LANGS OMWEGEN Fotografie in de versnelling „We voelen ons weeskinderen" Meerburg-orgel verheft met Kerstmis zijn stem opnieuw Leidse stichting dreigt subsidie mis te lopen HUISVESTING WERKENDE JONGEREN DINSDAG 4 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA S DOOR m'in omwe9en door stad en ,and kom 'K graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Fotograaf Jan Holvast, na 21 jaar arbeid thans volwassen Op fotografisch gebied valt er iets te beleven in Leiden. Daar is Gronin ger Jan Holvast - koninklijk uitge dost met een Habsburgse baard dracht en een gebeeldhouwde pijp - die behalve met zijn uiterlijke ver schijning nu ook indruk maakt met een flitsend procédé. Holvast heeft meegedeeld, thans volwassen te zijn, meerderjarig. Jan drukte 21 jaar ge leden in Leiden zijn eerste prenten af en pas nu vindt-ie, dat hij tot volle wasdom is gekomen. Tot een bepaal de hoogte althans. Wat gebeurde er? Holvast, die burgerlui en pers onder zijn clientele telt, is een bliksemsnel le visser geworden. Volgens zijn ei gen zeggen heeft hij een unieke graad van volwassenheid bereikt. Inderdaad sta je er even van te kijken, bij dit zelfs landelijk hoogstandje. Tot vorige week duurde het nog ruim een half uur voordat je je foto op het droge glimmend of mat in de hand had. Thans is Jan iedereen te vlug af met een zwart- wit-afdruk die binnen de twee minuten kant en klaar naast de rekening gelegd kan worden. Nabestelling niet meer mor gen, maar „een ogenblik mevrouw, me neer"; u hoeft er niet eens meer voor te gaan zitten. In de tijd dat u het geld uit de portemonnee heeft gehaald, ligt ook de prent van Jos en Mary op de toon bank. Het bedrijfsrisico („ik kom morgen wel even de nabestelling ophalen", maar dan zie je ze niet meer terug) is tot een minimum beperkt Maar Jan Holvast (dag en nacht voor u paraat) is verder gegaan. Ook in klem- is hij de concurrentie te vlug af. Hoe vlug weet ik niet, maar Jan heeft een uitzon derlijke beslissing genomen en daardoor kan hij nu ook via de „twee-bads-kleure- nontwikkeling" kleurenfoto's supersnel afleveren. Ik mag wel zeggen, dat het bedrijf is versneld, maar Jan zelf is er vrij kalm onder gebleven. Zó kennen we hem weer. KOPERENJUBILEUM BUREAU VOORLICHTING IN LEIDEN: LEIDEN De stichting Huisvesting Werkende Jongeren dreigt de subsidie voor haar oude pan den mis te lopen bij de rijkssubsidieregelingen die in de nota huisvesting alleenstaanden en tweepersoons huishoudens van staatssecretaris Van Dam zijn aangekondigd, dat staat vermeld in het jaarverslag van de Stichting over het jaar 1975. Volgens staatssecretaris Van Dam is dat „het nadeel van de voorsprong", aangezien de stichting in een tijd dat er nog geen subsidies voor de aankoop en aanpassing van oude panden bestonden als één van de eerste organisaties tot die aankoop overging om de huisvestingsnood onder de jongeren aan te pakken. Omdat uit die ongesubsidieerde tijd een schuld van ruim 150.000 gulden is overgebleven vindt de slichting het onaanvaardbaar dat door de voorsprong de oude panden buiten de subsidieregelingen vallen en wenst ze dat alsnog veranderd te zien. Daarmee wordt volgens de stichting ook recht gedaan aan de werkende jongeren die bereid waren om in de eerste bestaansjaren van de stichting vanaf 1970 hoge huren te betalen in de hoop voor een volgende generatie bewoners lagere huren te ki•'en bewerkstelligen. Uit het jaarverslag blijkt dat de stichting wil doorgaan met de bouw van premiekoopwoningen, iets waartoe zij is overgegaan toen na een aantal jaren de verschillende subsidiemogelijkheden nieuwbouw aantrekkelijk maakten. Voorbeelden van nieuwbouwprojecten die nog aan de gang zijn zijn het Utrechtse Jaagpad, waar een gebouw met 54 appartementen wordt neergezet en Kweeklust in het Morskwartier bij de Storm Buysinghstraat,. een flatgebouw met 93 appartementen. Kweeklust wordt gedeeld met de universiteit en de stichting Studenten Huisvesting. Uit het jaarverslag komen twee plannen naar voren: de bouw van veertie'ri eenkamer-apparte menten in de tuin van de Plantage (de