Nieuwe ijstijd is niet onmogelijk Kerk Tanzania wil voor zichzelf gaan zorgen Aziatische religies spraken over veiligheid en vrede Londense smog zeldzaam geworden ARABISCHE VREDESMACHT NAAR TYRUS Mondale tevens stafchef onder Jimmy Carter KERK EN WERELD Studenten Tuebingen in conflict met synode R IENSDAG 29 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGEVA 7 ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllill! tONDEN (ANP) Het is al weer veertien jaar ;eleden dat Londen nog een echte ouderwetse ^rwtensoep"-mist kende. De tijd van de pmog" die fataal kon zijn voor mensen met landoeningen van de luchtwegen, die het ver teer volkomen kon ontwrichten en die gebou- ven en parken aantastte, is voorbij. Dat is te janken aan de eerste „clean air act", de wet us»gen de luchtvervuiling van 21 jaar geleden .|n aan het verbod op het stoken van ruwe nfeeenkool. Vroeger kwam elk jaar zo'n 75.000 SfT,|Dn roet en as op de stad neer. Een Londenaar P^lie na twintig jaar afwezigheid terugkomt zou eb|e stad nauwelijks meer herkennen. De gebou wen zijn nu wit en de parken groen, waar rroeger zwart de allesoverheersende kleur ■^as. Nu de lucht praktisch rookvrij is doen ,jich minder sterfgevallen voor onder mensen pet ziekten van de luchtwegen, pet stadsbestuur spaart naar schatting 15 mil- >en gulden uit die anders jaarlijks moesten rorden besteed aan het reinigen van gebouwen parken. De gazons hoeven niet langer elk r opnieuw aangelegd te worden. In de stad ijen thans diverse boomsoorten. Vroeger iield alleen de sterke plataan het in de strijd iet de luchtvervuiling vol. Op Finsbury Square zelfs een zingende nachtegaal gesignaleerd. ,Het is nu oneindig veel beter", zegt professor 'atrick Lawther, voorzitter van de Britse „So- :iety for Clear Air" en hoofd van de afdeling ïilieu-geneeskunde van het St. Bartholomeus- iekenhuis. ,Het was een enorm succes, maar de mensen ;unnen zich nog moeilijk voorstellen hoe het oeger was". Professor Lawther vertelt hoe ooit een uitvoering van Verdi's opera La Tra- viata halverwege moest worden stopgezet om dat het publiek het toneel niet meer kon zien. Ook bioscopen moesten af en toe de voorstellin gen staken omdat de projectie door de mist het doek niet meer kon bereiken. De Londense mist was een mengsel van roet, zwavel en vocht, hoofdzakelijk afkomstig uit de schoorstenen van woningen die van de herfst tot de lente vette rookwolken uitbraakten. De hele winter hing een rooksluier over de stad en daalden roet en zwavel onafgebroken neer. Een milieudeskundige heeft eens uitgerekend dat in een jaar van zware mist, zoals in 1952, elke Londenaar een flinke theelepel roet in zijn longen kreeg. De roetdamp werkte als een zonnefilter. Men heeft eens vastgesteld dat in december 1890 de gehele maand lang de zonnestraling slechts gedurende enkele minuten de grond bereikte. Momenteel krijgt Londen 80 procent meer zon dan vóór 1955. Er was al lang gedacht aan wetten op de luchtvervuiling. Steenkool werd voor het eerst in de negende eeuw in Londen als brandstof toegepast en tegen 1273 was de mist al zo hinderlijk geworden dat de stad een verbod op het gebruik van steenkool uitvaar digde. Dat had niet veel effect. Koning Edward I en later koningin Elizabeth poogden in de 16e eeuw het stoken op kolen af te schaffen. Ook zij hadden echter weinig resultaat. In de 17e eeuw was het zo erg geworden dat de kroniekschrijver John Evelyn in 1661 een pamflet schreef over de vervuiling van de stad. Daarin klaagde hij over de „helse akelige steen kool", die zo'n dikke rook veroorzaakte dat „gevallen van catarre, hoesten en tering in deze stad veel meer voorkomen dan overal elders". De industriële revolutie en het stoomtijdperk deden de vervuiling van de lucht een ernstige vorm aannemen toen fabrieken, treinen, sche pen en woningen miljoenen tonnen steenkool per jaar verbruikten. In de 19de eeuw keurde het parlement wetten goed die het verbruik van steenkool in Londen en andere industriecentra aan banden legden en die de ontwikkeling aanmoedigden van ka chels met een betere verbranding. Deze wetge ving was echter niet van kracht voor de parti culiere woningen en de vele kantoren die tot ongeveer 1955 nog met kolenkachels werden verwarmd. In de eerste jaren van deze eeuw kwam de „erwtensoep"-mist, waarin het zicht vaak niet meer dan een meter was, zo veelvuldig voor dat de „Maatschappij ter Bestrijding van de Rook" in 1905 het woord „smog" invoerde. Het woord is een samenste.ling van smoke (rook) en fog (mist), uit welke twee elementen de beruchte erwtensoep-mist was samengesteld. Na de tweede wereldoorlog werden in bepaalde gebieden rookvrije zones geschapen, maar het duurde tot na de moorddadige smog van de cember 1952 voor er werkelijk spoed werd gezet achter de roep om een „rookvrij Londen". In die beruchte decembermaand steeg het aan tal dodelijke slachtoffers van de roetmist tot 4073, meer dan het drievoudige van het „nor male" aantal. Negentig procent van de slachtof fers was ouder dan 45 jaar. Het ministerie van volksgezondheid gaf de schuld aan de atmo sfeer, vervuild met prikkelende zwavelzuren en andere van steenkool afkomstige elementen. De „City of London" keurde onder de naam „National clean air act" een eigen reglemente ring goed en werd in oktober 1955 de eerste stad in Groot-Brittannië, die van rookverontrei- niging bevrijd was. De resultaten waren spectaculair. De winter- sluier verdween, bekende kerken en historische gebouwen werden gereinigd en voor het eerst sinds eeuwen kwam de oorspronkelijke witte steen weer te voorschijn De vogels keerden terug en het gras groeide weer. De rest van groot-Londen volgde en tegen het midden van de jaren zestig bood de stad een totaal ander beeld. Een onderneming die zich bezighield met het restaureren van gebouwen zei dat het niets ongewoons was als men een meer dan twee decimeter dikke roetlaag moest verwijderen. De laatste traditionele smog deed zich in de cember 1962 voor. Sindsdien heeft de stad wel haar deel gekregen van de normale nevel en mist, maar niet meer de vuile brij van voor heen. In 1972 verdween ook de zwavel uit de lucht door een verbod op het gebruik van stookolie met een hoge viscositeit. De „Clean Air Society", de vroegere „Maat schappij tot Bestrijding van de Rook", en de milieudeskundigen hebben de handen echter nog niet in de schoot gelegd. Zij richten hun volledige aandacht thans op de uitlaatgassen van auto's die nog steeds de lucht vervuilen, maar die door hun andere samenstelling niet het gevaar van terugkeer van de beruchte „smog" opleveren. rte vrouwen doodgeschoten Jloor guerrilleros bij botsin- in de afgelopen week als ld werden gebruikt. Dit is gedeeld in een communiqué de veiligheidstroepen, tlaard werd dat sedert 22 Vrouwen als schild in oorlog in Rhodesië december 33 guerrillastrijders liezen, zo werd gezegd. De op- werden voordat zij doodgescho- en aanhangers werden gedood, standelingen, die opereerden ten werden. De Rhodesische troepen, die dit vanuit Mozambique, doodden Het communiqué meldde verder jaar 127 man verloren, leden bij acht zwarte burgers, onder wie ~dat Rhodesische militairen drie