n de Arabier ijn verleden de jood ,iBisschop van Conakry zesde Kerstfeest in gevangenis Racisme twistpunt op conferentie christenen Afrika Gordijnen dicht, natuurlijk. Maar doe't goed r Christenen voor het socialisme contra Raad van Kerken ®JsDAG 21 DECEMBER 1976 LEIDSECOURANL PAGINA 11 's avonds gordijnen dicht verstandig met aardgas tranen je in de ogen springen. Toch lachen ze weinig, en ze stoeien niet met elkaar. Ze zijn altijd uitermate beleefd. Ze heb ben zachte, vriendelijke gezich ten, vaak met lang haar of grote baarden. Het enige dat de Israëli's willen is met rust gelaten te worden, hier op hun bijna belachelijk klein stukje grond, dat ze willen beminnen als een geliefde. Zo groot is de identificatie met het land en met elkaar dat ze zich persoonlijk beschaamd voelen als ze over de een of andere misdaad horen. Ze willen niet geloven dat als Israël overleeft.- het een land zal worden als alle andere landen, met misdaadcij fers, jeugdmisdaad, vervreem ding en andere benaliteiten. De Istaëli's zijn nog niet vervreemd of cynisch, een recent verduiste ringsschandaal shockeert hen. De stenen van de woestijn in Israël worden weer groen. fers, min of meer tegen wil en dank de overwinnaars werden in het Midden-Oosten. De joden willen die rol helemaal niet, en zijn er ten enen male ongeschikt voor. De arabier ziet de joodse bezetter met dezelfde ogen als waarmee de joden ooit de Ro meinse bezetter zagen. „Ik haat de arabieren niet", zei een vrouw. „Ik ben alleen maar bang". De Israëli's willen graag dat de arabieren in hun land hen aardig vinden, en ze gelo ven dat als de joden zich goed gedragen tegenover de arabie ren, het omgekeerd ook zal ge beuren. Maar zo gaat het in werkelijkheid niet. Zonder twijfel is de arabier een tweederangsburger in Israël, maar de vraag is wie dat zo wil: de joden of hij zelf. In Engeland en Amerika schroomde men niet om in Duitsland of Japan geboren inwoners tijdens de oorlog te interneren, en Israël is nu eenmaal in een permanente staat van oorlog. In Jericho mo gen arabieren komen en gaan als ze willen, over vijandelijke grenzen. Iedereen zit erg in over de ara bieren. Een vrouw verzuchtte: „Kijk, ik zie het zo. Als ik een arabier was, zou ik dan iemand als mij laten leven? Waarom zou ik?" Veel mensen geloven dat de enige hoop is welvaart voor de arabieren. Gedeelde welvaart, wel te verstaan en de vraag is maar of dat ooit zal gebeuren, zolang een Arabische sjeik nog acht miljoen dollar over de balk kan gooien in een nacht in Mon te Carlo. Iedereen weet dat iede re Israëli bereid is te vechten, en goed kan vechten - dat maakt de mensen optimistisch. Maar ook weet iedereen dat ie dere Israëli misschien moet vechten en sterven - en dat maakt ze pessimistisch. Ondertussen hangt er in bijna elk Israëlisch huis een veelge liefd palestijns borduurwerk. Ondertussen dragen de vrou wen 's avonds sjieke arabische jurken. Ondertussen wijzen de joden naar de arabische schaap herders en zeggen: „Zo moet Mozes of Rachel of Johannes de Doper of Maria of Ruth er uit gezien hebben, twee duizend jaar geleden". In de arabier her kent de moderne jood zijn verle den. De arabier is de broer die thuis bleef, de jood de broer die de wereld introk en rijk werd. Die tegenstelling is moordend voor beide broerders. Elke jood die nu in Israël leeft is als een doe-het-zelver: met heelhun hart zijn ze toegewijd aan hun land dat ze met eigen handen hebben opgebouwd. Niemand is hier toevallig. Iede reen kent hier het vurige ent- housiamse van mensen die al zo lang geen thuis hadden. Iede reen heeft hier het warme ge voel voor elke verandering in het landschap dat alleen echte pioniers kennen. Kijk, hier bouwden we een nieuwe weg. Kijk, hier is onze universiteit. Kijk, dit was vroeger een woes tijn, en nu staat er katoen. Zelfs het meest eenvoudige gebouwtje wordt gezien als een persoonlij ke prestatie, elke grasspriet waar er vroeger geen stond, een Israëlisch wonder. Het