CDA zet opmars voort Belangstelling genoeg; geld en ruimte te weinig Premier legt nadruk op progressieve samenwerking Werkgevers in metaal stellen hun analyse ter discussie Staf bisdom tegen steun mgr. Simonis seminarie Rolduc ENQUETE: FORSE WINST BIJ VERKIEZINGEN ■Si Philips-commissaris drs. J. Bavinck overleden .„aANDAG 10 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DEN HAAG Het CDA zet zijn opmars onder de kiezers voort. De terugval van de drie progressieve regeringspartij en lijkt tot staan gebracht de PPR ziet zijn aanhang zelfs weer1 groeien en de VVD kan nog altijd rekenen op een flinke winst. Deze tendenzen spreken uit een onderzoek dat het N.I.P.O. in de laatste vijf weken van het vorig jaar heeft gehouden onder ruim 5.000 kiezers. Volgens de uitkomsten van het onderzoek, die na bewerking volgens de niet onomstreden methode De Hond zaterdag werden gepresenteerd door de V.A.R.A.-radio, zou het CDA uitkomen op 60 kamerzetels, twaalf zetels meer dan K.V.P., A.R.P. en C.H.U. thans bij el kaar hebben en vijftien meer dan de progressieve drie zou den behalen. Opmerkelijk is overigens, dat bijna een derde van de kiezers nog geen keuze heeft gemaakt. Volgens De Hond gaat het hier voor een groot deel om men sen die bij de verkiezingen in 1972 progressief hebben ge stemd. P.v.d.A P.P.R en D'66 staan vergeleken bij de vorige ver kiezingen nog altijd op verlies, maar er lijkt sprake van een kentering. De P.v.d. A hand haafde zich ten opzichte van de peiling in november vorig jaar op 38 zetels, vijf minder dan het huidige zetelaantal. De P.P.R. klom terug van drie naar vijf zetels (nog altijd twee minder dan thans) en D'66 zag zijn aanhang weer een klein beetje groeien. De partij zou op twee zetels uitkomen, vier minder dan bij de vorige par lementsverkiezingen werd be haald. De V.V.D., de grootste opposi tiepartij, zou volgensde peiling in december uitkomen op 32 zetels. Dat is tien zetels meer dan de liberalen thans bezet ten, maar beduidend minder dan het in het vroege najaar voorspelde zeteltal van 39. Bij de overige partijen deden zich vergeleken bij de peilingen sinds september vorig jaar geen grote verschuivingen voor. VUUR EN IJS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij staf en kapittel van het bisdom Rotter dam is grote verontwaardiging ontstaan, omdat de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Si monis, gedurende vier jaar een jaarlijkse bijdrage van hon derdduizend gulden zou hebben geschonken aan het groot-semi narie Rolduc van de bisschop van Roermond, mgr. Gijsen. Gesteld wordt, dat mgr. Simonis dit zonder overleg met zijn me dewerkers heeft gedaan en ook dat hij meerdere malen heeft ontkend dit groot-seminarie te steunen. Men voert tevens aan, dat de giften aan Rolduc duidelijk ma ken, dat mgr. Simonis het beleid en de afspraken van zijn mede bisschoppen doorkruist. Het bis dom Rotterdam draagt volgens deze afspraken verantwoorde lijkheid voor de theologische ho geschool van Amsterdam, sa men met het bisdom Haarlem en de orden der jezuieten, kruis heren en carmelieten. Veer minder ongelukken op rijkswegen (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De daling van het aantal verkeersongevallen op de rijkswegen heeft zich ook in 1975 voortgezet. Dat blijkt uit een overzicht van de dien 5t Verkeerskunde van Rijkswater staat. Op autosnelwegen daalde het aantal ongevallen met dodelijke afloop vergeleken met 1973 van 92 tot 59. Op enkelbaans rijks wegen met twee rijstroken daal de dit aantal van 234 tot 181. In totaal werden er in 1975 (over vorig jaar zijn nog geen cijfers bekend) 315 ongevallen met do delijke afloop geregistreerd, waarvan 45 op wegen binnen de bebouwde kom. Hoe groot het aantal personen is, dat in, het verkeer in 1975 het leven ver loor, is door de dienst Verkeers kunde nog niet becijferd. W. Drees jr. lijsttrekker DS-70 Rotterdam ANP Dr. W. Drees jr. is opnieuw gekozen als lijst trekker van DS'70, mevrouw S. van Veehendaal staat op de tweede plaats van de kandida tenlijst. Dit heeft de partijraad van DS'70 op een besloten bij eenkomst zaterdag in Rotter dam vastgesteld. Volgens partijsecretaris Nijhof van DS'70 is mevrouw van Vee- nendaal na een uitvoerige dis cussie op de tweede plaats geko men. De