A Gilmores dans met dood 4 Ford dient begroting in, maar Carter kan wijzigen Bonn gaat niet in op Daoeds aanbod om te komen Arabische voorwaarden voor speciale relatie met Europese landen POOLSE OPPOSITIE VRAAGT OM HULP bjcIi y fes muij Lawines in Frankrijk: 4 doden Brieven van lezers \RI ^NDAG 17 JANUARI 1977 LE1DSE COURANT/ Nespoli jngen (9) ij Como ntvoerd I I Lv" onze correspondent) ME - Vlak bij de Ita- inse stad Como is zater- :avond een 11-jarige jon- i ontvoerd. Het is het :ede kind dat in deze kwijrt^en ontvoerd is en in potk*al het vijfde slachtof- te iin diezelfde periode. De wekeUrise Renzo Nespoli een de Zwitserse nationa- it. uit Bef- zÜn ouders was hij igrondte gebruikelijk op de za- enaafoiag, naar een manege der zit Como geweest. Op de 1 mag pgweg naar huis werd ggegra wagen van de familie an milppoü Wem gereden. Vier ichept vapende en gemaskerde en pinnen sleurden de jongen de auto en sloegen met punt wapens de zich fel ver- schaarende ouders van zich zt men bemest liefde~ ed wor ze de vi kan i atsgreep in Üjfiiin mislukt tste g an denNOE (Reuter-AFP) - de radio van de Afri- Pot staat Benin zijn in de septen van zaterdag op zondag nlandse huurlingen die bud worden door het inter en votale imperialisme" per tot uig naar Benin gekomen een j regering ten val te bren- 'trijgen tig u'orochtend braken gevechten e nacï troepen die trouw bleven et meflresident Mathieu Kerekoe )uden Jenin hebben de invallers knopxte op de vlucht gedreven, van de invallers vandaan ko- advts nog niet duidelijk. jaar ra het vroegere Dahomey, is 50 (mé,aatsgrepen betreft de re- andelJ$ouder van Afrika. vorm, i et als* j (f25.- LdOOl preiding :erpolitie n 5if m flai j,'ERDAM (ANP) De olitie te water hoopt door ilisatie van de eigen pos- li uitbreiding van de man en materieel beter te ,m optreden tegen de stij- criminaliteit op het wa- jmmandant T. P. Nelissen het district Amsterdam Ie rijkspolitie heeft een rt met deze aanbevelin- id het ministerie van jus- estuurd. •ote aantal inbraken in ;j achten, dat de laatste s geconstateerd, en de uitgebreider wordende il van buitenboordmoto- zeil- en motorjachten n de aanleiding voor de 'Dok de onrustbarende toe van het aantal stropers in sportgebieden heeft ertoe agen dat de Amsterdam- nmandant met zijn rap- gekomen. „Er is ook nog ijkomend aspect aan deze aldus luitenant De Lan- latsvervangend comman- ran het Amsterdamse dis- ,want niet alleen de crimi- t, maar ook de groei van atertoerisme verdient onze cht. We zullen dat aspect niet vergeten". WASHINGTON (DPA) drie dagen voor zijn vertrek uit het Witte Huis heeft presi dent Ford het Amerikaanse Congres een ontwerpbegroting voor het op 1 oktober beginnende begrotingsjaar 1978 voorgelegd. Fords voorstellen voorzien in uitgaven van in totaal 440 miljard dollar (lopende begro tingsjaar: 411,2 miljard dollar). Achtendertig procent hiervan is bestemd voor rechtstreekse uitgaven op sociaal ter rein en 26 percent voor het defensie-budget. Het tekort in Fords ontwerp bedraaagt 56,1 miljard dollar tegen nog geen 70 miljard in het begrotingsjaar 1977. De feitelijke betekenis van dit ontwerp wordt door de machtswisseling in het Witte Huis en het feit dat het door de Democraten beheerste Congres bij de definitieve vaststel ling van de begroting een belangrijk woord je meespreekt, sterk verkleind. Weliswaar is ongeveer driekwart van de uitgaven voor het komende begrotingsjaar door al aange nomen wetten en gesloten verdragen vastge legd, maar de nieuwe president Jimmy Car ter kan toch bij enkele, belangrijke onderde len voor verschuivingen bij de uitgaven van de overheids zorgen. Ford wil de defensieuitgaven van 100,1 mil jard dollar naar het huidige tot 112,3 miljard dollar in het komende begrotingsjaar verho gen- Ter versterking