Steeds meer mensen vinden misdrijven minder erg" Meer krediet voor smallere middenberm in Lange Voort ALPHENSE COMMISSARIS OVER TOENAME CRBUNAUTEIT Bezwaren tegen plan Duivenvoorde GROENZOOM LANGS PARKEERTERREINEN „Mijn man is weer naar zee" PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 10 JANUARI 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN „Toename van de crimina liteit in '76 is een landelijk verschijnsel. Steeds meer mensen schijnen misdrijven minder erg te vinden. Een kwestie van mentaliteitsverandering". Aldus commissa ris J. Volw'erk van de Alphense politie en hoofdinspec teur A. M. Rutting over de gebeurtenissen in het vorige jaar in Alphen, toen de criminaliteit sterk toenam. In 1975 noteerde de Alphense er 66 opgelost. In 1973 werden politie 194 gekwalificeerde er van de 139 diefstallen nog diefstallen. Daarvan werden m opgelost. Hoofdinspecteur Rutting: „Wij zijn als politie toch wel enigszins afhankelijk van het toeval. We mogen ook niet vergeten dat de inbreker mondiger wordt. Vingeraf drukken worden nog spora disch gevonden. Sporen zijn zeldzaam geworden. Allemaal zaken die het oplossen bemoei lijken". Commissaris Volwerk tekende hierbij aan dat het vooral voor de recherche zaak is nog doelmatiger te gaan werken. Mogelijk dat ook de uitbreiding van het politie korps een stap in de goede richting kan zijn. Inspecteur Rutting: „We moeten trachten de extra mankracht dienst baar te maken. Dat sorteert het meeste effect al is dat zeker nog geen garantie voor een beter resultaat". Volgens de commissaris is ook de groei van Alphen een van de oorzaken die het voor de politie steeds moeilijker maakt misdrijven op te lossen. „Nie mand plaatst nog vraagtekens als men een onbekende ziet Criminaliteit Sassenheim toegenomen SASSENHEIM De crimi- i naliteit in Sassenheim en Warmond is in 1976 geste gen. In totaal werden 201 misdrijven bij de politie gemeld tegenover 166 het jaar ervoor. Ook het aantal verkeerson gevallen nam toe: van 193 in '75 tot 299. Eén ongeval kende een dodelijke afloop, 64 kenden lichamelijk let sel. j De rijkspolitie, groep Sas senheim, constateerde vo rig jaar 1067 overtredingen (in '75 1161). Het aantal ver keersovertredingen be droeg 607. Van de misdrij ven waren de meeste ver mogensdelicten, zoals dief stal en inbraak. OEGSTGEEST Het college van b. en w. van Oegstgeest zal de gemeenteraad voorstellen een aanvullend krediet van 12.500 gulden beschikbaar te stellen voor de verkeersvoorziéningen op het gedeelte van de Lange Voort bij het winkelcentrum. Het aanvullend krediet is be stemd voor de versmalling van de middenberm van het betref fende gedeelte, die bij wijze van experiment was aangelegd. Tot de versmalling is overgegaan omdat de wielrijders op de rij- stroken in de klem dreigden te I raken. Door het aanvullende krediet zullen de kosten van de overigens provisorische ver- keersvoorzieningen oplopen tot j een bedrag van 24.000 gulden. Verder stelt het Oegstgeester college de raad voor een krediet van 8000 gulden beschikbaar te stellen voor de verplaatsing van de ingang van de Floraschool in i oostelijke richting naar de hoek j Lange Voort/Lijtweg, dit om de j veiligheid van de leerlinen van j deze school te vergroten en om I de parkeerplaatsen langs de Lange Voort weer vrij te ma ken. De aangebrachte verkeersvoor- zieningen op de Lange Voort, waarvoor de raad al in februari van dit jaar 11.500 gulden be schikbaar stelde bestaan uit een splitsing van het bedoelde ge deelte rijweg in twee rijstroken van elk drie meter breed met daartussen een verhoogde mid denberm