Kerkschatten, wat doen we ermee? Zoetermeerder aangehouden voor bankoverval in Twello £eidóe(Soti/ia/tit Weinig kans op Schoonebeekramp in Waddenzee Onderzoek in zaak-Menten J 19ÏNSDAG 29 DECEMBER 1976 PAGINA 9 Vizier Den Uyl \jticus van het HAAG (ANP) Premier Uyl is voor de vierde ach- nvolgende maal gekozen de politicus van het jaar", xiim vijftig parlementaire iteuren van dag- en week- ;n en radio en televisie die keuze maakten kozen mi- r Van Agt op de tweede i verkiezingen die georgani- door het weekblad I Tijd gaven als uitslag te j premier Den Uyl met 83 2. minister Van Agt met 3. ARP-fractievoor- met 32 punten. (Financiën) 18 punten en staat op de vierde plaats. De aats is voor D'66 frac- Terlouw met 16 6 en 7 wor- door minister (Sociale Zaken) en Van der Lek, bei- 11 punten. De num- I en 10 waren voor CDA- Steenkamp, WD-Ka- Geurtsen en minister (Defensie) met respec- 9 en 6 punten. nquete over ornofilms alle iemeenten echt ANP De burgemees- van alle Nederlandse ge enten krijgen begin volgend een enquêteformulier met rop vragen, die betrekking >ben op de vertoning van nografische films in Neder- ld. Met de resultaten van dat lerzoek hoopt het Openbaar listerie een beeld te krijgen de mate, waarin porno- ns in ons land worden ver- ond. het opstellen van de erïque- 'ragen heeft de zogenaamde ornografiecommissie" geadvi- erd. Deze commissie werd eni- tijd geleden geïnstalleerd en, onder voorzitterschap van Utrechtse hoofdofficier van iJstitie, mr. W. H. Overbeek. ie „pornografiecommissie" zal "an de hand van de resultaten ,an het onderzoek advies uit brengen. De vijf procureurs-ge- ieraal zullen de resultaten be- reken met de vereniging van i eóerlandse gemeenten. Aan de ie nd de inventarisatie zal Openbaar Ministerie bestu- iren, wat de consequenties zul- n zijn voor zijn vervolgingsbe- id ten aanzien van pornofilm. VAASSEN (ANP) - Het Gel derse recherche-bijstandsteam heeft de twee daders aangehou den van de overval die vorige week werd gepleegd op het fi liaal van de Rabobank in Twel lo. De overvallers zijn de gra fisch ontwerper R. H. uit Zoe- termeer (23) en de evenoude werkloze B. L. uit Amsterdam. Zij hebben inmiddels een volle dige bekentenis afgelegd. De twee drongen midden in de nacht de woning binnen van de ex-filiaalhoudster, de weduwe W. J. Jongbloets. Deze woning is gevestigd in het bankgebouw. Dreigend met een vuurwapen eisten zij van haar de sleutels van de kluis. Maar die kluis was voorzien van een tijdslot, zodat de weduwe niet aan de eis kon voldoen. Zij en haar dochters werden op bed vastgebonden, waarna de twee rustig wachtten op het bankpersoneel. Deze maakten, eveneens onder bedreiging van het vuurwapen, 's morgens de kluis open, waarna de overval-. Iers er met 50.000 gulden en de auto van de twee dochters van door gingen. Beide mannen zijn goede beken den van de politie. De grafische' een aluminium slee naar de zestienjarige J. Adamek, die in Mount Clemens (Michigan) met zijn slee door het ijs was gezakt. Op de foto onder is de jongeman uit het water bevrijd en wordt door middel van voorzichtig schuift Robert Golden (rechts) op zijn buik gelegen Goldens slee naar de vaste wal geschoven. avontuur goed afgelopen De uitvoering van het wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten, dat minister Van Agt van Justitie de Tweede jKamer heeft toegezegd, wordt steeds moeilijker. Twee ontwerper uit Zoetermeer is eni- Nederlanders hebben de opdracht al teruggegeven: de ge tijd