achterstand bij Endegeest vergt in jaar zeker 49 miljoen Emm Structuurplan voor psychiatrisch ziekenhuis Oude Morsch wordt rehabilitatiegebied HmHIan itstekend erst-concert K&O De gebouwen van Endegeest. Geneesheer-directeur dr. G. Mojet ...structuurplan. '%TDERDAG 23 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Concert van Leidse Cantorij LEIDEN - De Leidse Cantorij geeft vanavond om kwart over acht on der leiding van de canto rorganist Joop Brons een adventsconcert in de sfeervolle met kaarsen verlichte Hooglandse Kerk. Medewerking wordt ver leend door hoboïst Han Kapaan. Het programma is vooral jgericht op de advents- en kersttijd en vermeldt onder meer Christmas-carols, onbe rijmde psalmteksten, lied zettingen en andere korte composities, begeleid op het kabinetorgel. De zang wordt afgewisseld met ho bo- en orgelmuziek, waar bij werkjes worden uitge voerd van Couperin, Vi valdi, Pacheldell, Fiocco en Hay dn. Tot slot wordt op het hoogkoor enkele composities voor koor a capella uitgevoerd. Toe gang is vrij. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De wethouders Waal (stadsontwik keling) en Verboom (volkshuisvesting) hebben het buurtcomité de Oude Morsch schriftelijk uitgenodigd voor een gesprek op het stadhuis met het oog op het feit dat deze buurt volgend jaar een rehabilitatiegebied zal worden. De wethouders achten een gedachtenwisseling met de leden van het buurtcomité gewenst, nu het de gemeente aan voldoende mankracht ontbreekt om de rehabilitatie van de Oude Morsch eigenhandig voor te bereiden en uit te voeren. De wethouders willen van het buurtcomité weten welke initiatieven zij al hebben ontplooid in de richting van een verbetering van het woonklimaat van de wijk en welke ideëen men dienaangaande overigens nog heeft Wellicht zal de rehabilitatie van de Oude Morsch zó op een zelfde wijze gestalte krijgen als die welke in eerste instantie ten aanzien van Maredorp werd gevolgd. Ook hier gingen de eerste stappen geheel en al van de bewoners uit. De gemeente Leiden heeft het buurtcomité voorts inmiddels laten weten dat begin volgend jaar ten behoeve van de fietsers aanvullende maatregelen genomen zullen worden, onder meer door het plaatsen van fietsklemmen nabij het parkeerterrein aan de Beestenmarkt Volgend jaar zal ook een herindeling van de straten in de Oude Morsch plaatsvin den. Het buurtcomité heeft daartoe enige tijd geleden een plan ontworpen. Een en ander hangt samen met de verkeers maatregelen die onlangs in deze wijk van kracht werden met het doel het doorgaand autoverkeer tot een minimum te beperken. Hazerswoudse culturele week HAZERSWOUDE - De culturele week, die in het multifunctionele centrum Het Anker te Hazerswoude wordt gehouden van 26 fe bruari tot en met 5 maart zal worden gehouden, draait niet louter op de in breng van diverse brugers uit Hazerswoude. Behalve dat diverse koren uit de gemeente hun stem laten horen en leden van de toneelgroepen Michael en Ontwikkeling en Vreugd „Toontje heeft een paard getekend" op de bühne zet ten, staat er ook een pro gramma van Zuidameri- kaanse muziek gepland. Folklore van het continent zal in de grote zaal van Het Anker worden gebracht door het Amsterdamse ge zelschap Arriba Arriba in samenwerking met een en semble uit Leiden dat op dit gebied ook van wanten weet. Overigens: alle evene menten tijdens de culturele week zijn voor de Hazers- woudenaren gratis toegan kelijk. De Christelijke toneelgroep „De Timdelerclub" speelt vrij dag 7 januari in de Leidse Schouwburg het blijspel „Voor schrift van de dokter", van Kurtz Gordon. Het verhaal speelt zich af rond de firma Madden magazijnen en neef en nicht Harrold en Letty Madden, die respectievelijk directeur en voornaamste aandeelhoudster van het magazijn- bedrijf uitmaken. Letty Madden vertrouwt haar neef niet meer omdat er een tekort is ontdekt in het bedrijf van 25.000 dollaar. Bovendien heeft Harrold zijn secretaresse laten arresteren wegens verduistering van 5000 gulden via een door haar gekocht paar schoenen. Het verhaal neemt dan een Gebroeders Hammondwending als Letty naar een psychiater gaat uit onvrede over dit alles, en deze laatste ontdekt dat ze door remmingen wordt overheerst; deze zielknijper is namelijk van mening dat ze de remmingen moet zien kwijt te raken met-als gevolg dat Letty aan alle opwellingen en ingevingen toegeeft om haar neef te ontmaskeren en meer aandelen in haar bezit te krijgen, om zodoende meer vat op de firma te krijgen. Aanvang 20.15 uur. Kaarten vanaf 