Verhuizing PTT-ers kost half miljoen per arbeidsplaats meubelshowÜI apport-Menten niet volledig in openbaarheid STADSBUSSEN KUNNEN AANZIENLIJK STILLER Carter wil Brezjnev ontmoeten PIETERSPLEIN STRAKS DICHT? nieuwjaarsdag ISZE mijnoersMEUBELEN ^Kra:;rH;r„a: Hartelijk dank schaatsend 1977 4-jarig meisje in Italië ontvoerd foidóe (3owa/nt Vrijdag 31 december 1976,67e jaargang no. 20621 Wim Kan ipenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. mties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27: jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I om 19.45 uur film „Politie volgt het spoor" en om 21.50 uur Wim Kan. Ned. II om 20.25 uur Hello, Dol ly- Zaterdag Ned. I film Ochtend patrouille. Ned. II om 22.20 uur Zar und Zimmermann. Zondag Ned. I om 20.40 uur De vergaderzaal. Ned. II om 21.50 uur Beethovens Negende. Veel bewolking Veel bewolking met slechts hier en daar wat sneeuw of ijzel. Tot overwegend matig afnemende wind uit zuidelijke richtingen. Maximumtemperaturen van rond het vriespunt aan de kust tot min 3 graden in het oosten van het land. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: invallende dooi en enige tijd neerslag. rukt, waardoor bepaalde personen in diskre diet zouden kunnen worden gebracht, vond bij Scheffer geen weerklank. Hij trachtte de minister te overtuigen van de noodzaak tot volledige openbaarheid, met verwijzing naar het onlangs door het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie uitgebrachte rapport over de omstreden joodse geleerde Weinreb, en diens activiteiten gedurende de oorlogsjaren. Ook in dat rapport, dat volledig openbaar is gemaakt, komen veel personen voor die nu nog leven. Uiteindelijk heeft Scheffer zich echterr door Van Agt laten overtuigen van de noodzaak tot het achterhouden van bepaalde feiten.- Scheffer bedong daarbij echter wel, dat in het Menten-rapport wel moet worden aange geven, waar beepaalde passages zijn wegge laten. Van Agt ging hiermee akkoord, hoewel hij wel eiste dat hij het laatste woord zou moeten hebben over de vraag wat wel en wat niet aan de openbaarheid mag worden prijs gegeven. In de oriënterende gesprekken die de minis ter en ook de secretaris-generaal met de heer Scheffer hebben gevoerd, heeft de laatste zich ook op de hoogte gesteld van de mening ten aanzien van onderzoek naar andere ge beurtenissen.. De minister verklaarde zich ermee akkoord dat b.v.' de zgn. Velser-affaire en de dood van Schallenberg in Den Haag in de vijver langs de Groot Hertoginnelaan erbij betrokken zouden kunnen worden als de heer Scheffer dat essentieel achtte. Dr. Scheffer vertelde gistermiddag dat hij, als hij de opdracht tot het leiden van het onderzoek zou hebben gekregen, het paleis van justitie in Den Haag tot „hoofdkwartier" van het onderzoeksteam zou hebben gekozen. Hij zei dat hij met minister Van Agt en diens ambtenaren al intensief had gesproken over de wijze van uitvoering van het onderzoek, de lokatie van het hoofdkwartier en de keuze van de verdere leden van het onderzoek steam en het benodigde personeel. Als onder- zoeks-assistenten wilde Scheffer in ieder ge val nog een jurist en een rechercheur aan trekken. De keuze van die personen zou in overleg met Van Agt geschieden, maar Scheffer mocht ten aanzien van personen die door Van Agt zouden worden voorgesteld, het recht van veto hebben. Tijdens de voorbesprekingen over de gang van zaken rond het onderzoek had dr. Schef fer vooral gehamerd op de beveiliging van het onderzoeksteam en het onderzochte ma teriaal. Zo zouden bijvoorbeeld alle assistenten van dr. Scheffer (zowel de leden van het onder zoeksteam als de benodigde secretaresses) intensief „doorgelicht" worden met betrek king tot hun verleden en hun huidige contac ten en relaties. Verder wilde dr. Scheffer gevrijwaard wor den van het gevaar dat telefoongesprekken van het team afgeluisterd zouden kunnen worden en hij wilde een speciaal beveiligde kluis tot zijn beschikking krijgen. Minister Van Agt heeft gezegd dat hij aan al deze voorwaarden van Scheffer tegemoet zou ko men. (Zie ook pagina 7) minister Van Agt. Jaar-uit, jaar-in Men zou, deze foto bekijkend, de indruk kun nen krijgen, dat vader Tijd de sneeuw de rug toekeert en naar betere oor den vertrekt. Het kan zijn, want het jaar 1976 is niet al