lustachius leven doet leven Geven na fceidó&Qowuvnt ntvoering (6) na vermoord ,,Rooie Reuzen" dringen kwartier Afeent binnen Invalide verdacht verband-fanaat van opheh MEDISCH COMITÉ IvmiN \i kLL BLIJFT HELPEN MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM 1090400 Verheerlijking van het leven Eten en drinken kost gezin 560 per maand Moskou verwelkomt Corvalan CIA-agent gepakt Carter klaar met kabinet DEFENSIE BETAALDE KWART MILJOEN $k: mEj)AG 24 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 eacht I 200.000mensen in Vietnam lijden aanTBC. POSTGIRO inderdaad prima WAT BETEKENT KERSTFEEST 1976? Het feit alleen al, dat eenmaal per jaar de aandacht voor het Christuskind verveelvoudigd wordt, kan argwaan wekken. De miljoenen uit het meestgezongen kerstlied lopen te hoop in de „stille nacht". Iedereen viert zijn eigen kerstfeest. Mensen die een jaar lang niet naar de kerk zijn gegaan en naar geen bijbel omkijken, staan bij kaarslicht het verhaal van Jozef en Maria, van de herders en de engelenzang voor te lezen met een brok in de keel. Wat zit daar achter? WIE DE BRON van al dit feestgedruis probeert op te sporen moet vaststellen, dat de bijbel een grote terughoudendheid betracht ten aanzien van het geboorteverhaal. Men vindt het slechts op twee plaatsen, namelijk bij Mattheus en bij Lucas. Dat van Lucas wordt niet verstoord door de gruwe len van de kindermoord, waarvan bij Mattheus sprake is. Het geboorteverhaal van Lucas sluit veel meer aan bij ons natuurlijk levensgevoel. Het is menselijk. We kunnen het ,ons niet alleen gemakkelijk voorstellen, het roept als vanzelf gevoelens op van vertedering en verwachting. TOEN DE KERK HET MIDWINTERFEEST omboog tot een christelijk geboortefeest, was dat een geslaagde poging om deaandacht af te leiden van oudheidense motieven met betrekking tot de natuur, het licht en de zon, maar via de achterdeur zijn die motieven toch weer binnengekomen en hebben hun plaats behouden in de wereldsheid vn het kerstfeest. Geboorte, geborgenheid in de huiselijke kring, bevestiging van de levensdrift in eten en drinken: „Men doet zich te goed" (inderdaad vaak "te" goed), zorgen opzij zetten, dat alles heeft weinig meer te maken met de essentie van de boodschap, die de Messias, Jezus, heeft willen brengen. JUIST OMDAT WE ER ZOIETS GEWELDIGS van ge maakt hebben met sfeer en stemming, juist daarom hebben zoveel mensen rondom de kerstdagen extra verdriet en extra moeite met him levensomstandigheden. Hun eenzaam heid, hun verdriet om een gestorven geliefde, laait op vanwege die verhevigde aanbidding van het „leven". We laten hen in de kou staan en proberen dat in te dammen door „kerst-inns" te houden. Daar wordt alle verdriet op een hoop geworpen en kunnen de buitengeslotenen zich aan elkaar wat optrekken. ALLE BIJBELONDERZOEKERS zijn het er over eens, dat de evangelisten hun verhaal ovr Jezus van Nazareth hebben geschreven, niet vanwege het begin, Zijn geboorte, maar vanwege de afloop: Zijn lijden, sterven en verrijzenis. De kindermoord in Bethlehem hoort veel meer bij de strekking van het evangelie dan de herdertjes die bij nachte lagen en de engeltjes die door het luchtruim zweven. De draad van Jezus' levensverhaal is vanaf de eerste dag rood gekleurd door het bloed van de kleuters in Bethlehem. De Messias is niet gekomen om het lijden en het kwaad toe te dekken, maar om het te ontmantelen. Alleen indien leed gezien wordt, kan het ook gelenigd worden. De vreude om de geboorte van Jezus ligt niet zozeer in die geboorte zelf, alswel in alles wat er uit die geboorte is voortgekomen. Maar dat „alles" ligt verankerd in het kruis en de opstan ding, niet in de kribbe in de stal. (Van onze correspondent Frans Wennekes) IN Het zesjarige Duitse jongetje, Eusta- s Heil, dat maandag ontvoerd werd is ver- rd. De opheldering van dit tragische misdrijf et de politie aan talrijke tips uit de bevolking lot de arrestatie van de 33-jarige binnenhuis- itect Karl-Heinz Kraemer leidde, rijn gevangenneming in de nacht van woens- op donderdag legde Kraemer terstond een idige bekentenis af en gaf hij tevens de plaats waar hij het lijkje begraven had. De kleine achius werd hierop in een bos op tien kilome- ter afstand van zijn woonplaats in de buurt van het Beierse Ingolstadt gevonden. Een uur na de ontvoering