PA ARDEN VER KIEZIN G MONDT UIT IN REL INTERLANCE ZAAN ZORGT VOOR GROTE SENSATIE HARM WIERSMA VETSTE GELDPRIJS AHOCKEYTEAM: l OTFASE FATAAL .lerman Ponsteen ïtluisterd «rt Bergsma stelt leur in vijfkamp leslissingsduel odig in Haagse amtitelstrijd Manza Buitenzorg en Kees Verkerk teruggetrokken Hans van Helden bewijst vorm Sneeuwval teistert koersen Sponsor Duijvestein wil rehabilitatie van ontslagen coach lfNSDAG 29 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT gin was ook al goed voor Nederland. De Heer enue) brengt de eerste treffer van de wedstrijd naam. Maar Denemarken kwam terug. r nederlaag Pondusbeker üjk n. >n pNHAGEN Het Nederlands ijshockey- heeft ook de tweede wedstrijd in de strijd Pondusbeker in Kopenhagen verloren. De rijd tegen Denemarken ging met 5-4 verlo- e tussenstanden waren: 1-2, 2-0 en 1-3. tweede periode nam Nederland de leiding ondanks dat Oranje's beste man Petrnou- iaar de kleedkamer werd gestuurd. Bij de 3-2 voor Nederland (doelpunten van Koop- en De Heer) werd in de 36e minuut een unt van Koopmans afgekeurd. Petrnousek zich daar zo over op, dat hij van de Isrechter tien minuten straf kreeg. In de ank bleef Petrnousek protesteren, waarna (Lf leidsrechter hem definitief verwijderde. 44e minuut scoorde Van Soldt 4-2, maar Br' slotfase kwamen de Denen toch terug. De rijd Groot Brittannië—Noorwegen eindigde federlands jeugdijshockeyteam heeft tijdens iternationale toernooi in het Spaanse Jaca 6-6 gelijk gespeeld tegen de jeugd van Duitsland. Uitslagen wereldkampioenschap- eugd in Banska Bystrica: Finland—Polen usland—West-Duitsland 2-1. it toernooi om de Spenglercup in Davos de B-ploeg van Rusland gewonnen van erland met 6-1. 53»ENHAGEN Nederlandse amateurs heb- 3.2gisteren op de wielerbaan van Kopenhagen 5 (jnederlaag geleden tegen Denemarken met De sprint was het enige onderdeel, waarop ije met Lau Veldt en Sjaak Pieters heerste. :n wonnen hun twee ritten tegen Svendsen ltrup. moest echter Ultrup een revanche toe- i op de kilometer. De Denen domineerden al op de achtervolging. De zilveren medaille- ïaar op de Olympische Spelen van Montreal, nan Ponsteen, werd voortijdig ingelopen Michael Marcussen en hetzelfde overkwam Nederlandse kwartet Ponsteen, Nieuwenhuis, Van Tol. 0 BAARS WINNAAR (Van onze zwemmedewerker) iN HAAG Bij de nationale winterselectie- strijden Moderne Vijfkamp in Den Haag %uden, is Ad Baars uit Den Helder als beste voren gekomen. Met 4152 punten op vier Oerdelen versloeg hij Andries van der Woerd efDen Bosch (4122 punten) en de winnaar van vorige seizoen Bert Bergsma van de trai- sselectie Arnhem. Bergsma scoorde slechts punten. onderdeel zwemmen werd wel gewonnen r de voor Montreal kandidaat gestelde Bergs- Hij zwom op de 300 meter een tijd van 3.18.6. em van der Heijden werd met 18 uit de 21 finnen schermpartijen eerste op dit onder- De Hagenaars Jan van der Eist en Henk der behaalden met zestien overwinningen een ede plaats. Het schieten ging naar-Andries der Woerd. Hij behaalde met 195 roospunten score van 1022. Ook bij de 4 kilometerloop Van der Woerd de snelste in 13.15. de junioren ging de titel naar de veelbeloven- j, Jos Baars. Op vier onderdelen kwam hij tot score van 2955. Hagenaar Ronald Pijtak aaide een vierde plaats. (Van onze dammedewerker) N HAAG In de strijd om de damtitel van district Den Haag kwamen de beide koplo- s, Dijkstra en Kok, niet verder dan een 0 Qtendeling. Een beslissingsduel zal daarom de 5(mpioen in de hoofdklasse moeten gaan aan- (jjzen. 