"Leger in Spanje belooft rouw aan Juan Carlos Mozambique steunt Britse voorstellen inzake Rhodesïè Geen opzienbarende veranderingen op komst VLUCHT UIT ZUID-AFRIKA Russische dirigent vestigt zich in Westen VVD boekte winst ma abortusdebat Jicht Churchill 'aangerand Veel doden door giftige sojakoeken Rituele moorden Z.-Afrika Marsbeving geregistreerd Britten zes maanden aan EEG-roer NA 1( 'RIJDAG 7 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT JADRID (Reuter) Koning Carlos van Spanje heeft ngedrongen op tucht en rouw bij de strijdkrachten in moeilijke tijd die Spanje ns doormaakt. Ra zijn appèl op de strijdkrach- fn kreeg de koning van luite- knt-generaal Manuel Gutierrez Éellado, de vice-premier die speciaal belast is met de defen sie, de verzekering dat de mili taire leiders achter de poging van de koning staan om het politieke en maatschappelijke kader van het land te hervor men. Koning Juan Carlos sprak op een nieuwjaarsreceptie. Twee weken geleden heeft hij de be zem gehaald door het veilig heidsapparaat en vier generaals de laan uit gestuurd. „Wij leven in een moeilijke tijd", aldus de Spaanse koning die de generaals verzocht de bevelen van de regering op te volgen voor het welzijn van het land, ook als deze bevelen mochten indruisen tegen hun persoonlij ke overtuiging. „Laten wij ons niet laten intimideren door hen die willen dat wij de moed en onze eenheid verliezen en gede moraliseerd raken". In de herfst van het vorig jaar kon men tekenen van onenig heid binnen de strijdkrachten waarnemen. Twee generaals keerden zich toen openlijk tegen het plan van premier Suarez een eind te maken aan de dicta tuur die wijlen generaal Franco veertig jaar heeft uitgeoefend. Gutierez Mellado zei voorts dat de Spaanse strijdkrachten ge moderniseerd en beter uitgerust moeten worden om de uitdaging van de jaren tachtig het hoofd te kunnen bieden. De New Yorkse ac trice Robyn Good man speelt de rol van Patty Hearst in een film die docu mentaire die maan dag in Londen in roulatie komt. Patty Hearst is de doch ter van de Ameri kaanse kranten magnaat; zij is ver oordeeld wegens deelname aan ac ties van een terreur groep, het Symbio- nese Bevrijdingsle- Carter officieel gekozen tot president WASHINGTON (AP) - Jimmy Carter is gisteren officieel tot president der Verenigde Staten gekozen. In aanwezigheid van alle leden van het Congres wer den 51 enveloppen geopend waarin het resultaat van de stemming stond, die werd voor gelezen. Die enveloppen waren afkom stig van de 50 Amerikaanse sta ten en van het District Colum bia, dat wordt gevormd door de hoofdstad Washington en naaste omgeving. Zij bevatten het sultaat van de stemming kiesmannen in elke staat en het district Columbia. niging: als m< a.u (van onze parlementaire redactie) I )EN HAAG Het inmiddels roemruchte abortusdebat in de leze oterste j£amer op i4 december j.l. waarbij mede door toedoen van 'rT 'e VVD-fractie het arbotrusvoorstel van liberale en socialistische Tweede Kamerleden werd verworpen, heeft tegen veel verwach- 5r ingen in geleid tot een kiezerswinst voor de VVD en verlies voor h dnnle ProÊress'eve partijen. leriikfPit uit de resultaten van het tien dagen geleden gehouden verkiezingsonderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Direct voor het abortusdebat sprak 17 procent van de door de an h^S ondervraagde kiezers een voorkeur uit voor de WD. Volgens lt kgfie uitslag van het jongste onderzoek zou 21 procent van de kiezers 'de titfp de WD stemmen als er in de week tussen Kerst en Nieuwjaar srs ^Verkiezingen zouden zijn gehouden. "mr (Pe P°siüe van het CDA onderging ten opzichte van de voorlaatste in D^)edhig geen wijziging. Zowel voor als na het abortusdebat scoorde Ie serFet ^DA 37 procent van het aantal ondervraagde