VEEL WAARDERING VOOR COLLEGE LEIDERDORP Overvallers verdwenen met kerstopbrengst KERSTFEEST IN DE LEIDSE REGIO 1 KORTWEG Behandeling begroting voor 1977 DRIE MANNEN BEROVEN SUPERMARKT ALPHEN PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1$ ZOETERWOUDE/LEIDEN - De kinderen van Huize De Wei poort aan de Vrouwenweg heb ben gisteravond veel plezier be leefd aan een kerstfeest dat hen werd aangeboden door de drumband VTOS. Staflid Wout Blomsma, die namens de Stich ting Gemiva zitting heeft in de onlangs op initiatief van de Zoe- terwoudse burgerij tot stand ge komen contactgroep was er on dersteboven van. Ook de Stich ting „Oud Zoeterwoude" droeg zijn steentje bij want bij het feest werd er gebruik gemaakt van de antiekearreslee welke zij in bezit heeft. De Kerstman had voor alle kin deren een kadootje en zelfs de staf werd niet vergeten. De grootste verrassing was echter de aanbieding van enkele trom mels aan de kinderen. Hoezeer dit in de smaak viel werd al direct gedemonstreerd. Met een grootse muzikale finale werd het geheel afgesloten. LEIDSCHENDAM Een groep van zeven Leidschendamse meisjes, leerlingen van de Russi sche balletdanseres Svetlana Moesatova doen eerste kerstdag mee aan het AVRO-programma „Stuif-es-in", dat van 16.20 tot 17.20 uur vanuit Dwingelo op Nederland 1 wordt uitgezonden. De meisjes van 10 tot 12 jaar maken deel uit van 150 leerlin gen van de balletschool van Moesatova in Leidschendam. WASSENAAR Evenals in vo rige jaren organiseert de Wasse- naarse Raad van Kerken een bijbelcursus van drie avonden. Uitganspunt bij de nieuwe cur sus is dat Abraham de vader is van drie monotheistische gods diensten het Jodendom, het Christendom en de Islam. De drie avonden worden gehouden in de hal van de Messiaskerk aan de verlengde Zijlaan. Op 14 januari spreekt Dr. W. Barnard over Abraham vader van Israël. Op 28 januari spreekt prof. dr. G. te Stroete over Abraham, vader van de Crhistenen en op 11 februari wordt de serie beslo ten door ds. D. van der Meulen uit Wassenaar met een inleiding over de Islam. Nadere informa ties kunnen worden gevraagd en aanmeldingen kunnen wor den gericht tot mevrouw drs. L. Haseslager-te Winkel, van Zuy- len van Nijeveltstraat 73. SASSENHEIM Gisteren werd door de plaatselijke politie weer snelheidscontrole gehouden. Op de Hoofdstraat, evenvoor de Oude Postbrug werden in twee uur 15 bestuurders van perso nenwagens verbaliseerd. 's Mid dags van één tot 3 uur was er controle op de OranjeNassau- laan, waar slechts 5 bestuurders van een personenwagen en één bromfietser een proces-verbaal opliepen. De gemeten snelheden waren van 63 tot 83 km. LEIDERDORP Geen politiek gehakketak en elkaar naar het leven staande politieke partijen, maar een constructieve benade ring van het gemeentelijke be leid. Dat is het beeld dat men krijgt bij de algemene beschou wingen die gisteravond in de Leiderdorpse raad werden ge houden naar aanleiding van de gemeentebegroting 1977. Alle fracties spraken waarderende woorden aan het adres van het college van B. W. Men was erkentelijk voor de bij de begro ting verstrekte beleidsvoorne mens, hetgeen als een duidelijke stap voorwaarts werd gezien. Hoewel er voldoening bestond over de samenwerking tussen raad en college van B. W. zouden de fracties van de PvdA en de WD graag zien, dat de raad meer invloed en inzicht in het beleid van het college zou hebben. Oud-wethouder mr. K. Reugebrink, die namens de fracties van KVP en PCG het woord voerde, zei over de wijze waarop het er in Leiderdorp bestuurlijk aan toe gaat: „Het raadhuis heeft de gemoederen van de raad nogal beroerd. Ook in een raad waarin wordt gewerkt met een af spiegelingscollege op programmatische basis mag het best eens roerig toe gaan. Maar zulks heeft in onze raad nimmer aanleiding gegeven tot polarisatie of on nodige verwijderingen. Wij constateren dat met genoegen; wij menen