)ruggebruik neemt in Leiden chrikbarende vormen aan HET LIJKT WEL EEN BESMETTE LIJKE ZIEKTE Celstraf voor winkeldief MEEDENKEN OVER DE LEIDSE BINNENSTAD? [SDAG 29 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 een onzer verslaggevers) >EN Het gebruik van nvende middelen door erjarigen neemt het laat- alf jaar in Leiden schrik- ide vormen aan. In ge politiekringen spreekt van een verontrustende ome, die voornamelijk te bespeuren in de handel 1 et gebruik van het hard heroïne. In de afgelopen i is er een duidelijke ver- iving opgetreden van de lepprodukten (soft drugs) hard drugs als heroïne Jn|mfetamine. Exacte cijfers het heroïnegebruik zijn ie beschikbaar, maar briga- oc" H. Peet van de afdeling jotidere Wetten van de politie weet aan de J van zijn rapporten, dat ieer korte tijd in ieder I een verdubbeling is op- feden. [ral de situatie op de middelbare scholen verontrustend ge- ad. Was er in voorgaande nog geen sprake van lïnegebruik op deze scho- momenteel wordt deze drug tijdens de school- verhandeld. Leraren een achteruitgang in leerprestaties van leerlin- i, die verslaafd zijn geraakt i de verdovende middelen. leeftijd van de gebruikers mt ook steeds lager te lig- Vooral in de leeftijds- uep tussen dertien en vijf- [n jaar wordt door de afde- ®jg Bijzondere Wetten een „wallende stijging waargeno- ,'en. Zelfs op lagere scholen ?ordt in incidentele gevallen geconstateerd, fet personeel van de afdeling Wetten richt zijn indacht momenteel vooral op talgebruik en de handel in jroïne, ondanks het feit dat gebruik en handel van de ■mepprodukten een soortge- ce stijging valt te noteren. et gebruik van verdovende c iddelen krijgt het karakter n een besmettelijke ziekte dan zul je prioriteiten moe- stellen," zegt brigadier H. set erontrustend lewel de discussies over de hadelijkheid van bepaalde irdovende middelen nog lang i et ten einde zijn moet het enemende gebruik vooral j muit het oogpunt van de 1 ugdgezondheidszorg veront- istend genoemd worden. De irechtspsychiater Dr. Van isen schreef kort geleden in psychiatrisch rapport over van zijn patiënten: „De ste mensen denken, dat al- hard drugs gevaarlijk ijn, maar recente bevindingen ijzen telkens weer welke ïdelig invloeden er uitgaan het gebruik van soft Brigadier H. Peet vult ,De heroïnegebruikers ijn allemaal eerst met hasj 1 egonnen. Wij moeten de eer- te nog tegen komen, die on- liddellijk aan de heroïne is _aan'. Er is altijd een vooraf- pand relaas." „Het gebruik ran heroïne is gewoon dode- ijk," stelt hij verder, terwijl lij nog vermeldt, dat het aan tal gevallen van overdosering de laatste tijd ook een stijgen de lijn vertoont. Heroïnegebruik grijpt in Leiden om zich heen. Gebruikers worden momenteel al gevonden onder leerlingen van lagere scholen. Het toenemende gebruik van verdovende middelen en met name van heroïne werkt een grotere criminaliteit in de hand. Het grote aantal krui meldiefstallen in Leiden kan voor niet onaanzienlijk deel worden toegeschreven aan de gebruikers van verdovende middelen, die voor één gram heroïne tussen de 75 en 125 gulden moeten neertellen. „De diefstal van radioapparatuur en het openbreken van auto's wordt door deze gebruikers veel gedaan. Het stelen van cheques is een van hun voor naamste bezigheden," stelt brigadier Peet. Nauw samenhangend met de gesignaleerde criminele cumu latie is het feit, dat de prijzen van verdovende middelen blij ven dalen, ondanks enkele grote „vangsten" van de Ne derlandse narcoticabrigade. „De aanvoer moet bijzonder groot zijn. De prijzen dalen eerder dan dat ze stijgen, ook al weten wij behoorlijke hoe veelheden in beslag te nemen. De partijen, waar wij de hand opleggen vormen slechts het topje van de ijsberg. Wanneer wij handelaren in verdovende middelen oppakken worden de gaten in de aanvoerlijnen bij zonder snel gedicht. Die han delaren zijn in vele gevallen moeilijk op te sporen omdat zij hun werkterrein telkens verleggen. We krijgen