Autonomie beloofd aan Catalonië Regering Rabin dient ontslag in orster in de aanval tegen pers in Z-Afrika Jt. Kerst met de Hammonds! E Onderdrukking voor handhaving kapitalisme Julie Eisenhower: „Mao sceptisch over jeugd China ■r 3DAG 21 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA •jnses Anne inses Anne iet jrkomen voor ard rijden IDEN (Upi) Prinses e van Engeland, doch- V >an Koningin Elizabeth f vrouw van kapitein k Phillips, zal straf- <M|telijk worden vervolgd rfll ins het overschrijden de maximumsnelheid 112 kilometer per uur |e „M-l" op 27 novem- zo heeft een politie- rdvoerder bekendge- kt. Ie auto van de prinses fi haar man en een re- ■cheur. Anne was op ogenblik van de aan- Jing niet officieel in jtie. Het was de vierde j in evenzoveel jaar dat ses Anne wegens over- Sjding van de maxi- nsnelheid werd aange- jen. se priesters e in Columbia (NENS) De r.-k. bis- en van Columbia hebben gering carte blanche ge- om op te treden tegen eoriënteerde priesters. sluiting op een reeks be gingen door de regering m groot aantal radicale emde marxistische kath- i, hebben de bisschoppen ïge verklaring uitgegeven, i zij als hun mening ge it katholieken, die contac- ïken met marxisten, „zich ee op dwaalwegen bege- n de eenheid binnen de vernietigen". Deze kath- moeten dan ook veroor- ■Hworden, aldus de bis- ^^elijke verklaring. [schoppen van Columbia, kend staan als de meest matjvatieve van Zuid-Ameri- sortroordelen met name de versben voor het socialisme ri2£jtweede groep de priesters s(a^uid-Amerika (Sal). Het een.paat is van mening, dat Spaame deze groeperingen (ooptreeks ingaan tegen de le- Ivan de pausen. ADVERTENTIE S? - EN1 kostelijke Kerstverrassmg, ciaal opgenomen voor de Nederlandse hmond-kijkers door MARY, 'WARD, BRIAN, DAVID, NIFER, BILL, GWEN. JANE, i APRIL. 0,25 musicassette 22,50 "C aleiP phonogram BARCELONA (WFP) Premier Adolfo Suarez van Spanje heeft gisteren in Barcelona gezegd dat hij voorstander is van het geven van een nieuw statuut aan Catalonië, dat haar autonomie vast legt en van het Catalaans de tweede voertaal van de streek maakt, naast het Castilliaans. Suarez, die het woord voerde op een bijeenkomst van burgemeesters uit de provincie Barcelona, stelde voor dat het toekomstige statuut voor Cata lonië wordt opgesteld door de „Consejo general" van de provincie waarin alle gekozen overheden verenigd zijn, waarna het ter goedkeuring wordt voorgelegd aan het parlement in Madrid. Een statuut en het naast het Castilliaans officieel maken van het Catalaans zijn altijd de twee voornaamste eisen van de Catalaanse nationalisten geweest. Die eisen zijn ooit ingewilligd door het republikeinse bewind na de val van de monarchie, maar generaal Franco herstelde de status quo in april 1938. Gemaskerde mannen hebben gisteravond in Spaans Baskenland de 41-jarige fabrikant Ramon Lopez-Andujar ontvoerd, zo heeft het officiële persbureau bekendgemaakt. Lopez-Andujat is di recteur van „Industrias Espanolas de San Sebas tian". De ontvoerders van staatsraad Oriol hebben in een nieuw schrijven verklaard hun eis dat alle 200 Spaanse politieke gevangenen vrijgelaten moeten worden, te handhaven. De boodschap ging vergezeld van een briefje van Oriol waarin deze zijn familie meedeelde dat zijn vrijlating niet een kwestie van geld is. Kooplustigen Ondanks de regen doet Oxford Street in Londen goede zaken. Dat is giste ren nog eens geble ken uit een rapport waarin staat dat Ox ford Street dankzij de toeristentoeloop de Ginza in Tokio en Fifth Avenue in New York is gepas seerd als voor naamste winkel straat ter wereld. Juristen over Latijns-Amerika: GENEVE (AP) De onderdrukking van de democratie door militaire regimes in het zuidelijke gedeelte van Latijns Amerika is erop gericht het kapitalisme te handhaven. Dit is gisteren verklaard door de internationale commissie van juristen. De juristen