STARLIFT NEEMT WRAAK maal kam pioen Trainer Miroslav zorgt voorliet nodige spektakel Angst kampioensploeg ongegrond LOEK WILLEMSTEIN: IK GEBRUIKTE DOPING SPORTTRIBUNE l&t LEIDSE COURANT ■-immumrn».. (Van onze volleybalme dewerker) DEN HAAG Hoe pa radoxaal het mag klin ken: niet het vertoonde spel maar het agres sieve optreden van coach Miroslav en en kele van zijn spelers zorgden ervoor dat het hoofdzakelijk jeugdi ge publiek bij het Europa Cupduel tussen Starlift en Real Madrid aan zijn trekken kwam. Het krachtsverschil tussen het na het echec in Madrid „getergde" Starlift en de Spaanse kampioen was namelijk te groot om het duel spannend te maken. De setstan den 15-7, 15-3 en 15-9 en de speeltijd van 59 minuten spreken in dit opzicht duidelijke taal. Voor de toeschouwers werd het pas echt leuk toen Worgic Miroslav zich realiseerde dat het voor zijn team de verkeer de kant opging. Dit manifes teerde zich al in de eerste set, waarin Starlift de eerste drie aanvallen van Real goed af- blokte en daarna doorstoom de naar 9-0. Miroslav probeer de via veelvuldig wisselen het ritme uit de Rijswijkse ploeg te halen en bij 14-4 had hij zijn zes mogelijke wissels op gebruikt. „Nee" zei de Joego slavische coach „het waren er pas vijf" en prompt ging hij in heftige discussie met de teller en tweede scheidsrech ter Vos Fluitconcert Het publiek kon zich uitleven in een heerlijk fluitconcert, maar Miroslav bereikte wel dat de Belgische hoofd- scheidsrechter Van Welden een dubbelfout gaf („Omdat" zoals hij na afloop verklaar de „er een communicaties toornis was geweest tussen de teller en tweede scheids rechter Vos".). Real kon hier van de verwarring gebruik maken door drie punten te scoren, maar toen Loek Wil- lemstein kans kreeg al zijn gram te leggen in een zie dende smash was het toch gebeurd: 15-7. Miroslav meende nog te moe ten nazeuren over het ge beurde en prompt kreeg hij van Van Welden de gele kaart voor de neus. Het optreden van de heetgebakerde coach was ook een doorn in het oog van zijn kleine spelverdeler (1.73 m) Luis Cotter, die zich tijdens de wedstrijd regelma tig met kalmerende woorden tot de spelersbank moest richten. Dat ging zichtbaar ten koste van zijn spel en mede daardoor schrompelde Real in tot een zeer middel matig ploegje, dat in de Ne derlandse competitie moeite zou hebben zich in de eredi visie te handhaven. Alleen Francisco Jimenez kon zich met enkele knappe smashes langs het Rijswijkse blok in gunstige zin onderscheiden. Zijn clubmakker Vincente Sel- les de las Heras deed dat cok, maar dan in negatieve zin. Nadat hij in het begin van de tweede set ook al een gele kaart voorgeschoteld had ge kregen, ging hij zelfs zo ver dat hij na afloop van deze ronde (15-3 voor Starlift na twaalf minuten) meende de tweede Nederlandse scheids rechter een flinke duw te moeten geven. Deze actie le verde hem een combinatie van geel/rood op, waardoor hij een set buitenspel werd gezet. In het derde en laatste bedrijf maakte Starlift het zich onnodig moeilijk. Men verzuimde Real onder druk te houden en bovendien sloot de verdediging niet zo best. Coach Pierre Mathieu greep bij 8-7 dan ook naar zijn eerste time-out van de wed strijd, maar zijn ploeg kreeg bij 8-9 eerst weer greep op het spel. Real werd prompt weer gedeklasseerd en na 15- 9 was het vooraf loodzwaar geachte karwei dan toch ge klaard. De volgende tegenstander CSKA Moskou zal de Rijswij- kers nog wel veel meer nacht merries