geleden al veroordeeld jeerste omdat hij meende het onderzoek niet onpartijdig voor een overval in Vaassejl genoeg te kunnen verrichten; de tweede omdat zijn universi- Van de buit is ongveer „8.000 taire vakgroep hem daarvoor niet wilde vrijmaken. De S vlïiio^met" de" aSesStte iderde Nederlander, dr H. J. Schetter, die de opdracht wel van dit tweetal nog meer in de aanvaard heeft, is thans in opspraak gekomen. Hij blijkt omgeving van Twello gepleegde enkele weken na de oorlog betrokken te zijn geweest bij overvallen te kunnen oplossen, j het liquideren van een verraadster. Deze had als koerierster I bij een verzetsgroep van deze wetenschappelijke onderzoe- j ker gewerkt, maar werd later beschuldigd overval-activitei- 1 ten van de verzetsgroep aan de Duitse bezetters te hebben verraden. Voor medewerking aan de liquidatie van het meisje is dr Scheffer in 1951 voorwaardelijk veroordeeld. De voorwaar delijke straf had hij te danken aan zijn verzetsdaden, maar ook aan, wat de rechter toen min of meer omschreef als de nog onoverzichtelijke rechtssituatie enkele weken na de oorlog. Niettemin is de man schuldig verklaard, hoe men ook over daad en vonnis mag denken. Volgens het ministe rie van Justitie heeft hij de veroordeling bij zijn opdrachtge ver minister Van Agt verwezegen. Het normale rechtsgevoel eist nu van hem, dat hij zijn opdracht teruggeeft. Hij heeft het recht overtreden, ooi al was dat in de chaotische weken na 5 mei 1945. Als leider van het onderzoek naar de zaak-Menten is hij daarmee ongeschikt. Hij zou zelf de stap moeten zetten, voordat de opgestoken storm zich verder van hem meester maakt. Grenspolitie achterhaalt gestolen textiel O Eersel ANP Tijdens een nachtelijke controle in het Bel gisch-Nederlands grensgebied in de gemeente Eersel, heeft de rijkspolitie een bestelauto aan gehouden waarin gestolen tex tiel ter waarde van 300.000,lag. De chauffeur van de auto wist te ontkomen. Twee mannen die in een perso nenauto voor de bestelauto uit reden, konden wel worden aan gehouden. Deze twee, beiden uit Someren, zijn volgens de politie betrokken bij het textieltran- sport. De textiel, voornamelijk bon tjassen en kostuums, is vermoe delijk ontvreemd uit zaken in Meppel en Druten. Nederlands bezoek: aan Israël steeg vijftig procent AMSTERDAM (ANP) Dit jaar is het Nederlands toeris tisch bezoek aan Israël met 55 pet. gestegen: 29.000 Nederland se vakantiegangers in 1976 te gen 18.500 in 1975. In totaal hebben dit jaar 800.000 buitenlanders een be zoek gebracht aan Israël tegen 619.600 een jaar eerder, een groei van 29 pet. De meeste toeristen kwamen uit de Ver enigde Staten: 225.000. Een onderzoek van het Israëli sche ministerie van toerisme heeft uitgewezen, dat de meeste Nederlandse bezoekers uit de leeftijdsklasse 45 tot 65 jaar ko men, gevolgd door de 30 tot. 44-jarigen met als derde de' groep 20-24 jaar. De inkomsten uit het toerisme (de grootste inkomstenbron voor Israël) hebben ruim 512 miljoen gulden bedragen. Uitge rekend is, dat iedere toerist ge middeld 990 gulden in het laadje brengt. DEN HAAG (ANP) Bij de boring naar en de winning van delfstoffen in de Waddenzee op het „Zuidwalveld" is het uitgeslo ten dat zich daar eenzelfde ramp herhaalt als bij Schoonebeek. Dit heeft minister Lubbers van Economische Zaken gisteren geantwoord op vragen van fractievoorzitter Terlouw van D'66. Een met olie vermengde straal stoom bedekte begin november grote delen van het Drentse dorp Schoonebeek. De