Katwijk kan aan wensen in welzijnsnota niet voldoen College Zoeterwou* wil straatbelasting toch verhogen Nieuwe bewaarcellen voor bloembolleninstituut in Lisse SGP: „DE VETTE JAREN ZIJN VOORBIJ" Noordwijk helpt reddingsbrigade PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 DECEMBER (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Van de wensen die de diverse verenigingen in Katwijk in de welzijnsnota naar voren schuiven, zullen er volgend jaar maar weinig worden gerealiseerd. De financiële begroting van de gemeente Katwijk laat zeer weinig ruimte voor het rea liseren van nieuwe projecten. Na het uitkomen van de welzijnsnota naar alle waarschijnlijkheid binnen vier of vijf maanden zullen ongetwij feld nieuwe projecten moeten worden aangepakt. Dat betekent dat andere projecten die thans in de gemeentebe groting zijn opgenomen, nog een tijd je moeten wachten, of dat het ge meentebestuur tot een belastingver hoging moet overgaan. In de welzijnsnota brengen de diverse Katwijk- se verenigingen hun wensen tot uiting. Een aantal raadsleden voorziet dat de welzijn snota grote financiële consequenties heeft voor de gemeente. Deze mededelingen werden ge daan tijdens de algemene beschouwingen van de gemeentebegroting '77, die er gisteren in een recordtempo doorheen werd gejaagd. Aanvan kelijk had het college van burgemeester en wethouders ook vanavond uitgetrokken voor de behandeling van de begroting, maar dat bleek niet nodig te zijn. Om de gemeente meer financiële armslag te geven, waren onder anderen de heren Van der Plas van de CHU en de heer Van Mierlo van de PvdA er voorstander van de gemeentelijke belastingen voor het komend jaar toch te ver hogen met de door de rijksoverheid voorgestel de trendmatige verhoging van zeven procent. De vette jaren voor de gemeente Katwijk zijn voorbij, stelde de fractie van de S.G.P. in haar algemene beschouwingen. In de toekomst zal ook in de gemeente Katwijk de tering naar de nering moeten worden gezet. Schooladviesdienst De zogenaamde „remedial teachers" staan niet te springen voor de oprichting van een school advies- en -begeleidingsdienst in de duin- en bollenstreek. De gemeente Katwijk heeft als voorwaarde gesteld bij de oprichting van een dergelijke dienst dat de „remedial teachers" worden opgenomen in de nog op te richten schooladvies- en -begeleidingsdienst. Wethouder Haasnoot verklaarde tijdens de begrotingsbe handeling dat hij van een schoolbestuur in de gemeente te horen heeft gekregen dat het beter was alles maar bij het „oude" (schoolbegelei ding d.m.v. remedial teachers) te laten. Dat schoolbestuur is van mening dat een nieuw begin van een schooladviesdienst in Katwijk alleen maar remmend kan werken. Wethouder Haasnoot verwacht overigens dat de kosten van een dergelijke dienst binnen korte tijd tot het drie- of viervoudige van het voorgestelde be drag zullen stijgen. Hij is overigens voorstander van een schooladviesdienst in samenwerkings verband, evenals de heer Berkhey van de CHU, die meent dat er duidelijk nadelen zijn verbon den aan het instituut „remedial teachers." Hij voerde daartoe onder meer aan dat „remedial teachers voor rekening van de gemeente ko men, terwijl de kosten van een schooladvies- en -begeleidingsdienst op den duur grotendeels door het rijk worden betaald. Woningbouw Wethouder Van Dijk prognotiseert dat tot het jaar 1985 nog ongeveer 1900 woningen in de gemeente Katwijk moeten worden gebouwd. Volgend jaar zullen ongeveer 500 woningen worden gerealiseerd, waarmee de opgelopen achterstand in de woningbouw wordt ingelo pen. Het college verwacht dat er in 1985 ruim 40.000 mensen