Ztiéw (Bowtant Strijd over prijscompensatie wordt steeds meer verward Verdrinkingsdood Leidse pianist wellicht zelfmoord Texas BONDEN EN WERKGEVERS SPREKEN ELKAAR TEGEN i I Nederlander kreeg boete voor foto Kenyatta Ipoedig overleg Den Uyl net fractieleiders jas 2,7 cent duurder acharow: Ontploffing in metro loskou werk eheime dienst Jongen door vrachtwagen overreden Veiligheidsraad veroordeelt Rhodesië teclame voor sigaretten rordt beperkt ooo DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. lenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 13 januari 1977,67e jaargang no. 20633 Plaatselijk een bui Plaatselijk buien, maar ook en kele opklaringen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen zuidwest en zuidoost Maxi ma omstreeks 3 graden. Morgen: Zon: 08:40—17.00. Maan: 05.10—14.00. Hoogwater in Scheveningen: 12.01. Laagw.: 7.37 em 20.04. Maandag: Zon: 08.30—17.02. Maan: 06.19 en 15.00. Hoogwater in Scheveningen: 0.43 en 13.08. Laagw.: 8.47 en 21.14. Western „Aan de overkant ligt Texas" op Ned. I om 20.30 en 21.50 uur (vervolg). Om 19.05 uur Willem Ruis. Ned. II om 21.30 uur Deel 1 van nieuwe serie „Sam". Zondag Ned. I om 21.15 uur Verhaal De Maupassant en om 22.20 uur Zangeres zonder Naam in Tv-privé. Ned. II om 18.35 uur Westway (2), om 20.30 uur 58 min Neder landers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De strijd tussen werkgevers en werknemers over de prijscompensatie in 1977 wordt steeds meer verward. Lieten de vak bonden gisteren juichend weten dat het bankbedrijf en het Turmac-siga- rettenconcern begrip zouden hebben getoond voor de argumenten van de vakbeweging om tot looncompensa- tie over te gaan en daarmee een behoorlijke breuk zou zijn gekomen in het werkgeversfront, de onderne mers organistaties haastten zich te melden dat van concessies in het geheel geen sprake is. De vakbon den zijn erg voorbarig geweest, het getoonde begrip berust op een een zijdige interpretatie van het bespro kene tijdens het CAO-overleg, aldus de werkgevers in het bankbedrijf en de werkgeversorganisatie, de VNO. Premier Den Uyl herhaalde gister avond voor de t.v. dat de regering er niet aan denkt in te grijpen. Wij hebben het al drie keer eerder ge daan. De werkgevers en de vakbon den hebben te kennen gegeven dat zij nu zelf de problemen willen op lossen, aldus de minister-president De voedingsbonden FNV lieten gis teravond weten dat de eerste grote onderneming, het Turmac-concern voor 1977 wel over de brug zou komen met een volledige prijscom pensatie voor zijn 900 werknemers. Maar een woordvoerder van de werkgeversorganisatie VNO zei dat voor zover wij weten men met el- kaars voorstellen naar huis is ge gaan om ze te bestuderen. Op 25 januari komt men weer bijeen om verder te praten. Maar zelfs al zou een bepaald bedrijf wel ingaan op het verlangen de prijscompensatie te geven, dan is dat niet zo erg. Wij hebben rekening gehouden met uit vallers, aldus de VNO-woordvoerder." Gisteren werd het overleg tussen Van Gend en Loos en vakbonden over de CAO voor 1977 opgeschort Ook het gesprek tussen de grafische' vakbonden en het Koninklijk Ver bond van Drukkerijen werd afgebro ken. Het breekpunt was in beide gevallen de prijscompensatie. De vice-voorzitter van het CDA, drs. R. Zijlstra, verklaarde gisteren op een bijeenkomst van de Boeren- en Tuindersbond LJsselmeerpolders, het onverantwoord te vinden dat bij de huidige loononderhandelingen met harde acties wordt gedreigd. Met name acht hij dit onverantwoord tegen de achtergrond van de, zoals hij opmerkte, aan alle kanten kra kende economie. Staken betekent dat we de weg des verderfs opgaan, betoogde de CDA-bestuurder. PETER FINCH OVERLEDEN De Australische hoofdrol in de films Entebbe speelde filmacteur Peter „Sunday, bloody Finch de rol van Finch is gisteren op Sunday" en „Net- premier Rabin van 60-jarige leeftijd in work". In een re- Israël. Op de foto Los Angeles overle- cente televisiefilm beeldt Finch een den. over de Israëlische gekke nieuwslezer - Finch speelde ovenral op de Oe- uit in de film Net- onder meer een gandese luchthaven work. NAIROBI, Kenia (AP) Een Nederlandse toerist, de uit Amster dam afkomstige Oscar George Hiltunity, beeft 75 gulden boete moeten betalen omdat hij vanuit zijn hotelraam een foto nam van president Jomo Kenyatta, toen deze per autocolonne in het dorp Nakuru een bezoek bracht De Keniase wet verbiedt het maken van foto's van de president tenzij daar toestemming voor is verleend. