mis OMWEGEN Slavische lofzang in Lodewijkskerk Leidsenhage «wordt vooral op koopavond drukbezocht Mieke van Doorn keert de Spartaan de rug toe Maatregelen tegen geluidshinder in woningen Langegracht Economisch wel en wee Programma zaalvoetbal ^WOENSDAG 19 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA i DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegèn. Élke hnorgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie ION u graag ih deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Zaterdagavond, 22 januari, stijgt het wierook anders ten hemel dan „normaal". In de kerk van de Heilige Lodewijk aan het Leidse Steenschuur wordt Góds lof gezongen in een zeer vreemde taal. Nog vreem der dan het Latijn ons is geworden. Die avond vin den de liturgische opvattin gen, binnen het kader van de Internationale Bidweek ter bevordering van de Lli christelijke eenheid, een e weg via de Russische taal. 6 Dat heeft niets met aan- waaiende dissidenten te maken. Het is alleen een vals oecumenisch streven, dat ters het westen met het oosten eei verbindt en twee gedach- „D tenwerelden bij elkaar iirs€ moet zien te brengen. Of hal het nu volgens de heilige trna liturgie van Johannes of Chrystostumus is of niet, dh doet weinig ter zake. De !n® Heer zelf komt binnen de. ,D witte ruimte en Hij zal niet zoeken naar een oosters ge- "n zinde ziel om het Avond- sala noch- maal te vieren. Maar om dat wij onder de Roomse winden zoeken naar over eenstemming en rust in het vaderhuis, is het misschien goed om een stukje ooster se aanbidding ons eigen te maken. Net zoals we de Afrikaanse „beat" binnen het westerse cultuurpa troon hebben gehaald. In de Lodewijk komt zaterdag avond (om 7 uur) pater Zacha- rias, Capucijn, de Liturgie vie ren. Behalve de Latijnse res ten van een eeuwenoude op voeding, kan daar een stukje Byzantijnse Godsverheerlij king bij. Het gaat immers om de hereniging van christenen: op welke manier je de Heer ook inpast, sinds het Romeinse Rijk in oost en west werd ver deeld. Op den duur is het bij na folkloristisch geworden, maar sinds onze bemoeienis sen met de Derde Wereld niet storend. Binhen de christelijke gemeenschap kan een oosterse viering bijdragen tot enige be zinning, althans tot geboeid heid. Daartoe zetten zich in ons land vele tientallen perso nen in. Onder andere in Haar lem, waar sinds de laatste we reldoorlog een Slavisch Koor in stand wordt gehouden. Zoals de gamelan ons beweegt tot een deel mystiek, zo komt het Slavisch Koor Haarlem za terdagavond de harten bewerk ken. Het is zo anders en daar om zo mooi." Ik heb me vanuit Haarlem laten voorlichten en Slavisch Koor-voorman H. J. A. Mathot gaf de vooruitlopen de informatie: „Reeds Pius XI had ter bevordering van de herenigingsgedachte aan de paters Capucijnen gevraagd, priesters beschikbaar te stel len voor de studie aapgaande de oosterse kerken". Dat was dus nog vóór de laatste werel doorlog. Zo waren o.a. de pa ters Methodius en Zacharias na hun opleiding in Rome naar Estland gegaan om daar werkzaam te zijn onder de toen nog Russische „emigran ten". „Toen de oorlog uitbrak", al dus de heer Mathot, „waren beide paters genoodzaakt Est land te verlaten. Maar de ver wachting leefde ook in Ro me - dat na de oorlog meer godsdienstvrijheid in Rusland zou komen". De heer Mathot informeert ons verder: „Pater Methodius wekte gedurende de Duitse bezetting hier in Ne derland interesse bij het kath olieke volksdeel en richtte o.a. het Slavisch Koor Haarlem op, met medewerking van o.a. de paters Gabriël en Micheas". Ter