en CDA >P conomisch een lijn ssuradeuren discrimineren omplete bevolkingsgroepen Prijzenslag brengt toeroperators voor de rechter De heilige Iconen: deuren van de Hemel Voedselvergiftiging voornamelijk in Chinese restaurants Verdeling van arbeid N.V.V. in discussie Jinister Duisenberg: KEURINGSDIENST VAN WAREN: JENSDAG 22 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 onze parlementaire redac tie) HAAG Minister Dui- •rg (financiën) meent dat irogramma van de CDA- jen (KVP, ARP en CHU) et ontwerp-programma van VdA elkaar op financieel- omisch terrein „bitter wei- ntlopen". ie algemeen politieke be- iwingen in de Eerste Ka- trok hij hieruit gisteren de sie dat in ieder geval de ieel-economische benade- :n positieve uitkomst van eventueel gesprek over itting van de samenwerk- issen genoemde partijen „niet bij voorbaat onmogelijk hoeft te maken". Minister Duisenberg toonde zich optimistisch over de economi sche ontwikkeling. Ons land be hoort, zo stelde hij, tot de vijf of zes economisch sterkste lan den van de wereld. Te veel wordt alleen naar enkele min der gunstige kanten, zoals de werkloosheid, gekeken. Maar Nederland steekt bij vergelijk bare landen gunstig af, aldus de bewindsman. Hij wees erop dat het goederenvervoer in het der de kwartaal met zes procent is gestegen. Per 1 oktober vertoon de de lopende rekening van de betalingsbalans een overschot van 6,4 miljard gulden, waaruit de sterke positie van Nederland ten opzichte van andere landen valt af te lezen. Voor suggesties van het CDA om de plannen voor de vermogensaanwasde- ling en de herziening van de ondernemingsraden voorlopig maar in de ijskast te zetten, gezien de economische situatie, voelde minister Duisenberg niets. Later kreeg hij van mr. De Geer van Oudegein (CHU) te horen dat het CDA in de Eerste Kamer best aan behandeling van die wetsvoorstellen wil mee werken, mits er voor de verkie zingen maar voldoende tijd is. te* Hongeractie Molukkers De hongerstaking van vier Zuidmoluk- kers op het Plein in Den Haag duurt nog immer voort. De vier brengen de nacht door in slaap zakken overdekt met de Zuidmoluk- se vlag. Zij beogen de idealen van hun volk opnieuw onder de aandacht van de Nederlanders te brengen. MAASTRICHT (ANP) - Zowel de 41-jarige hoofdverpleger Frans H uit Kerkrade als de officier van justitie, mr. J. Booster, hebben hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Maa stricht. Deze veroordeelde Frans twee weken geleden tot 13 jaar gevangenisstraf wegens moord op bejaarde patiënten. De officier had tweemaal le venslang geëist. De veroordeelde is van mening, dat hij in het geheel niet schul dig is aan de dood van een aantal bejaarden uit de "Lucker- heidekliniek in Kerkrade waar hij werkzaam was. De hoeveel heid insuline, die hij de patiën ten inspoot had volgens hem Frans H. en officier in hoger beroep geen gevaar gekund. Frans H. zou nimmer de bedoeling heb ben gehad mensen op deze wijze van het leven te beroven. De officier van justitie vindt, dat de rechtbank onvoldoende recht heeft gedaan aan al de bewijzen die hij ter tafel heeft gebracht om aan te tonen dat de hoofdverpleger wel degelijk wist wat hii deed. :CHTER: DIT IS ONAANVAARDBAAR inzer verslaggevers tIELO De rechtbank te ïelo heeft gisteren een 61-ja- Enschedeër ontslagen van itsvervolging wegens het breken van alle schuld aan- onverzekerd besturen van auto. De man was door de male verzekeringsmaat- appijen geweigerd op grond het feit dat hij woonwagen- 'oner is. de beslissing van de Alme- rechtbank doemen er pro- men op voor de gezamenlijke uradeuren in Nederland die rzekeringssysteem ge- bevolkingsgroepen als on- ardbare risico's beschou- Daartoe behoren, naast de iwagenbewoners, alle gas tarbeiders, buitenlanders, zigeu ners en mensen met zogenaam de .dubieuze beroepen'. Al deze autobezitters worden voor het afsluiten van een normale W.A.