!cldóc0owujunt Nederlanders kregen geld van Boeing Treinverkeer chaotisch door sneeuw en vorst Verbod op komst voor Zuidmolukse ordediensten OokVan Agt twijfelt aan dr. Scheffer Druggebruik in Leiden schrikbarend CDA bij jongere kiezers favoriet BERICHT ADVERTEERDERS MAANDAGEDITIE Woensdag 29 december 1976, 67e jaargang no. 20619 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND inburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. es (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent.- Tijd van leven Zweedse tv-film „Tijd van le ven" op Ned. I om 19.50 uur. Om 21.50 uur Jaaroverzicht Journaal. Ned. II om 19.05 uur het verhaal van Johannes. Om 20.30 uur Een jaar Veronica legaal, om 21.55 uur Veronica-klassiek' en om 23.05 uur Jongeren kiezen (2). Aanvankelijk zonnig Aanvankelijk vrij zonnig, later vanuit het westen toenemende bewolking maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Maxima rond het vriespunt. Morgen: Zon: 8.48—16.37. Maan: 13.02-02.44. Schev. hoogw: 10.07—22.48. Laagw. 5.37—18.12. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het gebruik van verdo vende middelen heeft (ook) in Lei den verontrustende vormen aange nomen. Verslaafden aan heroïne worden thans al aangetroffen onder leerlingen van lagere scholen. Soft drugs en hard drugs worden tijdens de schoolpauzes verhandeld op de middelbare scholen van Leiden. De Leidse politie kampt met een' ernstig personeelstekort op de afde ling Bijzondere Wetten. Om paal en perk te kunnen stellen aan het ge bruik en de handel in hard drugs als het levensgevaarlijke heroïne, heeft het Leidse korps te weinig personeel. Men heeft dan ook prioriteiten moe ten stellen. (Zie verder pag. 3) 'in groot-après-ski-gala zijn graag i om even te poseren voor de foto- 1 tijdens hun wintersportvakantie f Oostenrijkse Lech (foto boven). Jn pose daarentegen bij prins Con- jn (foto onder) die met de slee zijn IZe Trix op de hielen zit. jraren duurder =P HAAG (ANP) Op 10 januari len de grote sigaren twee cent Ier en de overige produkten van lerlandse sigarenindustrie één prijsverhoging is noodzakelijk Vf de sterk gestegen prijzen voor iidstoffen en verpakkingsmateria- zo meldde gisteren de Nederland- hereniging voor de Sigarenindus- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG'. Sneeuw en vorst hebben vanmorgen voor een chaos in het treinver keer gezorgd. Op het Haagse Centraal Sta tion viel een wisselverwarming uit, waar door het treinmaterieel niet kon worden voorgebracht op de perrons. Dat betekende een ruime vertraging voor alle treinen die vanuit Den Haag vertrokken. Hetzelfde eu vel deed zich voor in Tilburg en Amster dam. Op de wegen bleef het volgens de rijkspolitie in Driebergen vanmorgen in het algemeen vrij rustig. Het verkeer paste zich goed aan de situatie aan. De ongelukken die zich vanmorgen voordeden beperkten zich tot blikschade. Alleen gisteravond vie len er als gevolg van sneeuw en gladheid enkele doden in het verkeer. Volgens de politie was de rust op de wegen vooral in het centrum vein het land duidelijk merkbaar. Tienduizenden automobilisten moesten van morgen hun auto als het ware uitgraven uit de sneeuw. Velen begonnen daar niet eens aan en gaven de'voorkeur aan het openbaar vervoer. De afgelopen nacht raakten tien automobi listen op de Brouwersdam tussen Goeree Overflakkee en Schouwen Duiveland volko men vast in een veertig centimeter diepe sneeuwlaag. De politie slaagde er slechts in enkele wagens los te trekken. De meesten moesten hun wagen echter achterlaten op de dam. De politie bracht hen naar huis. In Assen slipte gisteravond een 67-jarige vrouw uit Diever met haar auto en raakte te water. Zij verdronk. Nabij het verkeers plein Oudenrijn slipte gisteravond tijdens een sneeuwbui een personenauto en sloeg over de kop waarbij drie van de vier inzit tenden om het leven kwamen. met eindelijk weer eens een flink pak sneeuw kon ook de winterse baldadigheid op ouder wetse wijze worden uitgeleefd. De Haagse politie had er de handen vol aan, zoals hier op de foto te zien is. De dienaren van. Hermandad moesten te hulp schieten om een sneeuwbal van een meter doorsnee van een trambaan te rollen. De trambestuurder kon zelf zijn wagen niet ver laten. De keren dat hij het probeerde, werd hij bekogeld met sneeuwballen. Ook in Scheveningen moest de politie het opnemen (egen (60) jongelui, die het verkeer in gevaar brachten door