lb rij gelaten Richard Oetker in levensgevaar Boekovski wil graag in Leiden studeren TWEESPALT OPEC LEIDT TOT LAGER PRODUKHEPEIL Drughandel in VS-marine is doodgewone zaak prstel van %kervaart rwacht Waldheim optimistisch over Midden-Oosten Archeologen in Frankrijk spreken, dankzij droogte, van „vruchtbaarste jaar" iAG 20 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 -f" onze correspondent Frans Wennekes ~'"u 1 °A Pn De vorige week gekidnapte Richard levindt zich in acuut levensgevaar. Na atie in een Münchens ziekenhuis, die drie uur duurde en waaraan tien artsen en, kreeg de 25-jarige zoon van een van is rijkste mannen gisteren een gecompli- ongontsteking. Gisteravond deelde de chef van het artsenteam mee, dat Richard zich in onmiddellijk levensgevaar bevond. De longont steking wordt uiterst nadelig beïnvloed, omdat Richard Oetker tijdens zijn gevangenschap een beschadiging aan het hart opliep. Richard Oetker, die donderdag tegen een losgeld van 22 miljoen gulden vrijgelaten werd, was dinsdag door zijn kidnappers in een houten kist van 1,20 m. lengte en 60 cm. breedte geperst. Wegens zijn lengte van 1.85 m. liep Richard hierbij ernstige been- en heupbreuken op. In de kist werd hij meer dan veertig uur met geboeide handen vastgehouden. De beschadigingen aan zijn hart liep hij op toen hij met een beweging van zijn benen de stroom inschakelde van een elec- trisch apparaat, dat op zijn lichaam was aange sloten. Deze installatie had hem moeten doden wanneer Richards vader geweigerd zou hebben het losgeld te betalen. In München verhoort de politie de aan de hand van een foto door Richard Oetker herkende en onmiddellijk gearresteerde Detlef Grashei. De dertigjarige man blijft echter ontkennen bij de kidnapping betrokken te zijn geweest. Van de overige daders, in totaal waar schijnlijk zes man, en van het losgeld ontbreekt nog elk spoor. 'oslavische dent in fers taking O (RTR) De Joe- dissident Michajlo tot zeven jaar ge- straf veroordeeld we- spreiding van propa- gen de staat, is in vol gers taking gegaan. Hij mee protesteren tegen beschouwt als gebrek ndere rechten voor po- tvangenen in Joegosla- ige schrijver heeft za- igen een familielid ge- hij sedert 6 december d op water leeft. Voor feigerde hij gevangenis- n en voedselpakketten, m hij nog wel thee en ;t suiker en vitaminen. mgs op een weer (GTON (AFP) - De üng-toestellen, twee op ibodera en twee in een ond de rode planeet, leren nog perfect en radioverbindingen larde hervat, angst is helder en duide- verbinding was een ang onmogelijk doordat eet achter de zon langs komt nu een tweede van 18 maanden waarin inners hun gegevens doorseinen. De biologi- boratoria blijken nog ctief en zetten hun proe- rt om vast te stellen of vorm van leven op de s. ellen in de ruimte rond jven hun foto's doorzen- ,artoe zal de Viking-1 an worden veranderd, ikt het ook mogelijk dat tel de Marsmaan Phobos km nadert. inieuw imcat PF 'ider ILLA (UPI) - Op- w is een Amerikaanse kljager van het type ^in zee gerold van het en vliegdekschip, aal in de Zuidchinese De Tomcat schoot gis- tever door toen hij njeerde te landen op het atoom-energie aange- vliegdekschip En-, twee piloten van het el wisten zich met de jtstoel te redden en en later opgepikt een helikopter van de rprise. Het ongeluk zich voor op ruim 300 neter ten westen van irtAlla. tijd geleden rolde bij i-oefeningen eveneens Tomcat van het dek een vliegtuigmoeder- de zee in. De Ameri- 1 fhse marine was er des- alles aan gelegen om vliegtuig te bergen daar en zeer geheime Phoe- raket vervoerde. TAAL VOORNAAMSTE HINDERNIS Boekovsky werd zaterdag op het vliegveld van