f 1 bezoek de feestelijke MEUBELEN Amnestie in Spanje gold niet voor allen alle koopavonden geopend beide kerstdagen gesloten 1 januari geopend W IJtri IDCI ET KI PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER De kollektie 1977 in klassieke en moderne meubelen is in huis. Wij nodigen u uit te komen 'proef'-zitten op het bankstel dat u zo graag heeft. Bekijk en betast de nieuwe bekledingsstoffen eens. Op de slaapkamer-afdeling mag u desnoods 'proef'-liggen Doe net of u thuis bent. Schuif even bij aan een van de vele eethoeken. Op de wandmeubelen raakt u misschien zelfs niet uitgekeken. Ook in kleinmeubelen. als mini-sets, salontafels, losse fauteuils enz. is de keus werkelijk groots. Er is véél, héél veel te zien. Loop vrij in en uit... wij dringen u niets op! Pak een lekker kopje koffie of frisdrankje.'t Staat voor u klaar. U bent van harte welkom op onze Kerstmeubelshow. De eerlijk houten slaapkamer Massief gedraaid eiken is het helemaal!,De twee nachtkastjes met laden en het machtig mooie 2-persoons ledikant kosten géén zevenhonderd gulden, Dit is bijna voor niets Laat zoon of dochter ook meeprofiteren van de opruiming Oeze teenerkamer, ledikant, nachtkastje en secretaire, in zwart'/oranie kleuren- 4 Q kombinatie uitgevoerd, meeneemprijs af magazijn I maar slechts De 3-deurs kast is apart te leveren. Italiaans ontwerp in rococo stijl. Bijzonder fraai gesneden en gevormd houtwerk, bekleed met een luxe kwaliteit leder. Kop aan kop genageld. Een voornaam geheel en toch een aantrekkelijke prijs' Waar vindt u zo'n mooie eiken kast voor zo'n lage prijs. Veel bergruimte, staat grandioos in uw kamer Deze praktische T V. fauteuil is in alle standen te zetten. Mak- e kelijk verrijdbaar d.m v. rolwiel- tjes. Diverse typen, reeds v.a. Buro van royale afmetingen en met veel bergruimte, a Eiken salonkast. Wij hebben hem weer. 'n Eiken salonkast die zijn weerga niet kent. 250 cm breed met vitrine, t.v. kast enz. Kom 'm bewonderen want zijn prijs is hij dik en dik waard Bijzonder fraaie, zeer luxe slaapkamer. Uitgevoerd in 2 kleuren kombinatie. Achterwand voorzien van spiegels en ingebouwde klok/radio. Kompleet met 2 nachtkastjes voor de prijs van Inclusief bodem, exclusief matras. QO C. Bijpassende garderobekast leverbaar. w* Modern hoekbankstel met een uitstekende zit. Prima afgewerkt. Royaal van afmeting met plaats voor 6 groten en 1 kind. Bekleed met schuier velours. 1 ftO Nu voor een verrassend lage prijs Bekleed met prachtige stof in dubbel geweven bloemmotief. Uitgevoerd in hardhout eiken. 3-Zitsbank en 2 fauteuils voor de zeerflg/ig aantrekkelijke prijs van lOwv" Mijnders levert U 1e klas kwaliteitsmeubelen voor zeer lage prijzen. Mijnders levert alle meubelen, in 9 van de 10 gevallen, direkt uit voorraad. Géén maandenlange wachttijden. Bij Mijnders kunt U volop kiezen uit moderne en klassieke stijlen. Mijnders komt altijd zijn afspraken na en laat U niet op de afgesproken dag op Uw meubelen wachten. Mijnders omringt elk af te leveren meubelstuk met de grootste zorg. Bij Mijnders mag U gerust in en uit lopen'. Onze toonzalen staan altijd gastvrij voor U open. Onze verkopers staan U met raad en daad terzijde. Deskundige voorlichting. mijnders LEIDEN Lange GrachtS (aan de City Ring) Tel. 071-121645 Parkeerplaats bij molen De Valk Donderdag koopavond LISSE Kanaalstraat-Heereweg T el. 02521 -14642 Donderdag koopavond ZWANENBURG Dennenlaan 53 Tel. 02907-4590 Vrijdag koopavond (Van onze correspondent John Hooper) MADRID Om de andere zaterdag vertrekt er om 10 uur 's avonds een bus uit het Spaanse Renteria, vlakbij de Franse grens. Op weg naar Baskenland haalt de bus overal ouders, kinderen, vrienden, vriendinnen, broers en zus ters op, iedereen die er een slapeloze nacht voor over heeft om 40 minuten door te brengen bij een van de Baskische gevangenen in Span. je- Er zijn nog op zijn minst 160 politieke gevange nen in Spanje, volgens cijfers van het Spaanse tijdschrift „Posible" en van verenigingen van familieleden van de gevangenen. De overgrote meerderheid, 85%, van die 160 zijn Basken. De algemene amnestie verleende alleen de vrijheid aan hen die „door hun acties niet het risico veroorzaakten van dood of verwonding". Vorige zomer zocht de aanvankelijk weinig populaire regering-Suarez naar een manier om haar democratische principes aan de buitenwe reld te bewijzen. Daarbij moest wel rekening gehouden worden met de oude Franco-garde, wiens steun in de Cortes de regering nodig had. De oppositie hielp de regering een handje door onmiddellijk na de kabinetswisseling een am- nestieweek af te kondigen. Op 4 augustus werd de amnestie afgekondigd. De beslissing wie wel en wie niet in aanmerking zou komen voor invrijheidstelling viel echter toe aan de Rechtbank voor de Openbare Orde. Zoals veel advocaten destijds opmerkten, is dat dezelfde rechtbank die de .politieke gevangenen