noemden de onderdrukking in dat gebied een nieuw sociaal verschijnsel dat niet verward moet worden met fascisme en zetten uiteen dat de oorsprong van en de motivatie voor die onderdrukking in de meest letterlijke zin van het woord contra-re volutionair zijn. Met die onderdrukking wordt nagestreefd het kapitalistische econo mische systeem in zijn meest pure, bijna 19de-eeuwse vorm te handhaven" waardoor niet alleen de Marxistische gedachten en linkse initiatieven geen enkele kans krijgen, maar alle democrati sche politieke activiteit, progressief, conservatief of socialistisch, onmogelijk wordt gemaakt. Met dit soort onderdrukking beweert men de waarden van de westerse beschaving te beschermen, maar in de praktijk worden die bijna zonder uitzondering geschonden. Na deze verklaring komt een kommentaar van de commissie, dat in december is gepubliceerd in een uitgave van docenten in het recht, rechters en advocaten in de niet-communistische wereld. In het kommentaar wordt met name verwezen naar Paraguay (waar het militaire regime in 1954 aan de macht kwam), Brzilië (1964), Bolivia (1971), Uruguay (1973) Chili (1973)en Argentinië (1976). JERUZALEM, (Rtr/UPI) - President Eph- rayim Katzir van Israël heeft het ontslag van premier Rabins kabinet aanvaard. Hij zal op korte termijn besprekingen voeren over de vorming van een nieuwe regering. De kabinetscrisis was ontstaan door het ontslag van twee ministers van de Nationale Religieuze Partij, omdat die zich vorige week tijdens een motie van wantrouwen tegen het kabinet van stemming hadden onthouden. Deze motie was ingediend omdat Rabin de sabbatwetten had overtreden bij de ontvangst van nieuwe Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen. Rabin hoopt bij nieuwe parlementsverkie zingen in het voorjaar de steun te krijgen die hij nodig heeft om straks de harde onderhandelingen inzake een vredesregeling voor het Midden-Oosten te gaan voeren. In de nu geschapen interim-periode wil hij besprekingen achter de schermen voeren met de op 20 januari in functie tredende Amerikaanse president Jimmy Carter en diens regering. Volgens waarnemers is Ra bin van mening dat hij alleen op Ameri kaanse steun kan rekenen als Israël een groot deel van de in 1967 bezette gebieden teruggeeft. Hij wil Israël in de komende verkiezingscampagne dan ook duidelijk ma ken dat Israël voor de keus staat concessies te doen of een nieuw gewapend conflict te riskeren, waarbij de steun van Washington minder zeker is. Hij kan hierbij rekenen op sterke oppositie vanuit het Likoed-blok, ter wijl in zijn eigen partij minister Peres van defensie hem probeert te verdringen. 99 NEW YORK (UPI) Mevrouw. Julie Eisenho wer—Nixon heeft giste ren verteld dat wijlen Mao Tse-toeng eens te gen haar heeft gezegd dat hij „teleurgesteld" was over de Chinese bezoek van het paar aan jeugd en onzeker over de Chinese volksrepu- het welslagen van zijn bliek. De voorzitter revolutie. overleed in september Mevrouw Eisenhower en van dit jaar op 82-jarige haar man David ont- leeftijd, moetten Mao op 31 de- In een voor-publikatie cember 1975, tijdens het van een fragment uit haar nieuwe boek „Spe cial People" in het ja nuarinummer van „La- dies Home Journal", schreef Julie Eisenhowe r—Nixon: „Hij (Mao) maakte een skeptische en teleurgestelde indruk toen hij het over zijn volk had. Vooral wat be treft de jonge, nog niet beproefde generatie". Hij zei tegen haar, zo schreef zij: „Jonge men sen zijn weekhartig. Zij moeten steeds weer her innerd worden aan de noodzaak van strijd". Volgens mevrouw Eisen hower had Mao de kan sen op blijvend succes van zijn revolutie ge schat op nog geen vijftig procent. „De voorzitter zei tegen ons, er zal strijd geleverd worden in de partij, er zal strijd zijn tussen deklassen, niets is zeker behalve strijd. Het is heel goed mogelijk dat de strijd twee- of driehonderd jaar