EG nog niet uit melkplas deTijd xxbe activisten in Rusland gearresteerd Meerderheid PvdA-fractie vóór Navo-lidmaatschap d0ENE KANSEN VOOR VAD THANS GESTEGEN YPTE EN ffRIË VORMEN IEUWE UNIE Carter benoemt drie ministers Kabinet komt CDA tegemoet |MF-Stork dreigt 110 man te ontslaan „FNV SCHELDT, CNV GROEIT 5EF ffSDAG 22 DECEMBER 1976 LEIDSE C0URAN1,. JU (UPI/ANP) De Russische autoriteiten jisteren naar schatting 45 joodse activis- xesteerd die hadden willen deelnemen erboden symposium over joodse cultuur vjet-Unie. n wist ongeveer 60 anderen wel de woning een waar het symposium plaatsvond. On- oehoorders waren ondermeer twaalf bui- journalisten. e, die tweemaal toegang eiste tot de 5: Boekovski sdadiger n woning, vertrok toen toestemming hiervoor even- zovele keren werd geweigerd. Besloten werd om het symposium te beperken tot één dag in plaats van drie. De aanwezigen hebben een brief opgesteld gericht aan het centrale comité van de Russische commu nistische partij, waarin zij de onmiddellijke vrijla ting van alle gearresteerden eisen evenals de teruggave van in beslag genomen documenten en beëindiging van de huiszoekingen. Tevens eisen zij in de brief toestemming en faciliteiten voor het houden van een volledig symposium. Ooggetuigen verklaarden gezien te hebben, dat 15 mensen onder wie de voorzitter van het organise rend comité Benjamin Fain, gearresteerd zijn op het moment, dat zij hun woning verlieten. Het solidariteitscomité voor de joden in de Sovjet- Unie in Amsterdam zegt in een verklaring diep geschokt te zijn over de arrestaties van de organi satoren van het symposium over de joodse cultuur. Volgens het comité heeft prof. Fain, voorzitter van het organisatiecomité op 17 november tijdens een persconferentie in Moskou gezegd: „Ons uitgangs punt bij het organiseren van dit symposium was het principe handhaving van de wetten van het land en volledige openbaarheid van al onze activi teiten. Wij namen ook aan en nemen nog steeds aan dat de autoriteiten geen enkele reden zullen hebben om zich te verzetten tegen een niet politie ke maar een nationaal culturele bijeenkomst". U (UPI) Het Russi- irsbureau TASS heeft eerst melding gemaakt feit dat de dissident r Boekovski zich nu in len bevindt bureau noemt hem een jjger" die betaald werd Sovjet-Unie vijandig ge- rganisaties. „De ex-ge- is in het westen tot strijder voor de waar geroepen en tevens om- als een groot schrijver 1 eerste-rangsbioloog. aldus TASS, „het gaat 1 de echte Boekovski te en. „Twaalf jaar heeft gevangenis doorge- Drie keer is hij gestraft lenstemming met de be- van het wetboek van ht". |o-actief (water ariek ATTE (AFP) - Hel r van de kantine van ■kingsfabriek Comur- Franse plaats Pierre- verontreinigd met on- hoeveelheden ura- fluor. vorige week bij een on- van het drinkwater De fabriek ver bruikt uranium van het commissariaat voor ïergie. 'er water werd 2,45 milli- ïranium en 5 milligram langetroffen, terwijl de iriften een maximum procent uranium en 1 n fluor per liter toelaat- :hten. idsleiders van de CFDT in dinsdag bekend dat arbeiders de laatste naanden aan verdachte lijden. •„Waller Franse "akjassade in Haag voor "ïinse rechter 10- D (AFP) In Tokio is ig een proces begonnen een van de leden van het ir^ando van het Rode Leger, september 1974 de Fran- 0 bassadeur in Den Haag o'ojgegijzeld. De man, Junzo ira, nam in augustus jl. eel aan de gijzeling van ïerikaanse consul en an- in Koeala Loempoer, om jlating van vier Japanse fnnnrd. ira werd in oktober in nië aangehouden en uitge- aan Japan. (Van onze correspondent) BRUSSEL De reusachtige zuiveloverschotten binnen de Europese Economische Ge meenschap, die de Europese be lastingbetaler per dag een slor dige 25 miljoen gulden kosten, zullen voorlopig op het EEG- budget blijven drukken