Veilig het nieuwe jaar in sloeg Maxis 'seudokassier >rse slag Vredeling dreigt met intrekken wetsontwerp gewetensbezwaarden itudie op nieuw ibortusvoorstel Menten kocht beeldjes op Antiekbeurs in Delft biJ Prijs voor ontdekker Rembrandt VDA EN VVD: MINDER KOFFIE IN GOOTSTEEN Tornado Zwijndrecht gaat niet dicht tSDAG 21 DECEMBEK 19Yö (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de vorige jaar wisseling ging 25 miljoen gulden aan vuurwerk gierend en fluitend in rook op. Knetterend het nieuwe jaar in, met aan de debetzijde 45 slachtoffers door onvoorzichtigheid met vuurwerk. Elk jaar opnieuw blijkt de maand decem ber behalve een maand van huiselijke gezelligheid en feesten, ook een maand te zijn waarin het aantal branden en ongevallen met zwaar letsel groot is. Voorzichtigheid blijft dan ook gebo den, wil men 1977 recht van lijf en leden binnengaan. Wanneer men op een paar zaken let, zal het best wel lukken. Koop de kerstboom niet te groot, zo waarschuwt het Veiligheidsinstituut in Amsterdam, waarmee wordt bedoeld dat de boom vrij van gordijnen en andere licht-ontbrandbare stoffen moet kunnen worden opgesteld. Tevens dient hij stevig op zijn voetstuk te staan, zodat hij niet kan omvallen. Niets is gezelliger, dan een boom met echte kaarsjes. Maar het is niet van gevaar ider nacontrole aangenomen n onze parlementaire redac tie) N HAAG - De Tweede Ka rleden Veder-Smit en Geurt- (beiden VVD) en de heren mberts en Roethof (PvdA) Ien eind januari overwegen, het haalbaar is, hun abortus- Isontwerp, dat vorige week ir de Eerste Kamer werd worpen, in een iets gewijzig- vorm opnieuw in te dienen, indieners willen daar op dit ment nog geen beslissing :r nemen, omdat zij de opge- nden sfeer.die na de gebeur- issen in de Eerste Kamer is tstaan eerst willen laten be- elen. vendien zullen vooral de bei de socialisten wachten op de resultaten van de nabesprekin gen over de gebeurtenissen door de voorstanders en tegenstan ders van het abortus-westont- werp in de WD. Overigens heeft vorige week, te gen de verwachting van velen in, de WD geen schade geleden voor het feit dat acht leden van de liberale Eerste Kamer-fractie i tegen het abortusvoorstel van hun eigen partij en de PvdA hebben gestemd. Er kwamen bij het partijbestuur in Den Haag weliswaar 135 opzeggingen van het lidmaatschap binnen, maar daar stond tegenover dat er zich na de gebeurtenis van dinsdag bijna 550 nieuwe leden meldden. (Van onze parlementaire redac- DEN HAAG De politieke strijd rond de gewetensbezwa ren tegen militaire dienst is in i kritieke fase gekomen. Mi nister Vredeling van defensie liet gisteren in de Tweede Ka- r doorschemeren, dat hij overweegt om zijn wetsontwerp in te trekken als het voorstel van de ARP om alle gewetens bezwaren voor erkenning in aanmerking te laten komen, zal worden aanvaard. Hij zal zich hierover nog nader beraden binnen het kabinet. Het gevecht zal morgen worden beslist. Het voorstel van de ARP, dat kan rekenen op steun van een minimale meerderheid, stuit bij minister Vredeling op grote be-' zwaren. Volgens hem ontbreekt daarin de essentiële relatie tus sen gewetensbezwaar en militair geweld en biedt het geen hou vast bij de toetsing van de be zwaren. Volgens het regeringsvoorstel, dat gesteund wordt door WD, KVP en CHU, moeten de bezwa ren gericht zijn tegen militair geweld en of het bepaald ge bruik van wapens door het Ne derlandse leger of een NAVO- krijgsmacht. Mocht minister Vredeling van het Kabinet het groene licht krijgen om met intrekking van het wetsontwerp te driegen, dan staat de Tweede Kamer in feite voor het blok. De bewindsman verlaat over tien dagen het kabi net om EEG-commissaris in Brussel te worden. Hij voelt er niets voor om op de valreep van zijn ministersbestaan nog een nederlaag te lijden. Vandaar zijn bereidheid om de kwestie hard te spelen. LEIDEN Drs. Defour heeft gisteren in het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" aan