ban je reageert fel :p arrestatie Carillo Saoedi-Arabië blijft achter OPEC Le Monde: Carters ploeg ongeïnspireerd TANKER OPZETTELIJK OP ROTSEN Mevrouw Bloch na overval op Entebbe gewurgd Proeven met biologische oorlogvoering in VS in opspraak Foekoeda premier van Japan legers niet tevreden met nietszeggende ministerposten in VS jflERDAG 23 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT kJ D (AFP) Na de arrestatie van de n)is van de Spaanse communistische antiago Carillo, gisteravond in Ma- vindt de regering van premier Sua- s in een moeilijk parket. Carillo, die sn ds februari illegaal in Spanje heeft e1iden en die op 10 december onver en persconferentie gaf in Madrid, esteerd onder druk van rechts dat 1 ring verweet het democratiserings- lit de hand te laten lopen. Maar de iaanse oppositie van „beschaafd" 3 ot uiterst links, heeft uiterst kri- i p de arrestatie gereageerd. Het it isteren tot demonstraties in Madrid, ook in het buitenland tegen de. ling werd geprotesteerd. had de regering in moeilijkheden gebracht, die toenamen na de ontvoering van staats raad De Oriol aan de vooravond van het referendum over de politieke vernieuwin gen. Minister van Binnenlandze Zaken Ma rin Villa liet de politie een klopjacht op Carillo beginnen, die gisteravond succes had. Carillo werd op straat gearresteerd. Carillo wordt door oudere rechtse Spanjaar den ervan beschuldigd tijdens de burgeroor log in het toen nog republikeinse Madrid veel gevangenen te hebben laten ombrengen. Carillo was een van de zes Spanjaarden die de toegang tot het land verboden was. Ten opzichte van de communistische partij voert de regering in Madrid een wat dubbel zinnig beleid. De partij is formeel verboden, Carillo is op zijn minst ongewenst, maar de andere partijleiders zijn bij de gedeeltelijke amnestoe in juli uit de gevangenis ontslagen. De partij probeert nu via de half-illegale vakbonden „Commissiones Obreras" steun te krijgen bij de bevolking, en Carillo heeft aangekondigd dat de partij voor alle 500 zetels bij de komende verkiezingen kandida ten zal stellen. In kringen rond de regering wordt het waar schijnlijk geacht dat men Carillo over de grens met Frankrijk zal zetten. Maar de Spaanse oppositie zal zich ook wel daarte gen keren. De christen-democratische voor man Gil Robles heeft alle politieke topfigu ren van de oppositie bijeengeroepen. Bij demonstraties tegen de arrestatie bij de woning van de gouverneur van Madrid voer de de politie charges uit en vuurde rubber kogels af. Santiago Carillo tijdens de geruchtmakende persconferentie in Madrid op 10 december, waarin hij vertelde dat hij al een half jaar klandestien in de Spaanse hoofdstad verbleef. PARIJS (AP) Het Parijse dagblad Le Monde heeft in een hoofdartikel geschreven dat de toekomstige Amerikaanse president Jimmy Carter een aantal mannen dat als groep „saai en ongeïnspireerd" is, tot minister heeft benoemd. „Het nieuwe kabinet van Jimmy Carter dat vrijwel ge heel is gevormd zal diegenen teleurstellen die van de toe komstige president der Ver enigde Staten wat meer ver beelding of wat meer stout moedigheid verwachten bij de keus van zij die hem moe ten bijstaan. „De nieuwe ploeg valt niet op omdat hij bestaat uit bui tengewone persoonlijkheden of door een werkelijke een heid van inspiratie. Men heeft het idee, aldus de krant, „dat er een nieuwe wind gaat blazen". Le Monde vraagt zich dan af of Carter, een nieuweling op het federale politieke front, „plotseling bang is geworden van zijn eigen onvolkomen heden" en of hij daarom mensen heeft gekozen die bij hem vergeleken „niet opval len". Carter had zijn mensen per soonlijk dus vrijelijk gekozen en een kabinet samengesteld „dat solide is en ongeïnspi reerd en dat niet de kracht zal opbrengen in staat te