Nieuwe bollenschuren zijn ook geschikt als sporthallen Produktiewaarde land- en tuinbouw steeg in 1976 tot 21 miljard 1 Zuurkool maken: een vak apart OMZET EN KOSTENSTIJGING IN TUINBOUW RUSTIGE BLOEMENHANDEL ROND KERST 97VANDAG 10 JANUARI 1977 LEIDSE COURAN' ,K PAGINA 9 Nu er over 1976 enkele gegevens bekend geworden zijn, kunnen deze op een rijtje worden gezet. De aardgasprijzen zijn in 1976 met 30% gestegen, dit betekent ten opzichte van 1975 een toename van 10%, toen was de stijging namelijk 20%. Het jaar 1974 blijft echter de kroon spannen in de aardgasprij zengeschiedenis met een stijging van 56%. Men hoopt dat dit rekord in de komende jaren niet meer gebroken zal worden. Het is echter wel een duidelijke zaak dat de stookkosten een steeds stijgende kostenpost is, die zwaar op de teelten blijft drukken. Als er gekeken wordt naar de post arbeid sloon, dan is hier sprake van een stijging van 8%. In vergelijking met de voorgaande jaren is de stijging van deze post echter minder groot, over de jaren 1974 en 1975 waren deze stijgingen 15 en 14%. Als alle kosten over 1976 tezamen bekeken worden dan komt dit op een kostenstijging voor de groenteteelt onder glas van 11% t.o.v. het voorafgaande jaar, toen bedroeg de kostenstijging 9%. Nu er over de post kosten enkele gegevens' bekend zijn kan er door de belangstellende liefhebbers weer driftig gerekend worden waarbij de omzetstijgingen in een ander licht komen te staan. Sla Tot begin december werd er 1621 ha. sla onder glas uitgeplant, ten opzichte van het vorige seizoen valt hier een vermindering van 7% te constateren. Op 1 december stond er van deze aanplant nog 1131 ha., van deze aanplant zal er t.o.v. het vorige seizoen in de komende maanden 4% minder aange voerd worden. Voor de maand januari wordt er gerekend op een aanbod dat 20% kleiner uitvalt als vorig seizoen, terwijl er voor februari weer een 20% grotere aanvoer verwacht wordt. Als men nu weer terugkeert naar de resulta ten van de afgelopen week, dan kunnen de sla-telers weer tevreden zijn. Vorige week donderdag bewogen de prijzen zich tussen de 36 en 56 cent per krop en liggen hiermee gemiddeld een dubbeltje hoger als vorig jaar. x Aan de hand van de reeds eerder genoemde verwachtingen kan er, gezien de binnenland se situatie voorlopig op goede prijzen gere kend worden. In de Provence, in Frankrijk, is de aanvoer van sla flink afgeremd door de koude periode die inmiddels achter de rug is. Andijvie. De aanplant van andijvie onder glas blijft ook dit jaar weer sterk achter en bereikte eind november 1976 een oppervlakte van 163 ha tegen het jaar daarvoor 189 ha. In no vember, een maand waarin doorgaans wei nig andijvie gepoot wordt, kwam er nog 11 ha. bij (vorig jaar 15 ha.). Dit betekent dus dat er de komende weken ook op kleinere girmenlandse aanvoeren gerekend kan wor den. Uit de huidige prijzen, 2,30 per kg., blijkt deze situatie dan ook. In de maanden januari en februari wordt er echter weer andijvie uitgepoot en er bestaat een kans dat de huidige prijzen de animo voor dit gewas doen toenemen, waarin het nodige gevaar schuilt. Tomaten Eind november was het tomatenseizoen ge heel achter de rug en werden de eerste 8 ha. voor het komende seizoen uitgepoot (vorig jaar 14 ha.). Het tomatenareaal nam vorig seizoen met 3% af, ondanks dit feit kwam de handelsproduktie 9% hoger uit, wat een verbetering van het beschot van 12betekende. De eerste bloei is bij de tomaten alweer