\ederland fabriceert nog steeds le zelf de, bekende herinneringen Fraude bij Tealtronic staat vast Kapittel vraagt mgr. Simonis openheid in schenking Rolduc CcidoeSouooiit ieuwe subsidie-opzet ociaal cultureel werk Radio en televisie niet per definitie weren uit rechtszaal Rotterdam en Rolduc KAPPERS DUURDER )pnieuw minder werk bouw Zuiden telt veel zieke onderwijzers ill 11 jAANUAm iy,< ijiilduij wwiu'ui TrtOii toor deze vuurzee raakten gisteren zes Rotterdamse i linnen hun woning en veel van hun bezittingen kwijt. is gezinnen door brand dakloos jerdam ANP Rotterdamse ge ien zijn gisteren loos geworden fdat twee panden de Oranjeboom- jat vrijwel uit- ndden. De twee len waren onder verdeeld in zes wo ningen, waarvan er drie door het vuur werden verwoest en drie grote waterscha de opliepen. Het vuur ontstond door nog onbekende oorzaak gister avond op de eerste verdieping van één van de huizen. Een uur later was men de brand meester. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken lillllUllllllllllllllill. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het kapittel van het bis dom Rotterdam heeft de bisschop van Rot terdam, mgr. dr. A. J. Simonis geadviseerd zijn financiering aan het groot-seminarie van Rolduc in het bisdom Roermond open baar te maken en de beleidsaspecten daar van met de geëigende organen in het dio cees te bespreken. De bisschop zal vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid deze advie zen ernstig in overweging nemen. Dit blijkt uit een communiqué dat gisteren is uitgegeven na een vergadering van de bisschop met het kapittel, het hoogste ad viescollege van de bisschop. In deze verga dering is gesproken over schenkingen die mgr. Simonis zonder overleg met zijn mede- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii werkers heeft gedaan aan het groot semina rie Rolduc. Naar aanleiding van berichten hierover zegt de persdienst van het bisdom Rotterdam in het communiqué, dat er in de afgelopen jaren van meerdere zijden aan de bisschop van Rotterdam gelden ter hand zijn gesteld voor de r.k. priesteropleiding. De bisschop achtte het niet verantwoord deze gelden particulier te beheren. De situa tie in het bisdom was echter naar zijn mening zó, dat het bestaan van deze bestem- mingsgelden nog niet openbaar kon worden gemaakt. Na raadpleging van enkele per soonlijke adviseurs heeft hij daarom des tijds besloten deze gelden onder te brengen in een aparte stichting voor dit doel. Uit deze bestemmingsgelden is inmiddels tweemaal een bedrag van 100.000 gulden besteed aan studiebeurzen, ten behoeve van studenten in het seminarie Rolduc, bestemd voor het bisdom Rotterdam. Het communiqué zegt, dat deze aangelegen heid door het diocesaan bestuurscollege (bis schop, vicarissen en econoom) op 9 decem ber ter sprake is gebracht in het kathedraal kapittel van het bisdom. Op 30 december is de diocesane financiële adviescommissie geconsulteerd. Het kapittel heeft in zijn vergadering van gistermiddag geconstateerd, dat het verle nen van financiële steun voor de studenten in Rolduc, afkomstig uit het bisdom Rotter dam, een individuele beslissing van de bis schop is geweest. ji een onzer verslag geefsters) RECHT De fabrikan- van herinneringen aan erlands drassige polders weidse vergezichten, de brede rivieren die -ag door oneindig laag- id gaan en aan al de Sere schoonheden en rworvenheden die ons ld kenmerken, hebben iteren en vandaag hun iren getoond aan een ie- r die al dan niet zakelijk geïnteresseerd in het jten van souvenirs aan ze buitenlandse gasten. 'isserij bezorgd ver infiltratie p eigen isgrond EN HAAG (ANP) De Ne- lerlandse visserijorganisaties iijn ernstig bezorgd over de ®qpe/ijkheid, dat de thans gel- ïnde nationale visserijzones Innen de 200 mijlszones van de EG uitgebreid kunnen wor- kn. Dit zou volgens de organi ses een ramp voor de Neder- ndse visserij betekenen. Ie organisaties hebben hun be- irgdheid kenbaar gemaakt aan i ministers van Buitenlandse aken en van Landbouw en Vis- Irij. Tevens hebben zij de Vis- jrijcommissie uit de Tweede iamer van hun standpunt op de Dogte gesteld. Ie Nederlandse visserijorgani- Ities zijn vooral bevreesd, dat C uitbreiding van