Laat schaats- talent vreest de 500 meter Sportwereld haakt dankbaar in op winst zomertijd GELIEFDE OPENING BRENGT WEER ZEGE Van Helden snel op korte afstand Scheidsrechter Rolvink moet het alleen doen Heerenveen kandidaat voor schaaktoernooi om wereldtitel Dé Stoop stapt op JAN BOERE HOOPT OP PLAATS IN KERNPLOEG WOENSDAG 19 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PiGLNA DEN HAAG - Met gejuich is gisteren door de Nederlandse sportwereld kennis genomen van het Kamerbesluit de zo mertijd per 3 april te laten ingaan. Vele bonden zullen dankbaar profiteren van het uur „langer licht", dat hen door de maatregel in de schoot is geworpen. Doorde weekse sportevenementen op de avond zullen komende zo mermaanden bij massa's voor komen. En overal is dan ook nu al een loflied te beluiste ren op de zomertijd. Verras send is het grote aantal plan nen dat inhaakt op de nieuwe situatie, die alom wordt be zongen met „fijn dat het zover is". Neem het voorbeeld van de honkbal bond, die het competi tieprogramma geheel heeft geent op de zomertijd. Doorde weekse avonden zullen benut gaan worden voor inhaalwed strijden en bekerduels. Vice- voorzitter Ge Voogd van de KNBSB. „Er zijn nog wel pro blemen, maar de nieuwe plan ning komt rond. Vooral in de maanden juni en juli zullen wij gebi-uik maken van de zo mertijd. Op die wijze duurt de competitie niet te lang meer en kunnen we tijd vrij maken voor andere dingen. Die zo mertijd komt ons uitstekend uif'. Even verheugd is de reactie uit de atletiekwereld, waar evenementen op de avond ge houden (en dat was vaak de enige mogelijkheid gereputeer de mensen aan de start te krijgen) bijna altijd geruï neerd werden door invallende duisternis. Dat hoeft niet meer, integendeel, de krappe programma's kunnen en zul len worden uitgebreid. Enthousiast De vereniging van tennispark directeuren directeuren heeft ook enthousiast gereageerd op de zomertijd. Overenthou siast. Eigenaren in Amster dam schroefden hun prijzen met meer dan 20 procent op. Een baan in de Haagse agglo meratie (park Leeuwenbergh) vraagt voor een uurtje langer TENNIS VEEL DUURDER, HONKBAL DOOR DE WEEKS tennis dit seizoen 625, in plaats van de 505,- vorig jaar, toch al een bedrag om u tegen te zeggen. Mevrouw Knol van de Voor- burgse accommodatie: „Het kost ons ook meer, dat uur extra tennissen. Met onze prijsverhogingen zijn we trou wens aanzienlijk goedkoper dan Amsterdam, waar een baan 675,- per avond voor een (voorzitter) van de tennisbond: „Er komt een gesprek. De bond heeft de taak de belan gen van de leden te beharti gen, en wij vinden dat er met deze prijsverhoging teveel van deileden wordt t seizoen gaat kosten. Ik ben alleen maar blij met die zo mertijd". Begrijpelijk met die giganti sche prijsverhoging, die na tuurlijk in geen verhouding staat tot het gewonnen uurtje. Dat ook ziet de tennisbond in, die niet bij voorbaat genoegen neemt met het eensgezinde be sluit van de directeuren. De bond acht de prijsverhoging ontoelaatbaar. Coert Beek Geen verhoging Als Den Haag een voorbeeld mag zijn, zullen de gemeenten het uurtje extra sport per avond niet aangrijpen om de huurprijzen op te