Omgevingskunst van uiteenlopende aard Paus onderstreept in jaar overzicht vitaliteit kerk Hans Dieben organiseert vierkamp supertrimmers Meer dan honderdvijftk Kerst-inns in Nederlan Biennale Venetié 1976 Voor gereformeerden ook Nederland zendingsland PAGINA 10 LEIDSE COURANT C WOENSDAG 22 DECEMBER!- In het Nederlandse paviljoen op de Venetiaanse Biennale, dat ik de vorige keer besprak, kreeg de naoorlogse opportunistische en op winsten gebaseerde wederopbouw gevoelige kritiek. Tegelijkertijd liet Hongarije een bouwproject van Salgotarjan zien. Vol trots werd het naast een geconserveerd historisch stadje Szentendre ge toond als model voor de moderne industriestad, minstens zo lelijk als onze Bijlmer en evenzeer opge dirkt met beeldhouwwerken en muurschilderingen van kunste naars, daarmee zou, volgens de verantwoording, de massa betrok ken worden bij kunst en de kwali teit van het leven verhoogd wor den. Als men er eerlijke beelden van interieurs bij had gegeven zou mogelijk blijken hoe vals deze voorstelling is. Het lag voor de hand dat Portugal politieke muurschilderingen zou la ten zien als moment van environ ment. Een film over de revolutie tijdens de lerite van 1975" onder steunde deze door politieke om standigheden ontstane omgeving. Merkwaardig was daarbij dat de door ecologie bezeten kunstenaar Alberto Carneiro de gelegenheid had gekregen rituele facetten van de natuurlijke omgeving binnen het paviljoen te brengen. Met de toegevoegde mystieke teksten wer den zijn bedoelingen nauwelijks duidelijk en de resultaten werden niet interessant. In het Skandinavische paviljoen viel vooral de inzending van de Zweedse groep Ararat op, die met allerlei knusse middelen biologi sche alternatieven aangaf voor on ze door de technologie verstikte maatschappij: recicling, elektrici teit uit de beweging van water etc. Het blijft sympathiek, wat deze Zweedse groep van architecten, biologen en kunstenaars nastreeft. Het tegenovergestelde beweerde een van de Finse kunstenaars, die met zijn schilderijen wilde zeggen: „Wij bederven de natuur niet als wij haar trachten te beheersen". De Finse en Noorse inzending was van een ouderwetser type: gewone kunstwerken, schilderijen en beeld houwwerken, die alle iets te maken hadden met de menselijke omge ving. Denemarken, dat een eigen paviljoen had, kwam met een beeldhouwer die blaasobjecten „pneumatic sculptures" en gefoto grafeerde composities van vuilnis beltspullen en juthout als architec turale eenheden maakte. Oosten rijk liet vier kunstenaars exposeren die niet meer met mens en omge ving te maken hadden dan dat alle kunstwerken ruimten bepalen en door en voor mensen gemaakt wor den. De kwaliteit van het werk was bovendien hoogst twijfelachtig. Ve nezuela bracht aardig werk van Alirio Rodriguez, dat een revolutie van kleur, vaart en poëzie zou in houden. Het was niets nieuws en de presentatie was als van de vroe gere fel-gekritiseerde Biennale's, compleet met het naambordje van de galerie waar het werk te koop is. Brazilië liet een vijftal artiesten zien, een inleiding praatte het werk naar het begrip environment toe, alleen Gergio Augusto Porto maak te een environment, zowel de inde ling van zijn zaaltje als de detaille ring, boombladeren verpakt in kijkdozen, gingen op het thema in. Canada met Greg Cornoe gaf uit zichten op de omgeving van de kunstenaar. Vensters op de wereld (zelfde idee als bij Willaert, België) maar nu geschilderd als ietwat pop-art-achtige autobiografie. Ook Irak (met drie kunstenaars, Egypte