- verzekering geweigerd en door gewezen naar de Haagse maat schappij Terminus bv, waarvan de aandelen in handen zijn van de club van assuradeuren. Deze maatschappij is opgericht nadat de wet „aansprakelijk heidsverzekering motorvoertui gen" van kracht werd, als uit vloeisel van een overleg met de toenmalige regering. De assura deuren vonden, dat als een W.A.-verzekering verplicht werd en dus iedereen in de gelegen heid gesteld diende te worden aan die wettelijke verplichting te voldoen, er uitzonderingen dienden te worden gemaakt voor notoire brokkenmakers, die door hun voortdurend ge vaarlijke rijwijze onaanvaard bare risico's opleveren en daar door de premies voor de .gewo ne' automobilisten zouden op schroeven. Deze brokkenmakers komen te recht op een zwarte lijst en kun nen alleen bij de voor hun opge richte maatschappij Terminus terecht. Zij moeten dan veel ho gere premies betalen. In de loop der tijd is dit systeem uitge groeid tot een regelrechte discri minatie van complete bevol kingsgroepen. De Enschedese woonwagenbe woner had een schadevrij verle den, maar werd van de ene op de andere dag door zijn verze keringsmaatschappij meege deeld dat zijn polis niet ver lengd kon worden. Hoewel hij zijn premie geheel door de so ciale dienst in eigen woonplaats terugkrijgt (de man is invalide)/ weigerde hij om principieele re denen een verzekering bij Ter minus af te sluiten. „Ik wens mij, alleen omdat ik woonwa genbewoner ben, geen etiket van misdadiger op te plakken," zo stelde hij. Zijn raadsman, mr. J. J. A. Bos uit Enschede, betoogde dat er tenminste sprake is van afwe zigheid van alle schuld. Immers, zijn cliënt heeft alleen een bij de wet verboden vorm van dis criminatie aan de kaak willen stellen. Als de Enschedeër ZICH VIA Terminus had verzekerd, dan zou hij hebben meegewerkt aan een strafrechtelijk laakbare .handeling, aldus de stelling van de advocaat. De Almelose rechtbank heeft dit verweer serieus genomen. Zij stelde gisteren vast, dat de gang van zaken rond Terminus niet langer in overeenstemming is met het akoord dat destijds tus sen de assuradeuren en het ka: binet is gesloten. Uitsluiting van complete bevolkingsgroepen voor normale w.a. verzekerin gen acht de rechtbank onaan vaardbaar. ROTTERDAM (ANP) De oorzaken van voedselvergifti ging moeten voornamelijk ge zocht worden in Chinese res taurants. In de helft van het aantal gevallen trad vorig jaar voedselvergiftiging op na het nuttigen van een maaltijd in een Chinees-Indisch restau rant. Dit is in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat de rijst in te grote hoeveelheden en te lang vooruit wordt ge kookt en daarna op een te hoge temperatuur wordt be waard. De hygiëne in de Chi nese keukens laat veel te wen sen over. Dit meldt de keuringsdienst van waren in Rotterdam in haar jaarverslag over 1975. In een Chinese keuken werd een hoek als urinoir gebruikt. Bij een ander Chinees restaurant moest de keurmeester uit de keuken een aantal bedden ver wijderen. Het keukenperso- neel woonde en sliep in dezelf de ruimte waar werd gekookt. ^Ook in andere zaken was niet alles helemaal pluis. In de warme zomer troffen de keur meesters verscheidene malen beschimmelde produkten aan, terwijl zij in de herfst meel- produkten met spinsel en lar ven van de meelmot en choco lade met larven van de cacao- mot uit de winkels moesten verwijderen. Daarnaast werd bij enkele bedrijven de ver koop van bedorven gevogelte geconstateerd. De drankautomaten bleken ook niet altijd zuivere koffie af te