Nauwelijks vertrouwen in Russische dossiers" Nederland levert Menten niet uit Zorgelijke werksituatie in deel van Nederland Etna-direkteur op staande voet eruit MINISTERIE WAARSCHUWT TONG- EN SCHOLVISSERS Nederland eet en drinkt wat af..... VERDEDIGER VAN MENTEN MR. SIMON: Meer interesse voor busvakanties PERDAG 23 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De verdediger van Menten, mr. B. F. J. Simon (76) uit Utrecht, behoort tot de wellicht laatste strafpleiters oude-stijl en kan bogen op een zeer lange ervaring in de advocaa tuur. Hij leerde het kleurrijk pleiten in het Amerikaanse Boston. Hij verklaarde zich „noch gevoelsmatig (ik ben geen jood), noch quaoorlogs- verleden (ik heb 2 1/2 in een Duits kamp gezeten) bij de zaak Menten betrokken te voelen. Ik han teer alleen het Nederlandse rechtsbeginsel, dat iedereen welke misdaden hij ook heeft begaan, recht heeft op verdediging". Mr. Simon dankt zijn faam onder meer aan de zaak Hans van Zon Ouwe Nol, aan de zaak Boersma (de beruchte kraker van de Apel- doornse postroof, opbrengst meer dan een half miljoen, nooit terug gevonden, en aan de Lammy- zaak (hasjsmokkel waarbij het schip tot zinken werd gebracht. Mr. Simon: „Ik weet van de zaak Menten niet meer af dan de gemiddelde Nederlan der, maar ik ben er blij mee. Eerlijk gezegd: ik heb gehoopt dat ze naar me toe zouden komen. Ik heb vanaf het begin alle knipsels verzameld, omdat ik dacht: dit zou voor mij kunnen zijn. Dit is mijn vak. Ik ken Menten niet. Meta Menten ken ik ook niet. Op 13 december, koud veertien dagen geleden, heeft zij mij opgebeld. Ik heb gezegd: ik wil de zaak wel hebben, maar pas als Menten in Nederland is. Daarvóór ben ik machteloos. Maar op de dag dat hij komt, neem ik de zaak. Gister morgen, tussen twaalf en half een, bereikte mij het nieuws van de uitwijzing via een zeer droevig gestemde informant. Veel later belde Meta Menten mij op. Ze zat heel diep in de put. Ik heb gezegd: daar koop je niks voor. Polen of Rusland is nog veel erger. Of ik een redelijke kans heb om het proces te winnen? Ik weet het niet. Overal klinkt de kreet: het proces van de krantenkoppen. Ik wou dat dit niet zo was. Ik zeg het volgende: als het proces hoofdzakelijk Russische papieren ten grondslag heeft, dan maak ik mij daar zeer be zorgd over. Ik vraag me af, gezien de beruchte Stalin-processen, of daar de ware toedracht uit blijkt. Ik heb er niet voldoende vertrouwen in een onzer verslaggevers) HAAG-USTER - Minister Agt van Justitie heeft zijn tserse ambtgenoot Kurt gier in een telegram meege- d, met voldoening kennis te >en genomen van de beslis- van de Bondsraad inzake iten. In zijn telegram voeg- Ie minister eraan toe, dat de erlandse regering er zich verplicht, Menten niet aan iutoriteiten van een ander ter beschikking te stellen terzake van dezelfde feiten. Dit was een voorwaarde, die de Zwitserse regering aan de uit wijzing van Menten aan Neder land had verbonden. Tegenover de Zwitserse rege ring" en ook in zijn brief aan minister Van Agt heeft Menten verklaard, dat de voorzitter van de Poolse centrale commissie voor onderzoek van nazi-misda den, prof. Pilichowski uit War schau, een agent van de Russi sche geheime dienst is, die zijn uitlevering nastreeft. De Justitie zou over een dossier-Menten van deze Poolse commissie be schikken. De Amsterdamse officier van Justitie mr. Habermehl ver klaarde gisteren, dat Menten net als iedere andere verdachte be handeld zal worden en een eer lijk proces zal krijgen. Menten zal te zijner tijd terecht moeten staan voor een bijzondere straf kamer van de Amsterdamse rechtbank, die daartoe moet worden geformeerd. Mevr. Menten, die van de autori teiten geen toestemming kreeg met hetzelfde toestel als haar man naar Nederland terug te keren en ook de afgelopen da gen niet tot haar man in de gevangenis werd toegelaten, maakte gisteren na het bekend worden van de Zwitserse beslis sing de indruk aangeslagen te zijn. „Ik ben erg sceptisch, ik