Omzet veilingen bijna 1,6 miljard Warmundastraat en Schiphollijn in commissievergadering Nieuwjaarsrecepties ROK EN PARFUM GESTOLEN Rijnsburgs winkelcentrum opent september Wethouders- verkiezing in Leidschendam PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 4 JANUARI 1977 DEN HAAG/LEIDEN De omzet van de groente- en bloemenveilingen in Zuid- Holland over 1976 bedraagt bijna 1,6 miljard gulden. Dit is bijna 189 miljoen gulden méér dan over 1975. Deze stijging van 13,4 procent is voor 117 miljoen gulden afkomstig van de groente- en fruitveilingen en voor 72 miljoen gulden van de bloemenveilingen. Bloementeelt Voor, de bloementeelt was 1976 in het algemeen geen gunstig jaar. De omzetstij ging die desondanks plaatsvond is dan ook bijna geheel toe te schrijven aan de grotere aanvoer van de bloemenproduk- ten t.o.v. 1975. De sterke expansie die de bloementeelt onder glas de laatste jaren heeft gekend, lijkt zijn begrenzing bereikt te hebben. De stagnering in de groei van de export naar Duitsland is daarvan een duidelijk bewijs. Daarnaast heeft de war me zomer enerzijds een verminderde vraag naar bloemen tot gevolg gehad, terwijl anderzijds door het warme weer de produktie van slag raakte. De sterk groeiende concurrentie van de export van bloemen door derde landen, zoals Kenya, Columbia en Israël is daar bij een groeiend structureel probleem voor de afzet van de Nederlandse bloe men. Op de prijsvorming van o.a. anjers, tro- sanjers en snijgroen had deze ontwikke ling reeds een negatieve invloed. Resumerend kan worden gesteld, dat de rentabiliteit van de bloementeelt in 1976 voor het eerst sinds jaren slechter was dan van de groenteteelt. Groenteteelt De groenteveilingen in Zuid-Holland za gen hun omzet met 13,8 procent stijgen. Deze omzetstijging is dit jaar voor een deel het gevolg geweest van de hogere opbrengsten, met name in de volle- grondssector, terwijl in de glasgroente sector een aanmerkelijk verhoging van de aanvoer van groenteprodukten heeft plaatsgevonden. Als gevolg van de langdurige, warme en vooral droge zomer waren de oogsten van de vollegrondsprodukten minder groot, hetgeen overigens geheel werd ge compenseerd door hogere prijzen, met name in het tweede halfjaar. De glasgroenten hebben, zij het in minde re mate, ook van deze prijsstijging in de zomer geprofiteerd. De behaalde omzet stijging voor deze produkten is echter vooral te danken aan de hogere produk tie per oppervlakte-eenheid. Bij tomaten was er sprake van een iets lagere middenprijs en een aanmerkelijk hogere produktie per vierkante meter. De prijsvorming van de tomaten heeft zich na een matige start in het vroege stöok- seizoen in de loop van het voorjaar goed hersteld. De middenprijs van de komkommers gaf, bij een goede oogst, een aanmerkelijke stijging te zien. In de met paprika's beteelde oppervlakte is in 1976 een zeker stabilisatie ontstaan, terwijl de prijsvorming van dit produkt beter was dan het jaar daarvoor. De aubergine behoort nog altijd tot de kleinere produkten. De explosieve uit breiding van deze teelt in 1975 had toen een teleurstellende prijsvorming tot ge volg. Bij een iets kleiner areaal in 1978 is een aanzienlijk prijsherstel opgetreden. Over het algemeen waren de uitkomsten van de teelt van kleinere gewassen zoals radijs, koolrabi en rettich redelijk goed te noemen. In de groentesector kan worden terugge zien op een redelijk goed jaar, waarbij de omzetstijging van 117 miljoen gulden de verwachtingen heeft overtroffen. Zoals te doen gebruikelijk op de eerste maan dag in het nieuwe jaar werden er ook gisteren in veel gemeenten weer nieuwjaarsrecepties gehouden. Werd de handenschudceremonie van het Leidse gemeentebestuur minder be zocht dan ooit. in de randgemeenten paradeer de een bont gezelschap van verenigingsmen sen, middenstanders, prominente en minder prominente notabelen, bejaarden en jongeren langs de leden van deze lokale overheden, om hen alle wijsheid en goeds voor het pas begonnen jaar toe te wensen. In een aantal gemeenten ging de receptie vooraf door een met veel cijfers doorspekte 'nieuwjaarsrede van de eerste burger. Zo niet in Alkemade, waar de goede wensen niet door kritische geluiden vooraf gingen en burge meester Bolten evenmin als vogelwichelaar optrad. Het bleef in Alkemade bij veel handen schudden (zie foto). Fietsers en bromfietsers gescheiden Fietsers en bromfietsers gaan voortaan gescheiden over de Nieu we Zeeweg in Noordwijk. De hier gelegen fietspaden zijn sinds kort voorzien van een bord dat hen alleen nog maar openstelt voor de echte fietsers. Alles wat een