met 10 en Columbia met de interes sante ruimtelijke liniaturen van Villamizar) kwamen met typische kunstenaars-inzendingen die niets met environment te maken hebben, en zelfs Frankrijk heeft zich bij het traditionele gehouden, terwijl toch iets nieuws gevraag werd. Grieken land bracht met Aglaia Liberaki een monumentaal beeldhouwster en met Michael Michaeledes een beeldhouwer in textiel, de laatste mocht een ruimte van een totaal vormgeving voorzien. Iets derge lijks was gebeurd in het Israëlische paviljoen, waar Dani Karavan een expressionistische omgeving schiep opgedragen aan de vrede. Wit be ton als een heuvelachtig, soms hoe kig landschap met een zonnewijzer, een kanaal en over de te beklim men trappen, lopers: een aardig geheel. Roemenië liet zich vertegen woordigen door een grote groep beeldhouwers. Ter herinnering aan de geboorte van Constantin Brancusi 100 jaar geleden was er ook een kleine foto reportage van zijn werk te Tirgu Jiu aanwezig. Japan had zich erg gemakkelijk van het thema afge maakt door „het huis" door de nationale geschiedenis heen te be handelen in een grote serie kleu rendia's, die prachtig was, maar die beter in een boekwerkje uitge geven had kunnen worden, dan zomaar lineair tegen de wand opge hangen te worden. Polen en Rus land waren volgens het al eerder geschetste traditionele stramien in gericht; de Poolse architect Oscar Hansen gaf met een kunstmatige landschappelijk-urbanistische structuur een nieuwe mogelijkheid tot wonen aan. Tsjechoslowakije en dat ligt na tuurlijk aan de rijke traditie op dit gebied, had een van de meest origi nele inzendingen: in dit paviljoen bevond zich een uitstekende ten toonstelling van theaterdecors van Josef Svoboda en Ladislav Vycho- dil. Visuele omgevingen van een actie omkaderend en ondersteu nend karakter. Film, theater en muziek zijn bij de Biënnales steeds belangrijker rol gaan spelen. Ik bezocht een concert waarbij met multi mediale middelen „Maulwer- ke" van de Duitse componist Dieter Schnebel uitgevoerd werd. De en tourage, de filmische, televisionele en fotografische middelen die ter ondersteuning gebruikt werden wa ren zo amateuristisch aangepakt dat ze afbreuk aan de fundamen teel materialistische muziek deden. Dit concert toonde aan hoe belang rijk het is de visuele presentatie aan specialisten op dat gebied over te laten. De twee theateraankleders uit Tsjechoslowakije lieten zien hoe het goed kon. Zwitserland had van zijn paviljoen een grote cursus in visuele expres sie gemaakt. Daar werd klaarblij kelijk het „deelname"-aspect aan de omgeving vooral geactualiseerd. Het gevolg was wel dat het er een enorme bende was geworden. De Verenigde Staten had (zoals Spanje en Uruguay) beter hun paviljoen gesloten kunnen houden. In enkele stromingen gaven zij vijftien van hun belangrijkste kunstenaars de gelegenheid te exposeren zonder zich te storen aan het thema van de Biennale '76. Italië vestigde de aandacht op stedelijke omgeving met alle artistieke of semi-artistie- ke acties erbij. Zij deden dit in overweldigende simultane diabeel- den en verschillende documentai res in video, film en dia's. Boven dien lieten zij een project zien van een internationaal gezelschap van kunstenaars: „Operazione arcevia. Cumunita' esisenziale", een soort stad voor kunstenaars ontworpen in de omgeving van Ancona met buitegengewone inventies op vorm geving gebied. In het walgelijk fascistische Duitse paviljoen kregen de vrije kunste naars Joseph Beuys, Jochen Gerz en Reiner Ruthenbeck ieder