verwacht het beroerdste." Vol gens haar is de gezondheidstoe stand van haar man erg slecht. „Hij is niet alleen suikerpatiënt, maar zit ook onder de medicij- Zodra zij de lopende zaken in Zwitserland heeft afgedaan, keert mevr. Menten naar Neder land terug. De politiebewaking van de villa van Menten in Bla- ricum, ter voorkoming van on genood bezoek en nieuwsgieri gen, is sinds gisteren opgeheven. Er is nu een huisbewaarder aan gesteld. De rechter-commissaris mr. Van Duuren verklaarde gis teren, dat mevr. Menten vrijelijk over haar woning zal kunnen beschikken zodra zij in Neder land arriveert. De Zwitserse journalist Walser uit Uster, die Mentens verblijf plaats in Zwitserland ontdekte, heeft in een brief aan minister Van Agt gevraagd om het tip geld. Ook huisdieren delen in de welvaart UTRECHT (ANP) Een gemiddeld gezin in Nederland drinkt in een jaar 372 liter melk en dat is ondanks de leuze "ik drink melkminder dan vijfentwintig jaar geleden. Daarbij komt echter wel, dat datzelfde gezin ook nog eens 193 liter aan melkprodukten naar binnen werkt. Daartegen over staat een toenemend verbruik van frisdranken en bier: in één jaar 240 liter frisdrank en 316 liter bier, maar ook nog eens 41 liter wijn, port en sherry en 45,6 liter (op basis van 35 procent) gedistilleerd. Qit overzicht staat in „Food Magazine", het officieel orgaan van de Vereniging van Levensmiddelenhandelaren: ANSB. Het blad heeft aan de hand van cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) en van andere instituten, zoals produkt- en bedrijfsschappen, uitgerekend wat de dertien miljoen zevenhonderdduizend Nederlanders in een jaar heb ben opgedronken of opgegeten. Het gaat daarbij uit van het zogenaamde gemiddeld gezin, vader, moeder en twee op groeiende kinderen, zoon en dochter. Dat gezin eet bijvoorbeeld per jaar 40,4 kg. kaas (met een toenemende belangstelling voor buitenlandse kaassoorten), 10,4 kg roomboter, 54 kg margarine, 241,2 kg vlees en vleesprodukten. 195,2 kg verse groenten. 133,6 vers fruit, 11,2 kg blikgroenten en 48 kg vis en visprodukten. Uit de cijfers blijkt, dat ook honden en katten steeds meer gaan delen in de welvaart. Een raming wijst in de richting van 170 gulden, die een gezin per jaar aan honde- en kattevoedsel uitgeeft. Naast eten en drinken zijn er ook de uiterlijke zaken, waar de mens om geeft. Aan cosmetica wordt jaarlijks per gezin ongeveer 263 gulden uitgegeven. Miljoenen Nederlanders roken - ondanks alle anti-campagnes - ook nog rustig door en per hoofd van de bevolking betekent dat ondermeer 1770 sigaretten, 1080 gram shag, 66 sigaren en 24 senoritas. pinklijke derscheidingen heer C. H. van Bussel (84) Den Haag heeft gistermor- uit handen van een verte- ivoordiger van het kabinet de burgemeester een konin- ke onderscheiding ontvan- De heer Van Bussel kreeg remedaille in goud verbon- aan de Orde van Oranje iu. De onderscheiding hem toegekend in verband zijn verdienste voor de idstoffenhandel. heer H. C. J. Jenner werd leren onderscheiden met de (medaille in zilver, verbonden de Orde van Oranje Nas- De versierselen werden op het ministerie van ilksgezondheid en Milieuhy- 'tgereikt door minister nk. De heer Jenner is ka- bewaarder op het ministe- sluit over ïiumfabriek or verkiezingen EN' HAAG Hel kabinet zal elk geval nog voor de parle- ^ntsverkiezingen in mei vol- tnd jaar een definitieve beslis- hg nemen over het ultra cen- jfugeproject in Almelo. Dit (^klaarde minister Van der iel van Buitenlandse zaken iteravond na een besloten rgadering met de kamercom- ssies voor Buitenlandse za- n, kernenergie en Economi- he Zaken. t betekent dat het kabinet niet rzelt, om het in deze regeerpe- ide tot een confrontatie met PPR te laten komen. De radi- le partij heeft gedreigd de geringssamenwerking te ver eken als tot uitbreiding van uraniumverrijkingsfabriek irdt besloten. inister Van der Stoel zei geen •orspelling te kunnen doen er de termijn die de regering inkt nodig te hebben alvorens t definitieve besluitvorming te >men. Hij voegde er aan toe: IVe zullen de zaak zeker niet kken." e Tweede Kamer heeft tot 4 inuan de tijd gekregen om ihriftelijke vragen te stellen, laarna zal de zaak zo snel mo elij k worden afgehandeld. 