leveren. Tijdens een on derzoek bleken enkele een te hoog gehalte aan lood in het water van de boiler te hebben. Als gevolg van de mechanisa tie bij de levensmiddelenin dustrie en de verhoogde capa citeit van de verpakkingsma chines werden ook in het afge lopen jaar door de consument weer vreemde voorwerpen in eet- en drinkwaren aangetrof fen. Op het menu stonden on der meer: soep en ijs met spij ker, appelmoes met glas, port met papier, bami met stukjes metaal, melk met muis, tonic met viltstift, worst met ijzer- draad en brood met sigaret tenpeuk. AMSTERDAM (ANP) - Om de beurt hebben twee grote Neder landse touroperators, Necker- mann vliegreizen als eisende partij en D-Tours van Dirk van den Broek als gedaagde, elkaar gisteren voor de president van de rechtbank in Amsterdam be schuldigd van onrechtmatige daad. Beide partijen streden om de eer van de goedkoopste en voordeligste reisaanbiedin- gen. Neckermann had zich er blij kens de dagvaarding aan gesto ten, dat concurrent Van den Broek in de reisgids, die in no vember was uitgegeven, zijn D-Tours voordeliger noemde dan die van elke andere reisor ganisatie. Aan de hand van een gedetailleerde prijsvergelijking had Neckermann uitgerekend, dat de D-Tours in zeer veel ge vallen duurder waren dan de aanbiedingen van Neckermann. Daarom noemde de raadsman van Neckermann, mr. H. B. A. Verhagen, de slagzinnen in strijd met de Nederlandse code voor het reclamewezen. Hij vroeg de president, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, de gedaag de te gelasten de uitgegeven reisgids in te trekken. Namens D-Tours betoogde mr. E. A. M. Santen dat Necker mann met dit kort geding goed kope publiciteit tracht te ver krijgen. Hij verweet de tegen partij dat deze gewacht had met de klacht tot D-Tours zijn reis gids klaar had en noemde het van zijn kant onrechtmatig (en onbehoorlijk) dat Neckermann zijn concurrent niet van te vo ren had gewaarschuwd voor zichtig te zijn met de slagzinnen. Bovendien was de reisgids van Neckermann nog niet gedrukt, toen Van den Broek de zijne samenstelde. „Gemakkelijk om eerst de gids van je concurrent af te wachten en daar dan met een aantal aanbiedingen onder te duiken", aldus pleiter. Tenslotte voerde hij' aan, dat D-Tours absoluut de goedkoop ste blijft, want iedere klant van Van den Broek, die aantoont dat een ander reisbureau, inclu sief Neckermann, voor een ver gelijkbare reis een lagere prijs vraagt, krijgt het verschil terug. De president bepaalde de uit spraak op 30 december. 'eetmoeder an het 'uo Manders g aat zich f m al 'wren AMSTERDAM De opna men voor de eerste speel film, die de nieuwe Man ders en Manders-filmpro- duktiemaatschappij gaat uitbrengen, genaamd „De peetmoeder", zijn gereed, vele bioscopen loopt al n trailer, waarin de film 'oor vertoning in de toe- lomst wordt aangekon- ligd. De première is vast- :steld op 3 maart 1977 in ;n 30-tal theaters door het 'le land. De twee producenten, Kees "landers sr. en zijn neef Tom Manders jr. (zoon van ,Dorus"), hebben voor deze film een groot aantal gewo- I ne burgers aangetrokken slechts enkele beroep sacteurs. De hoofdrol van peetmoeder wordt vertolkt door Teddy Schaank. Sce nario, draaiboek, regie, tek sten en liedjes, ze zijn alle in handen van dit tweetal, dat ter voorbereiding van het door hen verwachte succes al vast een lang speelplaat op de markt heeft gebracht met alle twaalf liedjes, die Kees Manders voor de film heeft geschreven en gecompo neerd. Ook die plaat is een eigen produktie van de voormalige cabaretier en diens neef. Ze hebben er hun eigen grammofoonpla- tenproduktiefirma voor op gericht. •IDEN De Leidse brand- rukte gisteravond uit naar n brand bij de Hollandse Con- toctie