vijzelen. Hoofd sportzaken Dick Lind- hout: „Van ons zal in elk ge val geen voorstel uitgaan tot prijsverhoging. Het betekent natuurlijk ook extra slijtage. Onze plantsoenendienst houdt er rekening mee en heeft zich er al lang op voorbereid". Zo gaat dat met ambtelijke instanties, de sportorganisa ties zijn nog niet allemaal in gespeeld en daarvan valt dus nog veel te verwachten. Van bijvoorbeeld de stichting Ne derlandse draf- en rensport, waar plannen in ontwikkeling zijn om op doordeweekse Icoersdagen vroeger te begin nen. Wat Duindigt betreft zijn er al vaste afspraken. Van I juni tot 31 augustus zullen de koersen op woensdag om 4 uur beginnen in plaats van half 3. „Op go'n manier willen we", aldus directeur Milders van Duindigt, „meer publiek trachten te krijgen. Er zijn menden die expres vroeger be ginnen met werken en die kunnen dan op tijd in Duin digt zijn. Liever hadden we al in mei willen beginnen, maar die data vallen, met het oog op de Europa Cupvoetbal en dodenherdenking ongunstig". Het tijdstip van de zaterdag, zo heeft de praktijk bij de Wassenaarse directie uitgewe zen, hoeft niet verlaat te wor den. Dat is wel de bedoeling wat de Noordelijke koersba- nen betreft, waar men de aan vangstijd op woensdag en za terdag op 5 uur wil brengen. Bij die veranderingen in de Nederlandse sportwereld zal het niet blijven. Dat staat nu al vast. Er zal dankbaar ge bruik worden gemaakt van dat ene uurtje tijdwinst. KEES KOOMAN RIJPWETERING Hilbert van der Duim mag dan de ontdek king zijn van het seizoen bij Jong Oranje, de 24-jarige Jan Boere uit Rijpwetering is plotseling in de belangstelling gekomen door zijn uitstekende seizoenprestaties bij de B-rij ders. Dat de timmerman uit Rijpwetering nog niet is doorge drongen tot de kernploeg van Leen Pfrommer is voor velen onaanvaardbaar. I\de onlangs gehouden Nederlandse kampioenschappen in ■dssen kwam hij op de vijfde plaats. Joop Pasman kwam, mede 'door een val, in de achterhoede van het algemeen klassement voor. Jan Boere: „Ik had wel gedacht dat ik bij de kernploeg zou komen. Het zou wel leuk geweest zijn om als reserve mee te gaan naar een Europees kampioenschap. Het mocht niet zo zijn. Ik denk dat het komt omdat ik "geen sterke 500 meter kan rijden. Maar ik ben aan een geweldig seizoen bezig, waarin ik met de week beter ga rijden. Hoe het komt, dat het dit seizoen ineens zo goed gaat? De training was niet anders dan andere jaren. Meestal zakte ik halverwege het seizoen als een, pudding in elkaar. Nu gaat het met de dag beter." Het afgelopen weekeinde versloeg Boere in Deventer tweemaal het kernploeglid Joop Pasman, op de 1500 en 5000 meter. Bovendien bleef hij de sterke Zweed Lennart Carlsson voor in het eindklassement. Jan Boere bekijkt met trainer Jan de Vries op de stopwatch een tijd van een trainingsrit op de Uithof. De timmerman uit Rijpwetering maakte dit seizoen een opmerkelijke vooruitgang. Joop Pasman heeft bekend gemaakt dat hij aan het eind van het seizoen met schaatsen zal stop pen. Voor Jan Boere moet dat betekenen een plaats in de Nederlandse kernploeg. „Als ik er dan niet bij kom, weet ik het ook niet meer. Omdat ik een slechte 