Verlies goodwill nog erger dan grove vernielingen Clubs eisen oprichting "Lommissie popsport De middag van het grote misverstand Doelman Van Zoghei hoopt opeen tijdsverschijnsel NS PRAAT MET KNVB, FC UTRECHT EN SUPPORTERSCLUBS KNVB bespreekt rellen probleem in rayons i Linda Esser ook zege in Lage-Landenstrijd Tips voor Nootdorp PROVINCIALE SPORTRAAD BLIJFT VA piNSDAG 11 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Wil Nico van Zoghel, in actie tegen Ajax afgelopen zondag, troost zichzelf met de gedachte dat elke tijd zijn eigen verschijnselen heeft. (Van onze sportredactie) DOETINCHEM „Op ieder veld gebeurt wel eens wat Er wordt met een flesje gegooid of er wordt vuurwerk afgestoken. Ik keur dit natuurlijk niet goed, maar ik kan me wel voorstellen dat een supporter in een bepaalde situatie zoiets doet. Maar wat in de wedstrijd tegen Ajax gebeurde, was levensgevaarlijk". Een dag nadat hij op het veld van De Graafschap temidden van enkele door supporters van Ajax als „projectiel" gebruikte bierglazen stond, vraagt Nico van Zoghei, de doelman van de Doetin- chemse ploeg, zich af: „Waar moet dat naar toe?" „In de zeventien jaar dat ik betaald voetbal speel, heb ik heel wat meegemaakt, maar zo erg als zondag is het nog nooit geweest. Het begon met het gooien van een half met zand gevulde koffiepot, die ze uit de kanti ne hadden gepikt. Gelukkig bleeft dat ding op het net hangen. Daarna begon het pas goed. Eerst werden drie bierglazen op het veld gegooid en even later nog een stuk of vier. Ik had niet het idee dat ze op mij gericht waren, maar ze werden wel in de richting van het doel gegooid. En dan is het toch gevaarlijk, ook al geeft het doelnet enige bescherming, zeker als de mazen niet al te wijd zijn", zegt Nico van Zoghel, die ondanks alles niet bang is geweest. „Je speelt een belangrijke wedstrijd en gaat op in het spel. Maar onbewust ga je je toch bezig houden met wat er achter je gebeurt. Je gaat je bijvoorbeeld afvra gen waarmee ze straks gaan gooien. Dat kan ten koste van je concentratie gaan. Aan de andere kant is het ook weer zo dat je je juist geprikkeld voelt om tegen de club van die zogenaamde supporters een goede prestatie te leveren". Nico van Zoghel, die de raddraaiers kwali ficeert als „dertien- a veertienjarige snot neuzen" prijst zichgelukkig dat hij in een gedeelte van het land woont en speelt waar een andere mentaliteit heerst dan in de grote steden. „In het oosten van het land zijn de mensen wat rustiger. Ach, er wordt wel eens een appel het veld ingegooid, maar zo erg is dat niet", zegt Van Zoghel, die meent dat de wantoestanden van voorbijgaande aard zijn. „Je hebt de nozems gehad en daarna de provo's. Nu gaan ze naar het voetbalveld om daar rotzooi te schoppen. Het is ook een kwestie van het milieu. Veel van die jongelui hebben geen werk, maar kunnen toch vrij veel geld uitgeven aan drank. Die knapen, vooral uit de grote steden, krop pen hun gevoelens de hele week op en willen zich dan op zondag laten gelden. Misschien is het wel eens goed als er helemaal geen aandacht wordt besteed aan acties van die vandalen. Hoe meer aan dacht ze krijgen, hoe meer ze hun zin hebben. Iedere tijd heeft zijn kenmerken. Vroeger gingen ze appels jatten, daarna gingen de jonge knapen cowboyfilms kij ken en nu slaan ze er zelf op los". (Van onze sportredaktie) AMERSFOORT „De materiële schade die de Nederlandse Spoorwegen het afge lopen weekeinde hebben geleden als ge volg van vernielingen door aanhangers van F. C. Den Haag is zeker twee keer zo groot als op 5 december, toen na de wedstrijd F.C. Den Haag—F. C. Utrecht voor vijftienduizend gulden kapot werd gemaakt." Dat zei mr. M. G. de Bruyn, president-di- rekteur van N.S. gisteren in een geïmprovi seerde persconferentie in een personeels- kantine op een spoorwegemplacement in Amersfoort, de plaats waar de ernstigst door voetbalvandalen vernielde trein zich bevond. De lijst van grondige verwoestin gen aan het vervoermiddel, dat het meest bestiale deel van de Utrechtse aanhang naar het Feyenoordstadion vervoerde: viertien klapstoeltjes, twee tafels, een ko zijn, twintig