van de strategische strijd krachten wil Ford geld uittrekken voor de bouw van de lange-afstandsbommenwerper B-l en de nieuwe kernonderzeeër Trident en voor de ontwikkeling van een nieuwe inter continentale raket en de bij het SALT-over- leg met de Russen omstreden Cruise-raket., Jimmy Carter, de nieuwe president, heeft verschillende malen duidelijk laten weten dat hij twijfelt aan de noodzaak van de1 bouw van een nieuwe strategische bommen werper zodat op dit punt met wijziging in de begroting te rekenen valt De grootste post in Fords ontwerp vormen de uitgaven in op sociaal terrein. Ford wil hiervoor 224,7 miljard dollar uittrekken. Het geld is voornamelijk bestemd voor werklo zen- en invalidenuitkeringen, oudedagsvoor zieningen etc. Daarbij komt de steun van Washington voor de diverse staten die voor het grootste deel in de sociale sector ligt De economische en militaire steun aan het buitenland wil Ford met 131 miljoen tot 7,3 miljard dollar verhogen. Aanvullende mili taire hulp ten bedrage van 577 miljoen dollar is in de defensiebegroting opgenomen. CAIRO (UPI-DPA-Reuter-ANP) De Arabische landen willen een speciale relatie met West- Europa opbouwen, maar zij stellen dit afhankelijk van Eu ropese steun voor het Palestijn se en Arabische streven naar bevrijding van de door Israël bezette gebieden. Een verklaring van die strek king was vervat in een gezamen lijk communiqué dat gisteren werd uitgegeven aan het slot van een tweedaagse conferentie in Cairo, die werd bijgewoond door twaalf Arabische ministers van buitenlandse zaken, acht ambassadeurs en een vertegen woordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Het grootste gedeelte van de besprekingen was gewijd aan het tot stand brengen van een verenigde strategie voor de ko mende ronde van het periodieke Arabisch-EuropeSe gesprek, die 10 februari in Tunis begint. De dialoog, tussen de 21 leden van de Arabische Liga en de negen landen van de Europese Economische Gemeenschap, nam in juni 1975 een aanvang. Het gaat hoofdzakelijk over eco nomische samenwerking, maar de Arabieren zijn er op uit poli tieke vraagstukken ter tafel te brengen, in het bijzonder het conflict in het Midden-Oosten. Mondale naar Europa en naar Japan WASHINGTON (Reuter) - Drie dagen na de inauguratie van zijn chef, Jimmy Carter, vertrekt vice-president Walter Mondale naar Europa en Japan, voor besprekingen met leidende figuren daar. Op zijn 23 januari beginnende reeds bezoeken zal Mondale vooral spreken over internatioa- le economische vraagstukken, met nadruk op olie en handel, ter voorbereiding van de tweede economische topconferentie als' opvolgster van die op Portorico in juni '76. In Brussel, Bonn, Berlijn, Rome, Londen, Parijs en Tokio zal Mondale optreden als woord voerder van Carter, in het kader van het eerste diplomatieke ini tiatief van de nieuwe regering. In Tokio is het weer een drukte van belang voor de forenzentrei- nen, nu het werk na de nieuwjaarsmani festatie weer vo lop hervat is. Op het Sjinjukusta- tion was de be faamde „duw- ploeg" bestaan de uit spoorwe gemployees, die de passagiers in de overvolle compartimenten moeten duwen, extra versterkt. Waarschuwing voor acties wegens Entebbe BONN/LONDEN (Reuter) Kringen in het Westduitse mi nisterie van binnenlandse za ken hebben meegedeeld dat de Bondsrepubliek is gewaar schuwd voor mogelijke acties deze maand van de zijde van Arabische guerillabewegingen. In de vroege zondagedities van de Sunday Times in Londen stond in een bericht uit Parijs, dat Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brittannië door de Is raëlische inlichtingendienst wa ren gewaarschuwd dat Arabi sche groeperingen vergeldings acties voorbereiden tegen Euro pese en Israëlische doelwitten, naar aanleiding van de Isïaeli- sche