de nationale jsserijzones Engelse en Ierse issers zal bevoordelen. „Elke lijl uitbreiding zou fatale ge- blgen hebben", aldus de Neder- jndse visserij-organisaties. Ook morgen zal het alle maal nog te bezichtigen zijn in de Utrechtse Jaar beurs. Een jubileumbeurs, want de kramen zijn dit jaar voor de vijfentwintig ste keer opgezet. En naar het lijkt voor de vijfen twintigste keer gevuld met dezelfde spullen. Er blijkt op dit gebied wei nig nieuws te zijn onder de waterige Nederlandse zon. Het is dan ook niet aan de souvenirfabrikanten te danken, dat over de gren zen langzaam het idee ver dwijnt dat we allemaal op klompen onze weg vinden, dat de molens nog volop draaien en niet allang zijn vervangen door geautoma tiseerde industrieën en dat we allemaal ons dagelijks brood verdienen met het beschilderen van aarde werk in Delftsblauwe tin ten. Het stond er allemaal weer: de peper- en zoutstelletjes op klompen, de molens al dan niet met een schreeu wend lichtje, langzaam draaiende wieken en een ingebouwde speeldoos die de melodie van de Driekus man ten gehore brengt: de zeilschepen met de Frie- sche Vlag in top en een stadswapen op de zeilen; de stickers, de vlaggen, de doeken, de borden met de onvolprezen bollenvelden; het aardewerk, de weer mannetjes en -vrouwtjes, de vaal-blauw bedrukte zakdoeken en tafelkleedjes, de thermometer, glazen, le peltjes, speldjes, asbakken, sleutelhangers en niet te vergeten de klederdracht poppen in hun plasticen to rens. Het is er altijd ge weest en het zal nooit ver anderen. Voor Johann und Wilhelm uit het Ruhrge- bied, die al voor de zoveel ste keer hun jaarlijkse por tie frisse lucht in Neder land komen opsnuiven, een lastige opgave om nog iets aparts aus Holland mee te nemen. „Maar het gekke is," aldus de zegsman van de Natio nale Klederdrachten Indus trie uit Volendam, „ze blij ven het kopen. Ze willen niets anders. Dat is wel eens geprobeerd maar het liep niet. Dus blijven we ons verwonderen, en blij ven we hopen dat het zo mag blijven." Overigens was, op een paar onopvallende zaken na, in de Volendamse kraam het enige te zien, dat op de souvenir beurs nog nimmer was vertoond: prachtige, van zelfgeweven stoffen, geheel met de hand ver vaardigde poppen, uitge dost als Ot en Sien, poppen uit grootmoeders tijd en poppen in oude kleder drachten. Kleine kunst werkjes die uit de handen kwamen van de kunstenaar Peter Schenk uit Vlaardin- gen. Poppen, niet beschik baar voor het grote pu bliek. Op de beurs werden ze alleen maar geëxposeerd in verband met het dertig jarig bestaan van het be drijf, Schenk verkoopt ze wel, maar mondjesmaat want het maken van deze poppen vergt veel tijd. Wie echter op zo'n pop de hand weet te leggen, heeft wel iets aparts uit Nederland kunnen weghalen. DE controverse tussen het kapittel van het bisdom Rotter dam en de bisschop naar aanleiding van schenkingen door hem gedaan aan het groot-seminarie Rolduc lijkt teruggevoerd te moeten worden op het ontbreken van openheid. De aard van de gelden is niet in het geding. Het gaat om particuliere giften, die mgr. Simonis voor een bepaald doel ter hand zijn gesteld. Zou het om bisdomgelden gaan, dan zou volgens kerkelijk recht, de bisschop niet om het kapittel heen kunnen. Het kapittel, als officieel adviescollege van de bisschop, heeft een stem in het beslissen over uitgaven van deze grootte. BLIJFT de bestemming, die mgr. Simonis aan het geld heeft gegeven: de opleiding van „Rotterdamse" studen ten aan het groot-seminarie Rolduc. Het officiële opleidings instituut van de bisdommen Haarlem en Rotterdam is de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam. Het is geen geheim,„dat mgr. Simonis in de opleiding daar weinig vertrouwen heeft. Zijn voorkeur gaat uit naar Rolduc, het groot-seminarie opgericht door de bisschop van Roermond, dat zich stipt aan de Romeinse voorschriften houdt. BIJ velen in het bisdom Rotterdam leven echter grote bezwaren tegen deze opleiding, die zeer gesloten is en soms zelfs in sommige opzichten als voor-conciliair wordt gezien. Men ziet niet goed hoe daar gevormde priesters zouden kunnen worden ingepast in een zielzorg, die voor een bisdom als dat van Rotterdam noodzakelijk