•ure les van honkbalteam Is geen weggegooid geld Dubbele zege voor Harry Poals ZESDAAGSE MAASTRICHT GROTE FLOP Wiersma en Jansen leiden Schaakzege voor Baart Twee en een half miljoen inleg in kerstlotto Mansveld, Vos en Advocaat in zaalvoetbal toernooi Haagse Oldstars Militair elftal speelt gelijk tegen Algerije Nilsson definitief naar PSV NTDERDAG 23 DECEMBER 1976 LEIDSE COURAN PAGINA 11 keif HAAG De les van 80 ard geleerd door het honkbal- n. 4 is het, alle opofferingen ?i BfeleursteHingen ten spijt, laalM geweest, dat liet het ge- te (hap. dat gisteren na bijna ns {naand weer voet op eigen t 18ém zette, in eendrachtige •val inwerking weten. Het muzhmrood steeg niet eens tie naar de kaken als de was- dig.lvan nederlagen geboekt tij- groo| de wereldkampioenschap- Loüin Columbia, in herinne- net werd gebracht Leen Vol- ei'scik bijvoorbeeld, een van de ir h^coaches, durfde met opge- rthujn hoofd de aankomsthal a rvd Schiphol te betreden. „Ik Loij die pakweg 80 mille geen ld kegooid geld. We hebben ?n, contacten en die ben je zo eskjt, als je thuis blijft, ge- roteihaafd en we hebben een hanèrgetelijke ervaring op ge- ?eftL Niet alleen de spelers ir ook wij de trainers". eker wei56esmeten dus, npaF de honkbalbond Leen de xerijk erkent het ruiterlijk 292a"zich we' twee keer bedacht -nanjhet geld uit eigen middelen ,uoïorschijn had moeten ko ud of ""->e ^SF betaalt het geld keifen maar voor dat ene evene- bèqit. Als je inderdaad zou mo- Uin [kiezen, zou je wel eerst eens s vji achter je oren krabben dat j] Aou gaan". Zeker als je bij Cajrbaat weet, dat de twee jAifkste werpers thuis moeten Ven (Urbanus en Beenders) ■Hat de strijd om de wereldti- Tin een ovenheet Columbia •jewerkt, ver buiten het Ne- irilandse seizoen valt De Tikbalbond zei toch ja en vi jn Volkerijk is er achteraf j mee. Ondanks de malaise j oranje in het verre Colum- 4 achtervolgde. Want malaise fndk er volop, niet eens alleen oor» de nederlagen betreft Al- laa^erst moest het team, met de onervaren werpers in het !den, kennis maken met het •ische klimaat. Het acclama- was de spelers zo ge- ;elijk mogelijk gemaakt, het trainingskampje van dagen op Curasao, maar de 1 4p van de warmte kwam toch htfd aan. ïkj ïetahte accommodatie en moei- kheden met het klimaat, dat waren mini-pro- Bart Volkerijk was de enige Nederlandse werper, die in Columbia in topvorm verkeerde. Titel Cuba CARTAGENA Cuba is gisteren tot wereldkam pioen honkbal bij de ama teurs uitgeroepen omdat Porto Rico voor de tweede achtereenvolgende keer weigerde de extra wed strijden, die over de titel moesten beslissen, te spe len Porto Rico weigerde omdat de ploeg zo snel mogelijk naar huis wilde terugkeren in verband met de naderen de feestdagen. bleempjes in vergelijking tot het breekpunt. De werpers-staf, toch al ver zwakt afgereisd, bleef beneden de maat. Totdat Bart Volkerijk, de 20-jarige pitcher van ADO opstond als een talent dat ook onder druk kon imponeren. Na veel gemarchandeer met de ze ven werpers (Beidschat, Van Heiningen, Neuteboom, Volke rijk, Haage, Walsma en Meyer hadden de reis aanvaard) toon de de jonge Hagenaar zich een ontdekking die een eind maakte aan veel onzekerheid. „Die uitvinding" ging eigenlijk gepaard met het volledige her stel van het Nederlands honk balteam, dat daarvoor vele han dicaps omver had moeten wer pen. Of het niet genoeg was, was de ploeg ook nog eens in een hotel dat de naam niet waard was, terecht gekomen. „Daar zijn we zo snel mogelijk uit vertrokken. Als dat niet was gebeurd, waren de wrijvingen nog veel groter geweest". Wrij