Rellen in Egypte tegen verhoogde voedselprijzen hervat I; m Loodgieter nodig? JS Bel Patterson maar! Nixon beschermer van nazi's in Amerika Brieven van lezers in Oceaan ABORTUSWET IN ITALIË Antieke wetten in Amerika Hoeden af voor koeien in Minnesota GECENTRALISEERDE SERVICE Weer olie IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllll GRONDWETTIG BOEK BESCHULDIGT OUD-PRESIDENT Doodstraf inzet in proces wegens kindermoord Ontvoerd Italiaans kind Vliegende imbalance in Nederland 'I As Gilmore over Utah verspreid Beroep Breznjev op Carter jgpENSDAG 19 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT pagin a :AIR0 De demonstraties tegeh de jrijsverhogingen van voedsel in Cairo sijn vandaag hervat Het centrum van le hoofdstad is verlamd door het op reden van betogers die systematisch ille ruiten vernielden die niet afgedekt varen. Bij de ongeregeldheden van gis- ;eren zijn volgens Egyptische kranten vijf doden gevallen en rijn meer dan 150 mensen gewond. Tot de doden be- ïoren twee politiemannen, aldus het semi-officiële dagblad Al Achram. Er verden ruim 100 arrestaties verricht. Set ministerie van binnenlandse zaken jaf Marxisten en Nasseristen de schuld van de ongeregeldheden. De regering fiad bij het bekendmaken van prijsver- hogingeu voor rijst, suiker en gascylin- ders, die miljoenen Egyptenaren ge bruiken voor het koken, alle arbeiders aanvullende loonsverhogingen beloofd. Dertien onafhankelijke leden van het parlement deden gisteren een beroep op president Sadat zijn grondwettelijke rechten uit te voeren en de prijzen te' bevriezen in afwachting van een nauw keurige bestudering van de zaak door het parlement. Volgens hen zouden de prijsverhogingen de economische situa tie niet verbeteren. Zij leverden kritiek op de regering omdat deze de prijsver hogingen niet tevoren aan het parle ment had meegedeeld. Een grote menigte was gisteren op de been om deel te nemen aan de demon straties in de Egyptische hoofdstad. De rellenpolitie greep in met traangas en de wapenstok om de demonstranten uiteen te jagen. De demonstranten be kogelden de politie met stenen. Men kon tevens kreten horen als: „Weg met Sa- dat" en „Weg met Sayed Marei", Sadats zwager en voorzitter van het parlement. De straten in de omgeving van het parlementsgebouw werden door de poli tie afgesloten. In Sjoebra el-Kheima, een industriestad ten noorden van Cairo, hielden arbei ders zitstakingen waardoor de fabrie ken niet meer konden draaien. Tussen Cairo en Helv'an waren wegversperrin gen opgericht. Chauffeurs die hun vaart niet verminderden, werden met stenen bekogeld. In Alexandrië probeerden betogende arbeiders studenten over te halen aan de protestactie deel te nemen. Volgens ooggetuigen zijn in deze stad trams en bussen door de demonstranten vernield en werden winkelruiten ingeslagen. Woedende betogers drongen de woning van de Egyptische vice-president Hosni Moebarak in Alexandrië binnen, naijlen de tapijten mee en staken die buiten in brand. Maandag liet de Egyptische regering weten 'dat de prijzen van onder meer suiker, rijst en benzine met ingang van gisteren omhoog zouden gaan om het grote tekort op de begroting weg te werken. De stijging van de rijstprijs is van geen belang voor de middengroe pen, maar een slag voor de massa die maar net te eten heeft. Schenking bisdom (Van onze correspondent Ro ger Simons) Londen „Zit u in de nesten? Bel dan even naar „Problem", die in Londen dag en nacht praktische problemen oplost voor zijn abonnees. Vraag on- ze brochure of betaal direct de 22 contributie van 12 pond, dan bent u voor een jaar lid". •j. De man, die kleine adverten- ties van dit soort plaatst in de Times, heet Garran Patterson, j Hij is een 47-jarige Canadees en weet van aanpakken. Zijn „problemenclub" bestaat se- i dert 1963.