wonen in de gemeente. Thans bedraagt dat aantal ongeveer 37.500. Het aan tal inwoners van Katwijk is de laatste jaren afgenomen. Tenminste tot 1985 denkt het college van burge meester en wethouders niet te bouwen in het gebied Zanderij-Westerbaan. Maar nog steeds geldt dat gebied als reservegebied voor het plegen van woningbouw. De gemeente heeft overigens nog maar weinig ruimte om rigoreus uit te breiden. In samenwerking met de gemeente Noordwijk wordt thans gewerkt aan de ontwikkeling van het zogenaamde tussengebied, dat eigendom is van de gemeente Noordwijk. In dat gebeid worden onder meer sportvelden aangelegd ten behoeve van Katwijkse sportverenigingen. B en w willen in dit tussengebied in samenwerk ing met Noordwijk komen tot de inrichting van een woonwagenkamp. De Partij van de Arbeid meent dat de inrichting van een derge lijk kampje in dit gebied nog wel jaren kan duren. De partij dringt aan op een snelle totstandkoming van een kamp voor woonwa genbewoners. Koninklijke onderscheiding voor Alphenaar ALPHEN AAN DEN RIJN De heer Th. J. van Leeuw# wonend aan de Prinses Irenelaan 42 te Alphen aan den Ril' is gistermiddag koninklijkonderscheiden. Burgemeester lt M. Gallas reikte hem bij zijn werkgever Artic Distributieca trum BV de eremedaille in goud verbonden aan de Ori van Oranje Nassau uit. De heer Van Leeuwen trad op 1 maart 1938 in dienst van Artic en was de laatste jaren vertegenwoordiger werkzaam. De heer Van Leeuwen is sir de oprichting in 1945, voorzitter van de operetteverenigi „Bonifacius',. Ook verzorgt hij sportverslagen voor de plaif selijke pers. Bedrijven vestigen zich in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Schoonder- gang B.V. gevestigd aan de Lange Mare te Leiden krijgt een bedrijf in het Zoeterwoudse industriegebied Grote Polder. Aan de Produktieweg gaat men zich bezighouden met de opslag en groothandel van horeca- en bedrijfskeukeninrichting (ser viezen, asbakken, kookappara- tuur enz.). Eveneens op grond van het In dustrieschap waarin de gemeen ten Zoeterwoude en Leiden par ticiperen krijgt Fromagerie Eu ropa b.v. een bedrijfsruimte. Dit bedrijf zal deze gaan gebruiken voor de opslag en handel in buitenlandse kaas en aanver wante artikelen zoals toast, koek enz. De gemeenteraad zal zich mor genavond in Ons Huis (aanvang 19.30 uur i.v.m. de uitgebreide agenda w.o. de afhandeling van de begroting) ook uitspreken over de vestiting van M.B.L.Eu rope b.v. Dit is een groothandel in motor- en auto-onderdelen waar 9 mensen werkzaam zijn. Dit bedrijf wenst een hal te huren van de B.V. „De Vijver" Witteman B.V. te Deurne wil zich in een hal van Concordia Zoeterwoude b.v. welke ver huurd wordt door Inogem te De Bilt gaan bezighouden met de assemblage en het testen van Co2-terugwinningsinstallaties en gasgeneratoren voor de dran ken- en andere industriën. In al deze gevallen heeft de commissie openbare werken gunstig aan B. en W. geadvi seerd. ZIGEUNERKONING IN BEROEP HAARLEM De zigeuners en woonwagenbewoners binnen de Ne derlandse grenzen hebben het be paald niet makkelijk de laatste tijd. Aanvankelijk was het beleid van het ministerie van CRM erop ge richt de her en der verspreidde woonwagenkampen op een grote hoop te vegen. Regionale woonwa genkampen was de noemer waar onder de mobiele vrijbuiters zou den komen te vallen. Nu weer is het beleid omgegooid en wordt de aanleg van kleine kampjes voor 3 tot 5 woonwagens gepropageerd. Zelfs de ongekroonde zigeunerko ning Koko Petaio (rechts op foto) heeft het daar moeilijk mee. Giste ren moest hij verschijnen op een hoorzitting op het Haarlemse pro vinciehuis waar hij ten overstaan