LANGS OMWEGEN Warmonders bereiden zich voor op geweld van Schiphollijn Hoge Rijndijk wil z'n klok terug Bescherm Caecilia-gasthuis tegen vernielingsgevaren" Waar het kind altijd welkom is. Desiree's liefdes slechts vermakelijk Revanche Leids zaalvoetbal team TICHTING IN BRIEF AAN CRM: hlNSDAG 11 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT nODR °P m'in omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Warmond verwacht het Schip- holspoorlijntijdperk. Binnen vrij afzienbare tijd gaat het sta len ros strenger zijn wil opleg gen aan deze nog bijna platte landsgemeente. Het is nu nog slechts „Haarlem-Den Haag" dat voorbij dendert met dave rend geweld, maar straks komt „Schiphol" de zaak nog veel erger maken. Deze toekomst werpt al veel stof op, in de vorm van steeds groter wordende bergen zand ten behoeve van het ver foeide tracé. Dat is nabij de Padoxlaan. Daar gaat je rust; Warmond krijgt er een (zenuwen) complex bij. En het treu rige ervan is, dat aS die Schiphollijn-ge- bruikers het knusse plaatsje aan de rand van een wonderschoon plassenge- bied niet zullen zien liggen als ze in het zoevend ros op weg naar later zijn: verderop, voort en snel. Warmond krijgt een tik, aan de vooravond van de 21ste eeuw. Je kunt natuurlijk overal een tragedie van maken. Dat is nog wel eens leuk ook, maar de meeste Warmonders kun nen hier niet im lachen. Vooral niet als de resultaten van hoorzittingen en uit gedokterde alternatieven als een hoopje vuil met stoffer en blik bijeen worden geveegd. Het zij zo, je moet zo lang mogelijk het hoofd hoog houden. Inmid dels verneem ik, dat het bureau (het kan ook buro zijn) Van Dorsser BV een rapport heeft gepresenteerd waarin on dermeer de geluidshinder wordt behan deld. Warmonds gemeentebestuur zit voorzeker niet stil: het zal, als het ad vies van de commissie Ruimtelijke Or dening wordt opgevolgd, de minister vragen, met spoed voldoende geldmid delen ter beschikking te stellen voor „geluidwerende maatregelen". Vorige week stond in onze krant een stuk met een ietwat misleidende kop: Warmond zou 4,3 miljoen op tafel moe ten leggen voor deze geluiddempende maatregelen. Dat kan natuurlijk niet. Waar zou Warmond voor de zonde van anderen opeens miljoenen vandaan moeten halen? Ach nee, uiteraard zal het Rijk voor de opgeroepen ellende moeten opdraven met al dat geld. War mond zit met die razendsnelle lijn in z'n maag en zal verder geen rooie cent voor de aanleg betalen. Laat hierover derhalve geen misverstand bestaan: Warmond draagt geen sous bij aan het milieubederf binnen eigen grenzen.. „Ambtelijke" informatie leert mij, dat „over de te nemen maatregelen op korte termijn overleg gepleegd zal worden met de direct omwonenden". Nog amb- telijker luidt het: „hoever dat precies zal strekken, kon burgemeester De Vreeze nog niet zeggen. Ook het visuele aspect van de maatregelen zal worden besproken en hierbij zijn meer mensen betrokken dan alleen de bewoners van de Padoxlaan en Van Wassenaarstraat". Aanvullend wordt meegedeeld, dat de bewoners „de geluidwerende schotten nog niet zo zien zitten". Dat is op zichzelf al interessant: iets zienv zitten dat er nog niet is. Maar bedreigde bewoners zien vaak verder dan niet-be- woners die geen treinen langs hun ach tertuintjes horen daveren. „Als ze hoog zijn (die schotten, neem ik aan), houden ze waarschijnlijk het geluid wel aardig tegen, maar dan is het weer geen gezicht. Bovendien vre zen we, dat het aantal uren zon in de winter en in het vroege voorjaar zal worden beperkt". Dit is het nauwelijks op te lossen dilemma van een paar Padoxlaanbewoners. Neem bijvoor beeld de dames Schrier en v.d. Spruit, die tot nog toe best naar hun zin in de Padoxlaan woonden, maar nu de hel erg dicht in de buurt weten. Als dat maar geen uittocht uit Egypte wordt, want deze dames (en zo zijn er vast nog meer) vrezen de Schiphollerige toe komst steeds meer als ze de groeiende bergen zand vóór hun huis bezien. Dat krijg je natuurlijk; mevrouw Schrier vindt het heel jammer, dat het uitzicht, dat ze had op de prachtige grote bomen van de Oranje Nassaulaan, geheel verdwijnt. „Aan het lawaai ben ik in de vijftien jaar dat ik in de Padox laan woon wel gewend geraakt. Daarom vind ik het