woord „zij" komt nauwelijks voor in Israël. Hier spreekt men alleen van „wij". Vlakbij de Libane se grens staat Beit Kay, een revalidatiecentrum voor manne lijke en vrouwelijke soldaten. Hier brengen ze je weer tot leven, zodra je sterk genoeg bent om uit je ziekenhuisbed te kruipen, onder de ogen van een man die glinsteren als die van een moeder. Ik zag hoe een jonge verpleegster de afschuwe lijk verminkte vingers masseer de van een zwaar verbrande soldaat. Ze zijn hier allemaal, mannen en vrouwen zonder ar men of benen, een leger in rol stoelen, bewaakt door goedaar dige vroegere soldaten, als trou we Sint Bernhardhonden. In let terlijke zin wordt elke soldaat gezien als een zoon of een doch ter, en ze worden daarom des te meer bemind. Soldten hoeven in Israël niet lang te wachten op een lift. In restaurants behandelen kelners hen met de liefhebbende zorg van joodse moeders. Gewond of niet. de Israëlische soldaten zijn altijd momter, met hun geweer op hun rug alsof het een gitaar is. Soms zijn ze zo jong dat de Ze verafschuwenhwat zij zien als materialisme, de jet-set van Tel-Aviv, de immigranten die komen om te nemen in plaats van om te geven. Waar is de oude geest van idealisme en zelfopoffering, verzuchten ze. Als westerling zag ik het nog overal. Natuurlijk is er ook op Israel zo het een en ander op te merken. Ik zou zelfs moeten zeggen dat bepaalde wreedhe den aan het daglicht moeten komen. Natuurlijk kan er veel verbeterd worden. Maar wat je ook kan zeggen over Israël, wat je ook blij maakt, of boos. of verbanc«i ul teleurgesteld, één ding is zeker. Op het moment dat u dit leest zijn er in Jeruza lem of Tel-Aviv, in Haifa f in de Sinai, in Galiblea of Bethle hem mensen bijeen om er over te praten, er kritiek op te heb ben en het te betreuren, en er wat aan te doen. (Copyright The Guardian) Zon onder, gordijnen dicht, dat wist u. Dat is belangrijk om de aardgaswarmte in uw kamer te houden. Belangrijk is ook hoé die gordijnen (liefst dikke) hangen. Schuif ze tussen' radiator en raam en niet over de radiator. Anders kruipt de warmte toch nog achter 't gordijn en mist u de stralingswarmte van de radiator. Ook zonwering kan helpen de warmte vast te houden. Heeft u die. laat 'm dan 's avonds neer, sluit de lamellen en vervolgens de gordijnen. Zelfs als u dubbele beglazing heeft, is 't verstandig deze tips op te volgen. Aardgas is dat dubbel en dwars waard. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres postbus i9 G»o«ngen al weer enige tijd terug, nog steeds zie ik Israël mijn ogen sluit, als de van de zon. Vóór mijn waren de kleuren die ik ogen kreeg als ik aan Is- het khaki-groen van en het zwart-wit oorlog. Israël's waren kwamen als een schok me. Het waren precies de van een goedkope film het oosten: het bruin van na golf van na woestijnheu- doorbroken door de in de oude tijd de rondliepen. En dan de kamelen, de ten- bedoeienen, de bougainvillea, zwaar met sinaasap- mandarijnen, grapefruits vreemder fruit. op dit kleine streepje land de bijbel tot leven. Hier de bijbel tot reisgids, een Guide Michelin, een gids waar de spade grond te steken. land is levende voor mohamme- jood en christen. Hier Lazarus op van de dood, de muren van Je- hier staken de joden Jordaan. onze correspondent Jill Jezus geboren en hier hij - en ook hier werden eindeloos vervolgd, de stenen zijn hier bruin- door stromen bloed, over ingegraven been- Gelovig zijn betekent in hoofd neerbuigen voor in stukken gehakt wor- herrijzen. recycled door zijn de Hebreeuwse stam- i van weleer weer terug, en 's hun zweet maakten ze de en groen. Ze sleepten e'" ;htbare aarde naar de heu- van Jeruzalem en plantten aduwrijke tuinen. Waar ïger keien lagen staan nu lenhuizen, scholen, flats voor ehuisden. Overal langs de le Zee, die haar naam ver- it, legden ze viskwekerijen m en dadelpalmen. Op een inworp afstand, aan de voet mtÉ de Moabheuvels, doen de E^anièrs hetzelfde. Godzij- l.