van de beroepscommissie van GS een pleidooi hield voor het verkrij gen van een vaste standplaats in het Amsterdamse woonwagencen trum „Rolleman". Het is zelfs de koning wat teveel geworden. Evenwichtige verdeling lasten over burgers ZOETERWOUDE - B. en W. van Zoeterwoude delen geens zins de mening van het CDA dat verhoging van de straatbe lasting in het geheel niet nood zakelijk is. Dit staat in hèt schriftelijk antwoord dat door het college is uitgebracht op de algemene beschouwingen. Door afwijzing van de verhoging zou ook een evenwichtige verdeling over de burgers van de lasten in het gedrang komen. Zeker nu ook de verhoging van deze be lasting voor 1976 niet is doorge gaan wordt met klem aange drongen op aanvaarding van de verhoging nü. ZOETERWOUDE - EHBO Vereniging „Meerburg" start dinsdag 18 januari een E.H.- B.O.-cursus. De nieuwe oplei ding voor het E.H.B O.-diploma bestaat uit 16 wekelijkse lessen van 2 uur. De cursus wordt gegeven in de Bernardusschool, Oranjelaan 32. te Zoeterwoude H.R. Inlichtingen en aanmeldin gen voor de cursus bij: Mevr. R. de Vette, Bernardstraat 6, Zoe terwoude tel. 146506. Mej. R. Borst, Hubrechtstraat 10. Lei derdorp, tel. 132919. NOORDWIJK De gemeente Noordwijk wil in het dorp een muziektent plaatsen, maar weet niet waar. Diverse plaatsen in Noordwijk zijn reeds onder de loep genomen, maar bleken na derhand niet te gebruiken. B. en w. vragen de inwoners van de gemeente of zij een plaats weten voor een muziektent. WASSENAAR - Voor de 17e keer is gisteravond in Wasse naar een oecumenische advents- en kerstzangavond gehouden, deze keer in de St. Jozefkerk. De belangstelling was weer bij zonder groot. Traditiegetrouw sprak burgemeester Mr. K. Staab een inleidend woord over het feest van Kerstmis, dat voor velen een aanleiding is tot bezin ning. Hoofdschotel van het program ma was de samenzang van kerstliederen, die begeleid werd door de harmonie Excelsior, on der leiding van de heer M. Bril- leman en door de organist Bien Calis. De Magnificat Cantorij onder leiding van de heer Calis zong ook enkele liederen. Kape laan F. Somerwil van de St. Jozefparochie hield de schriftle zingen en Sipke van der Land hield een toespraak. Het achterwege laten van de aanpassing van de belastingen kan niet ongestraft achterwege blijven zonder later de rekening te moeten presenteren. Dit voor al gezien in het licht van de extra revenuèn van de indus trievestigingen waardoor een groter voorzieningenpakket tot stand is gebracht. Progressief Zoeterwoude krijgt het verwijt dat zij ongenadig uithaalt naar de ambtelijke samensteller van een advies, die zich de luxe van verdediging niet kan veroorlo ven. P.Z. krijgt het advies; be laagt u in het vervolg alleen he college van B. en W., dit is nie alleen de meest faire maar te vens de enig (formeel) juiste gang van zaken. Fractievoorzitter Straver had zich ook ongerust vërklaard over de rust op en rond de Westeindseweg. Het laat zich ra den dat de camping „Buiten rust" met een capaciteit van rond 100 caravans - met name in de zomermaanden - nogal wa.t af- en aanrijden ven zaakt waartegen bezwaarlijj op te treden. Dat het ruilver velingsplan voorziet in uitw havens acht het college „gew plezierig". Het aanbrengen kunstmatige bochten en keersdrempels in deze - bu de bebouwde kom gelegen -1 zal bij de prov. overheid slecht onthaal vinden, nog a zien van het feit of de agrar hier zo gelukkig mee zijn. Uitbreiding van agrarische! drijven om de bedrijfsuih ring te kunnen aanpassen i de veranderde produktievi waarden zal soms met er aantasting van het „groene rakter" gepaard gaan. Er v den echter bijzondere