LANGS OMWEGEN Egyptische beeldhouwwerken voor publiek weer opengesteld kaninefaaten-Dansmariekes huppelen op hoog niveau panscursisten geven voor vinder-valide leeftijdgenoten RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Oudheden" trok 75.000ste bezoeker SWIFT ONTMOET GODYLA UNITED DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ^JsNSDAG 29 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Na twee Jaar verbouwing is op Eerste Kerstdag, 25 december, in het Rijksmuseum van Oudheden de afdeling Egypti sche beeldhouwwerken weer voor het publiek opengesteld. Daar mee is er weer een stadium in de langzame renovatie aan de binnenzijde van het museum voltooid. "De beste collectie in het land", zoals het museum de honderden Egyptische beelden en reliëfs noemt staat weer open voor het publiek. Zo op het eerste gezicht lijkt er weinig veranderd bij het bin nenwandelen van de verbouwde ruimte. Degenen die zich de af deling bij een bezoek in de oor spronkelijke situatie kunnen herinneren zullen echter mer ken dat de tentoonstellingsruim te op een subtiele en geraffi neerde manier zó veranderd is, dat het tentoongestelde op een meer aangename manier op de bezoeker overkomt Allereerst werd er een zogenaamde schaal vergroting toegepast, waardoor vijf kleine zaaltjes tot twee gro te ruimtes zijn geworden het geen de overzichtelijkheid ten" goede is gekomen. De vormge ving is het werk geweest van Aart Verhoeven, die ook door het gebruik van kleuren (achter gronden), aangepast aan het zo genaamde frontale karakter en het directe kleurgebruik van de Egyptische kunst de presentatie van de kunstwerken verbeterde. De Rijksgebouwendienst wist met belichting en techniek (spo tjes op de juiste plaatsen) dit effect te versterken. Dit samen spel, uitgevoerd door de techni sche staf van het museum onder leiding van de heer W. Binnen dijk mondde uit in een gunstig eindresultaat De uitgebreide collectie van beelden en reliëfs veranderde natuurlijk niet, maar komt nu meer tot zijn recht en is nu zeker de moeite waard om eens gaan te bekijken of, voor oud- bezoekers, te gaan bekijken in de nieuwe omlijsting. De collec tie geeft een beeld van de ont wikkeling van de Egyptische beeldhouwkunst van 3000 voor Christus tot in de eerste eeuwen van onze jaartelling, en geeft daarnaast een beeld van het le ven en de opvattingen van de oude Egyptenaren, toegespitst op het leven na de dood, in feite de drijfveer van de Egyptische kunst De pronkstukken van de collectie zijn al sedert 1829 in Leiden. Eén van die pronkstukken is bijvoorbeeld de compleet be waarde grafkapel uit het Oude Rijk, het hoogtepunt van de Egyptische beschaving. Dit is een kleine kamer waarin de be zoeker op wandreliëfs het leven van alledag uit 2300 voor Chris tus afgebeeld kan zien. Hij hoeft dan overigens niet bang te zijn dat de één of andere ingenieuze val uit de tijd van de farao's het bezichtigen tot een griezelige aangelegenheid maakt, want die zijn in Egypte achtergebleven. Verder zijn er nog de levensgro te beelden van Maya en Merit (Maya was minister onder farao Toetanchamon), de reliëfs van de koning Horemheb en de gi gantische stenen sarcofagen van de Saïtische tijd, 600 voor Chris tus. Het befaamde tekenschrift der oude Egyptenaren, de 'hie- roglyven keren natuurlijk over al bij terug. Tweetalige tekstpa nelen (zonder hiëroglyven) (U kunt meteen even uw Engels ophalen) en een kaart geven toe lichting bij de voorwerpen. Renovatie )e 75.000-ste bezoekster mevr. Wiertsema-Van den Boom met haar kleinkinderen in slle heropende afdeling Egyptische beeldhouwwerken LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg 28 in Leiden ver welkomde gistermorgen de 75.000ste be zoekster binnen haar oudheidkundige poor ten. Het was de nietsvermoedende Voor- schotense mevrouw Wiertsema-Van den Boom, die met haar twee kleinkinderen uit Bilthoven, Carol en Mark juist deze dinsdag had uitgezocht om de oudheidkundige voor werpen van het museum nader in ogen schouw te nemen. Het heugelijke feit werd natuurlijk gevierd met gebak en