adviescommissie van de partij had haar onlangs op de tweede plaats gezet, het hoofdbestuur echter plaatste haar toen derde, waarna me vrouw Van Veenendaal liet we ten zich terug te trekken. Daar op is zij later teruggekomen. Partijsecretaris Nijhof staat nu op de derde plaats. Op de vierde tot en met de tiende plaats staan achtereenvolgens Jan Koningh, Zeger Hartog, Henk Staleke, Jan Pieter Andel, Mevrouw Adrienne de Koning-de Vos, An ton Rutten en Wouter Holtslag. Bovendien hebben de nationale provinciaals van alle Nederland se 'orden en congregaties afge sproken, dat zij geen steun aan eht groot-seminarie Rolduc zul len verlenen, voordat mgr. Gij sen een overeenkomst met de theologische hogeschool van Heerlen, waarvan de opleiding door hem niet wordt erkend, heeft getroffen. Vanavond zou de kwestei aan de orde komen in een ontmoe ting tussen mgr. Simonis en zijn kapittel, een adviescollege, waarin vooral dekens en stafle den zitting hebben. Van de zijde van het bisdom Rotterdam wil de men vooralsnog geen com mentaar op de kwestie geven. Protest tegen bezoek Van Kemenade aan Indonesië AMSTERDAM (ANP) Vijf jongerenorganisaties in ons land hebben geprotesteerd te- gen het bezoek van minister Van Kemenade (onderwijs) aan Indonesië. De minister vertrok zatrdag en blijft anderhalve week weg. De jongerenorganisaties vinden dat de minister zich openlijk moet verzetten tegen het bewind van de Indonesische president Soeharto. Van Kemenade zou als PvdA-minister moeten plei ten voor de vrijlating van alle politieke gevangenen en voor herstel van de democratie in Indonesië, aldus een verklaring die is ondertekend door de Fe deratie Jongerengroepen in de PvdA. het Landelijk Overleg Grondraden, het Nivon-Jonge- renwerk, het Algemeen Neder lands Jeugd Verbond en het Ko- mitee Indonesië. TEALTRONIC Zaterdagochtend hebben ongeveer 400 personeelsleden van het met ondergang bedreigde Nijmeegse computerbedrijf Tealtronic een protestmars gehouden door de binnenstad van Nijmegen. DAGSCHOOL VOOR VOLWASSENEN DEN HAAG Het tweede kans-onderwijs, de dapchool voor volwassenen, is een doorslaand succes, maar men zit tevens zwaar in de zorgen. In het cursusjaar 1975-1976 werd aarzelend met drie dag scholen voor volwassenen, door sommigen onterecht „moedermavo" genoemd, ge start. Op dit moment zijn er al 41 scholen en men ver wacht dat vrijwel alle tachtig avondscholen verspreid over heel Nederland, ook met dit onderwijs zullen starten. Dat zou betekenen dat dan onge veer 20.000 volwassenen over dag zouden proberen het ma vo-papiertje in hun zak te krijgen. Men heeft uitgere kend dat, als alles goed zou lopen, er in 1980 tachtigdui zend volwassenen een dag- of avondopleiding zouden vol gen. Maar het loopt niet goed. Dit blijkt uit een onderzoek van de heer R. A. C. Hoksber- gen, medewerker van het In stituut voor Pedagogische en Andragogische Wetenschap pen. De huisvesting bij voorbeeld. Het grote aantal leerlingen, vaak veel meer dan verwacht werd, is er de oorzaak van dat de meeste scholen vanaf het prille begin al in ruimtenood hebben gezeten. Het gevolg hiervan is dat bij de start al wachtlijsten moesten worden opgesteld, omdat er eenvoudig geen ruimte voor alle gegadig den is. Plaats voor uitbouw naar het tweede en derde cur susjaar van de mavo is er in de meeste gevallen al helemaal niet. Dit hangt sterk samen met het feit dat de vergoeding die avondscholen (en de dag scholen voor volwassenen val len officieel onder het avon donderwijs) van rijkswege slechts ongeveer 3,50 per uur per lokaal krijgen. De werkelijke kosten bedragen vaak meer dan 5,-. In een aantal gevallen sprong de ge meente, een stichtingsbestuur Onderwijs voor volwassenen, ook wel tweede kans onderwijs genoemd, is eigenlijk voor de meeste leerlingen pas de eerste kans. of een gewone dagschool, zelf bij. Maar men heeft al ver klaard dat men niet voor deze kosten kan blijven opdraaien. Er spelen nog andere proble men rond de huisvesting. Vaak had men geen of onvol doende meubilair. Sommige dagscholen voor volwassenen hebben onderdak in een kleu terschool gevonden en het be hoeft geen betoog dat de stoel tjes, de tafeltjes en de toiletten beslist aan de kleine kant zijn. Vaak waren er ook geen va klokalen voor biologie en scheikunde. Met