Zwartkruis voelt iet als zijn plicht opnieuw te helpen Ruim 8,5 miljoen uit lotto en toto naar voetbalwereld \MMER JANSEN MAAKT PNIEUW GEEN FOUT Basketballers naar Israël PNIEUW INTERIM-BONDSCOACH ORANJE Cuba en Porto Rico gedeeld eerste El Salvador ronde verder in WK-strijd SOS kandidaat voor wielerstrijd '77 ;r slechts ïlubs in FA-Cup jDAG 21 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ST Jan Zwartkruis keert •lijk terug op het KNVB- tcentrum in Zeist. Koorts ig overleg tussen KNVB- uurslid Gerrit Brokx en ven Lent, staatssecretaris defensie, heeft er gister- lag toe geleid, dat de mili- autoriteiten Zwartkruis rmaal toestenuning heb- gegeven om zich tijdelijk e zetten voor de belangen het Nederlands elftal. ein Zwartkruis, als sportinstruc- 'erbonden aan de luchtmacht, zal nd maart het bevel over Oranje n. In die periode speelt het Neder- elftal op 9 februari een vriend- pelijke interland tegen Engeland maart de belangrijke kwalifi- vedstrijd voor het wereldkam- schap voetbal tegen België, maart legt Jan Zwartkruis ander- zijn functie als bondscoach ad n neer. „Een vast dienstverband e KNVB ambieer ik nog altijd verkondige Zwartkruis gister- „De voetbalbond heeft mij ver- el, dat de komende maanden hard kt zal worden aan de benoeming :en full-time bondscoach. Ik mag annemen, dat de zaken eind definitief geregeld zijn en dat werk voor Oranje er dan echt op "housiasme euwe benoeming van Jan Zwart- is op het KNVB-sport cent rum in met veel enthousiasme ontvan- Assistent-bondscoach Arie de „Gistermiddag toen Siem 'er, Ger Blok en ik in de zaal aan rainen waren, stond Zwartkruis >r onze neus. Hij stelde zich voor als de nieuwe tijdelijke ;el, dat een nieuwe verbintenis Zwartkruis geen haalbare kaart ijn vanwege zijn drukke werk- leden bij de luchtmacht, roet verbloemde niet blij te zijn e wens van de Oranje-spelers, het ïalen van oud-bondscoach George el, niet gehonoreerd is. De Vroet: an wat dat betreft alleen maar ns mezelf spreken en niet namens collega's, maar ik ben inderdaad lij dat Knobel niet terugkeert. Ik en oud zeer ophalen, maar Knobel oor mij onacceptabel geweest zijn.' tkruis is dat niet. Niet alleen naar elers toe, maar ook naar de kant ijn assistenten is Zwartkruis een ider aimabel mens. Wij hebben s zijn vorige interimperiode ui- >lezierig samengewerkt". Deze handdruk van de Noordierse bondscoach Danny Blanchflower leek enige tijd geleden ook het afscheid van Jan Zwartkruis als bondscoach ad interim te symboliseren. Maar inmiddels heeft de luchtmachtkapitein-weer de teugels in handen. ;n visje opnieuw aantrekken van Jan tkruis is gebeurd na tussenkomst iet ministerie van defensie, dat de KNVB te hulp is geroepen. Zwartkruis: „Na de wedstrijden tegen IJsland en Noord-Ierland heb ik be wust afstand genomen van het Neder lands elftal. Toen bleek dat de voetbal bond grote problemen kende met het benoemen van een tijdelijke opvolger, heb ik beslist geen visje uitgeworpen naar de KNVB. Het initiatief is hele maal van de andere kant genomen. Via het ministère van defensie ben ik bena derd. Toen bleek dat mijn superieuren geen bezwaren hadden heb ik onder de druk van de omstandigheden mijn ja woord gegeven. Ik voel het nu eenmaal als mijn plicht om te helpen nu de voetbalbond opnieuw in de problemen zit". De zaterdag eersteklasser Spakenburg, waarbij Zwartkruis als oefenmeester onder contract staat, is overigens aller- Johan Cruyff verleende