een ruimte. Beuys maakte een romanti sche situatie van een tramhalte uit zijn jeugd geassembleerd uit merk waardige materiaal vol symboli sche lading. Ruthenbeck had ka bels gespannen van wand tot wand die door een deur in een tussen wand gedwongen werden zich in diagonale richting te knikken: gra fiek in de ruimte. Gerz bouwde een trojaans paard als contemplatieve ruimte waarin men zich lezend en snoepend kon onderhouden. Het eenvoudigst ingerichte en gelijk het duidelijkste paviljoen was dat van Groot-Brittannië waar Richard In een van de ruimtes van het Italiaanse paviljoen was een historische tentoonstellifo georganiseerd over het environment, de omgevingskunst. Aan deze merkwaardige „Merzbaf? is Kurt Schwitters begonnen in 1923. Long zijn landschappelijk spoor mocht trekken met grote keien. Het was een echt environment dat ver schillende ruimten besloeg, de keien waren uit hun omgeving een nieuwe ingetild. Meestal wekt Long met zijn lijnen en spiralen in de omgeving zelf. Nu had zijn inzen ding gepast in de keurige kunsthis torische tentoonstelling van de en vironment kunst vanaf het begin van deze eeuw, die een Italiaanse werkgroep had georganiseerd. De meeste landen hadden zich op een of andere wijze aan het thema gehouden al waren de interpreta ties zeer verschillend. Omgeving als culturele structuur werd het duidelijks in de paviljoens van Ita lië, Tsjechoslowakije, Duitsland, Engeland, Israël en op een heel eigen wijze Nederland. De Biennale in Venetië was na de revolutie van 1968 herrezen: het thema environ ment ontlokte discussie. Vooi!^ over de functie van de kunst. I elitaire burcht van de kunst is ing| stort, de puinhopen waren het aa zien waard en er kon een democ^l tisch buurthuis op zijn verrijzaj Als de cultuur-sociologen nu mJ, niet een nieuwe elite gaan vorme£ waardoor de kunst even ontoegaf kelijk blijft en ook nog van zfc schoonheid beroofd zal worden. T PETER KARSTKARÉ (Van o medewerker) Den Haag Als tegenhanger van de alom bekendheid genietende „Ausdauer-Vierkampfvan Zweden en Duitsland, zal ook Neder land komend voorjaar met een soortgelijk spektakel kennis kun nen maken. Het betreft zaterdag en zondag 19 en 20 maart 1977, waarop doorgewinterde sporters een conditie-slag kunnen leveren met de vier onderdelen van deze zware vierkamp: fietsen, schaat sen, zwemmen en lopen. Initiatiefnemer en centraal organisaor is Hans Dieben, leraar Lichamelijke Opvoeding aan het Haagse Alovsius College. Hans Dieben, initiatiefne mer van vierkamp voor su pertrimmers. Het ligt in de bedoeling deze vierkamp een jaarlijkse klassie ker te laten worden, zodat een uitgekiend trainingsprogramma mogelijk wordt. De samenstel ling van de onderdelen wijst op een zuivere uithoudingsvermo gentest. Zo wordt er de eerste dag van het betreffende week einde een parkoers van 80 kilo meter gefietst, gevolgd door 40 kilometer op de schaats. Zondag 20 maart moet men 3000 meter zwemmen en tot slot van het intensieve sportprogramma is er een duurloop van 30 kilometer. Initiatiefnemer Hans Dieben, ex-moderne vijfkamper en nog' steeds zeer actief in de meest uiteenlopende takken van sport, werd al jaren gefascineerd door de bundeling van deze vier duursporten: „In Zweden en- Duitsland is de vierkamp enorm populair. Daar beslaat het even ement een half jaar, resp. een hele week. De afstanden van de verscheidene onderdelen in Ne derland zijn dan ook aangepast aan de tijdsduur, die wij in een weekeinde hebben. In Zweden bijvoorbeeld is de fietsafstand niet 80 