kiezers. De aanhang van PvdA, PPR en D'66 liep gedurende de maand december terug van 37 procent naar 35 procent, hetgeen zou ^^betekenen dat het CDA bij verkiezingen aan het eind van december grootste partij zou zijn geworden. Het jongste verkiezingsonder- _zoek van de NSS heeft eveneens tot het opmerkelijke resultaat JHgeleid dat steeds minder mensen er voor voelen om bij verkiezingen ^naar het stemhokje te gaan. Half december zei nog 72 procent van het aantal ondervraagden, dat men wilde gaan stemmen. Eind jdecember was dat „opkomstpercentage" gedaald tot 67 Versperd Bij de Zuidfranse stad Nice zijn grote rotsblokken op de spoorbaan gevallen, die langs de Cote d'Azur loopt. Het treinverkeer zal gêruime tijd gestremd zijn. Montego Bay (UPI) Lady Sa- rah Roubanis, 54-jarige nicht i wijlen Sir Winston Chur- U en zuster van de hertog £'an Marlborough is gisteroch tend vroeg in haar luxueuze huis buiten Montego Bay op pamaica aangerand en bestolen, po heeft de politie meegedeeld. Lady Sarah, wier meisjesnaam Lady Sarah Spencer-Churchill ■s woont al enkele jaren op Ja- Tnaica. Zij is getrouwd met [Theocropoulos Roubanis, een welgestelde Griek. [Volgens de politie waren vier Bewapende mannen de villa, die LContent" heet, binnengedron gen en hadden geld geëist Een der mannen vergreep zich aan lady Roubanis. Lady Roubanis is een hoekige vrouw van 1.85 meter lang. Zij is twee keer •erder getrouwd geweest. Zij en ïaar man wonen eigenlijk in JCorinthe in Griekenland maar [de wintermaanden plegen zij [door te brengen op Jamaica. Reddings schip In Japan is een luchtschip ontwik keld om mensen te redden uit branden de flatgebouwen. Het onbemande luchtschip, dat ra diografisch wordt bestuurd, vliegt hier langs de Tokioto- ren, tijdens een nieuwjaarsdemon stratie. Het lucht schip heeft ook zuurstofmaskers aan boord voor mensen die door '1 rook bedwelmd Lf zijn. Lutherse bisschop Lilje overleden HANNOVER (DPA) - Hans Lilje (77), een van de leiders van het protestants verzet te gen de nazi's in Duitsland is gisteren in Hannover overle den. Lilje leidde samen met Martin Niemoeller het verzet in de evangelisch-lutherse kerk. Hij was ook een van de stichters van de Lutherse Wereldbond. In Uppsala in 1968 was hij voorzit ter van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken. MAPUTO (Rtr) Na een ken- wind. De president staat ook nel ijk zeer bemoedigend ge- achter het houden van verkie- sprek met de Mozambikaanse zingen voor Rhodesië onafhan- president Samora Machel is de kelijk wordt. Een stroming bin- Britse voorzitter van de Rho- nen de nationalisten van Rho- desiëconferentie, Ivor Richard, desië vindt het politieke overleg doorgereisd naar Tanzania. Ri- zinloos en staat op het stand- chard toonde zich „zeer tevre- punt dat alleen nog gewapende den en bemoedigd" over zijn strijd een meerderheidsbewind besprekingen in Maputo. Mo- kan brengen. Machel, die duide- zambique geldt als het onbuig- lijk maakte dat hij zijn persoon- zaamste van de „frontlinie-sta- lijk standpunt gaf en niet sprak ten", maar Richard heeft er namens de Rhodesische natio- niettemin steun gevonden voor nalisten, steunt die stroming dus zijn voorstellen die de Rhodes- kennelijk niet. iëconferentie uit de imapsse Zodra een interim-regering tot moeten halen. stand is gekomen kan de guer- Richard zei dat president Ma- rilla beëindigd en kunnen de chel voorstander is van een' economische sancties opgehe- vreedzame oplossing van het ven worden, zo zei Machel vol- conflict in Rhodesië. Volgens gens de Britse weergave. Mor- Britse zegslieden meent Machel gen reist Richard naar Zambia, ook dat Rhodesische blanken waar de staatshoofden van de een actieve rol moeten kunnen vijf frontlinie-staten een topcon- spelen in de overgang naar