aanwezig. Er wordt dan ook verlangend uitgekeken naar wat meer zon, om effectief te kunnen trillen, om zo zo de vruchtzetting te bevorderen. Men staat de komende weken echt nog aan de wieg van de tomatenteelt, wat de nodige zorgen met zich meebrengt Komkommers. De oppervlakte komkommers heeft zich in 75/76 gedeeltelijk hersteld van de inkrimping die in het vorige seizoen plaats vond, de oppervlakte kwam op 1286 ha. (vorig jaar 1272 ha.). Bij de stookteelt vond er een vervroeging in de aanplant plaats, terwijl ook de koude teelt De van start ging. De koude- en herfst- teelt ondergingen een lichte uitbreiding. DE handelsproduktie van komkommers steeg met 3,5% en kwam op 307.000 ton tegen vorig jaar 297.000 ton. Ook bij deze teelt zit de gang er weer in en eind januari begin februari worden de eerste komkommers van eigen bodem weer verwacht. Een aktueel punt is het resultaat van het belichten van het plantmateriaal tijdens de opkweek lichte verband met de vervroeging en vergroting van de produktie. De wlichte planten vertonen op het ogenblik een duide lijke voorsprong. Overige gewassen. Niet alleen voor sla kan van een gunstige marktsituatie gesproken worden, dit geldt ook voor een aantal andere gewassen. Voor spinazie kwam de gemiddelde prijs op 3,60 per kg. Prei noteerde een gemiddelde prijs van 1,80 per kg. Op Veiling Delft- Westerlee liep de prijs voor boerenkool zelfs op naar bijna 1 gulden per kg, terwijl de prijs op Veiling Westland Noord op 63 cent per kg. bleef steken. Voor radijs lag de gemiddelde prijs op 65 cent per bosje. Het liep allemaal wat vreemd in de laatste weken van het jaar. Hoewel op sommige dagen voor de kerst, er grote aanvoeren waren, die toch wel hun weg hebben gevon den, waren deze toch minder groot dan de dagen daarvoor. Vergelijkingen zijn dan echter niet reëel. Het omzetbedrag van de laatste week van 1976 bedroeg 6.245.017,68. Dit geeft vergeleken bij de voorgaande week met 11.594.325,80 geen kloppende vergelij king, gezien het verschil in veildagen enz. Wat betreft de gemiddelde prijzen: Voor anjers 39 cent, voorgaande week 50 cent, troschrysanten 1,58 (2,13) fresia 2,11 (2,80) irissen 3,47 (4,21) snijgroen 1,16 (1,58) trosan- jers 1,16 (2,66) leliekelk 86 ct. (94) lelietak 85 (1,09). Aanvoer geringer Er zit zo hier en daar dus nogal wat verschil in, zoals irissen, troschrysanten en fresia, die een stevige veer moesten laten. Dit ondanks het feit, dat de aanvoeren toch geringer waren dan in voorgaande week. Maar met de handel liep het wat minder vlot en dat geeft meteen een terugslag in de prijzen. Ook de tulpen met nog geen 100.000 bos deelden in die prijsverlaging mee en kwa men gemiddeld aan 2,23 Van de troschry santen, voorgaande week nog meer dan een miljoen, kwamen er rond de 200.000 minder. Het is maar goed dat de aanvoeren beperk ter waren, omdat anders het prijsbeeld nog ongunstiger zou zijn uitgevallen. De ver wachtingen op een goede prijs rond de feestweken, werden niet bewaarheid. Dat geldt niet zozeer voor de potplanten en met name de poinsettia die ruim werd aange voerd. Veel kwekers zijn in deze teelt teleur gesteld in het afgelopen jaar. Terugslag Ook na de kerstdagen liep het alles nog wat stroef en keek de handel het eerst eens aan. Mogelijk zijn veel handelaren met teveel bloemen en planten blijven zitten, dan om meteen veel inkopen te doen. Bovendien liet kort voor de kerstdagen de export het zo hier en daar afweten en ook dat gaf