de Oude Singel in Leiden de Jo hannes Vermeerprijs 1976 ge kregen. Namens de Johannes Vermeer Stichting, die de prijs toekent, overhandigde de heer A. Blankert uit Den Haag de heer Defour een forse oorkonde en vijfduizend gulden. De heer Defour heeft de prijs toegekend gekregen voor zijn ontdekking van Rembrandts schilderij „De doop van de Kamerling", dat momenteel in het Leidse mu seum in het kader van de ten toonstelling „Geschildert tot Leyden anno 1626" te bezichti- "gen is. De Johannes Vermeerprijs wordt toegekend om waarde ring te tonen voor een persoon of instelling die het afgelopen jaar voor de Nederlandse beel dende kunst en/of de kennis daarvan een verdienste heeft ge leverd die op uitzonderlijke wij ze creatief, belangrijk en,'of be langwekkend is. Bij de uitreiking werd het be lang en de zeldzaamheid van de ontdekking nog eens benadrukt. „Je maakt het maar één keer mee in vijf levens", zei de heer Defour. De heer Defour was behalve in levende lijve ook nog op een korte filmische docu mentaire te aanschouwen waar in de ontdekking en het onder zoek van het schilderij werden beschreven. ontbloot. Geeft men desondanks aan deze sfeermakertjes de voorkeur, dan is het verstandig een emmer met een natte dweil onder handbereik te zetten. Electrische kerstboomverlichting is vei liger, maar ook hiermee is voorzichtig heid geboden. Het best kan men, na de bedrading te hebben gecontroleerd, de lampjes een half uur laten branden, alvorens ze in de boom te hangen. Leg bovendien het verlengsnoer zo neer, dat het geen struikelobject is; anders gaat de boom gegarandeerd een keer om. En, zo zegt het Veiligheidsinstituut, doe de lampjes uit als u de kamer verlaat. Liever geen kaarsjes dus in de boom, maar elders in dé kamer kan natuurlijk wel. Doch ook hier geldt de regel dat ze niet in de buurt van brandbare stof fen mogen staan. Plastic kandelaars, of kaarsenhouders van ander brandbaar materiaal, zijn uit den boze. Kaarsen in kerststukjes moeten speciaal in de ga ten worden gehouden. Zet ze dan ook in het gezichtsveld, maar niet op de schoorsteen of bij de radiator van de centrale verwarming, want door de warmte worden de kaarsen week en buigen om. Voor de zekerheid kan men de kaarsen beter niet helemaal laten opbranden. Letterlijk spelen met vuur is kinderen of huisdieren alleen te laten met bran dende kaarsen. „De vlam in de pan" komt bij het bakken van oliebollen nog wel eens voor. Het is geen reden tot paniek. Door er water op te gooien maakt men de zaak alleen maar erger. De beste metho de is een deksel met een schuivende beweging op de pan te leggen. Een vochtige dweil op de deksel kan wel. Blijf bij de pan en wacht rustig af tot hij is afgekoeld. Als het zover is dient de pan aan de buitenkant te worden schoongemaakt en dan kan het bakken weer beginnen. Tenslotte de laatste dag van het jaar: vuurwerk. Als algemene regel geldt: koop alleen vuurwerk waarop een duidelijk leesba re Nederlandse handleiding staat. Het is weliswaar een wettelijke verplichting, maar ondanks dat komt er toch ook ondeugdelijk spul op de markt. De winkelier, bij wie men vertrouwd vuurwerk kan kopen is te herkennen aan een raambiljet met de tekst: „Ver koop vuurwerk. Roken en Open Vuur Verboden". De beste manier om vuurwerk te bewa ren is in een metalen trommel. Zoals waarschijnlijk wel bekend is, is het riskant vuurwerk aan te steken met een lucifer of een aansteker. De enige veili ge manier om rotjes en aanverwante artikelen te ontsteken, is met het ui teinde van een brandende sigaret of sigaar. Het opnieuw aansteken van zo genaamde missers is bijzonder gevaar lijk, doordat de lont zo kort is, dat er te wemig tij^ overblijft om uit de buurt te komen. Steek ze dus niet opnieuw aan, maar laat ze evenmin op straat liggen. Want het is inmiddels een „goe-, de gewoonte" geworden dat jongetjes op nieuwjaarsochtend de straat afzoe ken naar dergelijk vuurwerk, om nog een uurtje