grote sneeuwballen op de weg te leggen. Grote delen van Zweden zijn gisteren getrof fen door sneeuwstormen die de ergste waren sedert mensenheugenis. Het aantal gestran de automobilisten loopt in de duizenden. Velen zullen hun voertuig vermoedelijk pas over een week op zijn vroegst terugzien. VOLGENS AMERIKAANSE BEURSCOMMISSIE (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/WASHINGTON Twee hoge Neder landse functionarissen zijn betrokken bij de om kooppraktijken van de Amerikaanse vliegtuigfa briek Boeing, die in de afgelopen jaren aan acht tien buitenlandse adviseurs totaal 70 miljoen dol lar (175 miljoen gulden) heeft betaald om haar produkten te verkopen. De Amerikaanse Beurs- commissie (SEC), die indertijd ook de omkoopaf faire van Lockheed onderzocht, heeft de rechter gevraagd toestemming te verlenen de namen van de achttien buitenlandse functionarissen bekend te maken, nu is gebleken dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken pogingen in het werk stelt de namen geheim te houden. De Ameri kaanse rechter zal op 15 januari uitspraak doen, zo meldde gisteren de Wall Street Journal, het gezaghebbende Amerikaanse financiële dagblad. Volgens kringen uit de Ameri- kaanse Beurscommissie zou een van de hoge Nederlandse functionarissen ir. F. Besa- n$on zijn, voormalig plv. pre sident-directeur van de KLM. Ir. Besangon zou volgens deze kringen een half miljoen dol lar smeergeld hebben ontvan gen voor de aanschaf van de Boeing 747 Jumbo Jet. Dezelf de kringen van de Beurscom missie meldden dat de Boeing-zaak ernstiger vormen zal aannemen dan de Lock- heed-affaire. De Amerikaanse Beurscom missie, de officiële „waak hond" van de effectenbeurs en het geldwezen, is enkele maan den geleden begonnen aan een onderzoek naar het buiten landse handelsbeleid van de Boeing fabrieken, die geves tigd zijn in Seattle, in de staat Washington. De beurscommis sie koesterde wantrouwen je gens enkele betalingen aan buitenlandse agenten en func tionarissen, die het de maat schappij mogelijk zouden heb ben gemaakt vliegtuigen te verkopen. Volgens Boeing zou den al die betalingen volko men legaal zijn geweest. Het openbaar maken van de na men van de medewerkers in het buitenland zou, aldus de maatschappij schade kunnen doen, al waren die uitkeringen dan ook „volkomen passend en onberispelijk". Als buitenlandse functionaris die smeergeld heeft ontvangen wordt behalve de naam van de president-directeur van de Ve nezolaanse luchtvaartmaat schappij Viasa ook genoemd de naam van ir. F. Besancon, tot 1973 plaatsvervangend pre sident-directeur van de KLM. VIASA en de KLM werken nauw met elkaar samen. De heer Besangon trad in 1934 in dienst van de KLM. In 1951 werd hij directeur en in 1965 Ir. F. Besangon: ...half miljoen dollar van Boeing? plaatsvervangend president-di recteur. Na zijn aftreden in november 1973 bleef hij deel uitmaken van de KLM-directie tot eind 1974. Tijdens zijn di rectie-periode schafte de KLM negen Boeing 747 Jumbojets aan. De eerste bestelling werd gedaan in 1968, de tweede Be stelling in 1974. De naam van de heer Besa- ngon kwam ook ter sprake in het rapport van de commissie- Donner, die een onderzoek in stelde naar de betrokkenheid van prins Bernard bij de Lockheed-affaire. Een woordvoerder van de KLM deelde mee, dat toen men hoorde dat de naam van de heer Besangon wordt ge noemd i.v.m. met de Boeing- affaire, het rapport van de Beurscommissie direct werd opgevraagd. Als dit rapport in het bezit is van de KLM-direc- tie, zal snel worden gerea geerd. HILVERSUM (ANP) - Bij de 700.000 nieuw jonge kiezers die voor zichzelf al een politieke keus hebben gemaakt blijkt het CDA favoriet te zijn. Uit een door de televisie-omroep van Veronica (WO) gehou den steekproef bleek 12,7 procent op het CDA te zullen stemmen. De WD werd door 11,6 procent genoemd en de PvdA door 10.9 procent. Bij de steekproef kwam overigens wel aan het licht dat zeker de helft van de nieuwe kiezers niet of nauwelijks over enig politiek inzicht be schikt. Ruim een kwart wist nog niet of men in mei wel naar het stem bureau zou gaan. De VOO heeft zich voor genomen in haar ko mende televisieprogram ma's de jonge kiezers voor te lichten over de doelstellingen van de verschillende politieke partijen. Alle lijsttrek kers hebben al toege zegd hun standpunt te komen verklaren. Alom UFO'S DEN HAAG/LEIDEN Politie en sterrenwach ten in het hele land worden