van drie meter. Verder werd er tegenover de hoofdin gang van de nieuwe winkels een voetgangersoversteekplaats van 7 meter breed aangelegd. Om dat de wielrijders op de drie meter brede jij stroken in het gedrang dreigden te raken wor den nu middels een veimalling van de middenberm de rijstro ken verbreed. Floraschool De verplaatsing van de ingang van de Floraschool naar de hoek Lange Voort/Lijtweg, op aandrang van de oudercommis sie en bestuur van de school omdat deze de oorspronkelijk voorgestelde verplaatsing van de ingang naar het parkeerter rein aan de Lijtweg niet wense lijk vonden zal 8000 gulden gaan kosten. De werkzaamheden be staan uit de verplaatsing zelf, het aanbrengen van beplanting bij de oude ingang, het laten vervallen van een deel parkeer- strook en als trottoir aanleggen en het plaatsen van palen met kettingen. Parkeerstrook De verkeerscommissie heeft geadviseerd de parkeerstrook aan de noordzijde van de Lange Voort tussen Lijtweg en Koren bloemlaan op te heffen omdat er hier herhaaldelijk gevaarlijke situaties ontstaan door het inste ken en wegrijden van auto's. Voorts wordt gevreesd dat de vestiging van het postkantoor aan de Lange Voort het gevaar verder zal doen toenemen. Er dient, aldus de commissie, voor komen te worden dat er auto's kunnen staan op de rijweg. Het college kan zich met het advies van de commissie verenigen en stelt de raad voor de parkeer strook op te heffen en een stop- verbod in te stellen voor de noordzijde van de Lange Voort tussen Lijtweg en Koerenbloem- laan. Jubileum Warmonds Koster Jan" WARMOND Warmonds „Koster Jan" vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum als koster van de St.-Mattiaskerk. Mgr. dr. Stieger hield tijdens de mis de feestpredikatie. Koster Jan van Amerongen wil de eigenlijk niets hebben van een groot feest of een inzame ling onder de parochianen. „Ik deed mijn werk en ik doe het graag. Dat is niets bijzonders", aldus de jubilaris. De koster kwam in 1952 naar Warmond bij pastoor Gussenho- ven. Deze pastoor zorgde er voor, dat de kerk grondig werd herbouwd, hetgeen „Koster Jan", zoals heel Warmond hem noemt, veel extra werk oplever de. „De kerk moet er steeds keurig uitzien", stelt de jubilaris dan ook. „Ik ben een Pietje Precies". Hetgeen hij illustreert door op te merken dat hij ook de kerkwas eigenhandig uit voert De belangstelling voor de jubileumviering was gisteren groot. Honderden parochianen kwamen de jubilerende koster de hand drukken. Volop belangstelling voor het jubileum van Warmonds Koster Jan LEIDSCHENDAM - Bij de Raad van State zijn twee be zwaarschriften ingediend tegen het bestemmingsplan-Duiver voorde. Volgens het raadslid J. A. W. Pohlkamp van Groep Nieuw Leidschendam die hier over schriftelijke vragen aan B. en W. heeft gesteld, hebben re- clamenten echter geen bezwaar aangetekend tegen de voorgeno men bebouwing, maar de Kroon verzocht een uitspraak te doen over de slechte en onveilige ver keersafwikkeling in de omge ving van de Graaf Willem de Rijkelaan. De heer Pohlkamp heeft gevraagd of het college tijdig bij reclamenten heeft geïnformeerd of men de beroep sprocedure tot bij de Kroon al dan niet zou volgen en wat de reactie van het college is ten aanzien van de inhoud van de bezwaarschriften. Verder of met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening het grootste deel van Duiven voorde toch uitgevoerd kan worden. Vier gewonden bij aanrijding in Sassenheim SASSENHEIM - Vier gewon- den vielen zaterdag bij een aan rijding tussen een personenauto waarin twee echtparen zaten en een NZH-bus op de Warmonder- dam