zijn de Amerikaanse te mobilise ren". „Zou Carter", aldus de krant, „sinds zijn campagnes en overwinning mogelijk wat van zijn vaart zijn kwijtge raakt?". dwina Janssen januari ir rechter IVIV (AP) - Een dis- .'htbank in Tel Aviv [gisteren bepaald dat de je Nederlandse Ludwina die verdacht wordt in een terroristische aanval :n willen voorbereiden rechter zal verschijnen. :p psychiaters is tot de gekomen dat Ludwi- illedig verantwoordelijk ir daden is. De verdach- dit tot nu toe bestreden zij vroeger in Nederland 'Chiatrische behandeling indergaan. Het proces te- idwina zal op 12 januari len. se activist [Ier huisarrest ÏOU Agenten van de geheime dienst hebben dinsdag en giste- lurende 18 uur het huis •ht van de joodse acti- l'ladimir Slepak en hem huisarrest gesteld. de dissidente bronnen llepak niets te maken met symposium, dat dezer in Moskou wordt gehou- 48-jarige electrotechni-' 'acht al zes jaar op een isum naar Israël. Vorig |nog voerden Slepak, zijn zijn zoon een honger- om hun uitreis te be veiligen. peste van de 13 organisato- an het officieus joods cul- I symposium werden giste- pnder huisarrest gesteld, ymposium zelf is aanzien- Rgekort en geen van de lisatoren heeft het gebeu- unnen bijwonen. Vijftienhonderd Franse artsen leg den gisteren voor een dag hel werk neer en trokken door de straten van Parijs om daarmee hun ongenoegen tot uitdrukking te brengen dat 600 collega's beboet waren, omdat zij geknoeid hadden met de honoraria voor medische hulp. NANTUCKET De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren ver klaard dat de Liberiaanse olietanker Argo Merchant mogelijk met opzet aan de grond is gezet voor de kust van de Amerikaanse staat Massachusetts. De tanker liep ruim een week geleden op de rotsen nadat hij tien mijl uit de koers was geraakt. De kustwacht verklaarde een telefoontje te hebben gekregen van een Pakistaans bemanningslid ^van de tanker die zei dat het schip oud was en lekte en mogelijk met opzet aan de grond is gezet, met medeweten van de eigenaren. Een woordvoerder zei niet te weten of de man de waarheid sprak. Wel is de informatie doorgegeven aan de Liberiaanse regering. Inmiddels is woensdag ook de 134 meter lange boegsectie van de tanker in stukken gebroken waardoor ook het restant van de bijna 30 miljoen literruwe stookolie in zee kon stromen. Het uit elkaar De ondergaande zon glanst over de enorme oliestroom die nog steeds breken van de Arge Merchant heeft een van de zwaarste olieram- lekt uit de doormidden gebroken tanker Argo Merchant voor de kust pen uit de geschiedenis veroorzaakt. van Massachusetts. Russische luchtbus maakt proefvlucht MOSKOU (AP) De Russische luchtbus IL 86 met eencapaci- teit van 350 passagiers heeft gisteren tijdens zijn eerste proefvlucht een half uur lang gevlogen, aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. Het 56 meter lange vliegtuig is geschikt om onder alle weers omstandigheden te vliegen. Het toestel zal een kruissnelheid hebben van 850 kilometer per uur met een normale vlieghoog te van 9 kilometer. LOS ANGELES De Brits- Israëlische mevrouw Dora Bloch die na de bevrijding van de gijzelaars op het Oe- gandese vliegveld Entebbe de ze zomer, verdween, is ge wurgd door functionarissen van de Oegandese geheime dienst. Dit meldt de corres pondent in Oeganda van het Amerikaanse dagblad Los An geles Times, David Lamb. Na de wurging zou het ontziel de lichaam van de bejaarde dame zijn verbrand. Lamb schrijft deze informatie verno men te hebben in militaire Oe gandese kringen. Mevrouw Bloch was na de landing van het vliegtuig waarin zij samen met de ande re passagiers in gijzeling was genomen, opgenomen in een ziekenhuis in Kampala. Lamb schrijft dat voorts min stens 20 Oegandezen gedood zijn door de geheime dienst na