„Hete hangijzers" niet overhaast bekijken Kabinet hoofdschuldige sociale spanningen" £ddó©@otwa/nt Sociaal werk kan celstraf jk Aanklacht tegen politie wegens poging doodslag Werknemers hebben geen vat op multinationals PARKEERPROBLEMEN BU STILLE OMGANG HOOFDOFFICIER MR. I. ABSPOEL: ™":,N wil in mber regering Wiegel: Regering moet broekriem aanhalen Politiek pokerspel Tien doden in verkeer PARLEMENT IN TIJDNOOD grote reden, Kat- (Van een onzer verslaggevers) HAAG „Ik zie wel ets in verplichte in de sociale sector tf vervanging van jenisstraf. In Engeland gbeurt dat al, daar een uur werkvonnis gdijk aan een dag tenis. Die vonnissen weden gecontroleerd ~*|e reclassering. Ik weet lat de Nederlandse Ering hiermee nogal vat principiële pro- heeft, maar als je cbor die maatregel uit de cel kan houlen, dan moet de gering daar in stappen Ik heb echter de i dat men meer over pincipes praat dan tken." bit mr. J. J. Abspoel hoofdofficier van i in Alkmaar, in het naandblad KRI van emene ReclasseringsveEniging, waarvan hij tort bestuurslid i§. Mr. Abspoel, die bijna twintig jaar officier van justitie in Amsterdam is geweest: „Ik vind niet dat het strafrecht afgeschaft moet worden, wel dat het beperkt dient te worden. Vooral voor vermo gensdelicten kunnen de straffen nog een eind worden teruggedrongen. Het is zelden in het be lang van een man dat hij in de gevangenis terecht komt, maar in een aantal gevallen kan je als officier niet anders. Het belang van de gemeen schap prevaleert dan boven het belang van de dader. Zo vind ik honderd gulden boete voor iedereen die door rood licht rijdt, belangrijker voor het algemeen nut dan twintig jaar eisen voor een moord. Maar als ik op grond van de feiten anderhalf jaar vraag en de reclassering vraagt een voorwaardelijke straf, dan kan men in dat rapport gelijk hebben, toch vraag ik een onvoorwaardelij ke straf. Omdat er vanuit de gemeenschap op wordt gerekend dat de norm gehandhaafd blijft. Daar komt nog bij dat ik weinig heil zie in voorwaardelijke veroordelingen. Als iemand nog twee maanden voorwaardelijk voor de boeg heeft en ze vragen hem mee „op pad" te gaan, dan denkt hij op dat moment niet aan die twee maanden. Het gros van de misdaden wordt gevormd door impulsieve daden." In het reclasseringsblad laat mr. Abspoel zich ook kritisch uit over de advocatuur. Zijn kritiek sluit aan bij eerder geuite suggesties, waarin hij onder meer voorstelde de advocatuur anders te organise ren, het aantal rechtbanken te verminderen en de reclassering een grotere rol te laten spelen. Meest opzienbarend was zijn voorstel om een Bureau Openbare Verdediging op te richten, waar gespe cialiseerde strafrecht-advocaten in full-time dienst zijn. Iedere verdachte zou daar vandaan zijn advo caat kunnen betrekken, terwijl het oude systeem van „toevoegen" verdwijnt, evenals de daaraan verbonden minimale vergoedingen. Mr. Abspoel wil daarmee bereiken dat de advocaten meer gebruik gaan maken van de bestaande middelen om een cliënt behoorlijk te verdedigen. Over deze verdediging zegt hij in KRI: „Dat officier en advocaat met ongelijke wapens strijden ontken ik. Een advocaat heeft een andere taak. Als hij daarbij de beschikbare mogelijkheden niet ge bruikt, schiet hij tekort. Wij raken vaker geïrri teerd door een advocaat die je niet in de wielen rijdt dan één die dat wel doet. Ik ben op zoek naar de waarheid. Een advocaat heeft met die waarheid niets te maken. Die moet zorgen dat zijn cliënt vrijkomt. Hij moet elk middel uit het Wet boek van Strafrecht aanwenden om vrijspraak te krijgen. Ook al is de cliënt schuldig." ïaand digen 1 inze parlementaire recac- oneel. tie) .