het ontbreken van de bibliotheek en een kan tine komt nog een ander as pect in het geding. Het is na melijk gebleken dat de leerlin gen niet alleen voor het onder wijs en de daarmee betere ont wikkeling komen. Velen ko men ook omdat zij de school als een sociale ontmoetings plaats zien. Een ander struikelblok is het geld. Het is armoe troef, er is ge brek aan van alles. Geld voor advertentiekosten, meubilair, inrichting van vaklokalen, woordenboeken, atlassen, ja zelfs voor krijtjes is er niet. De vergoeding die de scholen nu ontvangen gaat in de meeste gevallen helemaal aan admini stratiekosten op. De rest moet dus door de leerlingen zelf op gebracht worden. Sommige scholen hebben nu al een schuld van 60.000 gulden. En dan de geldelijke nood van de cursisten zelf. Sommige leerlingen verkeren financieel gezien in benarde omstandig heden. Dit zijn bij voorbeeld de gescheiden vrouwen en die moeten leven van de bijstand. Vaak hebben ze vroeger niet de kans gehad om „door te leren". Daar was geen geld voor en de huishoudschool was voor meisjes goed genoeg. Nu ze na het beëindigen van hun huwelijk weer alleen staan en letterlijk met lege handen, wordt het gemis van een papiertje sterk voelen. Wil men een redelijke baan krij gen dan is zo'n diploma nood zakelijk. Naar school dus, maar dat moet financieel dan ook op te brengen zijn. Men pleit er voor om ook voor de leerlingen van het tweede kans onderwijs studiebeurzen ter beschikking te stellea Een andere groep, die moei lijkheden bij het tweede kans onderwijs ondervindt, is die van de werkloze mannen. Zo gauw zij overdag de school binnenstappen zitten ze wette lijk gezien eigenlijk fout. Het heet dan dat „zij niet meer geheel open staan voor werk". Men pleit er voor dat alle Ge westelijke Arbeidsbureaus het mogelijk maken dat werkzoe kenden het dagonderwijs voor volwassenen kunnen volgen, indien men zich bereid ver klaart passend werk te aan vaarden. Het is dan aan de scholen er zorg voor te dragen dat zo iemand dan zonder moeite op het avondonderwijs kan overstappen. De leerlingen op de dagschool voor volwassenen blijken ech te doorzetters te zijn. Veel af vallers heeft men nog niet kunnen noteren. Wel blijkt dat veel leerlingen behoefte heb ben aan bijlessen. Voor velen is het meer dan twintig jaar geleden dat ze een studieboek hebben ingekeken en voor hen ligt het tempo aan de hoge kant. De docenten die les ge ven op de dagscholen voor volwassenen menen dat men er goed aan zou doen een soort voorbereidend jaar in te lassen, zodat men weer aan het studeren kan wennen. Om niet meteen alle stof over zich heen te krijgen kiezen veel leerlingen er nu voor het di ploma in twee gedeelten te halen, twee keer drie vakken dus. Nederlands is een ver plicht vak als men voor de eerste drie vakken opgaat. Men wil bovendien ruimte scheppen voor diegenen die slechts een vak op mavo-ni veau willen leren beheersen. Bij de leerlingen gaan ook steeds meer stemmen op om naast de leervakken ook wat praktische vakken in te lassen zoals: gymnastiek, expressie vakken, tekenen, handarbeid en muziek. Men dringt echter vooral aan op „maatschappij leer". MIEKE GOEDEMANS Lange ijspegels hangen aan de bal- cons van een pand in New York dat dit weekeinde in vlam men opging. Het vriest zo hard in New York, dat het bluswater direct in ijs veranderde, waardoor het gebla kerde pand een wat vreemde versiering kreeg. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Inwilliging van de eisen van de vakbeweging bete kent, dat de zwakke bedrijven een extra klap krijgen. Meer bedrijfssluitingen en groter werkloosheid zullen het gevolg zijn. Een economische analyse wijst dat uit. Dit moet men niet zien als een dreigement van de werkgevers, zoals sommige vakbondsleiders doen, maar als een waarschuwing voor de ge volgen. Dit zei de heer A. Prins, voorzit ter van de vereniging voor de metaal- en de elektrotechnische industrie FME zaterdag in een discussie voor de radio met de voorzitter van de Industriebond NW, A. Gronevelt Naar aanleiding van de donder dag jl. vastgelopen besprekin gen voor een nieuwe cao in de metaal, zei de heer Prins onder andere, dat men zowel in als buiten de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (R.O.M.) met vertegenwoordigers van