oüe in het reservoir n Schoonebeek wordt vloeibaar gemaakt met stoom, die in de Tond wordt geinjecteerd. ■n het Waddengebied is volgens minister Lubbers uitsluitend droog) aardgas aangetroffen, waarbij voor winning daarvan geen toom-injectie nodig is. Als er toch iets mis gaat bij de boring of winning van aardgas 'n de kinderkamer van de Noordzee kan aardgas in de zee stromen. Dit kan op de plaats van het ongeval tot een ernstig zuurstofgebrek >f zuurstofloosheid leiden, wat schadelijk is voor vissen en andere waterdieren. De kans op een dergelijk ongeval in de Waddenzee is echter vrij klein, omdat door het aanbrengen van extra beveiligingen in een produktieput de gasstroom vanuit het reservoir onderin de put onmiddellijk wordt afgesloten. Het maken van een fout kan volgens de bewindsman ook in het Waddenzeegebied, niet uitgesloten worden. Bij de behandeling van de aanvraag zal dan ook met deze omstandigheid rekening worden gehouden, aldus minister Lubbers. Daar staan ze dan, drie grote gipsen herders, op een rommel markt, in dezelfde devote houding waarin ze eens, nog niet zo heel lang geleden, in de kersttijd in een zijkapel van een grote kerk in de binnenstad, het wolkige Christuskind hun gaven kwamen aanbieden. De rechterhanden liggen in een onderdanig gebaar op de borst. Een van de drie herders omvat met zijn linkerhand de poten van het lam dat als een bont om zijn schóuders ligt gedrapeerd, de oudste heeft een kruikje met ohe en de jongste knielt in eerbiedige aandacht met een lam aan de voet, gaven voor het pas geboren kind. De kerk in de binnenstad werd te groot voor de kleine groep getrouwen. Het gebouw werd verkocht en afgebroken. Er kwam een grote bouwput vanwaaruit in staal en - beton weer een vestiging van een groot winkelbedrijf oprees. De herders uit de kerststal, waar vroeger, maar dat is al tientallen jaren geleden, drom men kinderen met wijdopen, starende oogjes, waarin het kaarslicht flakkerende glim lichtjes spiegelde, omheen stonden, werden meegegeven met een opkoper van oude rommel, die en passant ook ar de koperen kandelaars meenam. Alles voor een zacht prijsje natuurlijk. „Ja, meneer pastoor, luister 's, handel is handel en het is sappelen ge blazen tegenwoordig". En me neer pastoor, die het hele ge doe rond zijn kerk toch al met lede ogen had aangezien, knik te alleen maar. Hij zou nu toch met vervroegd emeritaat gaan. Daar staan ze dan, de drie herders, tussen een paar krui ken, wat schaaltjes, een ouwe weegschaal, glazen, overgeble ven uit de boedel van oma, schilderijtjes, landschappen zoals ze 40 jaar geleden per dozijn gemaakt werden, keulse potten, een emaille kroes en twee bronzen beeldjes, een Oostenrijkse boerenknul en een dito meid, voorstellend het blije en geruste landmansle ven. Drie gipsen herders, een voor beeld van een devaluatie van misschien de overdosis aan vroomheid, om het verlies waarvan we niet al te rouwig behoeven te zijn. Evenmin als om het in de straathandel te recht komen van dit soort beelden. Met kunst hebben ze niets van doen, met kitsch des te meer. Anders ligt het met de kerk schatten, die wel als kunst zijn te bestempelen, of die een kerkhistorische waarde heb- ben gekregen. Reeds de Ut rechtse geestelijke Van Heuke- lum in de jaren zestig van de vorige eeuw zag in, dat deze voor het nageslacht moesten bewaard blijven. Daarom be gon hij aan een verzameling van middeleeuwse kerkkunst, in de hoop een eigentijdse, echt christelijke kunst te be vorderen