een eenvoudige eed- formule van 35 woorden, die onveranderd is gebleven sedert George Washington in 1789 de eerste Amerikaanse president werd, bekroont Jimmy Carter zijn lange reis naar de tinnen van de aardse macht Hij wordt staatshoofd, rege ringsleider, partijleider, schepper van de Ameri kaanse buitenlandse politiek en opperhoofd van de Amerikaanse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht Om zes uur vanavond zendt de televisie recht streeks Carters eedaflegging uit Hij heeft het jacquet en de hoge zijden afgewezen en zal in een donker pak verschijnen. Twee dagen geleden nog hielp Jimmy Carter het poppenhuis van zijn doch ter Amy verhuizen, en hij heeft de rede waarmee hij zijn ambt aanvaardt, in Plains geschreven, in een spijkerpak en zonder zijn schoenen en sokken aan. Het spijkerpak en de blote voeten zijn de symbolen van een nieuwe stijl in het Witte Huis, die informeel zal zijn, ofschoon doorschoten met bijbelteksten. Voor zijn rede, die niet langer duurt dan 10 minuten, hetgeen gewaardeerd zal worden door de meer dan honderdduizend aanwezigen in de ijzige koude van Washington, heeft Carter een geïnspi reerde toon gekozen. Hij zal zich niet verliezen in details of hoogdravende beloften, maar eenheid en vertrouwen vragen. De afgetreden Amerikaanse president Ford controleer- Qp Carter is een beroep gedaan onmiddellijk een de gisteren, toen h'j de laatste voorbereidingen voor generaal pardon af te kondigen voor iedereen die zijn vertrek uit Het Witte Huis trof, persoonlijk of alles gestraft is voor zijn positie tegen de oorlog in in orde was in de Ovale kamer, de werkkamer van' Vietnam. Ford heeft gisteren, de deserteurs die de president. Intussen arriveerde Jimmy Carter breed- werden gewond in de strijd of werden onderschei- W33r h'' Var>~ den wegens dapperheid, voorgedragen voor eervol ontslag uit de dienst daag het presidentschap zou overnemen. Uitzicht op regeling van auteursrecht tv-programma's Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De verwachting bestaat dat de financiële pr<K blematiek rond het overnemen van buitenlandse televisiepro gramma's door kabeltelevisie-, maatschappijen eind van dit jaar tot een oplossing kan wor den gebracht. Dit heeft de directeur van de Haagse dienst voor de volks huisvesting gisteren meege deeld. De directeur heeft zitting in het landelijk overlegorgaan dat zich met deze problemen' bezighoudt. Zoals bekend wordt het door zeer velen als onbillijk ervaren dat kabeltelevisiemaat schappijen buitenlandse pro gramma's opvangen en doorge ven zonder dat zij hiervoor een vergoeding betalen aan de ma kers van deze programma's. En geland heeft hiertegen al stap pen ondernomen bij de Raad van Europa. (Van een onzer verslaggevers) Bij de werktijdverkorting zijn, IJMUIDEN Van de 24.000 7900 personeelsleden uit de pro- werknemers bij Hoogovens duktie-afdelingen en 2600 uit de gaan met ingang van maandag ondersteunende afdelingen be- aanstaande er 10.500 zes weken trokken. korter werken. De walserijen gaan als onderdeel hiervan zelfs twee keer een week geheel Deze grootscheepse werktijdver korting werd in de Nieuwjaars rede van de president-direkteur dicht: volgende week en van 13 van Hoogovens al aangekon-' t/m 19 februari. Er is kans op nog meer periodes van werk- digd, die toen wees op de grote problemen op de internationale tijdverkorting, verkorting. Dit staalmarkt. Men verwacht pas heeft de direktie van Hoogo- in de tweede helft van dit jaar vens vanmorgen medegedeeld. enige opleving. Opgewonden De moeder, zuster en broer van Pa trick Henry, die in de Franse stad Troyes terecht staat op verdenking van kindermoord, ma ken uiterst moeilij ke tijden door. Zij worden door het zeer geëmotioneer de publiek gemaks halve vereenzelvigd met de vermoedelij ke moordenaar wat geleid heeft tot op gewonden taferelen in en om de rechts zaal. Op de foto bo ven bespringt Nico le furieus een pers fotograaf, terwijl een politieman tus senbeide probeert te komen. Op de foto beneden on derneemt Nicole een charge met de paraplu om ruim baan voor haar moeder (links) te maken. Johan Cruyff in zaken (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Johan Cruyff gaat in zaken en wel in onroe rende goederen. Hij doet dit samen met Jack van Zanten, oud-begeleider van het Neder lands elftal onder de naam „Cruyff-Van Zanten Vastgoed bv". Het