- In het begin telde I ze nauwelijks 85 leden, nu 8.500) Na de eerste twaalf maanden wordt de jaarlijkse contributie gehalveerd. Een koopje, voor wie wel eens plotseling een loodgieter nodig heeft. Het I doet er niet als dit gebeurt in j het holst van de nacht of op een zonnige zomerdag. Wie rijn jaarlijkse contributie eer lijk en geregeld betaalt, mag „Problem" dag en nacht bel len. Hij krijgt altijd gehoor. Patterson zegt: „Ik ben er des tijds mee begonnen omdat ik er genoeg van kreeg altijd eeu wen te moeten wachten op de loogieter, die nooit opdaagde om mijn toilet te ontètoppen". De formule is eenvoudig. Gar ran Patterson garandeert -een hoop mensen vast werk. Hij ziet het zo: „Ik zet vaklui on- der zachte druk. Als ik naar een loodgieter of een timmer man ga, kan ik hem geregeld werk beloven, de hele week, het hele jaar, in alle seizoenen. Hij hoeft geen dure adverten ties meer te plaatsen. In ruil daarvoor verwacht ik, dat hij desnoods om twee uur in de morgen voor een karweitje uit bed komt". Vraagt de loodgieter te veel, dan schrapt Patterson hem van zijn lijst. Doet hij zijn werk niet goed, dan wordt het bekeken en kosteloos hersteld. Ofwel de abonnee krijgt zijn geld terug. Hetzelfde geldt voor een schoonmaakster, kok, kokkin en babysitter. Ze worden grondig in de gaten gehouden.Twee klachten van verschillende leden en ze zijn hun baan kwijt. De abonnees van „Problem" hebben vooral loodgieters en schoonmaaksters nodig. „Er schijnt iets niet in orde te zijn met de Britse riolen", meent Patterson. Maar „Problem" knapt echter ook ongewone karweitjes op. Pattersons or ganisatie zorgde er veertien dagen voor, dat iedere morgen klokslag 8 uur aan een bepaal de jonge vrouw in Londen een rode roos afgeleverd werd. Een van Pattersons medewer kers ging ergens in Parijs per soonlijk de liefdesbrief over handigen van een abonnee met veel centjes. Een andere vertegenwoordiger reisde naar Rome met een pakket vol ope ramuziek, bestemd voor een impressario. „Problem" vindt om 3 uur 's morgens slotenmakers voor le den, die zichzelf buitengeslo ten hebben. Een taxi tijdens de piekuren? „Problem" zegt „hokus, pokus, pas" en hij staat al voor de deur. Patter son en zijn medewerkers ont dekten voor een abonnee twee bruikbare kanonnen uit de Franse revolutie. Aan een lid met jonge kindertjes leverden zij een babysitter, die de bof, mazelen en waterpokken had gehad. Een rijke lady belde op een morgen radeloos het kantoor van „Problem" op. Haar stem klonk zo hysterisch dat ze bij na onverstaanbaar was. De kokkin van die dame was er plotseling vandoor gegaan en „Wat moet ik nu beginnen? Ik heb nog geen ontbijt gehad!" Patterson vond ook voor dit probleem een bevredigende oplossing. Via de telefoon leg de hij zorgvuldig uit, hoe de dame spiegeleieren met worst jes moest bakken. Ze had een electrisch fornuis. Patterson zette geduldig de bediening van dat appraat uiteen. „Ik vergat zelfs niet te zeggen, dat ze in de worstjes moest prikken", herinnert de pro bleemloze Canadees zich nog. De relmakerij in de top van het bisdom Rotterdam, waarover de publiciteitsmedia dezer dagen melding maakten, lijkt me in derdaad „bis" „dom", dubbel- dom en meer dan dat. Plotseling schijnt er in die kringen grote eerbied te zijn voor het canonie ke kerkelijke recht en moet het kapittel van kanunniken opdra ven om de bisschop er op attent te maken dat volgens dat cano nieke recht een bisdom geen grote bedragen mag uitgeven zonder dat het kapittel gehoord is. Als de eerbied voor het offi ciële kerkelijke recht er zo groot is, hadden ze allang een eigen baksel, misbaksel, het zoge naamde „bestuurscollege" moe ten opruimen. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON Er zijn tij den geweest in het kaas- en melkland van Minnesota, waarin het passend en zinvol was, dat mannen hun hoed afnamen, wanneer ze een koe tegenkwamen. Het was een beleefd gebaar tegenover een gerespecteerde welvaarts bron. In Pine Island, Minneso ta, geldt een archaische wet die tot op de dag van vandaag zulk eerbetoon aan koeien ge biedt, maar niemand houdt zich er aan. Zo zijn er tal van antieke wets bepalingen in Amerika te vin den, die nog niet uit de juridi sche tuin zijn weggeschoffeld. Zo is het in Pocatello in de staat Idaho bij de wet verbo- den om in het openbaar met een teleurgesteld of kwaad ge zicht