Rehabilitatie Oud Oegstgeest kost één miljoen gulden Prestatieloop in Katwijkse duinen Vakbonden dreigen uit Produktschap voor Siergewassen te stappen Vijf jaar lang gratis hulp in Stiltecentrum in Leidsenhage Warmondse Fanfare I wil Brass Band voor de Bollenstreek worde Vogelwerk- groep wil Vlietland mede beheren Noodslachtplaats i Oud Ade moet verdwijnen Kortweg LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 JANUARI 1971w, f— OEGSTGEEST De projectgroep rehabilitatie Oude Dorp te Oegstgeest heeft becijferd dat de plannen om het aanzicht van de Dorpsstraat te vernieuwen en zo te komen tot een beschermd dorpsgezicht ruim 1 miljoen zullen vergen. Gere kend naar het prijspeil van 1976 en exclusief de BTW. Dit bedrag wordt dan bijeengebracht uit Rijksbijdragen van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, CRM en Provincie, Gemeente bijdragen en particuliere gelden. Het bedrag moet worden besteed aan verbetering van de woonomgeving, verwervings- en sloopkos- ten, verbeteren van woningen, voorzieningen aan monumenten en kosten van voorbereiding en projectleiding. Omdat het oude dorp voldoet aan de wettelijke criteria om in aanmerking te komen voor rehabili tatie zijn op dit gebied van toepassing de beschik kingen geldelijke steun rehabilitatie en idem ver betering woningen en woonbuurten alsmede het besluit verfijning algemene uitkering riolering en het besluit bijdragen reconstructie- en sanerings plannen. „Historisch gezien is er zeker genoeg continuïteit om een rehabilitatie als woonwijk met enkele winkels en café te motiveren," concludeert de projectgroep. „Blijkens de uitslag van een gehouden enquête wordt rehabilitatie door de overgrote meerderheid van de bewoners gewenst geacht. Het rehabilitatievoorstel bestaat uit een herprofilering van de Dorpsstraat, het aanbrengen van straatmeubilair, het aanleggen van een geslo ten riolering en de verwei-ving van een pand aan de Dorpsstraat nr. 70 terwijl 4 particulieren opgaaf hebben gedaan van plannen tot verbetering van hun woning. Uit de inventarisatie blijkt dat het plangebied op alle fronten aan groot onderhoud toe is. „De westzijde van de Dorpsstraat is nog steeds niet aangesloten op de gemeenteriolering," aldus het rapport. Men loost derhalve op open water, nl. de Pastoorswetering. Dit laatste betekent dat Oegst geest toch voor hoge kosten zou komen te staan. De projectgroep „Oude Dorp" is voorts gekomen tot een aantal aanbevelingen. „Gezien het karakter en de structuur van het gebied dient de woonfunc tie versterkt te worden, terwijl het verkeer geregu leerd dient te worden; slechts dan zal er weer een leefbaar „Oude Dorp" ontstaan, de gemeente moet het gebied tot rehabilitatiegebied verklaren. Het verdient voorts aanbeveling de architect en advi seur van de projektgroep, de heer W. Hofman, officieel als project-coördinator aan te stellen. Teneinde de inspraak te continueren dient de projectgroep omgezet te worden in een door de bewoners gekozen gemeentelijke commissie, vindt de groep. Voor het bedrijf van Van der Luyt (voorheen Homan) dient een saneringsplan te worden opge maakt. Het bedrijf wordt als een storend object te midden van de woonwijk ervaren en het past niet in het bestemmingsplan. Een alternatieve mogelijkheid is dat de het een bedrijfsfunctie in genoemd plan zou moeten krijgen. Plan voor behoud Het koePeltie (voormalig theehuis) in het wandelpark „Groot Leerust" in Warmond nan vuui uei v u verkeert in erbarmelijk slechte staat. B en w van Warmond willen het pandje IK J. Irnonoltio restaureren en stellen de raad daartoe voor 15.000 gulden beschikbaar te stellen. Warmonas Koepeltje pe gemeenteraad buigt zich donderdag 20 januari over het voorstel. Biologisch-dyna- mische tuinbouv onder de loep iij Lisse LISSE Mevrouw Schilthui van de kwekerij „De Vier Ja; getijden" in Nieuwe Weteri was gisteravond te gast bij c Koninklijke Maatschappij vo< Tuinbouw en Plantkunde Lisse. Zij stelde de in grofe getale opgekomen leden van c maatschappij op de hoogte va het wel en wee in haar kwek rij, waar biologisch-dynamischl tuinbouw plaatsheeft. Deze bijeenkomst zal mogelijl uitmonden in het opzetten vai een biologisch-dynamische kwe kerij in Lisse. In ieder gevq waren de leden van de maal schappij enthousiast over hé gebruik van organische