'roblemen rond ;ewetensbezwarer log onopgelost len Haag - De regering en het larlement gaan op voorstel van ninister Vredeling van defen- ie binnenskamers proberen ilsnog een oplossing te vinden het conflict over de nieu- wettelijke regeling voor de van gewetensbezwa- tegen militaire dienst, de bewindsman als de e Kamer zagen er giste van af om de kwestie op het van de snede uit te vech- en. Volgens Vredeling leent de naterie zich daar niet voor. )e minister maakte overigens vel duidelijk dat hij, evenals het labinet, het voorstel van de ÏRP om alle onoverkomelijke lewetensbezwaren te erkennen inverbiddelijk blijft afwijzen. de regering moet er een 'clatie zijn tussen gewetensbe en militair geweld, bedeling, die over een dikke veek EEG-commissaris in Brus- iel wordt en de verdediging van iet wetsontwerp verder zal iverlaten aan zijn opvolger Ste- nerdink, acht het echter wel Hogelijk om een compromis te »ereiken. Daar de Kamer vandaag op va kantie is gegaan, zal de kwestie las in Get nieuwe jaar weer aan ie orde komen. Monument in vlammen Een felle uitslaande brand heeft giste ren het kantoorge bouw en de maga zijnen van een inge nieursbureau in ■Schiedam vrijwel geheel verwoest. Het zwaar gehaven de pand staat op de monumentenlijst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Regering en Tweede Kamer maken zich uiterst bezorgd over de bedreig de werkgelegenheid in Twente, Drente en op Urk. Dit is gisteren gebleken na uitvoeri ge besprekingen hierover tussen regering en kamer, met vakbonden en met vertegen woordigers van een aantal grote bedrijven. De kamer wees minister Lubbers gistermor gen duidelijk geschrokken op de bedrijven van de Verenigde Machine Fabrieken (VMF) in Twente, maar ook in Utrecht waar 700 arbeidsplaatsen in de gevarenzone verkeren. Daarbij komt aldus de KVP-er Weijers ook nog de zeer onzekere situatie van de textie lindustrie en van de elektronische industrie. De minister zal met spoed proberen oplos singen te vinden. Dezelfde zorgelijke werksituatie heerst in zuid-oost Drente. Daarop wees de Tweede Kamer eveneens. De zorgelijke arbeidssitua tie tast het leefklimaat in dit deel van Drente ernstig aan, aldus de kamer. Het werkloos heidspercentage in zuid-oost Drente dreigt zelfs boven de 20 te komen, aldus de PPR- woordvoerder Jansen gisteren tijdens de debatten over de werkgelegenheid. Dan ligt er eveneens de precaire situatie op Urk. Oncler de bevolking aldaar heerst grote onrust over het groeiend aantal problemen in de visserij. Als gevolg daarvan moeten fileerbedrijven al sluiten. Reders en fa brieksdirecteuren reizen diverse landen af, om zoveel mogelijk orders te krijgen en daarmee nog voor een aantal arbeidsplaat sen te zorgen. DEN HAAG (ANP) Uiterlijk op de eerste visdag na nieuwjaar wil het ministerie van Landbouw en Visserij hom of kuit hebben van de tong- en scholvissers. Wie dan nog gaat vissen, terwijl hij zich aangemeld had voor sanering, kan die aanmelding wel vergeten: hij komt niet meer in aanmerking. Ir. Th. Tienstra, directeur der visserijen bij het ministerie, liet dit gisteren weten in een bestuursvergadering van het Visserijschap, waar hij als gastspreker een uiteenzetting gaf over de vastgelopen visserijbesprekingen in de EEG. Voor de verschillende sanerings- en uitkoopregelingen zijn 99 schepen met een gezamenlijk motorvermogen van 65.000 pk aange meld. Bij een steekproef van het ministerie is echter volgens Ir. Tienstra gebleken, dat de aanmelding van niet meer dan 30.000 pk als serieus kan worden beschouwd. De eigenaren van de overige 35.000 pk gaan uit van het standpunt „baat het niet dan schaadt het niet". Ir. Tienstra waarschuwde hen dat ze van de EEG-vangstbeperkings- regeling, die