zijn goedkeuring aan de benoe ming van Zwartkruis tot minst gelukkig met diens benoeming tot bondscoach. Spakenbug-secretaris Nel gistermiddag: „Voor mij is het een nieuwtje dat Zwartkruis opnieuw be noemd is. Wij zijn daar helemaal niet in gekend. Netjes vind ik dat niet, want het zou helemaal zo vreemd niet zijn indien overleg met ons bestuur ge pleegd zou zijn. Voor ons als club is het echter niet zo'n ramp, want wij hadden Zwartkruis toch al min of meer afgescheven. Hij heeft zich al ruim een maand niet in Spakenburg vertoond. Omdat hij last heeft gehad van zijn dikke darm heeft één van zijn assisten ten het direct bij onze club overgeno men. Wij komen dan ook niet in moei lijkheden, nu Zwartkruis weer benoemd is, maar we zijn wel teleurgesteld in het gegeven dat wij overal buiten zijn ge houden". Jan Zwartkruis zelf ontkent overigens dat zijn periode bij Spakenburg voorbij is. „Een en ander wordt verkeerd geïn terpreteerd", aldus Zwartkruis. „Spakenburg zal inderdaad de komen de maanden op het tweede plan komen, want het werk bij Oranje is uiterst arbeidsintensief. Vooral de contacten met de clubs en de pers vragen de volledige concentratie. Daarom laat ik Spakenburg tot eind maart los. Eén van mijn assistenten zal het werk daar doen". Het aantrekken van Jan Zwartkruis heeft de volledige instemming van de Oranje-selectie, die zich de afgelopen weken duidelijk heeft uitgesproken voor hetzij Knobel, hetzij Zwartkruis. Deze laatste heeft inmiddels contact gehad met Johan Cruyff en heeft uit het gesprek gedestilleerd, dat de Oran je-spelers volledig achter zijn benoe ming staan. handig De benoeming van Jan Zwartkruis mag als een uiterst handige zet van het sectiebestuur betaald voetbal gezien worden. De Hogewoning-combo dreig de immers in ernstige moeilijkheden te komen toen afgelopen zaterdag bij de bondsvergadering in Utrecht ander maal bleek, dat een herbenoeming van Knobel op onoverkomenlijke weerstan den zou stuiten, vooral vanuit de ama- teurhoek. Het sectiebestuur leek toen nog maar één keus te hebben, namelijk om Volen- dam-manager Joop Brand aan te trek ken. Tegen de wens in echter van de Oranje-spelers, die het een te groot bezwaar achtten, dat Brand vrijwel geen enkele internationale ervaring heeft. Door echter andermaal met suc ces beslag te leggen op de dienst en van Jan Zwartkruis heeft ,mr. Jacques" zowel de kool als de geit gespaard. En de achterban binnen de voetbalbond en de spelers kunnen vrede hebben met de benoeming van Zwartkruis. ROB HARTOG DEN HAAG Ruim 38 miljoen gulden, waarvan medio januari vijftig procent op de toe te wijzen bedragen zal worden uitbetaald in verband met de liquiditeitspositie van de organisaties, is de uitkomst van het eerste deel van het bestedings plan 1977 uit de lotto- en totogelden, dat ten goede komt aan de sport en lichamelijke opvoe ding. Tegenover de 38.440.327 gulden voor de sport staat een bedrag van 23.625.000 gulden voor de sector cultuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid. Er blijft voor het tweede deel van de bestedingsplannen van 1977 een geraamd bedrag van ruim dertig miljoen gulden in reserve. Het bestuur van de Stichting de Nationale Sportto- talisator is met gebruik making gekomen tot een keuze van de doeleinden, waarvoor een uitkering uit de lotto/toto-gelden ten behoeve van de sport en lichamelijke opvoeding kan worden verstrekt. Voor de recreatiesport is dat een bedrag van