3 januari bureau, Oude Vest 45 of aan de zaal. as 'LEIDEN Gisterochtend werd in de Leidse .Stadsgehoorzaal het Kerstconcert van K&O 'tegeven door het Gewestelijk Orkest van Zuid- -Holland en het koor van de Nederlands Bach- gereniging. Voor deze gelegenheid was een om vangrijk programma samengesteld, zodat het telfs na het schrappen van twee programmaon- lerdelen zeer laat werd. Toch had men wat ons jetreft het openingskoor „Herz und Mund" beter liet kunnen weglaten: de slotkoraal die nu het :oncert opende kwam op die plaats te weinig lot zijn recht. Het belang van de computer voor het ongelooflijk ingewikkelde rekenwerk bij de astronomie. Het te hoop lopen van de verschillende faculteiten die straks bij het CRI aan de bel gaan trekken. Maar daarna washet allemaal prima. Lex Veelo dirigeerde een strakke Fanfare Liturgique van Tomasi; een prachtige 1 gedragen compositie is het, voor koperblazers en slagwerk. 'Vervolgens zong het koor a capella „Ein deutsches Magnifi- 1 eat" van S'chütz, deze keer gedirigeerd door Charles de Wolff. I Beide dirigenten wisselden elkaar steeds af, voor de zaal een mooie gelegenheid om twee zeer verschillende direktiestijlen met elkaar te vergelijken-. Lex Veelo dirigeerde dus weer in het volgende werk: het Maria-triptychon voor sopraan, viool en orkest van Frank Martin, de Zwitserse componist die van de tweede wereldoor log in Naarden gewoond heeft. Het werd subliem gezongen door Thea Ekker-van der Pas, die na de pauzeenkele kerstlie- deren zong: een wiegelied van Jurriaan Andriessen, zonder begeleiding gezongen, ontroerende muziek die door de soliste zeer warm en muzikaal gebracht werd: wat een techniek, wat een dictie, maar vooral: wat knap om met een zo eenvoudige melodie zo een enorme sfeer op te roepen. Werkelijk een recital van formaat, ook in het volgende Wiegelied van Reger en in „Epifanias" van Hugo Wolf op een geestige tekst van Goethe. Verder vermeldde het programma koorwerken van Bach en Vivaldi, en het Trompetconcert in Es van Haydn, dat door J Radko Berka bekwaam werd geblazen, zij het enigszins met I de krachtpatsergebaren van een bokser. K De onderlinge verhouding (configuratie) tussen de oude IBM-computer (ook al een 370/158) en de nieuwe wordt door deze woeste machines geïllus treerd. Hopelijk gaat het er in het rekeninstituut iets minder wild aan toe. f STUBENTEf/- f i «vmifc Indonesië LEIDEN Indonesië zal troef zijn in deze en de volgende week (voor Nieuwjaar) in het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat. Op de werkdagen wordt namelijk een uitgebreid vakantieprogramma over de gordel van smaragd" ten uitvoer gebracht. Het programma bestaat uit films, een diaklankbeeld en een speurtocht door de afdeling Indonesië, en verder zal er ook afwisselend met groepen op de instrumenten van de gamelan en de Westjavaanse ankloengs kunnen worden gespeeld. Voorts wordt er gebatikt voor degenen die graag met paraffi ne werken) en is er gelegenheid om Indonesische spelletjes te doen. Er zijn nog enkele andere activiteiten. Per dag worden op het mededelingenbord in de hal van het museum de gebeurtenissen van die dag aangegeven. De Timdelerclub blijkt uit het plan-Mojet. Na de voltooiing van deze nieuw bouw kunnen in het A-gebouw alle medische en administra tieve diensten worden onder gebracht. Voor het fraaie En degeest Kasteel, waar de laat- sten nu gehuisvest zijn, zou na restauratie een andere bestem ming, bijvoorbeeld die van een museum worden gevonden. In een uitbreiding van het A-ge bouw zal een aantal kamers voor inwonende personeelsle den kunnen worden onderge bracht, waardoor de eerder genoemde sloop van het oude zusterhuis mogelijk wordt. Met de uitbreiding van de ac commodatie zal ook het perso neelsbestand van Endegeest toenemen. Vooral het tekort aan gediplomeerd geneeskun dig personeel baart het ge meentelijk psychiatrisch zie kenhuis zorgen. Zolang de va- katures nog niet vervuld zijn heeft het ook geen zin tot uit- beiding hiervan over te gaan, hoewel deze wel wordt voor zien. Door een slagvaardiger wervings- en aanstellingsbe- leid kan volgens het structuur plan een stap in de goede rich ting worden gezet. Naast het verpleegkundig personeel zal ook de huishoudelijke dienst, de voedingsdienst, de tran sportdienst en de technische dienst moeten worden ver sterkt, zo staat in het struc tuurplan. Om de personeelsvoorzienin gen op peil te houden vraagt dr. Mojet van de gemeente Leiden de bevoegdheden van de directie hiertoe te vergro ten, evenals die van