in Sassenheim. Beide ern stige gewonden werden opgeno men in het Academisch Zieken huis in Leiden. De twee andere inzittenden van de personenauto liepen lichte verwondingen op. De vier inzittenden van de auto waren op weg naar de viering van het 30-jarig huwelijksfeest van een der echtparen. Jongen gedood bij betoging in Baskenland BILBAO In de Baskische stad Sestao is gisteren een 15- jarige jongen om het leven ge komen, toen de Spaanse politie een eind wilde maken aan een betoging van circa 10.000 Bas- ken die pleitten voor amnestie voor de resterende ongeveer 200 politieke gevangenen. PPR-voorzitter in Leiderdorp LEIDERDORP De voorzitter van de PPR, de heer Van Hooge- vest is woensdag 12 januari te gast bij het actiecentrum Leiderdorp van de PPR. De heer Van- Hoogevest, die onlangs Ria Beckers is opgevolgd, zal spreken over actuele politieke zaken, de kernener gie en de huidige economische situatie. De bijeenkomst wordt gehouden in de Menswording aan de Gallaslaan en begint om kwart over acht. Vragen raadslid Noordwijk NOORDWIJK Het raadslid De Wit heeft aan B. en W. gevraagd de grote parkeervlakten in de badplaats wat aantrek kelijker te maken door deze van een bomenrand te voorzien. Het college heeft toegezegd het voorstel nader te bezien. „Parkeerterreinen zijn in seizoenplaatsen vaak een noodzakelijk kwaad, 's Zomers heeft men ze nodig om de overmaat aan glanzend blik 4e bergen, maar buiten de zomermaanden ontsie- ren de grauwe, uitgestrekte tegelvlakken het dorpsbeeld. Met het aanbrengen van een bomen- of heesterzoom langs de parkeerterreinen zullen deze vlakten visueel minder groot aan doen. Bovendien krijgt de schaarse groenvoorziening van het zeedorp een welkome aanvulling", aldus meent het raadslid. Het idee van het raadslid zal ook het leefmilieu in de aangren zende woongebieden ten goede komen. De spelers van Lythemuthen in 't Spant LEIMUIDEN „Mijn man is weer naar zee". Dit was de titel van het blijspel in drie bedrij ven, dat zaterdagavond in het Spant werd gepresenteerd door de toneelvereniging „Lythemu then". Het gezelschap had zich prima voorbereid op deze uit voering, zodat het voor de goed gevulde zaal een avond „smul len" was. Ook nu bleek weer dat Kees van der Meer, een geboren toneelspeler is. De ogenschijnlij ke eenvoud, waarmee hij zijn rol als de sullige echtgenoot van Tonia Goethals, speelde, was su bliem. Tonia zelf, vertolkt door Gerda Strobbe, deed het trouwens ook uitstekend, evenals Hans Ver- nooy als Gijs Overdevest en Ton van Tol en Clara van Vliet als het echtpaar Koeman. De twee hofdrollen stonden op naam van Hans en Els Schrijvers, waarbij Hans bovendien de regie van het stuk voerde. Mede dank zij de professionele medewerking van antiekboerderij „De Veen- hoeve" uit Nieuwveen.die het meubilair en de toneelaankle ding verzorgde, zag het decor er goed uit. Het werd bovendien nog opgesierd door bloemwerk van bloemisterij W. J. Straathof. De haarverzorging was in han den van kapsalon Jacques van Veen. Na afloop werd gedanst op mu ziek van de eroeD „Jungle". Gegevens van een nummer of kenteken ontbreken. Wij heb ben speciale kaartjes waarop de gegevens van duurzame ge bruiksgoederen genoteerd kunnen worden. Met zulke ge gevens zou de politie ook meer kunnen doen". Verkeer Een piek vertoonde ook de verkeersongevallen. In 1976 vonden 986 aanrijdingen plaats. Hierbij waren 11 doden te betreuren, terwijl 189 men sen er bij gewond raakten. Ten opzichte van 1975 een fik se stijging. Toen registreerde de politie 729 aanrijdingen. In specteur Rutting hierover: „Alphen wordt groter, meer