een ferentie hebben belegd over Afrikaanse meerderheidsbe- Rhodesië. ADVERTENTIE JOHANNESBURG (AFP) Vier Zuidafrikanen eens naar Botswana gevlucht Andrew Masondo, die actief betrokken zij geweest in het verzet een Afrikaanse hoogleraar aan de neger-universi- tegen de Zuidafrikaanse regering zijn naar het teit Fort Hare, die twaalf jaar gevangen heeft buitenland gevlucht. gezeten op Robben-eiland wegens lidmaatschap Eric Abraham, een blanke journalist die onder van het ANC (de verboden nationalistische bewe- meer voor de BBC en Engelse kranten werkte en ging) heeft zijn toevlucht in Londen gezocht. De een eigen persbureautje had opgericht, is naar Indiër Sonny Singh, ook een oudgediende van Botswana gevlucht. De regering had hem een Robben-eiland en sinds zijn vrijlating onderwor- publicatieverbod en beperkte bewegingsvrijheid pen aan beperkte bewegingsvrijheid is eveneens opgelegd. Een voormalig voorzitter van de blanke naar het buitenland gevlucht, studentenbond Nusas, Craig Williamson, is even- Djakarta (AFP) In Djakarta is bericht ontvangen dat op Oost-Java 69 mensen rijn ge storven en honderden ernstig ziek geworden na het eten van sojakoeken die waren gekocht op de markt van Pnrwohardjo. Negen personen betrokken bij de fabricage en de verkoop van de koeken zijn aangehouden. Tussen de 260 en 300 zieken zijn in allerijl overgebracht naar zie kenhuizen in de omgeving. Ve len verkeren in levensgevaar. De sojakoeken waren op 31 de cember gebakken en op 2 janua ri verkocht MOSKOU (UPI-AP) Rudolf Barsjai, een van Ruslands bekendste diri genten, is gisteren per vliegtuig naar Wenen ver trokken nadat hij van de autoriteiten een uitreisvi sum had gekregen. Vóór zijn vertrek uit Mos kou zei de 52-jarige musi cus nog niet te weten waar hij zich gaat vesti gen. Parijs, Londen en New York behoren tot de mogelijkheden. Barsjai richtte in 1956 het kamerorkest van Moskou op. Hij dirigeerde dit or kest 20 jaar lang maar vroeg tenslotte een uit reisvisum aan toen de au toriteiten hem herhaalde lijk hadden geweigerd het orkest te begeleiden op reizen naar het buiten land. Voorts heeft de Oostduit- se dichter Bern Jentzsch (36) die een open brief aan de Oostduitse partij leider en president Erich Honecker heeft gestuurd, waarin hij de toenemende vervolging van schrijvers in rijn land openlijk ver oordeelde, besloten in het Westen te blijven, aldus hebben welingelichte bronnen bekend gemaakt Bern Jentzsch was vorig jaar oktober op een nor maal visum naar Zwitser land gekomen om een bloemlezing over Zwitser se dichtkunst voor te be reiden voor een Oostduit se staatsuitgeverij. Abie Nathan niet naar Akaba AMMAN (AP) Jordanië heeft de kruistocht van Abie Nathan tot een voortijdig einde gebracht door de weigering hem toestemming te verlenen de haven van Akaba aan te doen, zo is van officiële zijde vernomen. Nathan heeft op 2 januari een succesvolle poging onderno men door het Suez-kanaal te varen nadat dit eerder tot tweemaal toe door Egypte was verboden. Na zijn triomfante lijke aankomst in de Israëlische havenstad Eilat had Nathan aangekondigd naar Akaba te willen varen. PIETERSBURG (Reuter) In Zuid-Afrika rijn deze week weer mensen ritueel vermoord. In de buurt van Pietersburg rijn de lijken gevonden van vijf mensen die door medicijn mannen „ter dood veroordeeld" waren omdat zij verantwoor delijk werden geacht voor de dood van drie voetbalsuppor ters die bij een verkeersongeluk om het leven waren geko men. Tijdens de kerstdagen werd een echtpaar op de brandstapel gezet nadat de bezweringen van een medicijnman hen als schuldigen voor hetzelfde verkeersongeluk hadden aangewe zen. De politie heeft verscheidene arrestaties verricht. PASADENA (Reuter) De onderzoekers van het Vikingpro ject in Pasadena, Califomië, hebben