de overval op Entebbe waarbij Israëlische commando's er met succes in slaagden de gij zelaars te bevrijden en mee terug te nemen naar Israël. BEIROET (ANP) Saoedi-Ara- bië zal niet uit de Organisatie van Olie Exporterende Landen treden ondanks zijn besluit de prijzen van olie volgend jaar met vijf procent te verhogen in plaats van met vijftien procent (in twee fasen) zoals elf van de dertien OPEC-landen doen. De Saoedische vice-premier, prins Fachd Ibn Abdoel-Aziz, heeft dit woensdag verklaard tegen over het Libanese blad Al-An- Het besluit tot een prijsverho ging van maar vijf procent voor het hele komende jaar betekent niet dat de Saoedische regering haar verplichtingen tegenover de OPEC niet ten volle zal nako men, aldus prins Fachd, die eraan toevoegde dat zijn land er krachtig naar zal blijven streven de eenheid binnen de organisa tie te bewaren. Op de vraag of Saoedi-Arabië er nog toe zou kunnen besluiten zijn prijzen volgend jaar verder te verhogen antwoordde prins Fachd dat zijn land op het standpunt blijft, dat ontregeling van de wereldeconomie en een nieuwe golf van inflatie moeten worden voorkomen. „We verho gen de prijzen als we dat nodig vinden en we bevriezen ze als we dat nodig vinden". In het verleden hebben we ons geschaard achter standpunten waarmee we het niet volledig eens waren. Maar nu doen we wat we denken dat in ons eigen belang is en in het belang van de wereldeconomie", aldus de Saoedische vice-premier. Inmiddels verwacht het gezag hebbende Libanese blad Middle East Economie Survey, dat het tot een krachtmeting tussen Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten enerzijds en de rest van de OPEC-landen anderzijds zal komen. Ook de VAE besloten vorige week dat een prijsverhoging van vijf pro cent voor 1977 wel voldoende is. WASHINGTON Tussen 1950 en 1966 heeft het Amerikaanse leger op acht plaatsen in de VS gesimuleerde aanvallen met biologische wapens uitgevoerd om de kwetsbaarheid van het land voor een biologische oorlog te onderzoeken. Volgens een legerwoordvoerder werden bij de proeven nietgiftige biologi sche substanties gebruikt, die geen ziekten veroorzaken. Maar hij gaf toe dat het middel bij mensen met een gering weer standsvermogen wel infecties kan veroorzaken. De kwestie van de proeven is opgerakeld door het dagblad Newsday, dat verband legt tussen de proeven, het overlij den van een man in San Fran cisco en een toename van het aantal longontstekingen en hartkwalen in de proefgebie den De proeven zijn genomen in Pennsylvania, San Francis co, New York (in de onder grondse en bij het Pentagon) Key West (Alabama) en Fort McClellan (Alabama). Volgens Newsday stierf na de proef in 1950 in San Francisco een oudere man als gevolg van de aanwezigheid van Serriatia Marcescens (de gebruikte stof) in zijn bloed. Na de proeven bij Fort McClellan in 1952 ver dubbelde hier het aantal lon gontstekingen. In Key West nam eveneens het aantal sterf gevallen als gevolg van lon gontsteking toe na de gesimu leerde aanval. In een reactie zei de legerwoordvoerder dat er geen aantoonbaar verband bestaat tussen de proeven en de ziektegevallen. De stof Aspergillus Fumigatus die in Pennsylvania werd ge bruikt kan volgens Newsday ook longontsteking veroorza ken, en in zeldzame gevallen zelfs fatale schade toebrengen aan hersenen, nieren en ande re organen. De proefneming in de Ne- wyorkse metro werd een jaar geleden al onthuld door een voormalig leger-specialist in biologische oorlogsvoering. Charles Senseney, in een ge tuigenis voor een senaatscom missie. TOKYO (AP) Takeo Foekoe- da, de 71-jarige econoom, is gis teren benoemd tot voorzitter van de Japanse Liberaal-Demo cratische partij hetgeen bete kent dat hij Japans nieuwe mi nister-president zou kunnen worden. Het parlement