vingen ze waren er ook en hoe. De bekentenis van coach Volke rijk: „Als je overwint hoor je niets, maar als je constant ver liest komt de kritiek. Over klei ne dingetjes vaak en het begon bij de leiding vreemd genoeg. De sikkeneurige gezichten na al die nederlagen lokten wel kri tiek uit. We hebben toen een dieptepunt gekend. Na een staf bespreking zijn we met het team Contacten SCHIPHOL Zeker een positief punt heeft de mis sie naar Columbia opgele verd. Er zijn daar uitste kende contacten gelegd wat betreft deelneming aan de volgende Haarlem se honkbalweck. Haast zeker is het al bij voorbeeld dat wereldkam pioen Cuba in Nederland zal acteren. Coach Volke rijk: „Ook hebben we een uitnodiging gehad van Ni- caraqua om daar een toer nooi te komen spelen. We weten nog niet of we gaan. Men kan wel zien dat we in Columbia uitstekende contacten hebben gelegd. En dat is ook belangrijk". gaan praten. Dat heeft zeer ver helderend gewerkt". Ook de spelers wierpen hun ballast overboord. „Ze begonnen al aan thuis te denken, wat ze nu wel moesten zeggen als ze terug kwamen zonder een enkele ze ge". Typische geluiden van het thuis front, dat al riep over wegge gooid geld, sijpelden door en misten hun uitwerking niet Tot die gedenkwaardige ommekeer, die leidde tot de bejubelde triomf op Panama. Slordigheden En met die ene zege, waarbij het niet had hoeven blijven (Mexico en Columbia hadden ook verslagen moeten worden) had Nederland het trieste re cord van Cuba, waar twee jaar geleden de hatelijke nul tot het einde toe gehandhaafd bleef, toch wel eventjes gebroken. Re den om verheugd te zijn, al schreeuwt Bart Volkerijk dat niet van de daken. „Daarvoor hebben die nederlagen, het be gon al met 27—1 tegen Cuba, te deprimerend gewerkt Er waren te veel slordigheden, vooral bij de werpers. En juist omdat er verschrikkelijk goed werd ge slagen, was elke fout fataal. Gebrek aan controle en juist de werpers hadden er last van, brak ontzettend op". Behalve dan bij Bart Volkerijk die als enige werper, alle nade len ten spijt, toch in topvorm kwam. Dat alleen al was voor zijn coachende vader reden om de zon en die was er volop te blijven zien. „Richardson (samen met Volkerijk coach; Myers was manager red.) en ik waren ook nog ergens anders trots op. We waren na afloop van het seizoen, buiten blijven trainen tegen de regels in. En als je dan ziet dat we geen enkele blessure hebben gehad, mag je dan een beetje trots zijn?". Dat mag best, maar toch beseft ook Leen Volkerijk, dat de les van Columbia niet louter stof tot juichen geeft. „Er moet veel nagepraat worden. Mis schien moeten we de trainingen toch ook wijzigen. Ik blijf ook zeggen, er is een goede basis gelegd in Columbia. Een basis, die wat het gezelschap, gisteren teruggekeerd uit Columbia be treft, uitgebouwd zal worden tot een succes bij de volgende we reldtitelstrijd over twee jaar in Italië. Daar is iedereen van overtuigd. ,3. Es kOOMAN Hans Jansen had weinig moeite met zijn tegenstander Bronstring. AMSTERDAM Na de vijfde ron de in het internationale suiker- damtoernooi gaan Harm Wiersma en Hans Jansen nog samen aan de leiding. Beiden wonnen hun partij en tegen respectievelijk Overman en Bronstring. Hun voorsprong groeide nog uit tot drie punten want Jan Cazemier werd terugge wezen door de nederlaag tegen Hi- sard. Op de derde plaats klasseer den zich nu Baba Sy en Clerc die zijn eerste overwinning boekte. De Surinamer Harry Overman nam in een heel lastige positie een grote afwikkeling om uit de moei lijkheden te geraken. De overblij vende stand vertoonde