gemeente moet hierop nog reageren) en de bouw van een aantal premiekoop-appartementen op de plaats van de voormalige kweekschool aan de Paulus Buysstraat. De laatstgenoemde woningen zouden dan moeten worden samengetrokken met het pand Rijnsburgerweg 93/93a, dat eigendom van de stich ting is maar in slechte staat verkeert. Tenslotte pleit de stichting in het jaarverslag voor nieuwe afspraken met de gemeente over toewij zingsnormen, op grond van de gegevens per 31 december 1975: 674 woningzoekenden staan inge schreven, daarvan zijn er 374 in de leeftijd van 20 tot 24 jaar. reau bleven, werden zelfs nog groter. Men zag zich gecon fronteerd met steeds meer nieuwe taken, die men met dezelfde beperkte capaciteit (2 voorlichters en twee, later drie bureauassistenten en secreta resses) maar moest zien te kla ren. Van Leiden-promotion kwam niets meer terecht. Om nog maar te zwijgen van de voorlichting over het stedelijk gebeuren op scholen en aan eerstejaarsstudenten, die Le- lieveldt zo graag ter hand had genomen. Bij het toenemende werk en de onvoldoende man kracht moest hier juist dras tisch het mes in worden gezet. En dan op een punt waar de staatsburgerlijke opvoeding toch al zoveel wensen overlaat, gezien de grote apathie, ja zelfs antipathie onder de bur gerij als het gaat om politieke zaken. „Het is voor ons een enorme teleurstelling dat we zelf niet in staat zijn de voorlichting over en begeleiding van de inspraak over de integrale aanpak van de Leidse binnen stad 'ter hand te nemen. Er was alleen maar geld voor een tijdelijke voorlichter, die een jaar of wat zo kunnen komen werken. Op de geplaatste ad vertentie kwam geen enkel respons. In 1968 hebben we zelf al het initiatief genomen de burgerij te betrekken bij de toekomst van de Leidse bin nenstad. Toen stonden we al met een stand en folder op de Leidato", merkt Lelieveldt op. De creativiteit van de Leidse voorlichters werd echter in de kiem gesmoord: „We verzui pen nu in de routineklussen. Alle afdelingen van het stad huis zijn gegroeid. Er is een heel team van stadsontwikke ling verschenen om het proces van stadsvernieuwing op gang te brengen. Voorlichting bleef daarentegen even klein als het was, hoewel er bij de ambtelij ke reorganisatie juist voor een uitbreiding was gepleit", ver telt mr. Lelieveldt. Verdrievoudigd Inderdaad is de extra man die het bureau voorlichting in het vooruitzicht was gesteld door het college van b. en w. al twee maal een jaar opgescho ven. Hij prijkt nu op de begro ting van 1979. En dan te be denken dat het merendeel van de steden die Leiden in grootte benaderen een team van 5 tot 10 voorlichters ter beschikking heeft. Een uit z'n jasje ge scheurd dorp als Zoetermeer met 50.000 inwoners heeft al een staf van 8 man, maar Lei den moet het met al zijn pro blemen en de gigantische re novatie- en rehabilitatieprojec ten die inmiddels her en der gestart zijn, stellen met 5 man, de administratieve steun inbe grepen, terwijl het werk intus sen is verdrievoudigd. De parochianen van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (ze kennen zichzelf al jaren veel be ter als „wij van de Meer burg") aan de Zoeter- woudse Hoge Rijndijk, zullen hun Kerstliederen dit jaar (1977 dus) weer kunnen zingen met be geleiding van een echt «orgel. Door allerlei nare omstandigheden stond het pijporgel al een jaar of tien op non-actief en was vervangen door een elektrisch of elektro nisch (dat is voor „pijp- gebondenen" nauwelijks uit te maken) instru ment. Nadat r-a 'ochiaan Petrus van R,_v. het tij delijke voor het eeuwige had verwisseld, bleek bij testament, dat de overle dene in 1975 een legaat, in de vorm van onroe rend goed, had nagela ten. Dit onroerend goed werd later in klinkende munt omgezet en het bisdom was er verguld mee. Zo ongeveer was althans de getuigenis van de heer J. P. M. Feijen, secretaris van het kerkbestuur, die een en ander toelichtte. De Meerburgkoren hadden al geruime tijd geleden aange drongen op restauratie van het orgel; ze hadden er zelfs een Vpotje voor. Goed bedoeld, N—aM Het Meerburgorgel