zal morgen bij eenkomen in speciale zitting en een opvolger benoemen van mi; nister-president Takeo Miki, oud 69 jaar, die de functie twee jaar en 15 dagen had bekleed. Het is nagenoeg zeker dat Foe- koeda zijn opvolger wordt. Miki had verleden week aange kondigd te zullen aftreden om dat hij zich verantwoordelijk achtte voor het feit dat zijn partij bij de algemene verkiezin gen van 5 december voor het eerst in 21 jaar de absolute meerderheid had verloren. Foekoedo, Takeo's aartsrivaal, was op de algemene vergade ring van de Liberaal-Democra ten met algemene stemmen tot voorzitter benoemd. .onze correspondent Jonathan Steele) lington De laatste weken is de toekom- president van Amerika Jimmy Carter geweest met de selectie van zijn nu i voltallige kabinet. Zoals te verwachten ging dat gepaard met de nodige, al dan juiste, lekken aan de pers. Soms leek het spannend te worden wie nu weer tot ster benoemd zou worden. Maar uit dit zou men gemakkelijk de verkeerde con- e kunnen trekken dat de Amerikaanse sterraad net zo iets is als bijvoorbeeld ederlandse; dat het er werkelijk wat toe wie er benoemd wordt. En dat is niet f. althans niet voor het te volgen beleid. de ministers niet veel invloed hebben op beleid werd bewezen door een aantal moedige zwarte politici. Ze brachten Car- in grote verlegenheid door te weigeren "e kabinelsposten aan te nemen. Deze zou Carter volgens zeggen beloofd heb- in verhouding zoveel negers aan te stellen er op hem gestemd hadden. Door de ering van de zwarte politici zullen er nu sr waarschijnlijk niet meer dan een of 1 nepers in het kabinet komen te zitten, feite hebbën de ministers maar weinig macht en komen niet regelmatig bij elkaar. De macht van het kabinet wordt beperkt door het Congres. Bovendien knipten de laatste paar presidenteru nog wat van die macht af met hun „keukenkabinet", dat bestaat uit advi seurs van het Witte Huis. Tegen het eind van het jaar, als de nieuwe begroting besproken wordt, neemt het kabinet geen echte beslissingen. De allerbelangrijkste beslissing van zo'n begroting - hoeveel geld er binnen moet komen en hoeveel er uitgegeven gaat worden wordt door de president en de minister van financiën genomen, in samen werking met twee adviseurs, het hoofd van de raad van economische adviseurs en het hoofd van het Bureau Administratie en Budget. De verschillende ministers mogen onderling wat ruziën over wie wat krijgt, maar dat heeft weinig invloed op de totale begroting. En zelfs als ze meer invloed hadden, dan zou dat nog weinig zeggen. Volgens het Amerikaanse sys teem geeft de president aan wat hij wil, maar het Congres geeft uit wat het wil. Niet alleen beslist het Congres over de totale som van de begroting, maar ook stelt het de begroting van elk afzonderlijk ministerie vast. De laatste twee jaar vatte het Congres die laatste taak steeds serieuzer op en nu beschikt het over een begrotingsbureau met al evenveel vakbekwame mensen als dat van de president Deze regeling heeft zijn voordelen. Het kan in Amerika nooit voorkomen dat het Congres, dat wih zeggen het parlement, over een zaak moet beslissen zonder precies te weten waar het om gaat. Voor het zover is heeft de een of andere commissievoorzitter allang om een hoorzitting gevraagd. Maar dat is dus een voordeel voor het Congres. In het kabinet zelf staan de zaken anders, want hoe zwak soms ook Europese ministers lijken tegenover hun collega van financiën of hun premier, die immers beschikken over de meeste economi sche cijfers, het Amerikaanse kabinet staat nog altijd zwakker. De enige kabinetsposten die potentieel beslis singsmacht hebben zijn de ministeries van buitenlandse zaken, van financiën en van de fensie. Verder heeft de minister van justitie vrij veel macht omdat hij de hoogste