nu in Brussel nog in discussie is, eerder minder dan meer mogelijkheden moeten verwachten dan ze nu hebben. BONDEN PROTESTEREN TEGEN ONTSLAG BREDA (ANP) De Raad van Commissarissen van Internatio-Muller in Rotterdam heeft de di recteur van het dochterbedrijf Etna in Breda, ir. F. Neeüs op staande voet ontslagen. De Raad van Commissarissen heeft als reden op, dat er ernsti ge bezwaren zijn gerezen tegen de manier waarop de heer Neeüs zijn werk deed. De ondernemings raad en de bedrijfsvoorzitters van Etna zijn inge licht, maar onthouden zich van commentaar. Dat doet ook de heer Neeus. Medio 1976 werd bij Etna de ijzergieterij gesloten wat het ontslag van 192 personeelsleden inhield. Nu dreigt er een reorganisatie die het ontslag van nog eens 129 mensen tot gevolg zou moeten heb ben. De bonden zijn het hiermeetotaal oneens. Begin dit jaar werkten er bij Etna nog 668 mensen. De directie wordt voorlopig waargenomen door ir., H. Stoep. Hij treedt op als adviseur van de Raad van Commissarissen. De tweede directeur van Etna, de heer Gevers, is door ziekte voorlopig uitgeschakeld. Volgens districtsbestuurder F. Westenbrink van de Industriebond NW heeft de ondernemingsraad van Etna ernstige bezwaren tegen het ontslag op staande voet. Deze gaat er dan ook niet mee akkoord en wil in ieder geval eerst een gesprek hebben met de ontslagen directeur alvorens een definitief standpunt te bepalen. Westenbrink heeft ook nog geen definitief standpunt over de ontslag zaak ingenomen maar op grond van wat hem tot nu toe ter ore is gekomen, vindt hij het een bijzonder vreemde zaak. Volgens Westenbrink worden ir. Neeüs zaken in de schoenen geschoven, waarvoor hij nauwelijks verantwoordelijk kan worden gesteld, omdat ze voor een groot deel speelden in de periode, dat hij nog niet bij Etna was. En al had hij wel fout gezeten met een aantal produkten dan nog is volgens Westenbrink ontslag op staande voet een absurde maatregel. "Voor ontslag op staande voet moet er toch minstens sprake zijn van fraude of zoiets dergelijks, maar voor zover ik weet is daar geen sprake van". Minister wil asbest-verbod DEN HAAG (ANP) Minister het toepassen van asbest in Boersma (Sociale Zaken) over- thermische isolatie (stoomketels, weegt invoering van een asbest- stoomturbines, stoomleidingen, verbod, waarbij het bewerken chemische fabrieken, fornuizen en verwerken van asbest verbo- en ovens, het vullen van spou- den wordt. wen en van scheidingswanden) Dit geldt in het bijzonder voor of voor akoestische, conserve- Aanleiding tot de nieuwe maat regel is het feit, dat ingeademd asbeststof voor de gezondheid een bedreiging vormt. Grondwetsartikel onderwijs wordt niet gewijzigd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De christen-democraten en de rechtse frac ties in de Tweede Kamer hebben in de afgelopen nacht hun maandenlange verwoede strijd om het behoud van de vrijheid van het bijzonder onderwijs afgesloten met een overwinning. Te zamen zorgden CDA, WD, GPV, SGP, Boerenpartij en het onafhankelijke Kamerlid Nooteboom ervoor dat het voorstel van de regering, om het onderwijs-artikel in de grondwet in een nieuw jasje te steken, met 75 tegen 66 stemmen werd verworpen. Gehandhaafd blijft nu het huidige onderwijs-artikel in de grondwet, waarin onder meer staat dat het onderwijs een voorwerp van aanhoudende zorg der regering is en volgens welk artikel de minister Van Onder wijs geen voorwaarden aan het bijzonder onderwijs kan stellen buiten het parlement om. Staatssecretaris Van Dam (links) gisteren tijdens de huurdebatten in de Tweede Kamer achter de „coulissen" met zijn collega Schaeffer en PvdA-Kamerlid Kombrink. Studieoverleg Boekovsky en Leiden Leiden (ANP) In Zürich heeft gisteren de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit, mr. K. J. Cath, op het Nederlands consu laat-generaal een gesprek gehad met de uitgewezen Sowjet-Rus- sische dissident Wladimir Boe kovsky, die vier jaar geleden door de universiteit is