veroordeeld had. Omdat het niet duidelijk was welke misdaden precies onder de amnestie vielen, zag de Recht bank voor de Openbare Orde zich geplaatst voor een onmogelijke taak. En zoals te ver wachten was, zijn de resultaten in veel gevallen belachelijk. Negenentwintig gevangenen die ge probeerd hadden te ontsnappen uit de Segovia- gevangenis werd aanvankelijk amnestie ont zegd. De reden was blijkbaar dat ze, ongeacht hun oorspronkelijke misdaad, deel hadden ge nomen aan een actie die resulteerde in de dood van een man. Dat deze dode één van de gevangenen was, deed blijkbaar niet ter zake. Onder de amnestie vielen in ieder geval de mensen die veroordeeld waren omdat ze tot de een of andere politieke partij behoorden, of omdat ze deel hadden genomen aan politieke bijeenkomst of politiek materiaal verspreid hadden. De meesten werden inderdaad vrijgela ten, maar één man, Ernesto Alajarin Fernan dez, zit nog gevangen. Fernandez werd in 1968 gearresteerd en veroordeeld tot 12 jaar plus een dag voor „medeplichtigheid" met een groep, genaamd het Verenigd Verzetsfront. Bovendien zijn de Communistische en andere partijen links daarvan nog steeds verboden. Om deze reden bestaan er nog misdaden als „Vereniging", „propaganda" en „samenscho ling", tenminste voor links. Zelfs na de amnes tie werden verschillende mensen op grond van deze wet gearresteerd en veroordeeld. Gewe tensbezwaardén werden vrijgelaten, maar dienstweigering blijft nog steeds een misdaad. Alleen als de gewetensbezwaarde binnen drie maanden opkomt voor militaire dienst (of zes maanden als hij in het buitenland woont) wordt de vroegere veroordeling uit de boeken ge schrapt. Andere overtredingen, die wij „medeplichtig heid" zouden noemen, werden vaak gensgeval- len. Zo gaf de familie Intxausti onderdak aan de moordenaars van een businspecteur in Lezo, maar nó de moord. Kan men daarom zeggen dat ze levens in gevaar brachten? Bracht Diego Elorrietta Zabala, de 61-jarige caféhouder in Derio, levens in gevaar toen hij de sleutel van zijn huis gaf aan een ETA-acti- vist? De openbare aanldager zegt van wel. Zabala noch de familie Intxausti werden vrijge laten. De rechtbank wilde ook niet in acht nemen dat ze misschien gedwongen waren de activisten te helpen. De Rechtbank voor de Openbare Orde vindt blijkbaar dat de amnestie niet slaat.op politiek gemotiveerde misdaden tegen andermans ei gendommen. Zo had José Manuel Olana een telefooncentrale opgeblazen. Hiervoor werd hij veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, en bovendien moest hij de telefoonmaatschappij 7 1/2 miljoen peseta's betalen (ong. 250.000). Hij werd niet vrijgelaten. Ook zit Ramon Llorca Lopez nog steeds gevangen. Lopez werd veroor deeld voor acht misdaden, waarvan volgens zijn familie niet één leidde tot verwondingen. Afgezien van deze grensgevallen zijn er ook mensen die veroordeeld werden voor misdaden die duidelijk dood of verwondingen tot gevolg hadden: moorden, ontvoeringen, gewapende overvallen en dergelijke. Sommigen van deze mannen zouden misschien in elke samenleving terrorist geworden zijn. Maar het feit blijft dat ze reageerden op een dictatuur en niet op een democratie en dat ze veroordeeld werden door een rechtbank die meer weg heeft van de rechtbanken in Alice in Wonderland en het werk van Kafka, dan van moderne recht spraak. In de tijd van Franco geloofde men over het algemeen dat de uiteindelijke uitspraak toch wel samen zou vallen met de bedoelingen van het regime. Daarom werden de wetten nooit nauwkeurig onder de loep genomen door de administrateurs, de advocaten of de rechters. Het wetboek staat vol vage termen als „terroris me" en „roof". De mensen die de aanklachten moeten indienen of moeten ontkennen hebben vaak zelfs geen nauwkeurig idee van de meer precies omschreven misdaden. Voor wat wij kennen als „illegaal wapenbezit" hebben de Spanjaarden twee misdaden: „tenen- cia" (bezit) en „deposito" (opslag). Toen ik twee 1 ervaren politieke advocaten vroeg wat het ver schil nu eigenlijk was, moesten beiden na enige tijd toegeven dat ze nooit de moeite hadden genomen het op te zoeken. En volgens één van hen: „Als de regering je wil pakken doet het er weinig toe op wat voor aanklacht ze dat doet." Sommige misdadigers werden door de politieke rechtbanken veroordeeld, terwijl het eigenlijk „gewone" misdadigers zijn of psychisch ge stoorden. Semproniano Fernandez, een 48-jari- ge fabrieksarbeider, was er heilig van overtuigd dat hij een longziekte had. De dokters waren het daarmee niet eens. Keer op keer ging Fernandez naar het kantoor van de sociale dienst om de uitkering te eisen waar hij meen- de recht op te hebben. Ten einde raad maakte hij een bom uit een keukenpot en zette die op de balie. Hij werd door de politieke rechtbank veroordeeld tot 3 jaar. copyright The Guardian

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10