ieuw hoofdkantoor PTT >p Leidse Schuttersveld rootscheeps onderzoek mder Leidse vrouwen rEVARIEERD CONCERT MANNENKOOR Eerste officiële schreden op Promenade Haarlemmerstraat tANDAG 20 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 jn een onzer verslaggevers) [DEN De gemeente Lei- heeft zich in principe be- d verklaard toestemming verlenen voor de bouw van i nieuw hoofdkantoor van PTT op het Schuttersveld isen de spoorlijn Leiden arlem en de Oegstgeester- PTT heeft al jarenlang tonen voor de bouw van langgerekt, twee verdie- ngers tellend hoofdkantoor dit terrein, maar heeft nog en concrete werktekeningen papier kunnen zetten, om- met de Nederlandse oorwegen nog geen over- nkomst is bereikt over de erdracht van de grond. Des- danks hoopt de PTT binnen jaar de werkruimten aan Geregracht en de Middel- egracht te kunnen verlaten, toral omdat in de huidige stemmingsplannen in deze bieden voor de gebouwen en plaats meer is. >t hoofdkantoor van de PTT niet opgenomen worden in plannen, die de gemeente iden heeft voor het Schut- sveld. „Wanneer we de ond hebben, kunnen we on- iddellijk met de bouw begin- fen", weet directeur Mourik jan de PTT in Leiden. „We beven van de gemeente Lei en niet te wachten op de Stwerking van de totaalplan- voor het Schuttersveld, college weet ongeveer wat [ij van plan zijn. Wij hebben ruimte-eisen voor het hoofdkantoor, maar zijn natuurlijk mede af- van de hoeveelheid die wij van de Neder- Spoorwegen kunnen - Wij hebben weinig om het hoofdkantoor er- anders te vestigen. Het Het voormalige PTT-kantoor aan de Breestraat PTT-directeur Mourik Schuttersveld is eigenlijk nog het enige beschikbare terrein", aldus de heer Mourik. De plannen om het nieuwe hoofdkantoor te vestigen op het Schuttersveld dateren al van voor 1967, toen het post kantoor aan de Breestraat ver laten werd en het noodgebou wencomplex aan de Gere gracht als tijdelijk onderko men dienst ging doen. De post bestelling was toen reeds vier jaar eerder ondergebracht in de oude fabrieksgebouwen aan de Middelstegracht. Reeds voor de tweede wereldoorlog wilde de PTT uitwijken naar een terrein in de buurt van het station. De eisen, die toen ge steld werden gelden nu nog een goede verkeersweg in de buurt van het station liggen en niet te ver verwijderd zijn van het centrum. Dat eerste is vooral voor de grootgebruiker van belang. Die moet met de auto het hoofdkantoor kunnen bereiken. Voor de gewone man hebben we overal in de stad onze vestigingen en bo vendien komt er in het ge bouw van het Hoogheemraad schap Rijnland (het voormali ge postkantoor aan de Bree straat) een lokettenkantoor. Voor de oorlog wilden wij al weg uit de Breestraat, omdat dat gebouw toen al niet meer geschikt was voor onze werk zaamheden. De Geregracht was in 1967 dan ook niet meer dan een noodoplossing. Wij hebben nooit gedacht aan her bouw van het oude kantoor aan de Breestraat. Zeker met de huidige verkeerssituatie en de plannen voor de afsluiting voor de Breestraat zou een terugkeer ook niet mogelijk zijn geweest. Toen we daar weggingen, wisten wij dat we er nooit meer terug zouden komen", aldus de heer Mourik. Directeur Mourik hoopt zo snel mogelijk zekerheid te krijgen over de nieuwbouw van het hoofdkantoor. De PTT kampt in Leiden met een enorm ruimtegebrek en voor vergaderingen moet zelfs uit geweken worden naar de Pe- truskerk aan de Lammen- schansweg. „Het is echt nodig dat we een nieuw kantoor krijgen, want we zijn overal uitgegroeid. Maar voorlopig hebben we nog niet de beschikking over de gronden op het Schutters veld. We kunnen dus ook nog niet zeggen hoe snel de nieuw- bouwplannen gerealiseerd zul len worden. Binnen een aantal jaren zal er echter iets moeten gebeuren. Het fabriekje aan de Middelstegracht heeft ook het eeuwige leven. Met de Ha ver en Gortbuurt heeft de ge meente ook andere bestem mingsplannen