echter nog zovele zwakke punten dat Wiersma weinig moeite meer had om de zege veilig te stellen. Bronstring ging al vroeg in de aanval tegen Jansen, die zoals meer is gebleken aanval lend spel heel goed weet op te vangen. De Leidse dammeester kwam in grote moeilijkheden en de jeugdige Drent kon spoedig een stuk winnen en even later de partij. Clerc's eerste overwinning kwam Titelkandidate breekt enkel MOSKOU De Russische schaatsenrijdster, Tatjana Avcrina, winnares van vier medailles op de Olympi sche Spelen van Innsbruck, heeft gisteren tijdens de training een enkel gebro ken. Zij liep deze enkel breuk op tijdens het rijden op de Medeobaan in Alma Ata. volgens het Russische persagentschap Tass. Aver- ina was in training voor het toernooi om het wereld kampioenschap. tot stand na een hele mooie partij tegen Bassirou Ba. Uitslagen: Grootmeestergroep: Smith (Vst) Soumaoro (Mali 1—1, N. Bronstring (Ned)—Jansen (Ned) 0—2, Wiersma (Ned)—Overman (Sur) 2—0. Clerc (Ned)—Ba (Sen) 2—0, N'Diaye (Ma li—Sy (Sen) 0—2, Cazemier (Zwi) Hisard (Fra) 0—2. Stand na de vijfde ronde: 1. Jansen en Wiersma 9 punten, 3M Sy en Clerc 6, 5M Soumaoro. Smith, Hi sard en Cazemier 5, 9M Bronstring 4, 10. N'Diaye 3, 11. Ba 2, 1W Overman 1. Meestergroep: Hooyberg (Ned) Van der Wal (Ned) 0—2, Siby (Ma li)— Houngou (Kon) 1—1, Issalene (Fra>—Sedlacek (Tsj) 2—0, Dsinter (Bel)Brouwers (Ned) 0—2, Bia- gianti (Fra>—Chappel (Fra) 1—1. Stand na de derde ronde: 1. Van der Wal 6 punten, 2. Brouwers, Houngou en Issalena 4M. Wereldkampioenschap dames: Tra- wma (Sov)Borghoms (Bel) 2—0, Papillon (Fra)—Poepjes (Ned) 02N, Nizic (Joe)—Geurts (Ned) 1—IN. Michailovskaja (Sov)— Graas (Ned) 2—0. Stand na de vijfde ronde: 1. Mi chailovskaja 10 punten. 2. Poepjes 9. 3. Trawina 8, 4. Graas 7. Wereldkampioenschap jeugd: Gui- nard (Fra)—Van Aalten (Ned) 0—2, Bouckaert (Bel)—Segedin (Joe) 1—1, Galperin (Isr)Samake (Mali) 1—1, Stokkel (Ned)—Malik (Tsj) 2—0, Skliarov (Sov>—Berends (Ned) 1—1. Stand na de vijfde ronde: 1M Gal perin 9 punten, 2. Berends, Sklia rov en stokkel 7. Van Gerwen naar de Onderneming (Van onze correspondent) SCHIJNDEL Gerry van Gerwen heeft een contract getekend als beroepswiel renner bij De Onderne ming. Van Gerwen (23) reed tot nu toe als amateur bij Van Erp. Hij bracht in zes jaar tien klassiekers op zijn naam en won dit jaar het klassement daarvan bij de amateurs. GRONINGEN - De 19-ja- rige Nederlandse jeugd kampioen schaken Johan Baart heeft gisteren in de tweede ronde van het we reldkampioenschap te Gro ningen weinig moeite ge had met de Portoricaan Se- queira. Baart kwam daardoor op een totaal van 11/2 punt na twee ronden. Peter van Eg- mond, de tweede Neder landse vertegenwoordiger, had geen schijn van kans tegen de Amerikaan Mark Diesen, die tot de favorie ten behoort De Rus Vladi- mirov, brak zijn partij te gen de Argentijn Campora af, maar staat duidelijk ge wonnen. De twee koplopers Wong (Jap) en Schussler (Zwi) zijn na twee ronden nog verrassend zonder puntverlies. NOOTDORP Westelijke pikeurs boek ten gistermiddag op de draversbaan van Nootdorp weer leuke successen. Oase, het eigendom van Leo van Leeuwen, is echt geen grootheid. Maar in handen van pikeur Guus Knijnenburg boekte de merrie toch haar eerste zege in haar bestaan. Het paardje heeft als ze goed aan de start weg is in een kopgroep toch behoorlijk wat vechtlust. Gerard van Eykelenborg kon het met Jupiter D ditmaal niet bol werken. De startpositie in het tweede gelid was voor de ruin van stal Westland een te grote handicap. Nu zegevierde de winnares van de Zilveren Zweep Lissy in handen van Harry Pools. De Bredase trainer had eerder in de middag al ge wonnen met Nachtegaal K. Beiden paar den zijn het eigendom van de Amster damse familie Geijs en kunnen op kleine baantjes erg goed uit de voeten. Middenmeer-prijs (2380 meter): 1. Onique (M. de Togt) 1.28.7, 2. Omar van de Unie, 3. Notre Madame. Toto: winn. 1.80, pl. 1.30, 1.70, 4.70, kopp. 9.10, trio 111.40. Middelharnis-prijs (2000 meter): 1. Oase (A. Knijnenburg), 1.31.8, 2. Orta Lamour, 3. Osorna Careless. Toto Winn. 7.70, pl. 2 90. 