9! de laatste ronde zagen zowel Dijkstra als Kok Oüh tegenover een zich fel verdedigende tegen- Ij inder geplaatst. Dijkstra kon zijn voordeel [en Luteyn nog wel in een doorbraak omzetten iar deze was zo duur dat het niet meer dan n puntendeling opleverde. Ook Jan Kok ver- eeg een voordelige stand maar ondanks grote .idnood van zijn tegenstander De Hardt bleef k hij ver van winst. J a 1-1; Kok—De Hardt. ndstand: 1. en 2. Dijkstra en Kok 10 pnt.; 3. De Hardt At (SB-51); 4 en 5. Luteyn en Roozenburg 8 pnt. 17); Storm 5 pnt (SB-33); 7. De Koning 5 pnt. (SB-31), 0 De Jong 2 pnt OTTERDAM In Rotterdam is op 36-jarige fftijd Van der Leek junior, zoon van Jaap van r Leek (WCS) na een langdurige ziekte overle- sn. Van der Leek junior was trainer van de mateurvoetbalflubs SHO, Leerdam Sport en Be air. 'EN HAAG De directie van Frisol heeft op onderdag 27 januari een onderhoud met minis- Westerterp van Verkeer en Waterstaat. On- erwerp van gesprek is een door de organisato- ■n van de profronde van Nederland aange jaagde landelijke vergunning. INT SERVXAS Op de tweede dag van het iternationale basketbaltoernooi voor meisjes in int Servaas heeft Nederland verloren van Bel- ië met 49-54. Voor Nederland kwam de Voor- nrgse Anita Blangé tot 15 punten. 'ASABLANCA De jeugdploeg van Feyenoord oeft tijdens het internationale voetbaltoernooi Casablanca gewonnen van de plaatselijke club is met 1-0. Mevrouw Caransa in gelukkige dagen samen met Manza Bui tenzorg, een van de paarden die gisteren werd teruggetrok ken voor de verkiezing „paard van het jaar". DEN HAAG/VINKEVEEN Er is een grote rel ontstaan bij de verkie zing „Draver van het jaar". De eige naren van twee van de drie paarden die meedoen aan deze titelstrijd hebben gisteren de stichting Neder landse Draf- en Rensport de mede deling gedaan dat ze hun draver terugtrekken voor deze jaarlijks te rugkerende verkiezing. Aanleiding is de oneerlijke propaganda van een derde eigenaar met het paard Spee dy Volita. Piet Meijn, eigenaar van de vierjarige merry plaatste voor vele duizenden guldens advertenties in landelijke en regionale dagbla den. In de krant van 24 december stond het paard Speedy Volita afge beeld met de volgende tekst: „Spee dy Volita en haar stalgenoten wen sen al hun fans prettige Kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar en dankt hierbij iedereen die Speedy Volita gekozen heeft bij de verkiezing dra ver van het jaar". De twee paarden die zijn teruggetrokken luisteren naar de namen Manza Buitenzorg, het eigendom van de bekende Amsterdamse zakenfamilie Caransa en Kees Verkerk van Van der Lubbe en Disselkoen. De eigena ren trokken hun paarden na onderling overleg terug. Maup Caransa vanuit Vinkenveen: „Ik ben enkele dagen met vakantie geweest en toen ik thuiskwam wist ik niet wat ik zag. Kwartpagina's advertentie over Speedy Volita. Ik heb toen de heer Van Binsbergen gebeld (de voorzitter