bezorgen. RIJSWIJK In de hossende meute van de Marimbahal werden zaterdagmiddag om klokslag vijf uur twee spelers op de schouders gehesen. Aan de ene kant van het net was het natuurlijk aan voerder Ad van de Velden die door verheugde en tegelijkertijd verbaasde toeschouwers als een heilige werd geëerd. Maar aan de andere kant van de zaal, en bi|na niemand van het feestvierende Starlift merkte er iets van, ging ook een Span|aard de lucht in. Bij Vincente Selles de las Heras had het wel een heel andere oorzaak dan pure vreugde. De nummer elf van Real Madrid, de ploeg die zaterdag als grote kandidaat voor een plaats bij de laatste acht in de Europa Cup van start ging, had vaste voornemens om met bruut geweld zijn gram te halen bij de scheidsrechters, Real Ma drid moest het laatste hoopje energie aanspreken om Selles de las Heras, toonbeeld van mis plaatst temperament, tot deorde te roepen. Hij werd afgevoerd als een delinquent en vormde daar mee het trieste middelpunt van een groepje volleyballers, waarbij verdriet hoogtij vierde. Hoe anders was de sfeer bij Starlift Blokkeer, ploeg die zaterdag als kansloze (op papier) van start was gegaan, maar waar de jubels na afloop op passende wijze het te gendeel bewezen. Loek Willem- stein, getooid met een gigantische De ontreddering bij Real Madrid in beeld. Starlift Blokkeer heeft weer eens toegeslagen en twee Spaanse spelers trachten stompend in te grijpen. Tevergeefs. Volleybalploegen uitgeschakeld DEN HAAG Op Starlift Blokkeer na zijn de Nederlandse clubs In de bekerwedstrijden uitgescha keld. Bekerkampioen Interlance Zaan, dat thuis al had verloren, redde het bij Odelena Voda ook niet. Na de verrassende score in de eerste set (6-15) rekende de Tsjechische club af met de cijfers 15-10,15-3,15-8. Kampioensploeg Van Houten VCH bij de dames kon in Sofia zelfs geen set Inpalmen. Levski Spar- tak was weer te sterk (nadat In Heerlen al met 3-1 was gewon nen) en won simpel met 15-2,15-2 en 15-10. De damesploeg van AEC Chicopee (toernooi voor be kerwinnaars) veroverde In het Poolse Krakau wel twee sets. Het was na de nederlaag thuis (1-3) ook niet genoeg voor de volgende ronde. Wisla Krakau zegevierde in Polen met 15-7, 15-4, 11-15, 14-16 en 15-11. Vincente Selles de las Heras heeft de tweede scheidsrechter omver ge duwd. Aanleiding voor de rode kaart. Koorts Loek Willemstein hield voet bij stuk, hij had doping gebruikt. Twijfels konden er in ieder geval niet bestaan over de prestatie die hij had geleverd. Twee uur voor de wedstri|d het ziekbed uit en dan tochzo'n voortreffelijk optre den. De international gaf zichzelf de juistebeloning. „Ik ga wel mee feest vieren, maar daarna kruip ik onmiddellijk mijn bed in. Met een grog. Man, ik sta te trillen op mijn benen". Even verderop deed Frank Constandse hetzelfde. Hij zweeg wel over de doping en koorts. Maar vermoeid was hij als nooit tevoren. „Af en toe had ik last van ademnood. Het vreet aan je conditie; het verschrikkelijke tempo dat we hebben gespeeld. Zeker als je een hele week op bed hebt gelegen. Aan de andere kant speel je, vreemd genoeg, juist goed als je een beetje ziek bent. De weerslag komt nog wel. Waarschijnlijk ben ik morgen zo stijf als een plank". Constandse. routinier als geen an der in de sterrenbrigade van Star lift Blokkeer, heeft er dus nogal wat voor over gehad zaterdag te gen de „Koninklijke" uit Madrid dat als een hoopje ellende vertrok uit Rijswijk. De speler die kan bogen op een