blijft behouden maar voor kerkorgelvernieu wing komt heel wat kijken. De koren financierden zelfs zelf voor een deel het vervangende elektrische orgel. Maar nu komt de mededeling van de restauratie als een milde voor jaarsregen op de koren en de hele parochie neer. De 80-jari- ge kerk had eerst een beschei den pijporgeltje, maar later kwam het huidige instrument. waarvan het oudste gedeelte nog van Maarschalkerweerd is, van de bouwer van het Hartebrugkerkorgel dus. En daar mag je je petje voor afne men. Ongeveer 20 jaar geleden kreeg het orgei zijn laatste grote beurt onder pastoor Kouwenhoven. Eind van het jaar staat het orgelfront op de balustrade van de koortribu ne; de speeltafel krijgt een plaats op het priesterkoor, on middellijk bij het liturgisch ge beuren. Het aantal registers wordt tot 12 uitgebreid. Advi seur is orgeldeskundige Van der Harst uit Hilversum. In elk geval vind ik het een groot genoegen te kunnen melden, dat in deze regio een orgel behouden is gebleven. Project Kweeklust in het Morskwartier waar 93 appartementen worden gebouwd ,,Het kan ook anders in Leiden". Dat was de slogan waarmee links Leiden in 1974 lonkte naar de gunst der kiezers. Een belofte, een toezegging, het moest anders, beter gaan. „Inspraak". „De burger bij het bestuur betrekken". Twee I I andere beloften die in de rode banieren geschreven stonden, j deden de Leidse kiezers reikhalzend uitzien naar de toekom- j st. We zijn intussen 2 1/2 jaar verder en de wapenfeiten op het gebied van de inspraak en de kontakten met de burgerij 1 zijn al die tijd breedvoerig in deze kolommen bezongen. Het college toonde zich ijverig in het uitbrengen van nota's: j het „Plan van Actie voor de binnenstad", „Verder op weg j naar een integrale aanpak van de Binnenstad". Stuk voor stuk geschriften die de mond vol hebben van bevolkingsin vloeden fraai aangeduid als de „open plan procedure". Bij de renovatie, die ook volgens strakke niet te halen schema's werden uitgestippeld was het al niet anders. En het kwam allemaal terecht op de smalle schouders van de twee beroeps- voorlichters, Lelieveldt en Volmer met hun drie assistenten. Zij moesten de nieuwe producten van de linkse club maar aan den volke verkopen. Alleen er werd niet bij gezegd hoe ze dat klusje moesten klaren. Dat werd en passant maar vergeten. Het bleef bij een belofte, zoals het grootste deel van het linkse verkiezingsprogram tot nog toe bij een belofte is gebleven. Een belofte van een mannetje extra, die tot twee keer toe een jaar werd opgeschoven. Hoe men op zo'n manier wil proberen z'n zaakjes te verkopen, hoe men dan daadwer kelijk de burger bij het bestuur wil betrekken blijft een raadsel. Maar ach, veel beloven, weinig geven doet het volk in vreugde leven. ARJEN BROEKHUIZEN i (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Kersvers in het nieuwe jaar vierde Leiden ongemerkt op I januari al weer een koperen jubileum: het 12 1/2-jarig bestaan van het Bureau Voorlichting van het Stadhuis. Een beperkt aantal mensen dat onder de bezielende leiding van bureauchef mr. Jan C. Lelieveldt dagelijks probeert de burger wat dichter bij het bestuur te brengen en voor te lichten omtrent alles wat men op het stadhuis aan snode en minder snode plannen uitbroedt Op 1 juli 1964 stapte de toen 33-jarige Lelieveldt uit de Haagse kringen over naar Leiden om daar de burger en plaatselijke pers te gaan voorlichten over het stadsbestuur. Voor hem betekende het een terugkeer naar de stad die hij al uit zijn studententijd kende: Lelieveldt studeerde rechten onder Leids regime en met medestudent Van Agt (de huidige CD A-lijsttrekker) in Nijmegen. „We hebben het gevoel, dat we een beetje genegeerd worden". Geen woorden maar daden Als pionier in de Leidse voor- lichlingswereld wist hij een aantal aardige primeurs op zijn naam te brengen. Niet al leen was hij de uitvinder van de knipselkrant „allerleids" (tegenwoordig een rubriek in deze krant), maar ook had hij de landelijke primeur van een huis-aan-huis verspreide be grotingskrant die een dankba re ruggesteun werd voor de