•serve ERDAM De CPN wil >cialisten en „progresie- ovigen" een regering 'or- CPN-voorzitter Koek:tra leze wens zaterdag ui ge in op een tweedaagse bi j- nst van zijn partij. Niio-1 n democratische kraclten n nu de regeringsm;cht n na de funeste poliiek ,et kabinet Den ÜylVan Idus Hoekstra, irerde kritiek op minster [gt (justitie), die „als een je uit een doodkist bi.' het als lijsttrekker tevjor- Gra- iS gekomen". Van Ag wil tegen bsiti'e in de regering nis- langs |n om de klok op aÜeter- J terug te draaien. Van Agt van regering en de GPN trin, errein ioekstra. g, dus CPN moet de PPR zich verzetten tegen uitorei- over- fan de Ultra Centrifujefa- in de in Almejo. Nationale sctie- t ver- I's zijn nodig voor de zende javing van de koopkracht. voegt lat de f ïartoe i in H jl 1. kan irdt in gus-order 'P Ierland jevoerd Voorzitter Leo Brouwers van de Hout- en Bouw bond FNV (Van onze parlementaire redactie) HAVELTE Het kabinet Den Uyl is de hoofdschuldige van de sociale spanningen op dit moment. Dat verklaarde oppositieleider Wiegel zaterdagavond op een VVD-bijeen- komst in Havelte. „Dankzij de zelfbeheersing van vakbewe ging en ondernemers kon tot nog toe de dreiging van stakingen worden gekeerd. Maar er moet op korte termijn iets gebeu ren", aldus Wiegel. Volgens hem moet het kabinet de toegestane loonontwikkeling van bovenaf dicteren, maar tevens zelf de broe kriem aanhalen door verdergaande bezuini gingen en het vaststellen van lastenverlagin gen. Alleen op die wijze kan volgens Wiegel de koopkracht van de werknemers worden veiliggesteld en worden de werkgevers niet langer de sluitpost. De Unie BLHP (vakorganisatie voor hoger personeel) heeft zaterdag de werknemers en werkgevers die in de raad van overleg in de metaal (ROM) zitten, telegrafisch ge vraagd de voor woensdag vastgestelde ver gadering wel te laten doorgaan. De partijen in de metaal-cao-besprekingen .wilden deze vergadering laten vervallen omdat de onder handelingen toch zijn stukgelopen op de prijscompensatie. De Unie BLHP wil woens dag niet opnieuw beginnen over deze prijs compensatie, maar er zijn andere cao-pun ten die moeten worden bespreken. Dreigementen kwamen vanochtend van de Federatie Hout- en Bouwbonden (FNV). „De werkgevers krijgen de vakbeweging die verdienen. Als er een conflict komt, zal het niet meer worden als voorheen. Er zal dan een vakbeweging zijn, die geleerd heeft, dat een vredelievende houding een maatschap pelijke ongerijmdheid is, die daarom niet langer moet worden nagestreefd", aldus de voorzitter van deze bond, Leo Brouwers op een vergadering van zijn organisatie in Ut recht. Brouwers wijt het tot nu toe misluk ken van de CAO-onderhandelingen in zijn sector aan de houding van de werkgevers, die „duidelijk elementen van klassenstrijd in zich draagt". DE grote vraag, die politiek Nederland thans bezighoudt is: wat willen de PvdA en de PPR nu precies met het CDA. Eerst eisten beide partijbesturen, dat zij gezamenlijk slechts aan een nieuwe regering wilden deelnemen, wanneer zij van de kiezers de meerderheid zouden krijgen. De PvdA werd met deze uitspraak op zijn kop gezet. Sinds zaterdag ligt er een nieuwe, een zogenaamde afgewachte eis, recht streeks gericht aan alle Nederlandse kiezers. Nu willen beide partijbesturen in het nieuwe kabinet evenveel minis terposten als het CDA, ook als het CDA erop vooruitgaat en als de PvdA en de PPR niet meer dan 50 zetels in de Tweede-Kamer krijgen. Bovendien moet Den Uyl dan ook weer minister-president worden. Zo'n verklaring is niet eens met een schot voor de boeg, zij is een direkt dreigement aan de kiezer. Ook dit heeft niets meer met een democrati sche politiek te maken. Het blijft zoals een aantal politicolo gen en sociologen al genoemd hebben „de arrogantie van de macht". IN'het nabije verleden hebben we ons al meermalen afgevraagd, wat de PvdA en de PPR nu eigenlijk precies willen met hun opstelling en hun verklaringen. Willen zij de kiezers onder dwang zetten? Sturen zij aan op een samenwerking met D.66, de PSP en eventueel ook met de CPN? Tweede-Kamerlid Hoekstra van de CPN heeft zater dag al rechtstreeks gesolliciteerd bij Den Uyl, toen hij op het CPN-congres uitriep: „Van Agt eruit en de CPN erin" Of willen PvdA en PPR ten koste van alles het CDA in de armen van de WD drijven. Om daarna binnen de kortste keren een kabinetscrisis te forceren? Het wordt hoog tijd, dat het congres van de PvdA eind volgende week een duidelijke uitspraak doet, waaraan de partijleiding zich te houden heeft. Hoe deze uitspraak ook wordt, politiek Nederland weet dan tenminste eindelijk, waaraan het toe is met de socialisten. (ANP) De ier- van de electricitets- ,Qar lie van het Utrech.se cn&^l mleveringsbedrijf Pegis i zijn geheel in Nederland en uitgevoerd. De directe Zwitserse bedrijf n Boveri heeft dit volgeis ïdustriebond NVV zwart 'it aan de onderneming-.