en die gebou wen zullen wij over een aantal jaren dus ook moeten verla ten. Wij hebben daar geen langdurig huurcontract", al dus directeur Mourik. ar voorkomen van baarmoederhalskanker (Van een onzer verslaggevers) Op 17 januari 1977 start in Leiden een groot bevolkings- efzoek naar baarmoederhalskanker. Het gehele bevolkingson- loek zal drie jaar in beslag nemen en alle vrouwen tussen 15 en 55 jaar zullen een oproep krijgen om aan dit onderzoek te nemen. Deze procedure zal na drie jaar weer herhaald Het onderzoek geschiedt in nauwe samenwerking met het Cytologisch Laboratorium, de huisartsen, de Gemeentelijke leekundige- en Gezondheidsdienst, de Stichting „Interkruis" en ifdeling Leiden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. ministerie voor volksge- dheid, de gemeente Leiden ie ziekenfondsen subsidiëren onderzoek, waardoor het gelijk is de kosten voor de lnemers aan de lage kant te iden. Van de deelnemers :dt een bijdrage van tien gul- i gevraagd, terwijl de totale lerzoekskosten dertig gulden Ook de categorie van 55-65 jaar zal aan onderzoek kunnen deelne- n. Zuiver medisch gezien be- deelneemsters uit deze ftijdsgroep slechts eenmaal te worden. Het Rijk hiervoor ook geen sub- ie maar omdat de zieken- en de gemeente Leiden hebben ook voor deze egorie vrouwen subsidie te kunnen deze deelneem- rs dezelfde onderzoekskosten rekening gebracht worden. werkgroep, die het bevol- igsonderzoek heeft voorbe- d heeft gekozen voor een de- itrale opzet. Het onderzoek rdt als het ware naar de be- Iking gebracht. Het onderzoek zal daarom op zeven verschil lende plaatsen in Leiden plaats vinden. Op 17 januari 1977 start een team van vijf speciaal opgeleide mensen het onderzoek in het GG en GD-gebouw aan de Roo- denburgerstraat voor vrouwen uit de Burgemeesterswijk. Af hankelijk van de opkomst zullen daarna binnen enkele maanden achtereenvolgens de vrouwen uit Leiden Zuid-West, Leiden- Noord, de Merenwijk, het Mors- kwartier, het woonwagencen trum en het Houtkwartier on derzocht worden. De werkgroep heeft besloten om het onderzoek juist in de ge zondheidscentra van deze wij ken plaats te laten vinden, om dat de betrokken vrouwen deze centra reeds kennen van andere vormen van welzijnswerk. De werkgroep heeft bovendien veel aandacht willen besteden aan de voorlichting over de baar moederhalskanker en de wijze waarop het onderzoek zal ge schieden. Daarom zullen vlak voor het begin van het onder zoek speciale voorlichtingsavon den belegd worden. In dat op zicht hebben de huisartsen en wijkverpleegkundigen een grote taak. De huisartsen zullen voor af zoveel mogelijk informatie aan hun patiënten doorspelen en bovendien op de voorlich tingsavonden het woord voeren. De Stichting „Interkruis", die een belangrijke voorlichtende taak heeft omdat de verpleeg kundigen van deze stichting veel huisbezoeken afleggen, heeft ook een speciale telefoondienst ingesteld. Elke dag tussen 12.00 uur en 12.30 uur kunnen de deelneemsters voor telefonische informatie bij deze stichting te recht. De nazorg van het onder zoek zal bij de Leidse huisartsen berusten. Drie weken na het maken van een uitstrijkje krijgt de huisarts de uitslag van het onderzoek. Als er een afwijking geconstateerd wordt, of wanneer het onderzoek herhaald zal moe ten worden, omdat het onder zoek in kwalitatief onderzoek mislukt is, zal de betrokken vrouw eveneens bericht over de uitslag van het onderzoek krij gen. Wanneer er geen afwijkin gen geconstateerd zijn, krijgen de deelneemsters geen bericht over de gunstige uitslag van het onderzoek. De eerste voorlichtingsavond zal op 10 januari 1977 gehouden worden in het Lorentzhof. De aanvang van deze bijeenkomst is gepland op 20.00 uur. IDEN In een feestelijke kaarsenoptocht amen zaterdagavond honderd mannen het po rn van de Leidse Stadsgehoorzaal op, onder zingen van een