wordt geacht. In dit verschil van visie zit conflictstof verborgen. Het komt naar buiten in gevallen als dit. Daarin speelt mee, dat mgr. Simonis heeft ontkend het groot-seminarie Rolduc finan cieel te steunen. Hij heeft daarbij kennelijk steun via bisdomgelden op het oog gehad. Voor het vertrouwen tussen hem en zijn adviseurs zou het beter zijn geweest als hij steun uit particuliere bron niet onvermeld had gelaten. HET zou jammer zijn, als de actie „Kerkbalans 77", die momenteel wordt gevoerd om de gelovigen te stimuleren hun bijdrage aan het kerkewerk te leveren, nadelige invloed hiervan zou ondervinden. Bisdomgelden zijn niet in het geding. Wie zijn kerkbijdrage wil verlagen moet goede andere redenen hebben. )EN HAAG (ANP) De dames- en herenkappers mogen hun tarieven met 2,75 procent verhogen, met goedkeuring van Econo mische Zaken. Bij het overleg met de Algemene Nederlandse Kappersorganisatie is de stijging van de minimumlonen met 4,6 procent per 1 januari en enige stijging van de externe kosten in aanmerking genomen. UNIE BHLP: NIJMEGEN (ANP) Volgens de heer O. Bender van de Unie BHLP staat het nu vast dat de voormalige directeur Rodgers van het Nijmeegse bedrijf Tealtronic voor zijn vertrek 500.000 gulden aan het bedrijfskapitaal heeft onttrokken en overgemaakt naar een privé-rekening. De heer Bender heeft dit gisteren verklaard. Inmiddels zou Rodgers in Roemenië een nieuw bedrijf hebben gesticht, waar hij met de technische kennis van Tealtronic reken machines laat vervaardigen. Het onderzoek van de economische controledienst naar de gang van zaken rond het vermiste half miljoen is nog gaande. Gisteren hebben zich bij Tealtronic twee deurwaarders gemeld die namens bedrijven in Utrecht en Duitsland beslag wilden leggen op een aantal goederen. De bezetters van het bedrijf hebben dit verhinderd. De deurwaarders zullen nu met hun actie wachten tot woensdagavond. Dan horen de bonden van minister Lubbers van economische zaken of zijn beslissing om geen geld meer in het vroegere Singerbedrijf te steken, definitief is. „Tealtronic moet blijven"; met deze andersluidende telegrammen en brieven wordt het personeel van Tealtronic ir Nijmegen, dat het bedrijf bezet houdt, sterkte toegewenst in hun strijd om het behoud van bedrijf en werkgele genheid. Van onze parlementaire redac tie) IEN HAAG Staatssecretaris ïeijer (CRM) wil de bevoegd- leid om subsidies te geven aah Ie verschillende vormen van jociaal-cultureel werk overhe llen van het rijk naar de pro- jincies en de gemeenten. Met leze indirecte overheidsfinan- liering van het sociaal-cultu- eel werk wil hij een begin haken met de decentralisatie fan het werk en met het bijeen brengen van alle vormen van lociaal-cultureel werk in een- lelfde financiële regeling. Hij kondigt een en ander aan in een aan de Tweede Kamer aan geboden ontwerp-rijksbijdrage- regeling voor het sociaal-cultu-_ reel werk. Volgens dit ontwerp moeten ge meenten en provincies bij het rijk plannen en programma's indienen voor het te voeren be leid op sociaal-cultureel gebied. Als het rijk zijn goedkeuring daaraan hecht, krijgen de ge meenten en provincies pas geld om subsidies voor het sociaal- culturele werk te verstrekken. De belangrijkste rol bij het be vorderen van het sociaal-cultu rele werk komt te liggen bij de gemeenten. De provincies zullen tot taak krijgen de instandhou ding van muziekscholen, de be geleiding en ondersteuning van beroepskrachten in het sociaal- culturele werk en het bevorde ren van sociaal-culturele activi teiten met een provinciaal ka rakter. De gemeenten Den Haag, Am sterdam, Rotterdam en Utrecht mogen zich echter volgens de voorgestelde regeling ook met genoemde provinciale taken be zig houden. Dick Houwaart voorzitter Anne Frankstichting AMSTERDAM (ANP) Tot voorzitter van de Anne Frank, stichting te Amsterdam is be noemd de heer D. Houwaart. Hij volgt de heer J. H. Schoorel, die gisteren afscheid genomen heeft, als zodanig op. De heer J. H. Schoorel heeft het voorzitterschap van de stichting sinds 1964 uitgeoefend. Onder zijn leiding heeft de Anne Frankstichting zich sterk ont wikkeld. Daardoor konden o.m. 250.000 binnen- en buitenlandse bezoekers