'PR uit kabinet U.C.-besluit definitief wordt Chauffeurs akkoord met inhaalplan cao „Defensie zwakt zulke zaken natuurlijk graag af, of zwijgt ze gewoon dood" Drukpers en vrijheid' in Van Goghmuseum )ode en vuf Gewonden verkeers ongeval Achterban zwaar aangeslagen Man steelt ton van huisgenoot Aktieplan voorlopig in de la MAJOOR COUZY OVER KRITISCHE LEGER-ENQUÊTE: Weinig groenten en aardappelen IAG 20 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ran onze parlementaire re dactie) JTRECHT Een zwaar aan- eslagen kerngroep (partij- aad) van de PPR heeft zater- ag in Utrecht uitgesproken, at de partij met het kabine- _Den Uyl moet breken zodra e beslissing inzake het Ultra- lentrifuge project in Almelo vordt omgezet in een defini- ieve. Iet is voor de radikalen niet an belang of aan de voor gaarden die het kabinet aan en uitbreiding van het project leeft gesteld, wordt voldaan, let gaat hoe dan ook om een ergroting van de kernenergie- apaciteit in Nederland en dat voor de PPR-achterban on- lanvaardbaar. uitspraak van de kern groep (62 leden stemden vóór, tegen) betekent, dat zij in feite al met het kabinet heeft gekapt, zij het op termijn. „Er zal echt een godswonder moe ten gebeuren, willen we blij ven meedoen", verzuchtten en kele partijkopstukken na afloop van de bedrukte verga dering. Een voorstel om de regerings samenwerking direct al te ver breken, werd met een krappe meerderheid (41—31) verwor pen. Hoewel men er nauwe lijks iets van verwacht, meen de een meerderheid dat de PPR-ministers in het kabinet de ruimte moeten behouden om alsnog een afwijzend be sluit te bewerkstelligen. De radicale bewindslieden slaagden er absoluut niet in om het voorlopige kabinetsbe sluit, waar zij verantwoorde lijkheid voor dragen, aanne- tmelijk te maken. Minister Trip hield zijn geest verwanten voor, dat de kern vraag is of Nederland door met Engeland en de Bondsre publiek te blijven meedoen in het project, effectief invloed kan uitoefenen op het in de hand houden van de versprei ding van kernmateriaal over de wereld. Hij zei daarover niet zo optimistisch te zijn. Maar volgens hem moet wor den afgewacht met wat voor resultaten minister Van der Stoel, die zich op dit punt met zijn Engelse en Westduitse ambtgenoten gaat beraden, thuiskomt Zijn collega Van Doorn voer de, evenals partijvoorzitter Van Hoogevest, vooral argu menten van politiek-strategi- sche strategische aard aan om de regeringssamenwerking voort te zetten. Hij waar schuwde dat de PvdA niet zal volgen als de PPR uit het ka binet stapt, maar met het CDA verder zal regeren. „Er zal misschien een crisis komen van één of twee dagen, maar dan staat de PPR in zijn een tje langs de kant", zei hij. Van Doorn liet weten dat het op dit punt nog onzeker is of de PPR-bewindslieden in het kabinet aan de wens van de partijraad zullen voldoen. Als zij ondanks alles toch blijven zitten, moet een breuk binnen de PPR niet uitgesloten wor den geacht. De politiek secre taris van de Radicalen Jaap de Jong voorziet in ieder geval dat er nogal wat partijleden, ook kaderleden, zullen bedan-' ken voor het partij lidmaat schap. Hindelopen In het Haagse Congresge bouw wordt t/m 2 januari het „Bellune-festival" ge houden. Hier worden de traditionele kunstuitingen van Nederland. België en Luxemburg belicht. Be zoekers van het festival kijken geïnteresseerd naar het werk van één van de laatste Hindeloper schil ders, Dirk van de Lindt, uit Heerenveen. BEEK (ANP) - In een holle deur van een leegstaande wo ning in Sittard heeft de politie gisteren een bedrag van 100.000 gulden gevonden. Het was daar verstopt door een inwoner van het Limburgse Beek, die het had gestolen van een huisge noot, eigenaar van een super markt in Beek. Deze laatste was zaterdagavond thuis gekomen met de weekre- cette van zijn