rugleuningen en hoofdsteunen, een balcon, een kist noodgereedschap, een verbandset en dertig a veertig armaturen. Voeg daarbij een aanzienlijk aantal gebro ken ruiten en restanten van vuurwerk en de uitspraak van mr. de Bruyn, dat het een trieste dag was voor NS, is verklaard. En dan te bedenken dat de vernielingen waarmee de spoorwegen het afgelopen weekeinde in ernstiger mate dan ooit te maken kregen nog maar „kinderwerk" zijn in vergelijking met de sloopneigingen van de Engelse voetbalvandalen, die in tegen stelling tot Nederland veelal met sterk verouderde treinen worden vervoerd. Goodwill „Natuurlijk is de materiële schade erg, maar het verlies aan goodwill dat N.S. lijdt door de activiteiten van een kleine minderheid, is veel ernstiger. Het is zelfs al zo geweest, dat we reizigers hebben en. Het is trouwens niet alleen in Nederland dat het overgekookte publiek zich misdraagt. Deze grensrechter werd zondag in Napels tijdens de wedstrijd Napoli-Juventus getroffen door een lare ,lesle '?0IN moeten adviseren niet met een bepaalde trein te gaan omdat er voetbalsupporters in zaten. Het is begrijpelijk dat het minis terie van economische zaken op deze ma nier betrokken is geraakt bij het vandalis me van de per trein reizende voetbalmen sen, die ik niet eens als supporter zou willen aanduiden." Intussen beraadt N.S. zich over maatrege len, die het gedrag van de voetbalvlegels binnen de perken kunnen houden. „Wat zondag is gebeurd, past in het beeld van de maatschappelijke ontwikkeling. Aan de oorzaken van de ongeregeldheden kunnen wij als Nederlandse Spoorwegen bijzonder weinig doen. We kunnen alleen ingrijpen als ergens een klein vuurtje ontstaat. Dan moeten we er heel snel bij zijn, want anders wordt het een uitslaande brand. We staan al gauw tegenover een overmacht. Daarom hebben we ook meer mensen no dig om toezicht te houden. In de twee treinen die supporters van F. C. Utrecht naar Rotterdam brachten, hadden we to taal vijfentwintig man spoorwegpolitie en enkele honden geplaatst, maar dat bleek onvoldoende," aldus de chef van de twee honderdenzeventig man en vijftig honden tellende spoorwegpolitie, de heer B. F. A. Mikx, die zei niet de indruk te hebben dat het veelvuldig afsteken van vuurwerk ver band hield met de jaarwisseling. Politiezaak Beweringen dat enkele aanhangers van F. C. Utrecht al bij het vertrek uit de Dom stad dronken waren, werden door N.S. president-direkteur mr. De Bruyn tegenge sproken." We hebben de mogelijkheid mensen, die in kennelijke staat verkeren, de toegang tot de trein te ontzeggen maar op het station van Utrecht is zondag niet gebleken dat er dergelijke lieden onder de reizigers waren," aldus mr. De Bruyn, die nog opmerkte dat de vandalen veelal erg jong zijn en erg snel dronken worden. De lage leeftijd van de vandalen is er vaak Nog deze week zal de leiding van N. S. contact opnemen met supportersvereni gingen, de KNVB en FC Utrecht om te proberen uitwassen zoveel mogelijk te voorkomen. Mr. De Bruyn: We doen alles wat in ons vermogen ligt, maar dat is niet voldoende. De aanpak van de supportersproblemen is een zaak voor de rijks- en gemeentepolitie en de justitie. We kunnen het alleen niet meer aan. We moeten proberen de vanda len op een psychologisch onderbouwde manier in het'rechte spoor te krijgen. We moeten het probleem goed aanpakken, want ik vrees dat wat zich het afgelopen weekeinde heeft voorgedaan, niet inciden teel was." Zo, zag het bal kon eruit van de in Amers ZEIST Het bestuur van de KNVB heeft zich nog niet beraden over eventueel te nemen maatregelen om rellen om en in de voetbalsta dions te voorkomen. Jan Huijbregts, secreta ris betaald voetbal: „Het bestuur heeft de zaak nog niet besproken. De komende vier donderda gen vinden de rayonver gaderingen met de be taalde clubs plaats. Aan staande donderdag ge beurt dat in Eindhoven, daarna in Utrecht, Zwol le en Den Haag. Daar zullen we het probleem bespreken. Of we tot iets concreets komen, is natuurlijk de vraag. Wij willen in elk geval eerst de clubs raadplegen al vorens tot daden over te gaan." Vijf mille boete voor Feyenoord BERN