500 meter rijd, kunnen ze mij toch niet buiten de kernploeg houden. Ik werk erg hard aan de verbetering van deze af stand met mijn trainer Jan de Vries, van wie ik enorm veël leer en veel steun van krijg. Maar ik ben gewoon bang op de sprint. Steeds zie ik mezelf vallen. Bovendien ben ik bang dat ik bij zo'n val« enorme schade zal oplopen. Ik maakte eens een val op de 500 m. en dat kostte een nieuw pak van 180 gulden. Voor hetzelfde geld waren ook mijn schaatsen kapot gegaan en zijn de kosten niet te overzien. Het schaatsen kost elk seizoen toch al drieduizend gulden. Dan reken ik niet eens mijn vrije dagen mee die ik moet opnemen om wedstrijden te kunnen rijden." De weg naar de top is voor Jan Boere niet zo makkelijk. Pas op achttienjarige leeftijd is hij met schaatsen begonnen. Daarvoor deed hij wat aan voetbal, maar had geen talent, zo vertelt hij, om in die sport wat te kunnen bereiken. Jan Boere: „De meeste rijders stoten via Jong Oranje, waar ze een uitstekende begeleiding hebben, door naar de kernploeg. Jong Oranje is er voor mij natuurlijk nooit bij geweest. Het heeft me ook erg veel moeite en training gekost om de achter stand, waarmee ik als achttienjarige begon, te overbruggen. Maar ik dacht toch dat het nu aardig gelukt is." Daarnaast had Jan Boere ook nog veel pech in zijn korte schaatsloopbaan. In het seizoen 1974 raakte hij betrokken bij een motorongeluk waar door hij maar één maand kon trainen in dat seizoen. Het aanstaand weekeinde gaat hij met de leden van de B-ploeg naar Zweden en Noorwegen om wedstrijden te rijden, waarvan hij erg veel verwachtingen heeft om dat zijn tijden met de dag beter worden. Tijden die gezien mogen worden: 2.6.3 op de 1500 meter, 7.35.9 op de 5000 meter en zijn eerste en enige 10.000 meter, in Inzeil, in 15.24. „De lange-af- stand doet me niets, hoe langer hoe beter. Mijn snelste tijd op de 500 meter is 42 seconden. Ik hoop snel over de vrees van deze afstand te komen." Trainer Jan de Vries heeft op de Haagse „Uithof" een duidelijke mening over zijn pupil. „Hij is een groot talent dat laat is gekomen maar nog niet aan het eind van Zijn krac^'en is. Hij, en daar ben ik zeker van, zal ondanks zijn leeftijd nog erg ver komen." „Jan Boere heeft een geweldige stijl. Ik geloof dat het goed is dat hij nog niet in de A-ploeg zit Je moet daar ook niet te vroeg in komen. Immers, je hebt het gezien aan jongens als Pasman, Heida en Overdevest die te vroeg bij de kernploeg kwamen en het niet waar konden maken. Van Boere kon je vier jaar geleden al zien dat hij erg ontspannen over het ijs gaat en dat zijn meestal de goede. Ik hoop dat ik hem nog een tijdje in het gewest Zuid Holland kan houden, maar het moet gek gaan als hij het volgende seizoen niet in de kernploeg zit." De timmerman uit Rijpwetering hoopt zelf nog op wat natuurijs rondom zijn woonplaats. „Dan kan ik met de wedstrijden nog wat verdienen. Het is altijd leuk premies rijden in Zuid Holland. Maar dan moet het nu wel snel gaan vriezen." ARTHUR VAN RIJSWIJK met toe Basketbalbond past reglement nog AMSTERDAM Het bestuur van de topsportliga van de Ne derlandse basketbalbond (NBB) heeft besloten de