uitzicht zeker zo belangrijk als het geluid. Van mij mogen die scher men heel laag blijven", zegt mevrouw Schrier toegevend. De beide opiniëren de dames zien de geluidwerende maat regelen aan de gevel van het huis niet als een oplossing. Mevrouw Schrier (tussen twee passerende treinen en met ontstopte oren door): „Als je 's nachts met de ramen open slaapt, is het geluid werende effect verloren. Een raam aan de achterkant openzetten, is bij de meeste huizen aan de Padoxlaan niet mogelijk, omdat daar alleen een heel klein dakraampje op zolder is". Is me vrouw Schrier van zins - in overleg met haar gezin plannen voor een verhui zing te maken? „O nee; ook bij anderen is er al zo veel aan de huizen gedaan, een serre en volière aangebouwd bij voorbeeld; dat willen we niet graag missen. Bovendien moeten we er niet aan denken in zo'n dure nieuwbouwwo ning te moeten". Dat zegt mevrouw Schrier. Maar de Schiphollijn is er nog niet. Holiday Inn elke zondagmiddag vanaf 17.00 uur gezellige en spannende Kinderfilms in de hal van het hotel U kunt dan rustig een apéritief gebruiken in de Pirate Ship Bar Wegens enorm succes van 14-20 januari optreden van Roemeens Radio en TV orkest met Kroatische dansgroep. LEIDEN Het Lak-theater had gisteravond weer een En gelse groep binnen zijn poor ten: Incubus met „The many loves of Madame Desiree." Gelukkig waren er deze keer wat meer toeschouwers dan bij vorige gelegenheden. Mis schien waren ze op de voor aankondigingen afgegaan; die beloofden het verhaal van de zeer beminde star Desiree, die in haar leven zeer woelige baren had bevaren. Iets van die woelige grond- zeeën zagen we in de voorstel ling van Incubus terug. Een zeer volks meisje belandt in het paleisje van Desiree, waar de diva zich omringd weet met een uiterst merkwaardig stel bewonderaars, zoals een Sa- turnusmannetje, een nazi-ach- tige engerd en haar oude Nan nie. Desiree kan alleen maar bewonderd worden en geen liefde geven. Allen dingen naar haar gunst. De komst van het meisje brengt het ge meenschapje uit zijn even wicht, maar uiteindelijk lijkt Desiree toch dezelfde te zijn gebleven, onaangedaan. Het hele verhaal speelt zich af in één decor, een salon van het huis van Desiree. Soms wordt daar ook een flits van het verleden van Madame gereali seerd, als een droombeeld, een vertelde herinnering of mis schien een kleine hasj-trip. Vooral in het begin van de voorstelling worden kundig enige liedjes ten gehore ge bracht. Dat laatste is wel een kenmerk van dit soort Engels toneel. Zelfs van de meest merkwaar dige verhaaltjes, of misschien juist daarvan, weet men nog boeiende voorstelling te ma ken, waarin bijna nooit een snufje show ontbreekt De ma nier waarop de types gemaakt worden, is doorgaans van be hoorlijke kwaliteit, en de show-elementen verraden een traditie. Maar wat je verder met zo'n voorstelling aanmoet. Even aan Edith Piaf denken (ge draaid in de korte pauzes) of andere grote artiesten met een woelig amoureus leven. Mis schien. En dan gewoon naar huis gaan, in ieder geval die avond beter vermaakt dan achter de buis. PAUL VAN DER PLANK Holiday-lnn-evenementen altijd anders. JQ) LBDEM SOWUHC S FVN CENTER 171-TWH Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222; 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserve ringssysteem per Early Bird. DORDRECHT Het Leids zaalvoetbalteam heeft zich gis teravond volledig gerevan cheerd voor het matige optre den tegen de afdeling Rotter dam (3—3). In Dordrecht werd het team van die afdeling Rot terdam (33). In Dordrecht werd het team van die afdeling met maar liefst 39 verslagen. Pim van der Meer (vier doel punten) en Jan van Duyn (drie treffers) waren de grote mensen van het Leidse achttal dat bij vlagen subliem zaalvoetbal op de „vloer" legde. Bij rust al had de Leidse forma tie een voorsprong van 41 op- gébouwd. Van Duyn (3x) en Pim van der Meer scoorden. Na de doelwisseling liep Leiden door goals van Van der Meer uit naar een 7—1 voorsprong, voordat Dordrecht opnieuw kon tegens- coren. Henk Spies en Gert Zwaan schoten de Leidse acht naar de negen treffers. Op twee februari speelt het Leidse zaalvoetbalteam in de Groenoordhal haar derde wed strijd, dan tegen Gouda. O februari wordt vervolgens