met bloemen, en met de overhandiging van de zogenaamde Artefact (=door mensenhand, door kunst bewerkt voorwerp uit de prehistorie), een zeer fraaie catalogus in boekvorm van de pronkstukken uit de collectie van het museum. Met de 75.000 bezoekers is wederom een mijlpaal bereikt in de belangstelling voor het museum van Oudheden. In 1969 waren er 40.000 bezoekers, vorig jaar was dat al 68.000, zodat van een zeer gunstige ontwik keling gesproken kan worden. „Telt U al die mensen dan?", vroeg de kleine Carol ver baasd aan de heer dr. P. Stuart, conservator van de Nederlandse Afdeling en tevens on der-directeur van het museum, die verklaar de dat de aantallen inderdaad worden bijge houden, maar dat het de eerste keer is er een „rond getal"-bezoeker in de bloemen wordt gezet. De heer Stuart gaf overigens wel toe dat de bezoeken van scholen een niet onaanzienlijk deel van het totale bezoe kersbestand uitmaken, maar er kan gevoe gelijk worden aangenomen dat de toename van het aantal bezoekers niet alleen een toename van dit misschien niet geheel spon tane museumbezoek heeft gelegen. moet overigens nog even de naam van de Leidse Egyptoloog prof. dr. A. Klasens genoemd worden, die zich altijd bijzonder voor de Egyptische afdelingen heeft ingespannen zal zeker niet de laatste verbouwde afde ling zijn. Na de in 1968 ver bouwde afdelingen Mummies en Nederland, en de net verbouwde afdeling beeldhouwwerk zal de renovatie verder door het mu seum trekken. De meest nabije verbouwing zal echter buiten het museum, dat wil zeggen op de binnenplaats aan het Rapen burg plaatsvinden. In de eerste helft van 1977 zal hier namelijk een Egyptische tempel worden gereconstrueerd (cadeautje van de toenmalige Egyptische presi dent Nasser). Verder staan er nog liften op het verbouwing sprogramma van het museum op korte termijn, zodat voor in validen binnenkort de hogere etages ook zijn weggelegd. Het Rijksmuseum voor Oudhe den aan het Rapenburg 28 is op werkdagen van 10 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur geopend. Op Nieuwjaarsdag is het museum gesloten. FRANK BUURMAN Markten 1 Donderdag a.s. 20.45 uur ÉVATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL/LGJ.- Club Nation Cataluna BARCELONA ZWEMBAD „DE ZIJL" LEIDEN/LISSE/NOORDWIJK Veel bekervoetbal, een hoofdklas se-wedstrijd en de tweede ronde van de Northgo-Cup; dat is het zaalvoetbalprogramma van vanavond. Meest belangrijke duel is het treffen in de hoofdklasse tusssn Swift 't Winkeltje en Godyla United. Om negen uur wordt deze wedstrijd in de Groenoordhal i Programma Northgo-Cup: Van Gerven de Jong - Old Stars Den j Haag (20 uur); FC Vleespaleis - BMW Van der Plas (22 uur); FC 1 Kaasse Digros Stars (23 uur). I Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Barbara J M, dr. v. J. G. Heijmans - J. M. Brouwer; Wouter R. A., zn. v. T. J. van Munster - A. E. H. M. Delsing; Job, zn. v. F. A. M. Beugelsdijk - E. H. Borst; Renate, dr. v. W. Ellert - C. Loomans; Maria J.. dr. v. D. van Veen - G. de Groot; Amerik t M„ zn. v. C. de Best - S. M. A. Janson; Sativa, dr. v. S. R. Horjus - M. J. van der Horst; Dennis, zn. v. A. J. van Eijgen - D. van den Bent; Maarten. F. C.. zn. v. F. van Cleet - M. J. Asperslag; Natascha. dr. v. E. Star - M. M. J. Schoneveld; Ernst Jan, zn. v. J. Heems kerk - A. P. M. Onderwater. Overlijden: A. H. van Griethuijsen. geb. 1896. gehuwd met D. B. Talma; W. F. van' der Blom. geb. 1691. man: S. M. L Hoogvliet en R. Sanavro; W. wenoord. geb. 1916, man; P. Kop, 1910, man. Gehuwd: J. F. Steven en M. J. Jong bloed; C. P. Fluijt en S. A. van Winkel; W. J. Lancel en H. J. Nagtegaal; W. G. ilpoe en K. L Thakoer; Husselman en I. Schut; J. P. van Hitten en E. M. Kostense; H. Helfensteijn en J. van Weeren; W. F. Veldhuijzen en R. C. Doorduin; J. Aandewiel en H. Stokkel; J. W. van den Wijngaard en C. Rotmensen; F. J. M. Willems en T. C. Ramp; H. P. de Lange en A. Schut ter; M. R. Gallert en MT J. C. de Kort; J. C. van der Linden en M. van Gent; A. Hartog en L L J. van Galen. MEDEDELING AAN VOLVO- EN DAF-RIJDERS IN