Ex-directeur Tealtronic verdiende' ƒ96.000 per maand Regeling vangstbeperking tong en schol Vakantieganger boekt vroeger dan vorig jaar bedrijven geven prijscompensatie VISSERS VOOR RAAD VAN STATE 'vdA wil pheldering Ver actie lornofilms Geen W.W. bij werken met onderbreking bij dezelfde werkgever IEKENFONDSEN PILLEN EIGEN iMBUDSMAN LRI ÜENSDAG 19 JANUARI 1977 LEIDSË COUKAJNT PAGINA .13 (Van éen onzer verslaggevers) DEN HAAG Zeven vissers en visserijbe drijven, waaronder de Scheveningse rederij Den Duik BV, hebben gisteren voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State hun bezwaren uiteengezet over de vangstbe perkingen voor tong en schol op de Noord zee. Volgens hen is deze regeling niet eerlijk. Op basis van de vangst in 1975 is hun voor 1976 een maximumhoeveelheid vangst toebe deeld. „Maar", daar kwarp het betoog van de vissers gisteren op neer, „wie in 1975 een juiste zelfbeperking in acht heeft genomen, wordt nu gestraft". Zij doelden daarmee op een soort vrijwillige vangstbeperking die zij in 1975 hadden toegepast door vismethoden, waarbij meer op de netto-inkomsten dan op grote vangsthoeveelheden werd gelet. In 1976 kwam hun dat echter op een laag quotum te staan. Ook zouden de vroegere IJsselmeervissers die na het „rampjaar" voor de visserij (1969) op de Noordzeevisserij zijn overgestapt, door de regeling ernstig worden gedupeerd. „Nieuwkomers" in de Nederlandse vissers wereld daarentegen, met hun moderne sche pen en uitrusting, zouden door bepaalde voorwaarden inde quoteringsregeling wor den bevoordeeld. De Raad van State zal binnenkort een uitspraak doen over de be zwaarschriften die de zeven vissers hebben ingediend. In Brussel is gisteren besloten paal en perk te stellen aan het aantal Russische schepen dat nog de nettén in Europese wateren mag uitwerpen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG zullen dit in een brief aan de Russische regering laten weten. Dit besluit is genomen om te voorkomen dat Russische schepen de Europese wateren leegvissen. jwe wachtkamer ede Kamer ag heeft de Tweede Kamer (ieuwe wachtkamer voor de kers van de publieke tribune bruik genomen. De mensen in nu niet meer in de regen |i te wachten tot de deur gaat, wanneer de vergadering it. Via monitoren kunnen de tten in de wachtkamer wor- gevolgd. De boekhandel van staatsuitgeverij Stelt in de jtkamer boeken over politiek ten toon. Op de foto: kamer- titter Vondeling bekijkt met jtaatssecretaris Polak (binnen- ie zaken), naast hem. en Hdirecteur Oltheten van de Buitgeverij, geheel links, een '•(mooie uitgaven. HAAG De PvdA wil dat lister Van Agt van justitie de .'de Kamer „zo spoedig mo- opheldering verschaft de actie van de procureurs- iraal tegen pornofilms." De- door de bewindsman goedge- actie is de socialisten Ier rauw op de maag ge- Vooral nu de wet inzake a&haffing van de filmkeu- voor volwassenen door de lingin is ondertekend. PvdA-kamerleden Voogd, svrouw Haas-Berger en Kosto itiatiefnemers van de nieuwe mwet) hebben de voorzitter de Kamercommissie voor titie gisteren per brief ver- :ht minister Van Agt voor een indeling onderhoud uit te no- ;en. Zij willen ook dat minis- Van Doorn (CRM) bij dit sprek aanwezig is. De socialis- i zeggen in de brief, dat het eid van de minister in strijd met de nieuwe wet op de ^vertoningen. Ze wijzen erop, het kamerdebat, over ie wet niet ging om de wense- iheid van de vertoning van ;enaamde pornofilms, maar de kernvraag of volwassen rgers in de beleving van hun rantwoordelijkheid door an- ren moeten worden beperkt. (Van een onzer verslaggevers) Nijmegen De thans onvindbare ex-directeur A. Rodgers van het in moeilijkheden verkeren de kantoorcomputerbedrijf Tealtronic zou van maart 1975 tot zijn vertrek in oktober 1976 maandelijks 96.000,- hebben ontvangen als „adviseurskosten". Vakbondsbestuurder A. Voerman zegt dit uit zeer betrouwbare kring rond het bedrijf te hebben vernomen. Naast deze vaste vergoeding zou de heer Rodgers ook provisie hebben ontvangen voor de levering van onderdelen aan het bedrijf, waarvan de Staat, sinds twee jaar, voor bijna 