iMrf«HI>Sl jchaarste aan geld en ond maken renovatie \ZL tot beste oplossing Plan D lijkt favoriet Teleurstelling in de Kooi over uitstel nieuwbouw clubhuis WSW-ers weinig gelukkig met werksituatie De bestaande AZ-< om nu na al die andere plannen in eens een plan D en vanwaar al die aanhang voor dit plan? „Allereerst omdat de beschikba re geldstroom vanuit de schat kist ten behoeve van de zieken- huisbouw (een tweede aardgas bel voorbehouden) maar be perkt is. We moeten gewoon zor gen dat we een lange tijd aan het bouwen zijn om de kosten uit te smeren. We hebben ten slotte drie nieuwe Academische ziekenhuizen te bouwen: naast Leiden ook nog Utrecht en Am sterdam, terwijl de VU en ook Groningen nog wensen hebben. Als plan C gekozen zou worden, zou dat ook in fases moeten worden uitgevoerd. En omdat plan C veel minder flexibel is dan D zou dat juist met meer problemen gepaard gaan: tegen de eerste fase aan zou dan op een momentdat er weer geld beschikbaar is verder gebouwd moeten worden» hetgeen een grotere overlast voor patiënten zou veroorzaken dan de renova tie in plan D. Bij renovatie wordt er binnen gewerkt, ver7 werkt men minder bouwmate rialen en is er van veel minder hinder sprake", zo is het oordeel van ir. Nieuwzwaag. En dan hebben we meteen een van de voordelen van plan D boven plan C te pakken: de patiënten hebben minder last van bouwactiviteiten. Ter hoog te van het Piet Paaltjespad zal voor 45.000 m2 nieuwbouw ver rijzen, voordat aan de renovatie wordt begonnen. Volgens ir. die in plan D zullen worden Nieuwzwaag zullen hier drie kwart van de ziekenhuisbedden en de hele polikliniek moeten worden ondergebracht samen met een kleine researchafdeling en een stukje onderwijs. Op nog geen 100 meter afstand van het station (in de versie C zou dat 800 meter zijn) zullen er twee ingangen voor het ziekenhuis moeten komen: een aansluitend op het station voor de voetgan gers en een voor de auto's ach ter het Legermuseum aan de Plesmanlaan. Hier moet ook voor parkeergelegenheid wor den gezorgd en wat dat betreft heet de heer Nieuwzwaag een aantal suggesties: een terrein dicht bij de ingang, een onder grondse garage, of een combina- tieparkeergelegenheid voor zie kenhuis en de naast het zieken huis nog te scheppen woonwijk in de Leeuwenhoek. „Er zal hierover als plan D gekozen is nog met de gemeente overlegd moeten worden, maar we moe ten er naar streven dat zo wei nig mogelijk lelijk blik zicht baar te laten" zegt de man ach ter plan D. Woonwijk Dat brengt het gesprek meteen op de mogelijkheid van een nieuwbouwwijk in de Leeuwen hoek. De schatting van het aan tal mogelijke woningen in dit gebied wordt door wethouder Verboom (volkshuisvesting) te hoog genoemd. De nota over plan D maakt melding van 1500 huizen. Zelfs de werkgroep Mi lieubeheer van de RUL noemt in een commentaar op'dit plan deze schatting aan de hoge kant. Toch gelooft ir. Nieuwzwaag in de haalbaarheid ervan: „In overleg met de Rijksplanologi sche dienst is dit getal er uit gerold. Het hangt er natuurlijk helemaal vanaf wat je bouwen wilt. Flats zijn wat dat betreft bij mij niet aan de orde. Mijn gedachten gaan veel meer uit naar gestapelde bouw in hoge dichtheden, waarvan het Coupe- JENSDAG 22 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 In de gemeente Stompwijk mogen alleen nog maar zandau- to's met 20 kilometer per uur bij het inhalen een stuk water meepakken. Andere auto's zijn zwaar in overtreding en zullen door de rijkspolitie fors worden aangepakt. Het is niet voldoende als u in uw auto een doosje zand hebt staan. De gemeente Stompwijk is overgegaan tot deze ferme maat regel nadat haar was gebleken dat op deze weg auto's voortdurend over het water inhaalden, aldus ernstige schade aan de walkanten veroorzakend. Bij zandauto's geeft dat niet. aangezien het bij het inhalen verloren zand de walkanten vanzelf weer opvult. Slim geredeneerd van Stompwijk. R ijksdaaldereoneert De Engelse pianist Richard Deering zal woensdag 5 januari in de kapelzaal van het Leidse K O-gebouw een rijksdaal derconcert geven. Aanvang 20.15 uur. Toegang 2.50. waar