LEIDEN EN OMGEVING Volvo Nederland Personenauto's B.V. deelt mee dat Volvo-dealer Automobielbedrijf V. A. Reijs en Zn. de werkzaamheden van Van Ulden Auto's B.V. heeft overgenomen. Automobielbedrijf V.A. Reije en Zn. fs gevestigd aan de Hoge Rijndijk 352 te Lelden. Tel.: (071)-122381 en 131979. „De Kaninefaaten". Gemma de Boer, tot op het perfecte af. Puur professioneel werk. Door Gemma kunnen' onze mariekes naar buiten op treden". „Zo is het", vindt ook José, „voor die show bij de Blauwe Schuit gebruiken we geen dij- enkletsmuziek, we showen met een Spaans plaatje en ook met vrij jazz-achtige bewegingen. Ze hebben trouwens ook een aardige mars in de benen en armen. In Limburg dachten de „kenners", dat wij niet van boven de Moerdijk kwamen. Zoiets had men in het zuiden niet verwacht". Bij zo'n getui genis past maar één bevesti ging: alaafü Voorlopig is het nog elke dinsdagavond ander half uur achtereen pittig wer ken geblazen, zonder pauze. Dat is niet zo misselijk van die Dansmariekt s van de Kanine faaten in de bollenstreek. En dat onder een streng regiem, dat zo zegt Bets toch aardig overkomt. dagen op voor bejaarden en kinderen. De jongste is daar 8 jaar. Ze zijn bestemd om later in „de" groep te worden opge nomen". Elke groep is in haar eigen kleuren en kleren gestoken; alleen de 19 beginnelingen be wegen zich voorlopig nog in boerenkieletjes. Het geheel wordt lofwaardig getraind door balletlerares Gemma de Boer uit Zand voort, een natio nale dansgrootheid, die het mariekes-korps kneedt en vormt tot een geheel dat over al bewondering trekt. „Onze mariekes drijven op enthou siasme", vindt Bets Warmer dam, „ze zijn altijd present.' Het korps wordt gesteund, be langeloos, door de vereniging. De meisjes hoeven geen con tributie te betalen en de kle ding is „vrij". Die maak ik trouwens nog steeds zelf". Bets wordt in de Commissie' Dansmariekes bijgestaan door oud-marieke José van Duin, die het organisatiewerk op zich heeft genomen, orde schept en verzorgend optreedt Uiteraard kan José oordelen, want ze is vier jaar zelf marie- ke geweest Verder is ze het enige vrouwelijke lid van de Raad van Elf, een vrij uitzon derlijke positie. Jaap Aartman is „der Dritte im Bunde"; hij is volgens Bets „het vaderlijke tiep", de technische man. Sa men vormen de drie een „ge lukkig gezinnetje", waarin de moeilijkheden door veel pra ten overbrugd worden. De Noordwijkerhoutse Dansma riekes gaan een drukke week in februari tegemoet. Dan ko men ze bijna niet uit de kle ren. Ook verschijnen ze op de t.v. als gasten van de Blauwe Schuit in Nijmegen. Aan hun show wordt nu hard gewerkt Bets Warmerdam: „Hartstikke leuk, ze horen er helemaal bij, die Dansmariekes van ons. Als het niet zo was, zou het een kale toestand zijn. Onze ver eniging is erg trots op ze; de meisjes hebben heel wat sup porters. Maar ze zijn dan ook voortreffelijk opgeleid door ensen leren is erg plezierig, kan t althans zijn, maar het wordt lardevoller als je daarbij nog a' in medemensen denkt die niet "J leen niet aan dansen toekomen j )ch bovendien niet zo best kun- i o Jn meekomen met de anderen fjei e recht van lijf en leden zijn. am och wordt hier en daar gedanst jwat opzij gelegd. Theo Ooijen- 1U jk (56) weet daar alles van. De }{u( :er Ooijendijk is al zo'n jaar of b I verbonden aan de dansschool •oifan Evert castelein (de Leidse «wenende dansmeester, die deze overigens definitief de ge makkelijke glijders uittrekt en net de dansinstructie stopt, na lat hij eerder in het jaar af had genomen). Theo Ooijendijk is op de school ,an de Hooglandsekerkgracht ilfstandig gérant achter Caste- bar en - zo zou je het ten noemen - pachter van de 'fetten. Ooijendijk trekt zich ook het belang van de minder- validen aan en ongeveer 15 jaar geleden namen hij en zijn vrouw een initiatief dat tot op heden in stand is gebleven: jaarlijkse inza meling onder de dansschoolleer lingen ten behoeve van die min- der-validen. „Het doel was", al dus Ooijendijk, „De opbrengst van de jongelui (typisch woord gebruik ook van de grote Evert) voor