mesl stoffen in plaats van kunstmesl Voorlopig zullen de leden in Lis se echter aangewezen zijn oj experimenteren in hun eigei tuinen. VOORSCHOTEN - Carnavals vereniging „De Forse Caters h geeft zaterdag 22 januari eei Catersbal in restaurant „D| t< Gouden Leeuw" aan de Veurse rr weg. Het bal begint om hal h tien. Alle prinsen van de earns li valsvereniging zullen hun op Q wachting maken. Bezoekers di< nen in boerenkiel, boezeroen e g dergelijke te verschijnen. D w toegangsprijs is 12,50. Lede hebben gratis toegang. Kaarte zijn te krijgen bij Wassala Douza, J. Vermeerplantsoen 1^^ sigarenmagazijn Uljee, Schoo-^ straat 47, Diba-mode, Wink^™ centrum Noord-Hofland. LEIDSCHENDAM - De vogelwerkgroep „Vliet land" heeft Gedeputeer de Staten van Zuid-Hol land gevraagd betrokken te worden bij het beheer van het recreatiegebied Vlietland. Ook wenst de werkgroep betrokken te worden bij de plannen voor de bestemming en inrichting van Vlietland. De werkgroep heeft deie wensen geuit omdat de Provincie sinds kort ei genaar is geworden van het recreatiegebied in wording. De werkgroep verheugt zich over het feit, dat de Provincie eigenaar van de grond is gewor den. Daarbij memoreert men de kwalijke beheersmaatregelen van de vorige eigenaar, de Ste- vingroep. De werkgroep meent waardevolle bijdragen te kun nen leveren ten aanzien van het beheer en de toekomstplannen, mede doordat men beschikt over veel informatie over het gebied. Katwijk De Leidse wielerclub Swift houdt zaterdag 22 januari een prestatieloop door het gebied van de duinwaterleiding in de Katwijkse Zuidduinen. Deelne mers kunnen lopen over de afstanden vijf en tien kilometer. De start vindt plaats om twee uur aan het begin van het duinfietspad naar het Wassenaarse Slag aan het einde van de Zuidboulevard. De eerste vijftig lopers, die de tien kilometer hebben volbracht ontvangen een genummerde handwerktegel, genummerd naar vol gorde van aankomst. De overige lopers van de tien kilometer als mede de deelnemers aan de vijfkilometer -prestatieloop ontvangen een herinneringsmedaille. Inschrijfgeld bedraagt 3,50 gulden. Jeugd tot veertien jaar krijgt een gulden korting. Inschrijving in de kantine van tennispark Duinlust tegenover de startplaats. Nadere inlichtingen: Hekker, 01718 - 71588. Swift houdt overigens op 19 februari opnieuw een strandloop vanaf dezelfde plaats. DEN HAAG De vakbonden en met nam^ de Voedingsbonden FNV eisen van de werkgevers in de bloembollen sector de bereidheid tot het geven van meer medezeggenschap aan hun werk nemers. Mochten hiervan voor eind dit jaar geen duidelijke bewijzen naar vo ren komen dan overwegen de vakbon den uit het Produktschap voor Sierge wassen te stappen. Volgens de vakbon den moet de medezeggenschap vooral op het gebied van de investeringspoli tiek plaatshebben. Vertegenwoordigers van de werknemersorganisa ties stelden dit gisteren tijdens de bestuursverga dering van het Produktschap voor Siergewassen Dat nam voor hem niet weg dat de eisen van de vakbonden bepaald niet ongegrond waren. „Het investeringsbeleid in de sierteeltsector is altijd al een teer punt geweest. Medezeggenschap van de werknemers in deze materie zal evenwel nog heel wat voeten in de aarde hebben," stelde voorzitter Hylkema. De voorzitter onthulde in deze eerste vergader in het nieuwe jaar dat de Floriade in 1982 Amsterdam gehouden zal worden. „Dat betek dat met ingang van dit jaar begonnen kan wor<! met de reservering van gelden voor dit groö internationaal gebeuren. Door het uitsmeren o een aantal jaren zal er in 1981 en 1982 voldoei geld zijn zonder dat de normale jaarlijkse activi ten in het gedrang komen," aldus voorzitter Hyl De noodslachtplaats van de heer Van der Werf. Oud-Ade De noodslachtplaats van de heer P. LE; van der Werf te Oud Ade wordt wellicht zeer bmn<tru] kort gesloten. De Kaad van State heeft het berczjcj van de heer Van der Werf tegen het voornemen vbin b. en w. van Alkemade (Oud Ade ressorteert oncnacj de gemeente Alkemade) om tot sluiting over te ga^a ongegrond verklaard. De heer Van der Werf heeft 3bei( Kolk 4 te Oud Ade ook een veehoudersbedrijf en «fun mestopslag. Ook deze voldoen volgens b. en w,^ j Alkemade niet aan de bepalingen van de hinden^at Op 6 december 1923 werd door het toenmalige College van bduic w. van Alkemade