pret te hebben. Tot slot een smeekbede aan iedereen die van plan is vuurwerk af te steken: Gooi er niet mee, zeker niet naar men sen en dieren, houd het resterend vuur werk achteraf, opdat het niet voortijdig de lucht in gaat en geef rotjes niet in handen van kinderen, ze zien alleen het mooie vuur, maar niet de gevaren. (Van een onzer verslaggzvers) DEN HAAG De hoge kof fieprijzen laten de meeste consumenten niet koud. Vol gens het Konsumenten Kon- takt heeft bijna 60 procent van de koffiedrinkers door de constante prijsverhogingen van de laatste 18 maanden in.' meerdere of mindere mate zijn koop- of consumptiege drag gewijzigd. „Wij blijven weliswaar een volkje van koffiedrinkers, maar we letten meer op de kleintjes", concludeert Konsu menten Kontakt na een enque- te onder ruim 200 gezinnen. Bijna 11 procent is minder koffie gaan drinken. Van de ondervraagden is 27 procent de koffie op een andere wijze* gaan zetten: slapper. Veel mensen hebben het maatlepel- tje weer in ere hersteld. Er gaat tegenwoordig ook minder koffie de gootsteen in. Veel mensen zouden ook op een ander, goedkoper merk zijn overgeschakeld of op een an dere, goedkopere winkel zijn overgestapt. Het partijbestuur van de PPR heeft zich gister avond in Utrecht beraden over het besluit van de centrifugeproject in Alme lo af te wijzen. De gevol gen ervan kwamen gister avond in discussie. Kinderen en vuurwerk: levensgevaarlijk tvinder agt 2,5 iljoen lden een onver verslaggevers) ERDAM De Arnhemse der W. Mans, is gisteren ctie gestart om middels len van nominaal hon- gulden bij de kleine man miljoen gulden los te n, die hij nodig zegt te n voor de verdere ontwik van een nieuw, energie- rend aandrijfsysteem. tijdig voldoende geldmid- beschikbaar zijn", ver- irde hij in Amsterdam, „is ogelijk het proto-type eind begin 1978 op spectaculaire voor te stellen, namelijk in rm van een 50 tot 75 pk Imotor. Deze krachtbron zal uitzonderlijk laag brand- erbruik hebben, geen eisen n aan de brandstofkwali- weinig onderhoud vergen' jat hij geen bewegende de- heeft, en ongekend schone aatgassen hebben". \s werkt al sinds 1960 aan uitvinding, maar heeft er ns zijn zeggen nooit finan- 5 warm voor kunnen krij- Daarom probeert hij het nu leze manier. Uit het spoor Enkele ertswagons gisteren op weg naar de Westhaven in Amsterdam ontspoorden dicht bij het einddoel. Men zou pro beren de wa gons van daag weer in het rechte spoor te krij gen. UTRECHT (ANP) Het plan, om de produktie van de Torna do-vestiging in Zwijndrecht (190 werknemers) over te heve len naar de vestiging in Etten- Leur (530 werknemers) is alt hans voor de eerstkomende drie jaar van de baan. Dit blijkt uit mededelingen van de direktie aan een commissie van drie onafhankelijke deskun digen die op verzoek van de vakbonden is ingesteld toen de' directie ruim een jaar geleden plannen aankondigde om de vestigingen in Zwijndrecht en Dordrecht (Tozindo, met 31 werknemers) over te brengen naar Etten-Leur. Tornado is sinds 1971 eigendom van het Belgische concern Be- kaerb. Sindsdien zijn Swan in Roermond, Drameta en Toma- dohuis in Dordrecht en Torna do-puurs in België gesloten. De bonden verzetten zich tegen concentratie van de produktie in Etten-Leur, omdat ze een ver dere inkrimping van de werkge legenheid vreesden. Volgens districtsbestuurder W. Peperkamp van de industrie bond NKV heeft de commissie van deskundigen het in het ver leden door de bonden uitgespro ken wantrouwen in het beleid* van Tornado min of meer onder schreven. De al begonnen overbrenging van Tozindo naar Etten-Leur gaat door De 31 werknemers kunnen kiezen tussen meegaan of gaan werken in Zwijndrecht. In Zwijndrecht zal worden na gegaan, welke investeringen en andere maatregelen er nodig zijn om de produktiviteit zo op te voeren, dat de fabriek rede lijk rendabel wordt militaire post bij de Navo te hebben ge werkt. Dit alles maakte zo'n betrouwbare indruk dat hij op staande voet