^ik, zeggen de Israeli's, hoe SCSr boerderijen hoe beter. IHren die zich zorgen maken 19 hun oogst hebben geen tijd Iflnaar de wapens te grijpen. S9joodse boer kijkt naar zijn Hnbische collega en ziet elk ^fen blaadje als een verzeke- tgSm tegen plotselinge dood. HKen kibboets genaamd Kalia, H de Dode Zee, toont een Pieman me bedaard zijn vee kippen. Kalia is twee jaar I. Er wonen hier tachtig men- Soldaten met hun geweren. sen in huizen met platte daken, omringd met prikkeldraad. In de kinderverblijfplaats krijgt het eerstgeboren kind hier in Kalia de mond volgestouwd met eten. zodra hij die opent. De moeder is in de keuken ernaast bezig met strijken. Meisjes klet sen wat af, terwijl ze mais voor de lunch aan het bakken zijn. Je zou zeggen: een goed georga niseerde hippiecommune, op één detail na. Er is een kamer vol kleine wSpens, bewaakt door een soldaat. Op het kanon naast hèm heeft iemand ge schreven „love" en „peace", en het anti-atoomteken. Israël doet me nog het meest aan Ierland denken. Het land is zo klein dat alles persoonlijk wordt. Het is meer een netwerk van dorpen. De reiziger draagt van dorp tot dorp groeten en roddelpraatjes met zich mee. Ie dereen is een zoon of een moe der, zus of broer of op zijn minst een vriend van iemand anders. Elke deur, hoe groot ook, heeft slechts een knik no dig om geopend te worden. Niemand heeft hier ooit van me vrouw Meir gehoord, maar iede reen ként Golda. De uitbundige burgemeester van Jeruzalem, wiens telefoonnummer gewoon als waren het hun gitaren in het boek staat, heet niet de heer Koliek, maar Teddy. Ik kan me nauwelijks herinneren ooit een boord met een das ge zien te hebben, of ooit iemand aangesproken gehoord te heb ben als mevrouw of meneer of mejuffrouw. Net als Ierland is Israël zo op het eerste gezicht een heel gelukkig land. Maar meer nog dan in Ierland proef je in Israël de oude tragedies. Of je ziet ze echt, in de tatoeër ingen op de handen van oudere inwones. De spanningen waaronder men hier leeft, tasten iedereen aan, zelfs onder het glimlachen. Is raëli's zijn kettingrokers. Pre mier Rabin rookt zo'n 90 siga retten per dag, en dan nog pro beert hij in het openbaar niet te roken. Overal en altijd zijn de radio's ingesteld op het nieuws. Men praat veel en emo tioneel in Israël, en nooit over koetjes en kalfjes. Dr. Louis Miller, een vooraanstaand psy chiater, zegt dat die spanningen zich uiten in ongeduld. „De mensen hebben geen zin te wachten of langzaam te rijden, en er zijn veel ongelukken. Overigens is beweging een bron van spanning. Immigratie is moeilijk, speciaal voor tieners en voor ouderen - ze moeten een nieuwe identiteit vinden". Chama Zemer, redacteur van de krant Davar, zegt dat de jonge ren aan een vorm van claustro fobie lijden. Elke jongen en elk meisje droomt ervan naar het buitenland te gaan. maar dat kan niet zolang Israël omringd wordt door vijandigheid, en zo lang het twee maanden loon kost om naar vrienden te vlie gen. Zonder twijfel zijn het in derdaad de jongeren die het meest te lijden hebben. Hun ge zicht staat altijd ernstig, ze zijn beleefd en zachtaardig voor de ouderen, want ze weten dat zij de hoop voor die ouderen verte genwoordigen, en ze weten dat ze, tegen de tijd dat ze 18 zijn, voor die hoop kunnen sterven. De Israëli's proberen overal in uit te blinken. Een dronken maar ernstige Zweed, lid van de vredesmacht van de VN, op ver lof van de Egyptische grens, beschreef me hoe in tijd van oorlog Israëlische soldaten zelf- moordmissies uitvoeren omhun gewonde makkers te redden. De Egyptenaren zeggen: „Ach, hij gaat toch naar Allah", en ze slaan op de vlucht. Het is eigenlijk ironisch dat de joden, eeuwenlang de slachtof- Kerk en wereld Etehalve aan „Amnesty Interna- ional" is het goeddeels aan de andacht van de wereld ont- n, maar de aartsbisschop Ivan Conakry, de hoofdstad van. Ide Afrikaanse staat Guinee, pngr. Raymond—Mari Tchidim- po, zal voor de zesde achtereen volgende keer het Kerstfeest in gevangenis