eisen steld aan het aspect van de stand opdat de vjsuele aan ting van het landschap zoi mogelijk beperkt blijft. Het uitvoering zijnde recreate bied „Vlietlanden" dient ver ken te blijven van recreatie ningen. LISSE Ir. W. van Soest, als directeur van het departement ak kerbouw en thuinbouw verbonden aan het ministerie van Landbouw, heeft gistermiddag de nieuwe op slag en bewerkingsruimten van het Laboratorium voor Bloembolle- nonderzoek in Lisse geopend. De nieuwe ruimten omvatten 48 be waarcellen met een totale opper vlakte van ruim 2700 vierkante meter. Met de bouw was een be drag van ongeveer 5 miljoen gul den gemoeid. Ir. Van Soest noemde de gereedgekomen cellen, waarin de temperatuur regelaar is van tien graden onder nul tot vijftig graden daarboven, een noodzakelijkheid om voor waarden te scheppen voor de produktie van hoogwaardige produkten als bloembollen. „De Nederlandse bloembollenteelt en de teelt van bolbloemen is vast verankerd in onze economie en neemt een zeer sterke concurrentie-positie in op de buitenlandse markten", aldus de ministerie-woordvoer der. Hoewel de export van bloembollen de laat ste jaren ongeveer gelijk bleef, nam de export van bolbloemen snel toe. Ir. Van Soest stelde dat hoewel de rentabiliteit van het bloembollenvak de laatste twee haar redelijk is, toch structurele veranderingen dienen plaats te hebben, in verband met de gewijzigde omstandigheden. „De onderne mers zullen in de toekomst tot meer samen werking moeten komen, want verdere subsi dies zijn welhaast niet meer mogelijk", aldus ir. Van Soest. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllimillllllllllllllllllllllliiii RESULTATEN HILVERSUM HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond op de baan van Hilver sum gehouden draverijen zijn Mimezan-prijs 2000 meter: 1. Oda uit Laren (R. Maring) 2.54.6 1.27.3, 2. Newmarket, 3. Norbert Olivier. Winn. 17.10. pl. 3.20 2.10 2.60, koppel 75 00. trio 1344.90. Montround-prijs 1500 meter: 1. Pa- nam (J. Wagenaar) 2.18.8 1.31.0, 2. Paljas Hanover. 3 Paradies du Bois. Winn. 9.00. pl. 3.30 1.60 2.10, koppel 26.10. Montfort-prijs 2000 meter: 1. Nero Bond (T. Kooyman) 2 55.2 1.27.6, 2. Oh You Aster. 3. Oiga H Winn. 5.50, pl. 2.20 2.00 1.90, koppel 27.70. trio 198.90. Morbier-prijs 2000 meter: 1 Omega (T. Kooyman) 3.02.3 1.32.2, 2. Orson Anjo, 3. Olympiade. Winn. 4.50, pl. 2.20 2.10 2.30, koppel 26.70. Madeleine-prijs 2000 meter 1. Jacob Areta (M. Pools) 2.52.0 1.26.0, 2. Ja- gauar Gregor, 3. Lely Rodney. Winn. 34.10, pl. 6.90 2.40 5.00, koppel 126.20, trio 2768.70. Amatrice Winterkampioenschap 2, 2000 meter: 1. Iron Volann (mevr. M de Rijk) 2.52.3 1.26.2, 2. Matchless. 3. Kobalt. Winn 12.50, pl. 3.20 3.00 8.20, koppel 116.00. Moliets-prijs 2440 meter: 1. Ovatio (A. Mollema) 3.35.8 1.28.4, 2. Our Again, 3. Navarro D. Winn. 7.10, pl. 2.50 3.00 3.60, koppel 28.20, trio 791.30. Muret-prijs 2420 meter: 1. Onno Zwier (S. v Dooyeweerd) 3.35.0 1.29.6, 2. Norlanda, 3. O. Tempora. Winn. 8.20, pl. 1.90 4.30 1.30, koppel 180.10. Mennetou-prijs 1600 meter: 1. Jolige Jan H. Pools) 2.15.0 1.24.4, 2. Karei de Groote, 3. Ka Anjo. Winn. 6.90, pl. 2.10 3.10 2.80, koppel 90.70, trio 1201.00. Morcz-prijs 2000 meter: 1. Orkaan W (M. Bouwhuis) 3.00.0 1.30.0, 2. Nancy la Maire, 3. Orenta. Winn. 14.70, pl. 4.70 9.60 2.50, koppel 8066.00. ToUlisaloromzet/ 393.555,00 ƒ393.555.00. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllltllllllllllllllllllllllll NOORDWIJK - De Noord- wijkse Reddingsbrigade heeft een bouwvergunning gekregen voor de uitbreiding van haar boten- en materialengebouw aan het Wantveld. Daarmede is een bedrag van ruim 200.000,- geraoeid. Het bestuur van de NRB heeft nu aan de gemeente verzocht om een garantiever klaring voor de betaling van de hoofdsom, de rente en aflossing van een nog te sluiten geldle ning, alsmede om een subsidie ter hoogte van het bedrag van de rente en aflossing. B. en W. spreken hun waarde ring uit voor het stuk vrijwilli gerswerk van de brigadeleden. Zij staan welwillend tegenover het verzoek, en betrekken in hun overweging dat de brigade niet bij machte is de lasten van de nieuwbouw te dragen. Bo vendien zal een deel van het werk door de leden zelf worden verricht, waardoor een kosten besparing van ongeveer 15.000,- wordt verkregen. Het oude gebouw dateert reeds van 1953 en kostte toen 10.000,- De gemeente verstrekte toen een eenmalige bijdrage van 2000,- en een renteloze lening van 6000,- af te lossen in 40 jaar. Het voorstel bevat verder een grondverkoop ten behoeve van de bouw. ADVERTENTIE MEDEDELING AAN DE VERBRUIKERS VAN GAS, WATER EN ELEKTRICITEIT IN DE GEMEENTE KATWIJK. Teneinde de gas-, water- en stroomverbruiken over het verbruiksjaar 1976 te kunnen vaststellen, zullen in de periode van 27 december 1976 t/m 6 januari 1977 alle meterstanderi in onze gemeente worden opgenomen. Een spreiding van de werkzaamheden is hiervoor noodzakelijk. In verband hiermede hebben wij de gemeente in 3 sectoren verdeeld, waarbij elk sector zijn eigen opneemperiode heeft. Om U een indruk te geven wanneer U de meteropnemer kunt verwachten, verstrekken wij U hieronder een periode-sectorindeling. SECTOR I: wordt opgenomen op 27, 28 en 29 december 1976 en omvat de straten die hierna genoemd worden met het gebied dat binnen deze straten ligt; Kon Wilhelminastraat, Hoogstraat, Meerburgkade. Haven, Pr. Hendrikkanaal, H. v.d Hoevenstraat, Stengelinstraat, Voorstraat, Bestevaersweg. Meeuwenlaan, Duinoord, geheel Overduin ten westen van de W de Zwijgerlaan, Parklaan, Duindoornlaan. Laan van Nieuw Zuid, Sportlaan en de Zuid Boulevard tot de Kon. Wilhelminastraat. SECTOR II: wordt opgenomen op 30 en 31 december 1976 en 3 januari 1977 en omvat de navolgende gemeentewijken; Het oude dorpsdeel ten noorden van de Kon Wilhelminastraat en de Hoogstraat en ten westen van de Meerburgkade t/m de Noord Boulevard en het Rijnmondgebied, het gebied ten noorden van het Uitwateringkanaal (Hoornes, Rijnsoever en 't Heen) SECTOR III: wordt opgenomen op 4, 5 en 6 januari 1977 en omvat de hierna te noemen straten en gemeentewijken; Zeeweg, geheel Katwijk aan den Rijn met het gebied „De Pan", De Koestal t/m de W de Zwijgerlaan, Cleijn Duin, Het Witte Hek met Industrieterrein, De Wyborghstraat, Remisestraat, Mr. C. Fockstraat, v.d. Vegtstraat, Visserijkade, Rahusenstraat en de Hogeweg. Ililllllllllllllllllllllilllllllllllll Oprichting vrouwenraad Voorschoten VOORSCHOTEN gezamenlijke vrouw verenigingen in Vo schoten willen komen oprichting van „Vrouwenraad Voorsc ten". Het doel van deze raac met in achtneming het eigen karakter zelfstandigheid van aangesloten organisat de bewustvorming van vrouw in de samenlev te bevorderen. Op 25 vember is in de provin Zuid-Holland de Prov ciale Vrouwenraad op richt met hetzelfde d( De plaatselijke gingen hebben een werkgr gevormd om de vrouwenr; voor te bereiden. Het con' tadres is mevrouw S. A. E ker-Starrenburg, Roubosl; 10. Zij is bestuurslid van R.K. Vrouwengilde. De Vrouwenraad wil zich dienste gaan stellen van gehele gemeenschap Vc schoten en wil voorkomen er doublures ontstaan in diverse aktiviteiten. Het is dit moment nog niet beki welke vrouwenorganisa' zich allemaal zullen aans ten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4