bedrijf. Voordat hij het naar de nachtkluis zou brengen ging hij buitenshuis een hapje eten. Om zich een alibi te verschaffen had zijn huisgenoot al eerder het huis verlaten. Toen de supermarktei genaar vertrokken was, kwam hij terug om het geld te stelen en te verbergen in de deur in Sittard. De politie heeft hem gisteren aangehouden. rERDAM In het Rijks- mm Vincent van Gogh te sterdam is tot en met 15 jari een tentoonstelling te met het thema „drukpers vrijheid". Hij is georgani- rd door het Koninklijk Ne- lands Verbond van Drukke- Aanleiding is het feit, dat aar de drukkers in Neder- d 75 jaar georganiseerd zijn. expositie heeft twee doelstel ten: enerzijds te laten zien I de drukpers een rol speelt het vrije streven van de mens in het legale en illegale over- Ken van gedachten, ander- Is aan te tonen dat drukwerk inbreuk kan betekenen op jands persoonlijke leven en "js er de oorzaak van kan zijn dat hem informatie wordt ont houden. De organisatoren hebben een beperkte keus gedaan uit een overstelpende hoeveelheid druk werk. Er is een aantal voor de hand liggende onderwerpen op genomen: oorlog en verzet, schandaalpers, studentenop standen, openbare orde en goe de zeden, emigrantenliteratuur, krantengeschiedenis en censuur. Veel van dit alles ligt op leesta fels ter inzage. Ook komen tech nische zaken aan de orde van auteursrecht en vrije meningsui ting botsen. Belangrijk is, wat de expositie weergeeft van het drukken als sector van de eco nomische bedrijvigheid. Een en ander is geïllustreerd met indringende uitbeeldingen van boekverbranding, foto's van martelaren van het vak, grond wetsartikelen uit vele landen over de vrijheid van meningstui ting en van facetten van ver spreiden, weigeren en ontvan gen van drukwerk. De positieve kanten van de vrijheid van drukpers zijn voor ons zo van zelfsprekend, dat ze niet zicht baar konden worden gemaakt; ze vallen niet op, stellen de or ganisatoren. Het gevolg daarvan is, dat de nadruk van expositie sterk komt te liggen op de be lemmeringen die in sommige landen inderdaad onoverkome lijk hoog zijn, in andere echter nauwelijks aanwezig. Daardoor wordt een eenzijdig beeld ge schetst De drukpers heeft veel mensen individueel, en veel groepen van mensen als geheel, grote vrijheid gebracht. Niet al leen in de vorm van protestmo gelijkheden, maar ook in de zin van het beschikbaar stellen van kennis en het tonen van schoon heid. tLKENSWAARD Een 57-jarige man uit Aalst is gisteren bij n verkeersongeval in Varkenswaard om het leven gekomen. Zijn htgenote, die bij hem in de auto zat, is levensgevaarlijk gewond een ziekenhuis opgenomen. er inzittenden van een andere auto, een gezin uit Geldrop, lesten eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Het onge- gebeurde, doordat een automobilist zonder uit te kijken, de rit van een tankstation verliet. De man uit Aalst kon hem niet er ontwijken. Hij raakte door de botsing op de linkerrijhelft botste frontaal op de wagen van het gezin uit Geldrop. Rotterdam is gisteren een 43-jarige vrouw om het leven geko- :n. Haar man, bij wie zij in de auto zat, reed zo hard, dat hij een kruispunt niet meer tijdig kon stoppen voor een passerende o. Hij ramde een verkeerspaal en twee geparkeerde auto's die de in brand vlogen. De brandweer moest het echtpaar bevrijden, vrouw overleed later in het ziekenhuis. BOZE VROUWEN Het comité „Wij vrouwen eisen" heeft zaterdag in Amsterdam een demonstratie gehouden tegen het afstemmen door de Eerste Kamer van het PvdA/WD-wetsvoorstel inzake abortus. In een verklaring stelde het comité „diep verontwaardigd te zijn. omdat de Eerste-Kamerleden de vrouwen hebben laten vallen". Euromast krijgt Duitse eigenaar AMSTERDAM (ANP) Exploi tatie Maatschappij Schevenin- gen (EMS) gaat haar belang van 55 pet. (nominale waarde 1,35 