verkeer, terwijl ik de indruk heb dat ook het aangiftebe drag bij de aanrijding gewij zigd is. Men roept er eerder de politie bij, omdat dan de af wikkeling van de schade wat beter verloopt Velen hebben in het verleden juist met die schadeafwikkeling problemen gekend als men na een aanrij ding deze schade zelf wilde oplossen". De meeste ongeluk ken in Alphen vinden plaats op de doorgaande routes, zoals Rijksweg 11 (De Hoorn, Prins Bernhardlaan, Verkeersplein Gouwsluis en de Steekterweg). Ook op de Oranje Nassausin- gel-Herenweg gebeurden een fiks aantal aanrijdingen. De snelheidscontroles heeft de Alphense politie geïntensi veerd. In 1976 werden er 785 hardrijders op diverse plaat sen in Alphen bekeurd. In 1975 waren dat er 611. De politie constateerde verleden jaar dat er 592 maal door een rood verkeerslicht werd gere den. In 1975 was dat 300 keer het geval. Ook het gedrag van de weggebruiker verslechter de. Er. werden 289 bonnen uit geschreven omdat men ver keerd inhaalde, niet genoeg af stand bewaarde of niet rechts van de weg reed. Doorrijden na een ongeval deden 62 auto mobilisten terwijl 77 maal werd geconstateerd dat ie mand onder invloed achter het stuur van zijn auto zat. Een cijfer dat eveneens sterk stij gende is. Response De Alphense politie vindt dat er op dit moment te veel „een richtingsverkeer" is van de politie. Inspecteur Rutting: „Er komt bijna geen response uit de burgerij. Dat moet ver anderen. Wij hebben als poli tie de medewerking nodig en hulp van de burgers". De com missaris tekende hierbij aan: „Dan kunnen wij trachten een antwoord te vinden op de vraag van het publiek. Daar kan de toekomstige wijkagent een steentje toe bijdragen". SASSENHEIM Gedurende af- j gelopen week werd er door de J politie 's middags op de Hoofd- straat en in de Concordiastraat controle gehouden op het nale ven van parkeers- en stopverbo den. Er werden 18 overtredin gen geconstateerd, waarvoor proces-verbaal werd opge maakt. Van de zijde van de politie wordt erop gewezen dat op verkeerd parkeren nadruk kelijk zal worden toegezien. ROELOFARENDSVEEN - Het i SJA gaat vanavond praten over de fancy fair, die in maart ten i bate van de Alkemadese vereni- gingen zal worden gehouden. Op de informatieve bijeenkom st, die in het tafeltenniscentum van de Treffers in Roelofa- rendsveen plaats vindt, is iedere vertegenwoordiger van een ver- dend en niet herkiesbaar zijn de dames H. H. Mol-Schuil en F. Bouma-Smids. Als nieuwe kan didaten stelt het bestuur voor de dames van Nieuwpoort-de Vos en Blaazer-van Essen. Na de pauze zal de Stichting Nationaal Rheumafonds een voorlichtingsprogramma pre senteren. De afdeling verzorgt al sinds jaren de rheumacollecte in beide dorpen, waardoor de rheumabestrijding een bekende klank heeft bij de dames. Het bestuur verwacht dan ook veel belangstelling van de leden. ZOETERWOUDE De receptie ter gelegenheid van het afscheid van Zr. Theodosia in Huize Em- maus aan de Bennebroekweg 1 in Zoeterwoude zal beginnen op woensdag 12 januari om 17.00 uur en duren tot 18.00 uur. Daarvoor hebben alleen geno digden toegang, (vanaf 15.30 uur) Krayczyrski-Landman en A. IJ zerman (penningmeester). De heer H. J. B. Zeijlstra, die ruim drie jaar voorzitter is geweest, fungeert nu als vice-voorzitter. Afgetreden zijn de bestuursle den T. Kuil (penningmeester), H. G. Thomas en J. L. den Hollan der. WARMOND Op 12 januari zal St. Matthias uit Warmond een nieuwjaarsconcert geven in Sportzaal Klim Op aan de Ende- poellaan in Warmond. Harmo nie, drumband, majorettes en minirettes zullen zorgen voor een gevarieerd