de jongste gevechten geen ver- vier vrouwen, die gemarteld burgers doodden die zich in de aan de grens niet aan de avondklok hielden. De guerrilleros verloren dit jaar in de strijd 1.588 man. Sedert de grensgevechten vier jaar gele den begonnen zijn bijna 4.000 guerrillastrijders, Rhodesische militairen en burgers van beide rassen gedood. NEW YORK (AP) Een aantal Newyorkse supermarkten heeft aangekondigd koffie te zullen boycotten en heeft gelijk spe ciale aanbiedingen gedaan in thee, cacao en andere dranken. Op andere plaatsen in het land waren al maatregelen geno men als protest tegen de hoge en alsmaar stijgende koffieprij- «n. BEIROET (UPI/Reuter) Volgens kringen uit de omgeving van de Arabische vredesmacht zijn 1.500 man uit de Verenigde Arabi sche Emiraten Libanon binnengegaan op weg naar de havenstad Tyrus, op 30 km van de grens met Israël. Zuid-Libanon is het enige gebied dat nog niet door de hoofdzakelijk uit Syrische troepen bestaande vredesmacht is bezet. Israël heeft zijn defensie aan de noordelijke grens met Libanon versterkt en zei geen Syrische troepenbeweging of hervatting van aanvallen door Palestijnse guerrillastrijders te zullen dulden. Uit Zuid-Libanon werd gisteravond een nieuw artillerieduel gemeld. Volgens Palestijnse kringen wisselden rechtse strijders vuur met Palestijnse en links-Libanese schutters bij de grensplaats Taybeh. Tanker in tweeën Bij Nantucket in Massachusetts steekt een deel van de boeg (I.) en de 'brug (r.) van de tanker Argo Merchant boven water. De tanker brak enkele dagen geelden door midden, waardoor een enorme hoeveelheid ruwe olie de zee verontreinigde. (0e bisschoppenconferentie van Tanzania heeft een uitgebreid industrieel plan opge eft om de r.k. kerk in staat te stellen eVchzelf te bedruipen zonder hulp van buitenaf. ~ïet plan der bisschoppen bouwt voort op~ bestaande ondernemingen. Het beoogt dan jok vooral het opzetten van landbouwpro jecten, kleine industrieën voor tapijtweve rijen, steenbakkerijen, zaagmolens, ce- tientfabrieken en dergelijke, maar ook Rinkels voor groot- en kleinhandel in snij werk en boekhandels. "toe bisschoppen beklemtonen, dat de on- jernemingen twee doelen moeten dienen. Zij moeten ten eerste passen in de ontwik kelingspolitiek van de regering en ten tweede moeten zij de financiën opleveren om het kerkelijk bedrijf zowel op plaatse lijk, als diocesaan en nationaal niveau te laten draaien. Passend in het leefpatroon van Tanzania zullen de meestal kleine ondernemingen niet in handen worden gegeven van parti culieren. Het is de uitdrukkelijke bedoeling der bisschoppen, dat het een aangelegen heid wordt van de gehele katholieke ge meenschap. Een belangrijke rol denken de bisschoppen hier toe aan de diverse raden op parochieel, diocesaan en nationaal ni veau. De bisschoppen benadrukken ook, dat elke onderneming van te voren behoorlijk op levensvatbaarheid bestudeerd dient te wor den. Met name dient te worden nagegaan of de onderneming past in de regeringspo- litiek voor de ontwikkeling van het land en of geen dubbel werk wordt gedaan. Priesters hebben in de ondernemingen niets in te brengen, ofschoon van hen wel initiatieven en medewerking worden ver wacht. De eerste zorg voor de priesters blijft hun pastorale zorg voor de mensen, aldus de bisschoppen, die verklaren dat voorbereiding, uitwerking en uitvoering uit de gehele gemeenschap moeten komen. De synode van de evangeli sche kerk van Württemberg Uiiheeft de protestantse studen- it.ltengemeente van de universi teit van Tuebingen met be- _knotting van subsidie ge dreigd, wanneer