bevrijdingsactie op het vliegveld van Entebbe. PARIJS (AP) - Dit weekeinde zijn er bij lawines in het Franse Bergland vier mensen gedood en een ernstig gewond. In het oosten van het land is veel sneeuw gevallen en honderden auto's zijn erdoor vast komen te zitten. VLIEGTUIG STORT OP PARKEERPLAATS Op een parkeerplaats in Stockholm is zaterdag een viermotorig Vickers Viscount van de Zweedse luchtvaartmij. Linjeflug, als gevolg van ijsafzetting op de vleugels neergestort. Alle 22 inzittenden kwamen daarbij om het leven. Foto boven: rokende wrakstukken tussen de huizen en verbrande auto's. Foto midden: hoog laaien de vlammen op nadat het vliegtuig is neergestort. De piloot moet nog, met succes, geprobeerd hebben, de huizen te ontwijken. Foto onder: toegeschoten helpers bezig met het bergen van de meestal onherkenbaar verminkte en verbrande slachtoffers. WARSCHAU (Reuter-UPI) Polens dissidenten beweging, die zwaar onder druk staat heeft giste ren een nationaal beroep gedaan om financiële, rechtskundige en medische steun. In een in War schau uitgegeven communiqué vroeg het arbei-, dersverdedigingscomité om solidariteit en hulp van de Polen in het hele land in de strijd tegen wat het onderdrukking, marteling en onwettighe den noemt. Het comité ontstond in september voor hulpverle ning aan arbeiders die gevangengenomen werden tijdens de voedselonlusten afgelopen zomer na de prijsstijgingen. Er zijn nog 70 arbeiders in de gevangenis van de honderden die aanvankelijk berecht en veroordeeld werden, zo heeft een rege ringswoordvoerder meegedeeld. Tot de maatregelen die tegen het comité genomen werden behoren arrestaties, huiszoekingen, het geven van een pak slaag in gerechtsgebouwen, het afnemen van autobanden en de inbeslagneming van fondsen van het comité door de politie. De Joegoslavische dissidente schrijver Mihajlo Mihaj- lov, die begin december in de gevangenis van Sremska Mitrovica ten westen van Belgrado in hongerstaking is gegaan, zou op sterven liggen. Zijn vrouw Vera liet zondag via een actiecomité in Hamburg meedelen dat hij zich nauwelijks nog' kon bewegen. Mevrouw Mihajlov bezocht haar man zaterdag. Hij zou op de hoogte zijn van de ernst van zijn toestand en beschuldigde president Tito die op geen enkele wijze op zijn dringend beroep had gereageerd. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Westduitse regering heeft geweigerd in te gaan op het aanbod van de Arabische terrorist Aboe Daoed om vrijwillig naar de Bondsrepubliek te komen om hier zijn onschuld te bewijzen. In München zei de staatssecretaris van het ministerie van justitie Seidl, dat Daoed onmiddellijk zal worden gearresteerd wanneer hij het land zou betreden. Volgens Seidl wordt het gerechtelijk onderzoek tegen Daoed voort gezet. Dit maakt het ook onmogelijk met hem over voorwaarden voor zijn komst naar Duitsland te onderhandelen. baar opgelucht dat hij niet naar Duitsland werd uitgeleverd. Anderzijds wordt het aanbod- van Daoed in Bonn als weinig geloofwaardig beschouwd, om dat hij verklaard zou hebben na een korte vakantie zijn terroris tische strijd weer voort te zullen zetten. voor ingezonden stukken te bekorten. Rotterdam en Rolduc Dat er bij velen in het bisdom Rotterdam grote bezwaren le ven tegen de opleiding in Rol duc zal wel worden veroorzaakt door gebrek aan kennis over hoe die opleiding daar is. Op Rolduc studeert een van mijn zoons voor priester en daardoor heb ik van een en ander wel kennis gekregen. Dat de opleiding zeer gesloten is, is ten enenmale niet waar. Elke student beschikt over een sleu tel en kan indien hij dat wenst net zo laat thuis komen als hij wiL In de weekeinden zijn alle stu denten vrij om naar verkiezing in Rolduc te blijven of om naar huis te gaan. Velen gaan echt niet elke week naar