dat Leider dorp vele andere gemeenten bewijst dat het anders kan". De financiële lasten die uit de bouw van het raadhuis voortvloeien vond hij overi gens aanvaardbaar. Over de leegstand van bedrijfshallen in het industriegebied de Baanderij, zei de heer Reugebrink, het te betreuren als er detailhandelvestigin gen in zouden komen, met het oog op de concurrentiepositie van de plaatselijke middenstand. Hij was ook van mening dat de positie van de Leidse binnenstad niet uit het oog mocht worden verloren. Over het jeugdwerk zei hij, dat niet alleen de Stichting Jeugdwerk in Leider dorp maar ook het kerkelijke jeugdwerk die uitsluitend met vrijwilligers werken, de aandacht en waardering van het ge meentebestuur verdient Hij pleitte voor het aantrekken van professioneel kader. Voor de KVP en PCG is dit kennelijk een hard punt. Slechts indien meer wordt gedaan voor het kerkelijke jeugdwerk zullen zij meewerken aan het voorgeno men beleid. De WD toonde zich bij monde van fractieleider J. A. Dop niet overmatig verontrust over het tekort op de begro ting van 785.000,-. Hij vond dat met het sluitend maken van de begroting nog maar een jaartje gewacht moest worden, omdat anders door de bouw van het raadhuis te veel projecten niet tot uitvoe ring konden komen. Over de vuilverbran ding in Leiden is de WD niet enthou siast. De heer Dop vroeg het college na te gaan of het, op den duur niet voordeli ger zou zijn uit de gemeenschappelijke regeling te treden. Over het „Oude Dorp" zei de heer Dop onder andere: „Het gebied rond de Dorpskerk, ons fraaiste monument, mag geen doodse bedoening worden. Daarom juichen wij het toe als rond de kerk een waar marktplein ge creëerd gaat worden". Voor de problema tiek van het centrum vroeg hij om de instelling van een speciale commissie. Raadhuis De woordvoerder van de PvdA de heer J. Bezemer merkte ten aanzien van het raadhuis op, dat zijn fractie zal staan achter ieder plan dat ten doel heeft de kosten zo laag mogelijk te houden. Zoals bekend heeft de heer Bezemer onlangs als enige in de raad tegen het definitieve schetsontwerp gestemd. Hij vestigde voorts de aandacht op de prijs die de bibliotheek en het gezondheidscentrum zullen moeten gaan betalen aan projec tontwikkelaar Matser voor een accommo datie in het Winkelhof. Mocht die prijs te hoog uitvallen dan moet de gemeente alternatieve vestigingsplaatsen aanbie den. De onderhandelingspositie wordt volgens de heer Bezemer daardoor ster ker. Evenals de andere fracties was ook de heer Bezemer ingenomen met de beleids planning, al onderkende hij ook verschil lende gebreken bij de uitvoering. Hij voorzag verbeteringen op dit punt wan neer voor iedere sector van beleid een beleidsnota wordt geschreven, waardoor de gewenste duidelijkheid ook voor de bevolking ontstaat. Beleidsplanning zon der deze grondslag noemde de heer Beze mer zinloos. Ondanks de goede verstand houding met het college is de PvdA nogal kritisch ten aanzien van de wijze waarop de raadsleden worden geïnformeerd. De heer Bezemer beklaagde zich er over, dat men belangrijke zaken zoals de kabel-tv en de verplaatsing van de school Vogel- weid uit de krant moest vernemen. Over de vele plannen die het college in uitvoe ring heeft zei hij: „Als raadslid loop je vaak hijgend achter het college aan. Het raadslidmaatschap is dan wel geen hon- debaan, maar wij willen ons ook niet op een trimbaan voelen". De heer J. Gordijn van de eenmansfrac tie van de PPR/D '66, die met de fractie van de PvdA op basis van hetzelfde program samenwerkt, kwam desondanks met eigen algemene beschouwingen. De heer Gordijn gaf in het kader van de beleidsplanning de hoogste prioriteit aan de nota inzake openheid en openbaar heid. Hij liep hier al op vooruit door een voorstel in te dienen voor het meespre ken van de publieke tribune bij raadsver gaderingen. Over de groei van Leider dorp zei de heer