wel eens informatie binnen, dat in een bepaalde bar drugs verhan deld worden. Maar wanneer wij een inval doen zijn zij al weer uitgeweken naar een an dere bar. Er is een grote sprei ding opgetreden. In voorgaan de jaren kwam het gebruik van heroïne alleen voor onder bepaalde, noem het avontuur lijke en artistieke groeperin gen. Nu is er ook een toename te constateren bij kinderen uit arbeidsgezinnen. De kleinhan delaars zijn voornamelijk Ne derlanders, vaak zelf gebrui kers die moeten verhandelen om in hun eigen behoefte te kunnen voorzien. De groothan del is vooral in handen van Chinezen, Turken en Marok kanen. Het is opvallend dat steeds meer gastarbeiders en buitenlanders zich op deze handel werpen. Het is een lu cratieve zaak, terwijl de straf fen in vergelijking met de ons omringende landen vrij laag zijn," aldus brigadier W. Peet. Doorvoerhaven De explosieve toename in het gebruik van verdovende mid delen vindt zijn oorzaak in het feit dat Nederland enkele ja ren geleden een doorvoerha ven voor drugs is geworden. Amsterdam vervult een cen trumfunctie in Europa, maar ook de grensprovincies Bra bant (Eindhoven), Limburg en Zeeland gaan een steeds grote re rol voor zich opeisen. Smokkelaars in deze grens streken, die zich in het verle den bezig hielden met de ille gale in- en uitvoer van boter, sigaretten en andere alledaag se verbruiksgoederen, hebben zich sinds de instelling van de EEG-invoerbepalingen gewor pen op de handel in verdoven de middelen. De gebruikers in Leiden betrekken hun „genots middelen" uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en ook Den Haag. De afdeling Bijzondere Wet ten van de Leidse politie is bemand met vier functiona rissen, voor wie de drugsbe strijding slechts een onder deel vormt van hun dagelijkse werkzaamheden. Die afdeling kampt dan ook met een duide lijk personeelstekort. Het aan tal klachten van ouders over kinderen, die verdovende middelen gebruiken is inmid dels zo groot geworden, dat de Leidse politie prioriteiten heeft moeten stellen. Dat zij haar aandacht vooral moet gaan richten op de heroïne. Sommige ouders kunnen de spanningen niet meer aan en moeten met een zenuwinstor ting of hartaanval in een zie kenhuis worden opgenomen. De Leidse politie laat in die gevallen het sociale aspect van het probleem prevaleren bo ven de strafrechtelike vervol ging. „Wij willen niet dat de band tussen ouders en kind verbroken wordt. Wordt een gezin echter geestelijk met de ondergang bedreigd, dan gaan wij over tot strafrechtelijke „Heroïne-gebruikers zijn allen eerst met hasj begonnen. En als medici preventieve voorlichting geven, dan hoor je vaak de opmerking: Hasj is net zo schadelijk als een reep chocolade." vervolging," aldus hoofdagent Van Zandbergen. Machteloosheid De opsporing en bestrijding van drugs door de politie wordt in een aantal opzichten belemmerd. Hoewel deze func tionarissen democratisch vast gestelde wetten respecteren hikken zij toch aan tegen het in Nederland gevoerde justitië le beleid. Van enkele korpsen maakt zich dan ook wel eens een gevoel van machteloosheid meester. Vooral de zogenaam de „dertig grams-wet", ligt hun zwaar op de maag. Wan neer iemand met dertig gram hennepprodukten wordt aan getroffen is hij volgens de wet slechts in overtreding. „Wan neer wij iemand die in het bezit is van dertig gram hasj oppakken, kunnen wij hem zes uur ,vasthouden. Daarna moe ten wij hem echter weer vrijla ten. Wij zijn niet gelukkig met die maatregel, omdat je op deze manier niet achter de identiteit van de handelaar kunt komen. Daarvoor is de tijd dat je iemand kunt vast houden te kort. Terwijl het toch duidelijk is, dat wanneer er sprake is van gebruik er ook handel is," al dus brigadier Peet. De politie ziet de noodzaak van een medische behandeling van de verslaafden in. Hecht ook veel waarde aan voorlich ting op scholen, die preventief kan werken, maar ziet die pre ventieve voorlichting echter vaak