reglements wijziging van de FIBA (inter nationale basketbalfederatie) inzake de zogenaamde Neder landse Amerikanen vooralsnog niet toe te passen op de natio nale competitie. Dit in verband met de juridische implicaties van de nieuwe reglementen en met name de tegenstrijdigheid met het Nederlandse recht en het volkenrecht. De Nederlandse basketbalbond is wel aan de nieuwe bepalingen gebonden voor internationale wedstrijden (officiële interlands en duels voor Europa Cuptoer nooien). i- i - <®SsP SOSONKO ALLEEN AAN DE LEIDING Hans Böhm bekijkt de vorderingen van Gennadi Sosonko in diens partij tegen Barczay. Van onze sportredactie) HEERENVEEN Heerenveen is één van de kandidaten om in de komende zomer als toer- nooiplaats om de wereldtitel te fungeren voor één van de halve finales van het schaaktoer nooi. Via de Nederlandse schaakbond is Heer enveen voorgedragen bij de F.I.D.E. Naar ver luidt heeft men de kandidatuur van Heeren veen als vrij gunstig ontvangen. De halve finale omvat zo'n zestien partij», die geduren de zes weken zullen worden gespeeld. Het kandidatentoernooi is momenteel in het sta dium van de „laatste acht". Een van die matches, wordt in Rotterdam gespeeld. De partijen in de kwartfinales zijn: Larecn-Porti- sch, Spasski-Hort, Mecking-Poloegajevski en Kortsnoj-Petrosjan. De winnaars daarvan ko men uit in de halve finales, terwijl de uiteind elijke winnaar wereldkampioen Anatoli Kar- pov zal mogen uitdagen. WIJK AAN ZEE In de vierde ronde van het Hoogoventoer nooi heeft Sosonko alleen de leiding genomen door met zwart Barczay in een vlotte aanvalspartij te verslaan. Barc zay ging moedig in op een ope ningssysteem waarvan Sosonko misschien wel 's werelds groot ste kenner is: de drakenvariant van het Siciliaans. De stelling die Barczay na de opening kreeg wordt door de theorie als gunstig voor wit beschouwd. Maar Barczay kon niet weten, dat Sosonko er al jaren geleden prettige ervaringen mee had opgedaan. Al op de 20e zet had Barczay een zeer moeilijke stelling, waarin slechts één zet het even wicht min of meer kon handha ven. Toen hij die zet niet vond, besliste de aanval van Sosonko snel. Na 26 zetten moest Barc zay opgeven wegens stukverlies. Van zijn vier partijen heeft So sonko er nu drie op bijzonder overtuigende manier gewonnen. In alle gevallen door zijn super ieure beheersing van geliefde openingssystemen. Uitslagen vierde ronde grootmeester- groep Bohm (Ned) - Kurajica (Jsl) remise, Nikolac (Jsl) - Olafsson (IJsl) remise. Timman (Ned) - Sigurjonsson (IJsl) remise, Ligterink (Ned) - Kavalek (Tsj) remise, Barczay (Hon) - Soson ko (Ned) 0-1, Miles (Eng) - Geiler (Rus) afgebroken. Stand: 1 Sosonko 3.5 punten, 2. Gel- Ier 2,5 en 1 afgebroken, 3. Kurajica en Böhm 2,5, 5. Kavalek en Timman, Miles, Olafsson 2, 9. Sigurjonsson I,5, 10 Nikolac 1 en 1 afgebroken, II. Ligterink 1,12. Barczay 0,5. Meestergreep: Afgebroken partij derde ronde: Jamieson (Aus) - Koe- pretsjmk (Rus) remise. 