de studenten kerk niet twee van haar werk groepen afstoot. Het gaat om de werkgroep „christenen voor het socialisme" en de Jf*werkgroep „kerk, sexualiteit en macht inzake homosexuali- ieit". Iet bestuur van de studenten- semeente heeft op deze maat regel geantwoord met de ver- t tparing, dat de synode voor haar besluit noch politieke noch theologische motieven heeft aangegeven. De motiver ing, dat bij de werkgroep „Christenen voor het socialis me" een marxistisch-leninisti- sche ideologie verondersteld moet worden, wijst de studen tengemeente van de hand. Zij merkt op, dat de synode marxistische spoken ziet en er beter aan zou doen naar het voorbeeld van Jezus en de evangelische traditie te kijken. De studentengemeente eist, dat de synode op haar besluit terugkomt en verklaart, dat zij in ieder geval met de werk groep „Christenen voor het so cialisme" blijft samenwerken. De werkgroep van homose- xuele actiegroepen accepteert de houding der synode even min. De werkgroep, die werd opgericht in samenwerking met de katholieke studenten gemeente, ziet in het besluit •der synode een aanwijzing, dat binnen de protestantse kerk de homosexualiteit weer meer „in het verdomhoekje" terecht komt. Tijdens een eucharistieviering in de voornamelijk Indiaanse parochie Ojitlan in Mexico, zijn de aartsbisschop van Oa- xaca en twee Italiaanse paro chiegeestelijken door onge veer veertig mannen met ste nen en lege flessen bekogeld. De zeshonderd gelovigen, on der wie vierhonderd katechis- ten slaagden erin de aanval lers de kerk uit te zetten. Er vielen dertig gewonden. Ver ondersteld wordt, dat de aan vallers drankhandelaren wa ren, die hun omzet in gevaar zien gebracht door de strijd van de geestelijken tegen het drankmisbruik. De Franse bisschoppenconfe rentie heeft zuster Jeanne Per- KORTE METTEN nin benoemd tot secretaris-ge neraal van de commissie voor de wereldmissie. Het is de eer ste keer, dat een vrouw op een dergelijke post is benoemd. De Witte Zuster Jeanne Pernin heeft twintig jaar gewerkt in Algerije en Tunesië en geldt als deskundige op het gebied van de Islam. Het onlangs gekozen vijfenne gentigste Congres van de Ver enigde Staten telt 120 kath olieke afgevaardigden, het to nu toe hoogste aantal. Daar mee zijn de katholieken in het Congres de sterkst vertegen woordigde confessionele groe pering geworden. In het archief van de Notre Dame-universiteit in Indiane (V.S.) is de tekst gevonden van achttien colleges, die de be kende Engelse schrijver Ches terton daar meer dan veertig jaar geleden heeft gehouden. De colleges, waarvan men meende, dat zij waren verlo ren gegaan, bevatten een kath olieke kijk op het Victoriaanse tijdperk. Volgens de statistieken van de Hoge Commissaris van de VN voor vluchtelingen zijn er momenteel ongeveer 1.400.000 vluchtelingen geregistreerd. Zij bevinden zich in zeventig landen. Bijna twee derde is te vinden in Afrika, de meesten in Zaire (510.000), van wie er 460.000 uit Angola afkomstig zijn. De stichter en leider van de „verzoeningskruistocht via het rozenkransgebed", pater Pe trus Pavlicek o.f.m. in Wenen wordt 6 januari vijfenzeventig. •Hij begon zijn actie aan het einde van de tweede werel doorlog. Zij is nu over de hele wereld verbreid. Meer dan driehonderd afgevaardigden, be horend tot alle christelijke en niet-christe- lijke religies van het Verre Oosten en afkomstig uit zeventien Aziatische landen, hebben deelgenomen aan de eerste Aziati sche regionale bijeenkomst van de „We reldconferentie van de godsdiensten ten behoeve van de vrede." De bijeenkomst, die