doorkruist door opmer kingen van sommige medici, die tijdens dergelijke bijeen komsten verkondigen „Hasj is net zo schadelijk als een reep chocolade." Het grootste pro bleem voor de Leidse politie vormt echter de groep van de zogenaamde „niet-gemotiveer- de" gebruikers van verdoven de middelen. Brigadier Peet: „Wij verwijzen verslaafden al tijd door naar burau's, die hen kunnen behandelen. Vaak la ten wij dat ook over aan de ouders zelf. Die bureau's stellen echter als eis, dat de patiënten zich tij dens de behandeling moeten onthouden van het gebruik van verdovende middelen. Dat vinden ook wij een gerecht vaardigde eis. Wij blijven daardoor echter wel zitten met een kern van verslaafden, die zich niet onthouden van het gebruik en van wie de behan deling daarom onmiddellijk wordt stopgezet. Voor deze mensen bestaat er dus geen opvang. Er is natuurlijk wel opvang, maar omdat ze niet gemotiveerd zijn blijven ze in diezelfde kring zitten en blijft alleen een strafrechtelijk ver volging over. Dan moet je maar hopen, dat ze van de drugs afraken. Het is belang rijk, dat de overheid daar iets aan gaat doen," aldus briga dier Peet. PIET VAN DAM GEMEENTE KATWIJK Mededeling aan de verbruikers van gas, water en elektriciteit in de gemeente Katwijk. Teneinde de gas-, water- en stroomverbruiken over het jaar 1976 in de sectoren II en III te kunnen vaststellen, zullen in de periode van 30 en 31 december 1976 en 3 januari 1977 de meterstanden in sector II worden opgenomen. Sector II omvat de navolgende gemeentewijken: Het oude dorpsdeel ten noorden van de Kon. Wilhelminastraat en de Hoogstraat en ten westen van de Meerbrugkade t/m de Noord Boulevard en het Rijnmondgebied, het gebied ten noorden van het Uitwateringskanaal (Hoornes, Rijnsoever en 't Heen). In de periode van 4, 5 en 6 januari 1977 zullen de meterstanden in sector III worden opgenomen. Sector III omvat de hierna te noemen straten en gemeentewijken: Zeeweg, geheel Katwijk a.d. Rijn met het gebied „De Pan", De Koestal t/m de W. de Zwijgerlaan, Cleijn Duin, Het Witte Hek met industrieterrein, de Wyborghstraat, Remisestraat, Mr. C. Fockstraat, v.d. Vegtstraat, Visserijkade, Rahusenstraat en de Hogeweg. Wij verzoeken de verbruikers om ons in de gelegenheid te stellen in de geplande perioden de meterstanden te kunnen opnemen. DE DIREKTIE ■Oil! LEIDEN/DEN HAAG Een 21-jarige Leidse losar- beider stond gisteren voor de Haagse rechtbank we gens inbraken en diefstal len. Hem werd onder meer inbraken in een winkel aan het Vijf-Meiplein en een winkel in de W. Barentsz- straat verweten. De losarbeider werd door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. Een 28-jarige machinist uit Leiden stond bij de Haagse rechtbank terecht wegens heling van de door de lo sarbeider gestolen goede ren. De dagvaarding van de machinist werd als gevolg van een fout nietig ver klaard. ADVERTENTIE Wordt dan lid van de Adviesraad voor de Binnenstad Inlichtingen: na 1 jan. "77 MORSWEG 10 LEIDEN TEL. 132949 Gladheid I De gemeentelijke zoutstrooiers zijn gisterochtend her en der in de stad vergeten de fiets- en voetpaden van ontdooiings middelen te voorzien. Dat dit toch nare gevolgen kan hebben bleek kort na het middaguur. Ook al stond de fel schitterende zon op de Haagweg te schijnen, toch gingen er regelmatig tweewielers met en zonder hulpmotor onder uit. Rond de klok van enen moest zelfs de eerstehulpdienst er aan te pas komen toen opnieuw twee brommers onderuit waren gegaan. Gemeentewerken werd daarop gewaar schuwd, waarna ook de tweewielige verkeersgenoten weer uit de voeten konden. Gladheid U Ten gevolge van de door sneeuwval glad geworden wegen hebben zich gisteravond acht verkeersongevallen voorge daan. In geen van de gevallen was er sprake van gewonden. Zelfs de materiële schade bleef beperkt. Op de Lammenschansweg schoven door het gladde wegdek enkele auto's met geringe snelheid tegen elkaar op. Ter hoogte van de afslag naar Zoeterwoude