70 procent eigenaar is en waarin zij voor bijna 57,5 miljoen gulden overheidsgelden had gestoken. Rodgers had een aantal papieren b.v.'s opge richt, waardoor hij met gelden kon manipule- Volgens de vakbondsbestuurder betaalde Teal- tronic-Nijmegen reiskosten aan Tealtronic-Ge- nève en ontving Tealtronic Verkoop bv in Amsterdam jaarlijks een ton van het Nijmeegse bedrijf wegens „adviseurskosten". Tealtronic Holding in Amsterdam, medio 1975 opgericht, ontving van Tealtronic-Nijmegen 1,5 miljoen gulden voor de aankoop van licenties. Mede-di recteur K. Butler, afkomstig van het vroegere moederbedrijf Singer, zou medio 1975 een half miljoen gulden hebben ontvangen voor de aan koop van een huis in Wassenaar. Daarnaast zou er nog een gehuurde flat in Berg en Dal bestaan „voor plezier en vermaak" en zouden „zeer hoge onkosten" en vliegreizen naar de Bermuda's voor rekening van Tealtronic in Nijmegen zijn gekomen. Deze reizen hadden volgens de vakbondsbestuurder meestal een privé-karakter. De bonden gaan zich thans beraden over deze nieuwe aan het licht gekomen feiten. Met name willen zij weten in hoeverre de directie en commissarissen toezicht hebben gehouden of dat er sprake is van „boter op het hoofd" Een inmiddels afgetreden commissaris blijkt advocaat te zijn van de heer Rodgers. De accountants hebben geweigerd de jaarstukken over 1975 van Tealtronic goed te keuren. Zoals gemeld, heeft ook minister Lubbers van Economische Zaken een justitieel onderzoek Volgens geruchten zou de heer Rodgers in Roemenië zitten, waar hij een nieuw computer bedrijf is begonnen. De vorig jaar door het ministerie aangetrokken DEN HAAG Met ingang van 31 januari zal een ww-uitkering geweigerd worden aan werknemers, die met onderbrekingen steeds bij dezelfde werkgever werken. Deze algemene maatregel van bestuur op grond van de werkloosheidswet is tot stand gekomen op initiatief van staatssecretaris Mertens van sociale Zaken. De regeling past in het kader van de bestrijding van het oneigenlij ke gebruik van de sociale wetgeving. Het komt voor dat mensen met onderbrekingen bij dezelfde werkgevers werken, omdat de werkgever niet over het gehele jaar beschikt over een evenwichtig werkaanbod. Ook zijn er bedrijven, waar bijvoorbeeld in de vakantie-perioden, geen werk is. Omdat de werknemers in dit geval steeds worden ontslagen, kunnen zij tot op heden ook aanspraak maken op een ww-uitkering. De regering acht dit een oneigenlijk gebruik van de ww, omdat deze mensen niet gezien moeten worden als werklozen. Ook zijn de werkgevers in de gelegenheid loonkosten af te wentelen op de ww. De regeling, die nu is getroffen, geeft bedrijfsverenigingen de bevoegdheid de ww-uitkering aan deze werknemers te weigeren. De regeling geldt niet voor losse arbeiders en ook niet voor seizoen-werknemers, voor wie een aparte regeling geldt. Nog even en dan: carnaval Nog ruim een maand en dan is het weer zover: dan kunnen de feest neuzen weer wor den opgezet en heet Den Bosch weer voor een paar dagen Oeteldonk. Maar met de voor bereidingen voor de grote carnavalsop tocht op 21 februari in Den Bosch zijn de carnavalsvereni gingen al sinds half oktober druk bezig. - Links de praalwa gen „Al een halve eeuw kikvorsge- schreeuw" en rechts de prinsen wagen. Geen vervroegde AOW voor ongehuwde vrouw DEN HAAG (ANP) De rege ring wil ongehuwde vrouwen niet voor zij 65 jaar zijn een AOW-uitkering geven. Ook wil ze niet dat er een afzonderlijke uitkeringsregeling voor de bij standswet komt, die het moge lijk maakt dat oudere ongehuw de vrouwen voor hun 65ste stoppen met werken. Evenmin stemt de regering erin toe dat via de ziektewet of de wet op de arbeidsongeschikt heid (WAO) het de ongehuwde vrouw gemakkelijk wordt ge maakt vóór de pensioengerech tigde leeftijd haar werkkring te verlaten. Een en ander blijkt uit een brief die minister Boersma van socia le zaken gisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De mi nister geeft daarin het rege ringsstandpunt weer over een ambtelijk rapport over verbete ring van de levensomstandighe den van de oudere ongehuwde vrouw. De