en steeds groter worden. Ze kun nen over een jaar of twee zelfs tot een extra belasting van 40 tot 45 miljoen gulden per dag gaan oplopen. Dat is dan het resultaat van de politieke onwil van de negen EEG-landen om de Europese magere melkpoederberg eens en voorgoed uit de wereld te hel pen. De negen ministers van landbouw hebben gisteren uren lang in Brussel gepoogd om tot een akkoord te komen over het door landbouwcommissaris ir. Pierre Lardinois ingediende pakket maatregelen om de reus achtige zuiveloverschotten weg te werken. Centraal in het pakket maatre gelen van ir. Lardinois staat een heffing op de melkproduktie en een heffing op de produktie van olieën en vetten. Tegen dit laat ste zijn met name Nederland, West-Duitsland, Engeland en Denemarken gekant. Voorts voorziet het plan- Lardinois in een schoolmelkregeling, zodat elk kind in de Europese Ge meenschap dagelijks gratis een kwart liter melk kan drinken, en krijgen die boeren extra fi nanciële gemeenschapssteun als zij van melkproduktie overscha kelen op de produktie van rund vlees. Óver de schoolmelkrege ling bestond bij de vorige EEG- ministerraad reeds eensgezind heid, maar zolang het totale pakket- Lardinois niet is aan vaard, wordt die regeling nog hiet van kracht. Balletje opgegooid Dr. Henry Kissin ger, nu nog slechts een kor te tijd Ameri kaans minister van buitenland se zaken, rea geert wat on handig als twee leden van de Amerikaanse basketballploeg Harlem Globe trotters letterlijk een balletje op wierpen. Dit ge beurde ter gele genheid van het feit dat Kissin ger tot erelid van de Globe trotters uitge roepen werd. PLAINS (UPI) De nieuw-ge- kozen president van de Ver enigde Staten, Jimmy Carter, heeft gisteren Patricia Roberts Harris benoemd tot minister van huisvesting en de kernfysi cus Harold Brown tot minister van defensie. De econoom Ray Marshall is minister van arbeid geworden, dit ondanks aandrang op carter van vakbondszijde om de porte feuille te geven aan oud-minis ter van arbeid John Dunlop. De 52-jarige Patricia Harris is advocaat in Washington. Ze is de tweede vrouw in Carters ka binet. Ook is zij de tweede zwar te die door de nieuw-gekozen president in een hoge functie is aangesteld. Carter moet nu nog maar één bewindsman benoemen, een mi nister voor gezondheid, onder wijs en sociale zaken. Carter, die een tweede persconferentie in 24 uur hield, noemde me vrouw Harris „mijn goede vriendin". Hij zei van haar, dat zij zich in regering, advocatuur en politiek zeer had onderschei den. Brown is president van het Cali fornia Institute of Technology en Marshall is hoogleraar aan de universiteit van Texas. Knesseth beraadt zich over ontbinding JERUZALEM (AFD-DPA) Premier Rabin van Israël, sinds maandag demissionair rege ringsleider, heeft het parlement (Knesseth) verzocht zich te ont binden om de weg naar ver vroegde algemene verkiezingen vrij te maken. Rabin, die zijn eigen coalitie het afgelopen weekend de dood steek gaf door te breken met de nationaal religieuze partij (NRP) moet het voorstel tot Kameront binding nog formeel in de vorm van een wetsontwerp aan de Knesseth voorleggen. Het rechtse Likoed-oppositie- blok kwam tijdens de debatten van gisteren plotseling met het plan om zelf een alternatieve interim-regering te vormen. In theorie zou president Efraim Katzir Likoed-leider Menachim Begin inderdaad een forma tieopdracht kunnen geven. De president liet weten dat hij zich vanaf 26 december beschikbaar houdt voor overleg met andere politici dan Rabin. DEN HAAG (ANP) Een meerderheid van de Tweede Kamerfractie van de PvdA is vóór het lidmaatschap van de Navo. Zij wijst verder een eenzijdig initiatief, om Neder lands grondgebied vrij te ma ken van kernwapens van de hand, omdat „dit niet zal bij dragen tot de vorming van een