minder-valide jongelui die met vakantie willen". „Toen het in de danswereld nog niet zo druk was, zo'n kleine 20 jaar terug, werd onze zaal verschillende malen door Castelein be schikbaar gesteld voor bijeenkomsten voor invaliden, kerstavonden bijvoorbeeld, kaart avonden, vergaderingen. Daaruit is het idee gegroeid om eens per jaar onder de leerlin gen te collecteren. Die avonden zijn verdwe nen, door de groei van de invaliden-bond waardoor de danszaal te klein werd. Maar de collecte is gebleven. In de loop der jaren hebben zich bij deze actie ook aangesloten de dansschool in Lisse - Huize Welkom - van Everts zoon Humilus (Humiel) Castelein, Martien Visser (de Rijnstreek), en ook de heer Nieuwenhuizen die dansschool Boes runt", vertelt Theo Ooijendijk, die het erg mooi zou vinden als ook de andere dans scholen in de buurt zich zouden aansluiten,' zoals die van de heren Alphenaar en Maas. „In m'n achterhoofd speelt de gedachte, dat dit zelfs - via de Bond van Nederlandse Dansleraren - iets nationaals zou moeten worden. Maar wie ben ik, dat ik dit voorstel? Welke dansleraar vat deze koe bij de ho rens?" De opbrengst van het lopende seizoen was er weer naar: bij Evert Castelein bracht de collecte 1565 gulden op, bij Humiel 1590 gulden, bij Nieuwenhuizen 1200 en ook bij Visser verwacht Ooijendijk een dergelijk bedrag: „We zitten nu aan de dikke 5000 gulden. Je kunt de opbrengst stellen op een gulden per leerling; dat zijn voor 60 pet. jongelui, 35 pet. gehuwden (de sterkst groeiende categorie) en 5 pet. 65-plussers. Het geld gaat naar de invalidenvereniging St. Lidwina in Leiden en naar de Alg. Néd. Invalidenbond (Anib) afdeling Leiden. Inva liden die op vakantie willen gaan, profiteren ervan. „St. Lidwina" sluit zich aan bij de nationale bedevaart naar Lourdes en met de Anib is het de bedoeling dat dit seizoen, in samenwerking met de afdeling Delft (om de hoge kosten te drukken) een Rijnreisje wordt georganiseerd". '°ni1977 straks de drem- 'n® der tijd heeft over- ,ereden, zijn de aart- en igers van het zotten- idai der Prinsen Carna- chi overal weer druk be- Dit met het uitwerken le v i de gesmede plannen op in februari daverend mil uitvoer gelegd moe- to i worden. Een van de ivazernijen" (je hebt 'P8 r slot ook meierijen) op een bijna eerbied- ardige bovenrivierse iditie mogen bogen, is roemrijke carnavals- rèniging „De Kanine- sten" van Noordwij- kerhout. Alaaf. Deze „gekken" gaan hun 17e viering tegemoet; dat is lang niet mis en daar mag je u tegen zeggen. Een boeiend aspect daarbij zijn de Dansma riekes gaan vormen. Ik wilde daar vandaag tal rijke alaafjes aan wij den, want de faatse ma riekes mogen er wezen, omdat hun danslustig vermogen veler harten sneller doet kloppen. Het is een ensemble ge worden dat het aange zicht der vereniging ver- iongd en vernieuwd heeft. Daar is het om begonnen: een „stuk" re presentatie die Prins en Raad van Elf alle eer aandoet. Aan het woord laat ik een lid van het „bestuurlijk college" dat de Dansmariekes vaderlijk en moederlijk begeleidt. Dat is mevrouw Bets Warmerdam (van Kees), die de eerste paar jaar de zorg had voor twee meisjes van de harmonie St. Jeanne d'Arc die in de pakjes van de harmonie meedraaiden als aankomende mariekes. „We zijn toen verder gegaan met vier eigen mariekes, in eigen kleding die ik zelf ge maakt had. Ik moet wel zeg gen, dat we die eerste tijd veel aan St. Jeanne d'Arc te dan ken hebben gehad. Daar niet van. Maar het was wel fijner dat we ons eigen „materiaal" kregen. Allengs werd het groepje uitgebreid tot zes, die meedraaiden tot vorig jaar. Nu beschikken we over 38 meisjes, een ware mariekes- school in verschillende afde lingen. De „echte" groep be staan uit 12 mariekes (13 tot 17 jaar), die de Raadsevene- menten opluisteren en al erg veel succes hadden op con coursen zoals in Bleiswijk, waar in november de eerste prijs werd weggesleept. Zeven meisjes doen „dienst" bij de Jeugdraad, de Babyfaaten, en negentien vormen de „oplei dingsklas" en treden op mid-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5