huis. Dege nen die 's zondags blijven kun nen de H. Eucharistie in de kapel bijwonen, maar ze kun nen ook in de stad, naar welke kerk dan ook, gaan. Dat de daar gevormde priesters niet goed ingepast kunnen wor den in het bisdom Rotterdam begrijp ik niet Elke student wordt reeds in het tweede leer jaar aangeraden stage te gaan lopen. Zeer vele studenten doen dit ook, sommigen in parochies, anderen in zieken-, bejaarden- of kindertehuizen. Wel ben ik ervan overtuigd dat op Rolduc in de r.k. geloofsleer wordt onderwezen. Daar is ech ter toch geen bezwaar tegen? Mijn zoon heeft heel vrijwillig deze keus gemaakt. Allereerst is hij in contact geweest met een docent en studenten van de Rot terdamse Theologische Hoge school, daarna met studenten uit Rolduc. Ik zou er nog veel meer over kunnen schrijven, maar is hier niet het spreekwoord van toe passing „onbekend maakt onbe mind"? Daarom raad ik iede reen aan, die meent bezwaren te hebben tegen Rolduc te hebben, eens zelf een kijkje te gaan ne men op Rolduc. De hogeschool is ook gastvrij. Bodegraven H. W. Kuipers Puzzelen Met plezier heb ik dagen aan uw cryptogram zitten worstelen en ik moet er bij zeggen: "U hebt me te pakken!" Ik geef me ge wonnen. Met genoegen heb ik uw mede deling gelezen, dat u wat afwis seling zou aanbrengen. Nog ben ik daar blij mee. Er is beslist grote deelname. Men kijkt op zaterdag naar de krant uit! Het is echter een puzzelrubriek van het 'Binnenhof. Ik bedoel er mee, dat de krant door de doorsnee mens gelezen wordt Hebben zij een stel naslagwer ken beschikbaar? Ik ben daar om zo bang dat u uw doel thans voorbijschiet. U gaat zich rich ten tot een kleine groep mensen, die er ook meer tijd in kunnen steken. Het puzzelen heeft een grote vormende waarde. Zet zo af eni toe met een moeilijke opgave de ware liefhebbers voor 'het blok'! 's-Gravenhage H. Boeije (Naschrift red.: De 'moeilijke' puzzel, cryptogram, anogram of doorloper, neemt niet de plaats in van de vertrouwde kruis woordpuzzel maar wordt slechts in afwisseling met deze aange boden. De kruiswoordpuzzel blijft dus.) Daoed, die beschouwd wordt als de organisator van de overval op het Israëlische team van de Olympische Spelen in Septem ber 1972 te München, waarbij zeventien doden vielen, had ge zegd: „Wanneer de Duitsers mij wegens de moordpartij van München voor de rechtbank wil len dagen, dan zal ik deze dag vaarding aannemen om mijn onschuld te bewijzen." Met het oog op de bereidheid van Daoed zelf voor de recht bank te verschijnen heeft de afwijzende houding van de Westduitse instanties de indruk versterkt dat zij het lid van „El Fatah" wegens de hieraan ver bonden complicaties liever niet in hun land willen hebben. Hoe wel de officiële instanties Fran krijk verwijten Daoed in vrij heid te hebben gesteld, was men in Beierse regeringskringen in het begin van deze week zicht- Sorensen niet zeker hoofd CIA WASHINGTON (UPI) De voordracht van Theodore So- rensen als nieuwe directeur van de CIA, de Amerikaanse gehei me inlichtingendienst, is zater dag in stormachtig vaarwater terechtgekomen en zou wel eens op de klippen kunnen stu klopen. Sorensen noemde beweringen van „onzuiver gedrag" naar aanleiding van een krantenbe richt „volledig vals". In het bericht had gestaan dat hij zich geheime documenten had geëigend, deze als de zijne heeft gebruikt voor een boek en ze daarna aan de regering heeft geschonken om belastingaftrek te krijgen. Ook zou hij geheim materiaal hebben laten doorlek ken aan de pers. QUfijn ziel staat in brand en schreeuwt om dit afzichtelijke huis te verlaten 99 *1 ferenigii >nze correspondent) IINGTON Ofschoon hij gesmeekt ,om met spoed voor het vuurpeloton n van r(jen gezet en hij zijn doodswens heeft den. O"streept met $wee zelfmoordpogingen, is. Gary Mark Gilmore het jaar 1977 ld. Hij verwachtte er niet veel van, ve duisternis aan het eind van de 1 en de executie van het doodvonnis, Q juli van het vorig jaar in de stad (Utah) over hem werd uitgesproken, leeft langer dan de helft van zijn an in gevangenissen gezeten. Naar de e gewoonte in de staat Utah, het :land van de Heiligen der Laatste Da- den. mocht hij kiezen tussen de strop en gel. Hij koos het vuurpeloton. 