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister-president Den Uyl verwacht niet dat t overleg met de fractievoorzitters van de regeringspartijen en met dr. Kruisinga (CHU) in het kielzog van Andriessen VP) en Aantjes (ARP) voor donderdag zal plaats hebben, rs. Den Uyl wil met de fractievoorzitters spreken over de irlementaire behandeling van enkele hervormingsvoorstel- zoals de wet Vermogensaanwasdeling, de wet Investe- jgsrekening en de herziening van de ondernemingsraden, t overleg kan nog niet plaatshebben omdat vice-premier n Agt nog in het Verre Oosten verblijft, lerhands heeft de premier al met enige fractievoorzitters proken. EN HAAG (ANP) Voor kleinverbruikers gaan de aard is tarieven met gemiddeld 2,7 cent per kubieke meter nhoog, met ingang van 1 juli. In een brief kan de Tweede amer heeft minister Lubbers (Economische Zaken) uiteen- Bet, dat de verhoging past in de geleidelijke optrekking in de gasprijzen tot de kosten van huisbrandolie, b uitwerking van de prijsverhoging voor de verschillende riefgroepen is als volgt: Voor de tariefgroep 1, met een arverbruik tot 600 kubieke meter gaat het vastrecht drie ilden omhoog, tot 45. De kubieke meterprijs blijft voor e groep onveranderd. Voor groep 2 (601 tot 170.000 m2) lat het vastrecht 15 omlaag (naar 69,-) en de meterprijs et drie cent omhoog, naar 23 cent Voor blokverwarming lat de meterprijs 3,5 cent omhoog, naar 23 cent per kubieke eter. 5KOU (AP) Dr. Andrej larov, bekend voorvechter 0 de mensenrechten in de (et-Unie, heeft gisteren ver- ird dat hij niet de gedachte zich af kan zetten dat de loffing van verleden week d ondergrondse trein te ju het werk was geweest de KGB, de geheime rL Het doel zou hiervan geweest zijn: te doen voor- of er „dissidenten" ach- aanclag haH/it»n ggxe- deed een oproep tot rereld-opinie om te eisen dat een openbaar onderzoek I ingesteld naar de oorzaak de ontploffing, iets waar landse deskundigen en igeleerden aan moesten lemen. Volgens berichten voornamelijk afkomstig uit de Sovjet-pers, zou de ontploffing zijn geschied, op 8 januari, in een rijdende ondergrondse trein, vier zeven mensen zouden erbij zijn ge dood en talloze anderen ge wond. De politie heeft niet meegedeeld wat de ontploffing kon hebben, veroorzaakt, maar het onder zoek werd voortgezet". Sacharov wees op een artikel in de Londense Evening standard waarin de correspondent in Moskou van dat blad, een Sow- jet-joumalist die zich Victor Louis noemt en die hechte ban den met het Kremlin zou onder houden, had gesproken over het afgaan van een terroristische bom. In Madrid (boven) en Londen wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe Amerikaanse president Jimmy Carter, die als wassen pop zijn plaatsje zal innemen tussen beroemd heden in de plaatselijke was senbeeldenmusea. Donder dag wordt Carter 'geïnstal leerd als 39ste president van de Verenigde Staten- Van een onzer verslaggevers LEIDEN/DEN HAAG - De 39-jarige concertpianist L. van der Gaag en de 66-jarige „koningin van de Haagse rosse buurt" Jopie Nipius, zijn op nieuwjaars dag waarschijnlijk niet door een slip partij in het water van het Rijn- en Schiekanaal gereden. De mysterieuze verdrinkingsdood van het tweetal is wellicht zelfmoord, hoewel ook misdrijf nog steeds niet kan worden uitgesloten. Dit is althans de mening van de Leidse politie, die het onderzoek naar het dra ma nog steeds niet heeft kunnen afslui ten. Bij de Leidse politie zijn sinds het ongeval op 2 januari tal van nieuwe gegevens aangevoerd, die bij de recherche argwaan hebben doen ontstaan omtrent de „toevalligheid" van het ongeval. In eer^e instantie was men van mening, dat de luxe automobiel, voorzien van CD-schild, na een slip partij