Zurich ondermeer verwelkomd door de Russische schrijver in ballingschap Levitin Krashnov (rechts) ZURICH (ANP-DPA) De door Rusland vrijgelaten en naar "Zu rich overgebrachte Russische dis sidente natuurkundige Vladimir Boekovski heeft de wens te ken nen gegeven om in Leiden te gaan studeren, als hij tenminste de col leges in de Engelse taal zou kun nen volgen. De uitnodiging van de Leidse universiteit om aldaar te studeren, had hem nog in de gevangenis bereikt. Van de zijde van de rijksuniversiteit van Leiden is medegedeeld dat studeren in de Engelse taal niet wel mogelijk is: alle colleges worden in het Nederlands gege ven. Een woordvoerder van de universiteit meende evenwel dat het leren van de Nederlandse taal voor Boekovski geen gro te moeilijkheden zou behoeven op te leve ren, gezien het gemak waarmee hij zich de Engelse taal eigen heeft gemaaKt. Boekovski werd door de Sovjet-Unie vrij gelaten via een unieke gevangenenruil: hij werd namelijk uitgewisseld tegen de com- munistenenleider Luis Corvalan, die in Chili gevangen zat. De uitwisselingsproce dure had plaats in Zürich en duurde onge veer 25 minuten. Boekovski was vergezeld van zijn moeder Nina (63), zijn zuster Olga (36) en zijn ernstig zieke neef Mikhail (12). In een persconferentie heeft Boekovski, wiens ichamelijke gesteldheid zeer geleden heeft van het langdurige verblijf*in de gevangenis, waar hij maar eens in de twee dagen warm eten kreeg, verklaard te zul len blijven strijden voor de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Hij noemde zichzelf „een politieke gevangene met verlof', aangezien hij een vijfjarige verblijfsvergunning voor het buitenland had ontvangen. Dat hij uitgewisseld zou worden had hij pas in het vliegtuig vernomen en hij bleef geboeid tot het toestel de Russische grens gepasseerd Dirigent KOEWEIT (ANP) De elf leden van de organisa tie van olie exporterende landen (OPEC) die hun prijzen het komende jaar met vijftien procent verhogen, hebben besloten dat ze hun produktie evenveel zullen verminderen als de produktie van Saoedi-Arabië wordt vergroot. Het Koeweitse dag blad Al-Seyassah zegt dit te hebben vernomen in Qatar, waar de afgelopen drie dagen de minister- raadvergadering van de Opec is gehouden. Zoals gemeld wil Saoedi-Arabië zijn prijzen vol gend jaar maar met vijf procent verhogen. De Saoedische minister van olie, Sjeik Achmed Zaki Jamani, heeft vrijdag verklaard dat zijn land net schuldigde Saoedi-Arabië ervan dat het probeert zoveel olie gaat produceren als de wereldmarkt de Opec te dwingen „toe te geven aan de pressie ve Saoedi-Arabië verhoogt ook de Verenigde Ara bische Emiraten zijn prijzen maar met vijf pro cent) besloten de produktie van de OPEC op dertig miljoen vaten per dag te houden ongeacht de toeneming van de Saoedische produktie. Inmiddels heeft Irak de onenigheid binnen de OPEC zaterdag aangewakkerd door een buitenge woon felle aanval te doen op de houding van Saoedi-Arabië, de grootste olieproducent ter we reld. De Iraakse olieminister Tayeh Abdulkarim be- nodig heeft en dat de olie zal worden verkocht aan ieder die erom vraagt. Volgens Al-Seyassah hebben de elf landen (behal- van de oliemonopolies en de imperialistische mo gendheden door vast te houden, aan de prijsbevrie zing." ^>EN (AP) Terminal »tors Limited, een in Lon- tvestigde scheepvaartcon- en research-onderne- h verwacht een aanzienlijk in «1 van de tanker-industrie J9en 1980. aar publicatie „uitzicht op wereld-tankervaart 1977- schrijft zij dat, na een ïrijke verbetering in 1978 9 en 1980 een „aanzienlijk evenwichtig herstel" zal 15 hebben voor de hele tan aart. yf 'e tak van