1, Leid£n jaar geleden werd het wraakritueel, jde Mark Gilmore vandaag te wachten voor het laatst in Utah uitgevoerd. r9 stierf Jimmy Rodgers voor het vuurpe- s van wie bijna alles vergeten is, behal- aag in laatste wens: hij had om een kogel- vest gevraagd en dat verzoek werd vezen. Rodgers werd in een stoel vast- nden, een rood papieren hart op zijn \oten gespeld en over zijn hoofd werd een naar en kap geplaatst, waarna vijf mannen, aar ichter gordijnen van jute stonden, hun ren afvuurden op het rode hart en een hgisdokter verklaarde: „Deze man is Gary Gilmore heeft om twee wijzigin gen gevraagd in het ritueel van zijn dood: hij wilde, staande sterven en niet in de duisternis. En hij wilde, kort voordat de zon zou opgaan op de dag van zijn rendez-vous met het'vuurpeloton, een half dozijn blikken bier drinken van zijn favoriete merk Coors. In de afgelopen tien jaar zijn er in de Verenigde Staten geen doodvonnissen meer uitgevoerd. Het hooggerechtshof in Washing ton heeft in recente uitspraken een aantal barrières uit de weg geruimd en in een groot aantal staten zijn de electrische stoelen van nieuwe bedradingen voorzien en de gaska mers geschrobd en opgeschilderd in slag- schip-grijs of gevangenisgroen. Na bijna tien jaar zonder executies wilde Gary Gilmore de eerste zijn in een tragische stoet ter dood veroordeelden. Hij had gehoopt op 15 no vember van het vorig jaar te kunnen ster ven. Onder zijn protest werd d,e datum1 opgeschoven tot 17 januari. Het rode paieren hart werd uitgeknipt en er waren, tegen een vergoeding van 175 dollar per pesoon, ruim voldoende kandidaten voor het vuurpeloton. „Mijn ziel staat in brand en,schrreuwt om dit afzichtelijke huis te verlaten", schreef Gary Gilmore aan zijn vriendin Nicole Bar rett. Toen in Provo rechter J. Robert Bul lock het doodvonnis over hetm uitsprak, was Gary Gilmore 35 jaar en had hij al 18 jaar in gevangenissen gezeten. In en buiten de gevangenis was zijn bestaan een orkaan van geweld. Als Gary Gilmore levenslang had gekregen voor de moord op de hotelbedien de Bennie Bushnell zou hij snel vergeten zijn. Maar zijn ongewone eis om zonder uitstel ter dood te worden gebracht, en de bizarre evenementen die daarop zijn ge volgd, hebben hem internationale vermaard heid geschonken. Gilmore wilde de eerste zijn van de meer dan 425 mannen en 5 vrouwen die in Ameri kaanse dodencellen opgesloten zitten die terechtgesteld zou worden. Hij kreeg concur rentie van een man in Texas, Robert Excell White (38), die ter dood veroordeeld werd wegens moord, in 1974, op een kruidenier en twee klanten bij een roofoverval. Rober Excell White zal ter dood worden gebracht in een 52-jarige electrische stoel, een pro dukt van General Electric Company, waarin 361 personen de dood hebben gevohden. De stoel wordt iedere woensdag in de staatsge vangenis te Huntsville geboend door gevan genen, die het instrument „Old Sparky" noemen, de oude vonkenspatter. Ofschoon binnen afzienbare tijd een begin zal worden gemaakt met wellicht honderden executies, is er in de Verenigde Staten wei nig verzet tegen de doodstraf. Tien jaar geleden leek het er op dat de elctrische stoel en gaskamers konden worden gesloopt De laatste executie vond plaats in de staat Colorado, waar op 2 juni 1967 Luis José Monge werd vergast omdat hij zijn gezin had uitgemoord. De overtuiging groeide dat de toepassing