praktische informatie: „Spreekt men hier van Eucha- ristie-viering, in het oosten noemt men dit Liturgieviering. De Slavisch-Byzantijnse ritus kent alleen gezongen vierin gen. De gehele viering is dan ook een voortdurende beurt zang tussen priester en volk, in dit geval het koor. Dus nog meer dan in het westen een zingend bidden. In het kader van de herenigingsgedachte hebben deze vieringen een bij drage geleverd en dat doen ze nu nog", aldus de heer Mathot „Voor de door de Duitsers ge deporteerde Russinnen in de werkkampen, die Hollandse, jongens leerden kennen en met hen aan het eind van de oorlog naar Nederland kwa men, zijn deze hun vertrouwde liturgievieringen in ons land een belangrijke steun ge weest". Het gemengd Slavisch Koor Haarlem telt 22 leden. Waar van bijna de helft-vrouwelijke. Dirigent is toonkunstenaar Aat Broersen uit Haarlem. De gemiddelde leeftijd van de koorleden ligt tussen de 30 en 50 jaar; er is nauwelijks een verloop binnen het koor. Koor lid Mathot: „Er zijn er genoeg die graag willen meedoen, wil len ïjieezingen. Maar het Rus sisch is wel eens een handicap. Want men moet die Russische tekst onder de knie zien te krijgen. Daarmee ben je wel een paar jaar bezig voor je erin thuis bent geraakt. Ik noem nou maar eens die let tergrepen, die bepaalde woor den kunnen vormen. De uit spraak is erg moeilijk. Ook hebben we tussen de liturgie er wel een paar profane liede ren tussendoor, in ziekenhui zen of bejaardeninrichtingen waar we optreden". Die „profane" teksten behel zen dan weieens aardige jon- gemeisjes of eerbiedwaardige grootmoedertjes. Maar als de Slavische dames uit Haarlem binnen de religieuze sfeer op treden, hebben ze een zwarte sluier om het hoofd. Ongeveer acht keer per jaar treedt het Slavisch Koor Haarlem naar buiten op. Door het hele land. In duistere kerken (met veel kaarslicht, zoals in Rusland), of in een moderne lichte omge ving. In Leiden komt het koor voor de eerste keer. Pater Za charias celebreert, in Slavi sche kledij. Een soort heilige demonstratie onder vreemde familieleden, maar vertrou wend op de eenwording. Al vele tientallen jaren lang. Iko- nen worden meegenomen. Van Christus, Maria en Russische heiligen. Voor de sfeer. Geen ikonostase, want dat zou een te duur transport worden. Het wordt een beetje improviseren in de Lodewijk. Ter ere Gods, ter stichting van West en ter .ondersteuning van Oost. Alles binnen de christelijke familie. Boeiend en versterkend. Wie weet, waar het op uitloopt. Als we er met elkaar maar ko- —UIT ,PASSANTENONDERZOEK' BLIJKT: Het winkelcentrum Leidsenhage dat in vergelijking met de hem omringende winkelcentra wat geïsoleerd ligt. ."LEIDSCHENDAM Het winkelcen- tmm Leidsenhage verkeert ten op- zich te van de winkelcentra Haagse binnenstad en In de Boogaard in de ™'nadelige positie dat zij een stuk koop- ;-r;krachttoevloeiing van naburige ar- -n "beidskrachten mist. De koopavond =n 'functioneert goed tot zeer goed. Waar jV_Mn het stadscentrum en in mindere lerflmate ook in In de Boogaard nog een an bduidelijk voordelige situatie voor de Verf zaterdag(middag) bestond blijkt de ,°9avondpiek op donderdag in Leid schendam hoger te liegen dan op het Dj jfirukste uur van de zaterdag. Het ade verschil tussen de werkdagen en de der koopavond plus zaterdag wijst naar ehuieen wachten tot de auto beschikbaar is. ™"Dit is een van de conclusies uit het zestig pagina's tellende „Passantenonderzoek" dat linsdag 25 januari ter sprake zal komen op de /ergadering van de Leidschendamse raadscom- nissie voor economische aangelegenheden. Het