vervoer bestaat een overschot aan schepen '5 procent. In 1980 zal er een overschot bestaan aan 1 tankers maar volgens het •ort zullen in 1979 en 1980 K>d van en vraag naar de lere schepen in evenwicht GLENVIEW, (AP) - Als we de 22-jarige Gary Anderson mogen geloven, is binnen de Amerikaanse marine de han del in verdovende middelen even gewoon als die in gevul de koeken in de kazernes van het Nederlandse leger. „Aan boord van alle onder zeeërs van de marine zijn dea lers waar je voor iedere soort drug terecht kunt", vertelde Anderson in een interview. En hij kan het weten want hij is raket-technicus bij de marine en werd op heterdaad betrapt toen hij aan boord van een polaris-onderzeeër van een „joint" stond te genieten: Volgens Anderson is het ge bruik van drugs, in het bijzon der het roken van marijuana, een zeer veel voorkomende zaak geworden en probeert de marine een groot drug-schan daal uit de publiciteit te hou den. Anderson, die in 1974 in dienst trad en tot raket-technicus werd opgeleid, zei dat zijn hui dige baantje op de marine vliegbasis in Glenview de vijf de post is waarheen hij is overgeplaatst sinds hij voor het eerst betrapt werd bij het roken van marijuana in het rakettencompartiment van de kernonderzeeër Thomas Jef ferson, in juni 1975. „De enige reden waarom ik werd overgeplaatst, was dat ik gepakt ben", vertelt Anderson. „Officieren aan boord van on derzeeërs zien het meestal door de vingers. Lager perso neel krijgt meestal ontslag van onderzeebootdienst als ze met drugs gepakt worden. Maar kern-specialisten of raket-tech nici en het hogere personeel, wier technische kennis goed in de markt ligt, komen er veel makkelijker af. Officieren in de rang variërend van adel borst tot luitenant hebben me bij tenminste drie gelegenhe den gezegd dat het hun niets kon schelen wat ik deed als ik me maar niet liet pakken". kiest Hella. Regelmaat en goede timing zijn z'n passie. Daarom verlangt hij dat ook van zijn ruitewissers. En laat hij natuurlijk 'n Hella ruitewisser-intervalschakelaar in z'n auto monteren. Vraag om gratis produkten-folder en cartoon-sticker Sluyter b. v. Franciscusdreef 40 Utracht /vTp l Q tal. 030-61.41.41. 11^ LLH Ifsf. 281 Wervelstorm in Australië SYDNEY (AP) Een wervel storm met windsnelheden tot 180 kilometer per uur is gister nacht over het noordoosten van Queensland (Australië) geraasd. In twee steden is ernstige scha de aangericht en enkele honder den mensen zijn dakloos gewor den. Er zijn nog geen berichten over gewonden. De regering van de deelstaat Queensland heeft de twee ste den en een vissersdorp tot rampgebied verklaard. Een re geringswoordvoerder heeft ver klaard dat er nog geen nauw keurige opgave van de schade kan worden gedaan. Lord Home leidt Bilderberg LONDEN De voormalige conservatieve premier van En geland, Lord Home, wordt voorzitter van de Bilderberg- conferenties, vertrouwelijke bijeenkomsten waar topfiguren uit politiek en economie de toe stand in de wereld bespreken. Tot nu was prins Bemhard steeds voorzitter van de Bilder- bergconferenties. De prins legde deze functie ech ter neer na de publikatie van het rapport Donner over zijn betrokkenheid bij de Lockheed- affaire. De eerstvolgende Bil- derbergconferentie is in april in Engeland.. Kunsthandel Ina Broerse, Nieu we Spiegelstraat 57 Amsterdam, exposeert van 18 december tot 15 januari schilderijen van Fer ry Alink, grafiek van Paulien Wittenrood en sculptures van Karei Gomes. Cecil Andrus (links) wordt Carters minister van binnenlandse zaken. Ministers van Jimmy Carter PLAINS (UPI) De toekomstige Amerikaanse president Jimmy Carter heeft de 45-jarige