Europa Cup-erva ring van twaalf jaar, was fanatiek als nooit tevoren. „Logisch. We konden het niet maken om door een Spaanse ploeg uit de Europa Cup te worqlen gegooid. Winnen moesten we dus wel. Onbewust dacht ik terug aan vroeger, toen we de uitwedstrijden ook met zul ke grote cijfers verloren. Thuis moesten we dan alles weer goed maken. Het gevaar van zaterdag was, dat je gauw een setje verliest. Dat was onze grote angst". Angst die wat coach Pierre Mathieu be treft spoorslags verdween toen hij voor de wedstrijd de kleedkamer betrad. „De spelers waren zo ge concentreerd, dat ik wist dat we Real kapot zouden slaan. Als je die ploeg maar onder druk houdt („Ei genlijk was het zielig om te zien, hoe ze ze zich lieten afslachten") en als je maar psychologische foefjes hanteert. Vragen aan Frank Constandse bijvoorbeeld of hij nog wel genoeg lucht had. „Natuur lijk", riep hij dan. om weer even extra te schitteren. Die injecties moet je geven". Rode kaart Trainer Worgic Miroslav vertolkt ontgoocheling op passende wijze. De chef d'équipe probeert hem tevergeefs op te vrolijken. Oppeppers had Jan Warns niet nodig. Dolblij was de speler al omdat zijn discutabele rode kaart van Madrid geen gevolgen had gehad en zijn spel was er naar. Dat Real Madrid om zijn aanwe zigheid in Rijswijk onder protest speelde, deed hem allen maar goed. „Die Spanjaarden hadden ook al tegen de zaal geprotes teerd, omdat er zoveel li|nen ston den. Ze hebben ook koortsachtig gebeld met Brussel (waar de Eu ropese bond zit, red.) of ik wel mee mocht doen. Ik weet intus sen al, dat mijn zaak is gesepo neerd". Warns kon dus een wraakactie uit oefenen en deed het met groot genoegen. „Eigenlijk wist iedereen in zijn hart, dat we met 3—0 kon den winnen, maar niemand heeft het hardop gezegd. Daar moet je niet over praten". In het feestgewoel na afloop viel Worgic Miroslav de Joegoslavische trainer, tijdens de wedstrijd nog paars van ergernis in het niet. Hij berustte. „Starlift is een erg sterke ploeg. En ach, wat Real betreft, de emotionaliteit is een te zwak punt geweest. Ik hoop binnenkort een paar Joegoslaven naar Madrid te halen. Die hebben ze nodig na het drama in Rijswijk, dat voor Starlift één groot feest was". Kees Kooman baard, juichte het hardst van alle maal. In zijn enthousiamse deed hij onthullingen, die anders slechts gefluisterd worden. Willemstein, zo liet hij zelf luid weten, had doping gebruikt. „Ik heb pepmiddelen ge bruikt, omdat er toch geen contro le was. Tegen mijn huisarts heb ik gezegd geef me maar wat. Je gelooft het niet, hè? Twee uur voor de wedstrijd lag ik nog wel mooi in bed. Ik ben in een paar dagen vier kilo afgevallen. En eer lijk, die wedstrijd had niet langer moeten duren, want ik stond te trillen op mijn benen". Een do- pingschandaal dus in de Marimba hal. Peter Pilon, aankomend arts die zaterdag met het oog op de vele „kneusjes" (ook Constandse begon doodziek aan de wedstrijd) weer als speler was opgeroepen, lachte hard om de bekentenis van Willemstein. „Loek is ziek en heeft daar wat middeltjes tegen gehad. In neusdruppeltjes zit bijvoorbeeld efedrine, dat inderdaad op de lijst van verboden middelen voorkomt. Maar dat heeft nu natuurlijk niets met doping te maken". Het laatste punt is gemaakt. Starlift Blokkeer viert uitbundig feest. Pierre Mathieu (donker kostuum) snelt vergezeld van Peter Pilon toe om te delen in de omhelzingen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 22