aan de vader van de heer Van der Werf zate oprichtingsvergunning verleend maar de huidige inrichting b^V0] woordt niet meer aan het gestelde van de in 1923 verle^,^^ vergunning. tdrul Een uitbreidingsvergunning is altijd achterwege gebleven. De ïV van State heeft ook bepaald, dat de gemeente Alkemade vers gehouden is tot een financiële regeling met de heer Van der KOO] teneinde het bedrijf in overeenstemming te brengen met de huigen eisen van de hinderwet. Is. LEIDSCHENDAM Voorlichting en ad vies van deskundigen op juridisch, sociaal maatschappelijk en godsdienstig gebied aan mensen die in de doolhof van alle daarvoor bestaande instanties geen weg weten, dat is de voornaamste functie van het overmor gen vijf jaar bestaande Stiltecentrum „De Schakel" in het winkelcentrum Leidsenha ge te Leidschendam. Het centrum, de toe voeging stilte duidt op de altijd gratis, in stilte, te verstrekken hulp, werd vijf jaar geleden door dr. A. C. Dreesmann, voorzit ter van de Stichting Regionaal Winkelcen trum Leidsenhage, aan een speciaal daar voor opgerichte stichting overgedragen. De gezamenlijke ondernemers van het winkel centrum hebben de bouw bekostigd terwijl de Stichting Leidsenhage de grond beschik baar stelde. De heer Dreesmann stelde dat met het stichten van een stiltecentrum, tevens be doeld als een rustpunt voor de bezoekers, een voorbeeld uit het buitenland werd nage volgd. Het Leidschendamse centrum kreeg daarna weer navolgers in Nederland, onder meer in het Utrechtse winkelcentrum Hoog Cathrijrre waar bijvoorbeeld elke dag tussen de middag een korte dienst wordt gehouden. De exploitatie van „De Schakel" kan func tioneren door financiële steun van de geza menlijke protestants en rooms-katholieke kerken in de Haagse regio en door vrijwilli ge steun van tientallen medewerkers en medewerksters. De .Schakel" als verwijsa- dres naar de vele hulporganisaties en instan ties is broodnodig gebleken. Veel mensen hebben zo'n verwijsadres door relaties met doktoren, overheidspersoneel en dergelijke niet nodig maar in de praktijk is gebleken dat „De Schakel" voor duizenden in een behoefte voorziet. Spreekuren In „De Schakel" kan men dagelijks van 's morgens half 11 tot 's middags half 5 te recht. Bovendien is er voor specifiek juridi sche problemen op woensdagen 's middags van half 2 tot 3 een spreekuur waarbij een rechtskundige medewerkster alle gewenste voorlichting geeft In de eerste maanden van het jaar is er dan nog een apart spreekuur voor belastingtechnische kwesties. Het centrum beschikt bovendien over een zich nog steeds uitbreidende documentatie over organisaties en adressen van vormings- en bezinningscentra in ons land. Volgens het bestuur weten de meeste mensen niet hoe veel mogelijkheden er zijn bijvoorbeeld deel te nemen aan congressen en speciale week enden die gehouden worden over thema's als gezondheidszorg, het ouder worden en over bijvoorbeeld geloof en gezin in deze tijd. „Men kan het zo gek niet denken of ergens in Nederland wordt wel in speciale kring nagedacht en gesproken over een on derwei p waarin men belang stelt of waarbij men belang heeft", aldus de heer Drees mann. Zelfs als men er niet voor gemoti veerd is heeft zo'n weekend nog zin omdat men daarna de zaken anders en beter be kijkt. zo is de overtuiging van het bestuur van het centrum. Kunst De Schakel opereert weliswaar vanuit eenl kerk-oecumenische achtergrond maar deze) signatuur kan men het centrum bepaald niet j afzien. De kerken gaan er vanuit dat het centrum een bezit is van elke bezoeker van Leidsenhage en dat deze recht heeft op alle aanwezige informatie. Iedereen kan er bin nenlopen, niet alleen voor advies maar ook om even op verhaal te komen. Tijdens zo'n kort bezoek kan men dan ook kennis maken met een tentoonstelling van kunstwerken. Reeds meer dan vijftig maal met werken van kunstenaars meestal uit de Haagse re gio, georganiseerd door Victor van der Lee, voorzitter van de Leidschendamse kunste naarsvereniging K'70. Vrijdagmiddag om 4 uur zal het bestuur van het jarige centrum in de eigen behuizing aan Berkenhove in Leidsenhage recipiëren, 's Avonds komen alle medewerkers en mede werksters bijeen om wat feest te vieren maar ook om zich te bezinnen op de toekom st. Misschien wordt in die toekomst wel 'n vurige wens van het