jaarlijks ontvangen worden. De heer D. Houwaart, die thans zijn plaats inneemt is hoofd van de voorlichting van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. JTRECHT (ANP) In 1976 is het lantal actieve werknemers in de louwnijverheid, evenals in voor taande jaren, gedaald en wel met kie procent tot ongeveer 285.000. Iet aantal werknemers, dat tot de louw toetrad is echter gestegen laar 27.000 tegenover 23.000 nieuw ngeschreven bouwvakkers in 1975. Dit vermeldt het Sociaal Fonds bouwnijverheid (S.F.B.) in een over wicht van jaarcijfers over het zegel- jaar '75/76. Volgens de cijfers is in 1976 aan werklozen 165 miljoen gulden ofwel 34 procent minder uitgekeerd dan in het jaar ervoor. Het aantal WW-da- gen daalde van 6 miljoen naar 3,5 miljoen. Het S.F.B. tekent hierbij aan, dat uit de cijfers geen overeen komstige daling van de werkloosheid in de bouw kan worden afgeleid, omdat de cijfers slaan op de werk loosheidswet, die slechts voor het eerste halfjaar van de werkloos- hèidsperiode geldt. Omstreden ere-doctoraat Ondanks vele protesten van stu denten en personeel, heeft de Am sterdamse universiteit gisteren aan de 75-jarige Amerikaanse hoogle raar dr. G. Katona het ere-docto raat in de economische weten schappen verleend. Studenten en progressief personeel van de uni- versitiet menen namelijk, dat dr. Katona zich teveel in dienst stelt van het bedrijfsleven. De universi teitsraad sprak zich vorig jaar al tegen het verlenen van het ere doctoraat uit. TILBURG De provincies Noord-Brabant en Limburg tellen aanzienlijk meer langdurig zieke onderwijzers dan de overige provincies in ons land. pie conclusie kan worden getrokken uit een onderzoek dat het jnsutuut voor gezondheidszorg van de katholieke hogeschool in Tilburg in 1975 heeft ingesteld. Voor Limburg gold in dat jaar dat 24% van de scholen voor gewoon ger onderwijs een leerkracht in dienst had die met langdurig ziekteverlof was. Dat wil zeggen dat hij zes maanden of langer zijn werk niet kon verrichten. In Noord-Brabant lag dit percentage op 21. Landelijk gezien bedraagt het 15. Een verklaring voor de hoge cijfers in het zuiden van het land hebben de onderzoekers nog niet kunnen vinden. Wel is duidelijk geworden dat het aantal gevallen van langdurig ziekteverlof hoger is op katholieke dan op protestants-christelike scholen en dat er meer langdurig zieke onderwijzers zijn in grote steden dan in plattelandsgemeenten. Het onderzoek zal nog een vervolg krijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het maken van foto's, film-, radio- en/of tv-opnamen in een rechtszaal, thans nog verboden, hoeft niet meer per definitie onmo gelijk te worden gemaakt. Evenals het maken van teke ningen van verdachten, getui gen en slachtoffers zal dit echter alleen mogen geschie den na uitdrukkelijke toe stemming van de betrokke nen. Dit is een van de aanbevelin gen uit het thans verschenen rapport „Pers en rechtspraak" dat op ininitiatief van de Ne derlandse Orde van Advoca ten is uitgebracht door een werkgroep, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Nederlandse vereniging van rechtspraak, het ministerie van Justitie, de Nederlandse Orde van advocaten, recht bankverslaggevers, vereniging van reclasseringsinstellingen, Coornhert-Liga en de vereni ging van rechtelijke ambtena ren in opleiding. Het rapport heeft geenszins de pretentie van een diepgaand weten schappelijk onderzoek, maar het brengt een aantal belang rijke punten naar voren, waar van realisatie volgens de werk groep op korte termijn ge wenst is. Het rapport geeft verder een aantal kanttekenin gen en rii tlnen voor toekom stige ontwikkelingen. Andere aanbevelingen zijn: bij vermelding van per soonsgegevens dient in de ver slaggeving van strafzaken en bij politieverslaggeving de her kenbaarheid van de verdach ten, getuigen en slaihtoffers tot het uiterste minimum be perkt te worden; de goede naam aantastende en/of discriminerende per soonsbeschrijvingen en kwali ficaties (Surinamer, woonwa genbewoner, homofiel etc.) dienen in de verslaggeving ab soluut te worden vermeden; dit geldt niet alleen voor de inhoud van het verslag, maar in sterke mate ook voor de „krantekoppen"; de wettelijke