vredeslied: „Wij hebben de men ontstoken, een licht in de donkere nacht", armee was het buitengewoon gevarieerde Kerst- icert van het Rijnlands Chr. Mannenkoor be- men. „Buitengewoon gevarieerd?" zullen onze ars vragen, „een mannenkoor, dat niets anders gt dan liederen in de Kerstsfeer, hoe kan dat gevarieerd zijn?" De lezers moeten weten, dat t alleen het mannenkoor optrad onder leiding Sander van Marion, maar ook de sopraan ristine Harvey en de rijkgeschakeerde stem van irco Bakker. En bovendien, dat het mannenkoor niet tegenop gezien heeft om naast de traditio- e kerstliederen (zoals het door de zaal meege ren „Komt allen tezamen") talrijke werken van ndel, Bach, Telemann, Schubert en Gounod, maar ook negro-spirituals en minder bekende kerstliederen op het programma te nemen. Een deel daarvan was door Sander van Marion bewerkt tot gemakkelijk in het gehoor liggende meezingers: over het algemeen was bij deze be werkingen veel te veel water in de artistieke wijn gedaan, zodat de zaal wel kon meedeinen en meegenotteren, maar zeer weinig echte muziek te horen kreeg. Het gevolg daarvan was, dat er niets werd overgebracht van de kerstsfeer, waar het eigenlijk om te doen was. Dat de muzikale begelei ding in handen was van leden van het Residentie- Orkest, dus van ernstige en vakbekwame musici, heeft de uitvoering veel goed gedaan. Toch zou men juist van leden van een dergelijk orkest verwachten dat ze bezwaar maakten tegen een zo populaire en vlakke muziekinterpretatie als die van de dirigent van zaterdagavond. TON HARMSEN Rijksconsulent Heetman steekt de gouden sleutel in de poort van de promenade. LEIDEN Drs. G. D. H. Heetman, rijksconsu lent van het ministerie van Economische Za ken zette afgelopen zaterdag de eerste officiële schreden op de Haarlemmerstraatse sierbestra ting. Hij moest daarvoor de fraaie poort passe ren, die de Haarlemmerstraat zaterdagochtend aan de kant van de Prinssessekade afgesloten hield. De heer Heetman moest ingrijpen toen het muziekgezelschap „De Burcht", dat een schuil ging schuilging achter de gesloten poort, er na een aantal schallende salvo's en tromgeroffel er niet in was geslaagd de „poort van Jericho" omver te blazen. Gelukkig bleek er een gouden sleutel aanwezig waarmee de Haarlemmers- straat weer voor het winkelende publiek kon worden ontsloten De heer Heetman zei in zijn openingstoespraak het te betreuren dat de gou den sleutel de problemen van Leiden niet op lost, maar hij sprak wel de hoop uit dat de Haarlemmerstraat nu weer snel in de oude situatie van een gezellige, rijk geassortimenteer- de winkelstraat zou geraken. Daarna opende hij de poort en trok met het hele gezelschap waaronder ook de wethouders Van Aken, Waal en Van Dam blijkbaar goede verliezers de Haarlemmerstraat in onder de triomfantelijke tonen van „De Burcht". Daarna was er nog een kleine receptie bij het restaurant Mr. Hap in de Haarlemmer straat. Later in de middag speelden verscheide ne muziekgezelschappen nog om beurten in de Haarlemmerstraat, waaronder een steelband en de „Bierkauwers". Muziekcorps De Burcht zorgde voor de muzikale omlijsting van de openingshande ling. Prins Nelis Prins Nelis de Eerste van Sassenheim heeft zaterdag 18 december de Pirate Ship bar in de Leidse Holiday Inn bezocht Hij doet dat ter gelegenheid van de twee miljoenste „Pinfall" omvergooiing der kegels, maar het kan ook de pinnige Zuid-Sumatraanse valwind zijn) op de bowling. Dit gebeurde 's avonds om 23.11 uur, een niet ongebruikelijk tijdstip bij camevaleske aangelegenheden, scheen het Want prins Nelis is een carnavalsprins en nam voor deze gelegen heid! de Raad van Elf en de Prinselijke Blaaskapel mee. Om helemaal in het teken van het getal 11 te blijven kostte een glas bier op deze avond f 1,11. Nellie den Haan Nog even teruggrijpen naar de begrotingsbehandeling, die niet alleen Leiden