maatschappelijk kapi taal van de nieuwe bv bedraagt drie miljoen gulden en de ge storte som 600.000 gulden. Jack van Zanten treedt op als direk- teur en Johan Cruyff als com missaris van de besloten ven nootschap. Een half jaar geleden gingen al geruchten over de zakelijke sa menwerking tussen Cruyff en Van Zanten. Dat speelde tijdens de problemen rond de vorige bondscoach George Knobel. Jo han Cruyff stelde toen voor, om Van Zanten opnieuw als elftal- begeleider aan te stellen. Dat hiermee zakelijke belangen ge paard gingen, heeft Cruyff steeds ontkend. REGEERAKKOORD BLUFT TWISTPUNT Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De nieuwe voorwaarden die P.t d.A. en P.P.R. hebben gesteld aan deelname aan voorwaarden alleen betrekking hebben op P.v.d.A. en P.P.R. P.P.R.-fractieleider, Bas de Gaay Fortman gaf gisteren echter eenzelfde interpretatie van de voor een volgend kabinet hebben gisteren opnieuw waarden als de P.v.d.A. Dat deed ook zijn collega geleid tot heftig onderling gekrakeel. Oorzaak daarvan is een formulering in de herziene ont- werp-resolutie van de partijbesturen van beide partijen, die voor tweèrlei uitleg vatbaar is. Terlouw van D'66. Die verklaarde het „verstandig" te vinden dat P.v.d.A. en P.P.R. nu met zijn partij rekening houden. Ter louw vindt het overigens „niet verantwoord", dat de twee partijen de voorwaarde hebben ge- De nieuwe voorwaarden luiden, dat P.v.d-A en steld dat hun zeteltal in de kamer minstens gelijk P.P.R. de regeringssamenwerking met het C.D.A. moet blijven. Volgens hem zit daar het risico in, zullen voortzetten als zij minstens evenveel zetels dat de P.v.d.A. de grootste partij, buitenspel kan halen als zij thans hebben (vijftig) en de verkie- komen te staan. Wanneer de socialisten zich op zingsuitslag het mqgelijk maakt dat het aantal hun huidige niveau handhaven en de P.P.R. zou ministers uit „progressieve partijen" tenminste de verliezen. helft bedraagt. D'66 piekert er hoe dan ook niet over, om tot het Volgens P.v.d.A.-uitleg moet tot de progressieve regeerakkoord van P.v.d.A. en P.P.R. toe te tredten, partijen ook D'66 worden gerekend. Het partijbe- aidUs Terlouw. De strategie van D'66 is er op stuur van de P.P.R. liet gisteravond weten het gericht zelfstandig en met een geheel „eigen ge- daarmee niet eens te zijn. „Dat is tegen de af- zicht" aan de komende verkiezingen deel te ne- spraak", aldus de radicalen, die menen dat de men. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. ..als nieuw kwartaalabonnee van de Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Justitie gaat harder optreden tegen illegale radiozenders in Den Haag. Tij dens een rechtzaak gisteren waarin 28 verdachten zich voor de politierechter moesten ver antwoorden wegens overtre ding van de Telegraafwet, wer den straffen opgelegd die va rieerden van 500 gulden boete tot drie weken gevangenisstraf. De officier van justitie, mr. J. Th. de Wit, waarschuwde met het strafvervolgen door te zul len gaan totdat alle clandestie ne uitzendingen, die hinder ver oorzaken aan diverse noodzake lijke diensten en ook aan pu bliek, in Den Haag, zullen zijn gestaakt. Zoals bekend draaien in Den Haag al geruime tijd diverse zendamateurs. In het verleden werden regelmatig invallen ge daan door PTT-ambtenaren en politie, en werden gewoonlijk betrekkelijk lage boetes opge legd, soms gecombineerd met voorwaardelijke gevangenis straf. Maar gebleken is dat dit niet veel uithaalde, omdat de zenders na een inval meestal de volgende dag al weer in de lucht Eén van de bekendste Haagse illegale zenders is Radio Cen traal, die niet alleen gesteund wordt door meer dan duizend leden, maar ook door adverteer ders. Een 20-jarige man zonder beroep werd gisteren voor de rechtbank aangewezen als de hoofdfiguur van Radio Cen traal. Tegen hem werd een ge vangenisstraf van een maand geëist; onvoorwaardelijk, omdat hij verklaarde met zenden door te zullen gaan. Tegen een 24-ja- rige timmerman, die aanwezig was bij een live-uitzending, werd een boete geëist van 500 gulden en voorwaardelijk drie weken gevanisstraf met een proeftijd van twee jaar. De ver dediger bracht naar voren dat de timmerman slechts op be zoek was. De rechter zal over twee weken uitspraak doen. Gëerf krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht,

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1