Gordijn het volgende: „Ik acht het juist om uit te gaan van Buitenhof als het laatste voor woning bouw bestemde gedeelte van Leiderdorp en ik wijs derhalve een speculeren op de Boterhuispolder als nieuwe bouwlokatie op voorhand af, tenzij uitsluitend be stemd voor inwoners van de Leidse regio en geen andere oplossing mogelijk is". De heer J. Nievaart van DS *70, die als laatste spreker het woord voerde deed niet onder voor de andere fracties in de waardering voor het college van B. W. Hij vond het bevorderen van de open luchtrecreatie in en nabij de woonkernen een belangrijk punt. Hierover zei hij: „De dwarswatering wacht nog steeds op een ontsluiting. Vele Leiderdorpers zullen ons dankbaar zijn om de kade langs het water bewandelbaar te maken, zowel voor de wandelaars als de vissers, ook voor de invalide vissers". De heer Nie vaart brak ook een lans voor de bewo ners van het „Zijlkwartier" die veel over last ondervinden van het zware verkeer. Het college van B. W. van Leiderdorp zal hedenavond de algemene beschouwin gen van de raadsfracties beantwoorden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie gewapende jongemannen hebben gisteravond rond kwart over r.egen bij een roofoverval op de cash-and-carry van Hoog vliet aan de Van Forrestlaan ruim honderdduizend gulden buitgemaakt. De drie overvallers verdwenen op nog onbekende wijze. De drie gemaskerde mannen (de lezingen omtrent de maskering lopen uiteen van nijlonkousen tot bivakmutsen) drongen via de normale klanteningang de win kel binnen. Deze was nog niet afgesloten omdat de laatste klanten in verband met de koop avond net de deur uit waren. Zij overvielen de drie nog aanwezige personeelsleden op het moment dat de dagopbrengst van de supermarkt werd geteld. Deze was aanzienlijk hoger dan de gebruikelijke dagopbrengsten, omdat de winkel van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat had volgestaan met klanten die hun kerstinkopen deden. Volgens cash-and-carry bedrijfsleider Van Essen drongen de drie overvallers de supermarkt om klokslag kwart over negen binnen. Met twee nog aanwezige personeelsleden werd Van Essen gedwon gen het naast de kassa's gelegen kantoor tje binnen te gaan, dat vervolgens door één van de drie overvallers werd afgeslo ten. Vervolgens liepen de drie naar de plaats waar het geld lag, stopten het papier en muntgeld weg en verdwenen door de ingang aan de voorzijde. Volgens een verklaring van de heer Van Essen duurde de gehele overval van begin tot eind niet langer dan enkele minuten. Toen de overvallers verdwenen waren, waarschuwde hij meteen de politie, die zich na de telefonische melding vanuit het supermarktkantoortje direct naar de plaats van handeling spoedde. Daar aan gekomen was echter geen spoor meer van de overvallers te bekennen. Getimed De overvallers moeten de zaak uiterst nauwgezet getimed hebben. Normaal ge sproken brengt de heer Van Essen de dagopbrengst direct na het tellen naar de bank. Op koopavonden betekent dat, dat de bedrijfsleider uiterlijk half tien de geldcassette in de nachtkluis van de bank laat glijden. Het is waarschijnlijk dat de drie mannen ook hiervan op de hoogte waren en derhalve de overval razendsnel afwerkten om geen argwaan te wekken bij mensen die de dagelijkse gang van de bedrijfsleider kenden. De politie tastte vanmorgen nog in het duister omtrent de vluchtwijze van de overvallers. Zij kon niet vertellen of de drie overvallers bij de vlucht hulp had den gehad van derden. Evenmin was duidelijk of de overvallers al dan niet per auto waren gevlucht Oplossing voor verkeersnood op Lange Voort OEGSTGEEST - De verkeersproblemen op de Lange Voort nabij het winkelcentrum worden opgelost. Gisteravond kwam een plan aan de orde in de commissie Verkeer en Vervoer van Oegstgeest dat een defi nitieve oplossing zou kunnen betekenen. De commissie noemde het voorstel „technisch aan