min.) in Euromast NV in Rot terdam verkopen aan een West duitse beleggingsgroep). De onderhandelingen over deze verkoop zijn in een vergevor derd stadium en zullen naar de verwachting van de voorzitter van de raad van commissaris sen van de EMS, de heer W. Chr. Posthumus Meyjes, in ja nuari volgend jaar worden afge rond, zo zei hij. De overdracht van de aandelen aan de Westduitse groep zal geen enkel gevolg hebben voor het personeel van de Euromast. Utrecht (ANP) De achterban van de vervoersfederatie NV- V/NKV en die van de vervoers- bond CNV staan achter het ak koord over een inhalen van de loonachterstand in het beroeps- goederenvervoer over de weg, dat vrijdag werd bereikt in de onderhandelingen tussen de bonden, de werkgevers en de ministers Boersma (Sociale Za ken), Lubbers (Economische Za ken) en de staatssecretaris Van Huiten (Verkeer). Wel is duide lijk, dat de chauffeurs niet zul len aarzelen, alsnog acties te voeren als mocht blijken, dat de overeenkomst niet naar hun- zin wordt uitgevoerd. Een en ander is zaterdag geble ken op een aantal regionale ver gaderingen van de vervoersbon- den. De vergaderingen waren enige tijd geleden al gepland, toen werkgevers en werknemers nog ver uiteen stonden. Op de vergaderingen - zo was oor spronkelijk de bedoeling - zou den actieplannen voor volgende week worden besproken. Hoewel de actieplannen voorlo pig niet worden uitgevoerd, is op de bijeenkomsten wel geble ken, dat zij in de „bovenste la" blijven liggen. „Het vertrouwen is nu nog niet van dien aard, dat we nu zeggen: „Alles is best voor elkaar. We geven onze ver tegenwoordigers de ruimte om de onderhandelingen voort te zetten. Maar zo gauw mocht blijken, dat er weer een dubbele bodem zit in de houding van de werkgevers, zullen we alsnog acties voeren", aldus een be stuurder in Deventer. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag gisteren, is de Russische partijleider Leonid Breznjev geëerd met de hoogste onderscheidingen van zijn land. President Podgorni speldt hem hier de gouden ster van „Held van de Sowjet-Unie" op. Dagenlange brand in Ede EDE (ANP) - Een felle brand heeft gistermiddag een opslag plaats voor oud papier in Ede totaal verwoest. Een legertje van ongeveer 70 brandweerlieden slaagde er al na twee uur in het vuur onder controle te krijgen maar de na- blussingswerkzaamheden duren nog steeds voort Aangenomen wordt dat men het vuur morgen definitief kan doven. In totaal zal naar schatting 8000 ton oud papier verloren gaan. De schade loopt in de miljoenen guldens. Veel vragen rond dood bouwkundige LANGEDIJK (ANP) - De poli tie stelt een onderzoek in naar de vraag of een in een sloot aangetroffen en nadien overle den bouwkundige uit Oud Kar spel als gevolg van een ongeluk om het leven is gekomen of dat er misdrijf in het spel is. De bouwkundige, de 60-jarige H. Tauber uit Oud Karspel werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gevonden in een berm- sloot niet ver van zijn woning. Tussen kwart over twaalf en half één was hij nog thuis bij zijn vrouw. Deze legde zich te ruste terwijl haar man nog wat opbleef. Pas enige tijd later mis te zij hem. De heer Tauber werd in de bermsloot aangetroffen rond vier uur zaterdagmorgen. Sectie heeft uitgewezen dat het slachtoffer hersenletsel en enke le gebroken ribben had opgelo pen. (Van een onzer verslaggevers) personeel, als de motivatie steeds minder |^||§||§fTslinger van de klok is bij de vermaatschappe- leden. Prioriteit •HEN ..De erieven van veel officieren wordt. Het V.O.K.L.-raDDort leert dat zo'n 22.5 WflÊmk lijking van het lecer eewoon wat te ver door liepen de helai (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN „De grieven van veel officieren richten zich niet tegen de dienstplichtigen, maar wel tegen het systeem, waarin die dienstplichtigen moeten functioneren". Dat zegt, rustig en weloverwogen in zijn Zutphense schakelbungalow, de voorzitter van de Vereniging Officieren Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht (V.O.K.L.), de majoor H. A. Couzy (36). Een V.O.K.L.