van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport) met het verzoek of hij de termijn van inzending van de briefkaarten die nodig zijn voor de paardenliefhebbers om het gekozen paard bekend te maken, te verlengen tot 5 januari 1977. Dit bleek niet mogelijk te zijn. Ik dacht dat de verkiezing van het paard van het jaar zou moeten gebeuren onder insiders en kenners en dat het geen zaak was om via advertenties de mensen op te roepen tot stemmen. Waar blijf je dan. Als ik wil had ik een hele pagina-ad vertentie kunnen plaatsen. Maar dat is het spel niet. Als ik uitstel had gekregen tot 5 januari had ik aan het bureau „Vierhand" de opdracht kunnen geven om 25.000 briefkaarten met de hand te schrijven. Dat had mij vijftien mille gekost. De verkiezing van het paard van het jaar moet echter wel een aardigheidje blijven, op sportieve leestgeschoeid". Telegr; am Thomas van der Lubbe, de eigenaar van Kees Ver- keerk: „Toen ik vorige wwek vrijdag de advertentie van Speedy Volita zag staan, dacht ik gelijk: dat is voor Kees Verkerk een verloren zaak. Gistermiddag kreeg ik pas contact met Caransa. Ik dacht dat het niet onverstandig is om de paarden terug te trekken. Misschien gaat de N.D.R. nu eens over een andere formule denken". Van Stal Westland heeft van de Nederlandse Draf- en Rensport gisteravond het vol gende telegram ontvangen: „Hierbij delen wij u mede, dat wij in onderling overleg besloten hebben, gezien de onjuiste voorlichting op televisie, in pers en „Ren en draf" (het officiële orgaan - red.) betreffende winstsommen in Nederland en onsportiviteit, Kees Verkerk terug te trekken voor de verkiezing draver van het jaar. Was getekend Stal Westland". Van de Lubbe wil ook kwijt: „In het paarden- krantje stelt men dat Speedy Volita de meest winnende draver in Nederland is. Dit is echter niet juist. Dat is Kees Verkerk. Kees verdiende op Nederlandse banen een bedrag van 129.100 gulden en Speedy Volita 112.900 gulden. Voor een eerlijk duel op briefkaarten neem ik de strijd met Speedy Volita graag aan. Echter niet op deze manier". Cees Berg, de perschef van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport, was gisteravond niet te bereiken, maar vertelde eerder „niet erg ingenomen te zijn met de advertenties over Speedy Volita. Door de rel is de paardensport wel in de belangstelling gekomen". Door het wegvallen van Kees Verkerk en Manza Buitenzorg bij de verkiezing „Draver van het jaar" zijn de mensen die deze twee paarden op het briefkaartje hebben ingevuld, in ieder geval hun postzegelcentjes kwijt. De eigenaars van Manza Buitenzorg en Kees Verkerk willen via een advertentie in het bewuste paardensport- krantje hun fans bedanken. Tot 1 januari kunnen de paardensportliefhebbers Speedy Volita nog kiezen tot draver van het jaar. Andere mogelijkheden zijn er namelijk toch niet. Tel uit je winst bij draf- en rensport. Voor een briefkaartje niet op de eerste rang. ARTHUR VAN RIJSWIJK Twee zeges in Inzeil INZELL Tijdens het trainingskamp van de schaatskernploeg (allrounders) in Inzeil heeft Hans van Helden zich gisteren de snelste ge toond op de korte afstanden. De Nederlandse kampioen won de 500 en 1500 meter bij interna tionale wedstrijden. Op de sprint