moeten door brengen. iDe 56-jarige bisschop, behorend tot de paters van de Heilige Geest is het slachtoffer van de onberekenbare president van Guinee, Sekou Touré, die zich in 1961 tot president voor het leven liet uitroepen. Een van zijn eerste officiële daden was het nationaliseren van alle ker kelijk scholen. Hij wees de Franse bisschop van Conakry het land uit. In zijn plaats kwam toen mgr. Tchidimbo, die voor een zeer moeilijke taak kwam te staan toen Sekou Touré in 1967 alle Europese missionarissen het land uit zette en hij voor de zielzorg onder de veertigduizend katholieken van het land nog maar acht priesters van het land zelf over hield. In 1970 kwam mgr. Tchidimbo zelf aan de beurt, toen Sekou Touré in een staatsgreep de aanleiding vond hem met nog vele anderen te arresteren en hem tot leven slang te laten veroordelen. Maanden later konden vrijgeko men medegevangenen vertellen hoe het hem was vergaan: hij was opgesloten p een cel, waar in hij niet liggend kon slapen. Hij mocht geen bezoek ontvan gen en werd ook anderszins vol komen geïsoleerd. Zijn bewa kers ranselden hem af en lieten hem naakt voor zich dansen. De laatste jaren schijnt zijn si tuatie wat verbeterd te zijn. Het kan zijn, dat een oplossing in het zicht is. Er zijn aanwijzin gen, dat Sekou Touré, als gevolg van de slechte economische toe stand van het land, zijn ver stoorde relatie met de westerse landen wil verbeteren, vooral die met Frankrijk. Het kan zijn, dat Sekou Touré het voorbeeld volgt van de president van Ka meroen, Ahidjo, die onder soort gelijke omstandigheden de bis schop van Nkonsamba, Albert Ndongmo, in stilte en zonder gezichtsverlies voor zijn rege ring vrijliet en naar Rome liet vertrekken. De Panafrikaanse assemblee voor christelijk leiderschap, die in Nairobi is gehouden heeft het niet gemakkelijk gehad met het thema „christen en kon- flikt". De Amerikaanse evangelist Bil- ;ly Graham, heeft in het Uhu- ru—park in de Keniase hoofd- stad de 55.000 aanwezigen opge roepen tot bekering envernieu- wing en eenheid in Christus. Deze eenheid kwam al direct in gevaar bij de besprekingen over „christen en konflikt". Nadat onder luid applaus van de aan wezigen de theoloog David Bosch van de blanke Nederduits gereformeerde kerk in Zuid—A- frika had verklaard, dat de blanken samen met de zwarten een gemeenschap moeten gaan vormen, sprak Graham Mcin tosh, afgevaardigde voor de Verenigde Partij in het Zuida- frikaanse parlement over „poli tiek en kerk". Mcintosh zei daarin, dat de hui dige regeringen zo door God gewild waren en dat een chris ten nooit een anarchist mag zijn. Deze woorden wekten gro te verontwaardiging, vooral on der de zwarten. Deze veront waardiging werd nog groter toen Mcintosh stelde, dat iedere christen zijn christen—zijn waar kan maken in de nu bestaande instellingen. Andere sprekers stelden zich duidelijk op tegen het racisme, maar verwierpen het marxisti sche model van de klassenstrijd. Het evangelie vraagt een beke ring van het hart, zo werd opge merkt. „De klassenstrijd wordt overbodig door een goede zorg van mensen voor elkaar De assemblee, waaraan zeven honderd deelnemers uit zesen veertig Afrikaanse landen aan wezig had niet de instemming van de Panafrikaanse Conferen tie van Kerken (AACC). Deze vindt de assemblee te funda mentalistisch en meent, dat door een dergelijke wijze van evangelieverkondiging de tegen stellingen alleen maar worden aangewakkerd. Korte metten Binnenkort verschijnt een door de paus ondertekende verkla ring over de homosexualiteit. Betrouwbare Romeinse bron nen melden, dat de verklaring bijna gereed is. De verklaring zou zijn bedoeld als aanvulling op de Vaticaanse verklaring over de sexualiteit, die een jaar geleden door de congregate van de geloofsleer is uitgegeven. In deze verklaring werd onder meer gesteld, dat volgens de katholieke leer sexualiteit al leen binnen het huwelijk is toe gestaan. Van vele zijden is ern stige kritiek geleverd op 'deze