kilometer zoals bij ons maar liefst 300, in één dag te voldoen. De interesse in con ditionele sporten is bj mij altijd aanwezig geweest; ook al als vijfkamper". Supertrimmers „Het is een test voor supertrim mers. Men moet een ijzersterke conditie hebben om alle onder delen te volbrengen. Een goede aanlooptraining en voorberei ding is dan ook beslist noodza kelijk", vervolgt de 37-jarige Hans Dieben, die zelf afgelopen dinsdag naar Noorwegen is af gereisd om met de „Langlauf" kennis te maken. In Nederland is het onderdeel 100 ronden schaatsen namelijk in de plaats gekomen voor de Zweedse 100 kilometer Lan glauf. Zijn wens is om ooit nog eens de grote „Ausdauer-Vier kampf" van Zweden te volbren gen. „De moeilijkheid zit hem niet in de onderdelen op zich, doch in de tijd en kosten die verbonden zijn met de vier „uit stapjes" naar het verre Zweden. De afzonderlijke onderdelen worden namelijk over een tijds bestek van zes maanden uitges meerd, zodat vier maal reizen noodzakelijk is". Hans Dieben is niet de enige die enthousiast is geworden, getuige de vele positieve reacties welke hij al ontving. Dieben: „Vooral uit de atletiekwereld kwamen spontane reacties. De verwach ting is dat er een grote opkomst zal zijn. Zelfs in het buitenland heeft men gehoor gegeven aan de uitnodigingen. Ook daar is men wel te vinden voor deze uiterste vorm van trimmen. Zelf zal ik uiteraard ook deelne men. Het is een erg aantrekke lijke uitdaging voor een sport man. De gemeente Rijswijk is erg enthousiast voor deze vorm van recreatie geworden en heeft steun toegezegd bij de verdere uitvoering. Verder zullen er een aantal leerlingen van het Aloy- sius College helpen bij de uit voering van de onderdelen schaatsen en zwemmen". Naast de uithoudingsvermogen test zal er tegelijkertijd een al ternatieve driekamp georgani seerd worden, zodat een groter publiek wordt bereikt. De re creatieve trimmer zal een pro gramma worden voorgelegd waarin de volgende mogelijkhe den worden geopperd: 1000 me ter zwemmen, 40 kilometer fiet sen langs een aantrekkelijke route, en een natuurbewi i se wandeling. Ook hier wedstrijdelement niet i zijn, doch de prestatie I staat centraal. De veelomvattende org:r heeft uiteraard vele Hans Dieben: „Een tijdi melding is wel gewens alle inlichtingen kan n mij terecht. (Ericalaan 11 Haag. tel. 070—253291). D lijke inschrijfdatum is 25 februari 1977. Na aflo het hardlopen is de pri, king. Een T-shirt met de dingen van de onderdt een oorkonde van de pr maken hiervan deel uit". FRANK VAN Hi In zijn jaaroverzicht heeft paus Paulus nadrukkelijk de vitali teit van de kerk onderstreept in een tijd waarin de samenleving het „broze geschenk van de vrijheid" op het spel zet, het koelbloedig georganiseerde terrorisme de mensen in angst gevangen houdt en het onveranderlijk christelijk geloofsgoed door „bittere afwijkingen" wordt uitgehold. In zijn antwoord op de kerst wensen van de kardinalen en de curiemedewerkers ging de paus in op de situatie in kerk en wereld De kerk houdt niet op aldus de paus het geloof en de zeden te verdedi- gen en blijft een teken van hoop en een oriëntatiepunt.