kwam Van Helden tot 40,35. Daar mee was hij slechts tweehonderdste van een seconde sneller dan de Fin Pertti Niitylae. Ook Klaas Vriend, Frits Schalij en Hilbert van der Duim bleven weinig bij Nederlands snelste all- rounder achter. Het verschil tussen Van Helden en de anderen op de 1500 meter was groter. De wereldrecordhouder reed de afstand in 2.01,59 en alleen Piet Kleine bleef met 2.02,41 redelijk dicht in de buurt. Klaas Vriend werd derde in 2.04,40. Uitslagen 500 meter: 1. Hans van Helden 40,35, 2. Pertti Niitvlae (Fin) 40,37, 3. Klaas Vriend 40,38,4. Frits Schalij 40,43, 5. Hilbert van der Duim 40,46. 1500 meter: 1. Hans van Helden 2.01,59, 2. Piet Kleine 2.02,41, 3. Klaas Vnend 2.04,40, 4. Pertti Niitylae (Fin) 2.04,53, 5. Wim Voorneveld 2.04,80, 6. Hilbert van der Duim 2.04,85. WERY: IK BEN NOG NIET AFGEKEURD AMERSFOORT (ANP) De voetballer Henk Wery beeft gisteravond bet bericht tegengespro ken dat hij afgekeurd zou zijn voor de voetbal sport. Wery verklaarde: „Daar is geen sprake van. Ik train nog regelmatig voor mezelf. Dat gaat niet best want ik voel nog steeds pijn als ik een sliding maak. Maar ik ben nog niet afgekeurd." Wery speelde jarenlang voor Feyenoord, DOS en sinds twee jaar voor FC Utrecht Sinds negen maanden stond hij op non-actief wegens een pijnlijke schouderblessure. Pijnlijke blessures heeft Henk Wery in zijn carrière genoeg meegemaakt. De laatste was de egste. „Maar ik ben niet afgekeurd". HILVERSUM In Hilversum werden gisteren maar twee koersen gehouden. Het overige pro gramma moest worden afgelast wegens hevige sneeuwval. Uitslagen: Monistrolprijs over 2.000 meter: 1. Octaviana K (S. Hartman) 1.28.0 - 2. Onique 3. Oda uit Laren. Toto winn.: 5.80 pl. 2.10 - 1.70 - 2.90 - kopp.: 8.30 - trio: 114.80. Montrichardprijs, over 1500 meter: 1. Prince Gallant (S. van Dooyeweerd) 1.29.3 - 2. Pedro Lebejos 3. Parade Hannover. Winn.: 4.50 pl.: 1.60 - 1.90 - 2.00 kopp. 32.30. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een delegatie van de basketbalvereniging Duijvestein Winter sport brengt morgen een bezoek aan sponsor Adriaan Duijvestein om hem waarschijnlijk te 7ragen of hij nog wat geld in de vereniging wil pompen. Voor dat geld wil men dan een Amerikaanse speler aantrekken. De bezoekers zullen door sponosr Duijvestein met gemengde gevoelens ontvangen worden. Immers de rel over het plotseling ontslag van de coach van de basketbalploeg Jan van der Heijden is nog niet afgerond. Jan van der Heijden eist van de vereni ging een rehabilitatie. Bestuurslid Ruud de Lange: „Als Van der Heijden van zijn wintersportvakantie terugkomt gaan we eens rustig met hem praten. Aan terugke ren van de coach denken we niet aan. We zijn op zoek naar een nieuwe man en tot die tijd zal de speler Ton Spruit die taak waarnemen. De spelers zullen zelf de trainingen gaan verzorgen". Jan van der Heijden heeft er de eerste Kerstdag voor uitgetrokken om zich over zijn „zaak" te beraden. Vijfendertig jaar basketbalervaring heeft „de man van het eerste uur"en plotseling wordt hij als een kwajongen aan de kant gezet. Enige tijd geleden stelde hij een rapport samen dat hij de vereniging aanbood. Daarin stond welke dingen er bij de vereniging moesten