tijd een plaatje geweest om van te dromen, zoals bij deze foto. Misschien is het daarom goed dat een groot aantal mensen behalve de on gemakken, ook de romantiek van deze be sneeuwde aarde heeft ervaren Zo stappen we vermoedelijk toch wat mild gestemd het ou de jaar uit en de toekomst van 365 nieuwe dagen tegemoet Met de hoop, dat het ook Ne derland goed zal gaan. (foto: Simon E. Smit) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verhuizing van de 3400 PTT-arbeidsplaatsen naar het noorden van het land kost anderhalf miljard gulden ofwel 441.000 gulden per baan. De direc- teur-getteraal van de PTT, drs. Ph. Leen man heeft dit gisteren meegedeeld op een persconferentie ter gelegenheid van de ko mende jaarwisseling. Drs. Leenman wees er in dit verband op dat de overplaatsing de PTT noodzaakt om extra personeel aan te trekken. Naar zijn schatting kan de beno digde extra mankracht oplopen tot 35% van het bij de verhuizing betrokken bestand. Bij de integratie in Amsterdam van de stafafdelingen van de Rijks Post Spaarbank en de (in Den Haag gevestigde) Postcheque- en Girodienst zijn in totaal 300 man betrok ken. De' 250 man van de PCGD in Den Haag zullen vooralsnog niet gedwongen worden te verhuizen. Dit in afwachting van de defini tieve vestigingsplaats van de Postbank. De directeur-generaal verklaarde voorts dat de periode die nieuwe telefoonabonnees moeten wachten voor zij een aansluiting krijgen nu gemiddeld vier maanden be draagt. De vraag naar telefoons neemt nog immer toe. In 1975 beschikte 59% van alle Nederlandse huishoudens over dit communi catie-middel, tegen 63% op het ogenblik. De PTT streeft ernaar om wat de nieuwe tele foonaansluitingen betreft in 1981 een pro ductie van 750.000 te halen. Een opmerkelijk gegeven uit de cijfers over 1976 is tenslotte dat de sectie Post van de PTT een winst te zien gaf van 60 miljoen gulden. Voor volgend jaar wordt evenwel weer een verlies geraamd van 129 miljoen. De totale bruto-winst over 1976 bedroeg, zoals gisteren gemeld, 340 miljoen gulden. Houd uw hoofd warm STOCKHOLM (UPI) "Houd uw hoofd warm", is een van de adviezen die de bioloog Wedin aan de door een hevige winter overval len Zweden heeft gegeven. "Wanneer het koud is en waait kan men met een bloot hoofd meer dan 50 procent van zijn warmte verliezen. De rest van het lichaam regelt de warmte zelf door reducering van de bloedsomloop in de op pervlakte-aders, maar het hoofd kan dat niet", aldus Wedin. Scheren in de ochtend mag, maar dan elektrisch, zegt Wedin. "Maak uw gezicht 's morgens niet nat wan neer het erg koud is, want t berooft uw huid van de natuurlijke oliën die zij voor haar bescherming no dig heeft". De 61-jarige bioloog Wedin, lector aan de universiteit* raadsman van de Zweedse regering, bestu deert al twintig jaar de weerslag van koud weer op de mens en zijn organisme. DEN HAAG (ANP) Naar de mening van minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhy giëne) kunnen de stadsbussen „aanzienlijk stiller" worden ge maakt. Zij zegt dit in de memo rie van antwoord op de geluids hinderwet. Bij de aanschaf van materieel voor het openbaar vervoer, aldus de minister, moet meer dan tot nu toe reke ning worden gehouden met mi lieu-hygiënische eisen. Minister Vorrink zegt de voorlopige in druk te hebben dat met name stillere autobussen, „bepaald" niet veel duurder hoeven te zijn dan de thans in gebruik zijnde typen. In de memorie van antwoord wijst zij er op, dat er nog veel te veel onnodig lawaai is dat voortvloeit uit slecht onderhoud, onjuist rijgedrag en een gqvolg is van zogenaamd sportief ge drag. Minister Vorrink toont zich voorstander van invoering van een „geluidsheffing" op au to's, te betalen door de gebrui ker. Minister Vorrink zegt het te be treuren dat effectieve regelin gen op het terrein van de ge luidsapparatuur niet te treffen zijn. Naar haar mening zal het gebruik van transistorradio's in de nog aan te wijzen „stiltege- bieden" in ons land in beginsel niet kunnen worden toegestaan. Zij noemt het overigens al „erg genoeg" dat vele mensen daar mee reeds op andere plaatsen worden gekweld". Zij meent dat de politieverordeningen terzake van ontsteken en verkoop van vuurwerk en tegen geluidhin derlijk gedrag moeten worden uitgebreid. Feestelijk eten maakt dikker. Schaatsen is