kernvrije zóne in Centraal Europa". Veiligheid in Europa", die de socialistische Tweede Kamer fractie samengesteld heeft voor het eind januari te hou den PvdA-congres. Dit staat in de nota „Vrede en Volgens de nota moeten takti- sche kernwapens om onge wilde conflicten in Europa te voorkomen ongeveer tach tig km van beide zijden van de Westduitse oostgrens ver wijderd zijn. Volgens het ka merlid Dankert, die de nota gisteren toelichtte is dit in het oostblok al het geval. „In het achterland moet men zich dan concentreren op mobiele, fle- xjbele eenheden, zodat inzet op het gevechtsterrein snel no- gelijk is, om de eenmaal ont stane confrontatie in de hand te kunnen houden." Daarbij' moeten de direkt bruikbare besluit, maar na gelijkluiden de beslissingen van de minis ters van Defensie en van Bui tenlandse Zaken. Daarmee kan een veel snellere aktie on- mobilisatie-eenheden niet pas dernomen worden, aldus de inzetbaar zijn na een kabinets- nota- Auto vol favorieten Een sportliefheb ber in Parijs heeft zijn auto volge plakt met portret ten van sportmen sen. Op die ma nier is hij er zelf ook zeker van dat hij de aandacht trekt.... Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De kansen voor de Vermogens- aanwasdeling (VAD) zijn belangrijk gestegen. Het kabinet zal namelijk met enkele belangrijke wijzi gingen op het wetsvoorstel komen. De kans op aanneming door het parlement wordt daardoor veel groter. Tijdens de besprekingen in het kabinet zijn vooral concessies gedaan aan het CDA. Zon der die concessies zou het wetsvoorstel in de Tweede Kamer nauwelijks enige kans maken. De volgende wijzigingen op het wetsvoorstel zijn te verwachten: - de vermogensaanwasdeling zal pas dit jaar in gaan en niet per 1 januari 1975. - Een veel groter deel van de overwinsten zal worden bestemd voor de individuele bezitsvorming van de werknemers. In het wetsvoorstel is de verhouding collectief-individueel 75-25. In het ge wijzigde ontwerp wordt de verhouding 50-50, zodat de helft van de overwinst naar een collectieve pot gaat en de andere helft naar de individuele werk nemers. - De fondsen voor het beheer van de VAD gelden zullen niet alleen door vakbonddeskundigen wor den beheerd, maar krijgen een beheer van werkge vers en werknemers. - Er komt vermoedelijk niet een centraal fonds, maar meer fondsen die een binding met bedrijf stakken of ondernemingen hebben. De wijzigingen die het kabinet wil aanbrengen zullen de parlementaire afhandeling bevorderen. Het kabinet is er alles aan gelegen de VAD nog voor de verkiezingen aangenomen te krijgen. Wat ook geldt voor de herziening van de onderne mingsraden. Sulopo Yiiwono: RMS is minderheid DJAKARTA (ANP) „Slechts enkele van de 34.000 in Neder land wonende Molukkers zijn actieve aanhangers van de Re publiek Zuid-Molukken. Velen hebben gematigde opvattingen en vormen de zwijgende meer derheid, aldus de Indonesische ambassadeur in Nederland, Su- topo Yuwono in Djakarta. Hij zei dit ten overstaan van Indonesische journalisten, na eerder deze maand met presi dent Suharto in Djakarta de betrekkingen tussen zijn land en Nederland te hebben besproken. Volgens Sutopo Yuwono zullen de in Nederland wonende Mo lukkers zich tenslotte bewust worden van de „werkelijke om standigheden" in Indonesië. Dit zal er onherroepelijk toe leiden dat het ideaal van een „zoge naamde Republiek Zuid-Moluk- ken" wordt verlaten, „om de eenvoudige reden dat een staat binnen de staat volkomen on denkbaar is". 