mm Volgende maand sloop Rotogravure GEEN TARIEFSVERHOGING VOOR STADSGEHOORZAAL Leerlingen Heilig sdartschool gpinnen eindelijk heilig spelen nf IP/ :uipÉ eei* rijFIEUR OP .JETHOUDER VERBOOM IN COMMISSIEVERGADERING: Welzijnsraad een stelletje opgeblazen kikkers RUIM HONDERD PREMIE KOOPWONINGEN AAN NOORDEINDE Beestachtig LEIDEN De heer Bleijie (CDA) bracht gisteravond in de raadscommissie voor economische aangelegenheden de die renmishandeling op de weekmarkt, zoals die geconstateerd is door de afdeling Leiden van de Dierenbescherming onder de aandacht. Hij deed dat naar aanleiding van artikelen in de L.C. van gisteren en afgelopen vrijdag, waarin één en ander aan de orde komt. „De heer de Jong (directeur Groenoordhallen) beveelt het bezoek van kinderen aan de weekmarkt aan; eventuele mishandeling zou dan een slecht voorbeeld zijn", vond de heer Bleijie. De heer Van Aken verklaarde dat er geen klachten over dierenmishandeling waren binnengekomen. Beestachtig was hierop de opmerking van de heer Van Duin (WD), die het volgende verklaarde: „Ik zie niet in dat we dat onbenullige onderwerp hier moeten gaan behandelen omdat het nou in die onnozele krant staat". Wij hadden van een lid van een alerte partij als de WD wat charmantere opmerkingen aan ons adres verwacht Leidse Hout gebeuren In het Openluchttheater in de Leidse Hout staan dit voorjaar grootse dingen te gebeuren. Naar aanleiding van het succes van Het Kleine Leidse Hout Gebeuren op 19 september vorig jaar, heeft Project '75 besloten een Groot Leidse Hout Gebeuren te organiseren. Het ontbreekt de initiatiefnemers evenwel nog aan voldoende mankracht Groepen of personen die zich een dagdeel per week beschikbaar kunnen stellen om het openluchttheaterfestival van de grond te krijgen worden uitgenodigd zich voor 1 februari op te geven bij Project '75, Rembrandtstraat 17, Leiden. Telefonisch kunnen inlichtingen worden ingewonnen bij Lenneke Beetstra, tel. 140182 of Annemarie Kloots, tel. 120932. Speelgoed Het Leids Vrijetijdscentrum start eind januari met twee nieuwe cursussen. Deelnemers kunnen zich melden bij het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66, tel. 146449. Vaders, moeders, grootouders en andere personen worden opgeroepen de cursus speelgoed maken te volgen. De cursus bestaat uit twintig lessen op de donderdagavond van acht uur tot half elf. De kosten bedragen f 75,- inclusief materiaal. Onder leiding van Hugo Baas gaat een cursus drukpunt massage van start. De cursus bestaat uit twintig lessen op de donderdagavond van acht uur tot half elf. De kosten bedragen 60,-. Hella Haase De schrijfster Hella Haase zal vrijdag 21 januari een lezing houden in het LAK-theater met als onderwerp „Vrouwen in de literatuur". De organisatie ligt in handen van de literaire workshop van het LAK Hella Haasse debuteerde in 1948 met de voor die tijd sterk geëngageerde Nederlands-Indische novelle „Oeroeg". Daarna volgde, een jaar later een forse historische roman, ,Hct woud der verwachting", die in Bourgondië rond het jaar 1400 speelt. Daarna volgden nog romans als „De scharlaken stad" en „De verborgen bron", „De ingewijden", en nog wat verdere bundels. Recentelijk is het boek „De Daal- en Bergse brieven". Voorts verschenen er nog enkele essays van haar hand. Hella Haasse zal, met uitzondering van zichzelf, een zeer uiteenlopende groep „Vrouwen in de literatuur" behandelen, van Belle van Zuylen tot Andreas Burnier, van Eline Vere tot Robinson. Aanvang 20.15 uur. LAK-leden betalen 6 gulden, CJP en 65+ 4 gulden. Op stelten Een 24-jarige Belgische kunstenaar heeft maandagmiddag het politiebureau op stelten gezet. De jongeman was met zijn vriendin naar het bureau