zal duren". Mevrouw Eisenhower schreef verder dat Mao bang was dat de Ver enigde Staten als gevolg van de oorlog in Viet nam weer isolationis tisch zouden worden. Nieuwe benoemingen Amerika's gekozen president Carter heeft een mede-inwoner van de staat Georgia benoemd tot minister van justitie: Griffin Bell, voormalig rechter (naast Carter). Naast Bell staat Bob Bergland, benoemd tot minister van landbouw, en Juanita Kreps, vice president van Duke University en lid van de New Yorkse effectenbeurs, die is benoemd tot minister van handel. Internationaal tribunaal voor huurlingen GENÈVE (Reuter) De inter nationale commissie van juris ten heeft vandaag in haar blad de instelling van een perma nent internationaal tribunaal voor de berechting van huurlin gen bepleit. De commissie vraagt de Verenigde Naties hiertoe een initiatief te nemen. Aanleiding tot dit voorstel is de berechting van huurlingen in Angola, in juni. Volgens het ver slag van de ICJ-waarnemer bij dat proces, George Lockwood, is het proces in hoofdzaak cor rect verlopen, maar was het be wijsmateriaal tegen de verdach ten niet voldoende. De Angolese rechter legde indertijd vier doodstraffen en negen langduri ge gevangenisstraffen op. Bo vendien was de juridische argu mentatie ongegrond, omdat de Angolese wet het misdrijf „huurling zijn" niet kent. Beschuldigd Marcel Barbeault, een 35-jarige Frans man uit Senlis, ver laat met gebogen hoofd het paleis van justitie in zijn woonplaats nadat hij door een rechter van instructie was ondervraagd over de moord op acht vrouwen in een pe riode van zeven jaar. Ronde tafel niet van koning Arthur WINCHESTER (Reuter-l'PI) - Britse onderzoekers hebben een van Engelands geliefdste legen den doorgeprikt: dat een grote ronde tafel in Winchester ge bruikt is door de legendarische koning Arthur en zijn ridders. De tafel, die een doorsnee heeft van zes meter, blijkt niet ge maakt te zijn voor Arthur en zijn baronnen voor gebruik aan het hof van Camelot, maar voor de veertiende-eeuwse koning Edward III, zo hebben proeven met behulp van moderne tech nieken aangetoond. Wel heeft Edward zich volgens hoofdonderzoeker Martin Dib ble laten inspireren door de Art- hurlegende, toen hij opdracht tot het maken van de tafel gaf. Erfgenamen Pieasso gaan loten NICE (Reuter) De zes erfge namen van Pablo Pieasso, die een jaar lang via hun advocaten met elkaar in de clinch hebben gelegen, laten het lot beslissen over ieders aandeel in de nala tenschap. Dit is vernomen uit juridische kringen in Nice. De 'boedel van de overleden kunstenaar wordt officieus geta xeerd op vijf miljard francs. Behalve uit huizen, grond, in vesteringen enz. bestaat de nala tenschap ook uit een groot aan tal Picasso's die op zich al een waarde van 1200 miljoen Francs vertegenwoordigen. Pieasso overleed in april 73 op 91-jarige leeftijd. Het duurde drie jaar voor de taxateurs klaar waren met een raming van de erfenis. Loterij eist doden in Japan TOKIO (AFP) In Japan zijn gisteren twee mensen overleden en 16 gewond bij pogingen een lot op de kop te tikken van de jaarlijkse loterij in Japan ter gelegenheid van het jaareinde. Een 52-jarige man kwam om toen ongeveer 50.000 mensen trachtten een verkoopkantoor bij een honkbalstadion in Fu- kuoka te bestormen. Pas nadat de menigte verdwenen was ont dekte men het ontzielde lichaam van de man. In Midden-Japan overleed een 75-jarige man aan een hartaan val nadat hij de hele nacht voor een verkoopkantoor had door gebracht. Hij kreeg de aanval juist toen hij het loket bereikt had. In totaal zijn er dit jaar 40 miljoen loten gedrukt. Er zijn 40 eerste prijzen van 100.000 gul den elk. Drs. De Bruyne opvolger van mr. Wagner (Shell) DEN HAAG (ANPI - Itr. G. A. Wagner, president-directeur van de NV Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschap pij zal op 30 juni 1977 zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Per 