rond te lopen en in de staat Californië breekt men de wet waaneer men in zijn hotel kamer een sinaasappel pelt. Hier Volgen enkele fraaie voorbeelden van anachronis tische Amerikaanse wetjes: Het is in de staat Minnesota verboden om onderkleding van mannen en vrouwen aan dezelfde waslijn te hangen. In Arkansas is het verboden een koe op de openbare weg te blinddoeken. Een wet in Florida gebiedt dat men in bad, zelfs in eigen huis, zijn kleren aanhoudt. In Berea in de staat Ohio* moeten alle dieren na het in vallen van de duisternis op sraat een staartlicht dragen In de staat Michigan is het verboden krokodillen aan openbare brandkranen vast te leggen. In Detroit is het bij de wet verboden om in de badkuip in slaap te vallen. In Denver in de staat Colo rado is het verboden een mas ker te dragen. In Norton in de staat Virgi nia is het verboden meisjes te kietelen. In Cleveland, Ohio, mogen twee personen niet uit een en dezelfde fles drinken. In Waterville in de .staat Maine is het verbodën om in het openbaar de neus te snui- ten. In Natchez, Missisippi, mo gen olifanten geen bier drin ken. Als men in de wintermaan den in Indiana een bad neemt, breekt men de wet. In de Amerikaanse hoofd stad Washington zijn taxi chauffeurs verplicht ten allen tijde een stoffer en blik bij de hand te hebben. In de staat Alabama is het verboden na zonsondergang een zak pinda's te kopen. In Oxford in de staat Ohio mogen vrouwen zich niet uit kleden voor het portret van een man. Als een vrouw in Owensbo- ro in de staat Kentucky een hoed koopt, moet haar echtge noot de hoofdtooi eerst zelf gon is het verboden op rol schaatsen in openbare toilet ten te verschijnen. De Zuidafrikaanse tankboot Irenes Challenge is maandagavond op dè Stille Oceaan in tweeën gebroken. De lading van ruim 22.5 miljoen liter olie stroomt de Oceaan in. De twee delen van de tanker drijven op 300 kilometer ten zuidoosten' van het eiland Midway. Achten twintig van de eenendertig opva renden zijn gered. De Irene's Chal lenge was op weg van Venezuela naar Japan. ROME (Reuter - DPA) Het Italiaanse parlement heeft met 319 tegen 277 stemmen een mo tie van christen-democraten en neofascisten afgewezen, waarin legalisering van abortus on grondwettig werd genoemd. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor het debat over de abortus wet, dat vandaag in de kamer van Afgevaardigden zou begin nen. Het wetsontwerp dat op tafel ligt wil zwangerschaps beëindiging tijdens de eerste 90 dagen van de zwangerschap toe staan op medische, economi sche, sociale, gezins- of econo mische gronden. NEW YORK (Rtr.) In een nieuw, in New York xon .zich ingespannen. Trifa, die in de oorlog zou verschenen boek, wordt ex-president Nixon ervan hebben meegedaan aan de afslachting van Roe- beschuldigd erg veel moeite te hebben gedaan om meense joden, slaagde er na de oorlog in medele- Roemeense fascisten en oorlogsmisdadigers een den van de IJzeren Garde vermomd als orthodoxe veilig toevluchtsoord in Amerika te verschaffen, priesters de Verenigde Staten binnen te smokke- Met name worden de pogingen van de toenmalige len. Op verzoek van Nixon, toenmalige vice-presi- senator Nixon genoemd in de schatrijke Roemeen- dent, sprak Trifa in 1955 een gebed uit,ter opening se industrieel Nicolae Malaxa in de Verenigde van een nieuwe zittingsperiode van de Senaat. Dit Staten te houden. Het boek heet .Gezocht: de jaar zal worden beslist of de verblijfsvergunning speurtocht naar nazi's in Amerika', geschreven van Trifa moet worden ingetrokken, waarna de- door Howard Blum. portatie zou kunnen volgen. Malaxa was, volgens het boek, de rijkste man van Volgens Blum worden de nazi's in Amerika op Roemenië en financier van de IJzeren Garde, de verschülende manieren beschermd: door omkc Roemeense fascistische organisatie, die verant- Sm|„^ssenk°™sVva" woordelijk is geweest voor ondermeer een weer- ?e. en soras.