4e rende: Krnic (Jsl) - Koepretsjnik (Rus) 0-1, Szmetan (Arg) - Jamieson (Aus) 1/2-1/2, V.d. Vliet (Ned) - Eslon (Zwe) afg., Hartoch (Ned) - Chris tiansen (VS) 1/2-1/2, V.d. Sterren (Ned) - Bellon (Spa) afg., Popov (Pol) - Witt (Ned) 1/2-1/2. Stand: 1 Koepretsjnik 3,5 2 Szmetan 3 Jamieson 4/5 V.d. Sterren, Bellon 6/7 Hartoch, Popov 8 V.d. Vliet 9 Krnic 1 1 10/11 Witt, ChrisUansen 1 12 Eslon 1/2 1 Dam es groep 4e ronde: Vreeken (Ned - Georgieva (Bul) 1/2-1/2, Veroeczy (Hon) - Pytel (Pol) 1-0, Pohhromade (Roe) - Hart- ston (Eng) 0-1, Belle (Ned) Alexan dria (Rus) afg., Lazarevie (Jsl) v.d. Giessen (Ned) 1-0, Vokralova (Tij) - V Parreren (Ned) 1-0. 1/2 4 Alexandria 2 1/2 1 5/6 Veroeczy. Polihroruade 2 7/8 V.d. Giessen, Georgieva 1 1/2 9 Belle 1 1 10 Pytel 1 (1/12 V. Parreren, Vreeken 1/2 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Dé Stoop wenst met ingang van vandaag geen deel meer uit te maken van het bondsbestuur van de KNVB. De Amsterdamse voet balofficial stapt op, omdat hij verbolgen is over de zijns in ziens te ver gaande inmenging van minister Van Doorn. Van Doorn is in actie gekomen, omdat hij een bepaalde be stuursstructuur bij de KNVB wenst. Stoop: „Ik vertrek, om dat ik binnenkort beslissingen van de KNVB omtrent de in menging van de minister ver-' wacht waar ik niet achter kan staan". Stoop overweegt ook om uit het sectiebestuur te stappen. DAVOS Tijdens trainings wedstrijden van de Nederlandse schaatskernploeg, die in Davos werden gehouden en waaraan ook Zwitsers deelnamen, heeft Jos Vaietijn de 500 meter gewonnen in 39,4 seconden. Hans van Helden werd tweede in 39,5 en Klaas Vriend derde in 39,7. Van Helden was de snelste op de 1000 meter. 1.18.4. Uitslagen: 500 meter: 1. Jos Valentijn 39,4, 2. Hans van Helden 39,5, 3. Klaas Vriend 39,7, 4. Piet Kleine en Walter Birk (Zwi) 40,9, 6. Jan Derksen 41,0. 1000 meter: 1. Hans van Helden 1.18,4, 2. Klaas Vriend 1.19,8, 3. Jan Derksen 1.23.5, 4. Gerrit Boersma 1.25,9, 5. Hanspeter Ambóss (Zwi) 1.30,7 In totaal 27 rijders uit tien landen nemen het komend weekeinde deel aan de strijd om het Europees schaatskampioenschap voor heren in Larvik. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Noorwegen: Jan Egil Storholt, Kay Ame Stenshjemmet, Sten Stensen. Amund Sjoebrend. Reserve: Terje Andersen. Nederland: Hans van Helden, Piet Kleine, Klaas Vriend, Jan Derksen. Rusland: Serge Martsjoek, Vladimir Lobanov, Nikolai Koetsmenko, Valen Atlaskin. Reserve: Viktor Ljoskin. Oost-Duitsland: Klaus Wunderlich, Manfred Winter, Andreas Ehrig, Uwe Sauerteig. Zweden: Ulf Berggren, Lennart Carlsson, Ulf Estrand, Bo Malmstroem. Reserve: Thomas Holter. Finland: Pertti Niittylae en Olavi Koeppae. Zwitserland: Franz Krienbühl en Walter Birk. Polen: Andrej'Zawadski. Engeland: Geoff Sandys. Italië: Mancio Marchetto Zege Punch 97-88 (Van onze sportredactie) DELFT Scheidsrechter Rolvink stond gisteravond in de Delftse sporthal Buitenhof voor de moeilijke taak de wedstrijd Pioneer Punch-Buitoni helemaal alleen tot een goed einde te brengen, omdat zijn collega niet kwam opdraven. Punch won met 97-88, maar Rolvink was de uitblinker. De wedstrijd begon vijftien mi nuten later. Beide ploegen zijn namelijk verplicht zo lang te wachten op de komst van de scheidsrechters. De leiding van Pioneer Punch belde toen maar met scheidsrechter Patasilano; deze beloofde