had Kraemer de ouders van Eustachius opgebeld en hen meegedeeld, dat hij hun zoontje had ontvoerd. Voor de terugkeer van het kind verlangde hij een bedrag van 200.000 mark. Tijdens zijn bekentenis verklaarde Kraemer dat hij in financiële moeilijkheden verkeerde. Na zijn eerste telefoontje had hij zich echter uit vrees voor ontdekking niet meer durven melden en in zijn angst het jongetje vermoord. De secretaris-generaal van het centraal partijcomité Leonid Breznjev begroette Luis Carvalan gisteren zeer hartelijk. Regering van Libanon wil meer armslag BEIROET (AP/RTR) De Li banese eerste minister Saliem El-Hoss heeft gisteren het par lement gevraagd om buitenge wone bevoegdheden die de re gering in staat stellen geduren de zes maanden per decreet te regeren. In een desbetreffend wetsont werp wordt gesteld dat het kabi net in staat moet worden gesteld bepaalde wetten te wijzigen en andere op te schorten zodat de wederopbouw van Libanon zo snel mogelijk geschiedt. ieproduktie hoonbeek |rs omhoog? N HAAG (ANP) De Ne- landse Aardoliemaatschap- wil haar produktie uit het iveld Schoonebeek in Drent- vergroten. In 1976 is zij er in geslaagd de produktie op voeren van gemiddeld 2.350 lieke meter tot ruim 2.550 lieke meter per dag. Voor verdere produktievergro- is een renovatie nodig die investering van enkele hon den guldens gaat vergen, gebreide studies naar een 'gelijke renovatie van het d zullen begin volgend jaar 'rden afgesloten. veld Schoonebeek bevat ar schatting ongeveer 200 mil- in ton olie. In de afgelopen rtig jaar is uit dit veld onge- er 30 miljoen kubieke meter gewonnen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAAG Nederland heeft een groot gebrek aan rs; aan mensen die bereid zijn, na hun overlijden seis of organen af te staan voor transplantatie. Organen •eefsels die in bepaalde gevallen een leven kunnen >n en in andere gevallen het leven van een medemens en veraangenamen: een nierpatiënt bijvoorbeeld, een of leverpatiënt, een kind dat te weinig groeihormonen I, verkeersslachtoffers met ernstige brandwonden of een itziende, die met nieuwe hoornvliezen een nieuw leven f 4c Pn0et kan gaan- ''jRode Kruis en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij a°°£(j)evordering der Geneeskunst hebben nu de handen ineen n ïgen om deze zaak wat meer „bespreekbaar" te maken, de mensen meer gewend te laten raken aan het idee hun dood organen of weefsels af te staan. Dit nadat i'. *|J alle gespecialiseerde stichtingen en verenigingen (zoals Oorbeeld de Nierstichting) is nagegaan hoe nijpend het' jleem van het tekort aan donors is. tekort is groot en daarom wil men nu gaan proberen iet afstaan van bepaalde organen of weefsels een soort 'lfsprekendheid" te laten worden. Dat zal dan gebeuren behulp van affiches in wachtkamers van huisartsen, luizen, wijkgebouwen, kruisverenigingen en andere :he instanties. Dit alles onder het motto „Geven na doet leven". >pt wordt, dat de mensen hierover gaan nadenken, dat ;t met hun familieleden bespreken en dat zij daarna „codicil" (een verklaringsbiljet) aanvragen bij het Rode jis of bij de dokter, waarop zij zich tot het afstaan bereid ruil daren. Want onder de huidige Nederlandse wet is een fevi itemming (hetzij vóór het Overlijden van de man of vrouw hetzij van zijn familieleden) noodzakelijk. PLAINS, GEORGIA (RTR/UPI) De nieuw-gekozen Amerikaanse president Jim my Carter heeft gisteren met de benoeming van Joseph Califano tot minister van ge zondheidszorg, onderwijs en sociale zaken zijn kabinet rond gemaakt. Op een perscon ferentie in Plains maakte Carter nog twee belangrijke benoemingen bekend: Theodore Sorensen wordt hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en James Schlesin- ger krijgt de leiding van het energiebeleid van de VS. De 45-jarige jurist Califano was onder presi dent Lyndon Johnson adviseur voor diens „Great Society" program, dat gericht was op verbetering van sociale en welzijnsvoor zieningen in de Verenigde Staten. De 48-jarige Ted Sorenson was een naaste adviseur van president John Kennedy, en schreef veel van diens redevoeringen. De door Carter .als minister van justitie aange trokken Griffin Bell heeft inmiddels zijn lidmaatschap van een aantal privé-clubs die Het kabinet van de aanstaande president Jimmy Carter is compleet. Van