^t; gebeurt onder zinwekkende program in Boekarest in 1941. Mala- het mom van stnJd teSen het communisme, xa kwam in 1948 naar de Verenigde Staten, waar hij vooraanstaande advocatenkantoren in de arm Een subcommissie van het Huis van Afgevaardig- nam om in het bezit te komen van de miljoenen den heeft thans geld gevraagd voor een onderzoek dollars die hij in de Verenigde Staten had gedepo- naar de activiteiten van de dienst voor Immigratie neerd. Daarbij was ook het kantoor van minister en Naturalisatie (INS), die zeker 59 nazi's en Dulles betrokken. collarborateurs na de oorlog heeft toegelaten. Het zoeken van de nazi's is in handen geweest van Nixon probeerde in 1951 als senator van Californië twee toegewijde mannen, de 80-jarige tandarts een permanente verblijfsvergunning voor Malaxa Charles Kremer die vrijwel alleen de zaak tegen te krijgen. Ook voor de van oorlogsmisdaden Trifa heeft opgebouwd, en Anthony Davito, voor- beschuldigde Roemeense bisschop Trifa heeft Ni- malig onderzoeker van de INS. In maart verkiezingen in India Als de bisschop niets anders deed dan giften, gegeven voor een bepaald doel, ter bestemder plaatse doorgeven, staat het ka pittel daarbuiten. De bisschop had het eens niet moeten doen, dan hadden de geefsters en ge vers met recht en reden een rel van jewelste kunnen maken. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Voor het assisenhof in Troyes (160 km. ten oosten van Parijs) is gisteren het met ongewone belangstelling tegemoet geziene proces begonnen tegen de 23—jarige Patrick Henry, be schuldigd van ontvoering, afpersing en moord op een zevenjarig jongetje. De misdaad werd in februari van verleden jaar door de jonge vertegenwoordiger gepleegd, die een kennis van het gezin van het slachtoffertje was. Als gevolg van de enorme emotie en de officiële uitlating dat de moordenaar terechtgesteld zal moeten worden, dreigt de rechtshandeling die tot morgenavond zal duren „het proces van een terdoodveroordeelde te worden". Sedert een jaar wordt de affai re-Henry vertroebeld door wraakkreten en discussies Qver het beginsel van de doodstraf. Zozeer zelfs, dat de verdedigers van de moordenaar een verzoek ingediend hadden de rechtszaak elders te doen plaats hebben. Dt werd afgewezen en na de ver klaringen van de 42 getuigen en de pleidooien van de verdedi gers zal de openbare aanklager praktisch zeker de doodstraf ei sen. Het lot van de beklaagde hangt in laatste instantie af van het geweten van de negen leden van de jury. De hele affaire houdt voor de openbare mening in ze kere zin een val in. Omdat tal van lieden openlijk de doodstraf voor de jonge misdadiger eisen, leveren zij argumenten aan de genen, die vóór afschaffing 'van deze doodstraf ijveren en argu menteren dat de anderen bloed dorstige wraakzuchtigen zijn. De verdedigers van de beklaag de hebben herhaaldelijk beledi gende en zelfs dreigbrieven ont vangen en worden blijkbaar in de opvatting van een deel van het publiek vaak met de schul dige geïdentificeerd. Van ver schillende zijden, onder meer yan de zijde' van de katholieke kerk, zijn beroepen gedaan om de kalmte te bewaren en de justitie in haar volledige waar digheid haar loop te laten. De affaire heeft ook een politie ke kleur gekregen. Mede omdat zij in de linkse eenheid van socialisten en communisten een nieuwe barst veroorzaakt heeft: de communisten eisen de af schaffing van de doodstraf. Een van de meest vooraanstaande figuren van de socialistische partij daarentegen vraagt om uitbreiding daarvan, namelijk voor drughandelaren. Op de muren in Troyes zijn tal van aanplakbiljetten en affiches verschenen met opschriften als „weg met de doodstraf'. NOVI LIGURE (UPD Een Italiaans meisje van 4 jaar dat twintig dagen geleden werd ont voerd, is gisteren door de da ders vrijgelaten. De politie vond Sara Domini in een leegstaande villa na een telefoontje van ie mand aan de advocaat van de familie. ENSCHEDE - Nederland krijgt binnenkort een „vlie gende ambulance" voor het vervoer van ernstige zieken en gewonden vanuit het bui tenland. De dienst, voorlo pig gestationeerd op het vliegveld Twente gaat sa- menwerken met de ander- half geleden opgerichte [m „Flugambulanz" van dr. A. Kunicki. Deze Duitse arts vliegt pa tiënten