en meteen overbodig geworden (toen reeds) kerke lijke kunstschatten van de on dergang te redden. Daarmee had hij in feite de stoot gege ven tot de oprichting van het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht, dat overigens pas in 1921 tezamen met de verza melingen van stad en provin cie werd ondergebracht in een centraal museum, dat op de eerste plaats een kunstverza meling was. Nederland kende verder nog het Haarlems Bisschoppelijk Museum, het Bisschoppelijk Museum van Den Bosch en het Roermonds Bisschoppelijk Museum. Dan is er het mu seum voor religieuze kunst in Uden en een bisschoppelijke afdeling in het Bonnefanten- museum in Maastricht. Daar naast zijn vele kerkschatten in handen van particulieren te rechtgekomen. Sinds kort is er ook de Stichting Protestantse Kerkelijke Kunst opgericht onder meer met als doel een protestantse verzameling van artistieke en historische aard bijeen te brengen. Sinds 1969 is er bovendien de Stichting Kerkelijke Monumentenzorg die roerend kerkelijk kunstbe zit registreert. Bij deze stich ting zijn ook de oud-katholie ken aangesloten. Het Aartsbisschoppelijk Mu seum bestaat nu als-zodanig niet meer. Het is een fusie aangegaan met het Haarlemse Bisschoppelijk Museum. De verzamelingen zijn samenge voegd, zoals al eerder in 1966 met de collecties van het Aartsbisschoppelijk Museum en het Oud-Katholieke Mu seum was gebeurd. Deze ver zamelingen tezamen, met die van de protestanten plus nog wat uit Den Bosch, komen sa men in een nieuw museum in Utrecht, dat door het rijk geëxploiteerd gaat worden: het Rijksmuseum het Catharij- neconvent. In mei 1978 hoopt dit nieuwe museum de poorten te openen. In de doelstelling van het nieuwe museum staat onder meer'; „een beeld te ge ven van de geschiedenis van de christelijke cultuur in haar Nederlandse eigenheid". Zo zullen vele attributen, die in onze kerkcultuur een rol gespeeld hebben een „laatste rustplaats" vinden. Dr. H. L. M. Defoer van het Aartsbis schoppelijk Museum daarover: „De herleefde belangstelling voor historische musea ener zijds en de neiging tot concen tratie en specialisatie ander zijds zouden op zichzelf reeds genoeg geweest kunnen zijn om de kerkelijke musea een nieuwe toekomst te bezorgen door hen samen te voegen tot een gespecialiseerd historisch museum voor de christelijke cultuur in Nederland". Het tot stand komen van een dergelijk museum is daarnaast echter op niet geringe wijze bevor derd door de veranderingen binnen het Nederlandse reli gieuze klimaat. Zaten twintig jaar geleden de katholieke kerken elke zondag nog vol gelovigen, thans is door de toegenomen ontkerstening en door een mildere interpretatie van de zondagsplicht het kerk bezoek sterk teruggelopen. Het gevolg is onder meer dat vele kerkgebouwen hierdoor, maar ook ten gevolge van de ontvol king van de oude binnenste den, te groot, overbodig of te kostbaar in onderhoud zijn ge worden. Gecombineerd met de aanlokkelijke grondprijzen leidt dit vaak tot afbraak. Inventaris en stoffering lopen dan het gevaar in de onder gang te delen of op drift te geraken. Daarnaast dreigt door de veranderde gods dienstige praktijken en de li turgievernieuwingen van de laatste jaren een eeuwenoude culturele traditie, die tot voor kort voor velen gemeengoed was, voorgoed verleden tijd te worden. Vele, merendeels con servatieve gelovigen hebben met schrik deze ingrijpende veranderingen gadegeslagen. De meeste priesters en zich emanciperende leken zijn ech