veranderen. Een de zer dagen is dit rapport ook gezonden aan sponsor Duijvestein en die schrok ervan. „Als het allemaal waar is, zit de organisatie bij de basketbalvereniging niet sterk in elkaar. Als sponsor laat ik bijna alles over aan de vereniging. Ik heb geen tijd, door mijn zaak, om mij daar intensief mee te bemoeien. Tot nu toe is alles, dacht ik ook goed gegaan. De hand ballers doen het enorm en ook over de volleyballers kan ik tevreden zijn. De kwestie Jan van der Heijden is zonder twijfel een minder prettige belevenis en ergens had ik ook graag gezien dat er rehabilitatie voor deze man kwam". „Morgen komen bestuurders van de ver eniging op bezoek. Ik hoorde dat ze zouden komen praten over versterking in de vorm van een Amerikaan. Ik weet nu niet of het nu het juiste ogenblik is om daarover te praten. De hele kwestie houdt mij toch wel bezig. Jan van der Heijden, hoop ik na zijn vakantie nog eens te spreken over de hele kwestie". Jan van der Heijden vlak voor zijn va kantie: „Ik moest weg, omdat er natuur lijk andere heren in het eerste team moesten komen. Aan het eind van het seizoen loopt mijn contract pas af. Ik heb De Lange wel eens te kennen gegeven dat ik dan misschien zou stoppen, omdat het niet onmogelijk was dat ik mij in Frankrijk zou gaan vestigen. Nu ze mij wilden wippen, omdat ikhen op fouten wees, stellen ze ineens dat ik aan het eind van het seizoen toch weg zou gaan en dat ze daarom het nu al beter vonden dat ik vertrok." ARTHUR VAN RIJSWIJK Voor derde keer winnaar Suikerdamtoernooi AMSTERDAM Geheel volgens de verwachtingen is Harm Wiers- ma winnaar geworden van het Sui kerdamtoernooi. Gisteren in de voorlaatste ronde van het interna tionale toernooi in Amsterdam viel de beslissing. De wereldkam pioen speelde remise tegen Rob Clerc en omdat Hans Jansen tegen Sy ook niet verder kwam dan een puntendeling, bleef de voorsprong van de wereldkampioen drie pun ten. Het was voor de derde achter eenvolgende keer dat de Fries op de eerste prijs beslag legde. De partij tussen Wiersma en Clerc was er een in de klassieke spelka- rakteristiek en al spoedig bleek dat beiden met een puntendeling tevre den waren. Wiersma wilde geen overbodige risico's nemen en zon der schokkende gebeurtenissen be reikte hij remise. Hans Jansen werd door de Senegalees Baba Sy in moeilijkheden gebracht. In de spannende partij overzag Sy dat hij een stuk had kunnen winnen. In de overgang naar het eindspel had hij vele combinaties in de stand gevlochten, waarvan er één Jansen verraste. Gelukkig voor de jeugdige Drent kon hij de resteren de positie nog net remise houden. Hierdoor werd Wiersma zeker van de eerste prijs (3000 gulden). tergroep uitkomen. GROOTMEESTERGROEP "Tiende ron de": Soumaoro (Mali) - Ba (Sen) 0-2, Overman (Sur) - Hisard (Fra) 1-1, "Jan sen (Ned)" - Sy (Sen) 1-1, Smith (VS) - N'Diaye (Mali) 2-0, "Bronstring (Ned) - Cazemier (Zwi) 2-0 "Wiersma (Ned)" "Clerc (Ned)" 1-1. "Stand": 1. "Wiersma" 17 punten, 2. "Jansen" 14 punten, 3. Cazemier 12 pun ten, 4. Sy, Hisard, "Clerc" 11 punten, 7. Smith, "Bronstring", Ba 9 punten, 10. N'Diaye 7 punten, 11. Soumaoro 6 pun ten, 12. Overman 4 punten. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES "Tweede finaleronde: plaatsen een tot met vier": "Graas (Ned) - Michailovska- ja (Sov) 1-1, "Poepjes (Ned)" - Trawina (Sov) 0-2. "Stand": 1. Michailovskaja 15 punten, 2. "Graas" 14 punten, 3. Trawi na 12 punten, 4. "Poepjes" 10 punten. Foutjes Ondanks een nederlaag bleef Case- mier als derde geklasseerd. Bron string had in het interessante duel terreinvoordeel behaald en profi- Felicitaties voor Harm Wiersma. Vandaag volgt de vetste geldprijs, dat wist de dammer al voor het begin van zijn laatste partij. der Geert van Aalten, die zich uit stekend hersteld hersteld heeft van een slechte start, volkomen over klast. Janus van der Wal won evenals vorig jaar in de meestergroep. Hij mag volgend jaar in de grootmees- In de strijd om het jeugdwereld kampioenschap heeft Galperin de leiding moeten afstaan aan Sklia- rov. De Israeli werd door titelhou Internationaal meester Jansen zeker van eretitel AMSTERDAM - De Neder landse dammer Hans Jansen heeft de titel internationaal meester verworven. De Em- menaar moest hiervoor in ie der geval op de derde plaats eindigen in het suikerdam toernooi in Amsterdam. Met nog een ronde te spelen is Jansen zeker van een plaats bij de eerste drie IN VOLLEYBALTOERNOOI (Van onze sportredactie) APELDOORN Het publiek in de bomvolle Apeldoornse sporthal "Mheenspark" stond gisteren van louter spanning en opwinding op de banken toen zich in het internationale Ago- Dynamo volleybaltoernooi een enorme sensatie aandiende. In- terlance/Zaan dat tegen het of ficieuze Hongaarse volleybal team (dat in Apeldoorn onder de naam Boedapest uitkomt) de eerste set geen been aan de grond kreeg en die met 4-15 moest afstaan, veegde in de tweede set bijna de vloer aan met de sterke tegenstanders: 15- 2. Daarna ontwikkelde zich in de derde en beslissende set een op windende strijd waarin de ploe gen tot op de bodem van hun kunnen en conditie gingen en waarin de score vrijwel steeds in evenwicht bleef. Totdat in de beslissende fase Interlance Zaan de set en daarmee de zege met 15-13 naar zich toetrok. Het betekende dat geheel tegen de verwachtingen, Interlance Zaan in de finale mag aantreden te gen Rode Ster uit Boedapest. Wel volgens de verwachtingen is dat bij de dames de eindstrijd een aangelegenheid tussen Rode Ster en Van Houten/VCH wordt. Dames: Tungsram (Hon)-Liberec (Tsj) 2-0 (15-11, 15-11), Zawisza (Poli- Rode Ster (Tsj) 1-2 (13-15, 16-14, 13- 15), Tatran (Tsj)-Spartacus (Hong) 1-2 (13-15, 15-13, 13-15), Van Houte- n/VCH-Mladost (Joeg) 2-1 (11-15, 15- 7, 15-7), Tungsram-Zawisza 2-1 (13- 15, 15-2, 15-8), Dynamo Apeldoorn- Liberec 0-2 (7-15, 9-15). Kruisfinales: Tatran (Tsj)-Liberec (Tsj) 1-2 (16-14, 10-15 en 13-15), Mla- dost (Joeg)-Dynamo (Ned) 0-2 (6-15, 8-15), Spartacus (Hong)-Rode Ster (Joeg) 0-2 (2-15, 0-15), Van Houten/V- CH-Tungsram (Hong) 2-1 (15-12, 7-15 en 15-9). Heren: Mladost-Boedapest 0-2 (5-15. 3-15), Stal Mielec (Pol)-HSV (W-Dld) 2-0 (15-11, 15-13), Deltalloyd-Boeda- pest 1-2 (4-15, 17-15, 10-15), Rode Ster-Interlance Zaan 1-2 (15-10,13-15, 2-15). Kruisfinales: Dynamo-Stal Mielec (Pol) 0-2 (10-15, 4-15), Deltalloyd-HSV (W-Dld) 2-1 (11-15, 16-14 en 15-8). - - >0.2

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11