van de Kanaalweg het water was ingereden. Het raadsel omtrent het nep CD-pas poort van de Leidse concertpianist is inmiddels opgelost Ook het technisch onderzoek van de auto is afgesloten. Bij dit technisch onderzoek zijn geen sporen aan getroffen die zouden kunnen wijzen op het plegen van een misdrijf. Wel wordt thans niet uitgesloten geacht, dat de auto opzettelijk het water is ingere den. Op de plaats van het ongeval zijn sporen aangetroffen, die erop wijzen, dat de auto lood recht in het kanaal is gereden. Bij de Leidse Courant kwam gistermorgen een anonieme brief binnen over een vriendin van de concertpianist, die het plan zou hebben gehad de van oorlogsmisdaden verdachte P. Menten te heb ben willen bevrijden. Ook bij de Leidse politie was een dergelijke brief aangekomen. De in de brief aangeduide vrouw, zegt echter van geen relatie te weten. (Zie verder pag. 3) (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De 17-jarige Jan Willem Bohemen uit de Fabri- ciusstraat in Den Haag is gis termiddag in het Wes te indezie kenhuis overleden aan de ge volgen van een ongeluk kort daarvoor op de Callandlaan. De jongen kwam met zijn brom fiets onder de rechtervoorwie len van een vrachtwagen te recht, bestuurd door de 23-jari ge C.v.d.P. uit Pijnacker, die rechtsaf de le Lulofdwarsstraat 'insloeg. NEW YORK (AP) De Veiligheidsraad de verdedigingsmaatregelen te overwinnen, in zuidelijk Rhodesië. van de Verenigde Naties heeft gisteravond met 13 stemmen voor en geen tegen de De resolutie veroordeelt krachtig alle daden Voorts veroordeelt de Veiligheidsraad alle Rhodesische aanvallen op Botswana krach- van provocatie, waaronder militaire dreiging maatregelen van politieke onderdrukking tig veroordeeld en opgeroepen tot financie- en aanvallen, moord, brandstichting, ontvoe- door het illegale regime binnen Rhodesië die le steun van de VN aan Botswana om het ring en vernieling van bezittingen, begaan bijdragen aan de onevenwichtigheid en het land te helpen de economische effecten van tegen Botswana door het onwettige bewind gebrek aan vrede in het gebied als geheel. 'RUD TEGEN ROKEN onze parlementaire redactie HAAG Het kabinet heeft zijn goedkeu- gehecht aan een aantal maatregelen tegen roken. Staatssecretaris Hendriks (Volksge- heid) had hiertoe voorstellen ingediend. Op takjes sigaretten zal in de toekomst een "schuwing moeten staan. Ook zal het gebalde de schadelijke bestanddelen op de tabaksarti- i moeten worden aangegeven. Helijk zullen maatregelen worden getroffen Vooral niet-rokers te beschermen tegen de 6r die zij van rokers ondervinden. Staatssecre- Hendriks heeft aan de minister gevraagd maatregelen te nemen teneinde in het onderwijs, openbare gebouwen enz. het roken te verminde ren. Ook wordt aandacht gevraagd voor een be hoorlijke ventilatie. De reclame voor tabaksartikelen zal worden be perkt In treinen, en bij overheidsinstanties zal meer aandacht aan niet-rokers worden besteed. De ministerraad heeft besloten ook een gebaar te maken. Voortaan zal er 's morgens in de minister raad niet meer worden gerookt, kondigde minister president Den Uyl gisteravond krachtig aan. Daar de ministerraad meestal pas 's morgens om elf uur begint te vergaderen is de praktische beteke nis van deze maatregel zeer beperkt Bed-wagen De Franse zangeres Chantal Goya laat haar zoontje Jean Paul een bed uit proberen dat de vorm heeft van een speelgoed racewa gen. Deze nieuwè combinatie van bed-racewagen wordt getoond op een jaarbeurs in Pa- .rijs. Boycot Z-Afrika SCHIPHOL (ANP) De ver- voersbonden van de FNV heb ben de KLM officieel op de hoogte gesteld van de voorge nomen boycot van Zuid-Afrika, die met ingang van maandag aanstaande een week zal duren. De KLM heeft daarop geant woord dat zij de houding van hen, die gevolg willen geven aan de oproep, zal respecteren. We kelijks voert de maatschappij twee retourvluchten van Schip hol op Johannesburg uit en wel met een DC-10. Deze vluchten zijn dus voorzover het de KLM- directie betreft niet geannu leerd. Voor u het „9chip in do fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1