in de afgelopen week langdurig parten beeft gespeeld. In het Voorburgse zwaait sinds kort de ex-Leidse Nellie den Haan-Groen de burgemeestersscepter. Zij doet dat als vrouw temidden van een overwegend mannelijke raad voortreffelijk. In Voorburg verliepen de begrotingsbehandelingen niet zo voortvarend als in onze sleutelstad. Bij het afsluiten van de Voorburgse prognoses voor 77 van burgemeester mevr. Den Haan dan ook de volgende opmerking: ,JSijna overal staan mannen aan het roer en toch duren alle vergaderingen nog zo lang. Hoe zou dat nou komen?...." Kerstconcert i Het Petra-jeugdkoor. Het interkerkelijk Petra-jeugdkoor geeft morgen 21 december een kerstconcert met samenzang in de Zuiderkerk aan de Leidse Lammenschansweg. Medewerking wordt verleend door de brassband van het Leidsch Politie Muziek Gezel schap. Het draaiboek van de bijeenkomst is geschreven door Ray mond van Sasse van Usselt en draagt als titel ,fïet verleden wordt weer heden en vroeg're tijd wordt werkelijkheid". Het concert begint om acht uur. De toegang is gratis. Politierapport Het Leidse politierapport meldt de navolgende gevallen die zich in bet afgelopen weekend voordeden: Zes jongelui, van leeftijd variërend van zestien tot negen tien jaar gooiden zaterdag een ruit van het gebouw van de Sociale Dienst aan de Langebrug in. De politie beeft de zes, voornamelijk Leiderdorpers, ingerekend. Zeven au to's werden op zaterdag beschadigd. In de prins Frederik- straat, de Van der Duinstraat en de Narmstraat werden de auto's van hun uitstekende delen ontdaan, van het gebruikelijke aantal gevallen van zakkenlichterij raakte een bromfiets op de Haagweg nog voor 600 gulden aan onderdelen kwijt, en was het brutaalste geval nog de fietsroof op de IJsselmeerlaan. Een ongeveer 14-jarige jongen griste/g,&,op. namelijk, passerend op de fiets bij een 21-jarige fietsende verkoopster de schoudertas weg. De jeugdige delin quent leverde dat 180 gulden en persoonlijke eigendommen op Hij is nog niet achterhaald. 60 jaar trouw Het Leidse echtpaar Strijk-Duinkerke is 60 jaar geleden in het huwelijk getreden en werd hiervoor afgelopen zaterdag gefeliciteerd door burgemeester en mevrouw Vis. Het echt paar woont aan de Rijnsburgersingel 3 in Leiden. Mevrouw Strijk is 77 jaar jong en is afkomstig uit Zeeland. Na haar trouwen werd ze meteen Leidse. De 83-jarige meneer Strijk is geboren en getogen Leidenaar. Hij werkte 30 jaar als ketelmaker bij de Stedelijke Licht Fabrieken. Het echt paar heeft een zoon en een dochter, zes kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Het echtpaar Strijk-Duinkerke tijdens het bezoek van burgemeester Vis en echtgenote Burgerlijke stand Geboren: Liselore, dr. v. C. Schaap en W. E. Poll. Overleden: P. Schouten, geb. 1903, man. J. van Gerdingen. geb. 1976 zn v. J. B. v. Gerdingen en J. de Lange. Gehuwd: G. C. C. Lammers Lisnet en P. E. Rozier, G. de Ruiter-G. S. C. de Joode. R. F. J. van der Zon-A. Sloos, J. van Zelst-C. M. Ravensbergen, A. L van der Weyden-C. J. Baart, J. Simons- J. E. Brokaar, D. K. Indersorv-L C. Jaquet. Ondertrouwd: H. J. M. Linthorst en G. J. K. Pikkaart, J. W. van den Wijngaard en C. Rotmensen. C. G. J. van Oiest en J. H. M. Beutener, N. P. Devilee en M. H. A. Jongen. H. A. Jorissen en K. I. van der Meer, C. van der Reijden en M. J. M. van Oosten. W. Sloos en E. M. Kuijer, W. van der Laan en G. Crama. L. J. O. M. Schelfhout en M. ter Hart, A. E. M. Beijer en T. H. Oelen, W. A. van Beek en M. C. M. Flerig. J. J. Tamminga en C. L J. Smeulders. F. J. M. Willems en T. C. Ramp, L A. Lingerak en H. A. M. Wijnands, R. H. B. Meijboom en J. C. M. de Maes Janssens, H. A. T. Rijsdijk en E. M. Kershof, J. G. Meijers en H. P. den Ouden. H. G. Husselman en I. Schut, C. M. van der Nagel en J. Kok. F. R. M. Naber en A. van der Sluis.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3