de werknemers wil discussiëren over de situatie in de metaalin dustrie. „De werkgevers stellen prijs op het oordeel van de werknemers, om samen te kun nen nagaan, of de analyse zoals de werkgevers die van de situa tie in de metaal hebben ge maakt en op grond waarvan zij hun standpunt voor het loon- overleg hebben bepaald, juist is, Automatische prijs compensatie onmogelijk dan wel fouten vertoont Zo no dig zouden we er meer deskun digen bij kunnen halen. Maar tot een dergelijk gesprek is het niet gekomen", aldus de heer Prins, tevens voorzitter van de werkgeversdelegatie in de R.O.M. De analyse van de werkgevers toont aan, dat de middelen ont breken om het automatisme van de prijscompensatie voort te zt- ten. Daarop zijn de cao-bespre kingen donderdag jJ. afgebro ken. Naar aanleiding van de opmer king van de heer Groenevelt, dat de analyse steunt op een enquête onder FME-leden, zei de heer Prins, dat de analyse is gebaseerd op landelijke gege vens, op verwachtingen van het Centraal Planbureau voor de bedrijfstak. De enquête onder de FME-leden vormt slechts een bevestiging van de feiten. MOERDIJKBRUG De Moerdijkbrug, die helemaal zal worden vervangen, is zaterdag weer van een nieuw deel voorzien. Een omvangrijk en precies werk, waarvoor de dames op de voorgrond echter nauwelijks interesse kunnen opbren gen. Den Haag (ANP) Vorige week is onverwacht op 69-jarige leeftijd overleden drs. J. G. Bavinck, lid van de raad van commissarissen van de nv Philips gloeilampenfabrieken sinds 1 oktober 1970. Daarvoor was de heer Bavinck, die in 1946 bij Philips in dienst trad, van 1954 tot aan lijn pensionering in 1970 directeur van de afdeling sociale zaken van deze onderneming. De overledene, op 24 oktober 1907 in Rotterdam geboren als zoon van prof. dr. H. Bavinck, behaalde in 1926 het einddiploma van het Marnix gymnasium in Rotterdam en ging vervolgens aan de toenmalige Nederlandse economische hogeschool aldaar economie' studeren, welke studie hij afsloot met het doctoraal examen. Na zijn studie heeft de heer Bavinck een jaar als arbeider in een Amerikaanse fabriek gewerkt. Vervolgens werd hij secretaris van de Kamer van Koophandel in Delft Als directeur van de afdeling Sociale Zaken van Philips heeft hij vele jaren voor de onderneming besprekingen en onderhandelingen gevoerd o.a. over vernieuwing van de concern-cao. Lijk geboeide zeeman uit water gehaald ROTTERDAM (ANP) Uit het water van de Nieuwe Maas in Rotterdam is dit weekeinde het aan handen en voeten geboeide lijk van de 35-jarige Ierse zee man William Fox opgehaald. Sectie heeft zaterdag uitgewe zen, dat de man door verdrin king om het leven is gekomen. De politie heeft de zaak in on derzoek. De man is voor zover bekend het laatst levend gezien op 4 december in een hotel aan de Nieuwe Binnenweg in Rotter dam. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Premier Den Uyl wil alleen met het CDA in een volgend kabinet samen werken als de progressieven in staat blij- ken-daarop hun stempel te drukken. Als dat niet lukt moet er na de verkiezingen, wat hem betreft, maar een rechts kabinet van CDA en WD komen. Hij zei dit zaterdag middag in het VARA-radioprogramma „In de rooie haan". Den Uyl maakte duidelijk, dat de progressie ve samenwerking hem meer ter harte gaat dan de samenwerking tussen PvdA en CDA. •Hij zei, dat het noodzakelijk is dat de pro gressieve partijen als eenheid optreden te gen CDA en WD. „Voorkomen moet wor den dat er na de verkiezingen een door het CDA overheerst kabinet of een kabinet van CDA en WD komt," aldus de PvdA lijst trekker. Volgens Den Uyl zal er geen sprake van zijn dat de PvdA doorregeert als de progressie ven genoegen zouden moeten nemen met een minderheidspositie in een volgend kabi net. „Ik ben er niet voor gebouwd om vice-premier te zijn," zei hij. Den Uyl acht het waarschijnlijk, dat de progressieve partijen „in een wat lossere band" naar de verkiezingen toegaan. Hij heeft de hoop overigens nog niet opgegeven, dat de PPR ondanks de kwestie rond het ultra-centrifugeprojekt het kabinet zal trouw blijven. Mocht de PPR toch afhaken, dan ontstaat er een nieuwe situatie, waarin pro gressie partijen tot „andersoortige" afspra ken dienen te komen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5