ter te zeer vervuld geweest van vernieuwingsdrang om verontrust te raken over wat er eventueel aan cultureel erf goed verloren zou kunnen gaan. De niet-katholieke bui tenwacht heeft eerst verbaasd haar ogen uitgewreven over zoveel dynamiek bij de vroe ger toch nog al volgzame „roomsen". Vervolgens zijn ze echter gaan beseffen dat al die ceremonies, gebruiken en voorwerpen, waartegen zij vroeger met verbazing hebben aangekeken, een stuk onver- Daar staan ze dan, de gipsen herders, op een rommelmarkt. vangbare cultuur vormen, dat niet zo maar spoorloos mag verdwijnen. Daarom is er ook van die zijde aangedrongen op de stichting van een museum voor deze met de ondergaqg bedreigde godsdienstige be schaving. Typerend is in dit verband dat in de jaren zestig bij een van de voorbereidende besprekingen voor het mu seum het Catharijneconvent de toenmalige Utrechtse wet houder van cultuur opmerkte: „Ik als heiden vind, dat dit museum er moet komen". Aanvankelijk heeft men alleen aan een museum voor de cul tuurgeschiedenis van het ka tholicisme gedacht. Katholieke collecties waren al voorhan den in de bisschoppelijke mu sea en juist de twee belang rijkste, namelijk die van Haar lem en Utrecht hadden in 1966 een fusiecontract getekend. Bovendien waren binnen de rooms-katholieke kerk de ver anderingen het meest ingrij pend en dreigde daar juist veel traditie verloren te gaan. Bij de protestantse gemeenten verliep alles meer geleidelijk, hoewel ook daar nieuwe ideeën verstrekkende gevolgen hadden. Ook bleken door het afnemen van het godsdienstige en bijbelse element binnen het onderwijs en door de toegeno men ontkerstening steeds gro tere groepen van de bevolking steeds minder van het chris tendom af te weten, terwijl dit nog immer zo'n bepalend ele ment binnen onze beschaving is. Het heeft dan ook niet lang geduurd of~men trok hieruit de consequentie. Men is het er thans over eens, dat het nieu we museum geen eng katholie ke, maar een algemeen chris telijke signatuur moet dragen. Door de steeds groeiende oe cumenische gezindheid levert het samenbrengen van diverse christelijke groeperingen geen problemen meer. Ook op vele andere terreinen, zoals vakbe weging en politieke partijvor ming hebben protestanten en katholieken onder invloed van de sociale ontwikkelingen el kaar weten te vinden. Het formeren van een refor matorische verzameling vorm de echter nog een probleem. De grootste moeilijkheid leek allereerst een gebrek aan beeldmateriaal omdat binnen de reformatie als reactie op de roomse overvloed aan uiterlijk vertoon het woord centraal staat Nu ziet men bij het Aartsbisschoppelijk Museum het maken van een protestant se afdeling niet meer als een onoverkomelijk probleem, mits men maar schift en de grote lijn in de ontwikkeling in het oog houdt. Men zal moe ten stileren, dat wil zeggen in het onderwerp het meest ka rakteristieke weten te ontdek ken. om dat op een heldere en duidelijke wijze te presente ren. Veel kerkelijke attributen zijn in particuliere handen, waar bij het gevaar bestaat dat ze vaak tegen exhorbitant hoge prijzen van eigenaar wisselen en ze nooit ter bezichting be schikbaar komen. Een beroep op particulieren om deze stuk ken in eigendom of in brui kleen aan het Rijksmuseum het Catharijneconvent af te staan, lijkt op zijn plaats. Ten minste als we dat brok kerk kunst en kerkcultuur, ontdaan van alle schijnvroomheid wil len bewaren. Gerard Croné

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9