Werkplaats aan de Zoe- rwoudseweg. De toevoerlei- ig van een gastank was defect raakt. Daar onbekende oor- ak was het uitstromende gas brand gevlogen. Persoonlijke 'gelukken deden zich niet COLLECTIE UIT PARTICULIER BEZIT IN HET PRINSENHOF VAN DELFT De heilige Iconen zijn door de Sovjet-regering na 1918 tot kunst verklaard, uit de ker ken gehaald en, zorgvuldig ge restaureerd, overgebracht naar de musea. En daarna kregen zij langzamerhand be kendheid in het Westen. Reeds in 1927 bezat iemand in Aer- denhout een niet onbelangrij ke collectie terwijl de Rooms Katholieke beweging der „Hereniging" in woord en re productie de aandacht vestig de op de Iconen als cultus- voorwerpen die thuis horen in de kerk en niet in een mu seum. Maar men had nu eenmaal de kunstwaarde ontdekt en nadat de Icoon zijn plaats naast pri mitieven of oud-romaanse kunst had gekregen, was de handel er verbluffend snel bij om zich voor de zegekar van dit oude-nieuwe kunstobject in te spannen. Inkopers en verko pers trekken Europa door met hun waren en hebben het hun ne bijgedragen tot 'n soort po pularisering van wat voor de Byzantijns-gelovige nog altijd een sacrale zaak is. De tentoonstelling van Iconen uit privé bezit die tot de 15de januari in het Prinsenhof van Delft gehouden wordt, zit, hóe men het ook wil bekijken, op dit zelfde spoor: De galerie Michel van Rijn te Amsterdam heeft wat hier nu te zien is, verkocht aan haar klanten en deze hebben hun bezit weer uitgeleend voor de expositie die ingericht is door de heer Van Rijn en Edouard Dergaza- rian uit Londen die een Ico nen-expert is. Er is dus niets te koop in Delft, het gaat lou ter om de presentatie er zó moeten we deze collectie dan ook zien: een prachtige bril jante verzameling van kostelij ke exemplaren die, natuurlijk duchtig gerestaureerd, de toe schouwer, beter de beschou wer, verrukken door hun stijl, Heilige deuren (15de eeuw) met de aankondiging aan Maria en Johannes de Doper en St Nicolaas hun allerschoonste kleuren gloed en geestelijke uitdruk kingskracht. Wie maar even kijken kan en enig gevoel heeft voor geïnspireerde mate rie, beseft dat hij hier te doen heeft met een kunst die met geen andere te vergelijken is. De collectie omvat twee soor ten: Iconen van Russische af komst en andere die onder Griekse invloed ontstonden. Met de eerste soort zijn we door vroegere exposities en de uitgebreide literatuur tamelijk goed op de hoogte gebracht, maar van het tweede genre weten we veel minder. Het is de speciale verdiensten van deze tentoonstelling dat zij dóór nu juist de aandacht op laten vallen. De bezoeker kan niet beter doen dan terstond in de derde zaal (er zijn drie zalen inge richt) de vier apostelen van de Cyprus-school uit 1600 te gaan bekijken, want dan ziet hij hoe de hiëratische strakheid van het grondpatroon verzacht is door een soort primitief natu ralisme, wat ook het geval is met een kruisiging van de Cre- tenser-school uit de 17de eeuw. Uit deze zelfde kring is er ook een wonderlijk mooie Deisis (Christus geflankeerd door Maria en Johannes de Doper) en de stukken afkomstig uit de Creta-school met sterk Ita liaanse invloed (ettelijke Moe der Gods-voorstellingen) zijn voor het Westen zeker eerder toegankelijk dan b.v. de nogal strengkijkende Maria's van de Yaroslav of Novgorod-school. Maar hoe kinderlijk vroom en argeloos van voorstellingsma nier zijn daarentegen de Ico nen uit de Macedonische ate liers, zoals een triptiek uit plm. 1650 laat zien. En als fraaie exempelen van de Italiaans-re- naissance invloed op de oor spronkelijke Griekse stijl, kun nen die Koninklijke deuren (beschilderde deuren van de Iconostaze) uit de 2de helft van de 15de eeuw het beste