bij programma, garderobe en koffie zijn inbegrepen. Richard Deering zal voor de pauze de sonate K.V. 570 van Mozart, de Impromptu in Ges en de tweede ballade van Liszt uitvoeren. Na de pauze worden de zesde nocturne van Field en de sonate in C van Brahms uitgevoerd. De kapelzaal van K&O beeft de beschikking over 100 zitplaatsen, betgeen intiem is maar ook bet aantal zitplaat sen dus tot 100 beperkt. Snel reserveren bij bureau K& O of bij de telefoonnummers 141141 of 141200 wordt daarom aanbevolen. Sportman De Sportstichting Leiden zal dinsdag 4 januari op de Nieuw jaarsbijeenkomst de Leidato-wisselprijs uitreiken. Deze prijs wordt toegekend aan de sportman, sportvrouw of sportver eniging van het jaar en de uitverkiezing hiervan geschiedt door een speciale jury. Het is de zevende keer dat dit gebeurt. Eén en ander vindt plaats m het restaurant van het zwembad ..De Zijl Pech onderweg 'OOI een onzer verslagge- DEN De minder 'le toestand van 's :'°fs Financiën gekop- e aan het feit dat er ie Leeuwenhoek (de tjpd tussen Wassenaar- en Plesmanlaan) («wel meer mogelijk is ~"e| een nieuwe zieken- igant, maken dat de tek^vatie van het Acade- :h Ziekenhuis van n verre de voorkeur ient boven een heel ziekenhuis. Dat is inclusie van een ge- ik met ir. K. W. wzwaag de man ach- lan D voor het AZL, in november van dit werd gelanceerd en uitgaat van een Jls-nieuwbouw, deels- ïö5 ovatie oplossing voor av problemen van het iet J 23fLl- 2™ ceuze tussen nieuwbouw en ieuwen is een van de eerste die in 1977 de Leidse móederen weer bezig zullen l^i houden. Vöör 1 februari pten ziekenhuis, universiteit (gemeente voor de zoveelste g .al hun zegje zeggen over de ■s ussen nog overgebleven plan- y C Dezer dagen kregen zij na oA wachten eindelijk een luven toegezonden waarin ■JBordelen van plan D wer- Popgesomd. Een en ander ■aard gaande met wat schets- zonder dat overigens voor m reen duidelijk was wat plan u eigenlijk inhield. Wat wel duidelijk uit de stijl van folder (afkomstig van het '^Jiisterie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening) naar 0 en kwam was een warm plei- i voor plan D gefundeerd op groot aantal voordelen die plan zou hebben: het zou een bijdrage kunnen leve- D, aan het groen houden van Jtevenshofjespolder. Kortom folder die geschreven zou men zijn door een van de Gi ikalere raadsleden of de 1 kgroep Milieubeheer van de d8 ksuniversiteit. ie eerste indruk wordt beves- wanneer de man achter D onverholen de loftrom- afsteekt over de activiteiten Ba i deze werkgroep en hun vi- op de nieuwbouw van het L. „Ik ben het helemaal met miiieujongens eens", zegt ir. W. Nieuwzwaag, directeur 1211 het bureau bijzondere pro- 1 ten van de Rijksgebouwen- [J nst in Den Haag en lid van commissie heroverweging erheidstaken. Hij is ook de in achter de coördinatie op lesniveau van het Witte Sin- Doelenplan" van de RUL. len uitstekend verhaal, dat mmentaar van hen. Het zou ch doodzonde zijn wanneer de evenshof, zo'n prachtige pol- r, aan huizen zou worden op- offerd". Het is even een uit- ipje van het eigenlijke onder lip af, maar aan de andere nt toch ook weer niet want in beschrijving van plan D irdt met name op de voordeli- bijkomstigheden van het an gewezen. ichatkist laar eerst het plan zelf. Waar- Automobilisten opgelet. De ANWB begint in bet nieuwe jaar weer enkele cursussen „Pech onderweg", die van automobi listen met twee linkerhanden redelijke knutselaars maakt. Drie cursussen, elk bestaande uit vier lessen van ongeveer tweeëneenhalf uur in vier achtereenvolgende weken, worden in Leiden gegeven in de Technische School aan de Vijf Meilaan 13 7. De eerste cursus vangt aan op donderdag 17 februari, gevolgd door cursussen op 8 maart en 18 april. Het accent van de cursussen ligt op het „zelf doen" en ze hebben als voornaamste doel automobilisten een zekere mate van han digheid bij te brengen in het opsporen en verhelpen van storingen die zich zowel thuis voor de deur als onderweg aan hun auto kunnen voordoen. De belangstelling voor „Pech onderweg" is groot. In de afgelopen jaren telde men ruim 110.000 deelnemers. In Leiden kan men nadere inlich tingen krijgen en zich opgeven bij het lokale ANWB-kantoor aan de Breestraat 142, tel. 146241. Vrijetijdscentrum De popgroep ..De Spirit of St.