regering wil niet dat de ou dere gehuwde vrouwen als groep geholpen gaat worden. Wel zal geprobeerd worden meer aandacht te schenken aan individuele problemen. Breed overleg in bisdom over ambtsopleiding ROTTERDAM De deknes van het bisdom Rotterdam zul len een voorstel uitwerken voor een zo breed mogelijke bespre king van de kwestie van de ambtsopleiding. Zoveel moge lijk vertegenwoordigingen zul len eraan deelnemen. Het Dio cesaan Bestuurscollege (bis schop, vicarissen en algemeen econoom) heeft zich hiermee akkoord verklaard. Dit gebeurde gisteren tijdens de maandelijkse vergadering van de dekens met het bestuurscol lege, waar werd gesproken over de schenking van twee ton door mgr. Simonis aan het seminarie Rolduc. Er is openhartig, zake lijk en in goede sfeer over ge sproken, al toonden de dekens zich ongelukkig met de gang van zaken, gezien „het open fi nanciële beleid, dat het bisdom voert". Aan de dekens werd me degedeeld, dat het oriënterende bezoek, dat het Diocesaan Be stuurscollege in februari aan Rolduc zou brengen, voorlopig is uitgesteld. MES IN POLITIEKE PENSIOENEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de politieke pensioenen zal stevig het mes worden gezet. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) heeft daartoe bij de Tweede Kamer een wetswijziging ingediend. De pensioenopbouw van de politieke ambtsdragers zal drastisch worden beperkt Vanuit de Tweede Kamer is er in het verleden meermalen op aangedrongen een einde te maken aan de zeer bevoorrechte pensioenregeling. Minister De Gaay Fortman heeft nu voorgesteld voor de politieke, ambtsdragers - ministers, staatssecretarissen Tweede-Kamerleden, gedeputeerden en wethouders - het percentage voor de pensioenop bouw te stellen op 3.5 per jaar voor de eerste vier jaar en daarna op 1.75 percent per jaar. Nu bedraagt het percentage voor de pensioenopbouw vijf voor ministers en staatssecretarissen en 3.5 voor de andere politieke ambtsdragers. GPV wil kabinet ,,met de bijbel" dr. A. Groeneveld vertrekt maandag naar de Verenigde Staten om te onderhandelen met twee belangrijke licentiegevers, voor verlenging van been ties die onontbeerlijk zijn bij de ver vaardiging van een nieuwe kantoorcomputer. Als die onderhandelingen slagen, zal worden bezien of een nieuw staatsbedrijf kan worden opgericht met ongeveer een-derde van het be staande personeel (450 man) of dat het bestaan de bedrijf na een „afslanking" kan worden voortgezet. Mochten de bestaande licenties niet worden verlengd, dan ziet het er volgens de heer Voerman voor Tealtronic zeer somber uit. Zoals gemeld, bestudeert minister Lubbers mo menteel de mogelijkheden of Tealtronic als staatsbedrijf kan worden voortgezet. Daarvoor zou de overheid nog hoogstens 15 miljoen gulden willen besteden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Er mag volgens het Gereformeerd Politiek Ver bond geen tweede kabinet-Den in onze parlementaire redactie) 'RECHT Voorzitter H. J. Anbeek van de Vereniging van derlandse Ziekenfbndsen heeft gisteren in Utrecht voorgesteld b ombudsman aan te stellen, bij wie de ziekenfondsverzekerden recht kunnen met eventuele klachten ook over de medici, die ntracten met de fondsen hebben. zei dit in Utrecht na zijn installatie als voorzitter van de reniging, die ontstaan is na fusie tussen de voor kort bestaande ïr overkoepelende organisaties van ziekenfondsen. Alle zeventig kenfondsen zijn erbij aangesloten. Voorzitter Anbeek zei in zijn de, dat het aantal fondsen nog verder zal moeten worden beperkt, de gedachte te bepalen tot 25 a 30. "Per regio of grote stad er dan nog slechts één fonds zijn. Batssecretaris J. P. M. Hendriks van Volksgezondheid, op deze rste bijeenkomst van de vereniging aanwezig, zag voor de nabije :komst als grote opgave, om binnen het raam van het reeël albare een zo goed mogelijke gezondheidszorg te blijven garande- n. Hij wees er verder op, overigens niet zonder enige zorg dat er thans mogelijkheden voor artsen uit andere EG-landen n, om zich ook in Nederland te vestigen. „Zij zullen dit zeker oberen, wanneer men