gewijd was aan onder werpen betrekking hebbend op veiligheid en vrede, was zorgvuldig voorbereid met medewerking van vooraanstaande Aziati sche deskundigen. Werkgroepen hadden •zich tevoren indringend met de zaken be ziggehouden. Vooral ook hadden vele boedhistische monniken een aandeel. In het Azië van nu houden dezen zich diep gaand bezig met de problemen van hun landen op sociaal en economisch g ebied. De christenen waren ter vergadering in de minderheid, maar een van de hoogtepun ten van de schaarse plenaire vergaderin gen werd gevormd door eenvoordracht van de bekende Moeder Theresa uit Calcutta. Haar getuigenis van de inzet voor sterven den, veriatenen en uit de maatschappij gestotenen maakte ook op de niet-christe- nen een diepe indruk, omdat duidelijk werd, dat godsdienstige motivatie een unie ke basis was voor het werken voor de vrede. De conferentie heeft zich overigens niet beperkt tot papieren resoluties en vrijblij vend gepraat. Men deed ook iets concreets voor een probleem, dat al sinds half okto ber onoplosbaar schijnt, namelijk de in wrakke boten rondzwervende Vietname- zen, die bij het einde van de oorlog uit hun land gevlucht zijn. Bedreigd door hon ger en storm drijven zij in groten getale in de Zuidchinese zee. Geen land wil hen opnemen. Voor hen werd een hulpprogramma opge steld. Japanse boedhisten en shintoisten fourneerden twee ton om een schip te charteren, dat de vluchtelingen oppikt en ze naar een eiland in de Stille Oceaan brengt. Daar kan in alle rust hun emigratie naar landen, zoals Australië, Canada en de Verenigde Staten, die in beginsel tot opna me bereid zijn worden voorbereid. (Van onze correspondent Ant hony Tuoker) Is u vindt dat het nu al koud is, met weer een lange ijzige winter voor de deur, dan kunt u beter een extra trui aantrek ken en de verwarming wat xjlhoger zetten. Want de komen de paar duizend jaar zal het noordelijk halfrond steeds kouder worden en uiteindelijk ponder ijs verdwijnen. Nu voorspelde Milankovitsj zoiets al in 1941, en wat dat betreft is er dus niets nieuws onder de zon. Maar het Ameri kaanse wetenschappelijk rt|maandblad Science gaf die hy pothese nieuw leven door de publicatie van een gedetail leerde studie van het afzet- tingsgesteente op de zeebodem en de veranderingen van de baan van de aarde om de zon. Milankovitsj schreef dat de meest voor de hand liggende verklaring voor periodieke ij- stijden was dat van tijd tot tijd veranderingen optreden in de baan die de aarde om de zon maakt. Hoe voordehandlig- gend ook, Milankovitsj' uitleg had weinig bijval in de weten schappelijke wereld. Immers, wanneer men keek naar de ijstijden, zoals die voorspeld werden door de va riaties van de baan van de aarde, dan viel die voorspel ling niet samen met wat de geologen al wisten. Over het algemeen hielden die daarom vast aan de oude verklaring, namelijk dat de ijstijden ver oorzaakt werden door varia ties in de hoeveelheid energie die de zon uitstraalt of varia ties in de atmosfeer. Maar na verloop van jaren kwamen er steeds meer geologische bewij zen voor Milankovitsj' hypo these. Toch bleven er nog wat vra gen. Die vragen werden on langs beantwoord door een Brits-Amerikaans team dat een uiterst nauwkeurige „kaart" maakte van het afzet tingsgesteente op de zeebo dem. Verder keek het team naar de natuurlijke variaties van bepaalde isotopen van zwaar zuurstof, dat verandert naarmate de ijskap verder schuift. Het CLEMAP-projekt, zoals het zichzelf noemt, heeft een zowel ecologische als geo logische geschiedenis van het klimaat op aarde gemaakt. Het