beperkingen dat rechtsgedingen tegen min derjarigen, in bepaalde fami liezaken, in faillissementen en belastingzaken en dergelijke per definitie achter gesloten deuren dienen te worden be handeld, acht de werkgroep te absoluut; de rechter en de voorkeur van de betrokkenen dienen de doorslag te geven; ingeval de rechter besluit een zaak achter gesloten deu ren te behandelen i.v.m. de openbare orde, de zedelijkheid en dergelijke, dan dient dat in de eerste plaats om (ongezon de of ongewenste) belangstel ling uit de zittingszaal te we ren en mag het in beginsel nimmer voor de pers (ter in formatie en achtergrond) gel den; justitieverslaggevers dienen inzage te krijgen in deskundi genrapporten (als achter grondinformatie en tot beter begrip); het sub-judicebeginsel (geen discussie in de media over za ken die nog in behandeling zijn bij de rechter) is ouder wets en dient te worden afge schaft; de werkgroep vindt wel, dat de overheid hier wel aan gebonden dient te blijven; verdachten en veroordeel den dienen in beginsel in de gelegenheid te zijn met de pers te spreken, waarbij de vóór de zitting verschafte informatie als „onder embargo" moet worden behandeld; de ere-regel van de Neder landse orde van advocaten, dat een advocaat, behoudens enkele uitzonderingen, geen informatie aan de voorlich tingsmedia mag verstrekken, is volgens de werkgroep uit den boze. Als hij dit nodig vindt in het belang van zijn cliënt moet de advocaat inlich tingen aan de pers kunnen verstrekken. Hoewel het onderwerp niet op haar terrein ligt, meent de werkgroep, dat het zinvol is, dat een werkgroep van politie, en journalisten de kwaliteit van de politieverslaggeving gaat trachten te verbeteren. De werkgroep protesteert te gen de wijze waarop de politie soms omspringt met de priva cy van personen bij aanhou ding en verhoor. Ook de voor lichtingsmedia zouden meer terughoudendheid moeten be trachten. Het rapport is in de boekhan del te koop. Belgische Mirage neergestort VLISSINGEN (ANP) Op de Westerschelde is gistermiddag een mirage van de Belgische luchtmacht neergestort. De pi loot van het toestel is daarbij waarschijnlijk om het leven ge komen. De bemanning van een van de twee Belgische helicopters die bij een zoekactie werden ingezet heeft een helm en een rubber bootje uit het water vlak bij het wrak gevist. Het ongeluk met de Mirage gebeurde gistermiddag om vier uur. Het werd waarge nomen door de opvarenden van een schip op de Westerschelde. Dezen waarschuwden het Ne derlandse loodswezen en de rijkspolitie. Misdrijf mogelijk" Scheermesjes in chocola Oosterhout ANP De gemeen tepolitie van Oosterhout onder zoekt de herkomst van enkele scheermesjes die in het afgelo pen weekeinde zijn gevonden in gevulde chocolaatjes. Volgens de politie kan er ,geen sprake zijn van een fabricage- of ver- pakkingsfout". Een misdrijf of althans een poging daartoe acht de politie wel mogelijk. De scheermesjes zijn in niet meer dan één verpakking cho colaatjes aangetroffen. Een woordvoerder van de Neder landse importeur verklaarde gisteren na contact met de Duit se fabriek waar het snoepgoed gemaakt wordt dat er geen doosjes met metaal uit de fa briek kunnen komen. „Bij de eindcontrole wordt maar liefst tweemaal met een_ metaaldetec tor gewerkt", zei hij. Onderzoek dood scholier AMSTERDAM (ANP) De po- litie in Amsterdam stelt een onderzoek in naar de gebeurte nissen zaterdagnacht, die geleid hebben tot de dood van een 17-jarige scholier. In verband met deze zaak zijn gisteren al vier jongeren aangehouden. Zij hebben bekend betrokken te zijn geweest bij een vechtpartij, waarbij de overleden scholier eveneens betrokken schijnt te zijn geweest. De jongen is zondagmorgen in een politiecel in Amsterdam overleden, nadat de politie hem in Amsterdam-noord liggend op straat had aangetroffen. De jon gen werd ingesloten in een zoge naamde ontnuchteringscel, om dat de politie meende, dat hij onder invloed van drank ver-' keerde. Uren later werd hij dood in deze cel aangetroffen, naar later bij sectie bleek aan de gevolgen van ernstig hersenletsel e aan gehoudenen worden aan de offi cier van Justitie voorgeleid.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9