gouverneur van Idaho, Cecil Andrus, benoemd tot zijn minister van binnenlandse zaken. De oud-federa le rechter Griffin Bel (58) wordt minister van financiën. Carter heeft zaterdag gesprekken gevoerd met de vroegere minister van defensie James Schlesinger en met de topadviseur van wijlen president John Kennedy, Theodore Sorensen. Schlesingers naam wordt genoemd als toekomstige leider van een nieuw energiebureau in Washington, terwijl Sorensen als een van de favorieten geldt voor de leiding van de Amerikaanse geheime dienst CIA. NEW YORK (Reuter-UPI) De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim, gelooft dat volgend jaar een akkoord inzake het Midden-Oosten conflict bereikt kan worden. „Meer dan ooit is er de bereidheid om via onderhandelingen een algemene overeenkomst te bereiken", zo zei Waldheim in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad Newsweek. „Iedereen wil een hervatting van de Geneefse vredesconferentie en de moeilijkheden worden nu voornamelijk nog veroorzaakt door meningsverschillen over de te volgen procedures", aldus Walheim. „De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) stelt zich flexibeler op dan in het verleden en de kans op een compromis-oplossing is nu veel groter, zowel wat betreft deelname van de PLO aan het onderhandelingsproces als wat betreft de andere mogelijkhe den". De leider van de politieke afdeling van de PLO, Farouk Kaddoumi, is echter van mening dat „de kans op oorlog in het Midden-Oosten groter is dan de kans op vrede. In een vraaggesprek met het Libanese dagblad Monday Morning zei Kaddoumi dat dit veroorzaakt wordt door de onverzoenlijkheid van Israël en door het Israëlische beleid dat zich richt op het stichten van nederzettingen in de bezette Arabische gebieden. Terwijl Waldheim verwacht dat de Geneefse conferentie in de lente hervat kan worden, zei Kaddoumi: „Ik denk niet dat de conferentie in de nabije toekomst hervat zal worden". (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De uitzonderlijke droogte van de afgelopen winter, lente en vooral de zomer, die omgeving, als bij het opgaan van de zon de voor de land- en tuinbouw rampzalig geweest is, blijkt in Frankrijk althans op één gebied een ware weldaad betekend te hebben: de archeologen zijn opgetogen over het onwaar schijnlijk grote aantal ontdekkingen dat zij als gevolg van de droogte hebben kunnen doen. Sedert ongeveer twintig jaar wordt in Fran krijk de zogenaamde lucht-archeologie (archeo logie aérienne) bedreven, die vanzelfsprekend geen oudheidkunde van de lucht is, maar waar de archeologische waarnemingen vanuit vlieg tuigen plaats hebben. De wetenschap is hierop gebaseerd dat vanuit de lucht verkleuringen op het aardoppervlak zijn waar te nemen, die vrijwel steeds op oudheidkundige verschijnse len wijzen, terwijl daarvan op de begane grond zelden of nooit iets waar te nemen is. Tot dusver werden via deze luchtarcheologie dui zenden prehistorische en historische overblijf selen in Frankrijk ontdekt. En de uitzonderlijke klimatologische omstandigheden van eind 1975 en de acht eerste maanden 1976 hebben tot de ontdekking van honderden en mogelijk duizen den tot nu toe onbekende resten geleid. De door de mens opgerichte bouwwerken, zelfs als deze al serdert eeuwen verwoest en volko men met de grond gelijk gemaakt zijn (of zelfs onder een aardlaag verborgen), laten sporen op het aardoppervlak na. Ongevulde plekken, zelfs oude greppels, houden door de samenstelling van de vulling, langer water vast en hebben dus doorgaans een donkerder kleur dan de omgeving. Op alluviale gronden daarentegen is de kleur over het algemeen