n opdracht van het Haagse gemeentebestuur enkele maanden geleden verschenen rapport is het resultaat van een ondervraging vorig jaar, telkens op drie dagen van 'n week in maart en in april, van bijna tienduizend bezoe kers van het Haagse stadscentrum en de win kelcentra Leidsenhage, In de Boogaard en Ley- weg. In het Leidschendamse en Rijswijkse cen trum ging het om ongeveer tweeduizend bezoe kers. In de Boogaard en Leidsenhage hebben, vol gens de onderzoekers, een beperkte regionale functie resp. voor Den Haag en het Westland en voor Hagenaars en het zuidelijk deel van de regio Leiden plus Zoetermeer. Beide centra blijken niet in staat hun invloedgebied in el- kaars richting uit te breiden. Van de onder vraagden in Leidsenhage was dit 46% afkom stig uit eigen gemeente en 16% uit Den Haag plus 15% uit Voorburg. In Leidsenhage zijn bovendien de 7% bezoekers uit Zoetermeer en de, aanzienlijk genoemde, bezoekersstroom uit Scheveningen belangrijk. In beide gemeenten is het door de eigen inwoners bestede bedrag het laagst. In Leidsenhage zijn het de inwoners uit Wassenaar en in In de Boogaard die uit Den Haag en Delft die de „grote" bedragen besteden. Bezoekers uit de eigen gemeenten zijn daarentegen meestal wel kopers, in Leid- schenhage 90%, in Rijswijk 83%. De parkeerfaciliteiten van Leidsenhage en In de Boogaard werden door de ondervraagden hoog gewaardeerd. Vooral in Leidschendam is de auto het meest gebruikte vervoermiddel: meer dan de helft op doordeweekse dagen en op zaterdag zelfs driekwart van het aantal bezoekers komt per auto. Verder wordt de (brom)fiets veel gebruikt terwijl, aldus het rap port, „de functie van het openbaar vervoer nog verder is teruggedrongen". De meningen over de kwaliteit van het Leid schendamse winkelcentrum zijn overigens ver deeld. Veel bezoekers klaagden namelijk over tocht en veel jongeren waren minder tevreden over de sfeer en gezelligheid, die in het Haagse centrum juist hoog worden gewaardeerd. Op de vergadering van de Leidschendamse raadscommissie komt ook de Winkelsluitings wet 1976 aan de orde. In dit verband is het verschil tussen In de Boogaard en Leidsenhage wat betreft de aanwezigheid van werkgelegen heid in de onmiddellijke omgeving van winkel centra opmerkelijk. De zaterdagmiddag heeft in het stadscentrum volgens de cijfers een belangrijker functie dan de koopavond, in 9 uur komen er op zaterdag meer kopers dan in 12 uur op donderdag. In Leidschendam ontbreken tussen de middag recreanten, be langrijke zg. impulskopers. Het Leidschendam se centrum vertoont op werkdagen een piek tussen 11 en 12 uur en dan weer tussen 2 en Kantoren Tijdens de discussie over het Passantenrapport zal waarschijnlijk ook eventuele kantorenbouw rond Leidsenhage ter sprake komen, door de ondernemers gewenst'vanwege het eerder ge noemde recreanten lees kopersbezoek doet. In de omgeving van Leidsenhage is nog wel wat ruimte maar vanuit de Leidschendam se raad is enige malen ernstig gewaarschuwd tegen aantasting van het recreatiegebied in de omgeving. Een oplossing Zou gelegen zijn in de ruimte die in Leidsenhage nog steeds gereser veerd is voor een vestiging van „De Bijenkorf". Vain het in het centrum gelegen terrein is voorlopig een extra-parkeergelegenheid ge maakt. De open ruimte in het hart van Leidsen hage is echter voor 'n deel zeker verantwoorde lijk voor de klachten over tocht. Gezien het nu al vijf jaar durende uitstel van een beslissing over al dan niet bouwen wordt deze vestiging steeds meer problematisch. Op de agenda van de Leidschendamse commis sie voor