hulp motor heeft moet voortaan van de rijbaan van de Nieuwe Zeeweg gebruik maken, waar op hun beurt geen fietsers mogen komen. De gemeente Noordwijk heeft tot deze maatregel moeten besluiten in verband met de verkeersveilig heid van het (brom)fietsverkeer op de Nieuwe Zeeweg. Vooral aan de zuidzijde (richting Bollenbad) le verde het samenrijden van fiets en bromfiets op het twee meter brede fietspad nogal eens gevaarlijke si tuaties op. Nu op het fietspad geen brommers meer mogen komen hoopt men dit gevaar bezworen te hebben. WASSENAAR - Donderdag 6 januari organiseert het bestuur van de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een nieuwjaarsre ceptie voor de leden in hel N.P.B.-gebouw aan de Lange Kerkdam. Voor donderdag 20 januari staat een contactoch tend, eveneens in het N.P.B.-ge bouw op het programma met als spreekster mevrouw V. van Hamm-Rijsdijk, lid van de emancipatiecommissie, die de regering zal adviseren over een vijfjarenplan met betrekking tot de emancipatie van de vrouw. WASSENAAR De bestaande schoolraad voor het openbaar lager onderwijs is opgeheven en in de plaats daarvan is er een gemeenschappelijke schoolraad in het leven geroepen voor al het openbaar onderwijs, dus zo wel ldeuter- en lager als voort gezet onderwijs. De nieuwe schoolraad zal maandagavond 10 januari om 8 uur in het raadhuis worden geïnstalleerd. KORTWEG In deze openbare samenkomst zal de heer E. H. Schuyer een inleiding houden over de inte gratie van het kleuter- en het lager onderwijs. LISSE Zondag 9 januari aan staande is er een jeugddienst in de Grote Ned. Herv. Kerk aan het Vierkant te Lisse. Deze dienst begint om 19.00 uur. Voorganger zal zijn de heer Sj. P. Zwaan uit Amsterdam. Muzi kale medewerking wordt ver leend door de groep Gospel Train uit Alphen. Het thema van de dienst, welke door de Gereformeerde-Hervormde Jeugddienstcommissie van Lisse wordt georganiseerd, is „Weet je Wetje". LISSE De recreatiecommissie van het gemeenschapscentrum De Poel in Lisse belegt vrijdag avond 7 januari een klaverjas- avond. Men begint in 't Poel- huys om 20.00 uur. LISSE Ook op 7 januari star ten de onderlinge danswedstrij den weer in het Baken achter Rehoboth in Lisse. Damliefheb bers kunnen, nu de competitie ten einde loopt actief blijven door in te schrijven voor deze onderlinge wedstrijden. Men kan zich opgeven tot op de eer ste wedstrijdavond. Prinsen naar Damzwabbers LElDSCHENDA.il - Car- navalsprinsen uit Voor schoten, Katwijk, Sassen- heim, Zevenbergen en Amersfoort zullen met hun Raden van Elf zaterdag 8 januari het feest opluiste ren dat de Leidschendamse carnava Is vereniging „Damzwabbers" ter gele genheid van het vijfjarig bestaan geeft in de Davo- showroom aan de Veurse Achterweg in Leidse hen- dam. De carnavalsvereniging verwacht behalve de eigen circa 350 leden, vertegen woordigers van het ge meentebestuur en 150 intro ducés, uit bovengenoemde vijf gemeenten ongeveer 200 gasten die in bussen zullen arriveren. Uit Voor schoten komen „de Forse Caters", uit Katwijk de „Stichting Karnaval", uit Sassenheim „de Saksen", de Stichting Karnaval Ze venbergen en uit Amers foort „de Leutbroeken". MGR. SIMONIS INSTALLEERT NIEUW DEKENAAL COLLEGE ZOETERWOUDE De Bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis zal zondag 9 januari het vorig jaar benoemde nieuwe dekenaal college van Leiden komen installeren. De installatie vindt plaats tijdens een eucharistieviering in de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk, 's middags om 17.00 uur. De gebruikelijke avondmis zal die dag komen te verval len. Oud-directeur Bols overleden NOORDWIJK - Op de Alge- mene Begraafplaats van Noord wijk is gistermorgen jhr. A. W. G. van Riemsdijk ter aarde be steld. Jhr. Van Riemsdijk over leed op oudejaarsdag na een langdurige ziekte op een leef tijd van 67 jaar. De heer Van Riemsdijk was oud-directeur van de Bols-fa- brieken en voormalig lid van de Noordwijkse gemeenteraad voor de onafhankelijke groepe ring Gemeentebelangen, aan vankelijk als eenmansfractie sinds 1953, maar later werd het zetelaantal van Gemeentebelan gen verdubbeld. Het zo typisch aristocratische raadslid zette zich tijdens deze periode vooral in voor het behoud van de oude dorpskern, zijn lindebomen, an tieke pompen en hoogbejaarde gevels. Behalve op het terrein van de gemeentepolitiek was jhr. Van Riemsdijk actief in de Stichting VW Noordwijk, de Noordwijk se sportraad en andere organi saties van en voor de burgerij. F. A. van Swieten overleden STOMP WIJK In Stomp wijk is overleden de heer Frans A. Van Swieten, voormalig voorzit