-Louis" zal vrijdag 24 december de laatste amusementsavond m het Leids Vrijetijdscentrum opluisteren. Deze Leidse formatie zal met extra bezetting optreden. De samenstelling: Arthur De Leeuw, percussie en zang: Frank Vogels, drums: Dick RemeJinck, saxofoon; Bert Davis, gitaar en effecten; Ronald de Leeuw, gitaar en fender en Martin van Weizen. basgitaar. Aanvang 20.00 uur. toegang f 3 voor leden, f 4 voor niet-leden. Viering De Latijnse Kerstnachtviering in de kapel van bet Leidse Bonaventura-college aan de Mariënpoelstraat in Leiden begint vrijdagavond 24 december om kwart vóór acht. Dus niet om acht uur, zoals eerder was aangegeven. Inhalen ir. K. W. Nieuwzwaag, de man achter plan D. paviljoens opgeknapt en vei^ bouwd, stukje bij beetje, 15 jaar lang. Ir. Nieuwzwaag heeft uit gerekend dat er zo een belang rijk stuk werkgelegenheid kan worden gewonnen: 1000 manja ren. Renovatie is een stuk ar beidsintensiever dan nieuw bouw, en daarnaast toch nog goedkoper: in totaal 50 tot 150 miljoen, omdat er veel minder kostbare materialen nodig zijn. „Bovendien, waarom zou je nieuwbouw plegen als al die gebouwen nog zo degelijk zijn", vraagt ir. Nieuwzwaag zich af. „Trouwens, de kleinschaligheid van de paviljoens komt het con tact van patiënt met de buiten wereld ten goede". Toch hoeven de artsen van het AZL niet bang te zijn dat het gesjouw met patiënten door de buitenlucht bij de uitvoering van plan D zal blijven. „Die prehistorische wijze van werken zal dan tot het verleden beho ren" garandeert de heer Nieuw zwaag. „De verschillende pavil joens zullen door overdekte tus- senblokken boven het wegdek met elkaar worden verbonden: patiënten hoeven niet meer bloot te worden gesteld aan de weergoden als ze van het ene gebouw naar het andere moe ten". Daarbij verwijst hij naar de situatie zoals die na de uit breiding van heelkunde zal zijn, waar ook een samenvoeging van paviljoens heeft plaatsgehad. Kapitaalvernietiging Geld en grond: twee elementen die bij de geboorte van plan D een grote rol hebben gespeeld. Daarnaast veel voordelen voor werkgelegenheid, patiëntenzorg en de medische wetenschap en een gunstige ligging voor het openbaar vervoer (niet voor niets betuigde de NS-directie onlangs adhesie aan plan D). Toch er is nog meer: „Wat moet de universiteit in 's hemelsnaam met 70.000 m2 ruimte die zou vrijkomen als plan C zou wor den uitgevoerd. Ik dacht dat het streven van RUL en gemeente Leiden er juist op gericht was zo min mogelijk faculteiten bui ten de stad te huisvesten. Wat is Leiden zonder die universiteit in z'n binnenstad", zegt ir. Nieuwzwaag, van oorsprong zelf een Leidenaar en als telg van een huisarts in de Leidse bin nenstad groot geworden. Bij de uitvoering van plan D blijft er altijd nog 25.000 m2 ruimte over voor de RUL en dat is volgens hem wel genoeg. „Een goed ge bruik van deze gebouwen zou kapitaalvernietiging voorko men", concludeert plan D dan ook. En zo zijn we weer bij de cen tjes. De centjes die tot herover weging van de totale nieuw bouw van het AZL leidden me dio 1975 en die volgend jaar de weegschaal wellicht zullen laten doorslaan naar renovatie van het ziekenhuis. „Mij spreekt een totale nieuw bouw ook meer aan", zegt de heer Nieuwzwaag tenslotte. „Ik ben tenslotte ook een bouwer. Maar de afweging van financië le, stedebouwkundige en plano logische aspecten heeft met de vele andere voordelen die een gedeeltelijke nieuwbouw en re novatie van het AZL bieden ons tot de overtuiging gebracht dat plan D verre de voorkeur verdient". ARJEN BROEKHUIZEN gerenoveerd. rusduin in Den Haag een fraai voorbeeld is". „Bij zo'n aantal is het groen houden van de Ste- venshofpolder misschien moge lijk", concludeert ir. Nieuw zwaag vervolgens. Al weer een voordeel voor de gemeente. Maar daar blijft het niet bij. Er zitten nog meer posi tieve kanten aan plan D. Een ervan is de „flexibiliteit". Ir. Nieuwzwaag verduidelijkt dit: „Als het nieuwe