1 juli 1977 is tot zijn opvolger be noemd drs. D. de Bruyne, aldus een mededeling van de Konin klijke Commissarissen zijn van plan aan de algemene aandeelhou ders vergadering op 12 mei 1977 voor te stellen, de heer Wagner te benoemen tot commissaris. Verder zal worden voorgesteld ir. L. C. van Wachem per 1 juli 1977 tot directeur te benoemen. Het is de bedoeling de heer van Wachem per dezelfde datum te vens te benoemen tot directeur van de Koninklijke—Shell Groep d.w.z. tot lid van het praesidium van de raad van be heer van Shell Petroleum NV en tot managing director van The Shell Petroleum Company Ltd. in onze correspondent Alan Smith) "'l'STAD Op de muur tegenover Per- boza's bureau in het kantoor van het frikaanse dagblad The World hangt 'nj '0 die de geweerschoten van Soweto "jde hele wereld deed weerklinken. Op o staat het slappe en bloedende li- van een zevenjarige zwarte jongen, armen van een oudere neger wiens it van verdriet vertrokken is. De foto door een fotograaf van The World oen vanuit zijn auto, enkele minuten fc eerste schoten in Soweto afgelopen f- De journalisten van The World re let het kind naar een ziekenhuis, waar- tdekten dat de jongen al dood was. it zijn stoel wijst Qoboza op de foto, hem symbolisch voor de harde werke nd van de schietpartij van Soweto. De is ook een bewijs van de macht van rs in een land waarvan de regering ensen zo onwetend mogelijk wil hou- En diezelfde regering wil niets liever ten einde maken aan de macht van de Ze doet dat door zowel blanke als 'e journalisten constant lastig te vallen. >za werd deze week vastgehouden voor rvraging. Soweto werd zo'n dertig journalisten lond gesnoerd door ze gewoonweg te arresteren, zonder ze in staat van beschuldi ging te stellen, en zonder enige vorm van proces. Dat waren echter steeds individuen, de pers als zodanig werd niet aangetast. De arrestatie van Qoboza, en eerder de arresta tie van een andere hoofdredacteur, Donald Woods van de Daily Dispatch, maakt duide lijk dat de Zuidafrikaanse regering zich nu sterk genoeg voelt voor een frontale aanval op de pers. Als enige zwarte hoofdredacteur van de enige krant voor en door negers is Qoboza misschien een voor de hand liggend slach toffer. Maar wellicht is de arrestatie van Qoboza een waarschuwing voor de rest van de pers dat ook hoofdredacteuren zichzelf niet onaantastbaar kunnen wanen. Niet alleen met de traditioneel vooruitstre vende Engelstalige pers ligt de regering overhoop, maar ook met sommige Afrikaan der kranten, die zich meer en meer openstel len voor kritiek op het regime. De aanval op The World is indirect gericht op haar moedermaatschappij, de invloedrij ke Argus-groep, die ook de Star uitgeeft. The World, als enige efficiënte uitlaatklep voor de zwarte mening, is veel strijdvaardi ger dan haar zusterkranten Qoboza noemt de Engelstalige redacteuren „zachtge- kookte eitjes". Toch dankt The World haar bestaan aan blanke bronnen. De Argus-groep, in samenwerking met het Engels-Amerikaanse Oppenheimer-impe- rium hielp de krant van de grond door een aantal zwarte kranten samen te voegen. Onder verschillende blanke hoofdredacteu ren liet The World haar zwarte lezers wat zien van wat er buiten de zwarte woonwij ken gebeurde. Dat al zoveel werd toegestaan is op zich al verbazingwekkend genoeg als men de ont wikkelingen in Zuid-Afrika de laatste dertig jaar in beschouwing neemt. Een vroege, informele overeenkomst met de Gragfische bonden zorgde ervoor dat op de krant nu blank en zwart letterlijk naast elkaar wer ken en voor hetzelfde geld - en en in Zuid- Afrika is dat een zeer hoge uitzondering. Zwarte journalisten werden aangetrokken, en nu zijn 55 van de 75 redactiëleden negers. Echt politiek bewustzijn ontstond plotseling, na de val van Mozambique. Opeens moest de zwarte* pers over wat anders schrijven dan de stamboom