bekendgemaakt dat zij naar alle waarschijnlijkheid de eerste „beving" op Mars hebben opgetekend. Instrumenten van de Viking-11 maanlander registreerden op 7 november van het afgelopen jaar een uniek en ongewoon sterk seismisch verschijnsel, aldus de onderzoekers. Buit van roof opgesoupeerd Hij 3r SAN FRANCISCO ine di- (AP) Verleden jaar heeft een man die de werkte voor een fir- en ma die voor geld- de transporten zorgt uit eft een gepantserde wa- en gen een half miljoen dollar gestolen. Deze man, de 26-jarige Ri chard Rees, is nooit gegrepen. Gisteren meldde een krant te San Francis co een lange brief te hebben ontvangen van Rees, die was ge post in Kansas City in Missouri, waarin de schrijver zegt van de buit vrijwel geen cent meer over te hebben. AUes was schoon opgegaan aan vrouwen, drank, paardenrennen, au to's, geschenken en andere genoegens. De krant heeft het epistel overhandigd aan de FBI. Anthony Crosland...or ganisatie efficiënter ma ken.... Roy Jenkins....eerste viool spelen in het dage lijks bestuur... Van onze correspondent Roger Si mons LONDEN Roy Jenkins, Groot- Brittannië's socialistische ex-minis ter van binnenlandse zaken, sinds begin 1977 president van de Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft gisteren in Brussel de eerste vergadering geleid. Jenkins' landgenoot en gewe zen collega, minister van buiten landse zaken Anthony Crosland, be gint op 12 februari met een filosofi sche toespraak tot de Europese afge- vaardigen in Luxemburg zijn ambtsperiode van zes maanden als voorzitter van de Europese minis terraad. Het Verenigd Koninkrijk dat op de alfabetische lijst van de negen EEG-landen helemaal onder aan staat, krijgt dus eindelijk de kans om in Europa de eerste viool te spelen. De beschouwt dit als een gelegenheid om de andere lidstaten te tonen, hoe in een economische en politieke gemeenschap de lakens uitgedeeld moeten worden. De Britten staan nog altijd erg scep tisch ten aanzien van de EEG. Ze hebben kennelijk teveel verwacht van hun lidmaatschap. Ze dachten, dat na hun toetreding al hun econo mische problemen in een handom draai opgelost zouden worden. Toen dit niet het geval bleek en hun eco nomische situatie integendeel nog verslechterde, begonnen rij zich af te vragen, waar het lidmaatschap van de EEG dan wel goed voor was. Tony Crosland hoopt, dat tijdens zijn voorzitterschap van de minister raad de Britten „Europa" beter zul len leren kennen. Hij is nog geen vol jaar staatssecretaris van buitenland se zaken en zeker niet groot-Brittan- nië's beste. Ten aanzien van Europa heeft hij altijd gunstige gevoelens gekoesterd. Ze waren soms niet be paald vurig, maar toch voldoende sterk om hem in het beruchte refe rendum van 1975 voor Britse toetre ding te doen stemmen. Crosland was toen al verstandig ge noeg om niet te verwachten, dat het Britse lidmaatschap automatisch ge volgd zou worden door een econo misch mirakel. Hij heeft eigenlijk altijd meer belang gehecht aan de politieke dan aan de economische voordelen van de EEG. In de zes maanden van rijn voorzitterschap is Londen de tijdelijke diplomatieke hoofdstad van Europa. Rijkelijk betaalde Europese ambte naren, ministers en regeringsleiders zullen zich nu in Engeland bij het voortdurend aanzwellende leger van kooplustige buitenlandse bezoekers voegen. Het Britse publiek zal voor het eerst de EEG in werking zien op eigen bodem. Nieuwe kantoren Naast Lancaster House in Londen, aan de Mali, waar de meeste verga deringen zullen plaats vinden, wer den nieuwe „tijdelijke" kantoren ge bouwd. Buitenlandse journalisten zullen dit keer behoorlijk ontvangen worden in de oude Bath club, aan Brookstreet, waarvan een nieuw in ternationaal perscentrum wordt ge maakt. De negen ministers van bui tenlandse