wettelijke ambtenaar is. Zo houden consumentenbelan gengroepen een scherp oog op de anti-trust-af- deling van het ministerie van justitie om te zien wat Carter's houding tegenover de zaken wereld is. Andere ministeries zoals Health, Education and Welfare (HEW, oftewel gezondheid, onder wijs en sociale zaken) en Housing and Urban Development (HUD, huisvesting en stadsont wikkeling) zijn bureaucratische monsters. De minister heeft er een volle dagtaak aan om alleen al de "bestaande programma's goed te laten verlopen, zonder nog maar te denken aan nieuwe. De voorzitters van de verschillen de commissies van het Congres, die zich met deze dagelijkse rompslomp niet bezig hoeven te houden, kunnen veel beter nieuwe program ma's en nieuwe wetten invoeren. Zij hebben wel tijd om hoorzittingen te houden en aanbe velingen te doen. Ministeries als HEW en HUE hebben alleen plichten, geen macht. Het is dan ook geen wonder dat zwarte politic het onderling lang niet eens zijn ofhet wel zo'r goed idee is om het aanbod van Carter aan te nemen. Zoals een zwarte politicus zei: „Een neger in HUD of HEW kan nooit wat goeds doen. De problemen van huisvesting enzo voorts kunnen nooit opgelost worden zolang er niets gedaan wordt aan de economie En mijn vrienden willen niet wat aan onoplosbare problemen gaan sleutelen. Ze willen meedoen aan de beslissingen over de economie" Een andere zwarte politicus, de tweede burge meester van Detroit zei: „Een neger in HL'D is om verschillende redenen niet het beste. Het lijkt op een baantje van de sociale welzijns zorg en onder druk van negers om meer geld zou het uitermate frustererend zijn. Andere negers zouden hem zien als 's lands huisbaas". Carter heeft al aangekondigd dat hij de uitvoe rende macht wil gaan hervormen. Hij wil minder adviseurs aanstellen en het kabinet meer macht geven, naar Europees model. Ford begon al hiermee door zo'n honderd banen op te heffen. Maar nog steeds bestaat de staf in het Witte Huis uit een man of vijfhonderd en waarnemers hebben er zo hun bedenkingen over hoever de nieuwe president zal gaan. Tien jaar geleden zouden de negers elke kabi- netspost met het grootste genoegen hebben aangenomen. Maar de tijden zijn veranderd. Drie vooraanstaande zwarte politici bedankten voor een kabinetspost. Dat waren burgemees ter Thomas Bradley van Los Angelês, burge meester Coleman Young van Detroit en Ver non Jordan, hoofd van de Nationale Stadsliga. En Carter, moet een vierde, Kenneth Gibson uit Newark, New Jersey, heel dringend vragen om minister van HUD te v/orden. Andere negers vinden het ironisch dat Andrew Young, de zwarte politicus die erg dicht bij Carter staat de symbolische maar weinig be langrijke post bij de VN aannam. De meeste zwarte politici willen werkelijk meedoen aan alle beslissingen, en Carter schijnt dat nog niet helemaal door te hebben. (Copyright The Guardian) EG sponsor van Europees zeiljacht BRUSSEL (AP) De Europese Commissie zal optreden als „sponsor" van een Europees jacht dat zal deelnemen aan een wedstrijd om de wereld die in het Britse Portmouth begint in augustus 1977,(via Kaapstad, Nieuw Zeeland en Rio terug). De bedoeling is dat het jacht de Europese idee moet propageren. Deze zou er ook door worden gediend, omdat de bemanning zal bestaan uit zeilers uit de negen landen van de E.G. Het jacht dat de Commissie kon uitzoeken zou vermoedelijk de 15,6 meter lange alluminium „Pinta" zijn, een schip dat is gebouwd door W. Huisman uit Vollenhove en dat thans onder Westduitse vlag vaart. Het schip zou een „symboli sche" naam kunnen voeren als „Treaty of Rome", het verdrag van Rome, en men zou toestem ming proberen te krijgen het schip, ook „symbolisch", een Europese registratie te geven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7