verklaring Achttien Amerikaanse priesters en religieuzen, werkzaam in Pa nama hebben in een open brief de nieuw-gekozen president van de V.S. gevraagd het verdrag voor het Panamakanaal te her zien. Volgens hen is het verdrag van 1903 het begin geweest van een lange periode van ontevre denheid, verbittering en bloed vergieten en bedreigt het nu de betrekkingen tussen Panama en de Verenigde Staten. Sinds 1903 bezitten de V.S. in de kanaalzo ne souvereine rechten en het recht ter verdediging. Aan het hoofd van de zone staat een gouverneur, die tegelijkertijd opperbevelhebber en president van de Kanaalmaatschappij is. Met officië.e toestemming van de regering Ford heeft de Ame rikaanse Quaker hulporganisa tie AFSC, als eerste particulie re instelling humanitaire hulp gegeven aan „Democratisch Kampoecha", het vroegere Cambodja. De hulp bestaat uit een zending medicijnen. Tij dens heel de Amerikaanse mili taire interventie in Indo-China hebben de Quakers, met onder anderen de Doopsgezinden een van de traditionele „vredesker ken", zich ingespannen voor hu manitaire hulp aan de bevol king aan beide zijden van de frontlijn. Nu kan dergelijke hulp aan Cambodja voor het eerst zonder tegenwerking van de eigen regering worden gege ven. De Zwitserse missionaris Paul Egli, die eind november door de Rhodesische veiligheidspolitie werd gearresteerd op beschul- ding van „hulpverlening aan terroristen" zal binnenkort te recht staan. Volgens de rege ringswoordvoerder, die dit mee deelde, is Egli in de gevangenis correct behandeld, maar de con gregatie, waartoe Egli behoort de missionarissen van Bethle hem te Immensee heeft dit tegengesproken. De comman dant van de gevangenis heeft zich zelfs verontschuldigd om de slechte behandeling. Hij deed dit tegenover mgr. Alois HSne, bisschop van Gwelo een oom van de missionaris. Werkloosheid Wij hopen, dat de Raad van Kerken in de toekomst niet alleen afwacht wat allerlei overlegorganen beslissen over de werkende bevolking maar dat de raad zich oriënteert op wat de betrokkenen zelf doen om hun situatie te verbeteren. Aldus een open brief van de Nederlandse beweging Christe nen voor het Socialisme van de Raad van Kerken. De brief is een reactie op de verklaring van de Raad van Kerken over de werkloosheid van eind november, waarin de raad zich bezorgd toont over de nood van meer dan 220.000 werkloze Nederlanders en zich bereid verklaard leden van kerken op te roepen een financiële bijdrage te leveren voor de bestrijding van de werkloosheid. De Christenen voor het Socialisme zijn blij met de bezorgd heid van de Raad van Kerken, maar niet met de wijze waarop. Zij hadden liever gezien, dat de raad had aange drongen op verkorting van de arbeidsdag met behoud van loon, invloed op investeringen, prijsbeheersing, verminde ring van het defensie-budget, in plaats van financiële offers te vragen aan de leden van kerken. De raad zou, aldus de christenen voor het socialisme, de kerken beter kunnen oproepen acties te steunen, die werke lijk de crisis bestrijden, zoals de acties van arbeiders, vakbonden en werklozencomité's. De christenen voor het socialisme herinneren de raad aan hun reactie op de actie „Nieuwe Levensstijl". Toen kregen de leden van kerken de oproep soberder te leven. „Wij hebben toen gezegd, dat een dergelijke oproep iets anders is voor hen die eeen tweede huis en een jacht hebben, dan voor hen die moeten leven van een uitkering of het minimumloon. Bovendien willen wij er vooralsnog niet van uitgaan, dat de kerk alleen uit ondernemers bestaat". De actie „Nieuwe levensstijl" had het gevaar in zich, dat de ondernemers de kans kregen loonmatigingen gemakkelij ker af te dwingen, waardoor de gevolgen van de crisis worden afgewenteld op hen, die hem niet veroorzaakt hebben, aldus de christenen voor het socialisme. Bij de brief van de Raad van Kerken over de werkloosheid ziet de beweging hetzelfde gebeuren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11