- toegezegd. Daarmee bliji werkproject van 360.00) iren voor ons land behou racht zal, aldus de bond, deel bij de Nederland van Brown. Boveri èn uitgevoerd en voor een r deel worden uitbesteed Nederlandse bedrijven, de vernieuwing van de Ble is vorige week enige t ontstaan omdat Pegus rlandse gegadigden gepas- had. De Zwitsers zijn ;oper en leveren betere teit, zo meent Pegus. DEN HAAG (ANP) In het afgelopen weekeinde zijn zeker tien mensen iii het verkeer om het leven gekomen. Onder hen waren een 17-jarig meisje en een 21-jarige jongen uit Leerdam. Hun wagen kwam in botsing met een andere per sonenauto. Twee Marokkaanse broers, woonachtig in Schijndel, zijn verdronken nadat hun auto in de Zuidwillemsvaart - was ge schoten. Ook bevond zich onder de ver keersslachtoffers een 14-jarig meisje uit Alphen (N.Br.), Zij zat bij'haar moeder in de auto. Deze verleende geen voorrang, waardoor zij in botsing kwam met een andere auto. De restanten van de auto. waarin dit weekeinde een 21-jarige jongen en een 17-jarig meisie uit Leeraam ae aooa vonaen. (Van een onzer verslaggeefsters) ARNHEM Een 18-jarige Arn hemmer, Wim van Zadelhoff, heeft bij de "Arnhemse officier van justitie een aanklacht inge diend tegen de politie wegens poging tot doodslag. Volgens Van Zadelhoff en een aantal getuigen werd hij het vo rig weekeinde op een voetgan gersgebied door een politieauto geschept en viel er aan de zij kant af. Hij liep de wagen ach terna en gaf een schop tegen de bumper. Twee agenten stapten uit en een van hen pakte de sjaal van Van Zadelhoff en be gon er aan te trekken. Voorbij gangers schoten de jongen te hulp, maar de agent bleef trek ken. Toen men hem eindelijk had losgekregen, viel hij bewus teloos op de grond. De lezing van de politie is an ders: „Er bleef een groep men sen midden op de rijbaan staan toen de surveillanceauto er aan kwam. Van Zadelhoff sprong toen boven op de auto, liep later achter de wagen aan en gaf een trap tegen de bumper. De agent greep de jongen inderdaad bij zijn sjaal beet. Dat hij daardoor bewusteloos raakte is de schuld van het publiek dat aan de agent en aan Van Zadelhoff rukte". UTRECHT (ANP) De grote lijnen van het nemers bij die dochters beperkt. opstelde had tot taak richtlijnen te formuleren wat gedaan", zo duidt WIK de sfeer van het beleid van multinationale ondernemingen worden Tot die conclusie komen volgens de industriebond voor het nationale en internationale beleid ten door de top bepaald en komen zonder medezeg- NW de ministers Lubbers, Pronk en Brinkhorst aanzien van multinationals maar volgens de indus- De industriebond fronst de wenkbrauwen bij de genschap van de werknemers tot stand. Aange- in een geheim interim-rapport over de multinatio- triebond is er tot nu toe een verhaal uit de bus opmerking m de nota dat multinationals in de zien de dochterondernemingen van die multina- nals dat inmiddels aan de ministerraad zou zijn gekomen dat aUe sporen draagt van „plichtmatig- huidige situatie geen bijzondere moeilijkheden tionals zelf maar een beperkte beleidsvrijheid aangeboden. heid". Hoe halen we zonder ruzie met de grote voor het beleid op het terrein van de sociale hebben is ook de medezeggenschap van de werk- De interdepartementale werkgroep die het rapport bedrijven het eind van de rit en hebben we toch verhoudingen in ons land veroorzaken. Arrestant na snoekduik toch gepakt AMSTERDAM (ANP) Tot opluchting van de hoofdstedelijke politie is de 17-jarige E.K., die dins dagavond met een gewaag de sprong uit de derde ver dieping van het hoofdbu reau in het ijskoude water van de