uitgeno- Medio januari zal Boekovsky naar Leiden komen om zijn stu diemogelijkheden te bespreken. Hij zei zeer geïnteresseerd te zijn in neurofysiologie en te ho pen dat een oplossing gevonden kan worden voor onderwijs in het Engels. Van de zijde van de subfaculteit der biologie van de Leidse universiteit werd mede gedeeld, dat men graag zal trachten met de heer Boekovsky een studieplan op te stellen dat aan zijn wensen tegemoet komt. Een oordeel daarbij is, dat juist de studie in de biologie een zeer grote hoeveelheid keuzemoge lijkheden beidt, waardoor ook devoorkeur van Boekovsky voor de neurofysiologie gehonoreerd kan worden. Controle op vrachtwagens: 52% zat fout BREDA Bij een controle op vrachtwagens in Breda heeft meer dan de helft van de chauf feurs een proces-verbaal opge lopen. Dat waren er 24 van de 45. Bovendien werden er nog 5 waarschuwingen uitgedeeld. De controle werd gehouden in samenwerking met de politie, het korps controleurs gevaarlij ke stoffen, de brandweer, de belastingdienst en rijkswater staat. De controle vond plaats op de E-10. Er waren zes verba len voor overtredingen van de wet gevaarlijke stoffen, zes overtredingen van het rijtijden besluit, vier wegens technische gebreken aan de auto 'en acht omdat de motorrijtuigenbelas ting niet betaald was. PTT-hulpkrachten laten willekeur postdirecties UTRECHT IANPI - De lande- lijke PTT-Hulpkrachten Verga dering wil dat minister Boers ma centrale richtlijnen geeft, waarmee een eind kan worden gemaakt aan het willekeurig beleid dat de directies van de postdistricten ten aanzien van de hulpkrachten voeren. In mei heeft de regering strenge voorwaarden gesteld aan het werken als hulpkracht. Zo mag bijvoorbeeld iemand met een gevaarlijk beroep zoals chauf feur) niet nog eens in de avon duren bij de PTT werken. De hulpkrachten verzetten zich tegen de willekeurige manier waarop deze maatregel wordt gehanteerd. In Den Haag bij voorbeeld kreeg iedereen vrij stelling van de regeling, terwijl in Amsterdam hulpkrachten, die al meer dan tien jaar bij de PTT werkten, ontslag kregen. DEN HAAG (ANP) Het aantal busreizen is dit jaar met zes tot aéht procent gestegen, lager dan de verwachte 15 procent als gevolg van de warme zomer. Aldus de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, die gisteren de resulta ten meedeelde van een steekproef naar bu6vakanties. Voor bursreizen naar de meeste Europese landen nam de belang stelling tóe. De bestemmingen Scandinavië en Engeland trokken zelfs resp. ruim 20 pet en 37 pet meer toeristen. De belangstelling voor dagtochten in ons land of vlak over de grens liep iets terug. De KNVTO, waarbij een derde deel van de Nederlandse toeringca- rondernemers is aangesloten, zoekt de oorzaak daarvan in de erg warme, lange zomer van dit jaar. Vooral korte reizen worden meestal vlak voor het vertrek geboekt. Maar toch maakten hon derdduizenden dit jaar een dagtocht Overigens is Duitsland voor de meerdaagse busreizen sinds jaar en dag favoriet. Dit jaar ging ruim 32 pet van de bustoeristen naar Duitsland, 21 pet naar België/Luxemburg en Oostenrijk was met bijna 15 pet een goede derde. VOLGEND JAAR MEER PREMIE-KOOPWONINGEN (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag - De regering zal volgend jaar meer premie-koop woningen moeten laten bouwen en minder dure huurwoningen. Deze uitdrukkelijke wens gaf een meerderheid van de Twee de Kamer gistermiddag te ken nen door het aannemen van een motie van die strekking, inge diend door de drie CDA-partij- Tegen de motie stemden PvdA, PPR, PSP, CPN en het onafhan kelijke kamerlid Huijsen. Een motie van de PvdA, waarin de regering werd gevraagd om be gin volgend jaar een beslissing te nemen over uitbreiding van het bouwprogramma voor goed kope huurwoningen (woning wet-woningen) werd door een meerderheid in de kamer ver worpen. Alleen PvdA, PPR, PSP, DS'70, en de heer Huijsen stemden voor de motie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9