drie miljoen gulden, t.w. een miljoen voor de landelijke promotie en twee miljoen voor de recreatiesport is dat een bedrag van drie miljoen gulden, t.w. een miljoen voor de landelijke promotie en twee miljoen voor de plaatselijke activiteiten. In de brief aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, die zijn goedkeuring moet geven aan de door het stichtingbestuur vastgestel de bestedingsplan, verzoekt het bestuur om nadere bestudering van de ontvangen aanvragen in het kader van het totale activiteitenpakket van de recreatiesport en de afstemming van de geldstro men van het ministerie van CRM en de stichting, sporttotalisator. Veruit het grootste deel gaat naar de koepelorgani saties (bijna zeven miljoen), de landelijke sportor ganisaties voor trainings- en wedstrijdwezen (10,5 miljoen) de KNVB (3 miljoen) en het betaalde voetbal 5,6 miljoen). Bij de incidentele toewijzingen zijn belangrijke posten voor de hockeybond: ruim 50.000 gulden voor een toernee van de nationale herenploeg door India, voorzien voor december 1977, en ruim 55.000 gulden voor de deelneming van de Nederlandse damesploeg aan een toernooi in Melbourne, dat voor augustus 1977 geprogrammeerd staat, voor de zwembond een bedrag van 164.525 gulden voor deelneming aan de Europese kampioenschappen zwemmen, waterpolo, schoonspringen en kunst- zwemmen in het Zweedse Joenkoeping, voor de kanobond bijna 25.000 gulden voor deelneming aan de wereldkampioenschappen te Sofia met een daaraan voorafgaand trainingskamp., voor de schermbond 25.000 gulden voor deelneming aan de wereldkampioenschappen te Buenos Aires; bij na 10.000 gulden voor de roeiers bij het wereld kampioenschap op de Bosbaan, een garantie van 80.000 gulden voor hetzelfde evenement en 17.700 gulden voor een trainingskamp te Sursee. Maar ook 37.500 gulden voor dc uitzending van een Nederlandse ploeg naar de internationale doven- sport spelen te Boekarest en 40.00 gulden voor de Nederlandse Culturele Sportbond ter financiering van een ploeg naar de Askoe-spelen in Oostenrijk. De Koninklijke Nederlandse Alpen Vereniging krijgt een garantie bijdrage van 20.000 gulden voor de beklimming van de Annapura in het Himalaya- massief in Nepal. Het uit te keren bedrag voor accommodaties en de sportcentra te Zeist en Papendal is totaal 6.531.323. gulden. Er resteert nog ter verdeling een bedrag van ruim vier miljoen gulden. a Drukte op - -j- Bosbaan Grote gebeurte nissen werpen hun schaduwen vooruit. Ook op de Bosbaan in Amsterdam waar driftig wordt ge baggerd om de piste geschikt te maken voor de wereldkam pioenschappen roeien die daar volgend jaar worden gehou den. SAN SALVADOR El Salvador heeft zich, door een overwinning van 2—6 op Guatemala geplaatst voor de tweede ronde (Noord- en Midden-Ameri- ka) in de kwalificatietoernooien voor het wereld kampioenschap voetbal 1978. De eindstand in de centrale groep van de Noord en Midden-Amerikaanse zone is: Guatemala 6 3 2 1 8 15—6 El Salvador 6 2 3 1 7 10—7 Costa Rica 6 14 16 8—6 Panama 6 1 1 4 3 7—21. DEN HAAG Drie gegadigden hebben zich bij de KNWU aangemeld om de zogenoemde kleine wegkampioenschappen (veteranen, junioren en nieuwelingen) op 11 juni te organiseren. Het zijn De Bataaf uit Halfweg (parkoers Bloemendaal, bedrag van inschrijving 6525,—) S.O.S. Scheven- ingen, Scheveningen—Boulevard, ƒ7136,—) en De Ster uit Geleen (Zuid-Limburg, 6975,—). De sport- commissie zal het hoofdbestuur adviseren