economische aangelegenheden staat tenslotte nog een bespreking van de ontwerp verordening Voorlichtingscentrum Bedrijfsle- Mieke van Doorn LISSE/DEN HAAG Mieke van Doorn, definitief terug in Nederland, heeft zich afgemeld bij atle tiekvereniging De Spartaan in Lisse. Niet met de bedoeling zich na een seizoen vol teleurstellingen uit de atletiek te trekken, want tegelijkertijd heeft de talentvolle hoogspringster zich aangemeld bij de Haagse vereiüging Sparta. Wel is het Westduitse avontuur voorgoed voorbij. Mieke van Doorn gaf een jaar van haar studie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding op om de Olympische Spelen zo hoog mogelijk te eindigen. De 26-jarige atlete vertrok naar West-Duitsland om dagelijks training te krijgen van de Joegosla vische coach Dragan Tancic. Een mislukte operatie bedierf alles en nog steeds tobt Mieke van Doorn die inmiddels haar studie in Den Haag heeft hervat, met een pijnlijke voetblessure. Toch wil zij ook nu nog het hoogste bereiken en meldde zij zich aan bij het Haagse Sparta, dat over een moderne trainingsaccommo datie beschikt. Secretaris Henk Paardekooper van De Spartaan: „Een begrijpelijke stap wel. Mieke is verwend in Duitsland, maar om die stage te vervolgen is geen geld meer. Daarom wil zij in Nederland toch ook het beste en dat vindt ze niet bij ons. Triest is het wel, want wij hebben aan haar het laatste jaar niets meer gehad voor de wedstrijdploeg en nu gaat Sparta met de winst strijken. Jammer is het ook, omdat wij haar bij schoolwedstrijden hebben ontdekt. Ze vertrekt ook zuiver om de accommodatie." Sparta, dolblij met de nieuwe aanwinst, hoeft volgens Henk Paardekooper geen moeilijkheden te verwachten bij de over schrijvingsprocedure en kan dus al dit seizoen over Mieke van Doorn beschikken. Donderdag 20 januari Jimmy Carter President! s 11 111 en als bedrijf van Amerikaans origine willen wij dat met U vieren. Vandaar: een Jimmy Carter borreluur in onze Pirate Ship Bar van 17.00 - 18.00 uur en U kunt met 5 ongedopte pinda' uw biertje betalen. Holiday-lnn-evenementen altijd andera. 0 0 LEIDEN BOWLING i FUN CENTEN 07MH»M Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222; 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. BOUWRIJP MAKEN SPOEDIG VAN START (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De 70 woningwetwoningen die aan de Langegracht ter hoogte van de Pelikaanstraat zullen moeten worden gebouwd ter compensatie van de sloop van een aantal huizen in de Sofiastraat en omgeving (Leiden-Noord), zullen op kosten van de rijksoverheid worden voorzien van dubbele beglazing. Dit in verband met de te verwachten hoge geluidshinder in deze huizen. Een en ander werd gisteren bekendgemaakt in de raadscommissie volkshuisvesting. Er dreigden aanvankelijk problemen, toen via de Adviesraad voor de Binnenstad was komen vast te staan dat de geluidshinder in deze woningen ontoelaatbaar hoog zou worden, zodat maatregelen moesten worden genomen. Deze zouden echter de huren van de huizen onaanvaardbaar hoog maken. Nu het rijk heeft toegezegd deze extra kosten te zullen dragen is dit probleem opgelost. De gemeenteraad zal spoedig een besluit nemen over het bouwrijp maken van de grond aan de Langegracht, nu de commissie gisteravond al akkoord ging. In dat raadsvoorstel zal de zinsnede worden opgenomen dat de gemeente direct kan starten met de bouw van de 70 huizen, als de toegezegde subsidie schriftelijk is bevestigd. Op deze manier zou men snel kunnen starten met het realiseren van dit woningbouwplan, omdat dan voor het starten