bedenkt, dat de Nederlandse specialist ïgeveer 2,5 maal zoveel verdient als bijvoorbeeld zijn Engelse llega. Vanuit Engeland worden aan Belgische ziekenhuizen al le medische teams aangeboden", aldus de staatssecretaris. Johnny Hoes klaagt Mary Servaes aan ROERMOND Wegens uitlatingen zondagavond in het tv-inter- vieuw „Privé", maar ook wegens eerdere laatdunkende verklarin gen van de Zangeres Zonder Naam, Mary Servaes-Bey, heeft Johnny Hoes een aanklacht tegen haar ingediend bij de officier van justitie in Roermond. Ook buiten de interviews maakt Mary Servaes van haar hart geen moordkuil over de momenteel verstoorde relatie met haar vroegere manager. Deze zou haar als melkkoe hebben gebruikt. Ook zou Hoes zijn verplichtingen jegens haar niet zijn nagekomen. In het contract van drie jaar had Hoes de 3 in een 8 veranderd, wat neerkomt op een beschuldiging van valsheid in geschrifte. Ook zou hij haar voor duizenden guldens tekort hebben gedaan. GEVATO: ,Hou op met sparen vleeswaren UTRECHT (ANP) De directie De Deense eigenaar van Gevato, van het met sluiting bedreigde Plumrose, dreigt namelijk de fi- vleeswarenbedrijf Gevato in nanciering van de tekorten te Driebergen heeft de ongeveer stoppen als er niet normaal 320 werknemers bevolen nor- wordt gearbeid, maal te werken en op te houden De werknemers in Driebergen met het „opsparen" van vlees- besloten vorige week zoveel mo- waren in blik. Mochten de gelijk «voorraden vleeswaren in werknemers hieraan geen ge- het bedrijf te houden om zo- hoor geven, dan zou Gevato doende een soort onderpand weieens failliet kunnen worden voor onderhandelingen te krij- verklaard. gen. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG - Volgens een dis- "ictsbestuurder van de Indus- riebond NKV hebben vijf be- rijven in Noord Brabant, met totaal 1.200 werknemers, in- estemd met de eis van de vak- onden om per 1 januari 1977 en volledige prijscompensatie geven. Namen van de bedrij en worden niet gegeven. Vol- ens de districtsbestuurder zou- en zij namelijk bang zijn, door Ie werkgeversorganisaties, die Prijscompensatie afwijzen, op Ie vingers te worden getikt. Ie directie van het dagbladbe- 'rijf Van der Loef in Enschede, velk bedrijf gisteren getroffen 'erd door een korte staking van het technisch personeel, waar door drie kranten niet konden verschijnen, heeft toegezegd, al les in het werk te zullen stellen om de grafische werkgeversor ganisatie te bewegen, het over leg over de automatische prijs compensatie met .de vakbonden te hervatten. De actie is daarop gisteravond opgeschort. De voor morgen aangekondigde tweede vergadering van de Raad van overleg in de metaal industrie gaat niet door. De in dustriebonden NW/NKV willen alleen weer met de werkgevers aan de tafel gaan zitten, indien zij vooraf verklaren hun stand punt over de prijscompensatie te zullen herzien. Industriebond CNV en Unie BLHP hadden wel verder willen praten over ande re cao-kwesties. Philips heeft gisteren bij de eer ste ronde van het cao-overleg, toegezegd, over prijscompensa tie te willen praten, mits daarbij kan worden uitgegaan van de financiële ruimte die voor dit jaar beschikbaar is. Automati sche prijscompensatie wordt ook door Philips afgewezen. De Unie BLHP heeft gezegd, bereid te zijn mee te werken aan een nieuw systeem in de plaats van de automatische prijscompensa tie. De voorzitter van het departe ment Rotterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft de werkgevers opgeroepen hun werknemers te adviseren bij de komende verkiezingen niet meer op Den Uyl te stem men. „Het land heeft hard een andere regering nodig." REEDS 25 PROCENT MEER AMSTERDAM (ANP) Op het ogenblik lig gen de boekingen voor vlieg- en andere vakan ties al 25 pet hoger dan een jaar geleden om deze tijd. Spanje is weer in de belangstelling gekomen. De Algemene Vereniging van Reis bureaus heeft dit geconcludeerd uit, wat zij noemt, een representatieve steekproef onder haar leden. Hoewel het nog te vroeg is om definitieve conclusies te trekken over het totaal aantal boekingen zijn er volgens de ANVR toch. inte ressante