na een controle van de parkoersen. tDAM In de derde ronde van het lonale Suikerdamtoernooi te Am- 1 heeft Hans Jansen de leiding be- 'lij won van de Malinees Soumao- mvankelijk goed partij gaf. Wiers- goed volgen door een zege op lie de wereldkampioen lang liet alvorens in de verdrukking te Cazemier viel iets terug door een 1 tegen de uitstekend spelende Clerc tekende zijn derde remise tegen Sy, die zeer zorgvuldig te Jig. Bronstring-Ba en Smith-Over- ^iren gelijkopgaande duels, waarin e beleven viel. Voor de Surinamer de eerste partij, waarin hij geen eg. het in het eerste gedeelte van igelmatige partij niet eenvoudig tot te geraken. Soumaoro speelde uit- Tot aan het moment, dat in een voortzetting verviel. Jansen won laar een stuk. De jeugdige Emme- 1 toen weinig moeite met de rest van en boekte zijn derde achtereenvol- rerwinning. Wiersma zwoegde meer itig zetten tegen Hisard zonder enig voordeel te bereiken. Hij ondervond hoe lastig het in het algemeen is te antwoorden op de Franse speeltrant, die ook Hisard hanteert. De Nederlander ging er van uit, dat lang nadenken niets helpt en begon zijn zetten dan ook sneller af te geven. Rond de veertigste zet had hij houvast aan de positie en waren er enkele zwakke punten bij de Fransman aanwijsbaar. In dergelijke stan den bewijst Wiersma doorgaans, dat hij niet zomaar wereldkampioen is. Bijzonder fraai bouwde hij zijn geringe voordeel uit en won positioneel. In de strijd om het jeugd-wereldkampioen- schap lijkt het te gaan tussen de 16-jarige Rus Skliarov en de 17-jarige Israëli Galpe- rin. Skliarov versloeg Stoppel, die met hem gelijk stond. Galpering had minder moeite met de Belg Bouckaert. De 19-jarige Be rends behield de aansluiting door een remise tegen Van Aalten. Bij de dames won Michailovskaja zoals ver wacht van de Joegoslavische Nizic. De Ne derlandse speelsters Graas en Poepjes- Koopman blijven met een punt minder goed volgen. Uitslagen van de derde dag: Grootmeestergroep derde ronde: Jansen (Ned.) Soumaoro (Mali) 2—0, Wiersma (Ned.) Hisard (Fra.) 2-0, Clerc (Ned.) - Sy (Sen.) 1-1, Smith (Vst) Overman (Sur.) 1—1, Bronstring (Ned.) Ba (Sen.) 1—1, Cazemier (Zwi) N'Diaye (Mali) 1-1. Stand: 1. Jansen, 6 punten, 2. Wiersma 5, 3. Cazemier 4, 4. Smith, Sy, N'Diaye en Clerc 3, 8. Soumaoro, Ba, Hisard en Bronstring 2, 12. Over- Meestergroep, eerste ronde: Van der Wal (Ned.) Brouwers (Ned.) 2—0, Desinter (Bel.) Chappel (Fra) 2—0, Hooyberg (Ned.) Houngou (Kon) 1—1, Biagianty (Fra) Sedlasek (Tsj) 0—2, Siby (Mali) Issalene (Fra) 0—2. Wereldkampioenschap dames, derde ronde: Trawi- na (Sov) Papillon (Fra) 2—0, Michailovskaja (Sov) Nizic (Joe) 2—0, Geurts (Ned.) Graas (Ned.) 0—2, Borgshoms (Bel) Poepjes-Koopman (Ned.) 0—2. Stand: 1. Michailovskaja 6 punten, 2. Poepjes- Koopman en Graas 5, 4. Trawina 4, 5. Geurts en Papillon 2, 7. Nizic en Borghoms 0. Wereldkampioenschap jeugd, derde ronde: Sege- din (Joe) Malik (Tsj) 0—2, Guinard (Fra) Samake (Mali) 2—0, Bouckaert (Bel) Galperin (Isr) 0—2, Van Aalten (Ned) Berends (Ned 1—1, i n*. ,n de damwereld lopen vogels van velerlei pluimage rond. Harley Stand. 1. Galperin en Skliarov. 