De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft Feyenoord een boete opgelegd van 5000 Zwitserse franken (on geveer 5000 gulden), om dat het publiek tijdens de UEFA-bekerwed- strijd tegen Espanol op 8 december ondermeer flessen op het veld gooi den. De geldboete viel zo hoog uit, omdat Feye noord al eerder voor het bedrag van zijn aanhan gers beboet was. De UEFA schorste Da vid Clement van de Lon- dense club Queens Park Rangers voor vier wed strijden. Clement was tijdens de wedstrijd te gen FC Köln van het veld gestuurd omdat hij Hannes Löhr een stomp had gegeven. j-wi,,REVOLUTIE" IN HANDBALBOND ngt. ntal leze nte- T| veiyN GRIGORIEV SPRINGT EUROPEES RECORD MINSK De Rus Alexan der Grigoriev heeft zondag tijdens indoor-atletiekwed- strijden in Minsk het Euro pees record hoogspringen verbeterd en gebracht op 2,26 meter. De 21-jarige Grigoriev, die de z.g. flop springt, ont troonde zijn landgenoot Va- leri Broemel, die sedert 28' januari 1961 met 2,25 meter houder van het Europees indoorrecord was. Broemel leverde zijn prestatie des tijds in Leningrad. Twee jaar later evenaarde Broe mel het Europees record in New York. Alexander Grigoriev, die Valeri Broemel zijn Europees record ontnam. VAL D'ISËRE Linda Esser heeft haar reeks overwinningen bij de strijd om de nationale skititels van vorige week in Val d'Isère, gisteren voortgezet met een zege op het eerste on derdeel, de afdaling, van de La- ge-Landenwedstrijden, die ook in deze Franse plaats worden- gehouden. Zij bleef de Britse Anne Robb ruim een seconde voor. Door de derde plaats van Caroline Drommel en de vijfde positie van Linda's zusje Katusha won Nederland ook het landenklas-' sement. Bij de heren ging de eerste plaats naar de Brit Peter Fuchs, die anderhalve seconde sneller was dan David Cargill (GBr). Hoogst geklasseerde Nederlan der was Mario Drommel, die op de derde plaats beslag legde. De uitslagen: afdaling dames: 1. Lin da Esser (Ned) 1.20.35; 2. Anne Robb (GBr) 1,21,52; 3. Caroline Drommel (Ned) 1.22,60; 4. Lucy Holmes (GBr) 1.22,95; 5. Katusha Esser (Ned) 1.23,41; 6. Michele Dombard (Bel) 1.23,82. Afdaling heren: 1. Peter Fuchs (GBr) 1.27,42; 2. David Cargill (GBr) 1.28,88; 3. Mario Drommel (Ned) 1.30,45; 4. Alan Lobozzo (GBr) 1.30,98; 5. Finn Mahler (Den) 1.31,28; 6. Russell White (GBr) 1.31,87. DEN HAAG De Tips voor de tien draverijen die woensdagmiddag op de baan in Nootdorp worden gehou den. Eerste start om 14.30 uur. JEANNINE D PRIJS: Nestor Rood- noot, Nabuco en Oswin H. JAVELINPRIJS: Okeja, Orson Anjo en Olke Oostwijck. JESSIE PEPPERPRIJS (eerste afde ling): Nozem D, Liebestraum en O Tempora. JEZEBELPRIJS: Loyaal van Liante, Manon en Lies. JOAN BAKERPRIJS: Lucky Star, Leon van Ymuiden en Karper K. JESSIE PEPPERPRIJS (tweede af deling): Nazgul Amabilis, Nora Hag- heweyde en Oiga H. JANNEKE PRINSESPRUS: Ivan Braun, Maarten D en Jupiter D. JELLINA P PRIJS: Ostara Han over, Noach en Mireille. JEANETTE D PRIJS: Otanes, Noor tje Moore en New Petulance JEANNINE D PRIJS: New Star. Omazzel T en Ons T. Van onze sportredactie 160JTRECHT De twintig handbalploegen (dames en heren) die vartftkomen in de hoofdklasse willen binnen afzienbare tijd de echiprichting van eep commissie die de zaken, behorend bij tophand- .rrrHal, binnen het bestuur zal gaan behartigen. Op voorstel van zeven rerenigingen (Duijvestein Hermes, Idem Hellas, Esta, PSV, AMC Uiloc, v.d. Voort Quintus en Mora Swift) werd gisteren tijdens DjJen bespreking in Utrecht een plan gesmeed dat zal worden uwJoorgelegd aan het bestuur. s-Pe clubs menen dat het tophandbal in de huidige structuur niet raat'p de. juiste wijze behartigd wordt. Een doorn in het oog van iaar'v0mmi§e vertegenwoordigers in Utrecht was het samenstellen van bijv comPetRie, waarbij nauwelijks rekening wordt gehouden met an- °Pa ^UP' 'nterland en buitenlandse wedstrijden. Dok willen de clubs een betere begeleiding voor sponsoring en vaif ^et het in het leven roepen van een commissie topsport billen de verontruste clubs het tophandbal in alle facetten op een _h°ger plan brengen. Het is de bedoeling dat de te vormen li teminissie, waarin plaats