vaardbaar". Het plan houdt onder meer in, dat er een oversteekplaats met middenbermpje komt aan de zijde van de Floraschool, hoek Lijtweg. Urgent werd genoemd de instelling van een parkeer verbod langs denoordzijde van de Lange Voort vanaf de Iris laan tot de Korenbloemlaan. Hetverleggen van de ingang va de Floraschool zou parkeer ruimte opleveren. De kosten van het plan worden geraamd op ruim een ton. De invoering van eenrichtings verkeer op de Terwee weg als proef voor een maand werd door de commissieleden met ge mengde gevoelens begroet. Ook werd gesproken over de invoe ring van verkeer in twee richtin gen over de Endegeestlaan. Wet houder Tornd deed daarbij de suggestie de vroegere toestand terug te brengen: eenrichtings verkeer van Wilhelminapark naar Geverstraat. LEIDEN Op 74-jarige leeftijd is in Leiden op 17 december dr. Ph. H. Kuenen, oud-hoogleraar in de geologie en paleontologie in Groningen overleden. Prof. Kuenen promoveerde in 1925 in Leiden en bouwde in de loop der jaren aan een internationale reputatie als geoloog. De heer Kuenen werd gisteren in alle stilte gecremeerd. Mooiste kerststal Een van de mooiste kerststallen van Neder land wordt elk jaar op gezet in de St. Jan in Den Bosch. Mensen en dieren zijn op ware grootte ge maakt. Illllllllllllllllllllllll LEIDEN Eens moeten de verhalen van de Engelse sfeerschrijver Charles Dickens waarheid zijn geweest. Wie herinnert zich niet het hoofdztuk in zijn meesterwerk „Christmas Carol" waarin hongerige daklozen watertan dend naar de overvloedige kerstmaal tijd in het huis van een rijke oude gierigaard kijken. Een reële weerga ve van de situatie in de vorige eeuw. Anno 1976 kan eenieder zich een sma kelijke kerstmaaltijd veroorloven en daklozen zijn er nog maar nauwelijks. Maar een van de grootste probleem van de zeventiger jaren is evenwel de vereenzaming van mensen. Achterge bleven bejaarden en contactarme mannen en vrouwen zijn in dit ver lichte decennium bepaald geen uitzon dering. Een groot aantal instellingen, groepen en verenigingen onderkennen de problemen van deze mensen, die zich juist tijdens de op stapel staande sfeervolle feestdagen extra eenzaam voelen. Dat onderkennen resulteert in een ongekend aantal kerstvieringen, samenzangen en kerst-inns in de Leidse regio. Leiden 't Breehuys" houdt op Tweede Kerstdag in de Breestraat open huis van twaalf uur 's middags tot middernacht. Er is een uitgebreid program ma samengesteld met optredens van liedjeszan gers. Onder leiding van een musicus kunnen de bezoekers ook hun eigen instrumenten be spelen. De volksdansgroep Migdalim geeft een demonstratie. Tevens kan er worden getapdan- st. Bij voldoende belangstelling zal er een strandwandeling worden gehouden, 's Avonds is er een kaasfondue waar van tevoren op moet worden ingetekend. De wijkvereniging „Aktief" organiseert op Eerste Kerstdag een klaverjas- en sjoelavond in de Adler-kantine in de -Rooseveltstraat. Aan vang 20.00 uur. Op vrijdagmiddag bezoekt de wijkvereniging de bejaarden van de buurt. De wijkvereniging Muiderslot organiseert een kerstmiddag in één der zalen van Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. Stichting „Het Vijf Hovenhuis" organiseert op vrijdag 24 december een middag voor de kinde ren met een verrassing voor iedereen. Het feest begint om 14.00 uur en vindt plaats in Clubhuis het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, tel. 125178. Clubhuis de Tamboerijn viert van 23.00 tot 24.00 uur op zaterdag Eerste Kerstdag een kerstnacht in het clubhuis, Valeriusstraat 73. Telefoon 760315. De Stichting Meerburg organiseert op Eerste Kerstdag een kerstklaverjastoernooi in de kan tine van Meerburg, Zaanstraat 126a. De Christelijke wijkvereniging Staalwijk orga niseert in het clubgebouw Staalwijk - hoek Drie Oktoberstraat Herenstraat - op donderdag om 14.00 uur een Kerstsamenzang en Volksdansen, op