moesten gemeente en rijkspolitie op rijksweg 4 richting Amsterdam een gestran de automobilist te hulp komen. De man was met de voorzijde van zijn auto onder de vangrails geschoven en moest met behulp van een kraan wagen worden losgetrokken. Gladheid UI Op Rijksweg 4 tussen de afslag Bodegraven en Waarder is gisteravond om half acht een personenauto door de gladheid van de weg geraakt. De auto kwam terecht onderaan het talud tegen een boom en is later door de politie verwijderd. Later op de avond moest ter hoogte van Rijpwetering op de provinciale weg een personenauto uit de berm worden getakeld. Ook deze was door de sneeuwval het rechte spoor bijster geraakt. Fietsendief De Leidse politie heeft dinsdagmorgen aan de Vrouwenweg een 25-jarige Leidenaar aangehouden wegens het ontvreem den van een bromfietshelm. Na zijn aanhouding bekende de jongeman ook nog een flink aantal diefstallen van fietsen. Hij is in afwachting van voorgeleiding opgesloten op het bureau van politie aan de Zonneveldstraat. Bakkie troost Het personeel van de aannemersmaa tschappij De Bolster uit Leiden, dat momenteel zijn tenten beeft opgeslagen in de Van der Wertstraat moest het gisteren zonder bakkie troost stellen. Een onverlaat bad 's nachts uit de keetwagen de nikkelen koffieketel ontvreemd. De bedrijfsleiding kon de „wisseltruc" ook niet bijster waarderen. De koffieketel vertegenwoordigde namelijk een waarde van 600 gulden. Handrem aantrekken, graag! „Waar is mijn auto nou weer gebleven?" vroeg een 21-jarige inwoner uit Zoeterwoude zich verbaasd gisteren af, toen hij op de Herengracht zijn aldaar geparkeerde auto weer wilde instappen. Hij was toch maar even weg geweest om een boodschap te doen. Hij had zijn auto echter wel op de handrem moeten zetten, want nu dreef zijn trouwe vierwieler in het openbare water van de Herengracht. „Natte krant" Het team van de Leidse Sportpers heeft zich in het sterk bezette zaalvoetbaltoernooi van de studentenzaalvoetbalver- eniging Liftboys van zijn zwakste zijde laten zien. Ondanks de inbreng van de geroutineerde gastspelers Hans van der Starp en Wim Oppelaar reikte de FC Natte Krant niet verder dan een troosteloze laatste plaats. Vormverlies, het verkeerd toepassen van tactische trucs en slecht uitgevallen scheidsrechterlijke beslissingen deden de .kranten" de das om. Alleen tegen het organiserende Liftboys sloeg de balans niet ten nadele van de sportpers door. Dat 1—1 gelijke spel bleef echter het enige hoogtepunt Studentenkampioen FC Kromhout bleef ongeslagen en mocht na ontvangst de „Liftboys enige prijs" in ontvangst nemen. Einduitslag: FC Kromhout 8 punten; Swift 5; Liftboys 4; SV '25 1; Natte Krant 1. Politieke scholing De werkgroep vrouwenorganisaties, bestaande uit een zestal verenigingen en bonden van uiteenlopende signatuur zal in 1977 wederom politieke scholingscursussen voor de vrouw gaan geven. Met het oog op de naderende verkiezingen in mei 1977 zal de cursus „politieke stromingen" worden gehouden. De cur sus bestaat uit vier bijeenkomsten en begint in januari. De eerste bijeenkomst zal algemeen en inleidend zijn, over wat zijn en wat doen de pohtieke partijen, de betekenis van begrippen als „links", „rechts", progressief, conservatief. Op de overige drie bijeenkomsten zullen de politieke partijen aan het woord komen. De cursus wil ertoe bijdragen dat vrouwen gaan stemmen en zelf hun keuze maken. Op 12 januari starten een ochtend- en avondcursus in één van de zalen van de Pieterskerk (centrum) en op 18 januari een avondcursus in de aula van de Kardinaal Alfrinkschool in de Merenwijk. Nadere inhchtingen: voor de Merenwijk de nummers 890812 en 126914 en voor de rest het nummer 131335. Amateur-tuinders De Leidse Bond van amateur-tuinders geeft op zaterdag 15 januari 1977 van 15.00-17.00 uur een Nieuwjaarsreceptie in café-restaurant Groenoord (in de Groenoordhal), Willem de Zwijgerlaan in Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3