-rapport, waarin officieren van het „parate" eerste legerkorps hun ongerustheid uitspreken over de „vermaatschappelijking van het leger in het algemeen en de slechte begeleiding daarvan in het bijzonder", publi ceerden wij vorige week. Voorzitter Couzy schreef het voorwoord, waarvan Defensie legt dat het meer beweert dan de aan het rapport ten grondslag liggende enquête heeft opgeleverd. Majoor Couzy haalt zijn schouders op, glim lacht, en zegt: „Och, Defensie zwakt zulke zaken natuurlijk graag af, of zwijgt ze dood. Ik denk dat een paar zinnen uit mijn 'ten geleide' een beetje tegen het zere been zijn geweest". Hij grijpt een exemplaar van het rapport en citeert zichzelf: „Steeds worden tegen het advies van de militaire leiding in, overhaast maatregelen ingevoerd, die niet al tijd goed worden begrepen en die een goed- functioneren van de koninklijke landmacht nadelig beïnvloeden". En hij geeft grif toe, „dat komt niet helemaal uit de enquête. Nee, evenmin trouwens de slotzin: „In alle duide lijkheid wil ons hoofdbestuur stellen, dat de inzet van al het personeel dienend bij het eerste legerkorps steeds weer opnieuw bewon derenswaardig is, maar men dient zich wel af te vragen, hoe lang men kan doorgaan met het doen van een herhaald beroep op het personeel, als de motivatie steeds minder wordt. Het V.O.K.L.-rapport leert dat zo'n 22,5 procent van de landmachtofficieren weinig of geen vertrouwen heeft in de mogelijkheden van onze „parate hap" om in oorlogstijd effectief te opereren. En 43 procent helt ertoe over, om ook ongerust te worden. Met name over de gevechtsvaardigheid van de dienst plichtigen en ook over de slechte toestand van het „transport-materieel". Slechts 25 procent van de geënquêteerde officieren ziet het nog wel een beetje zitten. Ongeveer anderhalf jaar -geleden werd het initiatief genomen tot het houden van een enquête. „We wilden de werkelijke situatie nu eens onder de aandacht van een breed pu bliek brengen en dat dan zo objectief moge lijk", aldus majoor Couzy, die niet verheelt dat men in V.Ó.K.L.-kringen eerst echt wel een beetje moeite had met zoveel openbaar heid. „Je hangt tenslotte toch een beetje vuile was buiten. Dat die kogel door de kerk ging, bewijst hoe hoog het veel officieren allemaal zit". Majoor Couzy: „Mijn door Defensie gewraak te voorwoord had mede ten doel om bepaalde zaken in een iets ander daglicht te plaatsen. Ze moeten de kwestie niet bagatelliseren. Een response van 80 procent bij een enquête, waaraan voor de deelnemers veel werk was verbonden - ze waren er op z'n minst twee tot drie uur mee zoet - dat is toch echt niet mis". De V.O.K.L.-voorzitter, die zelf bij het eerste legercorps heeft gediend, maar tegenwoordig docent is aan de hogere krijgsschool over het hedendaagse 'systeem': „Veel officieren heb ben daar de grootst mogelijke moeite mee. De praktijk leert, dat als je allerlei uiterlijkheden laat varen, dit zijn weerslag heeft op de innerlijke discipline". Doorgeslagen Majoor Couzy wil het graag nog wat duidelij ker zeggen. Hij formuleert bedachtzaam: „De slinger van de klok is bij de vermaatschappe lijking van het leger gewoon wat te ver door geslagen. Dat gebeurt vaak bij vernieuwingen, veranderingen. En als zo'n proces dan ook nog ten enenmale onvoldoende wordt bege leid, loopt de zaak gemakkelijk stuk". Over die vermaatschappelijking: „De dienst plichtige slaapt veelal thuis. Hij loopt in bur gerkleding rond. Hij draagt lang haar, groet meerderen niet meer. exerceert nauwelijks, allemaal uiterlijkheden, dat wel, maar het