overgebracht toen bij controle het voertuig waarin hij reed in slechte staat van onderhoud leek te verkeren. De Belg werd door de surveillerende agenten verzocht zijn auto te verlaten teneinde deze een technisch onderzoek te laten ondergaan. Dit weigerde hij. Schoppend en slaand werd hij het bureau binnengevoerd. Zijn vriendin, die uit solidariteit meeging, werd in de wachtkamer gezet, waar zij de deur bijna intrapte. De Belg vernielde in de cel een waterkraan uit kwaadheid. Na verhoor zijn de twee zuiderburen vrij gelaten. Hun auto ondergaat thans nog een technische keuring. Recycling Het klakkeloos weggooien van allerlei gebruikte materialen is ongewenst en voor deze schone zaak wil de Kerngroep Leiden e.o. van de Vereniging van milieudefensie zich de komende tijd in onze Sleutelstad iets nadrukkelijker gaan inzetten. In een bij Hans Koot, De Wetstraat 16 in Leiden verkrijgbare handleiding wordt een overzicht gegeven van de materialen die voor recycling in aanmerking komen en hoe de milieubewuste medemens dan dient te handelen. Lompen, oud-papier en oud-ijzer worden dus niet zo maar in de natuur gedumpt, nee die gaan we in de toekomst keurig bezorgen bij onze recyclingman voorheen lompenhandelaar. Heeft u te weinig conditie voor deze schone zaak. dan kunt u de spullen ook als grof huisvuil bij de gemeente aanbieden, dat is dus op de stoep voor het huis zetten. Goede gebruikte kleding slijten we bij het Leger des Heils aan de Hooigracht en oude tijdschriften en boeken gaan we nu eens echt in de deponeerbussen van het Rode Kruis deponeren. Volleybal Volleybalvereniging „Leython" heeft een nieuwe training voor recreanten in het leven geroepen. Dit in verband met de enorme toeloop van nieuwe leden. De training is op dinsdagavond van half negen tot tien uur aan de Fruinlaan. Recreatie-volleyballers kunnen telefonisch contact opnemen met de vereniging, nummer 892973. Praatgroepen De vrouwelijke leden van de PvdA komen vanavond bijeen in het Parlement aan de Nieuwe Rijn. Belangrijkste punt van bespreking is de uitslag van een in november gehouden enquête waarin de behoefte naar het oprichten van vrouwen- praatgroepen werd gepeild. De bijeenkomst begint om acht uur. 11 woensdag 19 januari 1977 leidse courant PAGINA 3 tanne ADVERTENTIE slan< niet, n keNerrassingen zijn de wereld nog Wat* "'t. Waar ook ter wereld bezorgt Ko^roP uw bloemrijke geboorte- v Fleurop Intertlora staat er/^^Vv 'n. Koninginnegracht 135.1 m >FHfH"s LEIDEN De raadscommissie voor economische aangelegen heden zal het college van b. en w. negatief adviseren met be trekking tot de voorgestelde verhoging van de huurtarieven van de Stadsgehoorzaal. Het gaat om een verhoging van die tarieven met 7 procent per 1 januari voorgesteld omdat bij een niet-verhoging de inkom sten op jaarbasis met ongeveer 7000 gulden zouden verminde ren. „De prijzen van de Stadsgehoor zaal liggen aanzienlijk hoger dan die van vergelijkbare za len", verklaarde de heer Bleijie (CDA) die naar één en ander een onderzoek had ingesteld. „Bovendien heb ik gemerkt dat bij de Stadsgehoorzaal nu reeds de verhoogde tarieven worden doorgegeven, terwijl de raad daar nog geen beslissing over genomen heeft", aldus de heer Bleijie. Wethouder van Aken verklaarde hierop dat het inder daad een onjuiste gang van za ken zou zijn als de verhoogde tarieven nu al zouden worden gehanteerd. Het gaat bij de huurverhoging vooral om de kleine zalen van de Stadsgehoorzaal, omdat de grote concertzaal geen vergelijk bare concurrentie in Leiden heeft. Wijkmarkt Zuid-West De winkeliers van het Kennedy- winkelcentrum in Leiden Zuid- West hebben bezwaar aangete kend tegen de wijkmarkt in Zuid-West, die als experiment