werd aange nomen. Er werd zelfs niet naar zijn antece denten geïnformeerd. Volgens de officier was de personeelschef bang geweest de verdachte voor het hoofd te stoten als hij naar die antecedenten was gaan informeren. De nieuwe kracht kwam meteen op een verantwoordelijke post op de telkamer, waar de inkomsten van het bedrijf werden verzameld. Binnen veertien dagen werd hij aangewezen om de chef, die met vakantie ging, te vervangen. De advertentie-agent, die zich binnen het bedrijf uit voorzorg bij dezelfde roepnaam - Koos - liet noemen waarmee hij ook bij de buitenwereld bekend was, kocht op 29 juli in het bedrijf een slaapzak. Die nam hij de volgende dag weer mee, zogenaamd om te ruilen. Maar daarvan kwam niets. Hij gaf op 30 juli twee mede werksters van de telkamer toestemming om eerder naar huis te gaan en sloeg toen zijn slag. Hij propte bankbiljetten van honderd, vijf- en-twintig en tien gulden in de slaapzak en verdween daarmee, nadat de bedrijfsrecher che, zoals gebruikelijk, de duizendjes en dubbeltjes in de telkamer had gecontroleerd. Van afbetalen van zijn schulden kwam niets. De president van de rechtbank, mr. S. Slag ter, zei gisteren dat de verdachte nu met het bedrag van Maxis mee voor bijna een half miljoen in de schuld staat. Toen de verdachte vertelde zich nu inge schreven te hebben bij een sociale academie („ik heb gemerkt dat ik goed met kinderen kan opschieten en omgekeerd ook") zei mr. Slagter: „Zou u niet liever hard gaan wer ken om alle mensen die u benadeeld hebt schadeloos te stellen"? DEN HAAG De Zwitserse regering beschikt De twee goudkleurige beeldjes die de rechter-eom- sinds gisteren nu ook over het uit Rusland afkom- missaris mr. J. van Duuren vorige week in de stige materiaal over de van oorlogsmisdaden Blaricumse villa van Menten in beslag liet nemen, beschuldigde P Menten. Vorige week stelde de blijken door Menten op de Antiekbeurs in Delft Zwitserse bondsraad een beslissing in de zaak- te zijn gekocht. Ze zijn al honderd jaar in Neder- Menten uit, omdat men aan het uit Nederland land en stammen uit de Napoleontische tijd. Mr afkomstige dossier onvoldoende had; men wilde Van Duuren was tot inbeslagname overgegaan, ook de gegevens uit Rusland. omdat een Israëlische getuige had gesuggereerd, dat Menten ze destijds in Polen had gestolen. Deze werden anderhalve week geleden door de De oud-directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst Russen aan Nederland toegezonden. Na het ver- mr Landré, die vrijdag door premier Den Uyl van zoek van Zwitserland zijn ze onmiddellijk vertaald Z1jn geheimhoudingsplicht is ontslagen, omdat hij, en gisteren overhandigd. zoals hij had gesuggereerd, uit zijn RVD-tijd wel De Zwitserse Bondsraad komt morgen weer bijeen wat zou kunnen vertellen over relaties tussen om de zaak Menten te bespreken. Het staat nogMenten en vooraanstaande politici, heeft nu ver- geenszms vast, dat er nu wel een beslissing over klaard nauwelijks iets verhelderends te berde te uitlevering, c.q. uitwijzing wordt genomen. kunnen brengen. PPR-overleg PPR-partijraad om de uit breidingen van het ultra- JRDAM (ANP) De Officier van 5e bij de rechtbank in Amsterdam, van den Berge, heeft gisteren wegens jistering tegen een 34-jarige adverten- ent uit de hoofdstad één jaar gevange- af met aftrek geëist. De man had eind ran dit jaar, kort nadat hij daar als ir was gaan werken, bij het grootwin- flrijf Maxis in Muiden een bedrag van |5 gulden weggenomen. Toen hij een |d later in Zwitserland werd aangehou- yas het geld bijna op. Üvertentie-agent verkeerde in grote fi- rle moeilijkheden toen hij een adver- las, waarin Maxis een kassier vroeg. :o vertelt hij ter zitting, groeide •m het idee om te proberen via deze 'zijn schulden af te betalen. Hij diende bij de personeelschef aan als Jacques in het bezit van het SPD-diploma. |ei ook tien jaar lang op een hoge

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9