0 (UPI) Egypte en Syrië hebben gisteren besloten zo tig mogelijk een verenigd politiek commando op te richten e mogelijkheid moet onderzoeken van het een-maken van 'ee landen. Dit is meegedeeld door de Egyptische minister luitenlandse zaken, Ismail Fachmi, op een persconferentie ro. )esluit is de climax van een bezoek van drie dagen dat Jent Hafez el Assad van Syrië aan Egypte heeft gebracht voor ekingen met zijn Egyptische collega, Anoear Sadat. te en Syrië waren al eerder éen, maar hun in 1958 ondernomen zakte in 1961 onder wederzijdse verwijten en beschuldigingen :aar. erenigd politiek commando zal een aantal commissies omvat- 'ie eenmaking op de terreinen van constitutionele zaken, lie en nationale veiligheid, buitenlandse zaken en voorlichting, icien en economie, onderwijs en cultuur en andere zaken, n bestuderen, aldus Fachmi. een onzer verslaggevers) GELO VMF-Stork zal de 540 werknemers van de ^maatschappij Stork Werk- >r Gieterijen (SWG) in Hen en Utrecht per 28 decem- collectief ontslag aanvra- wanneer het ministerie van 'omische zaken voor die fa- datum nog niets heeft laten tn over eventuele overheids- ui aan SWG. De raad van uur van VMF Stork stelde in november al dat wanneer "en twee maanden de ver- situatie (15 miljoen per jaar) zou zijn opgelost, tot slui- zou moeten worden overge- de raad van bestuur boden de intern aangedragen alternatieven geen winstgevend perspektief, ondanks de investe ringen tussen de tien en twintig miljoen die noodzakelijk waren. Districtsbestuurder T. de Bruyn van de industriebond NW zei in een eerste reaktie verbijsterd te zijn over de aankondiging van het collectief ontslag. Hij herinnerde eraan dat in het overleg tussen ministerie, bon den en VMF-Stork op 9 decem ber j.l. in Den Haag is afgespro ken dat de Nederlandse Her structureringsmaatschappij (Ne- hem) nader zou rapporteren over de gieterijen in het kader van het landelijk brancheonder zoek. Elsevier schrijft over de ver- keerscongesties voor bruggen: „De trieste conclusie is dus dat de congesties blijven, nog erger worden endat wij ermee zullen moeten leren leven. Niettemin, meneer de minister, blijven wij blije rijders, want we zijn een beweeglijk en eigenzinnig volk je". Voorts een interview met CNV- voorzitter Lanser die zegt: „Laat de FNV maar schelden, wij blij ven wel groeien". De oorzaak zit volgens hem hie rin; „Als ik het verschil tussen CNV en FNV moet typeren, dan is de kern volgens mij hierin gelegen dat het CNV zich vooral laat leiden door een verantwoor- delijkheidsdenken en de FNV zich vooral concentreert op het machtsdenken". Het hoofdarti kel over Almelo zegt: „Den Uyl c.s. hebben weer eens een echte beslissing voor zich uit gescho ven. Tekenend voor het beleid van dit eigensoortig, lees door politieke tegenstellingen verlam de, kabinet. Dat is treurig". Een ander commentaar roept uit: „En nu een economisch re veil". Verschrikkelijk veel interviews in dit dubbeldikke kerstnum mer. De „heilige" moeder Tere sa uit India onthult dat ze bin nenkort een klooster in Rotter dam gaat openen. zoek zou tevens een fase zijn in de strijd om de openbaarheid in Nederland. Alleen het parle ment zou bij een onderzoek (dat zoveel mogelijk openbaar moet zijn) de verantwoordelijkheid kunnen dragen, dat wil zeggen: de grootst mogelijke zekerheid kunnen scheppen dat de oude rekeningen nog bijtijds de goe de adressen bereiken". Arie Groenevelt schrijft in het blad over de komende slag om de prijscompensatie. „De hele vakbeweging zal zich verzetten tegen de werkgeversplannen omdat die de ruggegraat breken van de cao's. De cao die geen garanties biedt ten aanzien van het inkomen, is in feite geen cao. Daar is de vakbeweging van overtuigd, en in die overtui ging gaat de vakbeweging de strijd aan, onder moeilijke om standigheden misschien, maar eensgezinder dan ooit tevoren". AR-Kamerlid Schakel tenslotte in een interview: „In een man als Van Agt herken ik een geest verwant. Over kerkmuren heen Als je mij vraagt: Boersma of Van Agt als premier, dan zeg ik inderdaad van Agt. Dat hangt niet alleen samen met politieke