gedurende één jaar op het Be vrijdingsplein zal gaan functio neren. Het gaat de winkeliers vooral om de situering van de wijkmarkt, die zij veel liever bij het Kennedywinkel centrum ge plaatst zouden willen zien om het niet zo goed renderende winkelcentrum een nieuwe im puls te geven. „We zitten in een vergeten hoek", verklaarde een woordvoerder van de winke liers, „een wijkmarkt zou daarin verandering brengen". Wethou der Van Aken was het daar niet mee eens; „de wijkmarkt lost de problemen van de winkeliers niet op, het gaat eerder om een te laag niveau van het winkel centrum", aldus de heer Van Aken. „Bovendien heeft de am bulante handel (marktkooplie den) duidelijk de voorkeur aan het Bevrijdingsplein gegeven, en de marktkooplieden lopen de ri sico's", vond de wethouder, die zich wel bereid verklaarde op een andere manier iets aan de problemen waarmee het winkel centrum kampt te doen. De heer Van Aken zou het Kennedywin- kelcentrum wel enige begelei ding willen geven, en hij ver klaarde in principe bereid te zijn om eventuele uitbreidingen, mogelijk te maken. Het bezwaar van de Kennedywinkeliers was overigens het enige, dat tegen de wijkmarkt in Zuid-West werd ingebracht. 'an At»! (Van een onzer verslaggevers) '^JEfflEN - „Een stelletje opgeblazen kikkers". Zo 3oslemde de wethouder van volkshuisvesting van de Haameente Leiden A. Verboom, gisteravond in een -24.iJen*,are raadscommissievergadering de medewer- :rs van de Leidse Welzijnsraad. Svethouder kwam tot een ware woede-uitbarsting toen voor de e maal het punt van de bouwloods voor-de renovatiewerkzaam- n aan de Acaciastraat (Tuinstadwijk) in de commissie aan de kwam. Zoals bekend is dit gevaarte op enkele meters afstand ïrsehp de woningen in een perk aan de Acaciastraat neergezet, zonder a's Mfcrleg met de betrokken bewoners, wier uitzicht voor lange tijd sy-^ddeels ontnomen lijkt. Al enkele malen eerder bespraken de 4 ndsleden een mogelijke andere plaats voor deze doorn in de ogen van de Acaciastraatbewoners. Daarbij werd genoemd de hoek tussen de Kastansjekade en de Herenstraat, maar ook deze plaats zou om verschillende redenen minder gelukkig zijn. Er zouden takken van bomen moeten sneuvelen en ook uit verkeerstechnisch oogpunt zou deze plaats niet aan te bevelen zijn. De bewoners hielden echter stand en kwamen ook gisteravond weer in groten getale naar de commissievergadering om spoedige ver plaatsing van de materialenloods te bepleiten. Zij kregen steun van een groep welzijnswerkers en sociale raadslieden in dienst van de Leidse Welzijnsraad die in een brief aan de wethouder op verplaat sing hadden aangedrongen. Het was juist deze brief en de niet aflatende pogingen van de wijk om het „onding" weg te krijgen en de wethouder op zijn verantwoordelijkheden te wijzen, die wethouder Verboom tot een ongekende woede brachten. De man liet zich mateloos gaan toen hij de leden van de welzijnsraad „een stelletje opgeblazen kikkers" noemde die volgens hem het college alleen maar voor de voeten lopen. Hij had werkelijk geen goed woord voor hun activiteiten over, en liep helemaal rood aan toen hij ook tegenover de klagende bewoners zijn woede niet onder stoelen of banken stak. De bewoners betoogden dat de vrachtwagens, die nu op de Kastanjekade rijden zeker net zo veel schade aan over het wegdek hangende takken van bomen toebrengen als ten gevolgde van een verplaatsing van de gehate bouwkeet zou ontstaan. Om uit de ongekend emotionele woordenwisselingen tussen bewo ners. wethouder en raadsleden, die de wethouder „onwaardige uitlatingen verweten maar te beëindigen besloot men tenslotte een speciale commissie in het leven te roepen die demogelijke verplaat sing van de bouwkeet moet gaan bestuderen. Daarin zullen, behalve een vertegenwoordiger van de Welzijnsraad zitting hebben de raadsleden A. van de Zande (PSP), J. Duivesteijn (PvdA) en M. Ham (CDA). 