AZL in de C-versie er zou komen zou je kunnen zeggen als het klaar is: hier hebben we een totaal ver ouderd ziekenhuis daarbij een Leidse hoogleraar citerend. Plan C kun je niet aanpassen, het is en blijft een monoliet. Met D ligt dat heel anders. Bij een over 15 jaar gespreide nieuw bouw en renovatie kun je de bestemmingen en de gebouwen steeds aan elkaar en aan de nieuwe omstandigheden aanpas sen. En als er iets in beweging is dan is het wel de medische wétenschap". Werkgelegenheid Als plan D wordt uitgevoerd komt er een duidelijk minder monolitisch AZL dan in de ver sie-C. Na de nieuwbouw van 45.000 m2 wordt het immers voor zo'n 50.000 m2 aan oude Een schets van het renovatieplan D voor het AZL. Het donker gearceerde gedeelte zou het nieuwe AZL worden, voor de helft geheel nieuw, voor de andere helft gereno veerd. De ingangen zouden komen voor auto's bij XI aan de Plesmanlaan en voor de voetgangers bij XII vlakbij het NS-station. LEIDEN De bewoners van de Kooi zijn teleurgesteld dat de bouw van een nieuw club- en buurthuis in hun wijk opnieuw is uitgesteld. Een en ander staat te lezen in het jaarverslag van de stichting „Jeugdhaven". De stichting beheert de clubhuizen „De Mirt" aan de Lage Rijndijk, „Het Mierennest" aan de Morsweg, ,,'t Breehuys" aan de Breestraat en het Honk aan de Surinamestraat. Behalve ,,'t Breehuys". dat begin 1976 geheel vernieuwd werd heropend, voldoen de accommodaties van „De Jeugdhaven" slecht. „De Mirt" is er wel het slechts aan toe. Een stuk grond aan de Bonairestraat is gereser veerd voor een nieuw clubhuis. De stichting stelt in haar jaarverslag dat CRM en de ge meente aan de bouw van dit clubhuis de hoog ste prioriteit hebben gegeven. Als tijdelijke oplossing is de school aan de Driftstraat aange boden. Deze ruimte zal geschikt kunnen wor den gemaakt voor sociaal-cultureel werk in de Kooi. „De Jeugdhaven" hoopt de school eind 1977 in gebruik te kunnen nemen. Cursus EHBO LEIDEN De katholieke nationale bond voor E.H.- B.O. afdeling Leiden „Peerke Donders" start op donderdag 6 januari een nieuwe cursus EHBO. De lessen worden gegeven in de Don Bosco School aan de Beijerincklaan 15a. De lessen beginnen om acht uur. Cursisten kunnen zich opgeven bij mevrouw Merts, Roemer Visscherstraat 1, tel. 071-768726 en bi] me vrouw Tebarts. Aloëlaan 37, tel. 071—144678. ENQUÊTE VORMINGSCENTRUM TROEF WIJST UIT: LEIDEN De meeste WSW-ers zijn niet bepaald gelukkig met de werksituatie waarin ze zich bevinden. Dit blijkt uit de uitkomsten van een enquête die door de WSW-groep van vormingscentrum „Troef" werd opgesteld. Gebleken is dat veel personen, die kun nen werken maar voor wie de gelegen heid om onder normale omstandigheden arbeid te verrichten niet of voorlopig niet aanwezig zijn en die daarom te werk worden gesteld in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening, liever een vaste baan hebben. Tevens voelen de meesten zich minder gewaardeerd dan degenen die m vaste dienst bij dezelfde instelling of hetzelfde bedrijf werkzaam zijn. Bijna alle WSW-ers vonden hun loon te laag. De lonen liggen vijf procent lager dan in het vrije bedrijf. De WSW-groep van ..Troef' noemt dit onredelijk „omdat het falen van de maatschappij op die manier op de nek van de WSW-ers neer komt," aldus de groep in haar conclusies. De groep heeft naar aanleiding van de uitkomst van de enquête wel enige kri tiek op het functioneren van de spciale werkplaats „De Waard". Volgens haar is er te weinig contact tussen de WSW-ers De Waard. De sociale werkplaats blijft in gebreke waar het het informeren van het publiek over de WSW-regehng be treft. Zelfs de WSW-ers moeten dikwijls naar De Waard om informatie te krijgen Gezien de ontevredenheid bij de WSW-ers vraagt de groep zich af of de Waard de overgang van de WSW naar een vaste baan wel stimuleert en of De Waard wel in de gaten houdt of de WSW-ers in het bedrijf of de instelling waar zij werken even veel te zeggen hebben als andere werknemers. „Dit dient tot de normale arbeidsvoorwaarden te horen," aldus de groep.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3