lichter. Graangewassen zijn als gevolg daarvan voor de lucht-archeoloog van het grootste belang. Op vochtige bodem worden de gewassen hoger, worden er eerder groen en eerder rijp, hetgeen vanuit de lucht beter is waar te nemen dan op de grond. Ook leem en klei van oude muren van vroegere hoeven bevorderen het vasthouden van vocht in de bodem. De donkerder plekken zijn door gaans nogal vaag, maar laten niettemin toe de omtrek van een vroeger bouwwerk te herken nen. Daarentegen valt de aanwezigheid van steen of soord, want er werden ook herbergen en hotels ochtendmist optrekt. Sneeuw blijft langer op vochtige grond liggen dan op droge grond, en bij dooi kan deze sneeuwlaag verbijsterend nauwkeurig tekeningen vormen van het plan van het bouwwerk dat in het grijze verleden op die plaats stond. De kleurcontrasten tijdens de lange droogtepe riode van de afgelopen winter en zomer waren veel sterker en hebben veel langer geduurd, terwijl vochtigheidsgraden waarneembaar wa ren die onder normale omstandigheden niet te zien zijn. In noordelijk Frankrijk heeft men al de resten van een Romeinse nederzetting ont dekt: villa's, tempels, badhuizen, enz. en verder rond tal van steden oude agrarische structuren van Gallo-Romeinse oorsprong en hoeven uit de Gallische tijd vóór de Romeinse invasie. Aan de mondingen van de Canche en de Authie zijn nederzettingen ontdekt die uit het ijzeren en bronzen tijdperk stammen, en nabij "Cha- teaudun nam de archeoloog Jalmain deze zo mer zelfs een hele Gallo-Romeinse stad waar met haar forum, straten, sporterrein en worstel- h'uis, haar basilliek en hoeven. Rond Parijs en iets ten zuiden daarvan werden 141 bouwwer ken ontdekt, waaronder 120 Romeinse villa's, zeven tempels, een grote Gallische boerenhoeve en een aantal Gallo-Romeinse dorpen. In de moerassen ten westen van Poitiers werden vijftien neolitische nederzettingen gevonden, en ook meer dan honderd vierkante of cirkelvor mige omheiningen, die vermoedelijk verblijf plaatsen aangeven van laatneolitische groepen uit het ijzeren of bronzen tijdperk, en verder een aantal op mooie plaatsen met uitzicht opgetrokken villa's. Bij Aulnay-de-Saintonge werd het eerste mili taire kamp van de Romeinen in Zuidwest-Fran krijk gevonden. Bij Surgères onthulde de merk waardige verdorring van een klaverveld de plaats van een amfitheater met monumentale trappen, en in het dal van de Sóne werd een cultureel centrum van enkele hectaren opper vlakte gevonden met verschillende tempels. De plaats was vermoedelijk een soort pelgrim- puin in de bodem vanuit de lucht vast te stellen, doordat op de bewuste plekken de plantengroei minder welig is. Zodra er enig gebrek aan water is, verdorren de planten het eerst op plaatsen waar vroeger muren stonden. Tenslot te zijn resten van vroegere vestigingen en ver sterkingen doorgaans waar te nemen door een geringe oneffenheid van het terrein, die op de grond met het oog zelden vast te stellen is, maar die vanuit de lucht duidelijk wordt bij laagstaande zon. De winter is de beste hulp voor de lucht-archeo- gevondenen soevenierwinkels voor de pel grims. In het departement Charante-Maritieme werden bij neolitische legerplaatsen merkwaar dige versterkingen aangetroffen, die de vorm van kreeftenscharen hadden. Tal van de tijdens de droogteperiode genomen foto's zijn nog niet voldoende bestudeerd, veel andere foto's hebben om verschillende redenen nog niet tot onderzoekingen en opgravingen geleid. De oogst is zo rijk dat de Franse lucht-archeologen van het „vruchtbaarste jaar" van alle tijden menen te kunnen spreken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9