links naar rechts James zw^en en j°den toelaten, opgezegd. Schlesinger (energie-adviseur), Jimmy Carter zelf, Theodore Sorensen (de nieuwe ClA-directeur) h.ee^t vanwege zijn betrokkenheid bij en Joseph Califano (sociale zaken). deze clubs zware kriüek te verduren gehad. D'66: geen akkoord voor verkiezingen DEN HAAG (ANP) Volgens fractievoor zitter Terlouw (D'66) is het voor D'66 onmo gelijk voor de verkiezingen een regeerak koord te sluiten met PvdA en PPR, de huidige partners van D'66 in het kabinet Den Uyl. Terlouw zegt dit in de december-uitgaaf van de Democraat, het partijorgaan van D'66. Daarin bekritiseert hij de opstelling van PvdA en PPR, die zich - volgens hem - schuldig maken aan „surrogaat duidelijk heid". Naar de mening van Terlouw negeert de beruchte ontwerpresolutie van deze twee partijen de gevolgen van vier jaar akkoord tussen vijf partijen. ROTTERDAM (ANP) Het gemiddelde Nederlandse gezin zal volgend jaar 560 per maand aan levensmiddelen uitgeven. Eén op de vier gezinnen blijft beneden de 400 gulden, terwijl één op de vier gezinnen boven het gemiddelde bedrag uitkomt Dit heeft het gezinsbegrotingsinstituut in Rotterdam berekend. In het blad „Geld ak- tueel" van de bondsspaarbanken geeft het instituut een begroting van drie gezinnen, waarvan denetto-inkomens respectievelijk 1300, 1770 en 2.475 bedragen. Mevrouw P. M. Steens-van de Knaap, die het instituut leidt, meldt een toenemende belangstelling van mensen, die om een zinsbegroting vragen. Het intituut, dat in 1953 door de spaarbanken als een onafhan kelijke instelling werd opgericht, geeft gratis voorlichting aan mensen die exact willen weten hoe zij met hun maandelijks inkomen om moeten springen. „Het zijn dikwijls jon ge mensen, die het instituut om raad komen vragen", aldus mevrouw Steens, „voordat een jongen en meisje gaan trouwen, willen ze weten waar ze aan toe zijn, vooral omdat velen bereid zijn veel geld te stoppen in een eigen woning". Enkele honderden joden en sym pathisanten hebben gisteravond voor de Russische ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen de slechte leefomstandigheden van joden in Rusland. De demonstran ten droegen fakkels en spandoe ken. Aan het eind van de tocht werd voor het ambassadegebouw de hanoekia (negen-delige kande laar) ontstoken. Voorafgaand aan de protestdemonstratie had in het Haagse Congresgebouw een bij eenkomst plaats waarop een groot aantal Nederlanders zich solidair verklaarden. Onder hen een aantal Kamerleden van de PvdA, de VVD, DS'70 en het CDA. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO (GELD.) De 56-jarige invalide H.G.L. uit het plaatsje Hengelo in Gelderland wordt ervan verdacht het ministerie van defensie voor een kwart miljoen gulden te hebben opge licht. De man, die beide benen en een deel van de arm mist, houdt al jarenlang staande dat hij oorlogsinvalide is en gigantische hoeveelheden verband behoeft. Naar geraamd wordt heeft het ministerie van defensie al voor minstens 150.000 gulden verbandkosten aan L. uitgekeerd. In afwachting van een uitspraak van de rechter heeft de landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuyn inmiddels beslag laten leggen op het door L. bewoonde voormalige klooster ,,'t Kervel" in Hen gelo. Getwijfeld wordt zowel aan de bewering van de invalide dat hij zijn verminkingen in de oorlog heeft opgelopen als aan de waarachtigheid van zijn constante behoefte aan enorme hoeveelheden verband. De Hengeloër bestelde zijn zwachtels voor een groot deel bij een naburige drogisterij. De verdenking bestaat dat de bestedingen fictief waren en lie door defensie gehonoreerde rekenin gen du§ vals. De drogist zou met L. onder een hoedje hebben gespeeld. De Hengelose invalide declareerde bij het ministe rie ook de kosten die hij, naar hij beweert, heeft gemaakt bij het in dienst nemen van ee particulie re verpleegster. Als naam van die zuster gaf L. de meisjesnaam van zijn bejaarde moeder op, die evenwel nooit een verpleegstersdiploma heeft be zeten. De rekeningen liepen in drie jaar op tot 110.000 gulden. Ook dat bedrag werd door defensie grif betaald. Inmiddels is het vermoeden gerezen dat L. meerdere medeplichtigen heeft. Een onder zoek wordt uitgevoerd door de politie in zowel Den Haag, Rotterdam en Arnhem als door de rijksre cherche. Het