met kleine, snelle vliegtuigjes, waarin een apo theek en medische appara tuur aanwezig zijn, naar ge specialiseerde ziekenhuizen in eigen land. Zo worden een langdurig ziekbed in het bui tenland, of het gevolg van het gemis aan ziekenverzor ging voorkomen. Met de ver zekeringsmaatschappijen wordt nu over onkostenver goeding gepraat. pkeer- (chaos Een enor- ne ravage lias gister- norgen te tien toen in je buurt van e Ameri- lanse stad randville Michigan) s gevolg in mist en m adheid een ^Kttingbot- Hng ont- ^«ond op een ^nelweg. Er |Helen geen ^oden. Ze en perso- en raakten rnstig ge- ond. Vance naar Midden-Oosten WASHINGTON (AP) De toe komstige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance wil binnen anderhalve maand na zijn indiensttreding een rondreis door het Midden- Oosten maken om de vooruit zichten op het heropenen van de onderhandelingen tussen Israël en de Arabische staten te peilen, aldus is in Washington verno men. Zijn reis zal langs Egypte, Syrië, Saoedi-Arabië, Jordanië en Is raël voeren. De leiders van die landen zullen daarop tegenbe zoeken afleggen aan de Verenig de Staten voor directe bespre kingen met de toekomstige pre sident Jimmy Carter. PROVO (UPI) De as van Gary Gilmore is gisteren van uit een vliegtuig uitgestrooid hoven de Utahvallei. De as was overgedragen aan Vern Dami- co, Gilmores oom, na een her denkingsdienst in de familie kring. MOSKOU (AP) De Russische leider Leonid I. Breznjev heeft gisteren de aanstaande Carter- regering opgeroepen de hoogste prioriteit té verlenen aan een nieuw akkoord over de beper king van kernwapens. Breznjev noemde alle suggesties dat de Sovjet-Unie zijn militaire kracht opbouwt om de eerste nucleaire aanval op het Westen te kunnen plegen „absurd en totaal ongegrond". De 70-jarige leider sprak in Tu la, 160 kilometer ten zuiden van Moskou, ter gelegenheid van plechtigheden ter ere van de rol die de stad tijdens de tweede wereldoorlog gespeeld heeft. Patrick Henry wordt het gebouw van de rechtbank in Troyes binnengeleid Ook op de bestemming zelf, het doel, is niets aan te merken, omdat de priesteropleiding te Rolduc momenteel op zijn zachtst gezegd de beste is in den lande. Als zij, die iets te ijiissen hebben, deze mogelijkheden hel pen in stand houden, is dat al leen maar toe te juichen. Wat de andere opleidingen be treft: Over die van Heerlen, om bepaalde redenen mij alles be halve de onsympathiekste, be staan officiële uitspraken, bij mijn weten nog niet achterr haald. De overige zijn door een verklaring zus of zo daags er na geen haar geschikter dan daags er vóór: Wanneer de bisschop pen van oordeel zijn dat deze over x aantal jaren (als alle gehuwde priesters er verdwenen zijn) anders zullen zijn en moe ten blijven, dan ligt daar wel in opgesloten dat er aan de toe stand nu iets hapert'. Als een jonge man, die er serieus over denkt priester te worden, mij om raad vraagt, kan ik momen teel niets anders doen dan zeg gen: „Meld u te Rolduc". Utrecht Th. G. A. Hendriksen, bisschop NEW DELHI (Reuter) Pre mier Indira Gandhi heeft gis teravond bekendgemaakt, dat er waarschijnlijk in maart alge mene verkiezingen zullen wor den gehouden en dat de bepa lingen van de noodtoestand die zij 19 maanden geleden afkon digde, zijn verzacht om wettige politieke activiteit mogelijk te maken. Mevrouw Gandhi deed haar me dedeling in een toespraak voor de omroep, enkele uren nadat de 80-jarige gewezen vice-pre- mier Morarji Desai, die sinds lange tijd een politieke tegen stander van haar is, uit gevan genschap was ontslagen. De be jaarde politicus werd sinds juni 1975 krachtens de bepalingen van de noodtoestand vastgehou den. Aanvankelijk hadden in maart van het vorig jaar verkiezingen moeten worden gehouden voor het 525 leden tellende Lager huis. Met een verwijzing naar de noodtoestand waren zij uitge steld. Toen de regering in no vember het mandaat van de volksvertegenwoordiging met nog eens een jaar had verlengd, had men een verder uitstel van de verkiezingen tot 1978 ver wacht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7