van Mohammed Ali. Met Soweto werd de zwarte pers volwassen. Vóór Soweto had The World een oplage van amper 100.000 exemplaren. Binnen een paar weken na de schietpartij was dat gestegen tot 185.000. Dat betekent dat de krant door zo'n miljoen negers gelezen wordt, plus een groeiend aantal blanken die voor het eerst kunnen lezen hoe men in zwart Zuid-Afrika denkt. Intussen kon de zusterkrant, de Star, ge bruik maken van de nieuwsdienst van The World. Zo kreeg de Star berichten uit Sowe to, waar de meeste journalisten van The World wonen, maar waar blanke journalis ten niet mogen komen. De uitgevers van beide kranten vroegen zich af hoe lang de regering deze toestand zou toestaan. The World overleefde het en werd zelfs de op een na grootste krant van Zuid- Afrika. Dit om twee redenen: de krant wist de sterkeArgus-groep achter zich en de redactie wist dat één verkeerde stap, een foutief of ongeverifieerd bericht, haar zou blootstellen aan de volle wraak van het regime. Qoboza, de tweede zwarte hoofdredacteur van de krant, zag dit gevaar in toen hij twee jaar geleden gepromoveerd werd van nieuwsredacteur tot hoofdredacteur: „Ik schrijf het hoofdcommentaar en ik neem de verantwoordelijkheid daarvoor, de verslag gevers gaan de feiten na. De regering zegt dat één persoon gedood werd, wij zeggen zeven, maar dat doen we alleen nadat ie mand van ons naar het lijkenhuis is gegaan en de lichamen geteld heeft". „We hebben duidelijk een dubbele functie zoals de. zaken nu staan: wat er gebeurt zwart op wit krijgen en uitdrukking geven aan de stem van het zwarte volk". De krant gaat over zeer dun ijs. Toen de verslaggevers te weten kwamen hoe de stu-x dentenstakingen naar alle waarschijnlijk heid zouden gaan lopen, achtte de krant het toch beter te wachten tot na de gebeurtenis sen zelf. Had men ook maar iets over de boycot in de krant gezet voor die plaatsvond dan had de regering The World kunnen beschuldigen van aansporing. Toen de sch olieren thuisbleven begon de krant met een inhaalcursus. Elke dag drukte The World de lessen af die de kinderen die dag gemist hadden. Qoboza's commentaren worden steeds door een directeur nagekeken op mogelijke ovér- tredingen van de wet. Buiten Zuid-Afrika klinken de commentaren misschien nog zwak. Maar hier zouden de Natjonalisten de commentaren als die uit een'andere mond kwamen als ultra-liberale cfn3in of bij na- communistische propaganda bestempelen. Het was Qoboza die, in een verklaring aan Kissinger, schreef dat de zwarte bevolking bereid was tot de laatste druppel bloed te vechten voor haar rechtmatig deel. Maar ook zegt Qoboza in zijn commentaren steeds dat vreedzame coëxistentie tussen blank en zwart het uiteindelijke doel moet zijn. Voor Qoboza is zwart racisme net zo erg als blank racisme. The World had al twee dagen voor de onlusten in Soweto gewaarschuwd dat de invoering van Afrikaans als verplichte taal tot een explosie zou leiden. Die explosie dreigde al zes weken. De explosie kwam zoals voorspeld en kon beter en sneller gerapporteerd worden dan de onlusten van Sharpville. Toen pas begon men The World serieus te nemen. Vijf ver slaggevers werden gearresteerd. Samen met blanke leden van de Zuidafri kaanse bond van hoofdredacteuren voerde Qoboza het woord voor zijn verslaggevers. Hij daagde de regering uit te bewijzen dat de krant meer dan de feiten gedrukt had Sindsdien is een van de journalisten al vrijgelaten. Destijds zei Qoboza privé: „We hadden dit wel verwacht. De regering arresteert altijd willekeurige personen in de vakbonden, op de scholen, bij de pers om ze de mond te snoeren en anderen bang te maken". „Mijn taak is veel gemakkelijker, omdat de regering haar ware gezicht niet wil tonen door hoofdredacteuren of uitgevers te arres teren". Qoboza deed die uitspraak nauwelijks een maand geleden. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7