een terugslag. Alleen de betere soorten konden nog een redelijke prijs halen. Langezamerhand gaat men zich nu weer richten op het komend voorjaar en de bolgewassen. De tulpen brachten het tot gemiddeld 2,23 en de aanvoer bedroeg tegen de 100.000 stuks. Hyacinthen worden nog niet zoveel aange voerd. Rozen Rozen liepen voor wat de grote soorten betreft op tot 1,30, kleine tot bijna één gulden. Goed in vraag waren ook de orchideeën die van één gulden tot ruim drie gulden liepen en ook goed gevraagd werden. Zo sloot het oudejaar nogal onzeker af en daar deed het begin van 1977 in feite niet veel voor onder. VAN PROCENT •EN HAAG De bruto-produktiewaar- le van de Nederlandse land- en tuin bouw is in het jaar 1976 met ongeveer «veertien procent toegenomen tot ruim 21 miljard gulden. De netto-toegevoegde •de tegen factorkosten, dat wil zeg gen het verschil tussen de produktie waarde en de prijzen of kosten der pro- duktiefactoren grond, arbeid en kapi- .taal, steeg van 8,25 tot ruim 9 miljard gulden, dat is met elf procent. Van die _9 miljard moet de boer of tuinder dan "'"nog allerlei zogenaamde^ non-factorkos- ten (onder meer veevoer, zaaizaad) beta len. Het secretariaat van het landbouw schap deelt dit mee in een overzicht over 1976. Ondanks de uitzonderlijke droge zomer is de hoeveelheid voortgebrachte produk- ten met ongeveer twee procent toegeno men, in de akkerbouw zowel als in de veehouderij en de tuinbouw. De op- brengstprijzen stegen met ongeveer twaalf procent gemiddeld. Enkele niet in^ onder een marktordening vallende akker- >rd# bouwprpdukten stegen met wel 40 pro- tol ff"in prijs' De financiële uitkomsten van land- en reeii tuinbouw over 1976, aldus het landbouw- iooi schap, vertonen onderling sterke ver- '9» schillen. jj3 In het afgelopen jaar hebben agrariërs ,eny meer aanvragen voor rentesubsidies voor het moderniseren van hun bedrijven in gediend dan in 1975. Sinds 1972 zijn er •ja* met behulp van die rentesubsidies 8.000 Tl ..ontwikkelingsbedrijven" ontstaan. Ver der hebben de afgelopen jaren 50.000 bedrijven gebruik gemaakt van de bij drageregelingen voor particuliere cul tuurtechnische werken (onder meer erf- verharding) en voor verbetering van agrarische bedrijfsgebouwen. Ruilverkaveling I" Volgens het secretariaat van het land bouwschap is het vrijwel zeker, dat de regering niet zal slagen in haar streven, in de jaren 1975 tot en met 1978 een oppervlakte van 160.000 hectare ruilver kaveling in uitvoering te nemen. Het voorbereidingstempo van gemiddeld 40.000 hectare is het afgelopen jaar niet gehaald. Voor een groot deel, aldus het schap, is dit het gevolg van de toenemen de aandacht voor natuur- en landschaps behoud. De nadere uitwerking van de beleidsvoornemens, vermeld in de „rela tienota" over landbouw en natuur- en landschapsbehoud, bleef uit. Dit had op nieuw vertragende invloed op de voorbe reiding van ruilverkavelingsplannen. Vele agrarische scholen bereikten het afgelopen jaar de grens van hun capaci teit, doordat de groei van het aantal leerlingen en studenten doorging. Nog slechts enkele jaren geleden werd een ingrijpend saneringsproces uitgevoerd wegens afnemende belangstelling voor dit onderwijs. Het bestuur van het landbouw-econo- misch instituut (LED beslist begin 1977, of het in een meerjarig onderzoek zal nagaan of de uiteindelijke beroepsbe stemming van de leerlingen van de lagere en middelbare agrarische scholen in overeenstemming is met hun