de afde ling personeelszaken. Dr. Mo jet vraagt voorts een perma nent voorbereidingscrediet van 200.000 gulden waaruit de voorbereidingskosten voor de onderdelen van het structuur plan kunnen worden betaald. Tenslotte dringt de genees heer-directeur bij de gemeente op aan te streven naar een snellere wijze van credietverle- ning dan tot op heden gebrui kelijk was, door de weg van de credietaanvragen langs de ambtelijke afdeling en raads commissie naar de gemeente raad te verkorten en te stroomlijnen door een betere coördinatie van de werkzaam heden te verkorten en te stroomlijnen door een betere coördinatie van de werkzaam heden van ambtenaren en ge meenteraadsleden. Computer LEIDEN De uitbreiding van de computercapaciteit van het Centraal Reken Instituut met de zeer krachtige IBM- computer 370-158 mocht U dat wat zeggen was voor dit universitaire rekeninstituut aanleiding om in een extra-bul letin het belang hiervan voor de verschillende gebruikers groepen te onderstrepen. Bij die gebruikersgroepen, voor wie de uitbreiding van de capaciteit van zo groot belang is horen de UIL, informatiesysteem in opbouw van de universiteit, de astronomie, de alfa- en gamma-faculteiten en scholen, stichtingen, universiteiten en zo meer. In het bulletin zijn ook cartoons van de cartoonist Bob Meelhuij- sen opgenomen, waarvan er hier een paar met toelichting volgen. op* Uil- De administratieve verwerking van studenten door de UIL-machine heeft op deze afbeelding een verrassend effect. fan een onzer verslag gevers) EIDEN Het weg erken van de enorme ïhterstand in verbete- ■*ig van de behuizing Sn de patiënten en be- loners van het psychia trisch ziekenhuis Ende- feest vergt de komende n\ jaren een bedrag van «ker 49 miljoen gulden Jin sloop- en vernieu- lingskosten. Dit blijkt jt het structuurplan rpor dit gemeentelijk Sychiatrisch zieken- uis dat de geneesheer- ïrecteur, dr. G. Mojet andaag heeft aangebo- n aan het Leids ge- entebestuur. ontwikkelen van een uurplan is na zijn benoe ming tot geneesheer-directeur por dr. Mojet voortvarend Bngevat met het oog op het ■it standbrengen van verbete- ingen in de opvang en de lehandeling van psychiatri- che patiënten, daarbij uit gaande van een prognose en planning van het patientenbe- stand voor de komende jaren. Na dit initiatief koppelde de gemeenteraad zoals bekend het verder goedkeuren van credieten voor Endegeest aan de tot standkoming van dit structuurplan. Dat is de reden waarom het plan qua opzet en uitwerking in hoge mate op materiële voorzieningen is toe gespitst. van dringend noodzakelijk geacht. De aan de polikliniek grenzende Julianaschool in Oegstgeest kan door het zie kenhuis worden aangekocht en worden bestemd voor de opleiding, die nu nog in het oude ketelhuis, dat moet wor- wachte toename van het aan tal patiënten. Met name voor de polikliniek gaat het struc tuurplan uit van een uitbrei ding met 25% van het aantal bezoeken tot 7500 en met een even grote stijging van het aantal patiënten tot 1500. De dagbehandeling (nu nog 20 plaatsen) zal vermoedelijk tot het dubbele moeten worden uitgebreid. Omdat de huisves ting van de polikliniek als vol strekt onvoldoende wordt er varen, wordt nieuwbouw hier den gesloopt is ondergebracht. Achter de Julianaschool is een aparte voorziening ten behoe ve van de resocialisatie van de patiënten gepland. Na de oprichting van een wis selpaviljoen voor 60 bedden en de bouw van patientenaccom- modatie met resocialisatie- functie kunnen de verpleegge- bouwen binnen de zgn. ring weg (dames C en D en Heren C en D) succesievelijk worden gesloopt en door lage nieuw bouw worden vervangen, .zo Naast een nieuwe centrale keuken, heeft dr. Mojet vervn- gende nieuwbouw van een aantal verblijfpaviljoens en een sociaal centrum op zijn verlanglijstje staan. Buiten de zogenaamde ringweg zal het ontspanningsgebouw zijn functie volledig terug moeten krijgen, een magazijn met wasbehandeling moeten wor den gebouwd alsmede een nieuw sportcomplex, waar de oude gymnastiekzaal zal wor den afgebroken. De oude ba rakken zullen moeten worden gesloopt en een nieuwe ar- beidstherapie moet worden ge schapen. Ook de technische dienst zou een nieuw onderko men moeten krijgen. Tenslotte zal ook het oude zusterhuis het veld moeten ruimen. Uitbreidingen Omdat het om het inhalen van een achterstand gaat zullen bij Endegeest ook een aantal uit breidingen moeten worden ge realiseerd. Dit ook met het oog op een door dr. Mojet ver-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3