dienen; ze komen uit de Creta- Venetië-schooL Minder het oog trekkend door het kleinere formaat zijn de zg. Maand-Iconen waarop de Heiligen van iedere dag wor den voorgesteld en vooral zo'n reis-Iconostaze (een paneel voor de huiskapel waar de beeldenwand der kerk in mi niatuur is aangebracht). Maar we moeten er toch op wijzen: dat prachtige exemplaar uit de Moskouschool: een bijbel in beelden zoals de glasvensters der Franse kathedralen: 68 ju weeltjes van fijn- en klein- schilderkunst. In deze tijd van Kerst-concer ten willen we een bezoek aan deze tentoonstelling van harte aanbevelen: wat elders in klanken overgebracht wordt, staat hier zichtbaar voor u: de Hemel die zich neerbuigt tot de aarde. J. V. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Industrie- bond-NVV wil in de komende vijf jaren desnoods anderhalf procent prijscompensatie af staan, om daarmee arbeidstijd verkorting te kunnen bereiken. Op die manier wil de bond komen tot het scheppen van meer arbeidsplaatsen. Het bestuur van de bond stelt dit voor in een ontwerp-nota: „Vijf jaren van kwaliteit", welke nota in de diverse distrikten ter discussie gesteld zal worden. Het bondsbestuur is al eerder gekomen met een voorstel een deel van de prijscompensatie te benutten voor het scheppen van arbeidsplaatsen, maar een over grote meerderheid van de leden wees dit voorstel later van de hand. In de ontwerp-nota, die gisteren openbaar gemaakt is, stelt het bondsbestuur voorop, dat ge tracht moet worden de factor arbeid zo goed mogelijk te ver delen. „Het streven naar volledi ge en volwaardige werkgelegen heid weegt het zwaarst", aldus de toelichting op de nota. „Dat is voor het NW een prin cipiële keus". De bond wil een grotere plaats voor de maat schappelijke waardering van „arbeid". De arbeidstijdverkor ting als middel in de strijd tegen de werkloosheid is daarvoor volgens het bondsbestuur zeer belangrijk. Rotterdammer doodgestoken Rotterdam (ANP) Bij een ruzie in pen woning in de Abcoude- straat in Rotterdam-zuid is gisteravond de 48-jarige A. H. de Ruijter doodgestoken. Het slachtoffer woonde met zijn vrouw op de eerste verdieping van het huis. De vermoedelijke dader, de 27-jarige T. N., die met zijn vader de tweede etage bewoont, is door de politie aangehouden. De steekpartij had plaats in de woning van N. Volgens de politie is er sprake van een langslepende burenruzie. Na het drama vluchtte de heer De Ruijter de straat op. Hevig bloedend werd hij voor een nabij gelegen café gevonden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. N. werd door de politie op de zolder van zijn woning aangetroffen, terwijl hij zijn handen schoonmaakte. CDA blijft tegen andere grondwet inzake onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (binnenlandse Zaken) en minister Van Kemenade (Onderwijs) hebben gisteren de Twee de Kamer ontraden accoord te gaan met de door de CDA-partijen voorgestelde wijziging van het onderwijsartikel in de grondwet. De christen-democraten zijn het niet eens met het voorstel van de regering om in de grondwet het onderwijs-artikel zodanig te wijzigen dat daarin door de minister van onderwijs bepaalde bevoegdheden ten aanzien van het bijzonder onderwijs worden overgedragen aan besturen van provincies en gemeenten. De CDA-partijen hebben een eigen wijzigingsvoorstel ingediend, waarin staat dat de minister geen bevoegdheden aan provincies en gemeenten mag delegeren. Volgens de beide bewindslieden sluit het regeringsvoorstel echter aan op een al jaren in de praktijk bestaande situatie. De vrijheid van het bijzonder onderwijs wordt naar hun oordeel door delegatie van bevoegdheden niet beknot.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9