tegen Den Haag gespeeld. Eigenlijk heeft die me neer best wel gelijk: het ïs geen gezicht, die lan taarnpaal zonder de overbekende klok die menigeen in de lange loop der jaren tot de orde van de dag heeft teruggeroepen. Op 5 ja nuari kwam het Enerfie- I bedrijf „Rijnland" (tot voor kort beter bekend a/s de Stedelijke Licht fabrieken) de passanten een streek leveren. Om precies te zijn: het hulp middel van Vader Tijd om ons een inzicht in de dagindeling te geven werd op die dag van de Hoge Rijndijk in Leiden verwijderd. Ik werd er opmerkzaam op ge maakt door een Rijn dijkbewoner, de heer H. van Eek, die weliswaar 16 jaar geleden vanuit Tiel naar Leiden emi greerde, maar er niette min behoorlijk de pee in heeft dat-ie niet meer „bij de tijd" z'n Rijndijk kan oversteken. De klok is weg, daar komt het op neer. En waarom? Joost mag het weten, maar -de heer Van Eek en ik in elk geval niet. Nü had ik wel eerst de gemeente kunnen opbellen om te informeren naar het hoe en waarom van deze in greep, maar dan was de aardigheid van 's heren Van Ecks reactie er he lemaal af. Daarom geef ik hem hier een kans om zijn boosheid te spuien. „Men is omtrent deze plek al tientallen jaren bij de tijd ge weest", aldus de heer Vab Eek, die me de kwaadste nog niet toeschijnt. „Volgens de wat oudere bewoners van de Hoge Rijndijk stond er al sinds ongeveer een halve eeuw, even naast de voormali ge tramremise, op een eigen paal, een via een moederklok bestuurde klok voor „openba re" tijdsaanduiding. Op 6 ja nuari 1975 werd de klok tijde lijk weggehaald wegens de bouw van de flat voor werken de jongeren, thans bekend als „Het Veerhuis". Een paar maanden later kwam daar voor in de plaats een moderne re klok die opgehangen werd aan een lantaarnpaal, circa 25 meter in de richting van de Utrechtse brug. Juist, dat was erg prettig, want het was een duidelijke klok die door zijn hoge plaatsing al van verre te zien was vanaf het Levendaal, de Plantage, hoek Zijlsingel, Zoeterwoudse singel en niet op de laatste plaats vanaf ver ver over de Hoge Rijndijk." Tielse Leidenaar Van Eek be gint nu toch wel een beetje boos te worden: „Hier is spra ke van een drama, waarvoor de schuldige niet aan te wijzen is tenzij men de corresponden tie hierover zou prijsgeven aan de zo vaak geprezen „open baarheid". Op 5 januari werd dus „de klok" weggehaald. Voor velen en vooral zij die geen klok in hun dashboard hebben, zoals fietsers en voet gangers, is de mogelijkheid 1 van een tussentijdse tijdcon- trole weggenomen. Kortom, het Milieu is hier opzettelijk ernstig geschaad, mag ik wel zeggen. En wat de zaak erger maakt voor het kenmerkende van deze tijd: zonder de min ste inspraak van gebruikers (noem het maar benadeel den)." De om een verdwenen wijzer plaat treurende heer Van Eek verdriet het zeer, dat „een le lijke gele reclameplaat is over gebleven" om de aandacht te vestigen op een bepaald hotel- restaurant De heer Van Eek vermoedt hier het „zakelijk belang" van een enkeling, in- plaats van „het algemeen be lang". Volgens hem zou „de buurt" stil zitten kniezen en nagels bijten van louter erger nis. Van Eek stelde een onthul lend rijm samen dat huis aan huis vespreid zal moeten wor den met het verzoek deel te nemen aan een handtekenin genactie, want „de klok" moet weer terug op de oude plaats. Het is nu maar een blote tijd loze geschiedenis aan die Rijn dijk. Vertrouwde klok op ei gen paal en de rust keert weer. Het kan best", vindt Van Eek, „want ook bij het Gange tje staat een paal mét klok én reclame. Ik zeg maar zo: waar is de tijd gebleven?" bij de tijd EIDEN De Caecilia-Stich- heeft in een brief aan het inisterie van CRM aangedron- n op het beschermen van het lecilia-complex tegen vanda- sme en andere vernielingsge- iren in de tijd dat het gebouw egstaat. Zoals bekend heeft rt college van b. en w. van liden (zie de L.C. van giste- n) al in een brief aan de ijksgebouwendienst geprotes- erd tegen het uitstel van de stauratie van het historisch zien waardevolle complex, adat het college desastreuze olgen verwacht voor het iplex als gevolg van vanda- B. en w. stelden in de het gebouw liever te wil- slopen dan het nog langer gemeentelijk beheer te laten, laatste strookt niet met de ien