1 RaffT -■ -m dsvita maal. allerli -| 1 1 El,DEN De honderdzeventig leerlingen van de htendHartschool aan de Lusthof laan kunnen na 'drieen- yijtig jaar eindelijk veilig spelen. In samenwerking hjzent de werkgroep „'t Soortje" heeft de Plantsoenen- (S> 'nst van de gemeente gedurende de Kerstvakantie 1 schoolplein op het voormalig spoorwegemplace- ■«nt aangelegd. het geasfalteerde gedeelte 1 het ongeveer negenhonderd Jcante meter grote terrein amnj basketbalpalen geplaatst. die je zijn bekostigd door de reek!kgroep sP°ortje" uit potje „speel- en groenvoor- tecpigen". In de toekomst zul- k w.°°k netten worden aange- ,eer U1 Voor andere balspelen en gr jjde grond zullen lijnen wor- lema getrokken om zoveel moge- naai sPe'en kunnen beoefenen, j wien de schooltijden is het id vr'terrein volkomen open j kinderen uit de buurt. Tot an etoe worc*t gebruik van dwaiterre'n gemaakt- Het terrein- ctpn ls de werkgroep „Spoortje" —-de H. Hartschool om niet Het nieuwe veilige speelterrein van de Heilig Hartschool. afgestaan door de Nederlandse Spoorwegen, nog steeds eige naar van het voormalig em placement. De leiding van de H. Hartschool is bijzonder in haar schik met het schoolplein. Hoofd R. Re- niers: „Buiten op straat in de Os en Paardelaan en de Lustho- flaari het speelkwartier houden werd veel te gevaarlijk. Een paar keer hebben we. zij het kleine, ongevallen meegemaakt. Je kunt op straat de kinderen onmogelijk m het oog houden. Binnen de kortste keer rennen ze de Herensingel op, een bal achterna. Als je dan na gaat dat over dit stuk Herensingel vijf duizend auto's per uur rijden, houd je je hart vast". Ook de ouders vonden de toe stand langzamerhand onhoud baar. ,,'t Spoortje", nog geen vijftig meter van de school ver wijderd, bracht uitkomst. „Nu kunnen we ook eindelijk eens iets aan buitenspelen doen. In het verleden "konden onze leer lingen nooit deelnemen aan in- terscholaire kastie- of slagbal- toernooien, om de doodeenvou dige reden dat ze geen gelegen heid hadden het spel te leren", aldus een enthousiaste Reniers. Gebouw De school heeft intern een niet onbeduidende verandering on dergaan. Aanvankelijk ging het schoolbestuur ervan uit dat de school, tegelijk met de wijk zou worden gerenoveerd. Geduren de de laatste vijf jaar werd slechts het allernoodzakelijkste onderhoud gepleegd, in afwach ting van een algeheel herstel. „Een gevolg was dat het gebouw te erg verpauperde. Lekkages waren aan de orde van de dag. „Vaak moesten we eerst 's mor gens dweilen, alvorens de lessen konden beginnen. De toiletten waren een wanhoop en de kel ders hepen voortdurend onder, waardoor je verging van de stank", aldus de heer Reniers. Van een bijdrage van gemeente en het schoolbestuur werden de gangen enigszins gemoderni seerd. De toiletten werden aan de eisen des tijds aangepast en de klaslokalen kregen een verfje en nieuwe vloerbedekking. Voorts werd er een filmlokaal en documentatiecentrum inge richt. In de lokalen staat nieuw meubilair. Het oude werd afge lopen zaterdag met groot succes aan de man gebracht. „Met de tweede fase, het op knappen van de rest van de lokalen hopen we dit jaar nog te beginnen. Daarna is ons ge bouw er weer één dat een basis school anno 1977 toekomt", stelt de heer Reniers optimistisch. De beperkte afmeting van de loka len vindt het hoofd van de H. Hartschool vooralsnog geen pro bleem. „Nu we niet hebben hoe ven te breken, kunnen we huis vesting blijven bieden aan de huiswerkcursus, de cursus „Ou ders op Herhaling" en de Speel- o-theek „Pinokkio". Bovendien is ons systeem beter afgestemd op kleine lokalen. De sterk ver ouderde gymnastiekzaal blijft voorlopig zoals hij is. De school leiding en het Oudercomité heb ben aanvankelijk overwogen ook deze zaal „up-to-date" te maken met wasgelegenheid en deugdeüjke verkleedruimten. We hebben ervan afgezien, om dat we zouden moeten uitbou wen ten koste van de speel plaats voor de kleuterschool naast ons. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het gebouw van de voorma lige drukkerijen Roto-gravure zal wor den gesloopt. Waarschijnlijk volgende maand zal met de afbraak van dit pand aan het Noordeinde worden begonnen. De oude drukkerij maakt plaats voor ongeveer 100 koopwoningen in de pre miesector die door de Westland—Ut recht projectontwikkeling in Amster dam zullen worden gebouwd. De prijs van deze woningen komt te liggen tus sen 100.000 en 125.000 gulden. Het gaat hier om flatjes, maisonnettes en eenge zinswoningen, die in gestapelde bouw zullen worden gerealiseerd. Met de bouw zal vermoedelijk aan het einde van dit jaar of anders begin 1978 kun nen worden gestart. Een en ander wordt geschreven in de wijkkrant van de Pieters- en Academiewijk, die aan het einde van deze maand zal verschijnen. De redactie van deze „Hart van de Stad-krant" heeft van de Westland—Utrecht Hypotheekbank over de plan nen voor het Noordeinde een brief ontvangen. Deze bank is sinds oktober van het vorig jaar oktober eigenaar van de voormalige Rotogravure en van een aantal daar omheen liggende oude panden, waarvan een deel monumenten. Het is de bedoeling dat deze oude panden zoveel mogelijk zullen worden opgeknapt. De Westland—Utrecht heeft daartoe het Leidse architectenbureau Van Beek opdracht gegeven. Het bureau, dat in een oud pand direct tegenover het complex is geves tigd, hoopt in juni de plannen voor de restauratie van de betrokken monumenten klaar te hebben. Voor een belangrijk deel zullen de panden, die er nu volkomen verwaarloosd en half gesloopt bij staan, in de woonfunctie worden hersteld. Daar naast wordt er gedacht aan de vestiging van enkele ambachtelijke bedrijven en/of buurtwinkel- tjes. Zodra hiervoor tekeningen gereed zijn die een beeld geven van de toekomst van het Noordeinde zullen deze in de etalage van het filiaal van de WestlandUtrecht hypotheekbank aan het Gange tje/Botermarkt ten toon worden gesteld. Dat zelfde geldt voor de plannen voor de nieuw bouw, die op de plaats van het gesloopte fabrieks complex zal moeten verrijzen. De plannen hiertoe zullen worden uitgewerkt door het Rotterdamse architectenbureau Groosman, dat daartoe deze maand van de bank de opdracht zal krijgen. Met diverse gemeentelijke instanties is de afgelo pen maanden intensief overleg gepleegd over ba sisgedachten voor het weer leefbaar maken van het Leidse Noordeinde. Over concrete plannen is nog niet gesproken omdat deze nog door de beide architecten zullen moeten worden uitgewerkt Wel gaat de bank er van uit, dat de woningbouw gerealiseerd moet worden in de premiekoopsector, waarbij een richt prijs van rond de 110.000 gulden is genoemd. „We willen in elk geval zoveel mogelijk aansluiten bij de woningbehoeften van de Leidse bevolking", stelde de heer Moloch van de Westland—Utrecht in Leiden desgevraagd. De heer C. van der Kleij van de Amsterdamse projectontwikkelingsafdeling van de hypotheekbank sloot overigens niet uit dat een beperkt deel van de woningen wellicht in de vrije sector gebouwd zullen moeten worden en dat het aantal van rond de 100 misschien nog wat kan toenemen of verminderen. Het voormalige gebouw van de Rotogravure aan het Noordeinde.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3