raadsleden. In deze tijd kwam „voorlichting" trouwens met nog meer eigen produkties: boekjes en kranten over de Leidato, het Gezondheidscen trum in Leiden-Noord, een brochure over 65+ zijn in Lei den. Daarnaast zette het bu reau zelf acties op touw die het aankondigde in de pers, zoals bijvoorbeeld de schoon maakacties onder leiding van de toenmalige wethouder me vrouw Den Haan-Groen. Bu reau Voorlichting kreeg in de Leidse pers een warm onthaal. De locale kranten vermeldden trouw iedere verjaardag van Lelieveldt en de zijnen. „Ga zo door, bureau, en stuur ons nog eens een fijn verhaaltje over de Leidse Hout. Daar groeit een zeer exquise brandnetel- soort, die best eens uitvoerig mag worden besproken", schreef Theo Dirks die dagen in Het Vrije Volk. Kentering Leidse voorlichters. Lelden verloor langzaam aan het beeld van een statige Heren studenten-stad. De financiële noden van Leiden traden ster ker en sterker op de voor grond. Het fenomeen van arti kel 12-gemeente, het onder streng toezicht staan van ho gere overheden, deed in Lei den zijn intrede. In deze tijd vestigde het bu reau voorlichting zich ook in de hal van het stadhuis, direct naast de ingang na heel wat omzwervingen in het statige pand aan de Breestraat Zo vlak bij de deur kwamen er steeds meer mensen langs en kregen Lelieveldt en de zijnen pas goed kontakt met de bur gerij. Toen zagen zij ook pas goed wat de noden van de Leidenaars waren en aan wel ke informatie zij behoefte had den. De eerste informatrice van het bureau fungeerde zelfs als een sociale raads vrouw. In haar bureaula lagen kalmerende pilletjes, asperien- tjes en stonden bekertjes wa ter klaar, zoveel gestrande en huilende mensen kreeg zij da gelijks bij zich. Mensen die zich geen raad meer wisten: waar moesten ze met hun pro blemen naar toe? Het was ook in deze tijd dat de roep om een burgerraadsman, een ombuds man getraind op dit soort werk, steeds krachtiger wer- d. De burgerraadsman kwam, maar de problemen van het gemeentelijk voorlichtingsbu Voorlichter mr. J. C. Lelieveldt Mr. Lelieveldt wijst op de tien tallen telefoontjes die men da gelijks ontvangt van woning zoekenden. De stormloop op de informatiebalie als de ter mijnen voor huursubsidie weer aflopen. Want het is niet alleen de gemeente Leiden zelf die de voorlichters handen vol werk geeft: de rijksoverheid doet dapper mee. Er zijn we ken dat er vier tot vijf bewo- nersbrieven de deur uit moe ten om de burgerij voor te lichten over wat er in hun straat gebeuren gaat en dat moet allemaal nog foutloos ook, want gaat er iets mis dan zit ieder als een kat in de gordijnen: „een goede voor lichting is de Leidenaar als een verworven recht gaan be schouwen. Dat is allemaal mooi en aardig maar wij lopen er dag-in-dag-uit voor op onze tenen. Want al die brochures moeten wel als het kan alle maal gisteren klaar zijn". Het koperen jubileum van bu reau voorlichting wordt over schaduwd door de problemen waarmee deze hardwerkende ambtenaren kampen. Zo wei nig mensen en dan zo'n stad. „Als je voorlichter in Leiden geweest bent moet het wel gek gaan als je elders nog een nieuw probleem tegen komt", aldus mr. Lelieveldt. „Maar ik heb het gevoel dat we een beetje genegeerd worden. We voelen ons behoorlijk wees kinderen. Sinds in 1974 de voorlichting uit de handen van de burgemeester werd ge haald en terecht kwam in de portefeuille van wethouder Van Dam (interne organisatie en financiën) hebben de ge meenteraad en commissies nooit meer enige bestuurlijke aandacht aan onze afdeling gegeven: we bestaan helemaal niet meer nu we bij „finan ciën" zijn ondergebracht. Mijns inziens een ernstige fout. Van alle kanten is deze jaren de productie van dit gemeentelijk bedrijf gegroeid, maar men is vergeten iets aan het verkoopapparaat te verbe teren. Op deze manier worden we bijna gedwongen half werk te gaan leveren en als er iets funest is voor de rela tie met de burgerij is het dat wel". Maar in 1970 was het uit met de pret. Toen kwam een ken tering in het werk van de

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5