^ Het leergezag verkondigt* ononderbroken de bescher ming van het menselijk leven, de onontbindbaarheid van het huwelijk en „de gezonde en bevrijdende normen van het sexuele leven". Terwijl de maatschappij steeds meer de „slavin van verdorven ideologieën" schijnt te worden Zonder nauwelijks weerstand te bieden en in veel landen de strafinrichtingen tot misdadigersscholen zijn ver worden, blijkt opnieuw de le venskracht van de kerk. Deze blijkt onder meer uit het bewaren van het geloofsgoed tegenover ondermijnende kri tiek en bekrompenheid. Ge hoorzaamheid aan paus en bisschoppen is de enige oplos sing. Bij de onverschrokken verdediging van de ethiek is de Heilige Stoel niet bang van het vijandige geschreeuw en de vernederende ironie van deze wereld, zo zei de paus. De vitaliteit van de kerk blijkt verder uit het getuigen voor de waarheid en de heiligheid en uit de verschillende vormen van kerkelijk en religieus le ven. Bewijzen van deze levens kracht zijn ook de trouw van de gezinnen aan de dagelijkse plichten en het rijke geestelijk leven van de religieuzen. Een bijzonder teken van de vitali teit is echter het enthousiasme van de jeugd en het verrassen de en verheugende feit dat de roepingen voor priesterschap en religieus leven weer toene men, vooral voor de missie en het beschouwende leven. De „bittere afwijkingen" van de kerkelijke leer na het conci lie weet de paus zowel aan gebrek aan gehoorzaamheid als aan het afwijzen van iede re ontwikkeling. Duidelijk doelend op de traditionalisti sche aartsbisschop Lefebvre, zei de paus dat de verklaring van het concilie over de gods dienstvrijheid geenszins in houdt dat alle godsdiensten van min of meer gelijke waar de zijn Sprekend over de wereldpro blemen. zei de paus opgelucht te zijn over het einde van de oorlog in Libanon Deze oorlog heeft nog duidelijker gemaakt hoe dringend een oplossing van het probleem van het Na bije Oosten nodig is. Hij riep op om dit ogenblik, dat vol gens vooraanstaande politici gunstig is. aan te grijpen om het conflict door onderhande lingen te beëindigen. Daarbij dient men het probleem van de heilige plaatsen niet te ver geten, aldus de paus. Inzake Rhodesië prees hij de inzet van bisschop Donal La- mont voor de rechten van de inheemse bevolking. Hij sprak de hoop uit dat de conferentie van Genève snel een oplossing vindt, „die de gehele bevolking verzekert van echte gerechtig heid. vreedzame en goede sa menwerking". Ook sprak paus Paulus in zijn jaaroverzicht de hoop uit dat de herziening van het concor daat tussen Italië en het Vati- kaan spoedig wordt voltooid. Tijdens het consistorie, dat voorafging aan de toespraak, keurden de kardinalen en de bisschoppen de heiligverkla ringen van komend jaar goed: de Amerikaanse bisschop John Neumann en de Spaanse zuster Rafaela Maria Porras, stichteres van de congregatie van de „Dienaressen van het Heilig Hart van Jezus". Het centraal orgaan voor de gereformeerde zending wil zijn activiteiten voortaan niet meer alleen richten op het buiten land, maar ook op eigen land. Voor evangelisatie in Nederland heeft het centraal orgaan voor de eerste maal 500.000 gulden uitgetrokken. De zendingsactiviteiten in eigen land zullen samen met de deputaten (commissie) voor evangelisatie worden opgezet. De gereformeerden vormen hiermee het voorbeeld van de neder- landse hervormde kerk, die voor dit doel 200.000 gulden heeft uitgetrokken. De evangelisatiearbeid in eigen land zal niet ten koste gaan van activiteiten in het buitenland. Deze zullen nog worden uitgebreid. Met name het Pakistan-orgaan richt zich niet langer op Pakistan alleen, maar ook op andere Islamitische gebieden, zoals Egypte, India en Philippijnen. In tal van landen wordt samengewerkt met andere kerken. In Indonesië werkt de gereformeerde zending reeds twee jaar samen met de hervormde zending. Thans is besloten, dat voortaan ook de organen in Nederland voor