van de Caecilia-Stich- die verwacht het Boerhaa- laboratorium (Rijksmuseum ir de Geschiedenis der Na- 'etenschappen) in het Cae- liacomplex onder te brengen. Caecilia-Stichting zou het omschreven kunnen wor- als een „Vereniging van iden" van het BoerHaavela- itorium en werd in 1974 op- :ht met het doel het welzijn het museum te bevorderen ervoor te zorgen dat het mu- in het Caeciliacompiex at zich overigens achter de •idse Schouwburg aan de Cae- iastraat bevindt) belandt. restauratie-atelier en een biblio theek". Het Caeciliacompiex lijkt om veel redenen wel geschikt als museumruimte. Behalve vanuit praktisch oogpunt ook vanuit historisch oogpunt. De heer Go- gelein: „In het kader van het saneringsplan van de gemeente <Xok in „De Camp" waar het complex ligt, is een museum hier een aantrekkelijk cultureel centrum". Bakermat klinisch onderwijs Het Caeciliacompiex is al meer dan vijf eeuwen oud. In 1414 vormde het oudste gedeelte het nonnenklooster St-Caecilia. In 1572 was dat inmiddels lang zaam uitgegroeid tot het St-Cae- ciliagasthuis. Een belangrijk jaar was 1636. Toen kreeg de nog jonge Leidse Universiteit namelijk de beschikking over twaalf bedden in het Caecilia- gasthuis die bestemd waren voor het medisch onderwijs. In de achttiende eeuw kwam dit klinisch onderwijs (academisch ziekenhuis) in handen van Boer- haave, die het een internationale faam gaf. Het Caeciliagasthuis werd hierdoor de bakermat van het klinisch onderwijs, want Boerhaave was degene die dit onderwijs in de wereld introdu ceerde. Studenten uit Wenen, f Edinburgh tot uit Moskou kwa men naar Leiden om de „de monstraties" te zien. De naam „Boerhaave-zalen" voor het complex dateert uit deze tijd. Deze voorgeschiedenis heeft de ruimte in het Caecilia-complex> zo geschikt gemaakt om het als museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen in te richten. Hoewel het bouwwerk nu zeer verwaarloosd is, is de typische architectuur van het luimtegebrek Krecteur van het Rijksmuseum oor de geschiedenis der na- furwetenschappen, en tevens j-cretaris van de Caecilia-Stich- mg drs. A. J. F. Gogelein bena- Nrt het belang van de over- jlaatsing: „We kampen hier de Steenstraat la, vóór folkenkunde) met ruimtege- pek; bij een moderne overzich- ^jke indeling van de voorwer- zouden we, met alles wat l°g in de depots zit, misschien 'al tien keer zoveel ruimte kun- kn gebruiken. Daar komt dan ',°g bij de ruimte voor lezingen, oude ziekenhuis nauwelijks aan getast, en omdat de geschiede nis van de medische wetenschap een belangrijk onderdeel is van de geschiedenis van de natuur wetenschappen lijkt het mu seum hier op zijn plaats. Overigens is de verwaarlozing van het Caeciliacompiex niet iets van de moderne tijd. In de Leidse Courant van 29 oktober 1937 (stof voor de wat oudere en trouwe abonnees dus) komt het verval van het complex aan de orde in een geciteerde rede van prof. dr. J. A. J. Barge: „Het Sinte Caecilia-gasthuis blijve behouden als monument Ten slotte nog een wensch! Nog altijd omsluiten de verweerde muren van het voormalig St Caecilia-gasthuis de ruimten, waar hetgeen wij heden herden ken een aanvang nam. Nog dekt de oorspronkelijke sierlijke kap constructie de zalen, waar zoo tallooze studentengeslachten hunne leermeesters zijn ge volgd. Nog valt door de hooge ramen het zonlicht, dat aan menig lijder in bangen nood een straal van hoop toezond. Wie echter thans deze kille ruimten betreedt moet zijn verbeelding geweld aandoen, om zich te kunnen voorstellen, dat hier éénmaal de stem heeft geklon ken van Boerhaave, van Sylvius en van vele anderen, dat hier studenten uit welhaast alle lan den van Europa zijn samenge stroomd en dat zij van hieruit, wat zij in Leiden als voortreffe lijk en onwaardeerbaar hebben leeren kennen naar elders heb ben overgeplant" Apotheose Drs. A. J. F. Gogelein, op de bres voor het behoud van het Caecilia-complex Als deze maand de kunstenaars, die hun atelier in het complex hadden, naar hun volgende adres zijn vertrokken zal het gebouw, dat door zijn bouwval ligheid een beetje gevaarlijk ge worden is definitief leegstaan. CRM en de Rijksgebouwen dienst zullen over de toekomst moeten beslissen. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5