Ernstige problemen rond VAD voor u Kleine kans compromis huurkwestie Europees visserij gesprek voorlopig mislukt Sterke toename kolengebruik LUBBERS TEGEN BEHEER 3.5miljoen voor sanering Leiden eflectoren tlimlicht ii toekomst erplicht )cord 31 Zware strijd in Libanon (Bowurnt Dinsdag 21 december 1976, 67e jaargang no. 20613 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. tenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. King Kong Fragmenten uit King Kong in Simonscoop op Ned. I om 19.55 uur. Om 20.20 uur Pepper en om 21.50 uur Het zal je kind maar wezen (kerstspel). Ned. II om 21.25 uur Gebr. Hammond. Televizier rappor teert om 22.15 uur vanuit Tur kije. Weinig verandering. Veel bewolking met van tijd tot tijd regen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximum temp. van 2 gr. in het noorden tot omstreeks 5 gr. in het zuid en. Woensd: zon: 8.46—16.31, maan 09.26-18.42 Hoogw. Scheveningen: 3.40-15.56, laagw. 11.42—24.00. (Van een onzer verslaggevers) 1 HAAG Alle fietsen moeten in de omst worden voorzien van een afzon- ijke rode reflector achterop en gele of nje reflectoren in de trappers. De da- waarop deze maatregel van kracht Mt moet nog worden vastgesteld, tdt tan heeft minister Westerterp van Verkeer 0 Vaterstaat gisteren meegedeeld bij de Drawing van de Utrechtse Baan, een 3,5 <en neter lange verkeersweg die rijksweg 9n -anuit Voorburg rechtstreeks met het d rum van Den Haag verbindt. De be- mpÉdsman ontving gisteren bovendien i iftelijke vragen van het KVP-Tweede en lerlid Cornelissen, waarin wordt aan- alifongen op een betere bebakening van erlichte fietspaden buiten de bebouwde bijvoorbeeld door bermreflectoren en rö E*" de opening van de Utrechtse Baan iigde minister Westerterp verder aan, in een komende wijziging van het lement Verkeersregels en Verkeerste- onder meer zal worden bepaald, dat >'s voortaan dimlicht in plaats van stad- t( it moeten gaan voeren. ka benadrukte, dat het niet aan onwil van te wijten is dat Den Haag nog- afgerond randwegen stelsel heeft zoals en Rotterdam. „Een complex factoren verhindert, dat bijvoorbeeld Tijkswegen 14 en 19 tot stand komen", lis de minister. (Zie verder pagina 3). j dster Westerterp en de Voorburgse burge- ^"Jster mevrouw Den Haan waren gisteren gersten, die officieel gebruik maakten van s^jutreghtse Baan. Hun antieke Rolls Royce 'rtjd gevolgd door een lange stoet van geno- djïen in oude A-Fords en bussen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Nog steeds is over de huurverhoging van volgend jaar geen compromis bereikt. Het C.D.A. blijft zich verzetten tegen het plan van staatssecretaris Van Dam om de jaarlijkse huurverhoging volgend jaar niet op 8 maar op 7 procent te stellen. Wel hebben de christen-demo craten een beetje water bij de wijn gedaan en een wijziging, op het wetsvoorstel ingediend om de huurverhoging te hand haven op 8 procent, maar voor de woningen van de laatste vijf jaren een verhoging van 7 pfocent toe te passen. Het kabinet heeft dit compromis voorstel van de hand gewezen. Morgen zal de strijd om de huurverhoging uiteindelijk in de Tweede Kamer worden uit gevochten. Tijdens de debatten gisteren werd duidelijk dat de meer derheid van de Kamer zich achter de staatssecretaris op stelt Vandaag zou Van Dam antwoorden en het zal van zijn opstelling afhangen, of er een botsing met het CDA in het verschiet ligt De christen-de mocraten willen overigens geen politieke moeilijkheden rond de huren. Scholten (CDA), een van de indieners van het compromisvoorstel, zei gisteren al: „omdat we waardering hebben voor de staatssecretaris willen we hem wat tegemoetkomen". De socialist Kombrink lag site- ren goed overhoop met Schol ten. „Wij hebben geen behoef te om nodeloze politieke con flicten te scheppen: een verho ging van 7% is gezien de dalen de bouwkosten volkomen ver antwoord". Onbegrijpelijk vond hij het, dat het CDA zo onwrikbaar aan 8blijft vast houden. „Dat druist in tegen het financieel-economische be leid van de regering, opgericht op inflatiebestrijding". Hongerstaking Zuidmolukkers in Den Haag DEN HAAG (ANP) - Gehuld in de vlag van de Zuid-Moluk- ken zijn gisteren vier sympathi santen van de Vrije Zuidmoluk- se Jongeren op het Plein in Den Haag in hongerstaking gegaan. De hongerstakers willen met deze actie de zaak van de Zuid molukkers opnieuw in de be langstelling brengen. Zij vinden het onvoorstelbaar dat de mislukte aanhouding van de Blaricummer Pieter Menten een kamerdebat kon opleveren. terwijl na de treinkaping in Wij ster en de gijzeling in de Indo nesische ambassade in Amster dam van een kamerdebat geen sprake is geweest. De actie van de vier jongens, die uit verschillende streken van het land komen is tevens be doeld als een demonstratie van solidariteit met „hun broeders" die zijn opgesloten na de ge beurtenissen in Amsterdam en Wijster. De vier hongerstakers hopen hun actie tot en met kerstmis vol te houden. Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Binnen het kabinet zijn opnieuw gro te moeilijkheden ontstaan rond het wetsontwerp over de Vermogens Aan- wasdeling (VAD). Volgens welingelichte kringen in Den Haag verschilt KVP- minister Lubbers van Eco nomische Zaken diep gaand van mening met de progressieve ministers over twee hoofdelementen van het ontwerp, dat be gin deze zomer bij de Tweede Kamer is inge diend. Tijdens het kabi netsberaad van afgelopen vrijdag zijn de tegenstel lingen hoog opgelopen. Minister Lubbers, die destijds tot verbazing van politiek Den Haag weigerde zijn handtekening onder het wetsontwerp te zetten, verzet zich tegen de wijze waarop het beheer en de verdeling van de VAD-gelden zijn geregeld. Hij opperde zijn bezwaren op nieuw, toen het kabinet vorige week vrijdag begon met het op stellen van de Memorie van Ant woord op het wetsontwerp; dat is het antwoord van de regering op de vragen van de kamerfracties. Lubbers staat een gedecentrali seerde beheersvorm van de VAD- gelden voor en wenst dat bij de verdeling meer recht wordt ge daan aan de individuele werkne mer. Zijn kritiek ligt geheel in de lijn met wat hierover in het ver kiezingsprogram van het CDA is opgenomen. Volgens het huidige wetsontwerp komt het beheer van het VAD- fonds in handen van de vakcen trales. Voorts wordt er onder scheid gemaakt tussen een collec tief gedeelte en een individueel Lubbers gedeelte. Driekwart van de gel den blijft onder collectief beheer, op het overige kwart kunnen indi viduele werknemers onder be paalde voorwaarden aanspraken doen gelden. Lubbers is het met deze „collecti- vistische" opzet niet eens. Vol gens hem zouden er VAD-fond- sen moeten komen, gekoppeld aan de onderneming of aan de bedrijfstak en zouden ook de werkgevers bij het beheer dienen te worden betrokken. Verder wil hij dat een aanzienlijk groter gedeelte van de VAD-gel den ten nutte komt aan de indivi duele bezitsvorming van de werk nemers. DEN HAAG (ANP) Gemeten naar de invoer neemt het stoken van steenkolen in ons land toe. In de eerste negen maanden van dit jaar is aan ketelkolen 3,43 miljoen ton kolen ingevoerd tegen 2,97 miljoen ton in dezelfde periode van het vorige jaar. Niet alleen schakelen elektrische centrales over op steenkool wegens de lagere kosten, ook kleinere verbruikers, zoals tuinders en steenfabrieken, wenden zich van gas of olie af. Zij vinden steenkool niet alleen financieel aantrekkelijker, maar ook menen zij bij steenkool zekerder zijn van de aanvoer dan bij olie. De Provinciale Noordbrabantse Eelektriciteits Maatschappij stookt al weer geruime tijd kolen, omdat die goedkoper zijn. De centrale te Nijmegen heeft op kleine schaal kolen gestookt en wil dit nu gaan uitbreiden. Onderhandelingen over grotere aankopen van kolen zijn gaande. Den Haag krijgt zoals bekend van 1 januari af geen aardgas m van de Gasunie, maar het energiebedrijf van deze stad heeft zijn keus laten vallen op olie als vervanger van het gas. Het wil de Haagse bevolking de overlast van kolen niet aandoen en de vergroting van de luchtvervuiling zoveel mogelijk beperken. Vol gens de Gasunie zal er spoedig ook geen gas meer geleverd worden voor de elektriciteitsvoorziening van Leiden en Dordrecht Bij elkaar (Den Haag, Dordrecht en Leiden) betekent dit een aardgas besparing van ongeveer 250 miljoen kubieke meter per jaar. Vorstelijke kerstviering Geheel volgens de traditie heeft de koninklijke familie gisteren in paleis Huis ten Bosch samen met het personeel en de gezinsleden het kerstfeest gevierd. Prins Berhard riep op tot verdraagzaamheid terwijl koningin Juliana het kerstevangelie voorlas. Na zang van het katholiek reclasseringskoor „Ut Captivi Gaudeant" en muziek van de Koninklijke Militaire Kapel volgde de traditionele traktatie van chocolademelk en kerstbrood. Daarbij kwam prins Willen-Alexander soms handen te kort. n Record TaallitteA worden wereldrecords ge en gebroken in de vreemd- 1en. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl vliegers aan één lijntje. ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres: woonplaats: zaken van de EEG zijn de afgelopen nacht beurt compenserende hoeveelheden vis op tegen twee uur zonder overeenstemming te te eisen voor 1977 als de Britten en de Ieren bereiken over een gemeenschappelijk visse- voor zichzelf verlangen, rijbeleid binnen de 200-mijlszone van de Omdat in die situatie totaal geen oplossing Europese Gemeenschap uit elkaar gegaan. zicht was en de stemming steeds vijandi- Groot-Brittannië en Ierland weigerden na- 8er besloot de scheidende minister van melijk af te zien van een eis voor een de ministerraad mr. Van der Stoel met exclusieve 50-mijlszone voor hun eigen vis- instemming van zijn collega's gewoon de sers. In een geïrriteerde stemming besloten hl°h eeiI1 maand stil te zetten en te pogen de negen ministers daarop na beraad de °m m die tussentijd alsnog een oplossing te visserijproblemen de volgende maand op- vinden voor ten eerste een gemeenschappe- nieuw aan te pakken. Met nhme de Duitse hjk conserveringsbeleid om de visstand in delegatie toonde grote wrevel over de voor- de EEG-zee die na verruiming van de EEG- keurspositie die de Britten en de Ieren voor viswateren per 1 januari ontstaat op peil te zichzelf opeisten. Aan het einde van de houden, en ten tweede voor het vraagstuk van de quota. Dat zijn de hoeveelheden vis die elk land zal krijgen toebedeeld. De afspraak geldt nu dat in januari a.s. door elk lid-staat niet meer mag worden gevist dan in januari van "het jaar 1976 en dat de gevangen hoeveelheid vis later zal worden afgetrokken van de jaarhoeveelheid die elk EEG-land zal krijgen toebedeeld in de nieu we interim-regeling die nog voor 1977 zat moeten worden uitgewerkt Maar voor het zover is zal de gemeenschap eerst met IJs land onderhandelingen moeten voeren over de vis die de EEG-landen in de IJslandse "wateren zal mogen vissen. Pas daarna zullen hoeveelheden voor de lidstaten in de eigen EEG-wateren kunnen worden vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Lei den krijgt van de rijksoverheid een bedrag van bijna 3.5 mil joen gulden voor stadsvernieu wing. Staatssecretaris J. Schea- fer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft hiertoe gisteren besloten. Het bedrag is door hem toegekend voor de uitvoering van het sa neringsplan Stad Leiden en heeft betrekking op acht gebie den in de bebouwde kom. De Grofsmederij en omge ving. Het gebied tussen Haven kade en Zuidsingel wordt na krotopruiming benut voor wo ningbouw, ambachtelijke bedrij ven en verbetering stratennet.. Het oostelijk deel van het ter rein wordt herschapen in een wijkpark. Clos en Leembruggen. Na sloop van alle bedrijfsopstallen worden 35 woningen aan de Ververstraat gebouwd, een on derdeel vn de rehabilitatie van de buurt tussen Herensingel en de Haven. Bij de Stadshulpwerf wordt een plantsoen aangelegd. Lange Gracht en omgeving. Krotopruiming en woningbouw. Julianastraat eiT omgeving. Krotopruiming en bouw an 17 woningen, parkeerterrein en profielverbetering. 9 Ergon Electric. Verbouwing van fabrieksgebouw tot huisves ting van kunstenaars uit het voormalige Caeciliagasthuis. Remonstrantse Kerk. Restau ratie van twee monumenten aan Hooglandse Kerkgracht en bouw 18 appartementen na af braak van de kerk. Amsterdamse Huidenclub. Aanleg speelplaats op plaats van pakhuis (reeds gereali seerd). Zaalberg. Bouw van 16 pre miewoningen op voormalig fa brieksterrein. BEIROET (AP) Vanmorgen zijn in de vluchtelingenkampen langs de zuidelijke flanken van Beiroet hevige gevechten uitge broken. Volgens de eerste be richten zijn daarbij tientallen slachtoffers gevallen. De politie heeft meegedeeld dat versterkingen, bestaande uit Sy rische soldaten en tanks van het vredesleger van de Arabische liga, de tonelen waar de ge vechtshandelingen zich afspelen hebben omsingeld en alleen zie kenwagens doorlaten. Uit de eerste berichten blijkt dat de gevechten zich afspelen tussen guerrillastrijders van het „afwijzingsfront" en de pro-Sy- rische Saikabeweging. UTRECHT (ANP) Voor een bedrag van rond 200 miljoen hebben de Spoorwegen bij de Dnitse wagonfabriek Talbot in Aken 60 treinstellen van het type sprinter besteld. Talbot is hoofdaannemer voor het me chanisch gedeelte, voor het electro technisch gedeelte is dat Holec in Hengele. In tegenstelling tot de protoserie van 15 sprinters - een zeer snel optrekkend treintype dat in eer ste instantie bedoeld is voor de korteafstanden - is de vervolgse- rie voorzien van we's, terwijl men ook via een „moni" van het ene naar het andere rijtuig kan lopen. Voor de Nederlandse in dustrie bedraagt het aandeel in de order circa 50 min.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1