2.40. 1.60, kopp. 47.90. Mill-prijs: (eerste afdeling, 2000 meter): 1. Nani- ka H (A. van Deuren) 1.27.4, 2. Maiko Notte, 3. Miss Holland. Toto 8.30, pl. 1.90, 2, 2.30, kopp. 38.90, trio 452.30 niet gestart: Oakes D. Moerdijk-prijs (eerste afdeling 1680 meter): 1. O Mores (P. Zandt) 1.25 0, 2. Olga Anjo, 3. Organza D. Toto winn 2.50, pl. 1.70, 1.50, 1.50, kopp 3.70, niet gestart Nina Spencer. Molenschot-prijs (2000 meter): 1. Nachtegaal K (H. Pools) 1.27.0, 2. Jay Lee, 3. Lex Six Toto winn. 2.90, pl. 1.80, 2, 1.80, kopp. 8.40, trio 50.50. Niet gestart: Mariesol H. Moerdijk-prijs (tweede afdeling 1680 meter): 1. Oiga H (P. Zandt) 1.27.0, 2. Oroline, 3. Liebe- straum. Toto winn. 2.50, pl. 1.40, 220, 5.10, kopp. 5.00. Mook-prijs (2000 meter): 1. Lissy (H. Pools) 1.24.0, 2. Larens Roem, 3. Jupiter D. Toto Winn. 8.40, pl. 2.20, 1.30, 1.80, kopp. 670, trio 37.60. Mill-prijs (tweede afdeling, 2000 meter) 1. Myle- ne D (G. van Eykelenborg) 1.28.4, 2. Mona Hanover, 3. Mike Regma. Toto: winn. 6, pl. 1.80, 5.20, 1.60. Kopp. 117.40. Monster-prijs (2380 meter): 1. Lester Kandia (P. Demmink) 1.27, 2. Misto Buitenzorg, 3. Loko Buitenzorg. Toto: winn. 5.90, pl. 1.70, 1.80, 2.40, kopp. 17, trio 175.30. Mierlo-prijs (2000 meter): 1. Niveau (W. van Overeem) 1.27.5, 2. Merry Be. 3. Olex Kandia. Toto winn. 3.50, pl. 1 60. 2.60 1.80, kopp. 11.50. Totalisatoromzet: 236.668. Sercu en Gilmore, het winnende koppel van de zesdaagse van Maastricht MAASTRICHT - Tegen alle verwachtingen in heeft het Belgisch/Australische koppel Patrick Sercu/Graeme Gilmo re de zesdaagse van Maa stricht gewonnen. Financieel is de eerste zes daagse van Maastricht overi gens geen succes geworden. De circa 20.000 betalende toe schouwers. die in de zes dagen de Eurohal bezochten, hebben niet kunnen verhinderen dat de stichting „Zesdaagse Maa stricht", een tekort in haar boeken kan schrijven. Hoe groot dat tekort is, wilde men niet concreet zeggen, wel: „Dank zij de subsidies van Gedeputeerde Staten en de ge meente Maastricht (60.000 gul den) zijn wij in staat dat tekort te dekken". De eindstand: 1. Tourne/Vaar- ten (Bel) 130 punten, op vier ronden: 2. Croker/Chandler (Eng) 100, op vijf ronden: 3. J onckheere/Y oung (Belg/V st) 85, 4. Burton/Caathoven (Eng/- Bel) 79, op zeven ronden: 5. Koot/Hu veneers (Ned) 143, op acht ronden: 6. Pronk/Klaver (Ned) 98, op 22 ronden: 7. Van Geffen/v.d. Velden (Ned) 60, op 24 ronden: 8. Looyesteia'- Langeveld (Ned) 39. op 31 ron den: 9. Waasdorp/Liebregts (Ned) 50. op 36 ronden: 10. Schmitz/Marcuss (Wdl) 32 pun ten. DEN HAAG De kerstlotto heeft een inleg van ruim twee en een half miljoen gulden, on geveer 65 procent van wat de inleg is bij de normale lotto's in de weekeinden. De cijfers van de extra kerstlot to zijn: Inleg 2.635.694 gulden. Prijzenbedrag 1.251.854,65 gul den. De prijzen zijn: Eerste prijs 438.184,13; Tweede prijs: 125.195,47; Derde prijs: 187.793,19; Vierde en vijfde prijs: 250.390,93. Er zijn bovendien extra prijzen die corresponderen met de laat ste nummers van het volgnum mer van het deelnameformulier. Geschat wordt dat met die ex- tra-prijzen een bedrag gemoeid is van tussen de 100.000 en 150.000 gulden. De cijfers van de extra-kerstlot to zijn: 4 6 31 35 36 38, reserve- getal: 11. De extra prijzen van de kerstlot to zijn gevallen op de lottofor mulieren eindigend op de num mers: 960 25,-; 8147 250,-; 10245 2500,-; 975995 25.000. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Karei Jansen, de coach van de Haagse zaal voetbal formatie Old Stars, is in de ban geraakt van het zaal voetbal. Het team van oud profs start op maandag 10 ja nuari 1977 met een nederlaagse rie tegen bekende Haagse ama teurverenigingen. Bij de organi satie kunnen de Old Stars, reke nen op steun van de sponsor Simca van der Gun. Om het Haagse publiek kennis te laten maken met de Old Stars organi seren zij op maandag 27 decem ber een groot toernooi in de Sporthal Overbosch aan het Haagse Vlaskamp. Aan het toernooi nemen vier Harry Vos zal uitkomei team van de Haagse profs. teams deel. Buiten de Old Stats Haag). Het derde team luistert komt er een ploeg in actie onder r.aar de naam Holland Sport en de naam Haags profteam. Hie rin spelen mee; Aad Mansveldt (FC Den Haag), Cees de Jong en Andre Wetzel (FC Amster dam), Harry Vos (Feyenoord), Dick Advocaat (FC VW), en bestaat onder meer uit: Rob van der Bol, Sjaak Roggeveen, Theo Verlangen, Hans Pothof en an deren. Het vierde team wordt samengesteld uit spelers van de Haagse hoofdklasser VUC. Woody Louwerens (FC Den De avond begint om 19.15 uur. BREDA Het Nederlands militair voetba lelftal heeft gisteren in Breda gelijk ge speeld met 0—0 tegen Algerije in de voor ronde van het CISM-kampioenschap. Nederland bezet nu met vier punten de tweede plaats achter Frankrijk, dat zeven punten heeft en een wedstrijd meer ge speeld. De eindronde van het CISM-kam- De opstelling van het Nederlands elftal was; pioenschap wordt volgend jaar gespeeld in Hoek (Volendam). Poortvliet (PSV), Jansen Damaskus (Iran). De stand in de voorronde- (Go Ahead), Brand (De Graafschap), Van groep van Nederland is: Veendendaal, (De Graafschap), Mellaard (Vi- 1. Frankrijk 4 3 1 0 7 9—3 tesse), Meutstege (Sparta), Pattmama (Excel- 2. Nederland 3 1 3 0 4 4—2 sior), Schapendonk (Eindhoven). De Kip 3' Algerije 3 0 12 1 1—3 (Haarlem), Van Oostrum (FC Twente), Van 4! Marokko 2 0 0 2 0 2—8 Rosmalen, (FC VW) en Van der Ent (NAC). EINDHOVEN De besturen van IFK Göteborg en PSV heb ben gisteren overeenstemming bereikt over de transfer van de Zweedse speler Torbjörn Nils son naar de Eindhovense eredi visieclub. Eerder deze week had de Zweed al een contract voor twee en een half jaar gete kend. Nilsson heeft in de laatste vier wedstrijden van het Zweedse nationale team gespeeld en was met 22 treffers topschutter in de afgelopen Zweedse competitie De 22-jarige Nilsson, komt 2 ja nuari naar Eindhoven. Vanaf die datum is hij speelgerechtigd als de Zweedse bond de nodige formaliteiten heeft vervuld. FC Den Haag wint van Blauw Zwart (Van onze sportredactie) WASSENAAR De oefenwed strijd tussen Blauw Zwart en FC Den Haag is gisteravond geëindigd in een overwinning van 2-6 voor FC Den Haag. In de dertigste minuut scoorde Simon van Vliet na een voorzet van Swanenburg het eerste doelpunt voor de eredivisieclub. Nauwelijks een minuut later maakte Martin Jol het tweede doelpunt na goed werk van Blij- ie en Swanenburg. In de tweede helft, toen het spel door de mist nauwelijks nog was te volgen, schoot Hans Grundiken van Blauw Zwart op de paal.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11