team bestond uit dr. N. J. Schackleton uit Cambridge, prof. J. D. Hays van het La- mont-Doherty geologisch ob servatorium in de VS, en prof. John Imrie, van de Brown Universiteit in Providence in de Amerikaanse staat Rhode Island. Wanneer een zwaar isotoop zuurstof zich met waterstof tot water verbindt, dan verdampt dit soort water minder snel dan „normaal" water. Nu ko men de ijskappen uit de ijstij den voornamelijk op het noordelijk halfrond voor. Ei genlijk bestaan ze uit samen geperste sneeuw, dat wil zeg gen verdampt water. Die ijs kappen nemen veel water op; zoveel dat de hoeveelheid wa ter in de oceanen er belangrijk minder op wordt. Tegelijker tijd laten de ijskappen echter een relatief groter aantal mo leculen zwaar zuurstof in het water los. Hoeveel zwaar zuurstof zich in het water bevindt op een gege ven ogenblik blijft voor altijd vastgelegd in het afzettingsge steente, en kan met de huidige technieken zeer nauwkeurig nagegaan worden. Zo hebben de geologen dus een nauwkeu rige „kaart" van de ijstijden. Met deze en andere technieken hebben de Britse en Ameri kaanse onderzoekers tot meer dan 500.000 jaar in de tijd terug kunnen kijken. Ze ont dekten dat de ijstijden regel matig terugkwamen, en wel met dezelfde regelmaat als de belangrijkste periodieke varia ties in de baan van de aarde. Die periodes duren 23, 42 en 105 duizend jaar. Elke periode blijkt verantwoordelijk te zijn voor een bepaalde verande ring van het klimaat, respec tievelijk 10, 25 en 50 pet kli maatsverandering. De studie bewees zo ontegenzeggelijk dat er een direct verband be staat tussen variaties in de baan van de aarde en klimaat veranderingen. Met hun bevindingen in de hand voorspelden de onder zoekers dat „de tendens over de komende 20.000 jaar op het noordelijk halfrond gaat naar een gestadige afkoeling van het klimaat. Maar die voor spelling veronderstelt dat de mens niet tussenbeide zal ko men met enorme energie-injec ties in het warmtebudget van de aarde. En de mogelijkheid, dat het wel gebeurt is niet uitgesloten. (Copyright The Guardian) Regeling subsidies ingetrokken DEN HAAG (ANP) Wegens uitputting van de middelen die beschikbaar zijn gesteld voor de werkgelegenheidspro gramma's worden per 31 december 1976 enkele subsidierege lingen ingetrokken. Staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) heeft dit gisteren in de Staatscourant bekend gemaakt De subsidiere gelingen die ingetrokken worden zijn die voor modernisering van winkelcentra, sanitaire accommodatie middenklasse-ho tels, aanleg parkeerterreinen voor winkelcentra, toeristische infrastructuur en brandbeveiligheidsvoorzieningen logiesbe- drijven. Aanvragen die na 31 december bij het ministerie binnenkomen worden niet meer behandeld terwijl het nog de vraag is of de aanvragen die voor 1 januari 1977 ontvangen worden nog gehonoreerd worden. ST SIMONS EILAND (TJPI) De komende Amerikaanse vice-president Walter Mondale zal Ónder president Junmy Carter „stafchef" van het Witte Huis zijn en daarmee een tot nog toe niet gekende actieve rol spelen voor een vice-president President Carter maakte deze verrassende benoeming giste ren bekend op St. Simons-eiland voor de kust van de staat Georgia waar hij met vakantie is. Tot nog toe plachten vice-presidenten voornamelijk een passieve rol te spelen, maar als stafchef van het Witte Huis is Mondale boven alle directe medewerkers van de president geplaatst. Onder president Nixon was „Bob" Haldeman de stafchef, en zonder hem had niemand toegang tot Nixon.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7