singelgracht dook, niet verdronken. De jongeman, die verdacht wordt van een aantal inbra ken, werd vrijdagnacht ge zond en wel aangetroffen in een sociëteit in de bin nenstad. Woensdag was er urenlang naar hem ge dregd. J. wist dinsdagavond te ontkomen door het verbui gen van een tralie en het kapot slaan van een ruit in een wachtkamer van het hoofdbureau. Gratis telefoon naar ouders en familie hun kleurige kimono's gestoken, rrogen deze >anse meisjes in Tokio gratis bellen naar hun leeftijd, waarmee de volwassenheid een aanvang ders eo familieleden, omdat zij de leeftijd van neemt, wordt in Japan als een bijzondere f jaar hebben bereikt. Het bereiken van deze aangemerkt. Delft USTERDAM (ANP) De weehonderd bussen, die in de laebt van zaterdag op zondag ■f deelnemers uit het ad naar Amsterdam Hen brengen voor de Stille ingang leveren een voorals nog onoplosbaar parkeerpro bleem op. tfef is vooral de afvoer van de bussen, die moeilijkheden geeft. In de Spuistraat, waar de bussen wel kunnen worden neergezet, is eenrichtingver keer ingesteld, maar het Röltin' is opgebroken en het wegdek van het Singel is sterk ver smald. Het bestuur van het gezelschap van de Stille Om gang, dat gisteren de jaarver gadering hield zal zich nog beraden over een oplossing. Er worden dit jaar nog meer deelnemers verwacht dan het vorig jaar toen er bijna tien duizend waren. De intentie is dit jaar „een menswaardig en christelijk gedrag in het open bare en privéleven". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Morgen hervat de Twee de Kamer na de kerstvakantie haar werkzaamheden tot de verkiezingen. Eind" april stopt de kamer haar werk in verband met de verkiezingscampagne. De eerste twee weken van april houden de kamerleden paasvakantie. Er resten tot de verkiezingen dan ook nog maar 39 vergaderingen. De lijst met nog te behandelen onderwerpen is lang genoeg. Er zal nog wel een erfenis voor de nieuwe kamer blijven liggen. De groté vraag is echter of het nog zal lukken tijdig enkele essentiële wetsvoorstellen af te handelen. Met de V.A.D. zal dit waarschijnlijk niet mogelijk zijn. Zo'n 36 onderwerpen liggen te wachten op afhandeling of moeten in ieder geval nog in het voorjaar besproken worden. De allerbelangrijkste zaken springen on middellijk in het oog: de grondpolitiek, herziening ondernemingsraden, wets voorstel vermogensaanwasdeling (V.A.D.), en de investeringsrekening. Vooral de P.v.d.A. is er alles aan gelegen om deze politieke omstreden zaken tijdig door het parlement afgehandeld te krij gen. Minister-president Den Uyl en P.v.- d.A.-fractievoorzitter Van Thijn hebben meermalen verklaard deze zaken als een toetssteen voor progressieve politiek te beschouwen. Vóór de kamerverkiezingen van 25 mei moeten deze zaken het staats blad hebben bereikt, want anders is ver dere samenwerking met het C.D.A. van de baan, heeft Ed van Thijn ongeveer gezegd. En de minister-president, tevens lijsttrekker van de P.v.d.A. heeft dat in zijn algemeenheid onderschreven. Hij heeft er wel bij aangetekend dat zich technische moeilijkheden kunnen voor doen, waardoor de afhandeling wordt vertraagd. Bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer heeft de minister-pre sident van de C.D.A.-woordvoerder te horen gekregen dat de Eerste Kamer best aan belangrijke westwijzigingen wil mee werken, maar de tijd wil hebben rustig de zaken te bestuderen om tot welover wogen beslissingen te komen. Bij de P.v. d.A. is daarachter kwade opzet gezocht en werd erg vlot geconcludeerd dat het C.D.A. een vertragingstactiek ten aanzien van de structuurvernieuwende wetsvoor stellen toepast. Het C.D.A. haastte zich daarna te verklaren dat het er alleen om gaat de belangwekkende zaken grondig te ^bestuderen en geen overhaaste beslis singen te nemen. Zoals de kaarten nu liggen, vormen tech nische moeilijkheden inderdaad een gro te belemmering voor een tijdige afhande ling van de belangrijke wetsvoorstellen. De oorzaak van die moeilijkheden ligt bij het kabinet zelf. Want wil de Tweede Kamer de behandeling