is voor spelers, scheidsrechters, bestuur- iüer.s en teder ander die zich bezig houdt rpet tophandbal, stemrecht lOUtkrijgt op de bondsvergadering. ZitDe laatste eis was er de oorzaak van dat de Commissie-Topsport Piet al bij de volgende bondsvergadering in maart zal worden ge-feeintroduceerd. De structuur van de handbalbond kent namelijk deEeen stemrecht voor welke commissie ook, en dat eisen de hoofd- aatjdassers die elkaar vonden op de bijeenkomst van gisteravond tefjalleen B.V.O. en E.M. waren afwezig) hoe dan ook. ^Voorlopig is een commissie in het leven geroepen die „revolutie" hetyan een topsportcimité met stemrecht zal voorbereiden. Daarin n nebben onder andere zitting Duijvestein Hermes en Idem Hellas slotï'Den Haae Nice-voorzitter Eekhout van Hellas: „In de najaarsvergadering willen we het plan erdoor hebben. Dat betekent inderdaad revolu- (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het zal natuurlijk nooit gebeuren, maar de notulen van de gistermiddag gehouden commissievergadering van de „Statencommis sie voor Sociale en Culturele aangelegenheden" gewijd aan de „problematiek rond de Provin ciale Raden" zou het best gerangschikt kunnen worden onder het kopje „De middag van het grote misverstand". De opheffing van de Pro vinciale Sportraad waar Gedeputeerde Staten in een voorlopige standpuntbepaling van had gesproken, moest niet zo letterlijk opgevat worden. De voorzitter heer H. Engelsman, vertolkte het toch wel ietwat anders klinkende huidige standpunt van het college door te zeggen: „Dat een afbouw van de Raden nooit in de bedoeling heeft gelegen. Dat de woorden van de minister van< CRM in dezen inderdaad verkeerd geïnterpre teerd waren. Het is de bedoeling de Raden te handhaven maar slechts de structuur te verbe teren". Kortom, het was maar een misverstand. Een storm in een glas water omdat iedereen iedereen niet op de juiste wijze verstaan had. Ir. J. P. Walker, die namens de Provinciale Sportraad Zuid-Holland gebruik maakte van het spreek recht, kwam ook tot die conclusie. Paniek „Wat jammer dat wij het allemaal zo vreselijk verkeerd begrepen hebben" startte hij zijn be toog ietwat cynisch. „Wij worden dus niet opge heven, maar mogen doorgaan met werken. Ik wil dan wel stellen dat U er op een voortreffelij ke manier in bent geslaagd paniek te zaaien in de sportwereld. De nota met de voorlopige standpuntbepaling kan niet anders bestempeld worden dan als ongemeen onzorgvuldig. U heeft ons door deze handelwijze erg bang gemaakt. Ik zou dan ook willen voorstellen die bedoelde nota maar in te trekken. Het heeft geen zin te praten met het pistool op de borst gericht". Woorden die voorzitter Engelsman natuurlijk niet erg prettig in de oren klonken, sterker zelfs: ontstemden. Reden om zijn gemoed te luchten en nog eens te zeggen dat het allemaal een groot misverstand was. En dat er een personeelsstop zou gelden voor de Raden. Kom nou. Als op overtuigende wijze aangetoond zou kunnen worden dat het opvul len van (een) vacature(s) een dwingende nood zaak was, dan was GS best bereid te onderzoe ken in hoeverre de mogelijkheden daartoe aan wezig waren. De woorden van Gedeputeerde Boone konden althans moeilijk anders uitgelegd worden. Het zal in ieder geval geen bevreemding wek ken dat de leden van de Provinciale Sportraad in ieder geval de speciaal voor deze gelegen heid gecharterde Statenzaal in een vreemde gemoedsstemming verlieten. Directeur Auke Wiersma: „Wat hier vanmiddag gebeurd is, is ergensnatuurlijk een lachertje. En hiervoor is de hele georganiseerde sport in Zuid-Holland op haar achterste benen gaan staan". Inderdaad, eigenlijk washet te gek om los te lopen. Een college van GS dat zijn mening drastisch wijzigde („niet wijzigen, dat hebben we altijd bedoeld") en toch op het standpunt bleef staan dat men hetzelfde zei. En de commis sieleden zullen zich ook best vermaakt hebben. Het merendeel van de sprekers kon althans niet nalaten op de goedgevulde tribune het partijpo litieke standpunt uiteen te zetten. Ja, toch, het was echt een commissievergadering.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11