6 punen^Be- Overman is daar een voorbeeld van. Hoewel op zijn legerjasje USA staat i Segedin komt N wel degelijk uit Suriname. Overman is deelnemer aan het Suikerdamtoernooi. Ook in het volgen- balseizoen zal Neder- or slechts twee clubs vertegenwoordigd toernooi om de UE- er. Dit heeft de UE- i Bern bekend ge- West-Duitsland, En en Italië mogen weer met vier clubs dingen naar de beker. Uit Zwitserland en Spanje mogen drie ploegen mee doen. De volgende landen kunnen twee clubs inschrij ven: Oost-Duitsland, Oos tenrijk, België, Nederland, Polen, Portugal, Bulgarije, Denemarken, Schotland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Noorwegen, Roe menië, Zweden, Tsjechoslo- wakije, Turkije, Rusland en Joegoslavië. Uit acht landen mag één club meespelen: Albanië, Finland, Ierland, Noord-Ierland, IJsland, Lu xemburg, Malta en Cyprus. Laatste duel in WK-toemooi honkbal verlies Oranje AMSTERDAM - Een half jaar na het voor-Olympische basketbaltoernooi te Hamilton zal de Ne derlandse herenploeg weer een landen wed strijd spelen. De se lectie van Jan Jan- broers gaat van 3 tot 7 januari naar Israël voor wedstrijden te gen de nationale Is raëlische ploeg (te Haifa) en tegen Mac- cabi Tel Aviv, fina list in het toernooi om de Europese be ker voor landskam pioenen. De Nederlandse ploeg zal op woens dag 22 december te Nieuwegein een oe fenwedstrijd spelen tegen BC Markt Veertien spelers zijn uitgenodigd vóór die wedstrijd, namelijk: Kees Akerboom, Theo Kropman en Peter Bloemsma (Den Bosch), Wiebe Gorter en Bert Kragtwijk (D.L.), Ruud Harrewijn (A.R.), Kees Limmen, Jos Wolfs en Hugo Harrewijn (Haarlem), Rob Zeilstra en Renzo Zwiers (Donar), Harry Kip (Amstelveen), Anton van Helfteren (Punch) en Gerrit van Buuren (D.D.). Bij de selectie, waaruit de ploeg voor Israël morgenavond zal worden samengesteld, behoren ook twee spelers van BC Markt, namelijk Cock van de Lagemaat en Emiil Hagens. CARTAGENA - De Neder landse honkbalploeg heeft in Cartagena ook de laatste wed strijd verloren in het toernooi om het wereldkampioenschap voor amateurteams. Zuid-Korea won met 5—1. De Nederlandse ploeg eindigde daardoor als laatste met negen verloren wed strijden ,en een overwinning, op Panama. Op de laatste dag van het toer nooi heeft Cuba zich naast Por to Rico aan de top van het klassement geplaatst. Cuba won zijn slotwedstrijd tegen Colum bia met 7—5. Taiwan ontnam Nicaragua zijn kans op de eer ste plaats door een overwinning van 8—7. Doordat Cua en Porto Rico ge lijk zijn geëindigd is een beslis- singsstrijd nodig. Porto Rico heeft voorgesteld een wedstrijd te spelen, de regels van het toer nooi echter zeggen dat er een reeks van ten hoogste drie ont moetingen moet volgen bij een gelijke eindstand, een serie die dus eventueel na twee wedstrij den beslist kan zijn. De voorlopige eindstand is: 1. Porto Rico en Cuba 16 pnt., 3. Nicaragua en Japan 14 pnt., 5. Dominicaanse Republiek, Tai wan en Zuid-Korea 10 pnt, 8. Columbia 8 pnt., 9. Panama 6 pnt., 10. Mexico 4 pnt, 11. Ne derland 2 pnt. Tips Nootdorp (Van onze sportredactie) NOOTDORP Tips voor de tien draverijen die morgen op de baan in Nootdorp worden gehouden. Eerste start 14.30 uur. MIDDENMEERPRIJS: Obrigade, Onique en Nico Maaldrift MIDDELHARISPRIJS: Oleander L, Oase en O Robertine. MILLPRUS: Olga Fortuna, Nanika H en Oakes. MOERDIJKPRIJS: Olga Anjo, O Mores en Organza D. MOLENSCHOTPRUS: Nachtegaal K, Mariesol H en Jay Lee. MOERDUKPRUS li: Oroline, Oiga H en Orient Hollandia. MOOKPRIJS: Jupiter D, Lissy en Larens Roem. MILLPRUS: Miraldo K. Noive du Bois en Mylene D. MONSTERPRUS: Narvik. Lady Wil kes en Misto Buitenzorg. MIERLOPRUS: Nivea, New Star en Over Pride.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13