de verschillende gebieden in Indonesië en Afrika zullen samenwerken. De komende kerstdagen worden vrijwel in het gehele land weer Kerst-inns gehouden, vooral in de grote steden. Tot nu toe zijn er ruim honderdvijftig aangemeld bij de centrale post, het maatschappelijk advies- en informatiecen trum (MAI) te Utrecht. De achttien koffiebars van Youth for Christ staan in de Kerstdagen open voor iedereen In meer dan dertig vormingscentra zijn kerstgas- tendagen, die praktisch allemaal zijn volge boekt. Het MAI heeft de indruk dat het aantal Kerst- inns iets terugloopt. Opgezet in 1968 door ds. A. Klamer van het radiopastoraat, bereikte deze kerstgastvrijheid een hoogtepunt in 1972. Volgens het MAI is het een gunstige ontwikke ling dat buurt- en clubhuizen tijdens de fees gen weer steeds meer opengaan. De Kerst waren namelijk juist uit de nood gebo omdat men met Kerstmis nergens terecht I Toen hebben vooral de kerken deze rol ove nomen. „Ruimtes" zo omschrijft ds. A. mer deze kerstherbergen „Waar niets h< waar iedereen van alles kan doen, en v gezelligheid, eten en drinken is, kortom w mensen bij elkaar zijn". Nu kwijt het welzijnswerk zich in toeneme mate van deze taak: een open huis te zijn 1 iedereen, een ontmoetingsplaats voor gezin en alleenstaanden samen. Hier en daar i deze gastvrijheid door het hele jaar voortg«j Wie wil weten of er een Kerst-mn in de bij is, kan bellen naar het MAI, 030-313814. In het lopende schooljaar be zoeken in Frankrijk 10,4 mil joen leerlingen het openbaar onderwijs en 1,9 miljoen het katholiek onderwijs. Negen tien procent van de laatsten komen uit arbeidersgezinnen en vijftien procent uit de zo genaamde „hogere kringen". Vijftien jaar geleden voerden in deze scholen bij de leer krachten priesters en religieu zen nog de boventoon. Nu is hun aandeel nog maar tien procent. Uit enquêtes blijkt, dat zelfs van degenen die op linkse partijen stemmen, vij fenzeventig procent voor het behoud van katholieke scho len zijn. Vertegenwoordigers van de bisschoppenconferenties van Argentinië, Chili, Brazilië, Pa raguay en Uruguay hebben een bijeenkomst gehouden ter voorbereiding van de Romein se bisschoppensynode 1977 Korte metten over katechese. Als noodzake lijk werden vooral gezien her ziening van de katechese in de Latijnsamerikaanse landen, voortgezette vorming van bis schoppen en priesters, alsme de de vorming van die leken, die aan de basis katechetisch werkzaam zijn. De deelnemers aan de bisschoppensynode krijgen een document mee, sa mengesteld door de leidende katecheten van Latijns-Ameri- ka. Het Boelgaarse klooster van Zographou in de monnikenre publiek op de berg At hos is in vlammen opgegaan. Een van de vijftien monniken kwam in het vuur om. In het dertiende eeuwse klooster be vonden zich talloze zeer kost- bare kunstschatten, zoals ikoon van Sint-Joris uit elfde eeuw. Gevreesd wo dat de meeste schatten v«# ren zijn gegaan. Het maandblad „Bijeen", zich wijdt aan internatioi) samenleving, bijzonder op terrein van godsdienst en wikkeling, heeft zijn hondel ste nummer laten verschijn tevens het begin van de tie» jaargang. In 1967 beslo achttien missionerende inst ties tot de uitgave van i gemeenschappelijk blad. zijn tweeëntwintig organisal aangesloten. De eerste gezant van Bas Desh bij de Heilige Stoel, bria, beeft de paus zijn Ioofsbrieven overhandigd, bria is vijfenveertig jaar en vertegenwoordigt Eu Desh tevens bij de organ! ties van de Verenigde Sta in Genève.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10