trimmen en trimmen maakt slank! Vanaf 1 januari iedere dins dagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur onder deskundige leiding Sprinkhanenplaag n Australië DELAIDE (Rtr) - De Austra- esche stad Adelaide wordt ge- sisterd door een sprinkhanen- laag. De sprinkhanen worden oor hete, noordwestelijke win- an aangevoerd uit de binnen- anden van Australië, en laten ien kaalgevreten spoor na door andbouwgewassen en wijngaar- len. De boeren zeggen dat de chade aan weiland en graan, [ierst, klaver en rijst in de dui zenden dollars loopt. In Adelai- 'e kijken de mensen, van achter lermetisch gesloten ramen, hul- 'loos toe hoe de sprinkhanen iun tuinen verslinden. Geerv krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. dames- trimclub Oudejaarsavond vanaf 17.00 uur gesloten. Nieuwjaarsdag geopend van af 9.00 uur 's ochtends. TELEFOON 76.67.98 PLAINS (Rtr) De a.s. Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft meegedeeld dat hij in 1977 een gesprek met de Russische leider Leonid Brezjnev zal heb ben. Datum en plaats zijn nog niet bepaald. Via nieuwsmedia en rechtstreeeks hebben de twee de afgelopen weken al denk beelden uitgewisseld. Order van twee miljard voor Philips (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Philips-concern staat op het punt een order ter waarde van ongeveer twee miljard gulden met Saoedi-Arabië af te sluiten voor de levering van een semi-electronische telefoon centrale. Dit heeft de directeur-generaal van de PTT drs. Ph. Leenman gisteren bevestigd. De semi-electronische telefooncentrale is ontwik keld door Philips en de PTT gezamenlijk. Contracten voor de levering van soortgelijke centrales zijn al gesloten met onder meer Indonesië en Brazilië. Amin wil Entebbe-film niet zien JERUZALEM (Rtr) President Idi Amin van Oeganda heeft een uitnodiging om de première in Is raël van de tweede film 'Overval op En tebbe' van 20th Cen tury Fox gisteravond in Jeruzalem bij te wonen, afgeslagen. De film brengt de be vrijding van meer dan honderd Israëli sche gijzelaars van een vliegtuigkaping in beeld, zoals die in juli van dit jaar zich moet hebben afge speeld. Amin had gevraagd of de uitnodiging echt was of dat ie mand de spot met hem wilde drijven, aldus zijn Israëlische vriend Bar Lev. VACICAANSTAD (AFP) De enige „open grens" van Vati caanstad, die tussen het Sint- Pietersplein en de (Italiaanse) Via Delia Conciliazione, zou er wel eens een kunnen worden die kan worden gesloten. Uit goede bron is vernomen dat motorvoertuigen tegen te hou- de technische dienst van het den, door grenspalen - van mar- Vaticaan speelt met de gedachte mer, uiteraard - onderling ver- aan vervanging van de houten bonden door kettingen en met slagbomen die in het heilig jaar hier en daar gaten voor bezoe- 1975 werden aangebracht om kers. ADVERTENTIE van 11-5 uur met 'n festival aan lage prijzen! a n nn LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de Cily Ring) WIM KAN HILVERSUM (ANP) - Het op treden van Wim Kan voor de VAR A-televisie vanavond zal doorgaan. De conference zal zelfs 20 minuten langer duren dan was gepland. De uitzending, die om 21.49 uur op Nederland 1 begint, duurt nu tot 23.10 uur, aldus de VARA. voor het in ons ge stelde vertrouwen in het afgelopen jaar. Wij wensen U een prettige jaarwisseling en een voorspoedig, gezond en sportief V0N0EILAAN - LEIDEN TEL. 76.67.98. dag ALASSIO (UPI) In de Italiaanse plaats Alassio is gisteren de 4-jarige Sara Domini, kleindochter van een voormalige fabrikant van radio's en bandrecorders, door vier mannen ontvoerd toen zij met haar moeder wandelde. Het is de 51ste ontvoering in Italië van dit jaar. Moeder en dochter waren nog enkele meters van de ingang van hun villa verwijderd, toen de vier overvallers beiden dwongen in een auto te gaan zitten en wegreden. Later lieten zij de moeder gaan. Van de 50 slachtoffers van ontvoering voor deze werden er 38 vrijgelaten na het betalen van losgelden van minstens tien miljard lire 30 miljoen) of door politie-acties bevrijd. Twaalf ontvoerden zijn nog in handen van hun ontvoerders, een is gedood. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! naam adres: r woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: adres woonplaats. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1