binnen een half uur in de sporthal te zijn. Toen coach Frank Kales van Buitoni hoorde dat hij onderweg was, stelde hij: „Onder die man wil len we niet spelen. Die man kan niet fluiten". De scheidsrechter kwam voor niets en Rolvink floot de wedstrijd helemaal al leen. De zege van de Delftse ploeg is niet in gevaar .geweest. Harry Rogers en Billy Taylor waren uitstekend op dreef. Reeds na tien minuten had de ploeg van coach Jan Bruin een voor sprong genomen van 37-19. Met de stand 58-48 brak de rust aan. In de zesde minuut van de twee de helft kwam de Haarlemse ploeg even in de buurt van Pun ch: 65-62. Met nog vijf minuten spelen had Pioneer Punch een veilige voorsprong genomen van 91-80. De laatste vijf minuten werden zonder veel spanning uitge speeld. Punch won met 97-88 en kan terugzien op een. goede wedstrijd. Bij de HaarlemVe ploeg moest het gevaar van twee spelers komen. Vooral de uitblinkende Gary Freeman was moeilijk te stoppen. En ook Art hur Collins was behoorlijk ge vaarlijk, al was hij verdedigend minder sterk In deze wedstrijd- kreeg de Delftse coach Jan Bruin weer de kans om zijn hele selectie te laten spelen. Vooral in de tweede helft wisselde hij erg veel. Topscorers bij Buitoni: Gary Freeman 32 punten, Arthur Col lins 24, Rob Visser en Kees Lim- men elk 10. Pioneer Punch: Har ry Rogers 31 Billy Taylor 22, Jimmy Woudstra 19 en Toon van Helfteren 14. Twee uitslagen eredivisie da mes: Vastgoed-White Stars 64-65 en Wilskracht JRC 91-60. RESULTATEN HILVERSUM Hilversum De uitslagen van de in Hil versum gehouden koersen zijn: MontredoD-prijs 2440 meter: 1. Oh My Love <T. H. Kooyman) 3.25.6 - 1.24.3, Z Norman Dakota. 3. Noront P. Toto win nend: 8.80, pi. 2.10 - 1.80 - 2.90, koppel 20.-, Houten) 2.50.6 1 23 6. 2 Lady Lyne. 3. Narvik. Toto winnend 24.50. pl. 4.80 - 2.80 - 2 30 koppel 340.50. Mirabeau-prijs 244* meter 1. Noblesse Oblige (S. van Dooyeweerd) 3 17.3 1.20.9, 2. Mascotte, 3. Nevada. Toto winnend. 14.50. pl 3 60 - 4.50 - 1 90. koppel 64-90. trio 1422.30 Mensil-prijs 2000 meter. 1. Korry Buiten zorg (W. Gerritsen) 2.46 6 - 1.23.3. 2. Kwik Hanover, 3. Libertine. Toto winnend: 13.10, pl 3 50 - 190, koppel 24 30 Monl Srreui-prijs 1600 meter 1. Madame Be be (J Oostingl 2 10 7 - 1.21.7, 2. Niagara, 3 O Mores. Toto winnend: 16 -, pL 3.50 - 9.70 - 2 40. koppel 191 40. trio 1985 70 Magnac-pnjs 2000 meter 1 Lola Hollandia (G. van Eykelenborg) 2.43.8 - 121.9. Z Kimverlv Kid, 3. Jerolimo Toto winnend- 3 -, pl 1 60 - 2. - 1 70. koppel 14.80. tiÜ meter 1 Manoo - 124.0. 2. Le Moulin. S. Toto winnend: 2.90, pL 1.60 - 1.50 - 1.50. koppel 13.70. tno 53.40. Mirandot-prijs 2000 meter I. Noordenter S (A. Suykerbuyk) 2.49 7 - 124.9. 2 Nevil Fez. 3. Marco volann. Toto winnend: 4.90, pl. 1.60 -1- - 2.80. koppel 6.50. 1; «6US.- gulden. Peter Post stelde gisteren zijn nieuwe wielerploeg Tl Raleigh in Londen voor. Op de foto v.l.n.r. Knetemann4 Van den Hoek, Lubberding. Bouwens. Thurau, Kuiper, Post. Pijnen. De Cauwer, Piet van Katwijk, Pronk en Nickson. mmÊÊÊÊmÊmÊaÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊmmmamÊÊmÊ^iÊmmmÊÊÊmÊmm

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17