muziekprogram ma en een wervelende show. De toegang voor donateurs is gratis terwijl anderen ƒ3,50 betalen. Aanvang 20.00 uur. HAZERSWOUDE - De geza menlijke activiteiten van PvdA eh PPR in Hazerswoude vormen onderwerp van gesprek tijdens de openbare vergadering van de PvdA-afdeling, die donderdag 13 januari vanaf 20.00 uur in hotel Groenendijk wordt gehou den. Ook wordt aandacht be steed aan „EI" (dat betekent: eigen informatie), die de socia listen van tijd tot tijd huis aan huis in Hazerswoude bezorgen. Het naderende PvdA-congres zal eveneens op de bijeenkomst onder de loep worden genomen. De EHBO-ver- enlging Stomp- wijk vierde gis termiddag in Het Blesse Paard het veer tigjarig bestaan. Het bestuur van de zestig leden tellende ver- enigng reci pieerde en had vriendschappe lijke wedstrij den georgani seerd. Zo kon den de talrijke aanwezigen zien hoe de EHBO-ers el kaar met pleis ters en verband behandelde. KORTWEG SASSENHEIM - Het Nieuw jaarsfeest van de „Saksen" werd zaterdagavond bij „Cees Ineke" uitbundig gevierd, met als speciale gasten „de Bokken" uit Voorhout die ook hun kapel „de Dwarsfluiters" hadden mee gebracht. Na een welkomst woord van Prins Nelis I van „de Saksen" deed deze zijn Voor- houtse collega, Prins Pim een onderscheiding cadeau. Prins Pim zei het een grote vreugde te vinden om met z'n gevolg het eerste feest in het nieuwe jaar bij te kunnen wonen, waarbij hij sprak van een broederfeest, want „de Saksen" zijn uit „de Bokken" geboren, meerdere Saksen waren eerst bij de Bok ken, waarbij hij in het bijzonder noemde Prins Klaas de Eerste, de huidige Saksen-president, die in Voorhout een eervolle plaats innam. Prins Pim op zijn beurt, deelde ook onderscheidingen uit, met als eerste „de gouden Bok" voor Prins Nelis I. Verder was er optreden van beide groe pen Dansmariekes, polonaise lo pen en werd er gedanst, waarbij het dansorkest „de Trawanten" medewerking verleende KATWIJK Tijdens de leden vergadering van de Katwijkse afdeling van de VVD is drs. F. L. van Velsen tot voorzitter ge kozen. Andere nieuwe bestuur sleden zijn mevr. A. P. E. moet veranderen, „anders is, het voor ons vechten tegen de bierkaai. Mensen komen aan gifte doen van vermissing van goederen. Meestal weten ze niet meer te vertellen dan dat het een fototoestel of fiets is. eniging welkom. De aanvang is 20.30 uur. BODEGRAVEN Medio ja nuari start de Volksuniversiteit weer met haar voorjaarspro gramma. Op woensdagmidda gen is er creativiteit voor de jeugd. De volwassenen komen op donderdag 13 januari voor het eerst aan bod in de eerste van vier discussieavonden naar aanleiding van de Teleac-serie Wetenschap in Beweging. De kosten hiervan zijn 8 gulden voor leden en 12 voor niet-leden. Het begeleidend materiaal kost 10 gulden. Verder zijn er cursus avonden voor tekenen, schilde ren, pottenbakken, wandkleder maken, binnenhuisarchitectuur donkere kamer, volksdansen er yoga. Het secretariaat van dc VU is gevestigd Wilgenoord 10.' tel. 13711. lopen op de galerij van een flatgebouw. Je denkt niet meer: wat moet die hier. In een kleinere gemeenschap valt een vreemde meteen op". In specteur Rutting vindt dat ook de mentaliteit van de burger LEIMUIDEN Morgenavond zal de afd. Rijnsaterwoude/Lei- muiden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar jaarlijkse algemene verga dering houden in zaal Keijzer. Vóór de pauze staat het huis houdelijk gedeelte op het pro gramma, met als belangrijkste punt de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden. Aftre- Commissaris Volwerk

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4