oorspronke lijke plafinen en met de gevolgde oplei ding. Het ministerie van Landbouw heeft, op voorstel van het landbouwschap, het LEI gevraagd dit onderzoek te doen. Fruitteelt De prijsvorming van appelen was in 1975/76 teleurstellend, aldus het land bouwschapssecretariaat. De fruitteelt leed in 1976 door nachtvorst en droogte. De boomkwekerij werd, behalve door de abnormale weersomstandigheden, ook getroffen door plantenziekten. De prijsvorming van bloembollen was aanzienlijk gunstiger dan in de voorgaan de, teleurstellende jaren. De bloementeelt had een gemiddeld nega tieve rentabiliteit Door de lange, warme zomer waren er grote problemen bij de afzet en ook de teeltuitbreiding van de laatste jaren speelde een rol. De bezorgd heid over de bloemeninvoer van buiten de EEG nam sterk toe, vooral door de sterke groei van de produktie in Israël, Kenya en Columbia. De prijzen van verschillende groenten stegen in juli en augustus tot grote hoog te. Van half september af bewogen ze zich bij de meeste produkten weer op het „normale" niveau. De situatie in de champignonsector ver beterde aanzienlijk, zodat de EEG-be- scherming tegen importen geleidelijk kon worden opgeheven. (Van een medewerker) KWINTSHEUL - Zuurkool maken is een vak apart. Dat kan men zien in de „zuurkool- fabriek" Lamers aan de Lange Wateringkade in Kwintsheul. Zeventig jaar geleden was grootvader Lamers in de Ko ningstraat in Naaldwijk voor zichtig begonnen met het in zouten van bonen en witte kool. Hij deed dat, omdat er de klad kwam in zijn oorspronkelijke métier: kuiper. Hij vervaardig de karntonnen en ander vat- werk voor de Wèstlandse boe ren en tuinders. Daarmee ging het de verkeerde kant op toen de melkfabrieken boter gingen maken en er niet zoveel vaten meer nodig waren, omdat de „doe-het-zelvers" verdwenen. Lamers, die niet alleen van de produktie van regentonnen kon leven, ging niet bij de duigen neerzitten met het ge volg, dat een zoon en een kleinzoon van de oude Lamers nu de directie voeren over een zaak, waar niet alleen bonen worden ingezouten maar waar ook Spaanse pepers worden gepekeld en nog steeds grote hoeveelheden zuurkool wor den gemaakt. Voor zuurkool is uitsluitend de witte kool geschikt. Savooie kool verzuurt namelijk niet. De firma teelt de kool zelf, maar betrekt ze ook uit het Westland en Noord-Holland. In de fabriek wordt de kool eerst grondig met de hand ge reinigd. Bij het gehele behan delingsproces staat de hygiëne voorop, een kleine ongerech tigheid of vreemde bacteriën kunnen de smaak al bederven. Na het schoonmaken wordt de stronk eruit geboord en de kool geschaafd. Het schaafsel wordt licht gezouten en via een lopende band vervoerd naar een zogenaamde put, een diep bassin van zo'n twee bij twee meter. Nu kan de mens verder alleen nog maar voor de juiste temperatuur zorgen, maar de rest wordt gedaan door de melkzuurbacterie. On der het wakend oog van <l«i vakman gaat de kool nu een week of vier verzuren. Van de tien ton in de put gestorte witte kool zal er dan nog slechts vijf ton over zijn. Voordat de zuurkool in plastic vaatjes van vijfentwint^ liter wordt verpakt vindt door de stichting „Conex" uit Wage- ningen eerst nog een keuring plaats. Een strenge keuring, waarbij uit een rijpe put, (er zijn er talrijke), verscheidene monsters worden genomen en gecontroleerd op: het alge meen voorkomen van de zuur kool, de snit, de smaak en het aroma,, de kleuraantrekkelijk- heid en