is alles bij elkaar voor velen toch een moeilijk te verteren brok verandering dat - onder politieke druk - gewoon te snel is doorge voerd. Vooral het wat ouder beroepspersoneel kan het allemaal niet bijbenen. Niet zelden ging het er zich - omdat er van begeleiding nauwelijks sprake was - zelfs tegen afzetten, wat veel spanningen in de organisatie tot gevolg had". Majoor Couzy benadrukt dat de enquête met de verontrustende uitslag geen natte-vinger-werk is. „Een socioloog in ons bestuur had de leiding", zegt hij, „Er vond eerst een onderzoek aan de hand van de interviews plaats. Dat was om de knelpunten op te sporen. En de eigenlijke enquête is ook voorafgegaan door een proef-enquête. Ik mag dus wel zeggen dat de conclusies verantwoord zijn, ook statistisch". Vakbond Of het organiseren van zo'n enquête nu wel een taak voor een officiersvereniging is? Ma joor Couzy vindt van wel, temeer omdat het V.O.K.L. meer en meer een soort officieren vakbond aan het worden is. ,!ln onze statuten staat als tweeledige doelstelling: A) beharti ging van de belangen van onze krijgsmacht, B) behartiging van de belangen van onze leden. Prioriteiten stellen we met, want soms liggen de belangen in eikaars verlengde en soms ook bijten ze elkaar en we kunnen toch rustig zeggen dat we met onze enquête onze doelstellingen in geen enkel opzicht geweld hebben aangedaan". De Vereniging Officieren Koninklijke Land macht (en Koninklijke Luchtmacht) heeft de laatste tijd vaak aan de weg getimmerd.Medio september werd openlijk geageerd tegen de besnoeiingen op de Defensie-begroting. Een maand later tekende de V.O.K.L. mede voor de door de Federatieverenigingen Nederland se Officieren (FVNO) gelanceerde brochure „Veiligheid, bittere noodzaak". Als het er op aankomt, gaat de in 1910 opgerichte V.O.K.L. al veel langer op deze tour. In 1923 ging zij zelfs zo ver om de Staat der Nederlanden te betichten van onbehoorlijk bestuur, omdat uit zuinigheidsoverwegingen een aantal officieren op non-actief was gesteld. Vijf jaar geleden culmineerde het desbetreffende proces in een uitspraak van de Hoge Raad, waarbij de vereniging in het gelijk werd gesteld. Of de nu gehouden enquête ook een follow-up krijgt? Majoor Couzy: „Er zijn leden die veel voor harde acties voelen, maar het bestuur gelooft dat wij voorlopig hebben gedaan wat we moesten doen: signaleren en aan de kaak stellen. En daarbij natuurlijk de verdere ont wikkelingen nauwlettend blijven volgen". Hij heeft geen idee wat er mede naar aanleiding van het V.O.K.L.-rapport verder gaat gebeu ren. „Terugdraaien van de vermaatschappelij king zie ik persoonlijk als een erg moeilijke zaak", zegt hij, „maar aan dé begeleiding kan wel iets gebeuren". In dat opzicht heeft hij enige hoop, omdat er zoveel exemplaren van het rapport zijn opgevraagd. Ook en vooral uit de politieke hoek. IN TIJD VAN DUURTE: DEN HAAG Dure aardappe len en groenten werden in het vorige kwartaal veel minder gegeten, zo blijkt uit de over zichten hierover van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het verbruik ervan is daarna weer enigszins gestegen. Gestegen zijn in het derde kwar taal echter wel de aankopen van duurzame artikelen. Deze stij ging bedroeg ongeveer tien pro cent vergeleken bij dezelfde pe riode van vorig jaar. Er werden vooral veel niéuwe personenau to's gekocht Van der Lek lijsttrekker van PSP ARNHEM (ANP) - De partij raad van de PSP heeft zaterdag op een vergadering in Arnhem de huidige fractievoorzitter In de Tweede Kamer, Bram van der Lek (45), voorlopig aange wezen als lijsttrekker voor de kamerverkiezingen in mei 1977. De aanwijzing is voorlopig om dat het PSP-congres pas begin februari de definitieve kandida tenlijst voor de Tweede-Kamer verkiezingen vaststelt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7