van de doodstraf een kansspel was, waarvan bij voorkeur zwarte en arme misdadigers het slachtoffer werden. Intus sen sloeg de publieke opinie om en een minderheid van voorstanders van de dood straf groeide binnen enkele jaren tot een solide meerderheid. In 35 staten werden de doodstrafwetten aangepast ontdaan van de rouletteelementen, en vorig jaar verklaarde het Hooggerechtshof dat de doodstrafwetten van Florida, Texas en Georgia aanvaard baar waren. Gary Gilmore zou op 15 november kort na het opgaan van de zon zijn doodgeschoten, ware net niet dat de gouverneur van de staat Utah, Calvin, Rampton, het nodig achtte de executies uit te stellen teneinde een reclasse- ringsraad de gelegenheid te bieden om uit te maken of Gary Gilmore nog een kans moest hebben om iets van zijn leven te maken. Op de dag die oorspronkelijk voor zijn executie was vastgesteld, kreeg Gary Gilmore bezoek van zijn minnares, Nicole Barett, een gescheiden vrouw van 20 jaar, die twee kinderen heeft Nicole verklaarde na afloop van het bezoek dat zij en Gary van plan waren te trouwen. De volgende dag ondernamen Gary en Nicole zelfmoordpo gingen met slaaptabletten. Gary was binnen <8 uur hersteld en Nicole bevindt zich thans, evenals haar zuster April, in een inrichting voor geestelijk gestoorden. De reclasseringsraad kwam tot de conclusie dat er geen aanleiding was om het vonnis van Gary Gilmore om te zetten in leven slang. Op 1 december werd een nieuwe executiedatum vastgesteld: 6 december, twee dagen na Gilmores 36ste verjaardag. Gilmore stond, aan handen en voeten ge boeid. In zijn witte gevangenispak voor de rechter J. Robert Bullock. Toen de rechter de executiedatum had vastgesteld zei Gilmo re: „Dat is acceptabel". De datum was be langrijk, want volgens een in Utah geldende bepaling moet een doodvonnis binnen zestig dagen na de uitspraak worden uitgevoerd en die termijn zou op 7 december verlopen. Gilmore was inmiddels aan een hongersta king begonnen, omdat hij geen toestemming kreeg met zijn vriendin Nicole Barett te bellen. De executie werd opnieuw uitgesteld, ditmaal door het hooggerechtshof om de staat Utah de gelegenheid te geven om gratieverzoeken van Gary Gilmores moeder te overwegen. En er volgde een nieuwe executiedatum: 17 januari. Gary Gilmore poogde ten tweede male zelfmoord en kort daarna liet hij weten dat hij zou gaan pleiten voor zijn onvoorwaardelijke invrijheidstel ling omdat, geheel tegen zijn wil, de wettelij ke termijn waarbinnen zijn executie moest plaatsvinden was verstreken. Het grimmige verhaal van Gary Gilmores dans met de dood is inmiddels verhandeld voor de produktie van een film efi een boek, en zijn liefdesbrieven aan Nicole Barett hebben in een sensatieweekblad gestaan. De staat Utah probeerde te voorkomen dat laagvliegende helikopters met verslaggevers, fotografen en televisiereporters de laatste minuten van Gary Gilmore leven zouden komen opluisteren. In Texas heeft een tele visiestation al het recht verworven om elec- trocuties te verfilmen, hoewel er nog geen beslissing is genomen om ze op de Ameri kaanse beeldbuizen te presenteren. "Het drama -rond Gary Gilmore kan een vreemde wending krijgen, wanneer na zijn dood zou blijken dat de doodstrafwetten van Utah niet in overstemming zijn met de eisen van het Hooggerechtshof. In tegenstelling tot de doodstrafwetten van Florida, Texas, Georgia én een aantal andere staten zijn die van Utah nimmer getoetst en naar alle waarschijnlijkheid in strijd met de grond wet Als dat zou blijken, zouden de nabe staanden van Gary Gilmore schadervergoe- dingspropessen kunnen aanspannen op grond van het feit dat hij ten onrechte zou zijn geëxecuteerd. Gary Gilmore leeft nog, tegen zijn zin. Bert van Velzen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7