dergelijke. Het eind rapport geeft cijfers voor de kwaliteit en bevat talrijke an dere gegevens over de hoeveel heid vitamine C, suiker en keukenzoutgehalte. Is het rap port bevredigend dan mag het produkt naar de talrijke con sumenten in binnen- en bui tenland, naar de liefhebbers van een lekkere en uitermate gezonde groente. damwand-profiel en een vlak ke plaat aan de binnenzijde. Daartussen wordt een laag kunstschuim gespoten. Deze wanden blijken een grote iso lerende werking te hebben. Ook in de afgelopen zomer werden met die „bloedhitte" in deze schuren op borsthoogte nooit hogere temperaturen ge meten dan 23 graden", aldus de heer Lestraden. Geïsoleerd „Als men in dergelijke schu ren nu ook nog êens goed geïsoleerde cellen gaat bou wen van hetzelfde materiaal, dan heeft men voor preparatie maar een fractie van de ener giekosten nodig van thans. En reken er op", aldus de heer Lestraden, „dat dit gaat aan tikken, nu en in de toekomst nog veel meer, want energie zal alleen maar duurder wor den. De cellen die bij de mees te kwekers en exporteurs nu maar een paar maanden per jaar gebruikt worden, kunnen ook uitstekend dienst doen voor de opslag van andere produkten. Als men ze laat voorzien van een speciale vloer, dan kan men in die cellen - en met dezelfde machi nes die men nu voor het koe len van bloembollen gebruikt! - ook gaan diepvriezen. Men kan daarin dat tot min 25 gra den komen. Deze cellen kun nen bijv. verhuurd worden voor de opslag van boter, van ijs en van diepvriesgroenten". De bloembollencellen hadden tot nu toe vrij beperkte afme tingen. Zeker wat de hoogte betreft. Met dit type heeft de heer Lestraden radicaal gebro ken. Hij heeft nu cellen ont worpen van vijf meter hoogte. Om gemakkelijk binnen te kunnen komen met beladen hef-trucks zijn de voorwanden mobiel. Ze zijn opgehangen aan rails en door één druk op de knop gaat die wand „aan de rol". Die hoge cellen biedén ook grote mogelijkheden om bolgewassen onder kunstlicht in bloei te gaan trekken. Men kan drie, vier lagen boven el kaar zetten. Dus veel bollen in een beperkte ruimte die goed koop verwarmd kan worden. De Sassenheimer verwacht voor dit systeem van bloeien met name belangstelling van grote tulpentrekkers uit de Scandinavische landen, die ve le miljoenen bollen per winter forceren en waar de stookkos ten in de kassen uiteraard nog veel hoger liggen dan hier. Op de mechanisatieshow in Lisse, die vorige week grote belangstelling trok en waar goede zaken gedaan zijn - het bollenvak heeft een goed jaar achter de rug en is wel bereid om te investeren! - trok het systeem van de heer Lestra den grote belangstelling. Niet in het minst van de vakgeno ten die met bouwplannen rondlopen. Kopmachine Een ander opvallend nieuwtje op deze show: een kopmachine voor tulpen met een capaciteit van 500 Rijnlandse roeden per uur. Een machine die met een speciale aanbouwset nog heel wat meer kan dan alleen tul pen koppen. Men kan er dan namelijk ook slootkanten mee maaien, het loof rooien van de tulpen en narcissen en, het loof klappen van gladiolen, enz. Een machine die vele ke ren per jaar ingezet kan wor den. Een groot voordeel, want een gewone kopmachine staat elf maanden per jaar werkloos in de schuur. In Lisse toonde men de machine zonder de twee cirkelzagen en het me chanisme. We hebben dat alles er maar uitgehaald, om de spionnen van de concurrentie geen kans te geven met ons ontwerp aan de haal te gaan, zo vertelde ons