Noord wijk wil nog 2500 huizen bouwen Overeenkomst over exploitatie Noordwijks^ strand nog niet rond I Ij Katwijkse vechtersbazen beboi Gemeente koi middenstand toch tegemoet' BLOEMIG ONTHAAL Opdracht voor nieuw bestemmingsplan „Kern" Gemeente bepaalt zelf nieuwe eigenaar geheimzinnig koepel'' I Residentie-Orkest hoopt op ingrijpen PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER SE ZOETERWOUDE Het stedebouwkundig bureau „Stad en Landschap" heeft opdracht ontvangen voor het ontwerpen van een nieuw bestemmingsplan „De Kern", waarin is opgenomen het braakliggende ge bied tussen Dorpsstraat en Dr. Bouwdijkstraat dat bedoeld is voor winkelvoorzieningen. Op 20 maart 1975 heeft de raad zich in meerderheid (opnieuw) voor deze bestemming uitgesproken. Op verzoek van de raad is een enquête ingesteld waaruit de wens van de bevolking inzake een evt. verruiming van de win kelvoorzieningen moest blijken. Het rapport is in concept gereed en om advies gezonden naar de leden van het overlegorgaan in middenstandszaken waarna de hieruit (inderdaad) te trekken conclusies de raad spoedig zul len bereiken. De alternatieve mogelijkheden, zoals die in een gedegen rapport van de werk groep „Dorpskern" zijn aange geven en door P.Z. zijn ge schetst worden afgedaan met een verwijzing naar het hierbo ven aangegeven raadsbesluit. Inzake de vrees voor ongewen ste detailhandelsvestigingen in het industriegebied „Grote Pol der" wordt medegedeeld dat de herziening van de planbepalin gen deze expliciet uitsluit. Bo vendien is men bezig alle overi ge bestemmingsplannen te her zien die de vestiging van onge wenste detailhandelsbedrijven toelaten. Dit n.a.v. een door G.S. opgelegde verplichting. De zaak van het C. en C. bedrijf „De Bron" contra de gemeente dient deze maand voor het Gerechts hof. Over het afwijzend stand punt van de WD met betrek king tot de op handen zijnde ontwikkeling in de Geerpolder, waar de gemeente Zoetermeer zand wil winnen, wordt gezegd dat de raad reeds in 1968 een beslissing in positieve zin heeft genomen. Het college neemt wel het standpunt in dat binnen het betreffende grondgebied geen aktiviteiten mogen plaats vin den zolang er geen planologi sche regeling tot stand is geko men. Op vragen van de WD wordt medegedeeld dat al het mogelijke wordt gedaan om een tandarts naar Zoeterwoude te „lokken". In het desbetreffende vakblad is enige tijd geleden een oproep geplaatst. Thans vindt overleg met een gegadigde plaats. Voor de verwezenlijking van een mini-woonwagenkamp, bestaande uit hoogstens drie wagens, waren aan de orde: 1. plaats oude Bernardusschool; 2. „punt" bestemmingsplan West einde 2 en 3; en 3. terrein „Goe de Herder". Na een bespreking met een vertegenwoordiger van CRM zijn de mogelijkheden 1 en 2 overgebleven. Van dit ministe rie wordt nog een nader rapport tegemoetgezien. WASSENAARSE RAAD DENKT ANDERS DAN COLLEGE WASSENAAR De Wassenaarse gemeenteraad heeft gis teravond een voorstel van burgemeester en wethouders, om af te zien van de aankoop van de „geheimzinnige koepel" op de buitenplaats „Wiltzanck", verworpen. De koepel is sinds enige jaren eigendom van de Nederlandse Monumentenstichting, die het bouwwerk, met subsidie van rijk en gemeente Wassenaar liet restaureren.Daarna heeft de stichting gezocht naar een huurder voor het pand. Dat lukte niet, volgens de stichting, omdat de huurprijs van 1300,- per maand een ernstige hinderpaal vormde. Intus sen werd de leegstaande koepel mikpunt van vandalisme. Onlangs deelde de stichting aan het gemeentebestuur mede, dat een gegadigde gevonden was, die de koepel voor 125 duizend gulden zou willen kopen. Het stichtingsbestuur vroeg de gemeente toestemming om tot verkoop over te gaan. Burgemeester en wethouders stelden de raad voor af te zien van het voorkeursrecht van de gemeente om tot aankoop over te gaan en in te stemmen met de verkoop van de koepel. Het belangrijkste motief van het college was daarbij, dat geregelde bewoning van de koepel de enige manier is om het bouwwerk voor vernieling door vandalen te behoeden. De gemeenteraad bleek echter niet enthousiast te zijn over het voorstel van het college. Ver schillende sprekers wisten te vertellen, dat zich al eerder Wassenaarse gegadigden voor de huur of de aankoop van de koepel