de laatste dagen overspoeld met meldin gen van vreemde vlie gende voorwerpen. Volgens een woordvoer der van de politie in Nij megen hebben gister avond, vooral tussen ne gen uur en kwart voor tien, tal van agenten die op surveillance waren via hun mobilofoon waarnemingen doorge geven van op vliegende schotels gelijkende ob jecten. Ook boven Gro ningen en Winschoten werden zogenaamde Ufo's gesignaleerd. An dere meldingen kwamen uit Noord-Holland. De sterrenwacht in Leiden wordt eveneens voortdu rend door waarnemers van vliegende schotels gebeld. Deskundigen menen dat het om normale natuur verschijnselen gaat dan wel om ordinair vuur werk. onder 't hoedje ADVERTENTIE in dit blad op de adver se van de Gemeentebe- ven te Katwijk op pagina over het opnemen van meterstanden van gas, er en elektriciteit in de tieente Katwijk. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld naam: adres woonplaats: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er wordt een eind gemaakt aan het optreden van de Zuidmolukse ordediensten. Op grond van de wet op de weerkorpsen zullen deze ordediensten worden verboden. De verwach ting is dat het verbod begin volgend jaar, zo tegenr half februari van kracht zal worden. Een besluit ligt in ontwerp al gereed op het ministerie van Justitie. Minister Van Agr wil dit ontwerp-besluit voorleggen aan de gemengde Ne- derlandse/Zuidmolukse commissie onder leiding van prof. Kobben, alvorens een definitieve beslis sing wordt genomen. Al lange tijd worden de activiteiten van de Zuid molukse ordediensten met argwaan en ergernis gevolgd. De diensten treden op ter bescherming van de Zuidmolukse leiders, waartegen op zichzelf niet zo veel bezwaren bestaan. Wat niet wordt getolereerd is het para-militaire karakter van de diensten. Meermalen hebben zij geüniformeerd in groepsverband oefeningen ge houden, waarbij zij in gevechtstactiek werden opgeleid. Tot nog toe werden de activiteiten alleen maar nauwkeuring in de gaten gehouden. Mede na de gijzeling vorig jaar bij Wijster meent het ministerie van Justitie dat op grond van de weerkorpsen tegen de zgn. ordediensten kan worden opgetre den, omdat het para-militaire karakter ervan dui delijk is geworden. VRAAG VANDAAG gratis boekje met alle informatie over wat die 250 vrachtauto's in Brazilië daar doen voor kerk en mensen Gisteren op tv Morgen in uw bus. Kerk in Nood (Oostpriesterhulp) GIRO 1134348 Vught. Vliertstraat 63. tel 073-560403 Geen krant ontvangend Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ADVERTENTIE voor onze In verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor de van 3 januari kunnen advertenties worden aangeboden op vrijdag 31 december tot 's morgens 10.00 uur. IC (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook minister Van Agt van Justitie zet nu vraagtekens achter het handhaven van dr. Scheffer voor de opdracht, om een historisch onderzoek in te stellen naar de zaak-Menten over de periode 1945—1976. Dat de ex-verzetsstrijder in 1951 veroordeeld blijkt te zijn voor een vergeldingsmoord kort na de oorlog was voor de minister tot maandag jl. volkomen onbekend. De minister is nu van plan, enkele verstandige mensen binnen en buiten de politiek te raadplegen, of dr. Scheffer nog te handhaven is. Volgens de minister is het verzetsverleden van dr. Scheffer tijdens een gesprek met hem wel ter sprake geweest, maar de minister vond dit „alleen maar een pluspunt". Maar dr. Scheffer blijkt met zijn opmerking over zijn verzetsverleden, gedoeld te hebben op de vergeldingsmoord en de daarop volgende veroordeling. „We hebben elkaar verkeerd begrepen", aldus de minister. Minister Van Agt heeft erop gewezen, dat de zaak waar het hier om gaat dertig jaar geleden speelde. Volgens de wet op de justitiële documentatie mogen deze dossiers niet meer worden gebruikt. Het CPN-Tweede Kamerlid Wolff meent, dat dr. Scheffer niet meer als onderzoeker in de zaak-Menten te handhaven is. Ook de WD wenst een andere kandidaat. Belg vermist op Westerschelde CADZAND (ANP) Twee Belgische sportvissers zijn gisteren voor het strand van Nieuwvliet in de monding van de Westerschel de met hun boot omgeslagen, één van hen wordt nog vermist Het tweetal, afkomstig uit Antwerpen en Wilrik, werd verrast door een hoge golf. Een van hen kon zwemmend de kust bereiken. Naar de ander wordt nog steeds gezocht

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1