gegevens naar voren gekomen. Niet alleen wordt vroeger dan vorig jaar geboekt voor de zomervakantieperiode, ook het aantal boekingen voor het voorseizoen loopt voor op dat van vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. De vliegreizen nemen nog steeds het leeuwedeel van de boekingen voor hun rekening, maar de eigen autoreizen zijn duidelijk in opmars en volgen op de tweede plaats. Opvallend is ook dat men vroeger dan in voorgaande jaren boekt voor autobusreizen, hetgeen overigens ook geldt voor treinreizen. Spanje is duidelijk aan het terugkomen als vakantiebestemming, hetgeen blijkt uit het aan tal boekingen, dat thans ongeveer 25 pet hoger ligt dan in dezelfde periode vorig jaar. Er is overigens een toenemende belangstelling voor de Spaanse eilanden, die gedeeltelijk ten koste van de Spaanse kusten gaat. De verwachte grotere belangstelling voor Grie kenland is nog uitgebleven, maar de belangstel ling voor Portugal is in opgaande lijn. Voor Joegoslavië, Oostenrijk en Italië is een beperkte groei geconstateerd, Frankrijk nog stabiel ten opzichte van 1976. De Oostbloklanden daarente gen mogen zich verheugen in een toenemend aantal boekingen. Hoewel volgens de ANVR de klant duidelijk prijsbewuster wordt, kan geen grotere vraag naar reizen'met een lage reissom worden ge constateerd. De belangstelling voor wat duurde re reizen is even groot als vorig jaar. Uyl komen. Want minister-pre sident Den Uyl is te veel het symbool geworden van het wegsmijten van geestelijke waarden uit onze samenleving. In het verkiezingsprogram: „Toekomst voor Nederland" schrijft het GPV dat de belan gen van ons volk ook bij de VVD niet veilig zijn. „Ook de christen-democraten la ten ons in de steek als het gaat om de betekenis van Gods gebo den in de politiek. Het CDA stelt ondanks goedklinkende leuzen telkens teleur in de strijd tegen de verwildering van onze samenleving". Nodig is dan ook, zo vinden degereformeerden een kabinet van nationale strek king zonder gedetailleerde af spraken met de Tweede Kamer. Zo'n kabinet zal de Bijbel niet ongebruikt moeten laten liggen. Verpleeghuizen pleiten voor dagbehandeling UTRECHT (ANP) Een dele gatie van vertegenwoordigers van ondernemingsraden uit 24 verpleeghuizen heeft er giste ren bij de vaste Tweede Kamer commissie voor volksgezond heid op aangedrongen de zoge naamde dagbehandeling van patiënten zo snel mogelijk uit de financiële moeilijkheden te halen. Tot nu toe wordt de dagbehan deling waarbij de zieken alleen overdag in het verpleeghuis ver blijven, uit allerlei „potjes" van de ziekenfondsen en via eigen bijdragen van de patiënten be kostigd. Maar omdat de potjes van enkele ziekenfondsen uitge put raken, komt de voortzetting in gevaar. STEEDS MEER VROUWEN AAN ALCOHOL VERSLAAFD UTRECHT (ANP) Het aantal vrouwen dat „gebonden" raakt aan alcohol, neemt toe. Dit constateert het blad „Maat schappelijke Gezondheidszorg" (MGZ) van het Nationaal Centrum voor Kruis werk. Het meldt, dat er in Nederland volgens een recente schatting 96.000 mannen en 24.00 vrouwen dermate aan alcohol zijn verslaafd, dat zij zich maatschappelijk niet kunnen handhaven. Daarnaast drin ken naar schatting 56.000 mannen en 14.000 vrouwen zo, dat hun gezondheid ernstig wordt geschaad en dat zij moei lijkheden krijgen met hun omgeving. Vrouwen die hulp zoeken, meestal op advies of aandrang van anderen, komen volgens MGZ doorgaans laat bij een huis arts of een consultatiebureau terecht. Ze willen vaak pas praten als ze geen enkele uitweg meer zien. Mede door de moralistische opvattingen in onze samenleving over een vrouw die vëel drinkt, is de positie van de vrouw met alcoholproblemen bijzonder moeilijk, aldus MGZ. Het rasultaat van een behan deling staat of valt met een positieve opstelling van de direkte omgeving van de cliënte. Van de ongeveer 24.000 vrouwen die zo aan alcohol verslaafd zijn, dat ze zich maatschappelijk niet kunnen handhaven, ondergaat naar schatting 60 procent een ambulante behandeling (particuliere psy chiaters, psychologen, etc).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13