hebben aangemeld. Zij stelden het college voor, zelf de koepel aan te kopen, waarna deze doorverkocht zou kunnen worden aan een Wassenaarse gegadigde. Het resultaat van de vrij langdurige discussie over dit punt was, dat het voorstel van het college met 15 tegen 3 stemmen werd verworpen. Vóór stemden alleen de 3 wethouders. De consequentie hiervan is dat het gemeentebestuur zich met de stichting in verbinding zal stellen om te bereiken, dat de koepel verkocht dan wel ver huurd zal worden aan een Was senaarse Water De raad had geen bezwaar te gen een verhoging van de water- tarieven met 14 cent per m3 met ingang van 1 januari a.s. Aan vankelijk hadden burgemeester en wethouders de bedoeling de tarieven op 1 januari met 12 cent en per 1 juli nogmaals met 12 cent per m3 te verhogen, maar daartegen had het minis terie van Economische Zaken bezwaren. De tariefsverhoging zal in 1977 241.500,- extra op brengen waardoor het geraam de tekort van het waterbedrijf van ruim 300 duizend tot een kleine 60 duizend gulden kan worden teruggebracht De raad discussieerde geruime tijd over de bestemming van de Hoge Klei. In een vorige verga dering was een motie, waarin aangedrongen werd op een spoedige aanwijzing van het ter rein Hoge Klei als gebied met een agrarische bestemming, met een kleine meerderheid aan vaard. Bij een tweede motie staakten de stemmen. In deze motie werd gevraagd bij de op de Hoge Klei gevestigde agrari sche bedrijven een onderzoek te laten instellen naar de wensen ten aanzien van uitbreiding en bebouwing. De CDA-er R. M. J. Breukers, één van de indieners van de motie, verklaarde de mo tie te zullen intrekken als het college de toezegging zou doen, dat een dergelijk onderzoek zou worden ingesteld. Die toezeg ging deed wethouder Mr. G. C. van Dijk namens het college. Vanuit de raad werd druk op het college uitgeoefend om de herziening van de bestemming van het bewuste gebied met spoed aan de orde te stellen, omdat de agrariërs, die daar gevestigd zijn, al zo lang in on zekerheid verkeren. Wethouder Van Dijk wees er op, dat et een bepaald werkschema is opge steld wat de herziening van be stemmingsplannen betreft Er kan bekeken worden of aan de Hoge Klei een wat hogere prio riteit kan worden toegekend, maar dan moeten toch eerst de bestemmingsplannen Villawij ken, Spinbaan en Centrum wor den afgehandeld. De raad stem de daarmee in. NOORDWIJK In de gemeente Noordwijk zullen tot het jaar 1990 nog ongeveer 2500 woningen worden gebouwd. Die hoeveelheid denkt het college van burgemeester en wethouders nodig te hebben voor de aanwas van de Noordwijkse bevolking. Wethouder Van Duyn meent dat voor deze hoeveelheid wonin gen 65 tot 70 hectare grond nodig is. Ruim 60 hectare denkt de wethouder te gebruiken in Vinkenveld. In hoeverre de provinciale overheid andere plannen heeft ten aanzien van Vinkenveld is volgens de wethouder nog niet duidelijk. In januari van het komend jaar hebben b en w een gesprek met gedeputeerde ir. Buijsert over de bouwplannen van de gemeente. In de nota alternatieven en varianten is voor Noordwijk een ontwikkelingszone aangegeven, waarin zowel een deel van het Vinkenveld als het gebied ten zuiden van Offem is opgenomen. CDA-fractieleider Alkemade drong tijdens de begrotingsdebatten van de gemeente Noordwijk aan op een zo zorgvuldig mogelijk omgaan met de open landschappelijke ruimten in de gemeente. De CDA'er drong ook aan op een grotere bebouwingsdichtheid in nieuwe woonwijken. De aanleg van riolering in het Langeveld zal nog wel even duren. Met pijn en moeite hebben b en w van het Hoogheemraadschap van Rijnland gedaan gekregen dat geloost mag worden op de Noordwijkse zuiveringsinstallatie. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft daaraan als voorwaar de verbonden dat psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria" in het rioleringsstelsel wordt opgenomen. Lozen op de zuiveringsinstalla tie van Noordwijkerhout kost teveel tijd en dan komt de rijkssubsi die in gevaar. Het college van burgemeester en wethouders heeft reeds uitstel gekregen en verwacht dat het rijk de termijn waarbin nen met de rioleringswerkzaamheden moet worden begonnen, opnieuw zal willen verlengen. Er zal niet eerder dan omstreeks september van het volgend jaar gestart kunnen worden met de rioleringswerkzaamheden. NOORDWIJK - De overeenkomst tussen de gemeente en de Maat schappij Zeebad over de exploitatie van het strand is nog niet in kan nen en kruiken. Dit blijkt uit een voorstel aan de raad om tegemoet te komen aan enkele pun ten, waaraan Zeebad meent geen medewerking te kunnen verlenen. In de november-vergadering had de raad een aantal verlan gens naar voren gebracht als condities voor het afsluiten van een contract met Zeead aan gaande de strandexploitatie. Daarna was er een gesprek ge weest met de aandeelhouders en commissarissen van Zeebad Noordwijk N.V., waarbij de maatschappij zich bereid toonde aan de meeste verlangens van de raad tegemoet te komen. Aan enkele punten meende Zeebad echter geen medewerking te kunnen verlenen. De voornaam- ste waren de verplaatsing van een der verkoopgelegenheden (units) naar de Zuid. de opschui ving van een andere unit in zuidelijke richting en de vraag of Zeebad zelf de units zou gaan exploiteren of dat openbare ver pachting zou plaatsvinden. Ver der waren er nog wat menings verschillen over de verbreding van een vrij strandgedeelte voor de strandafgang bij het Palace Hotel en de versmalling van het exploitatiegebied voor Huis ter Duin. Voor deze beide punten lijkt wel een aanvaardbare op lossing te vinden. De problemen liggen in feite bij de exploitatie van het strand. Aan beide zijden ontbreekt nog een duidelijk inzicht hoe deze exploitatie in de geplande nieu we opzet zal gaan functioneren en wat daarvan de financiële uitkomsten zullen zijn. De rege ling geldt voor tien jaar en ook daardoor zijn de consequenties niet direct te overzien. In hun voorstel komen B. en W. met het instellen van een proefperiode van drie jaar ten aanzien de punten, waarover men] mening verschilt. Zeebad zich hiermede reeds accj verklaard. De ontworpen i we regeling zal met ingang 1 mei 1977 volledig gaan ken. maar voor het seizoen| zal men dan in onderling leg nog eens nagaan of teni zien van de indeling van strand en de situering vaL- negen exploitatiegebieden K- anderingen nodig of geill zijn. I DEN HAAG/KATWIJK De Haagse politierechter heeft een 21- jarige grondwerker uit Katwijk tot 300 gulden en zijn 24—jarige vriend tot 250 gulden boete veroor deeld wegens vernielingen en mis handeling. Bovendien werden bei de „heren" tot een week voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar veroor deeld. De twee Katwijkers hadden 23 mei in jeugd centrum „Mallegat" voor de zoveelste maal een groot aantal vernielingen gepleegd. Dit maal lag het echter in de bedoeling het hele gebouw kort en klein te slaan. Bovendien wensten de vechtersbazen zich niet te beper ken tot het onroerend goed en mishandelden een meisje en bedreigden een bestuiy van het jeugdgebouw. daarin dapper K staan door nog een kornuit, die inmi doorverwezen is nnm het gevang. Hoev twee Katwijkers ten overstaan van de ter middels rijk vloeiende tranen blijk i van hun spijt, meende zowel de offici de rechter dat de Katwijkse jeugd do optreden danig in diskrediet warei bracht. De bezoekers van hef Noordwijkse BolJenbad wachtte gisteren een bloemig onthaal. In de hal van het zwembad hadden een aantal bad- bezoekers onder leiding van de bekende Noord- wijker Ome Dirk van Rijn een expos itie-tje van bloeiende narcissen en hyachinten ingericht (foto boven). In Hillegom gaat over morgen de jaarlijkse „Kerstflora" van start. Naast de overbekende bolgewassen zijn ook tal van sierheesters uit Bos koop in het Bollencen- trum te bewonderen. De tentoonstelling is don derdag van 12.00 tot 17.00 uur geopend, vrij dag van 9.30 tot 17.00 uur en tweede kerstdag van 12.00 tot eveneens 17.00 uur. Sandra Nieu- wenhuizen was één van de talloze mensen die gisteren al druk bezig waren de zaken in het Bollencentrum voor te bereiden (foto onder). LEEFBAAR HOUDEN „OUDE DORP" LEIDERDORP De commissie Ruimtelijke ofi" tring en Openbare Werken van Leiderdorp behant de gisteravond onder voorzitterschap van mevr.n Tichler-Moerman die de wegens ziekte verhind£ zijnde wethouder Drenth verving, een door de n denstandsvereniging Leiderdorp ingediend bezwï schrift tegen het ontwerp-bestemmingsplan „Or Rijn". Dit ontwerpplan heeft vanaf 22 oktober 1^ gedurende één maand ter inzage gelegen. De