de uitvinder van deze machine, de heer De Vries uit het Noordhollandse Breezand. Bloemen bossen Bloemen bossen gebeurde tot nu toe met touw, al wordt er de laatste jaren ook wel tape gebruikt. Het ziet er naar uit dat het bossen met elastiek sterk zal gaan toenemen. Uit Voorschoten kwam Cyklop met een machine die dat werk je opmerkelijk vlug en goed doet. Aan één machine kun nen twee tot drie man vlot werken en linkshandigen kun nen er even goed mee uit de voeten als anderen. De kosten van elastiek liggen zeker niet ongunstiger dan van touw, ook al omdat men per bos veel minder nodig heeft, terwijl de bos toch goed „vast" zit. Men kon in Lisse nog veel meer tijdbesparende machines zien. Ook het bollenvak spitst zich toe om met minder men sen veel meer te gaan doen in minder uren. Machines kunnen vaak een antwoord op gerezen proble men zijn, maar die machines vragen niet zelden forse inves teringen. Of de aanschaf van dergelijke apparatuur ook in economisch opzicht altijd ver antwoord is, zal een zaak zijn van sommetjes maken. Op de mechanisatietentoon- stelling in Lisse - ruim 4000 vierkante meter vol bonkende Sorteermachines, trillende tan- en af voerhanden, trek kers met een indrukwekkend tantal pk's onder de motor kap, volautomatische telma chines en nog meer wonderen van elektronisch vernuft - jtond de heer J. W. Lestraden uit Sassenheim. Hij vertelde bijzonderheden over zijn nieu we vinding, die naar hij meent, de gehele bollen- en (ellenbouw in het bollenvak ■volledig op zijn kop zal gaan !^tetten. ^Wat heb je, zo zei hij, nu aan ic huren die alleen geschikt kijn voor het bewaren en op- jlaan van bloembollen en dus >en groot deel van het jaar leeg moeten staan? Waarom vasthouden aan traditionele Douw als het op een andere manier beter en goedkoper tan? Een schuur bouwen al- een voor bollen kón in deze Djd niet meer. Zo'n gebouw Staat bij de gemiddelde bollen- cweker in de streek misschien vel acht maanden per jaar ëeg en dus renteloos. En bij ie exporteurs is het niet veel beter gesteld. Sporthal Daarom gaan vooruitstreven de kwekers en exporteurs er loe over om schuren te bou wen, waarmee men vele kan ten uit kan. Hij bouwt nu een schuur die hij zeven tot acht maanden - en dan zeven dagen per week van 's morgens ne gen tot 's avonds tien uur - kan verhuren als sporthal. In de zomermaanden en de vroe ge herfst heeft hij zijn schuur zelf nodig, maar dat is dus juist in een periode dat er van de zijde van de sportmensen weinig vraag naar hallen is. Men slaat zijn balletje dan wel op de buitenbanen. „Het verhuren van overdekte tennisbanen is een goede busi ness, want er is veel belang- -stelling voor. Tot nu toe ma- Il^ken in hoofdzaak mensen uit de regio van de mogelijkheden gebruik. Maar zou het bijvoor- beeld voor sportmensen uit ^Leiden een bezwaar zijn om 3er naar Sassenheim te komen om r g,daar te tennissen? Ik dacht a,van niet", aldus de heer Le- f^j(straden. n jExporteurs met een broeiers- n handel hebben veel cellen no- )p jdig en dus minder ruimte be- ljcftschikbaar voor de binnenspor- Qtflten. Zij hebben echter andere mogelijkheden. Voor hen heeft de heer Lestraden speciale cel len ontworpen, die volkomen afwijken van het in de bollen- ■■streek gebruikelijke type. Cel len die zich ook voor veel meer doeleinden lenen. „De nieuwe schuren hebben aiierstalen wanden. Aan de buiten- rei kt kant een plaat van het zgn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9