opstelling, maar ook met karak terstructuur Boersma is meer een bruggenopblazer dan een bruggenbouwer". VRIJ NKPBHLANP Vrij Nederland beschuldigt mi nister Van Agt ervan in de zaak- Menten de onderste steen onder te willen houden. Maar ook Den Uyl gaat niet vrijuit. „Hij wil het PvdA-KVP-bondgenootschap veilig stellen. Die as vormt, net als in de jaren na de bevrijding in 1945, de kern van dit kabinet. En als het aan Den Uyl ligt, ook van het komende". Eengroot interview ook met prof. Lou de Jong. „In Sobibor, wat daar gebeurd is, zul je in deel acht kunnen lezen. Sobibor was nog veel erger dan Ausch witz het vergassen ging primitie ver, duurde veel langer. Ik heb mezelf afgevraagd: doe ik er goed aan dit talles te publice ren? Ik meen het toch te moeten doen. Maar ik schrijf wel een voorwoord, een waarschuwing dit deel ongelezen te laten wan neer men vermoedt de realiteit van de gegevens niet aan te kunnen. Het blad brengt een onthullend verhaal over de koninklijke jachtpartijen in het Haagse duingebied. De criminoloog Jongman wordt geïnterviewd over zijn onderzoek naar klasse- jüstitie. „Het geldende recht heeft als een van de functies het onder de duim houden van de lagere klassen omdat daar de meeste protesten tegen de maat schappij te verwachten zijn. In die zin is er sprake van klasse- justitie". De kerstbijlage is gewijd aan De Tijd over de abortuskwestie: „Het stemgedrag van de se naatsfractie van de WD is zeer mysterieus en betekende boven al een zware nederlaag voor de politieke leider van de WD, Hans Wiegel. Hij heeft zch bij de debatten in de Tweede Ka mer gepresenteerd met een frac tie die unaniem voor vrije abor tus stemde. De WD zal heel wat tijd nodig hebben om in de vorige week ontstane situatie licht te brengen". Voorts in het blad de resultaten van een onderzoek onder Ame rikaanse katholieken dat bewij st: „De crisis in de kerk is volle dig het gevolg van Humanae Vitae", waarin het gebruik van voorbehoedsmiddelen wordt verboden. „Die encycliek... ik zou geen andere zet weten die zo'n verwoesting kon hebben aangericht. Er zijn immers niet veel andere dingen waarmee de mensen zich drie of vier keer per week in de slaapkamer be zighouden". Ook aandacht voor de on-ortho- doxe Amerikaanse godsdienst socioloog Greeley. „De voor naamste eis is dat een nieuwe paus de moed zal kunnen op brengen om gezag te delen met een bisschoppensynode, en daarvan iets anders te maken dan de soort marionettenshow die het nu is". Het blad bevat het eerste van een serie artikelen over Liba non. In de Groene Amsterdammer een interview met de ethicus prof. J. de Graaf over ethisch reveil en aborus. „Een reveil is het doen herleven van het verle den, het is een andere term dan morele herbewapening, maar het is van hetzelfde karakter. En dat terwijl ethiek volgens mij juist altijd met de toekomst te maken heefjt". En: „De kerken hebben eigen lijk altijd in hoofdstroom gepro beerd een vereniging voor voor zichtig christendom te zijn. Ze zijn eigenlijk altijd bang voor de heilige geest, zou je kunnen zeg gen de Het dubbelartikel gaat i strategie van de vakbeweging. „De beste manier om iets af te dwingen, is nog steeds er om te vragen op een plaats waar de bond de sterkste vuist kan ma ken. Als het om de eisen gaat die voortvloeien uit de directe werksituatie, is die plaats de werkplaats van het gewone vak bondslid". En: „Door werkgele genheid- en loonoverleg aan el kaar te koppelen, is het vak bondswerk in de bedrijven veel gemakkelijker te activeren. Nu gebeurt eigenlijk het tegenover gestelde. De hele zaak hangt veel meer op het investerings fonds van Lubbers dan op de medewerking van het bondska- der in de bedrijven". Hervormd Nederland is deze week niet verschenen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7