middi standers willen bij de plannen om het „Oude DoÉ leefbaar te houden zoveel mogelijk armslag hebbf Zij zijn er daarom tegen dat op het bestemmingspt bepaalde verboden rusten, zoals het verbod om cfe gezinshuizen als winkel of toonzaal te gebruiken,!' uitoefening van de detailhandel in als verzorgefs en horecabedrijven bestemde panden aan band" wordt gelegd en het verbod om onbebouwde gronq- te bebouwen. gebied tussen de verlerf' Mauritssingel, de Mauritssin|1 de Tuinstraat, de Doeswerfi de Does een agrarische bestf1 ming blijft behouden. Dit zalf gebruikers van de gronden f" pak van het hart zijn, omdaL voorheen plannen bestonden de gronden te bebouwen. De commissie was het ook e met de plannen voor de b< van 14 stuks experimentele miekoopwoningen in het uith, dingsplan Voorhof-Noord. r plan is ontwikkeld door plaatselijke architect Fraz, Het raadscommissielid Stuyvenberg (WD) hield warm pleidooi voor de inspr t van de toekomstige bewon^ Het KVP-raadslid J. Tieken De commissie was het er mee eens, dat een zekere vrijheid in de ontwikkelingsmogelijkheden gewenst is. Hoewel men b. en w. adviseerde het bezwaar schrift formeel ongegrond te verklaren, werd besloten an de bezwaren van de middenstan ders tegemoet te komen door het opnemen van een wijzigings bevoegdheid in het bestem mingsplan, waardoor in voorko mende gevallen aansommige panden een economische be stemming gegeven kan worden. Met het ontwerp-bestemmings plan „Oranjewijk" dat vanaf 17 december voor een ieder ter in zage ligt had de commissie geen moeite. Behoudens de verlengde Mauritssingel zijn geen belang- rijke wijzigingen voorzien in de verheugd, dat het plan w<j] bestaande wegen en de parkeer- uitgevoerd als een leerlingen voorzieningen. Het bestem mingsplan is er onder andere op gericht om een geleidelijke re constructie van de 'bebouwing mogelijk te maken. B en W van Leiderdorp zijn er voor, dat in een bestaande woonwijk, on geacht of deze oud of nieuw is, rekening wordt gehouden met wensen van bewoners ten aan zien van het vergroten van de woningen en verandering van de woonomgeving. Met dit laat- ste denkt men aan het creëren Aanvankelijk zouden op van woonerven, speelplaatsjes plek premiehuurworungen v e.d. Het plan voorziet ook in de den gebouwd. Maar de aan\ ontwikkeling van een recreatie- J*"J" gebied ter weerszijden van de Does. Uit het ontwerp-bestem mingsplan blijkt ook, dat het ject van de Stichting Vakoj r ding Bouwbedrijf. Volgens garandeerde dit een goede k üteit van de woningen dank het toezicht tijdens de bouw. Als de gemeenteraad in zijn gadering van morgen 22 dec ber er mede akkoord gaat, tandarts Smaal in Voorhof praktijkruimte bouwen, praktijk zal dan worden gei tigd aan de kruising van V< hoflaan/Persant Snoept kelijke gegadigde het Algem Burgerlijk Pensioenfonds hi laten weten hiervoor geen langstelling meer te hebben. DEN HAAG Het Residentie- Orkest hoopt, dat minister Van Doorn zal ingrijpen in het be sluit van het Rotterdamse ge meentebestuur om het Rotter dams Philharmonisch Orkest vijf procent meer salaris te ge ven. Als dat niet gebeurt, zal het Residentie-Orkest naar ver wachting van directie-secreta ris P. Schilham zeker bij het Haagse gemeentebestuur om een zelfde salarisverhoging aankloppen. Het Concertgebou workest heeft inmiddels in een telegram minstens tien procent meer salaris geëist. Het Residentie-Orkest deelt de mening van het Concertgebou workest in het telegram aan de minister: „De tweede salarisver hoging van Rotterdam betekent minachting voor uw pas ver schenen Nota Orkestenbestel." Juist vanwege die nota hoopt verwacht men bij het Haa orkest een ingrijpen van de nister, want „zo is het krankzinnige situatie", aldus heer Schilham. Binnenkort komt het besti van het Residentie-Orkest I een om een definitief standpi te bepalen in de „salarissen» log". Vrijwel zeker zal n herinneren aan de - overig* omstreden - uitspraak van I Haagse gemeentebestuur, Den Haag niet achter zal blijv bij Rotterdam. Bij de gemeer raad ligt nog een voorstel het R.O. per 1 januari tien p cent meer salaris te geven. „N meer geld vragen is heel ver lend, maar het is een absoli noodzaak voor het orkest f niet achter te blijven", alt heer Schilham.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4