ter en secretaris-penningmees- ter van de L.T.B. afdeling Stompwijk en voormalig lid van de vakgroep veehouders van de ze bond in Haarlem. Naast zijn activiteiten op agrarisch terrein heeft de heer Van Swieten zich ook ingezet voor de parochiege meenschap: jarenlang was hij lid van het kerkbestuur. NOORDWIJK Op nieuw jaarsdag blijkt er te zijn inge broken in een drietal woningen aan de Kapelleboslaan in het Langeveld. Men verschafte zich toegang door aan de achterzijde van de panden een raam te forceren. Uit de woningen werd geld ont vreemd, terwijl de dieven ver der belangstelling toonden voor dekens en voor de rokken uit de damesgarderobes. Na verschil lende van deze kledingstukken te hebben gepast, viel de keus op een rokje van maat 40, blijk baar bestemd voor een der vrouwelijke leden van het inbre kersgilde. En passant nam men ook nog enige flesjes parfum mee. Ieder die tips of inlichtin gen meent te kunnen verschaf fen, wordt verzocht zich met de recherche in verbinding te stel len (tel. 01719-11100). WARMOND De commissie Ruimtelijke Ordening van Warmond buigt zich vanavond over enkele belangrijke punten; advies Stad en Landschap inzake bebouwing Warmundastraat, de Schiphollijn en ontwikkelingen gebied Oranje Nassaulaan. Deze punten hebben de bijzondere belangstelling van het publiek. Voor de huizen in de Warmun dastraat is momenteel een actie groep van bewoners hard aan het werk om de huizen voor sloop te behoeden en voor min der geld dan de gemeente en de woningstichting hadden bere kend, te laten renoveren. Zoals de woningstichting en de ge meente aanvankelijk bereken den zou renovatie van de wonin gen in de Warmundastraat per woning meer dan 70.000,- moe ten kosten. De actiegroep wist iemand te vinden die een reno vatieplan op kon stellen voor ruim 40.000,- per woning. De ontwikkelingen rond de Oranje Nassaulaan werden tot nu toe uitsluitend in besloten vergaderingen besproken. Of dat vanavond weer het geval zal zijn is nog niet bekend. De Schiphollijn zal zeker veel belangstelling van het publiek trekken na een oproep door een lid van het aktiecomité Schip hollijn aan de bewoners die het dichtst bij de lijn zouden ko men te wonen om vooral hun stem te laten horen over de manier waarop de geluidshin der en de visuele hinder zullen worden aangepakt. Nabij de Padoxlaan loopt de lijn het dichtst langs de bebou wing op slechts 30 mtr. afstand en bij de Van Wassenaarstraat is de afstand niet veel groter. De bewoners van deze straten zul len zeker willen weten wat hen te wachten staat in de toekomst en welke mogelijkheden er zijn om de hinder enigszins te beper ken. ningbouw op de hoger gelegen verdiepingen. Alle winkels hebben inmiddels een bestemming. De volgende firma's zullen zich er vestigen: C. H. G. Frijns (slijterij/noten/- kaas); M. C. van den Anker (huish. art./ijzerwaren/speel- goed); N. Bleichrodt (D. en H. konfectie/babykl./lingerie); B.V. Garant service (radio/TV/wit- goed); P. Ravensbergen (luxe en huish. artikelen); A. v.d. Mey (Supermarkt en levensmidde len); B.V. Luycks optiek (Op tiekzaak);, H. Kruider (Complete woninginrichting); F. Saton (ju- welier/horloger); W. Zandbergen (drogisterij/parfumerie). RIJNSBURG Er komt al aar dig schot in de Hoftuin, het nieuwe Rijnsburgse winkelcen trum aan de Anjelierenstraat. De Padoxlaan in Warmond, waar de Schiphollijn nauwelijks 30 meter van de huizen verwijderd zal blijven. LEIDSCHENDAM - Na de beëdiging van het CDA-raadslid F. O. P. de Boer zal de gemeen teraad in de vergadering van maandag 10 januari de wethou der kiezen die de plaats moet innemen van de in december overleden heer H. J. Bunnik. De CDA-fractie zal daarbij de heer J. J. Meijer voordragen. Op de agenda staat verder aanschaf fing van een mattenwagen voor het gymlokaal aan de Zaagmo lenstraat, de bekrachtiging van een overeenkomst met de firma Remmerswaal in verband met een wijziging van een bestem mingsplan, aanleg en verhuur van een volkstuincomplex in Leidschendam-noord, krediet voor asfaltering van de Noord- heylaan en onder meer beschik baar stellen van een krediet voor stedebouwkundige advie- De bouw van het winkelcen trum begon na de laatste bouw vakvakantie. Op 14 september stortte wethouder De Mooy de eerste kolom van de boven bouw. Thans, drie maanden la ter, is de bouw al weer gevor derd tot de tweede verdieping. Tot tevredenheid van bouwer en winkeliers overigens, want men heeft al een fikse voorsprong op het bouwschema bereikt. Het project omvat negen winkelpan den op de begane grond en wo-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4