bestuur tot uitbreiding van het centrum bovengronds verwezenlijkt. De betonnen trap die zonder leuningen naar de ondergronds gelegen ruimte voert weer houdt, zo is gebleken, velen nog van 'n bezoek aan het centrum. De afgelopen vijf jaar hebben intussen het bestaansrecht, men kan beter spreken van de bestaansplicht, van het „ombuds"-centrum ten volle bewe- WARMOND Bij het bestuur en leden van Warmonds Fanfa re is het idee geboren de fanfa re te wijzigen in een brass band. Het verschil is dat er in een brass-band geen saxofoons meespelen en dat de bugels worden vervangen door cornet ten. Omdat er de laatste tijd een toenemende belangstelling voor brass-bands blijkt te be staan heeft Warmonds Fanfare besloten zich aan te passen en tevens de mogelijkheden te ope nen voor muzikanten uit de ge hele bollenstreek deel uit te gaan maken van de nieuwe brass-band. Het is niet de be doeling leden van andere ver enigingen te stelen maar dit soort zaken zóu in goed overleg geregeld moeten worden. De repetitie-avonden zullen in dien mogelijk zo worden vastge steld dat andere verenigingen n op il enl daar geen nadeel van ondervin den. De leiding is in handen van H. Baron, eerste trompettist van de K.M.K. Het bestuur van War monds Fanfare hoopt met deze nieuwe opzet de vereniging uit te breiden met een aantal ent housiaste koperblazers uit de streek die er niet tegen opzien een eindje te moeten reizen voor een repetitieavond. „Diegenen die dat er voor over hebben zullen de ware liefhebbers van brass-bandmuziek zijn", zo stelt het bestuur. Mensen die iets meer willen weten van deze ei gentijdse blaasmuziek-b ning kunnen zich wendeq dhr. W. v. Bladel, Warmu| straat 30, Warmond of een je nemen op de repetitieat in het Trefpunt, Herenweg, mond, op donderdagavond af 20.00 uur. RIJNSBURG Muziekvereniging „Wilhelmina" uit Rijnsburg con certeert donderdag 17 februari in de Immanuelkerk met medewerk ing van „The Revival Singers". Het concert begint om 20.00 uur. Oorspronkelijk zou het concert donderdag 20 januari plaats vinden. Uitstel is noodzakelijk wegens familieomstandigheden van de diri gent. KATWIJK De Katwijkse VW organiseert ook dit jaar weer een gratis gidsencursus voor Havo- en Mavo-scholieren. Deze jongelui worden zodanig geschoold dat zij van de zomer buitenland se gasten kunnen begeleiden op trips door Nederland. De theorielessen worden gegeven op de zaterdagen 22 januari, 5 en 19 februari en 5 maart, waama de praktijk op 19 en 26 maart aan bod komt. Inlichtingen en aanmeldingen bij de VW aan de Boulevard. KATWIJK Vrijdag 21 januari wordt door de leidsters en leiders van de C.J.V. te Katwijk het blijspel .Hartjes aan het spit" opgevoerd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis aan de Voorstraat. Aanvang 20.00 uur; toegangsprijs 2,50. De opbrengst is bestemd voor een door de Ned. Herv. Kerk gesticht kindertehuis in Honga- Ten bate van dit tehuis wordt eveneens een bazar gehoudé wel op 28 januari in de kleuterschool Prinses Juliana aar q Abeelplein. Goederen voor de rommelmarkt kan men nog k^|| bij mevr. De Mol, Badstraat 17. NOORDWLJKERHOUT De heer W. Bouwmeester houdt do||||| dag 20 januari tijdens een bijeenkomst van de afdeling Noor kerhout van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een lezing de kansen van het evangelie in de Moslimomgeving. De I wordt gehouden in het gebouw „open huis" aan de Heref Aanvang 19.45 uur. OEGSTGEEST Het bestuur van het damescontact Oegsf^ m zal voortaan uit negen leden bestaan en niet meer uit elf i j tot nu toe. Tot nieuw bestuurslid werden gekozen de dames DfJi^ Hoogstraten en Van Rhenen. Onder de afgetreden leden bevc zich o.m. de secretaresse mevr. Van Dongen en de penningmj resse mevr. Appelo.. De voorzitster, mevr. Van Leyden—Koj Ij toonde zich tevreden over het verloop van de bijeenkomstp 'f aantal leden neemt nog steeds toe en de financiële posi! rooskleurig. LISSE De Konijnen- en Pluimveefokkers van de PKV te.^ komen morgen voor een ledenvergadering bijeen in het ge van De luchtklievers, aan de Gasstraat te Lisse. Op deze vet ring zal men onder andere iets vernemen omtrent de jubileurt; viteiten en zal een causerie worden gehouden door de heer Nederveld. De vergadering begint om 20.00 uur. ,,c'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4