van de „hete han gijzers" beginnen, dan dient de voorbe reiding ervan tijdig gereed te zijn. En wat is de moeilijkheid? Het wetsvoorstel voor de Investeringsrekening, dat begin janua ri verwacht werd, zal zeker voor het einde van de maand niet worden inge diend. Eerste vertraging. Het ministerie van Sociale Zaken werkt heel hard aan het veelomvattende techni sche deel van de Memorie van Anwoord vermogensaanwasdeling. Ook dit zou be gin januari komen. Maar het betreft hier zeer gecompliceerde zaken. Hier treedt eveneens een vertraging op. Dit rege ringsstuk is evenmin voor eind januari te verwachten. De betrokken zaken moeten dan eerst in de tweede kamercommissie worden be studeerd, daarna volgt overleg met de regering. Op dit moment is daarom on mogelijk te zeggen, wanneer de voorbe reiding ervan zo is afgerond dat er in de plenaire vergadering van de Tweede- Kamer over gedebatteerd kan worden. Beide onderwerpen vergen nogal wat vergadertijd. In februari en maart zullen ze nog wel niet op de kameragenda kun nen komen. Maar in april resteren zes vergaderingen voor de grote verkiezings campagne losbarst. Met de wetsvoorstellen voor de Grondpo litiek en de herziening van de Onderne mingsraden ligt het wat gunstiger. Die zullen respectievelijk in februari en maart wel op de kameragenda kunnen komen. Mogelijk kan de Eerste-Kamer deze twee onderwerpen daarna binnen een redelijke tijd behandelen. Het is echter nauwelijks te verwachten dat dit ook het geval zal zijn met de wet Investeringsrekening en de wet Vermo gensaanwasdeling. En juist de V.A.D. is de meest omstreden politieke zaak, waar over tussen P.v.d.A. en C.D.A. nog grote meningsverschillen bestaan. De Eerste- Kamer wil ook nog alle tijd hebben om in alle rust een aantal grondwetswijzigin gen te bekijken. Wanneer deze wijzigin gen tijdig in de senaat zouden zijn afge handeld, volgt de wettelijk voorgeschre ven ontbinding van de beide kamers, omdat grondwetswijzigingen ook door nieuwe kamers moeten worden behan deld. De formele ontbinding van de Tweede- Kamer zou met de verkiezingen kunnen samenvallen, zodat de vernieuwde kamer al in juni bijeen zou kunnen komen. Omdat de kabinetsformatie dan aan de gang is, zouden alleen wat formele en politiek onbelangrijke zaken als naturali saties kunnen worden afgehandeld. Wan neer een latere datum voor de ontbinding wordt gekozen, zou de oude kamer in juni nog wat minder belangrijke zaken kunnen afdoen. In ieder geval liggen onder andere nog op afhandeling te wachten: wijzigingen Burgerlijk Wetboek, jacht wet, jongerenstatuut, wet afvalstoffen, grondwetswijzigingen, wet geluidshinder, wijziging voorschriften misleidende re clame, wet stadvernieuwing oost-Gronin- gen, huurprijzenwet, voorstellen kinde raftrek en -bijslag, oneigenlijk gebruik sociale verzekeringen, wijziging w.a.o. en wetsvoorstel postbank. In de afgelopen jaren is de kameragenda echter diverse keren door de war gegooid omdat actuele zaken de aandacht vroe gen. Zoals: de Lockheed-affaire, het be leid inzake de Bloemenhove-kliniek en de vlucht van Menten. Over de behandeling van de belangrijk ste nog liggende of te verwachten wets voorstellen wil minister-president Den Uyl praten met de fractievoorzitters van de al of niet gedogende regeringspartijen. Zo ver wil Den Uyl hierbij gaan da» Andriessen (K.V.P,) en Aantjes (A.R.P.) de fractievoorzitter van de oppositionele C.H.U., dr. Kruisinga, „onder de arm" mogen meenemen. Dat gesprek heeft nog niet plaats gehad, omdat de C.D.A.-frac- tievoorzitters vice-premier Van Agt bij het overleg willen hebben en deze nu nog de papavers in het Verre Oosten aan het bekijken is. In dat gesprek met de frac tievoorzitters kan ook de minister-presi dent nog niet voorzien welke zaken er in de komende maanden nog „uit de lucht komen vallen". In ieder geval komt er nog een vervolg op het Mentendebat en wil de Tweede- Kamer nog discussiëren over de omstre den uitbreiding van de Ultra Centrifuge- fabriek in Almelo.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5