zaken kunnen een rustig privé-weekeinde doorbrengen op het meer dan 400 jaar oude Leedskas teel, 60 kilometer van Londen, gele gen nabij de stad Maidstone, in het Engelse graafschap Kent. Dit prach tige gerestaureerde slot werd elf eeu wen geleden gebouwd op twee ei landjes in het midden van een vijver. Het Foreign Office in Londen be schikt nu over een nieuw „presiden tieel secretariaat", met 17 ijverige ambtenaren, die zich hard inspannen om buitenlandse correspondenten ervan te overtuigen, dat Groot-Brit- tannië tegenwoordig toch wel Euro pees begint te denken. In mei zullen de nieuwe Londense kantoren ge bruikt worden voor de conferentie van Navo-ministers, terwijl ze in juni een rol kunnen spelen naar aanlei ding van de conferentie van gemene bestpremiers. In de Britse hoofdstad kan dit jaar bovendien een economische topcon ferentie van de Grote Zeven plaats vinden, ofschoon de Britten het in tegenstelling tot de Fransen nog te vroeg vinden om in dat ver band al te spreken van mei of juni. Er moet eerst met president Carter over gepraat worden. In de zes maanden dat minister van buitenlandse zaken Crosland voorzit ter van de Europese ministeraad is, zal Groot-Brittannië 60 tot 80 bijeen komsten organiseren in Londen. Het krijgt ongeveer 3000 telegrammen te verwerken, die zullen binnenstromen via het diplomatieke telexnet van de negen. De ministers van buitenland se zaken komen niet alleen samen op het Leedskasteel, maar ook in Londen, waar tevens de mogelijk heid bestaat van een gezamenlijke conferentie van de ministers van fi nanciën en buitenlandse zaken. Geen nieuwigheden Ook in Brussel en Luxemburg zullen gedurende zes maanden alle verga deringen van de ministerraad voor gezeten worden door de Britten. To ny Crosland zal zich vaak naar Straatsburg of Luxemburg begeven om er genomen beslissingen (of hun uitblijven) te verantwoorden. Lon den verwacht ook, dat het een be langrijke rol zal spelen bij het stre-. ven naar eensgezindheid op het aan gaan van compromissen in de minis terraad. Het toenemende belang van een gecoördineerde buitenlandse po litiek van de Negen zou kunnen lei den tot de organisatie door Groot- Brittannië van gezamenlijke diplo matieke initiatieven, met de Britse minister als woordvoerder van de EEG in het buitenland. Dit alles betekent niet, dat de overi ge lidstaten nu ophef makende nieu wigheden moeten verwachtea Lu xemburg en Nederland rijn er voor Groot-Brittannië niet in geslaagd merkwaardige verbeteringen tot stand te brengen. De Britten, die in hun eigen land eerste klasse klunge laars rijn, maken geen betere kans op slagen dan hun voorgangers. Mi nister Crosland is trouwens voor zichtig genoeg om geen „vuurwerk van nieuwigheden" te beloven. Hij zal wel trachten de EEG-organisatie efficiënter te maken. Vergaderingen dienen op tijd te beginnen in aanwe zigheid van alle ministers, sprekers moeten bondig rijn, lunches en di ners mogen niet te lang duren. De problemen, die onder Crosland's leiding behandeld zulen worden, zijn belangrijk voor alle lidstaten en dit niet in het minst voor het Verenigd Koninkrijk. In de eerste plaats is er de visserij kwestie, die volgens de Britten niet gauw opgelost zal zijn, verder de grote internationale mone taire vraagstukken, werkloosheid, de wereldeconomie, multilaterale han delsovereenkomsten en landbouw prijzen. De voorzitter van de minis terraad kan het verloop van de de batten in zekere mate beïnvloeden, omdat hij de agenda opstelt, maar iedere lidstaat mag om het even welk onderwerp ten berde brengen. Of ze daar ver mee zullen komen, is een andere kwestie. De Britten rijn desondanks toch van plan hun tijdelijke machtspositie tot het ui terst te exploiteren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11