van de bouw niet nog eens een apart raadsbesluit nodig is. Drs. Couprie directeur Sociale Academie in Hengelo LEIDEN Drs. Dick Couprie, oud-voorzitter van de Leidse universiteitsraad wordt op 28 januari directeur van de Sociale Academie in Hengelo. Couprie heeft een belangrijke rol gespeeld in het democratiserings proces zoals dat zich aan de Leidse Rijksuniversiteit in de jaren' 1970-1975 voltrok. Hij was de eerste voorzitter van de Leidse universiteitsraad. In 1975 werd door hem de voorzittershamer overgedragen aan dr. J. van Esch, die deze functie ook vandaag nog bekleed. Couprie was de laatste tijd wetenschappelijk hoofdme dewerker aan het filosofisch instituut van de Leidse universiteit. #Aan de Haarl.straat 122 is bij Het Nieuwe Modehuis, dameshoe den speciaalzaak, de totale opheffingsuitverkoop begonnen. Aan de Da Costastraat 88 is behalve v.d. Leek verzekeringen tevens gevestigd Gebr. F. C. en H. J. v.d. Leek onderaannemers van graniet en cementvloerenbedrijf. Aan de Kersenstraat 18 is W. J. Hoogkamer jr„ Beheer en Adm. van Onr. Goed, opgeheven. Aan het Jac. Urlusplantsoen 430 is H. Vogelenzang, stucadoors- bedrijf, opgeheven. Aan de Steenstraat 43 is A. G. P. Timp, handel in sigaren en sigaretten, opgeheven. O Aan de Drie Oktoberstraat 13 is M. Vreeswijk, assurantiën, opgeheven. Aan de Lange Mare 51 is P. J. Colla, lederhandel, opgeheven. Aan de Vinkenstraat 6 is J. J. Maandag, hoveniersbedrijf, verplaatst naar Oegstgeest. Aan de Schubertlaan 122 is de groothandel, im- en export van bloemen en planten opgeheven. O Aan de Nieuwsteeg 27 is „De IJzeren Pot", antiekhandel, opgeheven. Aan de Oostdwarsstraat 7 is Tapijt-Profijt B.V., kleinhandel in» woningtextiel, opgeheven. Aan de Haarl.straat 257 is „Magro", slijterij, opgeheven. Het bedrijf wordt voortgezet in de Sophiastraat 88. Aan de Hoge Rijndijk 89 is Huize „De Minjer", kamerverhuurbe drijf, opgeheven. Aan de Korte Mare 22a is Kasteleyn - Import, groothandel in gedistilleerde dranken, verplaatst naar Oegstgeest, Aan de Oxfordlaan 40 is A. Ruygrok, bloemenexport en bloe mengroothandel, gevestigd. Aan de Hazezegge 5 is het assurantiekantoor Kemper gevestig. Aan de Haarl.straat 168 is in de leegst, v.m. schoenenhandel v. Helvert, Skala Televisie B.V., T.V. verhuurwinkel, gevestigd. Aan de Rijnsburgerweg 167 wordt in het v.m. verpleegstershuis v.h. St. Elisabeth Ziekenhuis, het kantoor van de Alg. Reclasse- ringsvereniging afd. Leiden gevestigd, gekomen van Langegracht 246a. Aan de Morsweg 176 is R.A. en O. van Dijk, automobielbedrijf B.V. gevestigd. LEIDEN/NOORDWIJK Twee wedstrijden vanavond in de Leidse hoofdklasse zaalvoetbal. Om acht uur speelt Swift 't Winkeltje tegen LDWS en om negen uur ontmoeten Tegelhandel en Oegst geest elkaar in een belangrijk (degradatieduel. In Noordwijk wordt vanavond de derde ronde om de Northgo-Cup verspeeld. Meest interessante treffen m de Northgohal: Jaap Eden Boys - Oud Feyenoord. Groenoordhal: Hoofdklasse: Swift Winkeltje - LDWS (20 uur); Oegstgeest - De Tegelhandel (21 uur). 2A: San Sjardin - Castiens (20 uur); Rijnsburgse Boys - Van Zeist Stars (21 uur). 2B LISC - LFC (22 uur). 3A: Unitas - ASC (21 uur); SLF - Gazelle (22 uur). 3D: SVLV - GWS (20 uur). 3E: Lenny's Boys - Pnemeer (20 uur); SC Teekens - FC Duynstee (21 uur); Taverne - Sierex (20 uur). Northgo-Hal: Oud Feyenoord - Jaap Eden Boys (20 uur); FC Faase - Oud Internationals (21 uur); Van Gerven de Jong - BMW Van der Plas (22 uur); Glasbergen de Best - Swift't Winkeltje (23 uur).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5