socialistische Tweede-Kamerlid Ka merlid mr. K. de Vries heeft over de gerezen verdenking schriftelijke vragen gesteld. BRUNSSUM (ANP) Zich uitgevend voor journalisten van een gefingeerd persbureau hebben twee leden van de Limburgse actiegroep Rooie Reuzen, onder wie de leider Dirk de Vroome gisteren kans gezien om door te dringen in het gebouw van de staf van het Navo-hoofdkwartier Afeent in het Limburgse Bruns- sum. De pseudo-journalisten interviewden enkele kolonels en een gene raal over de manier waarop zij kerstmis vieren. Het interview werd door de vroome aangegrepen om in het gebouw van Afcent anti-Navo-pamfletten achter te laten, die in het Chinees waren opgesteld. Een burger-personeelslid ontdekte de pamfletten en sloeg alarm. Daarop kreeg één van de officieren argwaan tegen de bezoekers. Hij herkende in één van de twee journalisten Dirk de Vroome. In de achtergelaten pamfletten verwijten de Rooie Reuzen de Navo huichelachtig gedrag. „Wel kerstmis vieren en gelden schenken aan kindertehuizen in Limburg, maar tevens de bewapeningswedloop opvoeren. Hierdoor lopen duizenden kinderen gevaar gedood te worden, net als eertijds tal van kinderen in Vietnam". Tevens bevat deze verklaring het verwijt dat kwaadwillige lieden groot onheil zouden kunnen aanrichten door onder een vals voorwendsel door te dringen tot atoomwapenopslagplaatsen. MOSKOU (Rtr) De Chileense communistische leider Luis Corvalan, die afgelopen zaterdag werd uitgewisseld tegen de Russische dissident Wladimir Boekovsky, is gisteren ceremonieel verwelkomd in de Russische hoofdstad Moskou. Hij werd onder anderen opgewacht door Andrej Kirilenko en Boris Ponomarev, beiden lid van het Politburo. Ongeveer 500 mensen stonden op het vliegveld Vnoekovo om de Chileen te begroeten. Onder hen bevonden zich studenten uit Chili en andere Latijns-Amerikaanse landen, die studeren aan de univer siteit van Moskou. Corvalan vertelde de aanwezigen: „Mijn vrijheid heb ik te danken aan de internationale solidariteit, maar bovenal wil ik de communistische partij van de Sovjet-Unie bedanken." Botswana vraagt spoedoverleg V.N. Overstap H.B.O. universiteit makkelijker (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanaf de zomer van 1978 zal het studenten bij het hoger beroepsonderwijs (zoals sociale en pedagogische akade- mies) gemakkelijker worden gemaakt om over te stappen naar het universitaire onderwijs. Ook andersom zal de doorstroming worden vergemakkelijkt: een student aan een universiteit, die te kennen geeft, liever door te willen gaan in het hoger beroepson derwijs zal op eenvoudiger wijze dan nu het geval is de overstap kunnen maken. NEW YORK (AP/RTR) Bots wana heeft gisteren gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties om „ernstige da den van agressie" van het buur land Rhodesië te bespreken. Rhodesië zou gewelddadige ac ties tegen Botswana onderne men met als motief dat dit land de Rhodesische vrijheidsstrij ders steun verleent. In Salisbury heeft de regering van premier Smith gisteren Britse voorstellen om de belang rijke ministersposten van defen sie en justitie tijdens de over gangsperiode naar onafhanke lijkheid te laten beheren door een gemengde commissie van blanke en zwarte Rhodesiërs, van de hand gewezen. Joods protest linz Kraemer (links) legde zeer spoedig een volledige bekentenis af WASHINGTON De Ameri kaanse recherche heeft woens dag in Washington een voorma lige agent van de centrale in lichtingendienst CIA aangehou den, die een pakje kwam opha len waarin hij hoopte een be langrijk bedrag aan geld aan te treffen, afkomstig van de Sow- jetrussische inlichtingendienst. Volgens een woordvoerder van de CIA heeft de man, een zeke re Edwin Moore, gezegd, dat hij had gepoogd geheime documen ten te verkopen aan de Russen. Hij is waarschijnlijk de eerste gewezen CIA-agent aan wie spionage ten laste gelegd zal worden. Moore had de dag voor zijn aanhouding een pak documen ten en een briefje met de mede deling, dat voor een nieuwe zen ding 200.000 dollar zou moeten worden betaald, op het gazon geworpen van een gebouw waar Russische diplomaten huizen. De bewoners van het gebouw hadden de Amerikaanse recher che gebeld in de veronderstel ling, dat er een bom op het grasveld lag.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13