Eerste Kerstdag een kerstmaaltijd 5 gul den om 15.00 uur en op Tweede Kerstdag een Natuurfilm om 15.00 uur en een Bingo-avond om 20.00 uur. Inlichtingen 124750. De Stichting Johan Maasbach viert het Kerst feest op Eerste Kerstdag in het Evangeliecen trum, Zijlsingel 2 in Leiden, Aanvang 15.00 uur. Toegang vrij. De studentenvereniging „Augustinus" geeft op Eerste Kerstdag een instuif in het gebouw Rapenburg 24. Vanaf 10.00 uur is iedereen welkom, toegang gratis. Voor degenen die zich moeilijk kunnen verplaatsen is er de vervoers dienst, die U op komt halen als U op 25 december even 121531 belt. Er is gelegenheid tot dammen en kaarten - twee klaverjastoer- nooien om 12.00 en 15.30 uur - en verder treedt er een bejaardenkoor (15.30 uur) op en is er een kerstspel. Vanaf 12.00 uur worden er films gedraaid en na de kerstmaaltijd - opgeven op de dag zelf - zal er gitaarmuziek te beluisteren zijn. Verdere muziek: disco. Jamsession, s je en ook cabaret. Voor kinderen zijn ei6 ciaal ruimtes ingericht, waar van alles in en gefrutseld kan worden. In het hele gebouv0 consumpties verkrijgbaar. De Telefonische Hulpdienst is ook tijde:'r kerstdagen dag en nacht paraat. Ze wi?' dienst doen als kerst-informatiecentrumJ LHD zorgt er voor dat degenen, die haar h uitgebreid geïnformeerd kunnen worden! waar en wanneer ze tijdens de verloren uif gedurende de kerstdagen naar toe kui gaan. STOMP WIJK Op Tweede Kerstdag staat het „koekdeleiu het programma. De kerkdeuren staan omll vier open voor Stompwijkse kinderen enf^ ouders. In Het Blesse Paard om 14.00 uur kaarteu bingo voor fraaie prijzen. De baten komeiil goede aan de stichting Oranjefeesten Ster wijk. k Leiderdorp De Menswordingkerk aan de Gallaslaarj Leiderdorp zal op Eerste Kerstdag van tot 17.00 uur geopend zijn voor iedereen. Kip ren kunnen de kerstkribbe bekijken, een ka je aansteken en kerstmuziek beluisteren. zal er koffie of iets dergelijks gebruikt kuit) worden. e Scheppingskerk: Morgen 24 december van tot 18.00 uur en van 23.00 tot 0.03 uur t kerststukjes maken, volksdansen, etc. Zateii 25 december (Scheppingskerk): simultaan sf1 ken en dammen, doorlopende filmvoorstell< 's avonds speelfilm en 's nachts een rui samenzijn. Zondag 26 december (SjelterLj Scheppingskerk): in de Scheppingskerk wfy 's avonds een musical opgevoerd; in Sj<j handvaardigheid. Alphen aan den Rijn De Bron staat vanaf le kerstdag 0.00 uur 2e kerstdag 22.00 uur in het teken van kerst-inn. In de hal van het gebouw w< vanaf middernacht tot 's nachts twee uur kerstnacht gevierd. Eerste kerstdag is de B open van half drie 's middags tot midderna Tweede kerstdag van half drie tot tien uu avonds. De vier r.k. kerken in Alphen aan Rijn houden vanaf kerstavond t/m twe kerstdag tal van missen en eucharistievie Bodegraven Het Centraal Gereformeerd Jeugdverband ganiseert vanaf vrijdag t/m zondag een ke inn in 't Centrum achter de gereformeel^ kerk. De poorten van het gebouw gaan vrije avond om acht uur open. Op beide kerstda begint het kerst-inn-feest om elf uur. Tijd de kerkdiensten is de kerst-inn gesloten. Hazerswoude Jongeren van de gereformeerde kerk organ ren op kerstavond een gezellig samenzijn v bejaarden en alleenstaanden in de gereforme de kerk in Hazerswoude-dorp. Ook wordt gasten een broodmaaltijd aangeboden. A vang 18.30 uur. Informaties: 01728-9627. Nieuwkoop In de Pieter de Graafschool aan de Larixstrie wordt eerste kerstdag een kerst-inn gehoud Vanaf 's ochtends elf uur tot 's avonds t uur kan worden gegeten, gedronken, gevol danst en gezongen. Voor de liefhebbers wo er muziek ten gehore gebracht en een aai films vertoond, Alkemade De voetbalvereniging DOSR organiseert tw de kerstdag een fancy fair in het clubgebou j, De poorten van het feestelijk onderkom j staan van 's ochtends elf tot 's avonds elf i e voor iedereen wijd open.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4